deTijd Dit kabinet doet het voor de marine goed mom Acties in Egypte tegen uitbuiters S -S ■O 2 KINDERZIEKENHUIS IN DE VERDRUKKING d0ENE Ex-vlieger wil plaats van Hills innemen DE/V/EUWELinilE Weggelopen kinderen en KVP-partijraad Tussentijdse verkiezing in Engeland VICE-ADMIRAAL B. VELDKAMP: bONDERDAG 26 JUNI 1975 LEIDSE COURAN PAGINA 7 JEIROET (UPI) Het in Beiroet verschijnende )ro-Libische blad Al Kifah al Arabi schrijft, dat een evolutionaire groep, de „beweging voor de bescher ming van de 23ste juli" binnen Egypte is gaan ipereren tegen het bewind van president Anwar iadat. De datum van de 23ste juli slaat op de dag n 1952 dat koning Faroek door een coup van het eger werd verdreven. 12 jaar <eeist tegen Jemmelse Annie ARNHEM (ANP) De procu reur-generaal bij het gerechts- iof in Arnhem heeft tegen jiemmelse Annie" (41) een ge- •angenisstraf geëist van 12 jaar net aftrek van voorarrest. Hij icbtte de Bemmelse huisvrouw ehuldig aan doodslag op haar 9-jarige moeder. De bejaarde touw werd eind april 1974 om iet leven gebracht door slagen op het hoofd en wurging. Ver dachte ontkent de ten laste ge- egde doodslag. n juli van het vorig jaar veroor- leelde de rechtbank in Arnhem Annie tot vijftien jaar gevange- lisstraf na een eis van twaalf De vrouw stond in 1965 r dezelfde rechtbank terecht, leschuldigd van moord op haar rader, die door vergiftiging met larathion om het leven was ge- tomen. In een speciale berichtgeving uit Cairo zegt het blad dat de nieu we groepering een communiqué heeft verspreid in Cairo en an dere Egyptische steden, waarin de verantwoordelijkheid wordt opgeëist voor een aanval vorige week op de schoonzoon van Sa- dat, Ali Raoef. Twee onbekende gewapende mannen schoten op de auto van Raoef, nadat hij verhinderd had dat zij in een straat van Cairo een meisje be naderden. Hij werd echter niet geraakt. Al Kifah zei dat volgens het „verspreide communiqué de be schieting niet bedoeld was om de schoonzoon te doden, maar een waarschuwing moest zijn aan de clan van uitbuiters dat de hand van het volk sterk is en in staat is wraak te nemen jegens de uitbuiters. Raoef had persoonlijk een grote som geld gekregen uit een transactie met Iran inzake landbouwwerktui gen. Het communiqué eindigde met het dreigement dat de groep de verjaardag van de Egyptische revolutie in juli op haar eigen manier zou vieren. Hoeveel moet de regering ko mend jaar bezuinigen? Minister Duisenberg zegt 2,8 miljard; neen, zegt Den Uyl: 1,1 miljard. Hoe dan ook, de centen moeten ergens vandaan komen en de grootste klap krijgt CRM, zegt de Haagse Post deze week. Heeft Amerika iets geleerd van Vietnam? Kissinger: „Vietnam had niets te maken met de ar chitectuur van onze buitenland se politiek". En „Hoe verschil lend er ook gedacht is over de merites van onze aanwezigheid van Vietnam, de publieke reac tie na Vietnam is dat de Ver enigde Staten niet de indruk moeten wekken dat ze in de wereld op de terugtocht zijn". Jaarlijks lopen meer dan 100.000 knderen van huis weg. In de Haagse Post een reportage over de opvang van deze kinde ren. Een van die opvangers: „Kinderen moeten voor zichzelf kunnen ontdekken wat kan en wat niet kan. Maar het liefst wel onder begeleiding. En „Of ik met de ouders van zo'n kind zou willen praten? Ik zou er best bij betrokken willen worden als dat helpt. Maar misschien ben je daar als opvangadres toch te veel partij voor. Die ouders zeg gen natuurlijk: ja, jij hebt goed kletsen, maar ondertussen slaapt mijn kind bij jou". Wie kan het wat schelen dat vrouwen door de werkloosheid zwaarder worden getroffen dan mannen? De Nieuwe Linie wel. Een reportage over de werkloze vrouwen die zich organiseren. Er is een weg-met-ons-sfeer bij de KVP, zegt het blad. Het con cludeert na de val van De Zeeuw: „In de KVP-partijraad, een niet van regenteske trekken verstoken lichaam waarin de carrièrejagers bepaald niet on dervertegenwoordigd zijn, moest de nonconformist De Zeeuw, bovendien