Positieve balans paus Paulus over eerste helft Heilig Jaar Opvang Vietnamezen VS vooral werk van kerken SCHEURING IN LUTHERSE KERK VAN CHIL Paulus de Boskabouter DE BOEBOMEN Suske en Wiske Beminde Barabaé Lucky Luke Rails door de prairie KORTE METTEN PAGINA 10 LEIDSE COURANT WOENSDAG 25 JUNI 1! Examens Aan de Noordeinde-scholengetneen- schap in Leiden zijn geslaagd voor het diploma lager economisch en administratief onderwijs: F. Fengler, H. Franse, H. Gordijn, F. v.Leeuwen, K. Simmerman, K. Brinkman, H. v.Egmond. C. Frank huizen, T. Kooien, G. Luijendijk, S. Oostra, E. Rijnsburger, C. Schuur- mans, E. Tampung, T. Vermeer, L. Verwoerd, J. Meyer, L. Camerling, J. Ravensbergen, L. v.Erkel, W. Fles. S. Klink, P. Ligtvoet, E. Onderwater, H. Ramond, T. Reychard, K- Slinger land, G. den Dubbelden, T. Hou- thoff, S. de Jager, B. v.d.Meel, M. Verhoeven. A. v.Zonneveld, J. Cuve- ber, G. v.d. Linden, J. Noordenneer, K. Siera, K. Smit, R. v.d,Assem, R. Levarht, R. Dickhoff, B. Heemskerk, J. de Bruin, M. Flerig, J. Witteman, H. de Goey, R. Leupe, G. Schaffer, P. Schröder, M. Boon, M. de Bruyn, J. v.Donge, A. Dijkhuizen, A. Hanse laar, J. v.d.Zeeuw, S. v.d.Zeeuw, R. de Boer, R. Donders, J. Vosters, J. Maghielse, H. Marks, L. Rijnsburger, L. Witteman, allen uit Leiden. G. v.d.Berg Nieuw-Vennep, R. v.Diest Sassenheim, S. Sneep Oegstgeest, P. Wesselius Nieuw-Vennep, R. v.IJs- veld Wassenaar, F. v.Deuren Alphen a.d.Rijn, M. v.Duin Noordwijk, E. Jongeneel Leiderdorp, O. Angenent, Leimuiden, B. v.d.Bent Katwijk/Zee, G. v.d.Boon Katwijk/Zee, J. v.Duy- venbode Katwijk/Zee, P. Gravekamp Oude Wetering. C. Haasnoot Kat wijk, M. Hazenoot Katwijk/Zee, E. Houdijk Boskoop, H. v.Kints Lange- raar, J. Koot Waddinxveen, R. Lan- geveld Sassenheim, C. de Rooy Alp hen a.d. Rijn, S. Stolk Voorschoten. G. v.d.Velden Zoeterwoude, W. War- menhoven Noordwijkerhout, H. Wekking Lisse, J. v.d.Eyckel Noord- wijk, D. Grootendorst Voorschoten, B. v.Nooyen Leidschendam, T. v.Sta veren Alphen a.d. Rijn, K. Wielinga Sassenheim, M. Wijnands Noord- wijk, J. Bader Nieuwveen. T. Dolie- slagers Lisse, K. v.Egmond, Noord- wijk, M. v.Keeken Noordwijkerhout, A. Odijk Wassenaar. E. Ravst Val kenburg, M. v.d.Ruit Alphen a.d. Rijn, N. Soek Leiderdorp, K. v.Vel- zen Zoeterwoude, R. v.d.Assem Lei den, P. de Jong Waddinxveen, G. v.d.Meer Roelof arendsveen, J. Nijen- huis Leiderdorp, G. Dol Lisse, F. Domburg Alphen a.d. Rjjn, T. Hage- man Alphen a.d. Rijn, F. Hoogen- boom Wassenaar, M. v.Loenhout Wassenaar, R. Minnee Katwijk, R. Vurens Boskoop, H. Weening Zoeter- meer, M. v.Duyn Noordwijk, E. Ko renhof Oegstgeest, M. v.Baren Leid schendam, B. Heemskerk Zoeter- meer, A. Hofman Bleiswijk, K. Jan- son Zoeterwoude, B. Kemner Sas senheim, H. v.d.Niet Hazerswoude, W. v. Os Bodegraven, W. Varkley Boskoop, J. Wielinga Alphen a.cL Rijn, C. Hogendorp Alphen a.d. Rijn, M. v.Marwijk Alphen a.d. Rijn, A. v. Ooyen Rijswijk, N. Zwanenburg Katwijk, T. Kok Alphen a.d. Rijn, A. Meijer Noordwijk, J. Noort Rijns- burg. G. J. Stierman Zoetermeer, T. v.Egmond Alphen a.d. Rijn, A. v.Elk Oegstgeest, K. v.d.Grijp Voorscho ten, C. de Gunst Oegstgeest, M. Op dam Zoeterwoude, A. de Smits Stompwijk, Ni v.d.Vooren Zoeter meer. M. Zuyderduin