Zoetemelk en Merckx groeten elkaar weer In West Duitsland worden meeste doelpunten gemaakt ,,Ik kan een rit winnen maar de Tour is te lang voor mij" Meer te verdienen in de Tour GEWAPENDE VREDE TUSSEN FAVORIETEN PRIEM EN KUIPER WISSELDEN VAN TRUI PRINSEN RIJDT VOOR VANNESTE Ernstige val wielrenners Ruska bii het IOG Wereldrecord 3000 m. steeple FE YENOORD SCHOTV AARDIGSTE PLOEG Nederland speelt geen rol in Kieler Woche DONDERDAG 26 JUNI 1975 LEIDSE COURANT CHARLEROI De ver standhouding tussen Ed die Merckx en Joop Zoe temelk is iets beter ge worden. De heren groe ten elkaar weer, zij het nog gereserveerd. Van ruzie, zoals in de Ronde van Romandië, is geen sprake meer. Die is bijge legd, althans voorlopig. Gisteren, in hotel Ber nard te Charleroi waar de Molteni-ploeg van Ed die Merckx en de Gan- Mercier-ploeg van Joop Zoetemelk logeren, de den manager Claude Su- dres van Gan en ploeglei der Robert Lelange van Molteni hun best de breuk te lijmen. Wat is er in de Ronde van Ro mandië precies gebeurd? In de derde etappe, van Porrentruy haar Gruyères over 190 kilome ter, deed Gerri Knetemann een geslaagde greep naar de leider strui. Joop Zoetemelk fietste in deze etappe „ter controle" aan het achterwiel van Eddie Merckx. In de daarop volgende etappe ontsnapte een groep ren ners onder aanvoering van de Spanjaard Francesco Galdos en de Zwitser Jozef Fuchs. Merckx reageerde niet, de ploeg van Gan- Mercier evenmin. Merckx zei later: „Dacht je dat ik de trui voor Knetemann ga verdedigen? Laat de Gan- Mer- ciers maar rijden". Zoetemelk redeneerde: „Vrijwel alle ploe gen spannen tegen ons samen, wij laten ons niet in de vernie ling rijden". KRITIEK Zo kon de groep Galdos-Fuchs zestien minuten uitlopen. De Ronde was beslist, de favorieten waren geslagen en na afloop van die etappe spuide Eddie Merckx bittere kritiek aan het adres van Zoetemelk." Hij is een meerijder, meer niet", riep de Belg. De Belgische pers bracht die woorden in grote op maak en in de Franse sportbla den vertelde ploegleider Louis Caput van Gan over Merckx: „Hij valt me tegen. Ik heb hem altijd bewonderd, maar hij moet niet denken dat hij het hele peloton kan regeren". Joop Zoe temelk voegde er aan toe: „Als Merckx demarreert en je laat hem gaan, ben je zijn vriend. Maar als je hem terugpakt is hij kwaad". In de Franse etappewedstrijd Dauphiné Libéré zagen drie we ken geleden voor het eerst Merckx en Zoetemelk elkaar weer. Zoetemelk vertelde: „Merckx begroette mij maar ik zei niets terug. Een dag later begon hij in het peloton tegen mij te praten, en ik gaf weer geen antwoord. De dag daarop Een sorbet gaat er altijd wel in. Joop Zoetèmelk geniet er 'kennelijk van en gaat niet gebukt onder de (kleine controverse met Merckx. kwam hij naar me toe en vroeg: „Ben je nog altijd kwaad?" Ik antwoordde: „Ach, laat maar gaan. Ik heb niet het karakter om altijd kwaad te blijven". En zo begroetten de favorieten in de Tour elkaar weer. Misschien is dit een gewapende vrede, want op de lange weg naar Pa rijs hoeft niet veel te gebeuren om de emoties opnieuw naar hun toppunt te voeren. Gerrie Knetemann heeft name lijk voorspeld: „Als Merckx ziet dat hij de Tour niet kan winnen, gaat hij een combine tegen Zoe temelk maken, zodat die ook niet wint". (Van onze speciale verslaggever) CHARLEROI - „Als het er op aan komt, ben ik wel bereid voor Hennie Kuiper te rijden, maar het moet lonend zijn, ik doe niets voor niets". Cees Priem spreekt deze woorden uit na een lichte aarzeling, die voor Kuiper een waarschuwing inhoudt dat hij zijn uitverkiezing in de Frisolploeg in de Tour moet bewijzen. Tenmin ste, als hij verzekerd wil zijn van de onvoorwaardelijke steun i Priem. CHARLEROI In de Frisolploeg is op het laatste moment een wijziging gekomen. In de plaats van de Belg Willy Vanneste de Brabander Henk Prinsen gestart. Vanneste is zondag tijdens het kampioenschap van België in de eerste meters ernstig ten val gekomen. Hij is zodanig geblesseerd dat hij- voor de Tour heeft moeten