allerminst een politiek „dier", het onder spit wel delven. Tekenende op merking gehoord van een in de KVP-poiitiek vergrijsd partij raadslid: „Ik heb het nooit zo in De Zeeuw gezien. Zijn vrouw was de PvdA toegedaan en zijn baan bood veel te weinig gele genheid voor politieke contac ten". De jezuieten zijn de joden van het christendom. Tot die conclu sie komt De Tijd deze week in het tweede artikel over de ge schiedenis van de jezuieten. Architect Piet Blom uit Monnic- kendam ontwierp huizen als bo men. Ze worden gebouwd in Helmond. Zijn mening over de architectuurstudie vandaag de dag: „In Delft gaat het hele vak naar de knoppen. Ze leren er niet meer zo virtuoos te worden dat ze met de dingen kunnen spelen. We hebben het vak al bijna uitgeroeid. Een architect wordt voor 90 procent een uit voerend ambtenaar en de demo cratiseringsprocessen overwoe keren de pure vakstudie". Ook De Tijd wijdde aandacht aan de partijraadsvergadering van de KVP waarbij Vergeer won en De Zeeuw verloor. Sfeertekening: Van Agt krijgt een ongeclausileerd compli ment. Zijn pad gaat niet over rozen, zegt Andriessen, hij wordt hinderlijk door links en rechts gevolgd maar hij volgt wel de rechte weg. En Gruijters die destijds zelf bang was een vinger of wat te zullen missen na een confessioneel een hand te hebben gegeven, krijgt nu van Andriessen een hele hand voor zijn ruimtelijk beleid. Verder een interview met minis ter Westerterp. Een van zijn uit spraken: „Ik vind ook dat de manier waarop de heer Van Agt wordt behandeld soms beneden peil is. Nu heeft er weer in een aantal kranten gestaan dat hij principiële bezwaren heeft tegen de nota-Van Dam over samenle vingsvormen. De bezwaren van Van Agt waren niet groter dan die ik van sommige progressie ve bewindslieden gehoord heb". En mijn vrienden zeggen we ieens: wat zal het saai worden als Nederland weer door een normaal kabinet wordtgere- geerd". We hebben ooit gedweept met generaal Mac Arthur. De Tijd onthult nu waarom Truman zich van hem ontdeed tijdens de Korea-affaire. Economen luiden de noodklok deze week in Elsevier. Prof. Van den Beid, directeur van het Cen traal Planbureau: „De loonkos ten zullen minder moeten stij gen, ik zie het niet anders. Een mogelijkheid daartoe is een cen traal akkoord of beter nog een sociaal akkoord. Want behalve de werkgevers en de werkne mers moet ook het parlement meespreken". Van Huiten. misleidt de zenda mateurs, zegt het blad, en be wijst het ook. De zendhobbyis- ten willen tot harde acties over gaan. Verder een interview met direc teur John Block van Transavia en een zeer indringend vèrhaal over roken van kinderen. Vrij Nederland doet deze week een boekje open over de manier waarop de Haagse politie ver keersdeelnemers „opvoedt". Het slachtoffer was een Surinaamse ambtenaar. Van Dijk, en de po- litemethodes, slaan, vloeken en schelden, lijken verdacht veel op die we zo'n grote dertig jaar geleden ook meemaakten. Er komt een klacht. De vraag is of dat wat zal helpen. Want de Haagse justitie staat niet voor een makkelijke keus: door het verslag van de politie zonder meer te accepteren, stelt ze een positieve sanctie op onbeheerst gedrag mogelijk zelfs mishande ling en rassenwaan bij een aan tal Haagse agenten. Krijgen daarentegen de heer Vein Dijk en zijn getuigen het volle pond, dan zou het vertrouwen in de Haagse politie ook bij maat schappelijk toch al gediscrimi neerde groepen wat toe kunnen nemen. De sociale zekerheid dreigt on betaalbaar te worden, daarom moet er een grootscheeps parle mentair onderzoek komen naar de uitvoering van de sociale ver zekeringswetten. Dat is de me ning van prof. Halberstadt. Zo'n onderzoek gaat lang duren, dus moeten er eerst noodmaatrege len komen, zoals bijvoorbeeld een integratie van al die medi sche diensten die bij de toepas sing Van de W.A.O. en de ziekte wet zijn ingeschakeld. Al die diensten werken nu met ver schillende organisatiestructu ren, verschillende