Merckx nog week nodig om op honderd procent te komen Proloog van de durvers GEWESTRAAD STEUNT PLAN WIELERBAAN PLOEGLEIDER LELANGUE: „VÓÓR BERGEN GEBEURT ER IETS" Achterstand is geen ramp Mecanicien Alsaver: ,,Ik wil mijn geld" TOUR IN CIJFERS Wereldkampioenen in avondzesdaagse Hermens: record VRIJDAG 27 JUNI 1975 LEIDSE COURANT PACINA 11 ZOETEMELK VERTELT: 99 (Van onze speciale verslaggever) „Toen ik 's ochtends met ploegleider Louis Caput het parcours voor de proloog verkende, heb ik een kleine berekening ge maakt Ik sprak af dat ik geen enkel risico zou nemen, want het parcours in Charleroi was gewoon waanzin. Wie zoiets verzint, moet voortaan maar met acrobaten gaan rijden in plaats van met wielrenners. Ik telde vijftien gevaarlijke bochten en ik rekende dat ik in elke bocht op Moser en Merckx telkens één seconde zou verliezen. Want van Moser en Merckx weet ik dat ze wel die risico's nemen en dat ze beiden graag de gele trui zouden aantrekken. Ik dacht na: vijftien seconden verlies zou acceptabel zijn. Dat vond Caput ook.. Achteraf zijn het er twee meer geworden, maar dat komt omdat ik het in alle bochten, ook die wat gemakkelijker lagen, rustig aan heb gedaan. Ik heb alleen op de rechte stukken zo hard gereden als ik kon. Ik had me nu eenmaal voorgenomen niet voor enkele seconden winst de Tour op het spel te zetten. Dus ben ik toch tevreden over mijn zesde plaats. Vergelijk maar de prestaties van Poulidor, die meer dan een halve minuut verloor, dan weet je dat op dit parcours eigenlijk niet normaal te rijden was. Ze hebben Poupou nog nooit in een proloog uit de vijf eersten gereden, maar ook hij waagt niets en ik vind dit verstandig. Daarom heeft hij een halve minuut verloren. Voor de start heb ik gezegd: Moser wint, Merckx wordt tweede en Karstens derde, want je kent als renner natuurlijk de stuurkunst van je concurrenten. Dat Karstens slechts als zeven de eindigde, komt omdat hij nog niet zolang geleden geopereerd is aan zijn blindedarm. Anders had ik de uitslag helemaal juist voorspeld, zoals ook mijn achterstand. Zeventien seconden zijn geen ramp". Zoetemelk: rustig aan in de bochten. CHARLEROI „Waar om denk je dat Eddy Merckx deze tour rijdt? Niet voor het geld, alleen voor de eer. Hij wil erbij zijn. Hij kan niet zonder. Daarom is hij hier". Ploegleider Robert Le- langue vertelt over Merckx. „Éddy hoefde contractueel deze ronde helemaal niet te rijden. Hij had thuis kunnen blijven en aan kleine wedstrijden kunnen deel nemen. Hij had lekker zijn gemak kunnen hou den. Want wat kan hij in deze tour verdienen? Niks, helemaal niks. Als hij geld wint, geeft hij het toch aan zijn ploeg maats. Voor zijn contract hoeft hij het ook niet te doen, want hij heeft dit jaar al Milaan-San Remo, de Amstel Goldrace, de Ronde van Vlaanderen en Luik-Bastenaken-Luik gewonnen. Vier klassie kers, een resultaat waar voor elke renner ter we reld meteen zou tekenen. Bovendien heeft hij nog gezegevierd in de Ronde van Sardinië en in de Catalaanse week. Me dunkt, voor een voorsei zoen is dat meer dan vol doende. Maar ik ken Ed dy veel te goed. Voor hem is het nooit voldoen de. Hij wil voor de zesde keer de Tour winnen. Hij houdt van zijn vak. Hij is als dertigjarige nog al tijd in zijn hart een ge wone amateur". Is Eddy Merckx nu in topconditie? Lelangue: „Nee, hij is nog slechts negentig procent van het