Katwijk. slaagden voor het diplon Aad Heymans, Sjaak van Dorp, Wim Dorsman, Bernard Elsman, John Hagenzieker, Hans Harkes, John Hoogewerf, Alfred Hortensius, Vic tor Huigens, Cees de Jongh, Paul Langeveld, Robert Zwiers, Edith van Zanten, Rian Vos, Gerda de Vogel, Heieen Verweij, Marian Vermeulen, Yolande van Tol, Nicoline Slootweg, Lenie Rijkaart, Marian Matze, Ma rian Hassefras, Annie van Gorkum, Ella de Gelder, Ariette van Aalst, Arie van Diggele, Cees Demoed, He len van Keulen, Regina Brede, Dick Reijneveld, Agnes Dijkhof, Bart Kroon en Sandra Bergkotte. men mavo IV: Angelina de Bode, Marja de Boer, Reinier Botting, Marja de Bruin, Greet Burger, Marjan Drenth, Sas- kia Groeneveld, Astrid van Hoven, Maryse Kaptein, Rudolf van Klave ren, Dick Koning, Hans de Korte, Elise de Laat de Kanter, Monique- Parlevliet, Hans Ravensbergen, War-, ner Riksen, Corinne van Rij, Els Toet, Ankie Tuynder, Pieter Veld- stra, Arthur Vlijm, Anita de Waard, Roel Walraad, Pieter Wimmers, Pe ter Woudsma, Paul Zegwaard, Her man Zellenrath. M.C.A.J. Bakx, M.G. Blansjaar, V. Bonefaas, R.C. Brouwer, E.A.M. Brugman, J.G. Ciere, B.N. Dijkman, D.H.A.H. Hamers, Y.M. Hartgers, I.A. Haverland, C.G.M. Hoek, A.J. de Jong, A.M. de Kluyver, C.E. Knuyt, S.T. Koopmans, M.A. de Nes. M.A.C. Noordermeer, H.M. Raap-Krauss, P.E. Stam, J.W. Tigchelaar, G. van Tuijl, C. van Vliet, C. A. Vliet-Vlie land, M.B. van der Wereld. B-akte: I. Bakker-Bekius, S.M.J. Ba- velaar, A.E.M. Berbée, A.C. Beren- stein, P.C. Coninck Westenberg, L. Crommelin, M. van Delft, A. A. Dok ter, K. A. Dijkstra, M. van den Eyn- den, W. Geerling, A. Kauffeld, M. Th. Tienhi Komst, A. Kooy, J. C. Oerler der Kwaak. E. W. A. M Lispet, S. Roest, M. T. Rijnbeek, G. W. M. Rijnbeek-Cas- telein, I. Schouten, H. A. Spoon, M A. Triezenberg, M. E. van Veggel- Burgering, M. H. Wesseldijk, M. H W. Wirtz, M A. Zandbergen-Ooster- Aan het Lucas College in Voor schoten zijn geslaagd voor het eindexamen: H.A.V.O. Ruud Bal, Jan van Benten, Ger van Berkel, Toos Berkhout, Frans Blom, Jaap de Boer, Mar tin de Boer, Mary Bontje, Els- beth v.d. Broek, Marja Buys, Riekje Cadée, Jos Casander, Anita v.d. Geest, Heieen Groe- nevelt, Klaas Gutjahr, Saskia Haanraadts, Maud Haanraadts, Jan Hakker, Trix Hattink, Lin da v.d. Heyden, Rijk Jansen, Sylvia Jansen, Marielle de Jong, Diana Jongmans, Vera Kap- teijn, Jacq. de Klerk W, Gera- lien de Later, Joep van Leeu wen, Wim van Leeuwen, Christi ne v. Lochem, Gert v.d. Mast, Gabrielle Matze, Marianne Mei- resonne, Urfried Mendes, Bert Moret, Margr. Oelremans, Ton Oorschot, Annemieke Opdam, Marijke v.d. Poel, Jos Pool, Re- né Rooswinkel, Albert Schok ker, Rob Seelen, Frans Stautha- mer, Marianne Stauthamer, Rob Strik, Frank Swaak, Norbert Veel, Coby Verhoeven, Wini Vi- cento, José Vogelenzang, Wim Westerbos, Marco Wilbers, Har riet van Zanten. M.A.V.O. Mariette Barreveld, Manita v.d. Berg, Patricia Brender B., Tanja de Bruin, Jacq. Buys, Jeannette v. Dijk, Gerrit Dijk man, Dick v. Drunen, Jacq. Eg- gink, Anke v. Egmond, Maria Elderhorst, Jannie Erkelens, Willie Fokker, Resie Fransen, Gert Gahrmann, Mira Goulooze, Nelleke Grootveld, Leo v. Haa strecht, Désiree Heeg, Toos Hendriks, Dick Hermsen, Lia Hoek, Rina v.d. Hoeven, Jaap