SPION GUILLAUME EN VROUW CHRISTEL ZWIIGEN ALS GRAF Bezwaren in Kamer tegen voorgestelde pensioenvoorziening Druk bezoek schept problemen bij De Lindehoeve Raad Nieuwveen: helling duikerbrug moet minder Veiligheids,glas verslindt kogels Staatsdeelneming in KLM eist compensatie WOENSDAG 25 JUNI 1975 LEIDSE COURANT Mcina 7 Twee doden bij inhaalmanoeuvre Twee mensen zijn gisteren om het leven gekomen bij een verkeersongeluk bij Delden. Tijdens een inhaalmanoeuvre botste hun auto (zie foto) frontaal op een tegenligger. Vier inzittenden van de andere auto raakten gewond, zij het niet ernstig. (Van Onze correspondent Frans Wennekes) DÜSSELDORF De Oostduitse spion Gunt- her Guillaume (48) en zijn vrouw Christel (47) zullen waarschijnlijk met geen enkel woord tot de opheldering van hun spionagewerk in de Bondsrepubliek bijdra gen, Dit bleek reeds bij de eerste dag van hun proces, dat gisteren in NAVARRO: geen veranderingen in Spanje MADRID (IIPD. - Premier Carlos Arias Navarro van Spanje heeft In een toespraak tot het parlement gezegd dat het land voor de overgang van het tijdperk van generalissimo Franco naar dat van prins Juan Carlos staat, maar dat dat geen fundamentele verandering in het regiem met zich zal bren gen. „Spanje en het regiem wor den niet geliquideerd. Het be wind heeft zowel de wil als het vermogen om te handhaven", aldus Navarro tot de „Cortes". De premier noemde geen datum waarop de 83-jarige Franco te rug zal treden ten gunste van de 37-jarige Juan Carlos die hij een „symbool van veiligheid" noem de. De 66-jarige premier her nieuwde zijn belofte voor gelei delijke politieke hervorming op voorwaarde dat deze geen es sentiële veranderingen brengen in het autoritaire rechtse re giem, en hij kondigde de indie ning van wetsvoorstellen aan die intensievering van de strijd tegen de „communisten en hun bondgenoten" mogelijk zal ma ken. Dïisseldorf begon en dat waarschijnlijk tot augus tus zal duren. Met een kort „ja" reageerde de voormalige persoonlijke advi seur van ex-kanselier Willy Brandt, die vorig jaar mei na •Guillaume's ontmaskering zijn ontslag nam, slechts op een aan tal punten uit zijn levensloop, die door president Hermann Jo zef Müller werd voorgelezen. Hij en zijn vrouw zwegen echter hardnekkig toen de procureur- generaal Buback persoonlijk de DEN HAAG (ANP) De uit breiding met 100 miljoen van de deelneming van het rijk in het aandelenkapitaal van de KLM moet binnen het geheel van de rijksbegroting gedekt worden. Dit heeft minister Wes terterp van verkeer en water staat aan de tweede kamer schriftelijk meegedeeld in ant woord op vragen over de uit breiding. In de loop van deze week komt het desbetreffende regerings voorstel in openbare behande ling. Het zou voor de KLM mo gelijk geweest zijn om met staatsgarantie te lenen. Dit zou, aldus de bewindsman, niet lei den tot de noodzakelijke struc turele verbetering van de finan ciële positie van de KLM, maar de verhouding tussen eigen en vreemd vermogen verder ver slechteren. Minister Westerterp meent dat voor de lange termijn gerekend kan worden op toenemende ver voersbehoefte bij de luchtvaart. Verwacht wordt dat het reële inkomen blijft stijgen en dat de reële prijs van het vliegen op zijn minst gelijk zal blijven en wellicht zelfs nog iets zal dalen. De toenemende vervoersbehoef te zal zich voornamelijk afteke nen op het gebied van het va- kantievervoer. Ook de korte ter mijn toont geen ongunstig beeld, ondanks de stijgende prijzen en minder snel groeiend inkomen. 