afzeggen. Zondag, in Hoogerheide, hebben Priem en Kuiper van trui gewis seld. Priem, die het rood-wit- blauw een jaar gedragen heeft, ziet nu Kuiper met „zijn" trui getooid. „Dat doet me toch wel pijn", zegt hij op het terras van hotel Derby aan de Place Emile Buisset in het hartje van Char leroi. De Zeeuw kijkt met ge mengde gevoelens naar het sta peltje rood-wit-blauwe truien, dat ploegleider Piet Liebrechts op een stoel heeft gelegd. Als Liebrechts tegen Kuiper zegt: „Je bent met die nieuwe truien goed gesoigneerd kan Priem het niet laten op te merken: „Volgend jaar ben ik kampioen. Zondag fietste ik veel sterker en wat word ik, elfde. Kuiper was niet de beste man in de koers, toch wint hij. Je moet geluk hebben". Dit „geluk" heeft Priem in an derhalf seizoen profkoersen meer dan eens in de steek gela ten. Vorig jaar begon hij heel goed in de Tour. Tiende in de eerste etappe, zevende in de tweede etappe. Op de derde dag sloeg het noodlot toe. Het pelo ton stormde in gesloten gelid het kustplaatsje Saint Malo bin nen, waar de finish lag. In volle eindsprint - de renners reden toen zestig kilometer per uur - stapte een cameraman van de Franse televisie de weg op. Er ontstond een ernstige valpartij, waarvan Cees Priem het voor naamste slachtoffer werd. Voor •hem eindigde de Toiir abrupt. Priem: „Ook dit jaar zit het niet mee. In de Omloop van Het Volk viel Freddie Maertens vlak voor me, ik kon hem niet meer ontwijken. Ik krabbelde over eind en een paar kilometer ver der brak ik een wiel. In Gent- Wevelgem was ik ook betrokken bij een massale valpartij". Aan deze tegenslag wijdt de Zeeuw het dat hij tot nog toe niet zo op de voorgrond is getreden. In het voorjaar reed hij nochtans niet slecht! Een zevende plaats in het eindklassement in de Ronde van Sardinië, en Priem won op indrukwekkende wijze de semirklassieker „Dwars door België". Edgat Demaere, assis tent-ploegleider bij Frisol, zegt: Op de Volkegenberg reed Priem iedereen uit het wiel. De finish lag twintig kilometer verder en achter Priem vormde zich een sterke jachtgroep, geleid door Mare Demeyer. Priem hield ech ter stand tot aan de finish, waar hij twaalf seconden voorsprong overhield. Als je dit kunt, moet je wel klasse hebben". Sinds de Volkegenberg is Priem een beetje in de anonimiteit ver dwenen. Al merkt Piet Lieb rechts vergoeilijkend op: „Het zijn niet altijd de beste paarden die de haver verdienen. Zondag in Hoogerheide hebben Fedor den Hertog en vooral Priem ber gen werk verzet om de Raleigh- ploeg onder controle te houden. Maar dit beulswerk vind je nu eenmaal niet in de uitslag te rug". Cees Priem, de koerspet diep over de ogen getrokken: „Zo lang ik met fietsen meer kan verdienen dan met pumme- len, vind ik het best". Praatjes Hoe oordeelt Priem over de kwaliteit van de Frisolploeg? „Ach", zegt hij, „de kern van onze equipe is niet slecht en de verstandhouding is ook goed. Maar wij hebben een paar ren ners die niets kunnen en die hebben juist de meeste praat jes". Priem zegt altijd precies wat hij denkt. Diplomatie is niet zijn sterkste zijde. Daarom on dervindt hij in het peloton, sinds hij prof werd, ook veel weer stand. „Je hebt drie tot vier jaar nodig eer je volledig aan het profmilieu gewend bent", meent hij, „Je kunt eerder geaccep teerd worden, als je extra-klasse BB De leiding van Frisol heeft be slist dat Priem, behalve indien Kuiper dringend hulp nodig heeft, tot in Bordeaux „be schermde" renner is. Dat wil zeggen dat Priem in voorkomen de gevallen ook op de steun van ploegmakkers kan rekenen. Wat komt hij eigenlijk in deze ronde doen? „Een etappe winnen", luidt het antwoord, „want de Tour is in feite te lang voor mij. Daarom maak ik mij over een goede klassering in het eind klassement weinig illusies". (Van onze speciale verslaggever) CHARLEROI In de afgelopen tien jaar werden, ondanks de voortschrijdende ontwaarding van het geld, de prijzen en premies in de Ronde van Frankrijk nauwelijks veranderd. Dit jaar heeft de directie van de Tour, wellicht