Hoff, Erik Janss, Jos Janszen, Frans Karremans, Annette Kempen, Jos de Koning, Hanne- ke Koreneef, Harry Kraan, Tilly Kraan, Rob Kriek, Rob Kros- schell, Peter Lamboo, Ronnie Lampré, Mieke Ligtenberg, In- grid Loomans, Arnie v.d. Meij, Ronald Meijer, Trudie Mens, Marijke v. Nimwegen, Ton v.d. Peet, Ronald Poetsema, Cobie Reedijk, Ingrid Rietmeijer, Adrie Rijsdijk, Marga Ros, Paul v. Schie, Ludger Schrauwen, In ge Spijkers, Gerda Verkaik, Matthijs Vette, Annemieke v. Vliet, Marianne v.d. Voort, John Vreeburg, Thea v.d. Werf, Her man v. Wissen, Pieter de Wit, Ton Zandbergen, Monique Zui- ker. Metaalbe werken T-stroom: Martin v.d. Kooy, Ton Wassink. Motorvoertuigentechniek T-stroom: Eric Brand. Martien van Rumt, Jo- han van Rijn, Eric v.d. Zalm. Elektrotechniek T-stroom: Paul Bas- tiaans, Jos v.d. Drift. Jan Harland, Dick van Kampen. Rene Kriek, Arno Langelaan, Henny Montanus, Alex Rooyakkers, Loek Staats, Cor van Fijnmetaalbewerken T-stroom: Ton Ammerlaan, Jan van Mierlo. Metaalbewerken P-stroom: Ton Wassink. Timmeren P-stroom: Theo Dissel dorp. Hans Dubbeldeman. Menno v.d. Poel, Cor Stouten. Ben v. Weer- lee. Eugen Zwetsloot. Motorvoertuigentechniek P-stroom: Eric Brandt, Martien v. Rumt, Johan v. Rijn, Eric v.d. Zalm, Harrie Bak ker, Ruud Bentvelzen, Mattie Brui nes, Kees v. Dam, Wim Rekelhoff, John de Ruyter, Fred Segaar, Geor ge v. Seggelen, Fred Warmenhoven, Gerard Weyers, George Roos, Hans v. Werkhoven. Elektrotechniek P-stroom: Paul Bas- tiaans, Jos v.d. Drift. Ronald Glas bergen, Jan Harland, Dick v. Kam pen, Rene Kriek, Arno Langelaan, Alex Rooyakkers, Leo v. Schagen, Cor v. Veen, Tom Hachmang, Keet v.d. Hoorn, Rob v. Klink, Jos v.d. Vooren, Henrie v. Geffen, Nico v.d. Laan, Leo Oudshoorn, Frank Roden burg, Michel v. Tongeren, Flip v. Velzen, Aad Voort, Harm v.d. Weij- den. Fijnmetaalbewerken P-stroom: Ton Ammerlaan, Jan v. Mierlo, John Ba- velaar, Henk Engels, Vincent Habra- ken, Rinus Nieuwenburg, Wibo v.> ''iet van Schie, Ronald ■n, Jeroen Valentijn. Aan de Christelijke scholengemeen schap Leiden-Zuldwest zijn ge slaagd voor het eindexamen: Atheneum-A: Gea Carlier, Jan van Heyningen, Pieter Hoogstraten, Aad Knetsch, Ria van de Pol, Annelies v.d. Stoep, Wim de Wolf, Christine Goedhart, Evelien Groenevelt, Rena- te Huijsman, Rob Knopper, Lenie van Malde, Adrie van Mulligen, Eli sabeth Nijenhuis, Jos Poeder, Jetze Tjalma, Marjan v.d. Werf, Roelanda Zierikzee, Arien v.d. Zwan, Jan Schouten, Jan Voskamp. Atheneum-B: Arjen Bosch, Margreet Chardon, Leon van Duijn, Jolanda Huisman, Erik Kopp, Kees v. Onse- len, Arend-Bas v.d. Plas, Simone Verduin, Henk van Veen, Roel Vring, Hans Schelling, Douwe Dijk man, John Colijn, Wout Bakker, An- na-Marie Jongbloed, Eric Koedam, Gerda Markenstein, Pim Oskam, Sylvia Ouwehand, Henk Post, Filip- pe Wegner, Nico van Dam, Chris v.d. Graaf, Freek Groen. Havo-5: Annemarie Andriesse, John ny Arnoldi, John Bioch, Ruud de Brabander, Simon Ciere, Wim Cra mer, Peter van Dam, Wim Denne- man, Anita van den Eiinden, Ale xandra Frankhuizen, Sander de Graaf, Yvonne Grondsma, Els den Haan, Jan 't Hart, Marianne Hijman, Rob Karstens, Irene Klinkenberg, Ab Knetsch, Dolinda Knigge, Willy Ligtvoet, Bert van der Mark, Klaas