Fedor den Hertog: ,,Ik ben de grootste twijfelaar op de fiets" Van Kessel gedegradeerd tot figurant in spel der groten Joop Zoetemelk: zal lastig worden met zoveel favorieten Reuzen van de weg in veertien ploegen Van Duimen wil nu wel eens een wereldtitel veroveren Voor dromers is geen plaats in het peloton *vu>£.i\£>UAUr 25 JUNI 19/5 LEIDSE COURANT PAGINA Van onze speciale verslaggever Jean Nelissen Maastricht/Roermond Deze week ging hij, ergens in Limburg, in afzondering zoekend naar het antwoord op de vraag waarom zijn eerst zo machtige pedaaltrap verdwenen is. Zijn dokter had gezegd: „Je bent gespannen. Het beste is dat je je de laatste dagen terugtrekt uit het normale leven". Fedor den Hertog pakte zijn spullen en verdween uit het gezichtsveld van al de mensen die hem met goede raad overstelpten. In zijn privé-trainlngskamp vertelde hij gisteren: „Ik ben een zwakkeling omdat ik naar iedereen luister. Daardoor ben ik de grootste twijfelaar op de fiets geworden". Het seizoen is nu zes maanden oud en steeds duidelijker tekent zich af dat Den Hertog geen schim meer is van de machtige coureur, die men eens de „Merckx van de amateurs" noemde, die de Grand Prix des Nations, de befaamde Franse tijdrit, sneller aflegde dan de profs. Hij startte met driedui zend kilometer in de benen, in februari in de Ronde van de Levant. Op de derde dag sneeuwde het en Fedor den Her tog stapte af. Hij nam deel aan de ronde van Spanje maar haal de het einde niet. Hij verdween tijdens een stortbui in de Ronde vijftig gulden. Ik ben teveel in de watten gelegd" meent hij. „Daar moet ik nu tegen vech ten". Laatst kwam hij, zoekend' naar de oorzaak van zijn falen, bij prof. Biersteker in Utrecht. Óp de fiets-ergo-meter bleek dat hij onder een zware belasting de beste conditie had van de atleten, die de professor de laat ste tijd onderzocht heeft. Daar ligt het dus niet aan. Het probleem schuilt in het psy chische vlak. „Ergens is er iets niet in harmonie bij mij", zegt hij. „Anders kan het niet dat ik zo slecht rijd. Tijdritten zijn al tijd een specialiteit geweest. In j Morgen wordt het pas ernst. Gisteren kon er bij de Frisolploeg (tweede van links Fedor den Hertog) nog wel een lolletje af. Nederlands wegkampioen Hennie Kuiper demonstreert met medewerking van zijn teamgenoten hoe hij zich voelt in een afdaling. In Charleroi is men door het dolle heen omdat de Tour daar start. Deze winkelier maakte het 't dolst want met dergelijke fietsen is nog nooit een Tour gereden. Maar zo nauw moet men niet kijken als het om reclame gaat voor de Tour 1975. van België in de bezemwagen. - X I^rtSK ik Hy begon vol goede moed aan ach,er de Itallaanse kampioen de Ronde van Italiëmaar staak- Enric0 Paolini Na Ü£n te andermaal de stryd. Den Her- ,er had paoIini ,weahon_ tog kon als excuus aandragen dcrd metef „a ^gelopen. Maar dat hy verschillende keren em- lolseling blokkeerden mijn be- süg gevallen is. hetgeen zeker ik kwam ^e, meeT ^oorul, een handicap betekende. Maar PaolinJ van me toch, hij kon nergens impone- weg Fedor den Hertog heeft in de fZZZS.ÏÏÏEShlaatstc W nagedacht Hij van een wedstrijd te ontsnappen Dordrechl« boven en als dat lukte werd hy halver- Mak als em kluï!maar En SrSrTAr"»- reool. Den Hertog werd als prot S.