Mokum opent voor een week zijn 700-jaar oude poorten EG-ministers gaan praten met Portugal Voor 15 jarigen ;een schoolgeld £eidéc6omcmt MOLUKS EERBETOON AAN VORSTIN TIJDENS SLOT MONSTERPROCES CONFLICT DREIGT BIJ HOGESCHOOL TILBURG «EUW OVERLEG AUTOKEURING Geen vooruitgang in topoverleg over onafhankelijkheid Suriname Jaarlijks 30.000 liter babymelk door de gootsteen WOENSDAG 25 JUNI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Bij de viering van het Amster damse feest behoorde ook het maken en zingen van aan Am sterdam gewijde liedjes. Daar voor werden gisteren de prijzen uitgereikt. Jan Blaaser kreeg een prijs voor zijn liedje „Mokum", dat geschreven werd door J. van Mechelen (op foto in het mid den). Burgemeester Samkalden reikte de prijzen uit. Onder de titel „Ik zing van Amsterdam" zijn alle liedjes op een elpee uitgebracht. De liedjes worden gezongen door Johnny Kraay- kamp. Tante Leen en Johnny AMSTERDAM (ANP). Mo kum 700", het feeststadje in de RAI, dat deze week het hoogtepunt moet worden van de Amsterdamse Jubileumvie ring, is sinds gisteravond geo pendDit gebeurde door Mo- kum-700 burgervaer mr. J. Th. Kappelle, in nauwe samen werking met burgemeester Samkalden. De laatste zei, dat het historische decorstadje zeer veel feestelijks van Am sterdam in zich verenigt. .Mo kum 700 schept de gelegen heid de sfeer te proeven, die de hoofdstad tot over de gren zen de roep geeft een gezellige stad te zijn", aldus dr. Sam kalden. Hij overhandigde daarop de stadssleutel aan ajn tijdelijke ambtgenoot, waarbij hij op merkte jaloers op hem te zijn. „U bent burgemeester van een stad, waar alleen wordt feest gevierd en waar het nooit re gent". Als zijn eerste officiële daad schonk burgemeester Kappelle dr. Samkalden een zilveren florijn. Hij hoopte, dat deze „het begin zou worden van een daverend Mokum- feest". Nadat burgemeester Samkalden van Amsterdam het grandioze verjaardagsfeest officieel geopend had, liep hij met burgervaer Kapelle van Mokum 700 door de straten van het miniatuurstadje, waar zij bij een bouwwerk een grote zaag ter hand namen. Jordaan, Henk Elsink, The blue diamonds. Ria Valk, Willeke Al bert!, Frans Halsema, Lenny Kuhr, Ted de Braak, Beppie Bouwmeester en Rob de Nijs.' AVRO-tv komt er vrijdagavond nader op terug. Direct na de opening stroom den duizenden mensen het stadje binnen. Tot gisteravond waren er volgens burgemees ter Samkalden al 120.000 poor- ters be wijzen (toegangskaar ten) verkocht. Terwijl de genodigden werd verzocht hun „blijde intrede" in het stadhuis van Mokum 700 te doen (nadat overigens eerst op het bordes de Poor- tersraad was geïnstalleerd), verspreidden de eerste bezoe kers zich al over de speelse en met veel kunstzin opgebouwde stad. Het stadje heeft binnen zijn grenzen zo'n tachtig winkels en huizen met een totale gevel lengte van 380 nieter. Er zijn allerlei soorten ambachtslie den gevestigd en voorts is er een grote verscheidenheid op het gebied van eten en drin ken. Het Mokumfeest duurt zes da gen. De poortersbe wi j zen, waarmee men een middag of een avond toegang tot het sfeervolle stadje heeft, kosten één gulden. Daarnaast moet de bezoeker een rijksdaalder voor vijf florijnen neertellen. (Van onze correspondent Jan Schils) UXEMBURG De EG-ministers van buitenland zaken hebben in Luxemburg besloten een werk- oep in het leven te roepen die een EG-ministers- nferentie met het nieuwe bewind in Portugal loet voorbereiden. ministersconferentie tussen de EG en Portu- al zal tussen 18 en 30 juli moeten worden gehou- Van 