Mol. Kees Nieboer, Carla Pera, Jan na Robbers, Hans Schoemaker, Wim Schouten, Ab Stikkelorum, Jacomi- ne Varkevisser, Liesbeth Versluis, Tineke van Vliet, Kari van Weeren, Peter van Weeren, Guus Plancken, Wies Paulus, René Bolhuis, Margreet Booy, Anneke Buurmeester. Bert Bijl. Ingrid van Diemen, Paul Grif fioen, Ria Hermsen, Karin Iestra, Koos Iestra, Mandy Liem, Hans Mar selis, Job ter Mul, Nelly Paauw, Dick Pol, Hanne-Marijke Rijnja, Jolanda Snelleman, Celia Aniba, Batty Ka- naar, Janny Verhoogt, Wim v.d. Windt, Lucie van der Wijk, Ton de Boer, Paul de Jong, Kees Kool, Elly van der Loo Mavo-4: Ellen Blogg, Dik Boelee, Reggie de Corte, Freek van Egmond, Tom van den Eijnden, Arja Kapaan, Hayo Keekstra, Wilma van Leeuwen, Henk Lodewijk, Erna Neuteboom, Ellen Oudman, Berdien Siere, Simo ne van Steenwijk, Rita Veefkind, Erik van Veen, Karin Vullinghs, Dirkjan van Weizen, Harm Mos, Alie Hulsbos, Herman de Jong, Dittie Thieme, Erik Jan ten Hove, Willeke de Buvry de Mauregnault, Coenraad Brouwer, Hans Boxman, Emmy Kor- pel, Jeanette Meijer, Matty Proper, Mari Pruis, Laura Roest, Julia van Rijn v. Alkemade, Ellen Schaberg, Cora Segaar, Ruud Slagmolen, An nelies Spa, Roel Veloo, Jim Visser, Marie-Christie^ Walraven. 4: Hans Gordijn, Frans Kerklaan, Mi chael Koene, Arnold Kooloos, Jan Laarman, Marion Remmerswaal, Hanneke Rietbergen, Toos Ruygrok, Monique van Schie, Kees Tempe laars, Conny Teunisse, Johan Turk, "Lenneke van Veen, Peter van Veen, Huub de Visser, Paul Wiegant, In grid Zwartjes, Jos Konijn, Hedy Au- gusteijns, Joyce Bronsgeest, Michel Derks, Tom Dudink, Fred van den Eynden, René Guiaux, Christa Has- sing, Aad Hoogeveen, Robert Knij- nenburg. Kees Kraan. Marianne Laarman, Joke Kroon, Leen Men ken, Monique Meijer, Nico Noord- over, Marjolein Nota, Inge Schohaus, Jeroen Sloekers, Hans Smits, Peter Stoové, Fransje Tacx, Pieter van Tilburg, Jan Willem Wellen, Vera van Bemmelen, Pim van den Berg. Dick Compier, Frans van Eeden, Kees van Hemert, Ellen van der Knaap, Richard Kooloos, Corrie Kroon, Karin Otten, Ernst van Raamsdonk, Marleen Sloekers, Jos van der Sluis, Tineke van der Splin ter, Paul van Veen, Els Vogels, Jan Voorham, Lilian Vredenbregt Leo- nieke de Waart, Marion van der Hor st, Ron van der Ploeg. Gymnasium-A Peter Horbowiec, Yvonne Jacobs, Saskia Leeman, Petra van der Meu- len, Ria Paulides, Jan Westenbroek. Gymnaslum-B Annemieke Bredie, Els van Gilst, Mark Kramer, Joep Paulides, Peter Timmermans, Ron van Veen, Margo Vielvoye, Benny Vogels, Josée Wens- Atheneum Dorien Beersma, Marie-José van Bolhuis, Joke van Geel, Leen Herm sen, Elise Huijser, Yvonne Kerkhoff, Leni van Leeuwen, Fransje van Noort, Marjanne Oomens, Cathy van Reisen-Sassenh., Carla Rinkel, Steef van Rossum, Linda Schwaner, Joep Vergroesen, Dorothée Westgeest, Frits Bouter, Marja Brummer, Lide wij Eisen, Monique Geurts, Julie Hoogeveen, Chris Houtman, Gérard Kampschöer, Monique van Kimme- naede, Jan Kees Marijt, Hans Nielen, Bert Oosthout, Michael Polman, Jan Prins, Marian Rey, Nelleke Rietber gen, Igno Schakenbosch, Peter Smits, Bart Steens, Alexander Straa thof, Benno Voorham, Ineke van der Voort, Nelly Zandvliet. Astrid Zwartjes. Havo Gerry Bollen, Marie-José van Buite nen, Tom