Ï/S een van de velen. Toen hij ama- uiu tingen die men had. teur was betaalde men hem vaak vierhonderd gulden start- Hij is ook al eens bij een psy- geld, als prof krijgt hij slechts chiater geweest, bij dr. Grun-- wald. Die stelde vast dat zijn i.q. zeer hoog is, maar dat hij zich' langzamer aanpast bij een ver anderd milieu dan normaal het geval is. Den Hertog: „Ik ben zo afgeleid, ik kan me niet goed concentreren. Als prof moet je je ertoe dwingen op de wed strijd geconcentreerd te zijn en dat gaat me misschien in mijn onderbewustzijn tegenstaan. Daarom ben ik ook zo'n grote twijfelaar geworden. Je gaat het overal in zoeken, in de schoe nen, de fiets. Colnago in Milaan heeft pas nog een nieuwe fiets voor me gemaakt, maar daar rijd ik niet harder op. De fout ligt gewoon bij mezelf. Ik was een zwerver, reisde in mijn een tje door tal van landen, sliep ergens in een hotelletje en ging dan weer verder met de rugzak op de schouders. Daar hield ik van. Die vrijheid ben ik nu kwijt. Ik ben een ander leven begonnen en ik heb tijd nodig om dat allemaal te ervaren en te verwerken. Bovendien ben ik een dromer en voor dromers is geen plaats in het peloton." De Tour de France biedt voor Den Hertog een van de laatste kansen om door te breken. „Ik houd de moed er nog in omdat er nog mensen zijn die in mij geloven", zegt hij, „Voor hen wil ik een goede tour rijden. Niet één dag uitblinkend, zoals vorig jaar in de etappe over de Mont Ventoux, maar de hele Ronde wil ik constant rijden. Als het mislukt, weet ik het ook niet meer. Ik voel dat ik ergens doorheen moet komen. Maar het is bij mij alsof er een vlies doorbroken moet worden. Maar hoe? Wist ik het maar". 99 (Van onze speciale verslaggever Germiny - Mogelijk dat Joop Zoe temelk later nog ooit een bede vaart houdt naar de Föret Doma- niale, een bergtop die in Zuid Frankrijk ligt en tot 1420 meter boven de zeespiegel reikt. Op de ze col hield Zoetemelk zondag zijn generalé voor de Tour. Hij plaatste zich op kop van het pelo ton en een voor een werden zijn rivalen gelost. Francisco Moser bleef hijgend achter, Bernard Thevenet liep rood aan, de 39-ja- rige Raymond Poulidor dacht dat zijn oude hart naar buiten kwam. Kortom, Joop Zoetemelk was weer even de ongenaakbare klim mer van het vorige jaar. Er is aan deze stunt weinig publiciteit gegeven. Dat komt omdat de Midi Libre maar minnetjes in de belangstelling stond en omdat Zoetemelk zich na het overschrij den van de top liet inlopen omdat er nog 80 km waren af te leggen naar de finish in Saint Affrique. Het belangrijkst is dat de Nederlandse Tourfavoriet in die van hitte zinderende klim zijn zelfvertrouwen heeft teruggevon den. Want Zoetemelk was niet zo optimisti sch. Hij reed niet slecht, maar ook iets bijzonders doen was er niet bij. Met wee moed dacht hij terug aan de stralende vorm van vóór zijn valpartij, vorig jaar in diezelfde Midi Libre. Toen ging het alle maal vanzelf, goed van de col, het tempo opvoerend, nog even zwaaien naar de jon gens en weg was hij. Terugslag Dit jaar leek het niet anders te zullen worden. In Parijs-Nïce op alle toppen het eerst boven, met gemak de ronde winnen. Een paar dagen later al kreeg hij de terugslag. Wie meent dat hij een paar maanden ongestraft in bed kan liggen, is voor eens en voor altijd gewaarschuwd. De vorm die Zoetemelk ten koste van veel opoffering had opgebouwd, bleek erg broos. De wil bleek sterker dan zijn spie ren, waarvan er een achter'zijn rechterknie hevig protesteerde. Een paar dagen rust zouden het euvel verhelpen. Dat klopte maar meteen was de vorm weer weg. In de Am stel Goldrace werd hij zomaar uit de wielen gereden. Dan ga je toch weer twijfelen. Het werd stil rond Zoetemelk. Hij fietste in een paar Franse criteria. Het heette dat hij rustte voor de Tour. Maar welke waar de moet men hechten aan een fikse demar rage bij een kerktoren of een bistro, verge leken met het