geen hij werkelijk kan. Hij is de laatste drie jaar steeds in het seizoen ziek geworden en elke keer maakte hij de fout veel te vroeg weer aan wedstrij den deel te nemen. Daar om duurt het veel langer dan normaal eer hij op nieuw honderd procent in conditie is. Vergeet niet dat hij negenendertig gra den koorts heeft gehad en dat ze hem allerlei medi cijnen hebben ingespoten die de conditie afbreken. Maar ik ben ervan over tuigd dat wij binnen een week in de Tour de machtige Merckx van in het voorjaar zullen terug zien". Hoe ziet Lelangue de Tour verlopen? „Er zal in de eerste vlakke etappes iets gaan gebeuren. De Tour is veranderd. Jac ques Anquetil heeft de Ronde vijf keer gewon nen. Maar als hij nu zou rijden, betwijfel ik of hij er een zou winnen. An quetil was een renner die altijd aan de staart van het peloton fietste. In de tijdritten en in de berge tappes kwam hij naar vo ren en dan schoof hij langzaam maar zéker op in het klassement. Dat kon in die jaren nog. De Tour werd toen over bre de hoofdwegen gereden. En mocht een gevaarlijke groep ontsnappen, dan was het gemakkelijk om langs het peloton naar vo ren te rijden en de ploeg te organiseren voor de jacht. „Tegenwoordig is dat niet meer mogelijk. Het steeds drukker wordende ver keer heeft de Tour naar de smalle b-wegen ver bannen. Op die smalle wegen rijden nu honder denveertig renners. De favorieten zijn daardoor gedwongen voortdurend in het eerste gelid van het peloton te rijden om geen ontsnapping te missen. Want is er een groep weg, dan kom je in zo'n groot veld renners niet gemak kelijk meer op kop en dan kun je vaak minuten verliezen. Eddy Merckx rijdt altijd vooraan. Hij koerst elke dag en daar om ben ik ervan over tuigd dat, voor de bergen bereikt worden, wel het een en ander gebeurd zal zijn en dat een aantal fa vorieten dan al gesneu veld is, voordat de Tour echt begint". Gevaarlijk Is de ploeg van Eddy Merckx sterk genoeg om hem naar Pa rijs te loodsen? Lelangue: „Het is erg moeilijk goede knechten voor hem te vinden. Dat is altijd al een probleem geweest. Ver geet niet dat wie bij Merckx is keihard moet werken. De jon gens komen soms met grote achterstand binnen, maar dan Eddy Merckx: Nu nog negentig procent, straks de volle honderd. hebben zij in de eerste wed strijdhelft enorm veel werk ver zet. Je moet daarvoor de juiste instelling hebben, anders begin je er niet aan. Hij heeft nu geen slechtere ploeg dan in andere jaren, al is het natuurlijk dood zonde dat Jos Bruyère door die ongelukkige val in de Catalaan se Week is uitgeschakeld. Merckx zou hem in deze Ronde wel eens hard nodig kunnen hebben. Ik vind persoonlijk dat de Franse Peugeotploeg met Thevenet, Delisle, Ovion en Danguillaume erg sterk is. Ook Gan-Mercier en Filotex zijn ge vaarlijke ploegen voor ons". Onzin Wat is ervan waar dat Merckx het volgend seizoen bij Molteni weg gaat en voor de Brusselse brouwerij Geuze-Bellevue van Constant Vanderstock (ex-ma nager FC Brugge, Anderlecht en het Belgische elftal-red.) zou gaan rijden? Lelangue: „Er wordt zoveel onzin over Merckx verteld en geschreven. Dat doen die firma's omdat ze daarmee gratis publiciteit kunnen krij gen. Merckx heeft ook voor 1976 nog een contract met Molteni. Hij heeft altijd gezegd dat hij zou stoppen als hij dertig jaar zou zijn. Hij is 17 juni jl. dertig geworden en nu zegt hij dat hij nog zeker twee of drie jaar wil blijven rijden. Ik verzeker u: hij is in zijn hart een amateur ge bleven, hij kan de koersen een voudig niet missen". j 28JUNI. 2eET.