Dolkens; Isabelle Gautier, Gé Gordijn, Peter Groen, Chris Heij- stek, Robert van Leerdam, Wim Nan, Hans Neele, Noor Sanberg, Mary Vogels, Rob Vogels, Marga Voor ham, Alain Weber, Denis Wigman, Taco van Wisselingh, Hans Wubben, An net Beijersbergen, Sandra Da niels, Elieske van Eendenburg, Vera van der Erve, Carla Faase, Carla Govaerts, Tony Hermsen, Bernadet- te Knijnenburg, Annette van Leeu wen, Eveline van der Marei, Marga van der Moolen, Annemieke Pauli des, Cissy van Reisen, Lilian Sam son, Jane Smulders, Mariëlle Ti- mans, Bemadette Veel, Henny Vree ken, Agnes de Wit, Ellen van der Aart, Marie-José van Amerongen, Iris Beenen, Marcel Bollee, Jan Ge rard Boon, Nancy de Bree, Antoinet te Degenaar, Sonja Koopman, Joke van Loon, Ad Riem, Mirjam van der Sluis, Mea Teunisse, Marianne van Veen, Frank Vintges, Hans Wage- Mavo-3 Jan van Benten, Marian Bosman, Hanneke Brederode, Kitty Fokke, Sandra Jonker, Astrid van Leeuwen, Els Mulder, Miriam Oudshoorn, Liesbeth Overdevest, Jacqueline van Rijn, Joany Wensveen, Wil Wijfjes, Stef Kenens, Eddy van der Kooij, Aan de school voor Ihno en mhno Koningin Juliana in Alphen aan den Rijn zijn geslaagd: Vormingsklas-A (medische rich ting): Mariëtte van Beek, Ineke Eer- ing, Marja van Egnlond, Helma v.d. Heijden. Yvonne Kooistra, Nel de Kooter, Jos Korswagen, Karin van Loo, Nel Los, Barbara van Lunteren, Wilma Niggebruge, Yvonne Piket, Marijke van der Pol, Stineke Slagter, Thea Verduyn, Gerda Verlaan. Vormingsklas-B (kreatieve rich ting): Ellis Belt, Jolande Bos, Maria Brouwer, Krijnie Gerritsen, Brenda Hageman, Elly Hofland, Martine Kooi, Tineke Kraan, Margreet Para- dies, Emmy van Schaik, Ellen Ver schuur, Loes Vork, Elly van Weeren, Carla Zuidland. Aan de christelijk» mavo Oranje Nassau School in Leiden zijn ge slaagd voor het eindexamen: Voor Mavo-3: A. Brokaar, N. van Doorn, F. van Drie, A. Neuteboom, J. Ostergo, J. van Oosterhout, E. Sieval, C. Zwart, R. Wansink, E. Kromhout Voor Mavo-4: Y. van Aggelen, I. W. Baars, H. de Has S. Her Heu: Hins, R. van Iterson, A. M. de Jong, R. v.d. Kwaak, C. v.d. Leek, L. Looijen, E. Marijt, M. v.d. Meij, P. Metz, J. v.d. Maarel, E. de Raaf, H. Mooten, T. Neuteboom, J. Nie boer, H. Rahms, W. van Rooijen, A. de Ruijter, Sj. Schouten, W. Smitte- naar, B. Stokvis, L. Taffijn, W. Tila- nus, C. van Veen, E. Vijlbrief, R. de Vink, J. de Vos, R. ter Wee, P. Zaalberg. Afdeling metaalbewerking: R. Gue- rain, P. de Ridder, R. G. v. Steyn, H. v.d. Zalm, Afdeling houtbewerken: C. Bax, A. Bonneur, C. v.d. Burg, R. Kruyer, C. Ludlage, F. Nagtegaal, P. Nagtegaal, J. B. v.d. Salm, M. A. M. v. Steyn, J. Tegelaar, L. H. de Wit. Afdeling metselen: 1. e'en Duik, J. v. Duyvenbode, J. Galjaard, W. v.d. Hoeven, M. Kapaan, J. H. Koole, M. Planjer, J. Stavleu, A. Verhave, J. Vosters, J. Zoetemelk. Afdeling tegelzetten: H. J. Beekman, J. de Boer, D. Pracht. Afdeling straatmaken: B. Bekooy, R. Prins, R. Singeling. Afdeling schilderen: J. C. Duindam, C. Kappee, J. Kennis, A. Koolmoes, C. Onderwater, K. Verhoogt, R. Zweistra. Spuiten: J. F. v.d. Horst. Aan de Paulusscholengemeenschap in Leiden zijn geslaagd voor mavo- 3: Marleen Dickhoff. Mary Eyck, Pe ter v.d. Geest, Marja de Groot, Tom van Haastrecht, Wim