beulswerk in de zuurstofar- me lucht op ijle hoogten? Vraagteken In de Dauphiné, begin van de maand, fietsten Thevenet en Van Impe van hem weg. Zelfs in de Midi Libre, vorige week, schudde Zoetemelk nog mistroostig het hoofd. "Het gaat niet slecht, maar ik heb geen macht om me van de anderen te distancieren". Eigenlijk was hij weer aan geland op het niveau van voor de grote sprong voorwaarts. Twijfels namen bezit van hem. Aan de voet van de Fóret Domaniale lukte het Daar schaarde hij zich bij de absolute favorieten voor de eindzege in de Tour. Toch maakte hij nog een voorbehoud: "De vorm is iets heel subtiels, dat je moet koesteren. Er hoeft maar iets te gebeuren en het scherp is er af'. Voor Joop Zoete melk is de Tour één groot vraagteken. "Het zal lastig koersen worden met zoveel favo rieten. Je kunt er niets van zeggen". PARIJS De veertien ploegen voor de Ronde van Frankrijk, die mor gen begint, zijn als volgt 3 samengesteld: Gan Mercier (ploegleider Ca put): Poulidor, Genet, Hezard, Misac, Perin, Talbourdet (Fra), Zoetemelk, Knetemann, Vianen (Ned) en Hoban (Gb). Gitane (Stablinski): Alain San- ty, Le Guilloux, Martin, Mariano Martinez, Mintkewicz (Fra), Van Impe, Dillen, Teirlinck (Bel), Karstens (Ned) en een nog aan te wijzen renner. Peugeot bp (De Muer): Theven et, J. P. Danguillaume, Ovion, Delisle, Rouxel, Sibelle, Catieau, Beon, Bourreau en Esclassan (Fra). Jobo-Wolber-Sablière (Lapebie): Remoro, Millard, Hauvieux, Co- roller, Magni, Cigana, Boulas, Legeay, Corbeau (Fra), en een nog aan te wijzen renner. Molteni (Lelangue): Merckx, Berckmans, L. Delcroix, De Schoenmaecker, Huysmans, Janssens, Lievens, Mintjens, Spruyt en Rottiers (Bel). Carpenter-Confort Lux (Schot- te): Pollentier, Cael, Cavid, De- meyer, De Witte, Godefroot, Vanplancke, Van Springel, Ver- schaeve (Bel) en Delepine (Fra). Miko de Gribaldy (De Gribal- dy): Laurent, Perret, Guttierez, Mathis (Fra), Albert en Frans van Vlierberghe, Doyen, Vrij- ders, Loysch en Wesemael (Bel). Frisol (Liebregts): Kuiper, Fe dor den Hertog, Kamper, Priem, Smit, Koken (Ned), Vanneste, De Cauwer (Bel), Allan (Aus) en Mendes (Port). Kas (Velez): Aja, Fuente, Gal dos, Grande, Lopez Carril, Mar- tos, Melero, Menendez, Pesarro- dona en Zurano (Spa). Super Ser (Saura): Ocana, P. Torres, Lazcano, Uribezubia, Viejo, Balague (Sp), Rosiers, Peelman (Bel), S. Vasseur (Fr), en een nog aan te wijzen renner. Sporting Sotto Mayor-Lejeune (Geminiani: Agostinho, Amaro, Carvalho, Ferreira, Firminho, Silva (Por), Campaner, Julien, Labourdette en Moliet (Fr) Bianchi (Ferretti): Gimondi, Ca- stelletti, Cavalcanti, Fabbri, Fraccaro, Parsani, Santambro- gio (It), Van Linden, Houbrechts (Bel) en Rodriguez (Col) Filotex (Bartolozzi): Moser, Ca- verzasi, Sorlini, Fontanelli, Si- monetti, Marchetti, Bortolotto, Poggiali Gt), Fuchs (Zwi) en Rit- ter (Den). Jolly Ceramica (Fontana): Battaglin, Antonini, Bergamo, Gavazzi, Giuliani, Dalla Bona Gt), Knudsen (Noo), en drie nog aan te wijzen renners. VOOR DE TWEEDE MAAL IN TT VAN ASSEN AMMERZODEN - Boet van Dulmens ere- I lijst, die inmiddels is opgesierd met een c fiks aantal ereplaatsen, vermeldt nog geen enkel wereldkampioenschap. En in die si- '4 tuatie moet, zo meent hij, maar eens snel enige verandering komen. Als het kan za terdag al in de Dutch TT te Assen, waar hij een jaar geleden ook debuteerde in het internationale Grand Prix-circus met een twaalfde plaats bij de 350 cc's. „En dat was net niet genoeg om punten te pakken", aldus Den Boet, „want alleen de eerste tien worden daarmee beloond. In de Drentse hoofdstad verdiende ik