50 pagina's tellende aanklacht wegens landverraad en schen ding van dienstgeheimen had voorgelezen. Deze aanklacht was echter allesbehalve sensa tioneel, aangezien Guillaume al tijdens de veertien maanden van zijn voorarrest er kennelijk het zwijgen toe heeft gedaan. Dit bleek onder andere uit zijn verhoor op de eerste dag van zijn arrestatie, waarin hij onge vraagd bekende officier van het Oostduitse volksleger te zijn. In verband hiermee verklaarde hij tevens zich nog aan zijn eed REPUBLIKEINEN DOEN MEE AAN COALITIE ITALIË ROME (UPD De Italiaanse republikeinse partij heeft er gis teren in toegestemd, zich aan te sluiten bij een nieuwe centrum linkse coalitie, omdat zij van mening is, dat een machtsva cuüm de Italiaanse democrati sche instellingen ernstig in ge vaar zal brengen. Examens Aan het Rijnlands Lyceum in Was senaar zijn geslaagd voor het eind examen atheneum A: Mary An Bezemer, Beatrix Boomer, Lidwine Deurvorst, Erik van Doese laar, Els Kok, Boudewijn de Looi;, Saskia Moorrees, Irma Ponsen, Su zanne van Riel, Bernard Sandberg, Dorine Starink, Chris Verwoerdt, Annelies Warnders, Mare Wesseling. Atheneum B: Freddy Akerboom, Noor Beijer, An- nemieke Beylevelt, Nienke de Boer, Ineke Bracht, René van Breda, Mar leen Brummelkamp, Ernst Cohen, Edith van Dieren, Silvia Eijking, Marnix Fruitema, Ton Graafland, Marjan de Groot, Jacqueline Harten hof, Clé van Heerden, Arno Heins, Joana van Holthe tot Echten, Anne Joke ten Houte de Lange, Aart Jon- geneel, Alexander de Keijzer, Piet Hein Klinkert, Leontine de Kloe, Gerrit Lelij, Wouter Lincklaen Ar- rie" ns, Nanneke de Lint, Rose Lor- rier, Hans Man in 't Veld, Wouter Nering Bögel, Rik van der Ploeg, Annemarie Pronk, Maarten Schon- feld, Marijke Schouwenaars, Gerard Sirks, Johan van de Stadt, Henk Stipdonk, Bob Venema, Marlien Vos, Joachim Weber. Gymnasium A Wine Baljet, Wouter Buwalda, Em mie Eicher, Derek Jan Fromm, Fen- na Leeflang, Marion Luidens, Ivolien Schöffer, Elisabeth Vas Nunes, Adriaan van der Veft, AgneS Wei- Gymnasium B Margo van Biezen, Loni Boogaart, Jan Dekker, Sjoerd van Duinen, Yvette Francois, Marjolijn van Gogh, Thecla de Haan, André Hil- horst, Marianne Holtkamp, Geertrui van Hoogstraten, Anton Kalff, Ma lies Lagaaij, Mare Oort, Wouter Rombach, Robert Scherpbier, Her gen Schuringa, Ben Semeijns de Bouwplan in Sassenheim (Van onze correspondent) Sassenheim Het college van B. en W. heeft het voornemen vergunning te verlenen aan Na tionaal Grondbezit B.V. voor de bouw van 36 woningen met bij behorende garages en bergingen op een terrein, omsloten door de Essenlaan, Venusstraat, Mars straat, Menneweg en Rustho flaan. Het bouwplan en de daar bij behorende situatie-tekening liggen van 26 juni t.m. 9 juli 1975 ter inzage ter secretarie, afdeling algemene zaken. Gedu rende deze termijn kan een ie der tegen dit voornemen schrif telijk bezwaar indienen bij het college van B. en W. (Van onze correspondent) Hazerswoude. Verwacht mag worden dat binnen afzienbare tijd in de Dorpsstraat te Hazers woude op verschillende plaatsen zebra's ten behoeve van de voet gangers zullen worden aange bracht Tijdens de openbare vergadering van de commissie voor openbare werken is beslo ten om aan B. en W. te advise ren deze te doen aanbrengen op de volgende plaatsen: 1. ter1 hoogte van het Raadhuisplein/- bejaardencentrum Driehof; 2. gebonden te voelen. Als naaste medewerker van Brandt had Guillaume toegang tot de hoog ste staatsgeheimen. Dit was door ongelooflijke blunders van de Westduitse geheime dienst zelfs ook nog het geval nadat Guillaume reeds onder verden king was komen te staan. In kringen van ingewijden wordt het echter reeds sinds lang be twijfeld of de rechtbank wel het bewijs kan leveren, dat hij deze geheimen aan Oost-Berlijn heeft verraden. Wanneer deze punten behandeld zullen worden, zullen pers en publiek geheel van het proces uitgesloten worden om te ver hinderen dat staatsgeheimen ge meengoed worden. Nu al heeft slechts een twintigtal van de enkele honderden geïnteresseer de journalisten toegang tot de zittingszaal, die in een kelder onder het Düsseldorfse ge rechtsgebouw werd ingericht. Terwille van de veiligheid werd in de verbouwing van de zaal een bedrag van ruim 1,2 miljoen mark geïnvesteerd. Technische installaties zorgen ervoor, dat geen 'woord van het gesprokene langs