vormen van toezicht en met verschillende criteria. Maar het zijn toevallig wel die medische diensten die de hoogte van de uitkeringen bepalen. En zomaar Terzijde: „Luns uit de NAVO werken is vragen om oorlog". En: Als Ne derland niet zo klein was, zou een plaatselijke bui niet zo erg zijn. De BVD gaat vreemd, conclu deert De Groene. Er wordt wel gedebatteerd over duidelijke fouten van de dienst, maar over het doorspelen van gegevens aan geheime diensten van rechts-dictoriaal geregeerde lan den, wordt niets gezegd. Verder het ontslag van „lastige" maatschappelijke werkers in Voorburg en een beschouwing over hét nu vrije Mozambique. Vuilnisauto stort in bunker int De Arnhemse chauffeur Verbeek van de i,vuilnisophaaldienst kreeg gisteren de schrik }-J ian zijn leven toen zijn met 7,5 ton huisvuil j'6)eladen auto in een tien meter diepe vuil nisbunker stortte. De chauffeur wist nog net >p tijd uit zijn cabine te springen. Het ingeluk gebeurde, door nog onbekende oorzaak, tijdens het lossen van het vuil. De wagen begon plotseling naar achteren te glijden en verdween in de diepte. De wagen ongeveer 130.000 gulden waard werd geheel vernield. Links de weer opgetakelde auto, in het midden de fortuinlijke chauffeur en rechts de auto in de bunker. LONDEN (AFP-Reuter) Harry Williams, een 54.jarige oud-vlieger van de Britse luchtmacht, heeft aangeboden de plaats in te nemen van de in Oeganda ter dood veroordeelde Britse lector Dennis Hills. Williams heeft echter twee voorwaarden gesteld. De een is dat zijn levensverzekering geldig blijft en de verzekeringsmaatschappij dus niet stelt dat zijn vrouw geen recht op uitkering heeft omdat het zelfmoord is. Tweede voorwaasde is dat de Royal Airforce een bombardement op Oeganda uitvoert als hij terechtgesteld mocht worden. Radio-Oeganda heeft melding gemaakt van een nieuwe boodschap van premier Wilson aan presi dent Amin. Wilson herhaalde daarin, aldus de radio, dat zijn minister van buitenlandse zaken Callaghan bereid is Oeganda te bezoeken zodra vaststaat dat de Britse lector Denis Hills niet ter dood wordt gebracht. Wilson herinnerde Amin aan zijn uitspraak dat hij misschien bereid zou zijn Hills met Callaghan uit Oeganda te laten vertrekken. „Dat zou het volk van Engeland en van de hele wereld tonen dat onze nieuwe relatie een feit geworden was" aldus Wilson volgens radio-Oeganda. Amin heeft verklaard dat Hills op 4 juli zal worden terechtgesteld als Callaghan voordien niet naar Oeganda komt Callaghan heeft zich bereid verklaard te gaan, maar niet onder pressie. Van een onzer verslaggevers Den Helder - Vice-admiraal B. Veldkamp sinds vandaag de nieuwe bevelhebber der zee strijdkrachten is een bedacht zaam man. Na iedere vraag knijpt hij even de ogen toe, wendt de blik door het raam van het eommandementsgebouw in Den Helder en formuleert rus tig zijn antwoorden. Genuan ceerd, maar niet bang. Politieke vragen gaat hij niet uit de weg. Integendeel. Minister Vredeling steekt hij een flinke pluim op de hoed. „De nieuwbouwplannen van dit kabinet voor de vloot komen niets te vroeg", zegt hij. „Hét kost ons de grootste inspanning om de verouderende schepen nog goed in bedrijf te houden. Er gaan steeds meer onderhoudsuren in zitten. Het zijn vooral de schepen van de Jager-klasse die ver ouderen. Die van de Van Speijk-klasse zijn nog uitstekend. Dat wil niet zeggen dat de jagers één bonk roest zijn, maar nogmaals, de vlootplannen komen niets te vroeg". De plannen zijn afkomstig uit het brein van PvdA-minister Vredeling. Voor het eerst een socialist op Defensie, die door krijgsmachtmensen dan ook met de nodi ge scepsis werd bekeken. Achterdocht die, in ieder geval wat vice-admiraal Veldkamp betreft, volkomen is verdwe nen. „Ik heb al meer malen in het open baar gezegd, dat ik Vredeling een goed minister vind. Toen hij kwam heeft hij gezegd: Ik kom hier niet om „Keerpunt" uit te voeren, maar om Defensie goed te leiden. En dat doet hij ook. Dat vind 