-l21 km Charleroi Francesco Moser draagt de gele trui uit Charleroi. De Italiaanse kampioen, debutant in de ronde van Frankrijk, was anderhalve seconde sneller dan Eddy Merckx. Op het „onmogelijke" parcours A- - t ARLERÖI Charleroi heeft de Ronde Frankrijk een schitterende ouverture beleefd. Een opening, aanwijzing kan zijn voor *"aar zou kunnen tellen. handvol seconden kon opleve ren, maar evenzeer een verlies van een minuut, die in de vol gende drie weken bijzonder Uniek wat er staat te gebeuren tussen de concurrenten op hoog ni veau. Al in de eerste kilometers van deze Tour hebben de tegen- Tot de voorzichtigen uit de tij standers van Moser en Merckx drit behoorden onder meer Joop zich gemeld, al moesten zij Zoetemelk en Hennie Kuiper, twaalf of meer seconden prijs- die resp. zesde en tiende wer- geven op de mannen die de den. Cees Priem nam meer risi- carroussel van Charleroi heb- có's en betaalde dan ook de ben beheerst. Van Impe en Pol- prijs met een val, die mede lentier, de kleine bergkoningen, werd veroorzaakt door een lek- verloren minder dan vorig jaar ke band. Gerben Karstens ken- in de openingstijdrit, maar ook de ook geen remmingen. „Ik Hezard, Zoetemelk, Kuiper en weet wat ik kan in de bochten Knetemann, Karstens en de be- en ik ben er hard in gegaan. Op genadigde tijdrijder Knudsen het eind kwam ik een beetje toonden hun vorm tijdens de macht te kort, het is tenslotte eerste botsing van de groten. maar een maand geleden dat ik Met zijn vierentwintig bochten, aan mijn blindedarm ben geope- de kinderhoofdjes en de restan- reerd en voor die tijd ben ik ten van een tramrails was de drie weken uit de competitie openingstijdrit van de Ronde geweest. Maar het hing niet al- een avontuur voor de durvers, leen van de bochten af. Om hier die bovendien de kracht en de te kunnen winnen, moet je na- conditie hadden om na iedere tuurlijk ook een beetje kunnen bocht waarin moest worden ge- fietsen." remd weer aan te zetten. De Hoeveel werd gevergd van de uitslag van gistermiddag is renners, wordt bewezen door geenszins bepalend voor het re- een maatregel, die de commissa- sultaat in de Ronde. Slechts rissen van de Ronde voor de twee bleken aan alle voorwaar- tijdrit bekend maakten: „Ren den van het parcours te vol- ners die door een val of ernstige doen. Moser en Merckx. De an- tegenslag de tijdrit niet zouden deren durfden minder hoog te voltooien, krijgen toch het recht spelen, omdat het nemen van te starten in de eerste etappe." grote risico's een winst van een Een unieke maatregel. Hij draagt de eerste gele trui: Francesco Moser, de Italiaanse kampioen. TON VISSERS WEER IN HET GEDING CHARLEROI Kort voordat de proloog in Char- leroi begon, deed zich bij de permanence een incident voor. Arie de Vries (49) uit Elsterloo ging ploegleider Florent van Vaerenbergh te lijf. De Vries riep opgewonden: „Ik wil mijn geld." Arie de Vries heeft voor de Alsaverploeg de Ronde van Spanje •als mecanicien gevolgd. Toen was Florent van Vaerenbergh nog ploegleider van Alsaver. Later is dit team opgesplitst in twee ploegen en ging Van Vaerenbergh voor Miko, een Frans merk, werken. De Vries: „Ik heb alleen een voorschot gehad, maar het meeste