elektronische of andere wegen naar buiten kan door dringen. Evenals bij de Baader- Meinhof-processen worden de bezoekers aan rigoureuze fouil lering onderworpen. Wanneer de beschuldigingen be wezen worden, kan Guillaume tot een levenslange gevangenis straf worden veroordeeld, maar men vermoedt, dat hij na enige tijd als „vette brok" in ruil voor een aantal politieke gevangenen in de DDR zal worden uitgele verd. Mogelijk zal dit ook het einde van het huwelijk beteke nen, want mevrouw Guillaume zijn in de gevangenis van Keu len talrijke verhalen over amou reuze avonturen van haar man, waarover ze uiterst verontwaar digd is, ter ore gekomen. Vries van Doesburgh, Paul Sleurink, FrancisCa Thurkow, Pieter Vene mans, Gerda Visfeer, Tilia de Zwart. Aan de Christelijke Mavoschool in Lisse xijn geslaagd: Martin Albers, Jaqueline Algera, Ka rin van Alten, Ria Baak, Adrie Dol, Bas Dubbeldam, Tineke v. Duyven- voorde, Petra v. d. Eyk, Hetty Floo- rijp, Hannie Gravendeel, Bas Grisni-, cb, Thea de Groot, Fred Hofmeyer, Elly Horsman, Joke Kaak, Ada Ko ning, Gerard v. d. Laan, Ria Maars- sen, Mike Maigret, Marianne Matt- hijsse, Annemieke de Mooy, Jeannet- te Muilwijk, Jan van Opstal, Manon v. d. Pool, Atie Schalk, Jan Schip per, Karen Segers, Irene Sikkel, Bri gitte Simons, Liesbeth Stolker, Tos- ca Tims, Marjolein v. Tol, Cornellie Valk, Anke in 't Veld, Anneke v. d. Velden, Nannie Verwoert, Anja v. d. Voet, Loes de Vreede, Fred de Vries, Hans Wijnholds, Henk Woppen- kamp, Arie Zaagman, Ellis v. d. Zaal, Bram van Zoest Bibliobus vaker in Hazerswoude Van onze correspondent HAZERSWOUDE De biblio bus gaat voortaan drie in plaats van twee maal statijd reserve ren in de gemeente Hazerswou de. De buurtschap de Groenen dijk is nu, naast de wijk Rhy- nenburgh en Hazerswoude- dorp, ook in het rooster opgeno men (althans op proef). De sta- tijden zijn nu als volgt: Raad huisplein: woensdag 16.15—17.15 uur; gemeentehuis: woensdag 18.30—20.00 uur en Groenendijk, vrijdag 15.3016.00 uur. C. v.d. Meer overleden Van een onzer verslaggevers ROELOFARENDSVEEN - De heer C. van der Meer is overle den. De ongeneeslijke ziekte waaraan hij leed heeft gisteren, aan zijn leven een einde ge maakt. Hij is 51 jaar geworden. De heer Van der Meer, die werkzaam was bij de plaatselij ke bloemenveiling, vervulde een centrale functie in het gemeen schapsleven van Roelofarends- veen. Jaren lang was hij corres pondent van de Leidse Courant. Zijn optreden kenmerkte zich immer door dienstbaarheid. tegenovér de winkel van de fir ma Bregman; 3. direct ten oos ten van de Pieter de Hoogh- straat; 4. in de Pieter de Hoogh- straat in de „geboorte" van de bocht naar de Dorpsstraat. Geld voor het plaatsen van deze over steekplaatsen is er momenteel niet. Maar overeenkomstig het voorstel van voorzitter J. D. de Wit zal deze zaak onderwerp van gesprek worden zodra de lijst van prioriteiten in de verga dering van augustus of septem ber door de commissieleden zal worden samengesteld. Tjeukemeer voor mens ongevaarlijk LEEUWARDEN (ANP) De vergiftiging van het water in het Tjeukemeer, waar het zwemver- bod na de sterfte van ruim 200 eenden nog onverminderd van kracht is, is vermoedelijk ver oorzaakt door een type van de bacterie Clostridium botilinum, dat niet gevaarlijk is voor de mens. Dr. J. Haagsma van het centraal diergeneeskundig insti tuut te Rotterdam heeft dit gis teren meegedeeld. De heer Haagsma heeft provin ciale waterstaat van Friesland nog geen advies gegeven inzake het zwemverbod. Hij wil dat de diagnose eerst wetenschappelijk veilig is. Bij het onderzoek van de dode eenden werden slechts weinig toxinen aangetroffen. Van onze correspondente NIEUWVEEN De verbinding Ambroziolaan (Schoterveld- Noord) en de Oude Nieuwveen- seweg, gaf tijdens de gister avond gehouden gemeente raadsvergadering aanleiding voor een schorsing van tien mi nuten. De 11 meter brede dui- kerbrug die daar in de toekomst zal