echter wel mijn A-licentie en daarmee ben ik naderhand nog gestart op Francorchamps, in Finland, Tsjechoslowakije en in Joegoslavië. „Maar elke keer viel ik net buiten de prijzen, telkens elfde en zo". „Behalve naar Frankrijk en Oostenrijk ben ik dit jaar naar de grote prijzen van Italië en West-Duitsland geweest Op Hochenheim was ik de snelste in de training, maar in de wedstrijd zelf wilde mijn machine niet lopen. In Imola heb ik helemaal niet kunnen rijden. Met mijn kwartliter MZ kreeg ik tijdens de training een vastloper en met een snelheid van zo'n slordige 200 km ben ik er toen afgevlogen. Ik kwam gelukkig ner- ■'3 gens tegen aan. Gewoon geluk gehad. Ja. Och, een beetje vel van de arm, maar meer 'hield ik er niet van over. Dat komt ook omdat ik een heel goed motorpak heb. Heb ik speciaal laten maken, van echt rundleder. Het is wel wat zwaarder, de ellebogen en ,6 de knieën zijn extra verstevigd, maar dat kan dan ook wel een stootje hebben". Succes was onlangs nog voor Boet van Duimen wegge legd, toen hij winnaar werd van de 350 cc-klasse, tijdens internationale wedstrijden in Raalte. „Vorig jaar", haalt Boet „had ik om de haverklap Dat was meestal een gevolg van een onjuiste afstelling van de motoren. En van zenuwen. De zenuwen zijn nu verdwenen. Ik maak er geen fouten meer door. Een beetje! spanning blijft er altijd wel, dat is normaal, maar vlak voor een wedstrijd valt alles van me af, iets wat vorig jaar pas gebeurde als de motor goed op gang was". Duimen aan, aan de gang gegaan. We moesten nog wat slechte start, gaten boren om hem te borgen, maar we hadden slechts twee boortjes. Die braken prompt af en midden in de nacht konden We natuurlijk geen nieuwe halen. Deson danks ben ik toch maar naar Assen gegaan, maar de man van de KNMV vroeg me of ik soms gek was. Ik probeerde hem de hele situatie uit te leggen, maar hij had er geen begrip voor. Eerlijk, op dat moment stond r bij de NMB Carrière Van Dolmen startte zijn motorcarrière in r» Ammerzoden. Hij nam op verzoek van zijn ^eter xteienden deel aan een wegwedstrijd op een Van Duimen ging toch mar de KNMV en Honda. Laterverkocht hijxijn Honda on aan het einde van het seteoen rtjn schatte een 500 cc Kawsakl aan. In 1972 inUm„tlo„|. startbewijs. „In 1974 gtog werd een supportersclub voor hem opge- echter stokken beter. Ik werd kamploc^ richt, die hem een 750 cc Kawasaki gaf. „Omdat er toen nog maar weinig eer te behalen viel bij de NMB ben ik in 1973 overgestapt naar de KNMV. Eerst moest ik een examen afleggen, dat bestond uit een theoretisch en een practisch gedeelte. Er gens een hoop onzin, maar goed Ik moest ieder geval rijden in Assen en in Hilva- bij de 350 cc's en behaalde een eerste en een tweede plaats in de twee kampioens wedstrijden waaraan ik deelnam bij de halve liters". Boet van Duimen zal in Assen met een 250 cc'er aan de start verschijnen op een fa- brieks MZ, terwijl hij bij de 350 cc's present zal zijn met een Yamaha. „Van MZ", zegt TT J hij, „heb ik alleen de machine en een mon- ren5!gK glfg om_fen bepaalde teur gekregen. Betalen kunnen die Oostduit- rondetijd te maken of zo. Was dat maar waar. Nee, je moest gewoon met je machine komen en daar kreeg je dan punten voor. Het probleem was dat ik mijn eigen fietsen al had verkocht en dat de nieuwe, die ik besteld had, er nog niet warén, 's Nachts, op een vrijdag, heb ik toen een motor van een vriend geleend en daar zijn we snel mee namelijk niet en als ik eens een keer naar dat land moet, dan moet mijn sponsor Laponder de reis bekostigen. MZ heeft me ook een 350'er aangeboden, maar