geld moet ik nog krijgen. Ik ben naar Ton Vissers gestapt en die zei „Je moet je geld bij Van Vaerenbergh halen, die heeft het". Dus ben ik naar Charleroi gereisd, waar ik zeker wist dat ik Van Vaerenbergh zou ontmoeten, omdat zijn ploeg de Tour de France rijdt. Ik zag hem bij de permanence en sprak hem aan over mijn salaris. Dat ze de renners niet uitbetalen is al erg genoeg, maar ik laat me niet in de boot nemen. Dus greep ik Van Vaerenbergh vast, maar hij zei: „Jemoet je geld bij Vissers halen". Nu weet ik het ook niet meer. Ik ontmoette ook een Belgische fotograaf die nog 35.000 Belgische francs tegoed heeft van Alsaver. Hij heeft foto's gemaakt bij de voorstelling van de ploeg, maar ook hij heeft nooit een cent gekregen. Het is een schande dat ze juist arme drommels zoals ik hun salaris onthouden." kilo ir is: 1. Francesco Moser (M. - Bartolozzi) 8 minuten 49,83 seconden; 2. Eddy Merckx (Bel. - Lelangue) 8.51,27; 3. Luclen van Impe (Bel. - Stabllnskl) 9.03.11; 4. Michel Pollentier (Bel. - Schotte) 9.03,34; 5. Yves Hezard (Fra. - Caput) 9.04.60; 6. Joop Zoetemelk (Ned. - Caput) 9.06,58; 7. Gerben Kar stens (Ned. - Stabllnskl) 9.07.31; 8- Knud Knudsen (Den. - Fontana) 9.09.73; 9. Regis Ovion (Fra. - Da Muer) 9.12,38; 10 Hennie Kuiper (Ned-üebregts) 9.13.19; 11. Bernard Thevenet (Fra.- De Muer) 9.13.30; 10. Gerrie Knetemann (Ned. - Caput) 9.13.83; 13. Herman van Springel (Bel. - Schotte) 9.14.62; 14. José Pesarrodona (Spa. - Barrutia) 9.14,62; 15. Barry Hoban (Eng. - Caput) 9.15,74; 16. Giovanni Batlaglin (It. - Fontana) 9.10.58; 17. Joaquim Agostin- ho (Port. - Gemenlanl) 9.18,62; 18. Roer Ros Iers (Bel. - Saura) 9.18,75; 19. Felloe Gimondl (IL - Ferrettl) 9.18,87; 20. Jean Pierre Danguillaume (Fra. - De Muer) 9.19,13; 23. Raymond Poulidor (Fra. - Caput) 9.23.00; 47. Luis Ooona (Sp. - Saura) 9.34.08. De klassering van de overige Nederlan- 35. Fedor den Hertog (Llebregts) 9.29.68; 42. Gerard Kamper (Llebregts) 9.32.56; 57. Gerard Vianen (Caput) 9.36.47; 100. Theo Smit (Llebregts) 9.50.23; 122. Ben Koken (Llebregts) 9.55.95; 129. Henk Prinsen (Liebregts) 10.04.15; 139. Cem Priem ((Uebrogts) Stand ploegenktassement; 1. Caput (He zard. Zoetemelk, Knetemann) 27.25.01; 2. Stabllnskl (Van Impe, Karstens, Telr- llnck) 27.41.69; 3. Schotte (Pollentier. Van Springel. Godefroot) 27.42.39; 4. De Muer (Ovion. Thevenet, Danguillau me) 27.44.815. Melangue (Merckx. DeU crolx, Huysmans) 27.48.316. Bartolozzi (Moser. Ritter. Caverzasl) 27.49.21; 7. Fontana (Knudsen. Barlaglln. Antonlni) 28.02.02; 9. De Gribaldy (Wesemall. Doyen, Laurent) 28.11.83; 10. Llebregts (Kuiper, Den Hertog. Kamper) 28.15.43; 11. Saura (Roeiers. Viejo, Ocana) 28.17.93; 12. Qominianl (Agostlnho. Campaner, Silva) 28.22.45; 14. Lapeble (Croyet, cortoeau, Hauvleux) 29.15.44. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Als maandagavond om zeven uur in Leiden (Rozenstraat) het startschot klinkt voor de eerste etappe van de tweede editie van de internationale avondzesdaagse voor amateurs, gebeurt dat in de wetenschap dat de organisatoren er in geslaagd zijn een sterker rennersveld dan vorig jaar op de been te brengen, In het legioen van tachtig ren- Reehorst, Jos K.eftenburg, ners komen onder andere de J°°P en Jan ,HordlIk- namen van drie wereldkam- Bewust heeft men met meer pioenen voor. De Westduitsers da" tachlig renners