komen te liggen vormt voor al een struikelblok vanwege de helling van 10%. In een volgende vergadering zullen b. en w. de raad een nieuw voorstel voor leggen waarin o.a. een punt is opgenomen het talud zo geleide lijk mogelijk te laten verlopen. De 11 meter brede duikerbrug wordt voorlopig, in afwachting van eventuele toekomstige uit breiding (met name in Schoter- veld-West) door de plaatsing van bloembakken en banken ge schikt gemaakt voor recreatieve doeleinden. Voorts is in de on middellijke nabijheid een die- renkamp gepland en tevens zal bij deze plaats een picknick plaats worden gecreëerd, terwijl aan de zijde van de Oude Zes ton subsidie voor Het Anker Van onze correspondent HAZERSWOUDE B. en w. van Hazerswoude zullen de ge meenteraad morgenavond voor stellen om 580.000,— subsidie te verlenen aan de stichting Het Anker. Daarnaast geeft het col lege de raadsleden hèt advies om in te stemmen met de ver koop van een perceel grond (1470 vierkante meter) aan ge noemde stichting tegen een prijs van 147.000.-. Op die grond (waarop tot voor kort de boerderij van Roos stond) wil het stichtingsbestuur het multifunctionele centrum gaan bouwen. Met voortvarend heid wordt momenteel overi gens gewerkt aan de voorberei ding van het bouwplan. Om streeks 1 augustus aanstaande zal het definitieve bouwplan be- stedingsklaar zijn. Voorts leeft bij het stichtingsbestuur de wens dat in het najaar met de werkzaamheden kan worden ge start. Inmiddels is door het An- kerbestuur het project te be stemder plaatse aangemeld voor subsidie in het kader van de aanvullende werken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Twee de Kamer zal in meerder- Nieuwveenseweg een aantal parkeerplaatsen is gesitueerd. De raad ging akkoord met het verlengen van een krediet van 8.373,58 aan de openbare kleu terschool om, in verband met de binnenkort te verwachten geza menlijke huisvesting van de twee klassen van de openbare kleuterschool in het Kwetter- nest, over te gaan tot het aan-, schaffen van aanvullend meubi lair voor klas 2 en voor de inrichting van de hoofdenkamer alsmede voor uitbreiding van de leer- en hulpmiddelen. Een be drag werd gevoteerd van heid, zij het zonder enige geestdrift, akkoord gaan met de nieuwe regeling voor de zogenaamde co ming back service (toe- 2.089,74 voor aanvullend meu bilair openbare school, teneinde tijdelijk de gemeenschapsruimte van de school te kunnen inrich ten voor het geven van onder wijs, dit in verband met het aanstellen van een derde leer kracht. De raad ging voorts akkoord met het laten maken van een ijzeren hek ter vervanging van het bestaande houten schei dingshek tussen de rJc. kleuter school en de r.k. lagere school, alsmede voor het betegelen van een stuk grond aan de achterzij de van de r.k. kleuterschool. Gangster geeft informatie over moordpoging op Castro WASHINGTON (UPD. John Roselli, een beruchte figuur uit de onderwereld van Chicago sinds de dagen van Al Capone, heeft een senaatscommissie van onderzoek bijzonderheden ver schaft van een poging, die de Amerikaanse geheime dienst CIA zou hebben gedaan om in het begin van de jaren zestig de Cubaanse premier Fidel Castro uit de weg te ruimen. Senator Frank Church, een de mocraat uit Idaho, die voorzitter is van de senaatscommissie, die een onderzoek instelt naar het doen en laten van de CIA, heeft geweigerd zich over de aard van de door Roselli verstrekte gege vens uit te laten. Hij zei wel, dat Roselli betrekkingen onderhield met de CIA. Church legde er de nadruk op, dat Roselli's getuigenis de alge mene lijn volgde van persbe richten volgens welke Roselli en Sam Giancana in 1961 naar Mia mi werden gebracht om de lei ding en de uitvoering op zich te nemen van een komplot tot het vergiftigen van Castro, diens broer Raul en Ché Guevara. Giancana werd vorige week in Chicago vermoord. Volgens Church heeft Roselli speciale bescherming,, in verband met zijn