'ik tlink van die man. Die scepsis in het begin was ook wel te begrijpen. Toen de PvdA nog in de oppositie zat, heeft de partij jarenlang geroepen wat er allemaal zou gebeuren als zij in de regering kwam. Maar toen dat kabinet er eenmaal was, merkten de PvdA-ers dat de marges om Vice-admiraal B. Veldkamp: de nieuwe bevelhebber der zeestrijd krachten wat te veranderen toch kleiner waren dan men dacht". Het nieuwe vlootplan voorziet in de bouw van een flink aantal fregatten, een inves tering van honderden miljoenen guldens, die nauwelijks openbaar wordt. Vice-ad miraal Veldkamp: „Ten eerste is het zo, dat de mensen de marine niet vaak tegen komen. Als je het land doorgaat, struikel je nog wel eerls over een soldaat. Maar zelden over een matroos. Een vliegtuig koop je van de plank. Er is keus, er is concurrentie. Maar een fregat wordt langzamerhand ontwikkeld. Tussen het tijdstip van het eerste ontwerp en het moment dat hij vaart liggen zo'n acht jaar. Dat ligt dus gewoon anders". Toch gelooft de hoogste marineman van Ne derland, dat de Nederlander altijd een zwak plekje heeft voor de zee, en alles wat daarmee te maken heeft. „Varen en wilde baren" zijn zaken die de Nederlan der aanspreken, vindt hij. Van die romantiek is echter niet veel meer over. De marine van vandaag is een bedrijf, waarin de electrotechnicus even belangrijk is als de zeeman, die een zonnetje schiet. De ontwikkelingen vol gen elkaar in snel tempo op. Niet zo snel, dat het niet meer is bij te houden. „In Navo-verband draait Nederland goed mee. Het is niet meer doenlijk om alle taken die voor een marine te bedenken zijn, uit te voeren. Om een voorbeeld te geven: onze marine is niet capabel om troepentransporten over lange afstanden uit te voeren. We hebben ons voorname lijk gericht op onderzeebootbestrijding, en daarin kunnen we goed meekomen. In sommige technieken lopen we zelfs voorop", aldus vice-admiraal Veldkamp. De Nederlandse marine loopt ook voorop in de veranderingen in de eeuwenoude gebruiken die onderdeel uitmaken van discipline. Ontwikkelingen, die vice-admi raal Veldkamp met voorzichtigheid bena dert. „Veel mensen zeggen dat het alleen maar om uiterlijkheden gaat. Ik ben dat niet met hen eens. Sommige regels bevor deren simpelweg de discipline, waar een krijgsmacht het gewoon niet zonder kan doen. Begrijp me goed, ik ben er niet voor om de zaken terug te draaien. Maar in de toekomst moeten we erg voorzichtig zijn met deze zaken. Een militair heeft grote verantwoordelijkheid. Hij gaat om met wapens. Dat alleen al. Dan moet je van zo iemand kunnen verwachten dat hij nauwkeurig is, voorzichtig en netjes". „Toch vind ik dat de marine tegenwoor dig beter is dan in de tijd dat ik in dienst kwam. De angst en schroom om meerde ren te benaderen is verdwenen. Dat vind ik goed. Het moet niet meer zo zijn, dat mensen een briefje schrijven om de com mandant te kunnen spreken", aldus de nieuwe bevelhebber der zeestrijdkrach ten. vandaag een tussentijdse verkie zing plaats voor de Lagerhuisze tel van het Londense kiesdi- strikt Woolwich West. De socialistische afgevaardigde, William Hamleng, die hem sinds 1964 bezet hield, is afgelopen maart gestorven. In de algeme ne verkiezingen van oktober 1974 behaalde hij een meerder heid van 3541 stemmen. Het ziet er naar uit, dat de nieuwe afgevaardigde van Wool wich West met een ts een zetel, namelijk die van afge vaardigde John Stonehouse, die sinds afgelopen november in Australië zit. GEVECHTEN ROND BEIROET BEIROET (Reuter) De ge vechten die zich sinds dinsdag afspelen in de randgemeenten aiis remmaneh en chiah ten zuidoosten van Beiroet tussen Palestijn en en Talangisten heb ben volgens een voorlopige ba lans tot nu toe het leven gekost aan acht mensen. Vijfendertig zijn gewond. ADVERTENTIEI üw beste wonen ESiEEZZT""1 begint bil RotK^êLnwegplem. 010-141800 Amticrtfim, Stadhouderskade 3. 020-160491 :sum, leeuwenslraat 45/47. 02150- 14565 ia, Spoorlaan 340. 