bezweken voor het dreigement van de renners om onderweg te gaan staken, het prijzengeld verhoogd. In totaal is er in deze 62-ste Tour de France meer dan een half miljoen gulden te verdie nen, om precies te zijn 547,750 gulden. Een greep uit de be langrijkste prijzen, ongere kend in guldens: Etappes: In de etappes, met uitzonder ing van de proloog, de halve etappes en de tijdritten, waar voor de prijzen iets lager zijn, kunnen de eerste tien renners de volgende prijzen winnen: 1950 gulden, 1500, 1300, 975, 780, 650, 520, 390, 260 en 210. De dertigste renner ontvangt Eindklassement: De eerste tien in Parijs ont vangen de volgende bedragen: 19.500 gulden, 13.000, 9.750, 8.100, 6.500, 5.200, 3.900, 3.250, 1.950 en 1470 gulden. De 35-ste ontvangt nog 390 gulden. Groene Trui In elke etappe verdienen de eerste en tweede renner in het individueel puntenklassement 650 en 325 gulden. De winnaar van de groene trui krijgt 7.800 gulden, de nummer twee 3.900. Punten ploegen Voor de eerste twee ploegen is er elke dag een prijs van 455 Strijdlustigsle en 210 gulden. In ht eindklas sement zijn prijzen ter grootte van 5.850 en 2.925 gulden. van 195 gulden. Het eindklas sement voor de de beste klim mers uit de Tour telt drie prij zen: 5.850, 3.900 en 1.950 gul den. Gele trui De drager van de gele trui ontvangt in de eerste veertien etappes dagelijks 780 gulden, daarna dagelijks 325. Points Chauds De dagelijkse tussensprints worden gehonoreerd met 260, 130 en 65 gulden. Het eindklas sement met 3.900 gulden, 2.600 en 1.300. Beminnelijkste De beminnelijkste renner krijgt ter aanmoediging om zo door te gaan dagelijks 180 gul den. Wie in Parijs definitief het hart van de karavaan ge stolen heeft, ontvangt 800 gul- Elegantste Voor de bestgeklede renner, met goede manieren, is er da gelijks een premie van 180 gul den. In Parijs wacht een pre mie van 800 gulden en een chronometer ter waarde van 1.950 gulden op de renner die in de Tour de elegantste was. Ploegenklassement Elke dag is er voor de eerste drie ploegen 650 gulden, 325 en 125 te verdienen. In het eindklassement winnen de be ste vijf ploegen 9.750, 5.200, 3.250, 1.500 en 975 gulden. Bergklassement De eerstaankomende op de toppen van de negen cols van de eerste categorie wint 455 gulden, de tweede 325. Op de toppen van de zeven cols van de tweede categorie zijn deze prijzen: 390 en 260 gulden, op de toppen van de acht cols van de derde categorie 325 en 195 en op de zeventien toppen van de vierde categorie is er voor de eerstaankomende een prijs De strijdlustigste renner, die door de journalisten wordt aangewezen, wordt dagelijks beloond met 490 gulden. De renner die gedurende de Tour het meeste initiatief heeft ge toond, ontvangt in Parijs 3.500 gulden. Finale Interessant is ook het extra prijzenschema voor de laatste etappe die in de straten van Parijs gereden wordt Over de Champs Elysées en de Place de la Concorde, worden zeven entwintig rondjes van zes kilo meter gedraaid. In elke ronde is er bij de finish een extra premie van 650 gulden te ver dienen. Voor de eerste drie in het etappéklassement zijn er extra-premies ter grootte van 1500, 650 en 325 gulden. Op de vooravond van de start van de Tour hadden de artsen druk werk met het keuren van de renners. V.l.n.r. Agostinho, Fuente en Firminho ondergaan opgewekt het onderzoek van Tourarts Porte. LAUSANNE Tijdens de wereldkampioen schappen wielrennen voor de jeugd in Lausan ne kwamen de Duitser Kreisseil en de Austra liër Poole in de kwartfi nales ten val. Zij liepen beiden een schedelbreuk op. Wereldkampioen jeugdsprinter werd de Argentijn Octavio Daz-" zan die in de finale de Westduit ser Gerhard Scheller versloeg. Rusland won de wegtitel voor ploegen voor Polen en Oost Duitsland. (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Wim Ruska zal morgenavond te gast zijn op het bondsbureau van het IOG. Bij die gelegenheid zal hij films draaien en vragen beantwoor den over zijn ervaringen in de )udowereld. Belangstellenden :ijn van