getuigenis, van de hand ge wezen. komstige pensioenlasten nu betalen). De christen democratische fracties willen de regeling echter een tijdelijk karakter ge ven. Bovendien is er groot verzet tegen de te rugwerkende kracht van de nieuwe voorziening. Dit werd gistermiddag duidelijk toen in de Tweede Kamer het desbetreffende wetsontwerp van staatssecretaris Van Rooij- en (Financiën) aan de orde kwam. Het gaat hier om herstel van een vroegere toestand, vol gens welke de fiscus aan bedrij ven alleen toestond die pen sioenpremies ten laste van de fiscale winst van een bepaald jaar te brengen, die in dat jaar inderdaad verschuldigd waren. Er was verwarring ontstaan toen de Hoge Raad in een ge ding als zijn mening uitsprak, dat het bedrijfsleven ook wel in een bepaald jaar toekomstige verplichtingen op pensioenge- bied zou mogen aftrekken, die in de nabije toekomst te voor zien waren in verband met de inflatie. Toen de staatssecretaris via een wettelijke voorziening die uitspraak van dê Hoge Raad ongedaan wilde maken, ontstak er een storm van verontwaardi ging, in het bijzonder bij de medici, wier pensioenvoorzie ning sterk was ingesteld op het in de tijd naar voren halen van toekomstige verplichtingen. De tegenstanders stelden in het al gemeen, dat de ondernemers zouden gaan afzien van goede pensioenregelingen als zij er niet reeds in jaren, dat ze winst maken, er voor mogen reserve ren, later, als ze fiscaal wel zou den mogen aftrekken, zou het geld er wel eens niet kunnen zijn. Drs. Van Rooijen ging toen in zoverre om, dat hij reserve!*- ing toestond mits de afgetrok ken premiebedragen niet in de onderneming blijven steken (dus alleen boekhoudkundig worden afgetrokken) maar in een apart pensioenfonds wor den gestort. Zijn ingreep had vooral als achtergrond te willen voorkomen, dat de staatskas zou worden getroffen. In de Kamer werd hem van verschillende zijden verweten, dat hij bij de voorbereiding van het wetsontwerp niet heeft wil len luisteren naar argumenten vanuit de Kamer, maar ge zwicht is voor de opstand der medici. „Het wiel, dat het hard ste kraakte kreeg het vet", zei de heer Vermaat (CDA). De so cialist De Ruiter vond, dat de staatssecretaris Van Rooijen een taxatiefout had gemaakt: wat een technische wijziging leek was een wezenlijke ingreep in de pensioenontwikkeling in Nederland. Fout vond hij het ook, dat regering en Kamer wier pensioenen heel goed (vol gens de rekenkamer overtrok ken goed) zijn, wel eens evn zouden gaan beslissen over de pensioenen van anderen. Op het wetsontwerp zijn verschillende amendementen ingediend. De christen-democraten willen de werkingsduur beperken tot vijf jaar, DS'70 wil de terugwerken de kracht ongedaan maken. Te rugwerkende kracht werd ook döor anderen onbillijk gevon den, omdat deze een aantasting van de rechtszekerheid zou be tekenen. De meeste fracties wil den het wetsontwerp wel steu nen, met de aantekening van de heer De Ruiter (PvdA) dat er spoedig een nationale pensioen voorziening moet komen. Van middag zou de staatssecretaris reageren op de betogen. Voorschoten In de tweede „De Lindehoeve". Omdat ook de helft van augustus wil de Stich- tafels niet al te best zijn, zal de ting „De Lindehoeve" een pro- Stichting enige nieuwe tafels paganda-dag voor jongeren or- voor de stal bestellen. Een punt ganiseren. Voor deze dag zal de van discussie was de „Disco". Voorschotense afdeling van het De vergadering was van mening N.K.V. uitgenodigd worden, dat de „Disco" niet juist funk- daar dit de enige vakbeweging tioneerde onder meer door de van betekenis is in Voorschoten soms te harde muziek. Er moet en het N.K.V. verzocht heeft om een duidelijk onderscheid ko- een dergelijke avond. De opzet men tussen de zgn. soos-avon- is de jongeren het nut van een den, waarop het ontmoëtingsele- lidmaatschap van een vakbond ment een belangrijke rol speelt te doen inzien i.v.m. de sociale en de muziek zacht behoort