16 tot en met 17 juli wordt in Brussel e EG-topconferentie gehouden. Dan zal de defini tieve houding ten aanzien van Portugal door de gemeenschap worden bepaald. Zoals bekend is de EG bereid tot financiële en economische steun aan het nieuwe bewind in Portugal. Op voorwaarde dat daar sprake blijft van een democratisch bewind. De EG-ministers hebben in Luxemburg te verstaan gegeven dat zij als democratisch beschouwen, dat de huidige poli tieke partijen die bij de verkiezingen belangrijke steun van de kiezers hebben gekregen ook in de toekomst een democratisch regeringsbeleid tege moet zullen kunnen zien. Voorts hebben de ministers van buitenlandse za-' ken gisteren in Luxemburg besloten dat de Euro pese Commissie de aanvraag tot het EG-lidmaat- schap van Griekenland moet bestuderen en over enige tijd advies zal moeten uitbrengen aan de ministerraad. Niemand van de ministers, of van de delegaties, heeft over een tijdslimiet gesproken. Wel staat vrijwel iedereen, behalve misschien de bondsrepubliek Duitsland, positief tegenover de Griekse toetreding. Binnenskamers hebben de mi nisters echter ook hun gedachten laten gaan over de toestand van de Griekse landbouw en het is duidelijk dat zij deze puinhoop niet willen erven. Met andere woorden: de Griekse toetreding is er zeker door, tenzij nieuwe kolonels roet in het eten gooien. Alleen kan het nog wel jaren duren. óndanks ministerieel verzet fan onze parlementaire redac tie) )EN HAAG De Twéede Ka- heeft gisteren tegen de zin an minister Van Kemenade Hinder militaire iktiviteiten op Meluwe gewenst LRNHEM (ANP) Op korte ermijn zal de militaire druk op e Veluwe minder moeten, wor- en. Gelderse planologen den- en hierbij aan verdwijning ui het schietterrein „De Hars- 6 amp", nieuwe regels voor het ebruik van de bestaande oe- enterreinen en voor het mili- aire vliegveld Deelen bij Arn- lem. lie nieuwe regels moeten zijn angepast aan de doelstellingen ie men uitgesproken heeft voor iet natuurgebied de Veluwe. Dit Dj «tekent dat er zeer strakke re- i els moeten komen of een "I leëindiging van de militaire ak- iviteiten. lit staat in een nota van de irovincie Gelderland over twee voorontwerpen i streekplan voor de Ve- we. van Onderwijs een voorstel van .PvdA en PPR aanvaard om de vanaf 1 augustus a.s. leerplich tige 15-jarigen te ontheffen van het betalen van schoolgeld. Dit betekent een extra-belasting van de begroting voor 1977 van 53 miljoen gulden, een bedrag dat elders bezuinigd moet wor- De bewindsman had de kamer voorgesteld de schoolgeldvrij dom voor de 15-jarigen pas in te voeren in 1978. Later deed hij de concessie dit tijdstip een jaar te vervroegen. PvdA en PPR namen hiermee echter geen ge noegen. De fracties stelden zich op het principiële standpunt, dat leerplicht zonder meer vrij dom van schoolgeld moet inhou den. Op hun beurt wilden' ze echter wel met het uitstel van hooguit een jaar water in de wijn doen. De bezwaren van minister Van Kemenade tegen het voorstel van de progressieven waren vooral van financiële aard. De 53 miljoen gulden, die het invoe ren van schoolgeldvrijdom voor de groep van 15-jarigen extra aan rijksuitgavèn vergt, zal op andere posten van de rijksbe groting voor 1977 verhaald moe ten worden. Herindeling van een natie KRIJGEN PLANOLOGEN van de overheid en de bewindslieden die hun cijfers en suggesties overnemen genoeg bijval, dan komt de indeling van Nederland in bestuurseenheden voor een ingrijpen de renovatie op de helling. Dan verdwijnt er weer een stuk negentiende eeuwse