Helversteijn, Frans de Jong, Eric Kiebert, Elly Kraan, Hans van Leeuwen, Yvonne Opdam, Martien Plasmeijer, Wil v.d. Poel, Chris van Remundt, Jan van Schie, Henk v.d. Zwaan. Mavo-4: Carla l'Amie, Marian Baak, Mariëtte van Bemmelen, Henk van Bohemen, Theo Bogaard, Marja Bos je, Ton Cooijmans, Jolanda Devilee, Marcel van Diemen, Rudolf Dingjan, Bemadette Droogh, Frank Erades, Jan v.d. Geest, Ed van Gent, Erna de Goede, Karin de Goede, Anita Groenen, Els Hagen, Anita van Heel, Marianne Hoekstra, Ineke Koppers, Clemens Kriek, Eugen Kriek, Wilma de Kroon, André Kuisen, Corrie Langenhoff, Ella van Leeuwen, In grid Litjens, Wim v.d. Meer, Peter v.d. Mey, Gerard van Noort, Iwan Panday, Jeanette Pieters, Ina v.d. Poel, Jos v.d. Poel, Francis Raaphor st, Carla v. Rossenberg, Nico van Schie, Antonie Schrijvers, Ineke Smits, Arno Sormani, Henny Steens- ma, Sjaak Tersteeg, John Veenswijk, Rob Verheij, Jos Verhoosel, Richard Vinkesteijn, Kees Wisse, Ronald Wul- lur. Hans van Zeijl, Joke van Zijp, Adrienne v.d. Ende, Marga v.d. Geest. 0-8 „Als het zo warm is gaat er een gebakken eitje voelen." Hoofd- niets boven een bos," mompelde schuddend stapte Paulus terug in de Paulus. „Ik heb medelijden met ka- richting van zijn boom. „Nooit eens bouters die niet in bossen wonen, een plekje schaduw," bromde hij. Zoals Pieter bijvoorbeeld. Wat is er „Wat kun je dan tégen de warmte nou voor schaduw in die kale vel- doen? Niks, alleen maar blazen. Die den? Hij zal zich af en toe wel net JEAN DULIEU arme Pieter zal heel wat afblazen, Paulus blies een keer of wat, ieder keer een beetje harder. Maar toe klonk er opeens een harde ravesten „Wat heb jij, Paulus? Sta je som onder stoom?" Paus Paulus heeft een positieve balans opgemaakt kerk", van de eerste helft van het Heilig Jaar. Hij kenschetste dit jaar als een grote demonstra tie van geestelijke verdieping, van vitaliteit van de kerk na het concilie en van dialoog met de gehele wereld. over "de toestand van de Vooral de komst naar Rome van zoveel eenvoudige mensen noemde hij een treffend ken merk van het Heilig Jaar. Vol gens de paus is de grote deel neming aan het gebeuren vooral te danken aan de plaat- Hij deed dit toen het college selijke kerken. Daardoor a kardinalen bij hem zijn opwachting kwam maken bij gelegenheid van zijn naamdag, de feestdag van de heilige Jo hannes de Doper. Bij die gele genheid houdt de paus (wiens doopnaam Giovanni Battista is) zijn jaarlijke toespraak den de bedevaarten geen vro me verstrooiing en nog minder een magische daad, maar een uiting van nieuw kerkelijk be wustzijn. De viering van het Heilig Jaar is er een bewijs van, dat de conciliebesluiten hun ingang hebben gevonden in het dage lijkse leven. Zo krijgen de con ciliedocumenten over de litur gie en over de waarde van het persoonlijk en gemeenschap pelijk gebed in dit jaar hun "eigentijdse en duidelijke be vestiging". Ook prees de paus zich gelukkig met een toene ming van de oecumenische ge zindheid en van de verbroede ring. Troostvol noemde hij het, dat het Heilig Jaar op de jon geren een zo grote aantrek kingskracht uitoefent. Voorts xei de paus, dat hij tot het einde toe zal blijven vech ten tegen oorlog, geboortere geling, abortus en euthanasie. wat