die is nog niet helemaal klaar. Voorlopig houd ik het nog op mijn 350 Yamaha,' die ik van de supportersclub heb gehad". KYO TEUSINK EINDHOVEN Henk van Kessel wil over de gebeurtenissen en de gevolgen van het vorig seizoen, toen hij op een Van Veen-Kreid- ler het wereldkampioenschap be haalde in de 50 cc klasse, waar door hij de opvolger werd van Jan de Vries, niets meer zeggen. Trouwens, dat mag hij ook niet meer, want de Nederlandse Kreidler-importeur heeft Van Kessel, middels een advocaat een aangetekend schrijven gestuurd, waarin wordt medegedeeld dat er gerechtelijke stappen zullen wor den ondernomen, wanneer Van Kessel zich, zoals hij enkele keren heeft gedaan, op negatieve wijze over de firma Van Veen blijft uitlaten. Hiermee is de Nederlandse heersende wereldkampioen in de lichte klasse die de motor sport kent, de mond gesnoerd. Hij zal de teleurstelling, dat hij in 1976 niet meer kon beschik ken over de machine waarop de titel werd behaald, zelf moeten verwerken. Vorig jaar won Van Kessel zes van de negen Grand Prix, dit seizoen is hij gedegra deerd tot een figurant in het spel der groten. Maandenlang is Van Kessel doende geweest met behulp van het bestuur van zijn supporters club, de MSC Aldendriel, een sponsor te vinden. Dit gelukte in de 50 cc niet, maar toen de Brabander zijn voelhorens uit stak in de richting van de 125 cc bleek vrij snel een firma, AGV Helm Import in Amstel veen, bereid te zijn steun te verlenen. De motor waarop van Kessel dit seizoen in de 125 cc klasse over de Europese wegen raast, is een AGV Condor. Ter wijl hij zich nu voorbereidt op de TT in Assen overziet hij te vreden de' resultaten van het lopende seizoen. Hij zegt: „Te gen de Moribidelli's waarop de Italianen Pileri en Bianchi rij den kan ik natuurlijk niet op. Die maken rondetijden die in de Vorig seizoen was Van Kessel nog uiterst succesvol kwartliter klasse thuishoren. De heersende wereldkampioen Ken met zijn 50 cc machine van Van Veen-Kreidler. Hij werd Andersen en de Snelle Zweed Leif Gustafsson heb ik echter" al enkele keren verslagen. In Salz burg werd ik derde, op Hocken- heim in West-Duitsland vijfde en in het Italiaanse Imola op nieuw derde. In de stand om het wereldkampioenschap sta ik op de vijfde plaats." Nieuwe Machine Samen met zijn vaste verzorger en begeleider Huub van Kessel uit Heesch, ondanks de naams gelijkenis geen familie, werkt Van Kessel aan de constructie van een geheel nieuwe machi ne. Beide motorkenners hebben de ontwikkeling geheel in eigen hand. Het zit wat tegen met het motorblok, anders was de ma chine in de Asser TT voor het eerst in aktie gekomen. Nu za! de motor aan het einde van het seizoen worden uitgetest. Hoewel Van Kessel dit jaar pri- vérijder is, heeft hij toch de 'status van full-prof behouden. Hij wordt hierdoor in staat ge steld door een 180 leden tellende supportersclub. Alle leden beta len per maand een bepaald be drag. wereldkampioen. Nadeel Als privérijder heeft Van Kes sel weinig of geen tijd voor conditietraining. Ook dit is een .nadeel ten opzichte van de fa- briekscoureur. Die wordt niet lastig gevallen met problemen over contracten. Hij is ook zeker van een vast inkomen en de motor wordt tot in de puntjes door dik betaalde monteurs bijgehouden. PriVerij- den is zenuwenwerk. Tot op het moment waarop de startvlag valt. In welke klassen Van Kessel in Assen zal rijden, is nog geen uitgemaakte zaak. In elk geval in de 125 cc klasse. Of de ande re de 50 cc of de 250 cc zal worden, moet deze week nog worden beslist.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13