013-422326 i. Koninginneplein 46. 077- 16618 VRIJ TOEGANG, elk* werkdag, i= óók zaterdags, van 9 lol 17 uur 30. Op koopavonden tol 21 uur. Maandagtgeslolen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De kinderziekenhuizen komen een beetje in de verdrukking. De overheid gaat regelend ingrijpen in het ziekenhuiswezen, aan het particulier initiatief komt een eind. Er is een streven naar een eenheidsziekenhuis, waar de warmte en gezelligheid van de kleinere ziekenhuizen gemist moet worden. Dat zei gisteren dr. F. Kuipers, directeur van het Emma-kinder- ziekenhuis in Amsterdam, min of mèer als motief voor het symosium „Plaats en functie van kinderziekenhuizen in de huidige gezondheidszorg", dat vrijdag ter gelegenheid van het 110-jarig bestaan van zijn zie kenhuis in het RAI-Congrescen- trum in Amsterdam wordt ge houden. Een kinderziekenhuis is meer dan zo maar een klein zieken huis, want alles is er op kinde ren ingesteld. Alles is er op maat gemaakt. Er zijn dan ook grote verschillen aan te wijzen tussen een algemeen ziekenhuis en een kinderziekenhuis. Zo zijn er de speciale bouwkun dige voorzieningen, die niet al leen tot uitdrukking 'komen in de maten van wiegjes en bedjes, maar ook in de maten van ka mers, speelruimten en observa tieruimten. Dan is er speciale apparatuur, waarvan het instru mentarium op kinderen is afge stemd. Op de laboratoria is bij voorbeeld apparatuur die zeer kleine hoeveelheden bloed kan testen, wat voor volwassenen niet direct noodzakelijk is. Joodse verzetstrijders Egypte heeft gisteren de stoffelijke resten van twee joodse guerillastrijders, die 29 jaar geleden werden geëxecuteerd, aan Israël overgedragen, in ruil voor de vrijlating van 20 Arabische gavangenen uit de Sinai en de strook van Gaza. De twee guerillastrij ders waren leden van de para-militaire groep Stern, die in Egypte werden berecht wegens het doden van de Britse minister van staat Lord Moyne. Beiden worden van daag in Jeruzalem opgebaard en met mili taire eer begraven. De kisten werden giste ren na de overdracht voorzien van de Israëlische vlag. Ook de medische en verplegen de staf is er speciaal op kinde ren gericht, waarvoor een zeer strenge personeelsselectie nodig is. Daarnaast moet er anders tegenover de ouders worden ge staan. Er moet met de ouders worden samengewerkt door het personeel, want het verblijf in ziekenhuizen kan vooral voor kinderen een nare zaak zijn en om de zware schok te verwer ken is de nabijheid van ouders en begrijpend personeel noodza kelijk. Dat vroeger kinderziekenhuizen ook meer in de belangstelling stonden dan tegenwoordig, weet dr. Kuipers overigens ook aan de geringe belangstelling die het kind van deze maatschappij krijgt. „Ik heb wel eens de in druk, dat het kind beschouwd wordt als concurrent van de auto, de televisie of de vaatwas- machine in de gezinnen". En bij wijze van waarschuwing voegde hij er aan toe: „Er komen steeds minder kinderen; dus zullen de kinderen van nu ook goed ver zorgd moeten worden, willen er in de volgende generatie kinde ren zijn". 1100 nieuwe standplaatsen woonwagens (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG De regering wil in de komende drie jaar 1100 nieuwe standplaatsen voor woonwagenbewoners creëren. Dit kondigt minister Van Doorn van CRM aan in zijn gisteren verschenen nota over het woonwagenbeleid. De bewindsman heeft aan de provinciebesturen gevraagd met grote snelheid een woonwagen plan op te stellen, waarin wordt aangegeven waar de nieuwe centra moeten worden ingericht Aan de hand van deze provin ciale plannen zal het rijk een landelijk spoedplan uitwerken. De nieuwe centra zullen kleiner van omvang zijn dan de be staande grote regionale centra, die in de praktijk een falikante mislukking zijn gebleken. De re gering streeft er ook naar het onderwijs voor woonwagenkm- deren te verbeteren, evenals de werkgelegenheid voor woonwa genbewoners.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7