het resultaat ook moge zijn. „Wij weten niet of het doeltreffend zal zijn en willen ons ook niet voordoen alsof we dat wel weten. We zullen echter toch blijven doorgaan, zelfs tegen alle hoop in, zoals Abraham, zoals de voorvade ren die naar het Beloofde Land reisden. God alleen weet het en in Hem stellen wij ons vertrouwen". De paus toonde zich ongerust over de voortdurende conflic ten in de wereld. „Wij zijn niet blind", zo zei hij "Voor de obstakels, moeilijkheden en vertragingen of voor de blinde krachten die deze wereld di kwijls tot slavermij schijnen te willen brengen. Wij zullen niet aarzelen uitdrukkelijk de ver schrikkingen van de oorlog te noemen, die nog zo'n groot deel van de wereld met bloed bevlekken, omdat zij nog zo vers in de herinnering van ie dereen leven. Maar evenmin willen wij de aanvallen verge ten die nu in deze tijd uit naam van een verkeerd begre pen vrijheid worden verricht en die God beledigt en de mens omlaag haalt, door een gemeenschap die geen andere moraal wil erkennen dan ei gen zelfvoldaanheid en zelfbe vestiging. De Paus deed ook een nieuwe oproep tot de katholieken die zich rechts en links tegen de kerk opstellen om zich met de kerk te verzoenen in de geest van het huidige Heilige Jaar: "Naar hen gaat opnieuw en altijd onze uitnodiging uit - zoals we onlangs hebben ge zegd in de algemene audiëntie van 11 juni - dat zij niet wen sen ons en zichzelf te beroven van de vreugde van een nieu we broederlijke vrede. Onze armen zijn geopend en ons hart zelfs nog wijder", aldus de paus. De opvang van vluchtelingen uit Indochina in Amerika blijkt vooral op religieuze in stellingen neer te komen. De evacuatie van de naar Schat ting in totaal 131.000 Vietna mezen en Cambodjanen kwam zo plotseling, dat de kerkelij ke hulpinstanties, die van oudsher een belangrijke rol spelen in de zorg voor vlucht elingen, ook in de Verenigde Staten zelf waar tienduizen den van hen moesten worden opgevangen, aanvankelijk het probleem niet aankonden. Het vereiste ongeveer een maand wat orde op zaken te krijgen. Maar nu begint er schot te komen in de bemoeie nissen van de katholieke bis- scnoppenconferentie in de VS, de afdeling werelddiakonaat sors' in de Verenigde Staten, van de Amerikaanse Nationale Raad van Kerken, de Lutherse Raad in de VS en de Verenig de Hias (de joodse hulpinstel ling). Voor de Indochinese mensen die opeengepakt zitten in op vangkampen of nog wachten op transport naar de Verenig de Staten zoeken de gods dienstige hulporganen spon- die borg dienen te staan voor de plaatselijke opvang van Vietnamese gezinnen, voor huisvesting, werkgelegenheid en onderwijs, veelal in lokale kerkelijke gemeenten en paro chies. Omstreeks veertig procent van de vluchtelingen is katholiek, 59 procent boeddhist en één procent protestant, waardoor bijv. lutheranen en joodse in stellingen zich ontfermen over een voor Amerika ongebruike lijk aantal boeddhisten. Kath olieken worden wel bij voor keur door kerkgenoten opge vangen, maar de landelijke in stellingen maken in principe geen onderscheid naar ge loofsovertuiging. Samen ho pen zij tenminste vijftigdui zend mensen onder te kunnen brengen. Na maandenlange moeilijkhe den is de scheuring in de Lu