wetgeving en daarmee ook een bestuurlijk bestel waarmee Nederland generaties lang heeft kunnen werken. Al was het nooit optimaal en werden na 1945 de gebreken steeds meer zichtbaar. Maar terwijl het denkbeeld,, om de provinciale indeling te liquideren en te vervangen door een indeling in 26 gewesten amper in een nota vorm gekregen heeft, wordt al in brede kring voorspeld dat Binnenlandse Zaken nu een kaart op tafel heeft gelegd, die door oppositie uit uiteenlo pende hoek afgetroefd zal worden. HET WINSTPUNT IN DE NOTA vinden wij, dat niet geprobeerd wordt tussen de bestaande provincies en de bestaande gemeenten een nieuwe zelfstandige bestuurslaag te schuiven. Dan zou o.i. de beruchte wet van Parkinson zich op een overduidelijke manier, ten nadele van de gemeenschap en haar welzijn, gaan manifesteren. Maar tegenover dit winstpunt staat verlies als waar is dat de 26 mini-provincies zo'n groot deel van de taak van gemeentebesturen gaan overnemen, dat de decentralisatie welke de overheid op hoog niveau beoogt in te voeren, op het lagere niveau weer door een gemoderniseerde vorm van centralisatie te niet wordt gedaan. Wanneer dan tevens de greep van de landelijke overheid op de 26 nieuwe gewesten klemmender zal zijn, dan die greep nu ten opzichte van provincie en gemeente is, raakt de burger wat de spreiding van verantwoordelijkheid en invloed op het gebeuren rondom hem betreft, van de regen in de drup. Alles wat de laatste tientallen jaren gedaan is, dm „Den Haag" wat minder centraal te stellen in het bestuur om de invloed van de burger door grotere betrokkenheid bij de beslissingen in zijn buurt te vergroten, gaat dan weer verloren. HET IS DE OUDE GESCHIEDENIS: wie probeert te veranderen en daarvoor een optocht onder het vaandel „decentraliseren", organiseert, wuift soms als hij zijn denkbeelden uitwerkt, het voorvoegsel „de" weg en brengt oude wijn in nieuwe zakken op de markt. Maar dan oude wijn die ook verzuurd blijkt. Weeroverzicht Vooruitzichten voor vrijdag: Vrij zonnig en droog met gema tigde temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers voor vrijdag: Aantal uren zon: 3 tot 12 Min. temp.: omstreeks 13 graden Max. temp.: omstreeks 21 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droge etmaal 80 procent DE BILT Met noordelijke win den is nu koelere lucht onze omgeving binnengestroomd. Dit bleek uit de minima van om streeks 12 graden, die in de nacht van maandag op dinsdag voorkwamen. Dat is een graad of 5 lager dan de daaraan voor afgaande nacht De warme lucht was gistermorgen terug gedrongen tot Midden- en Zuid- Europa, waar middagtempera- turen van 25 A 30 graden kun nen voorkomen. Inmiddels koerst een depressie van IJsland oostwaarts naar Noorwegen, terwijl een bijbeho rend frontenstelsel zich over de" Noordzee in onze richting ver plaatst en morgen dicht bij of over ons land zal komen te liggen. Deze storing wordt voor afgegaan door wolkenvelden, maar de regenkansen zijn klein. TILBURG (ANP) De benoeming van prof. mr. H. Jenkens tot rector-magnificus van de katholieke hogeschool Tilburg voor het academische jaar 1975/"76 kan leiden tot een ernstige bestuurscri sis in de hogeschool. Dat vreest de voorzitter van de hogeschool- raad, drs. G. van den Heuvel. De hogeschoolraad adviseerde namelijk 5 juni het stichtingsbestuur met een grote meerderheid prof. Jeukens niet te benoemen. Men heeft bezwaren tegen, wat genoemd wordt, zijn reactionaire opvat tingen. Prof. Jeukens zou ook een tegenstander van de universitaire bestuurshervormingen zijn. Drs. Van den Heuvel wijst erop dat enkele grote fracties in de hogeschoolraad nu waarschijnlijk zullen weigeren over te gaan tot de benoeming van een derde lid van het college van bestuur uit de hogeschoolgemeenschap. Daarmee zou een bestuurscrisis een feit zijn. 