kiesstelsel voor beide Kamers Noodtoestand in India afgekondigd Akkoord over onafhankelijkheid van Suriname Benzine duurder Ontvoerde studenten in Zaïre bijna bevrijd EER LUT DELEN iSSir'U"EDIE Jean Nelissen onze man in Tour de France 4 miljard ontwikkelingshulp I f2eidóeSoma/ul Donderdag: 26 juni 1975, 65e jaargang no. 20153 DAGBLAD \/nnR ZUID-HOLLAND ort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11telefoon 22244 - Giro 103003 - Bank. Amro-bank NV. Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj. hoofdredacteur J J. Hallewas Chef-redacteur: J. W C. Leune. dvertenties (excl. B.T.W.) f 0,42 per mm. Telefoontjes f 3,85 Klachten bezorging: telefoon 22244 (1800 tot 1900 uur) - Abonnementen per week 2.81kwartaal 36,32; jaar 141.35; losse nummers 50 cent. Marty Ned. I „Zo was het", met VA- RA's tv-verleden om 20.21 uur. Om 21.40 uur Ronnie Corbett. Eerst vrij zonnig, later op de dag vanuit het noorden meer bewolking. Meest matige weste lijke wind. Max. temp. van 17 gr. aan de kust tot 25 gr. in het zuidoosten van het land. Morgen zon: 4.21-21.04 Schev. hoogw. 5.16 en 17.40 laagw: 1.03 en 13.22 _j(Van een onzer verslaggevers) en Haag Het kabinet-Den yl vindt, dat zowel de Eerste &}s de Tweede Kamer om de tjiïj, ier jaren gekozen moeten wor sen. De verkiezing van de Eerste timer is thans nog zo geregeld, t de helft van het aantal ledeii m de drie jaren aftreedt. Het Cabinet wil hierover op korte :rmijn met een wetsontwerp komen. Het is een van de be langrijke punten uit de grond wetswijzigingen, die de regering gisteren per brief aan de Eerste en Tweede Kamer aangekondigd heeft. Hoewel de regering niet meer met een beperkt distriktenstelsel voor de verkie zingen van de volksvertegenwoordiging wil komen zal zij, aldus de brief, toch blijven streven naar wijzigingen van het kiesstelsel en de regeringsvorming. Des tijds heeft de Kamer het rechtstreeks kiezen van een kabinetsformateur echter al afgewezen. De regering wil thans wel komen met het verlagen van het passief kiesrecht tot 18 jaar en het openen van de mogelijkheid om aktief kiesrecht te verlenen aan Ne derlanders, die geen Nederlandse ingeze tenen zijn. Tevens overweegt zij moge lijkheden om Prinsjesdag te vervroegen. Hierover zijn in het nabije verleden al ideëen naar voren gekomen, omdat de Staten-Generaal bij het behandelen van alle departementale begrotingen ieder jaar in ernstige tijdnood komt De mogelijkheid om inplaats van provin cies gewesten te vormen; het in het leven roepen van het instituut „Ombudsman"; Mogelijkheden tot decentralisatie binnen de gemeenten zelf; de mogelijkheid om niet-Statenleden te benoemen tot Gedeputeerde van een pro vincie; gelijke rechten voor dochters en zonen bij erfopvolging op de troon. BHBB Scholen afgebrand d In Amsterdam zijn vannacht twee scholen geheel afge brand en van een derde school gingen twee lokalen in vlammen op. De scholen be stonden uit houten noodba- rakken. De politie vermoedt brandstichting. MOEDER KETENT ZOON AAN SCHANDPAAL AUGSBURG Een Duitse moeder die woont in een dorp bij Augsburg in Beieren heeft haar twaalfjarige zoon die iets had gestolen, gestraft door hem aan een lan taarnpaal op het marktplein te klinken. Om zijn nek hing ze een bord met het opschrift: „Ik ben een dief'. Al gauw dromden rondom het huilende joch dorpelingen samen, die met elkaar in discus sie gingen over de vraag of het „Wie zijn kind liefheeft, spaart de roede niet", al dan niet zo letterlijk diende te worden opgevat. Pas nadat de politie bezwaar had gemaakt, bevrijdde de moeder haar zoon van de „schandpaal". De justitie onderzoekt of sprake is van kindermishandeling. imCKTimrn» Protest van schippers Ruim 1200 binnenschippers hebben gisteren in Den Haag gedemonstreerd te gen de plannen van staats secretaris Van Huiten om de schippersbeurzen in de toekomst op te heffen. Op het Binnenhof werd aan de bewindsman een petitie aangeboden waarin zij het behoud van deze beurzen DEN HAAG De maximmnn prijs van een liter snperbenzine wordt met ingang van 1 juli verhoogd met 1,4 cent per liter tot 102,8 gulden. De prijs van gewone benzine gaat 1,6 cent omhoog en is door het ministerie van Economische Zaken vastgesteld op 100,4 gulden. Autogasolie stijgt in prijs met 2,50 gulden per 100 liter. Huisbrand olie wordt 2,40 per 100 liter duurder en petroleum gaat 2,6 cent per liter meer kosten. De prijs van stookolie wordt verlaagd met 1,422 gulden tot 9,80 gulden per ton, dit afhankelijk van het zwavelgehalte. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Vandaag barst het jaarlijkse wieler spektakel dat Tour de France heet, weer los. Drie weken lang zal de rennerskaravaan de gemoederen van wielerliefhebbers en ook vele anderen bezig houden. Zal Joop Zoetemelk er dit jaar in slagen eindelijk de periode-Merckx te doorbreken? Of zal de vijfvoudige winnaar uit België opnieuw een palm toevoegen aan zijn reeds flonkerende erestaat? Op deze en andere vragen zal onze speciale verslaggever JEAN NELISSEN (foto) de komende weken trachten een antwoord te geven in zijn bijdragen in onze krant llllllll NEW DELHI (Reuter- UPI-AP). President Fahroeddin Ali Achmed van India heeft voor heel het land de nood toestand afgekondigd en perscensuur bevolen. Voordien werd een reeks arrestaties uitge voerd waarvan de mees te prominente opposi tieleiders en ontevreden Congrespartijgangers (de Congrespartij is de partij van premier Indi ra Gandhi) het slachtof fer werden. Deze maatregelen zijn genomen op het ogen blik waarop de oppositie een landelijke campagne beraamde om premier Gandhi weg te krijgen wegens corruptie en om- dat zij op een dictatuur zou aansturen. Premier Gandhi zelf maakte de maatregelert via een radiorede be kend. Zij zei dat de rege ring erachter was geko men dat plannen wer den gesmeed om de na tionale veiligheid in ge vaar te brengen.Zij gaf twee voorbeelden van interne ordeverstorin gen, die het land zouden bedreigen: de moord op de minister van spoor wegen Misjra in januari en de aanslag op opper rechter Ray in maart. Onder de arrestanten bevinden zich de vroege re minister van finan ciën Desai, de pacifisti sche politicus Narayan, de hoofdredacteur van het Britstalige blad Mo therland, Malkani, de so cialistische leider Samar Ghoea en het dissidente Congrespartijlid Shek- har. Overeenkomstig de wet binnenlandse veiligheid kunnen zij zonder vorm van proces een half jaar opgesloten blijven. Huisvader vervalste staatsloten UTRECHT (ANP) Een 42-jarige lasser uit Rotterdam heeft tot vier keer toe een vervalst „winnend" lot van de staatsloterij weten te incasseren. Bij de vijfde poging liep hij giste ren in Utrecht in de val, toen een oplettende collectrice de vervalsing ontdekte. De man had bij zijn eerdere inleveren van „winnende" loten in totaal een bedrag van 4.400 gulden geïncasseerd. In Utrecht wilde hij met zijn vervalsing 5000 gulden bemachtigen. Met het geld had hij zijn gezin, bestaande uit vrouw en vijf kinderen, op een beter plan gebracht. Hij kocht veel meubilair en huisraad. Tevens werd het geld gebruikt om volop mee te doen aan de Nederlandse en Duitse lotto en de toto. Daarbij had hij overigens ook geluk: eenmaal won hij 3500 gulden in de lotto en ook nog eens 1500 in de toto. Achttien jaar en tbr voor hooibergbouwer Van onze rechtbankverslagge- Den Haag Het Haagse ge rechtshof heeft de 33-jarige hooibergbouwer W. van E. uil Ter Aar wegens dubbele dood slag veroordéeld tot achttien jaar gevangenisstraf en ter be schikkingstelling van de rege ring. In juni 1971 heeft van E. het 15-jarig meisje Cora Mantel uit Uithoorn gewurgd en op 18 au gustus van het vorig jaar bracht hij te Ter Aar de 34-jarige ver pleegster Aaltje van der Plaat uit Gorkum door een groot aan tal messteken om het leven. Vierduizend gilden boete oor kdreiging an rechtbankverslagge- ATWIJK/DEN HAAG De ficier van justitie bij de aagse rechtbank heeft tegen 18-jarige zeevisser uit Kat- ijk een boete van vierduizend ilden en voorwaardelijk twee laanden gevangenisstraf met proeftijd van twee jaar sëist. De jongeman had met ïee kornuiten op het Hoornes- ein in Katwijk een voetgan- tr bedreigd. et nylonkousen over het hoofd aren zij op de Katwijker afge tornd. De man ging er als een aas vandoor. De bedreiging of ik schiet" van het trio laakte dat de katwijker nog ^arder ging lopen. wilden een geintje" zo leg- e visser de rechter uit. Hij :i de man over een afstand van echts tweehonderd meter te ebben gevolgd. had nog meer op zijn erkfstok. Hij zou met zijn rienden plannen hebben be aamd een overval op de Amro in de Prinsestraat te ple- Op het laatste moment eb ik ervan af gezien", zo ver- laard hij voor de rechtbank, officier wilde mede vanwege jeugd van de visser en gun- ;e rapporten geen