therse kerk van Chili een feit. Zeven van de negen gemeen ten hebben zich losgemaakt van bisschop Helmut Frenz, omdat deze marxist zou zijn. De afgescheiden gemeenten hebben ds. Richard Wagner tot hun leider gekozen. Behal ve drie Spaanssprekende ge meenten in Santiago is slechts Een delegatie van de Ameri kaanse katholieke bisschop pen heeft in een ontmoeting op het Witte Huis met presi dent Ford aangedrongen op amnestie voor de miljoenen illegale buitenlanders in de Verenigde Staten. De bis schoppen bepleiten ook voor hen het recht op normale ge zinsomstandigheden. Dat zou hen dan ook wettelijk moge lijk moeten worden gemaakt. Voorts besprak men proble men als het wereldwijde vraagstuk van de honger, de problematiek van de vluchte lingen, abortus en de over heidshulp aan het bijzonder onderwijs. Ds. Tulio Vinay, de ook in ons* land bekende Waldenzer pre dikant, heeft bekendgemaakt, dat het project in Riesi op Sicilië" waaraan hij nu leiding geeft, door overheidsingrijpen in gevaar komt. Zijn opbouw werk "Servizio Christiano" - begeleiding van ouderen, kleu terschool, beroepstraining voor jongeren, voorlichting over democratische burger rechten - heeft al herhhaalde- lijk te lijden gehad van al of niet openlijke tegenwerking van de kant van politici èn andere gevestigde machten op het eiland. Nu is er een nieuwe weg dwars over het terrein van de Servizio Christiano ontworpen, zonder dat dit noodzakelijk is. De Canadese bisschoppen hebben adhesie betuigd aan het regeringsinitiatief te ko men tot een gegarandeerd mi nimum inkomen. Zij noemen het een stap in de richting van een billijke verdeling van inkomen in het land en noe men het noodzakelijk, dat de hoogte van het gegarandeerde minimum inkomen voldoende is voor een behoorlijk mense lijk levensonderhoud en voor het tenvolle deelnemen aan de Canadese samenleving. Voor de eerste maal in haar meer dan veertigjarig bestaan verzorgt Radio Vaticaan nu sinds kort ook uitzendingen in de Finse taal. Zij zijn ingepast in een Skandinavisch pro gramma, waarvoor de jézuiet pater Lars Rooth, redacteur van een Zweeds katholiek ker kelijk blad, verantwoordelijk één Duitstalige gemeen Frenz trouw gebleven. President Pinochet heeft wijzend beschikt over de,w« van de afgescheiden gemee ten om mgr. Frenz en vi andere predikanten het lai uit te zetten vanwege hun po tieke aktiviteiten. Tijdens ei persconferentie verklaarde g neraal Pinochet letterlij „Niemand kan bestraft wo den, als hem niets ten las kan worden gelegd". Ook Lutherse Wereldbond en Wereldraad steunen Frenz. I meeste Duitse Lutheranen Chili verwijten bisschop Frei vooral dat hij zich als leidl van het interkerkelijk vrede comité heeft ingezet om sini de val van Allende ongevej tienduizend politieke vluchU lingen het land uit te helpei De Junta heeft het werk vi het comité meermalen gepr| zen. Voor dit werk kreeg d bisschop vorig jaar van d Verenigde Naties de Nansel medaille. Hij is ook in Neda land geweest om hulp te vri gen. Herhaaldelijk is vanuit Duij land geprobeerd de splitsing voorkomen. Nog deze maan bood mgr. Frenz aan om vrj willig terug te treden, maar d aanbod werd door de synod afgewezen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 10