te voorzieningen, vakantierechten, zijn en de disco-avonden, wan- recht op minimumloon e.d. neer het volume het swing-ni- Dit werd gisteravond bekend veau benadert d.w.z. het maxi- gemaakt tijdens een vergade- male volume van goede kwali- ring van de jongerenraad van teit", zo werd opgesteld. De mo- De Lindehoeve, een vergadering, gelijkheid is aanwezig dat „De overigens die vrijwel helemaal Lindehoeve" ook als open- was gewijd aan de problemen school gaat funktioneren. De die het drukke bezoek aan de „Open-School" is een door de hoeve met zich meebrengen. overheid ingestelde school met Aan het interieur van „De Lin- direkte begeleiding om de moge- dehoeve" zal het een en ander lijkheid te bieden onderwijs te veranderd worden. Met de ver- (verschaffen aan mensen, die bouwing van de achterzolder menen dat nodig te hebben, kan al gestart worden en ook Het Café-chantant" van „De kunnen een aantal rieten stoelen Lindehoeve" draait erg slecht .van een restaurant overgeno- Dit komt o.a. door een gebrek men worden, die een funktie aan projektleden. Aan de wer- zullen krijgen in de stal en in ving van deze leden wordt ge- de nog aan te leggen tuin bij werkt. Mozambique onafhankelijk geworden Lourenco Marques (RTR-UPI) Op het midder nachtelijk uur is vannacht in het Machavastadion van Lourenco Marques de onafhankelijke volksre publiek Mozambique uitgeroepen. Daarmee kwam een einde aan 477 jaar Portugees koloniaal be stuur in Oost-Afrika. In het stadion bevonden zich naar schatting 80.000 opgetogen mensen die luide juichten toen de eerste president van Mozambique, Samora Machel, het stadion binnenreed. Enkele minuten later streken drie Portugese soldaten de Portugese vlag. Solda ten van Frelimo hesen vervolgens de vlag van het onafhankelijke Mozambique, waarmee de over dracht van de macht en de breuk met het kolonia lisme symbolisch hun beslag hadden gekregen. Vandaag wordt Machel officieel beëdigd. Hij ont ketende ruim tien jaar geleden de partisanenoor- log tegen Portugal. De plechtigheid in het stadion werd bijgewoond door ruim duizend eregasten, voornamelijk afkom stig uit de derde wereld en uit communistische staten. De Sovjet-Unie en de Chinese volksrepu bliek waren met sterke delegaties vertegenwoor digd. Nederland is vertegenwoordigd door staats secretaris Brinkhorst. De Afrikanen hebben Lourenco Marques intussen al herdoopt in Can Phoemo. 99 (Van een ónzer verslaggevers) DEN HAAG Als antwoord op het steeds toenemende aantal gewapende bankovervallen heeft het General Elec- tricconcern onder de naam „Lexgard" een kogelwerende beglazing ontwikkeld, waarmee zelfs kogels, afgevuurd uit de zwaarste handvuurwapenen, moeiteloos kunnen worden gestopt. Op de schietbanen van de Koninklijke Scherpschut tersvereniging Oranje-Nassau is de nieuwe kunststof begla zing gistermorgen voor het eerst in Europa geïntroduceerd. Talloze genodigden van beveiligingsinstituten, het rijk, politie en het leger waren aanwezig bij de schietproeven op het nieuwe product, dat in Nederland wordt vervaardigd door General Electric Plastics bv te Bergen op Zoom en dat reeds sinds 1973 op de Amerikaanse markt te koop is. „Lexgard" dat volgens de fabrikant de enige kunststofbegla zing is die voldoet aan de T.N.Ó.-eisen, is een glashelder materiaal, vervaardigd van zeven lagen Lexan polycarbonaat plaat. Hoewel de plaat slechts 33 millimeter dik is, worden zelfs kogels, op jcorte afstand afgevuurd uit een 44 magnum revolver, gemakkelijk tegengehouden. De kogels blijven na melijk in de plaat hangen en veroorzaken hierdoor geen versplintering van het „glas". Volgens de fabrikant hebben al vele banken en andere instellingen waar het gevaar voor overvallen groot is, belangstelling getoond voor het nieuwe materiaal, dat ongeveer 1000 gulden per vierkante meter gaat kosten. Advies aanleg zebra-paden op vier punten in Dorpsstraat

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7