acht tot half elf wei tom. Het bondsbureau is geves tigd in de Anna Paulownastraat 59. Garderud op weg naar zijn record. OSLO De Zweedse atleet Anders Garderud heeft gisteravond in Oslo het wereldrecord op de 3000 meter steeple chase verbeterd en gebracht op 8 minuten en 10,4 seconden. Het oude record stond sinds 26 juni 1973 op naam van Ben Jipcho (Kenya) met 8.14,0. DEN HAAG Een terugblik op de hoogste divisies van de Europe se voetbalcompetities in het afge lopen seizoen leert, dat in West Duitsland gemiddeld het meest en in Turkije het minst is gescoord. In de Bundesliga werden 1.056 doelpunten gemaakt, wat neer komt op een gemiddelde van 3,45 treffer per wedstrijd. Alleen in de hoogste afdelingen van Engeland (1.216) en Frankrijk (1.075) vielen meer doelpunten, maar daar wer den aanzienlijk meer wedstrijden gespeeld. Drie landen kwamen eveneens boven de drie Luxem burg (3,35), Zwitserland (3,29) en Schotland (3,12). Italië is niet meer het improduktiefste land. Met een moyenne van 1,94 doelpunt per duel bleven de „Azzurri" net boven Turkije, waar het publiek slechts 1,80 doelpunt in negentig minuten kreeg te zien. De eerste divisie van de Italiaanse competi tie blijft echter in andere klassementen" wel op de eerste plaats. Het naar de tweede divisie gedegradeerde As Ascoli kwam in dertig duels tot veertien doelpunten, Een Europees seizoen-laagterecord. Feyenoord was de schotvaardigste formatie. De Rotter dammers produceerden 94 treffers en blven RWD Molenbeek (92) net voor. De zwakste defensie kwam uit de Bundesliga waar de doelman van Tennis Borussia 89 maal werd gepasseerd. Portugees kampioen Benfica in casseerde de minste doelpunten: 12 Behalve Feyenoord komt stadgenoot Sparta voor op de lijst van „seizoenrecords". De Rotterdammers werden „winnaar" van het klassement der teams, die na negentig minu ten nog op gelijk hoogte met de tegenstan der stonden. Achttien keer speelde Sparta gelijk. De Tsjechische clubs Inter Bratislava en AC Nitra en het Zwitserse FC Zurich hielden het slechts een keer op een gelijk spel. Er was in het afgelopen seizoen geen enkele club, die de competitie zonder verlies af sloot. Het Griekse Olympiakos Piraeus was nog het dichtst bij deze prestatie. Slechts een keer bleef de kampioen aan de negatie ve kant van de score. Een interessant detail is dat het door ex-bondscoach Frantisek Fadrhonc getrainde AEK Athene voor die nederlaag zorgde. Glasgow Rangers en RWD Molenbeek waren met vijfen twintig over winningen de succesvolste triomfators in Europa. Het Engelse Carlisle United bereik te eveneens dat aantal, al was het dan wel in het rijtje van „de meeste nederlagen". ïntemazionale Milan manifesteerde zich in het afgelopen seizoen als een typische „door- sneeploeg". De eens zo roemruchte Milanese equipe speelde tien keer gelijk, won tien keer en verloor evenzovele malen. Dertig punten uit dertig duels, 26 doelpunten voor en 26 tegen KIEL Bij afwezigheid van degenen, die deelnemen aan, de voor-Olympische zeilwed-' strijden in Kingston, speelt Nederland bij de traditionele Kielerwoche een volkomen ondergeschikte rol. In de Olympische klassen heeft nie mand zich tot dusverre onder de eersten kunnen scharen. Nederland is trouwens in de Soling- en Tempestklasse in het geheel niet vertegenwoor digd. De enige, die gisteren in de prijzen viel, was Bas de Koning met een tweede plaats in de 420-klasse. De meest in het oog lopende zeiler onder de hónderden deelnemers uit negenentwintig landen is de wereldkampioen in de Tempestklasse, Uwe Ma res (W.Dld.), die gisteren zijn derde achtereenvolgende over winning behaalde en het veld aanvoert met de ideale 0 pun ten. Het succes van Mares is des te opvallender omdat hij zeilt in een D-Or, de door de Duitse zeilbond ter beschik king gestelde boot, omdat zijn eigen schip al lang en breed onderweg is naar Kingston. Hennie Kuiper (rechts) met zijn nieuwe ploegmakker Henk Prinsen die de Belg Vanneste vervangt.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13