tot de Schumacher en Vonhoff wedstrijd willen toelaten om maakten deel uit van de ploeg zoals organisator Cees Kou die in de achtervolging op de wenhoven het omschnjft „Om baan 's werelds snelste bleek, redenen van veiligheid terwijl hun landgenoot Tahler op het onderdeel cyclecross de hoogste eer voor zich opeiste. De zesdaagse eist niet alleen door de deelname van de Duit se afvaardiging het predikaat internationaal op. Ook vier Nieuwzeelanders en twee wiel renners uit Engeland zullen aan de start verschijnen. In totaal wordt door twintig ploe gen deelgenomen. Bekende Nederlandse namen zijn o.a. Herman Pondsteen, Piet Hoek stra, Mathieu Pronk, Marcel om dat bij tachtig mensen de spoeling toch iets minder dun is. Tenslotte zitten die jongens zes dagen achter elkaar op de fiets." De dagen en plaatsen waar wordt gereden zijn: 30 juni 19.00 Leiden Rozenstraat (80 km); 1 juli 19.00 Leimuiden Dorpsstraat (80 km); 2 juli 19.00 Den Haag Betje Wolff- straat (80 km); 3 juli '19.00 Katwijk Boulevard (80 km); 4 juli 19.00 Den Haag Leyweg (80 km); 5 juli Scheveningen Strandweg 15.30 (100 km). 88 I HELSINKI De Nederlandse atleet Jos Hermens heeft gister avond bij de wereldspelen in Helsinki het nationale record op de tien kilometer, dat reeds op zijn naam stond, met bijna elf seconden scherper gesteld. In de eindsprint werd Hermens met zeer gering verschil versla gen door de Belg Emile Putte- mans en de Fin PaeivaerithaJ- foto v.IJLr. de Belg, de Fin en Hermens). De tijden waren resp. 28.03.64, 28.04.45 en 28.04.70. Met deze laatste tijd was Her mens aanzienlijk sneller dan twee jaar geleden op Papendal toen hij het nationale record of) 28.15.6 bracht. En passant brak Hermens ook de limiet voor deelneming aan de Olympische Spelen. Deze staat op 28.40.0. Hoewel de recordverbetering zonder meer indrukwekkend te noemen is, staat Hermens nog ver af van het wereld- en Euro pese record. Dit staat op naam van de Brit David Bedford met 27.30.8. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De Raad van het Gewest 's-Gravenhage heeft in haar vergadering gisteravond besloten, dat een wielerbaan binnen het gewest Den Haag zeer gewenst is. Het dagelijks bestuur van het gewest zal daarom in overleg treden met de deelnemende gemeenten om na te gaan op welke wijze een wielerbaan kan worden gerealiseerd. Het ligt in de bedoeling van de Stichting Haagse Wielervereni gingen op de voormalige ijsbaan aan de Westvlietweg een wielerbaan aan te leggen. Het recreatieschap Voorburg/Leid- schendam heeft daarvoor het terrein beschikbaar gesteld. De totale kosten van de bouw bedragen 750.000. Het plan zal in twee fasen worden uitgevoerd: de bouw van de baanaccommo- datie, die 600.000 bedraagt, alsmede de bouw van een toe schouwersaccommodatie. De kosten daarvan worden beraamd op 150.000. De Stichting Haagse Wielerverenigingen meent zorg te kunnen dragen voor een inbreng van tenminste twee ton. Bovendien meent men via subsidie van de Nederlandse Sportfederatie en het ministerie van CRM een bedrag van één ton te verkrijgen. Het Gewest 's-Gravenhage zal in overleg met de gemeenten nagaan op welke wijze het resterende bedrag kan worden gefinancierd. Alleen het CDA, met uitzondering van de. heer Borghols, en vier leden van de fractie van de PvdA stemden tegen het voorstel.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11