'en Haag (ANP) Minister Westerterp van Verkeer en Water- laat heeft zijn wetsontwerp over de verplichte autokeuringen iet ingetrokken. Hij zal het aanhoyden, omdat het socialistisch amerlid Van der Doef via zijn initiatlefwet autokeuringen ibruik wil maken van de gegevens hierover, die de Stichting eriodieke Veiligheidskeuringen reeds verzameld heeft, e minister deelde dit gisteren in de Tweede Kamercommissie van erkeer en Waterstaat mee, erop wijzend, dat de basis van de ichting wel moet blijven bestaan, wil zij nuttig werk ook voor et te verwachten initiatief-ontwerp kunnen verrichten. rolgens de minister heeft zich in deze netelige kwestie, die ook 1 tot uitspraken van premier Den Uyl geleid heeft, "een verrassen- e ontwikkeling" voorgedaan. oals bekend wil de minister de verplichte autokeuring via speciale euringsstations laten verrichten. De Tweede Kamer staat er echter P, dat de erkende garages erbij betrokken worden. Van een onzer redacteuren DEN HAAG - Suriname en Ne derland zijn vandaag geen stap verder gekomen in de onder handelingen over de onafhanke lijkheid van Suriname die op 25 november zal ingaan. De stand punten van beide partijen over, de brandende kwesties, de fi nanciële hulp en de toelatings regeling bleven onwrikbaar. Nederland heeft aangeboden Suriname de komende tien jaar drie miljard gulden hulp te bie den in de vorm van goederen1 jdie in Nederland moeten wor den aangeschaft. Voorts wenst Nederland dat de hulp vooral besteed moet worden aan de armste groepen van de bevol king. Suriname eist echter zes miljard gulden ongebonden hulp. Vandaag heeft minister Pronk toegezegd dat Nederland bereid is na tien jaar de hulp voort te zetten op basis van de resultaten die in de ontwikke ling van Suriname zijn bereikt Met betrekking tot de toelating van Surinamers tot Nederland heeft Suriname een vrij verkeer geëist. Nederland wenst echter niet verder te gaan dan familie hereniging tot de graad van ne ven en nichten. Voorts zullen Surinamers die binnen een jaar geen werk en huisvesting heb-, ben gevonden het land moeten verlaten. Vanmorgen hebben een aantal groeperingen bij het Catshuis gedemonstreerd tegen' het door Suriname en Nederland voorge stelde ontwikkelingsbeleid. Ge vraagd werd om hulp die ten goede komt aan de ontwikkeling van een eigen Surinaamse eco nomie en hulp aan projecten waarbij een combinatie bestaat tussen deze projecten in Surina me en bewustwording en solida- risering in Nederland. Belasting vennootschap omlaag Van onze parlementaire redac tie DEN HAAG Op initiatief van KVP, ARP en CHU heeft de Tweede Kamer gisteren een verlaging van de vennoot schapsbelasting op de winsten van ondernemingen aanvaard. Deze belasting zal, als de Eerste Kamer er ook mee akkoord gaat, dit jaar omlaag gaan van 48 naar 47 percent. Tegen de verlaging stemden: PvdA, PPR, D '66, PSP cn CPN. De Tweede Kamerleden van Amelsvoort (KVP), Vermaat (ARP) en Scholten (CHU) had den het initiatief tot verlaging van de vennootschapsbelasting genomen als aanvulling op het pakket maatregelen van de re gering ter verbetering van de werkgelegenheid. De christen democratische fracties vonden dat verlaging van die belasting zou kunnen bijdragen tot verbe tering van het ondernemerskli maat. De linkse