onvoor- aardelijke gevangenisstraf ei- en, al meende hij dat de visser et wel zou hebben verdiend. )e rechtbank zal op 8 juli von- wijzen. MR. IN 't VELD: ,,Plan van de Welzij nsbron doorzetten" Van een onzer verslaggevers Leiden Het oud-PvdA-ge- meenteraadslid mr. R. in 't Veld is er een voorstander van dat de gemeente zijn plannetje doorzet om Leiden aan een zwembad complex te helpen met gelden van de Leidsche Duinwater maatschappij, een nv waarvan alle aandelen in het bezit zijn van de gemeente. Begin deze maand werd open baar dat de commissarissen van de LDM, onder wie In 't Veld, met de uitvoering van dit plan al jaren geleden zijn begonnen. Zij riepen daarvoor de stichting De Welzij nsbron in het leven. Zover het zich laat aanzien is het huidige college van b. en w. geen voorstander van het uit voeren van het plan-In 't Veld. Het vreest dat een eventueel exploitatie-tekort van het zwem bad te zwaar gaat drukken op de gemeentebegroting. (Zie verder pag. 3) Waterrantsoenen De gemeen te Rome heeft besloten het wa ter te rantsoeneren. De maatre gel is een gevolg van het feit dat het tussen januari en mei nau welijks heeft geregend. De autoriteiten hebben de Ita liaanse hoofdstad in zeven sec toren verdeeld waar, bij toer beurt gedurende een week, tus sen 's morgens negen uur en middernacht, maar een klein straaltje water uit de kranen zal komen. GASTEN AFHALEN Prinses Christina en haar aanstaande waren vanmorgen op Schiphol om gasten af te halen die de huwelijks plechtigheid zullen bijwonen. Het weer zien was allerharte lijkst en verliep ge heel informeel. DAR ES SALAAM De drie buitenlandse stu denten onder wie de Nederlandse Emilie Zinnicq Bergman die in Zaïre al 35 dagen gegijzeld wor den door linkse rebellen zijn gisteren bijna be vrijd door een vissersboot. Een kanonneerboot van de regering van Zaïre kwam op het laatste ogenblik tussenbeide. De vissersboot zou de drie ontvoerden oppikken van de oever van het Tanganjikameer. Toen de kanonneerboot begon te schieten, vluchtten de drie, afgeschermd door rebellen, het oerwoud in. De vader van een van de studenten sloeg de gebeurtenissen gade van een hoogte aan de Tanza- niaanse kant van het meer, vanwaar ook de vissersboot was vertrokken. De guerrillastrijders hebben eerst een half miljoen dollar van de Tanzaniaanse regering gevraagd in ruil voor de studenten, maar Dar es Salaam weigerde te betalen. Sindsdien hebben familiele den van de gegijzelden en andere particulieren getracht het geld bijeen te krijgen. Zij moeten het met de rebellen eens zijn geworden. Zaïre heeft steeds geweigerd hulp te bieden in deze ontvoeringszaak. Waarschijnlijk was men er zich aan boord van de kanonneerboot niet van bewust dat het om de bevrijding van de studenten ging en dacht men met smokkelaars te doen te hebben. Hl (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nederland en Suriname hebben van nacht een akkoord bereikt over één van de breekpun ten ten aanzien van de onafhankelijkheid. Nederland zal Suriname in totaal vier miljard gulden ontwikke lingshulp geven over de eerst komende tien jaren. Nederland heeft voorts de eis laten vallen dat de ontwikkelingshulp uitsluitend in Nederland besteed moet worden. Bij alle ontwikkelingshulp zal nu uitgaande van het Surinaams inzicht prioriteit ver leend worden aan goederen en diensten uit Neder land. Het akkoord werd gisteravond Suriname heeft steeds ver laat bereikt tijdens voortgaand klaard dat drie miljard gulden overleg in het Delta-hotel in geen substantiële bijdrage is in Vlaardingen. Aanvankelijk was het economisch weerbaar ma- Nederland niet bereid verder te ken van het land. In het thans gaan dan drie miljard gulden, bereikte bedrag van vier mil jard zijn om. opgenomen de restfondsen van het Vijfjaren plan, en 200 miljoen gulden voor sociaal educatieve projecten. Voorts behoeft Suriname de bij na 500 miljoen schuld ontwikke lingshulp over de afgelopen ja ren niet terug te betalen. Ten aanzien van de toelating van Surinamers naar Nederland is ook een oplossing in zicht. Surinamers die naar Nederland komen na de onafhankelijkheid zullen een visum nodig hebben. Als ze binnen een jaar geen. werk of huisvesting vinden zul len ze terug moeten keren. Voor familiehereniging en studie zul len uitzonderingsregelingen worden vastgesteld. HHB

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1