fracties waren tegen omdat zij ervan uitgingen dat de verlaging alleen maar ten goede zou komen aan bedrijven die toch al grote winsten maken. De werkgelegenheid zou er niet door worden verbeterd. ARNHEM (ANP) - „In Wassenaar zijn straffen gevallen van een tot zeven jaar. Daar is iets gebeurd. Hier worden straffen geëist van drie tot zeven jaar voor iets dat niet is gebeurd". Dit zei gisteren een van de advocaten van de 18 Zuid-Mo- lukkers die voor de rechtbank in Arnhem terecht staan wegens het Soestdijk-complot. Het was gisteren de laatste dag van het monsterproces tegen de achttien Zuid-Molukkers, dat in plaats van de oorspronkelijk geplande drie dagen, vijf dagen vergde. De uitspraak volgt op dinsdag 8 juli. grote trekken gelijk aan de pleidooien die eerder waren afgestoken. Als afsluiting van het monsterproces mochten alle verdachten nog een laatste woord spreken. De hoofdverdachte, een ex-KNIL-militair uit Delfzijl, maakte daarvan gebruik om drie hoeraatjes uit te brengeft voor de koningin. „Ik ben haar altijd trouw geweest en heb haar lief", aldus deze ver dachte. Zijn zoon, die de daadwerkelijke leiding zou hebben gehad van de gijzelingsactie zei, dat voortgaand gebruik van geweld door Zuid-iMoluk- kers afhangt van de steun van de overheid. „Laat het niet noodzakelijk zijn dat er bloéd moet vloeien. Zijn uitlating werd vanaf de publieke tribune ondersteund door een strijdkreet. (ADVERTENTIE -CITROËN^2CV- ROTTERDAM - In Nederland se ziekenhuizen en kraamin richtingen wordt jaarlijks onge veer dertigduizend liter zuige lingenvoeding, waaraan in het geheel niets mankeert, door de gootsteen gespoeld. Deze verspilling ontstaat door dat de door de fabrikant gele verde wegwerpflesjes - bestemd voor eenmalig gebruik - veel meer melk bevatten dan d'e zui gelingen in de eerste dagen na de geboorte nodig hebben. Op de kraamafdelingen gooit men bijna evenveel flesvoeding weg als tie baby's opdrinken. Zanderij gevaarlijk PARAMARIBO (ANP) Bij slecht weer is het bijzonder ge vaarlijk de Surinaamse luchtha ven Zanderij aan te doen, zo blijkt uit vragen van het Suri naamse statenlid Sardjoe (VHP- oppositie) aan de Surinaamse minister van economische za ken, mr. Eddy Bruma. Het instrument dat bij slecht weer een veilige landing kan verzekeren werkt niet, aldus het Surinaamse statenlid. Ook wil het Statenlid van de Surinaam se minister weten of het waar is dat het thans dienstdoende P.A.Z.-baken slechts bij goed weer werkt en uitvalt bij regen weer. De ziekenhuizen hebben veelal op puur economische gronden de papkeuken, waar de conven tionele zuigflessen werden klaargemaakt, verwisseld voor. de wegwerpflessen. Personeels- en geldgebrek waren de rede- De fabrikanten (Similac in Zwolle en Nutricia in Zoeter- meer) zeggen dat het onmogelijk is de wegwerpflessen in allerlei maten te maken. Men is niet zo onder de indruk van de verspil ling. „Wat is belangrijker, dat alle melk wordt opgedronken of dat er infecties optreden?", zo vraagt Nutricia zich af, erop wijzend, dat het gevaar van in fectie bij het gebruik van de conventionele zuigfles veel gro ter is dan bij de wegwerpfles. Een stelling overigens, die door het Dijkzigtziekenhuis in Rotter dam wordt ontkend. De fabrikanten vinden, dat de ziekenhuizen de overtollige melk maar moeten opvangen om deze te gebruiken bij de bereiding van pap of puree of als koffiemelk. Commentaar Dijkzigt: Dijk- zicht: dan krijgt het personeel er weer een taak bij en we hebben al een tekort.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9