WRAAK VAN MIEKE VAN DOORN HOOGTEPUNT SPARTA SPELEN ROY SEDOC BENADERT RECORD VAN HENK VISSER Schmidt Hansen niet naar Twente Vier keer zege buitenlanders Indrukwekkend seizoen Roger de Vlaeminck Swart begeleidt Ling bij Ajax Europees record polsstokhoogspringen SATERDAG 21 JUNI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 DEN HAAG Het ver wachte vreugdegebaar, nadat Mieke van Doorn met een recordsprong van 1.85 meter in de matten was geploft, bleef uit. Alsof het een dagelijkse gewoonte was Nederlandse re cords te breken, sprak de hoogspringster met een stoïcijnse gezichts uitdrukking: „Zo ver rast was ik ook weer niet". Maar Mieke van Doorn kon het gister avond na het hoogte punt van de Sparta Spe len niet nalaten voor zichtig te wijzen op de KNAU, die had ge meend haar niet te moe ten uitkiezen voor de Olympische selectie. Als antwoord daarop vluchtte Mieke van Doorn naar het West- duitse plaatsje Erlangen en liet haar studie er voor in de steek. Op het kille terrein aan de Zuidlarenstraat nam zij revanche. Met een Ne derlands record. Het was daarom, dat zij on middellijk na de drie mislukte sprongen over 1.88 meter maar o wat scheelde het wei nig weg sprintte uit de rond haar verzamelde groep belang-, stellenden. Mieke van Doorn wilde haar prestatie zwart op wit hebben en maakte in re cordtempo de formulieren in orde die nodig zijn om haar sprong te erkennen. Pas daar na gunde zij zichzelf rust In het gele shirt van de Duitse Voor de 1.70 meter vond Mieke van Doorn het niet nodig haar trainingspak uit te trekken. „Ik heb zoveel sprongkracht". vereniging waar zij nu voor uitkomt, kwam de record houdster terug op haar over haaste vlucht naar het buiten land. „De Olympische Spelen, dat is het enige wat ik wil. Daar moet ik bij zijn. Ik wil alleen maar hoogspringen. Dat had ik natuurlijk ook wel in Nederland kunnen doen, maar nadat ik vorig jaar al een keertje in Erlangen was ge weest, wilde ik graag daar zijn". Mieke van Doorn had er het opgeven van haar studie aan de Academie voor Licha melijke Opvoeding voor over. „Mijn eindexamen viel precies samen met de Olympische Spelen". En nog eens wijst Mieke van Doorn op Montreal. Een doel, waar ook de keuzeheren van de KNAU haar niet van kon den afhouden. Integendeel, de afwijzing voor de selectie („Nu was ik er natuurlijk wél in gekomen") stimuleerde de atlete van De Spartaan. Zij gooide het op een accoordje met de Academie en vertrok naar Duitsland. In korte tijd bewees zij het grote rendement van de trai ning onder de Westduitse trai ner Dragan Tancic, waar de Nederlandse atlete ook tot „Montreal" onderdak kreeg. Mieke van Doorn wierp zich dan ook met een fantieke ijver op de trainingsarbeid: Twee keer per dag in stilte zwoegde zij met het verrassende gevolg, dat niet recordhoudster Anne- mieke Bouma (1.84) of Ria Ah- lers in het verleden altijd hoger gewaardeerde talenten, maar het vroeger stille bedees de atleetje uit Lisse de sprong naar de top maakte. De stap naar het buitenland ter ere van de sport heeft haar goed gedaan. Mieke van Doorn, in het verleden verlegen mompe lend, sprak zelfbewust „Ik ben niet voor niets weggegaan. Het komt er wel uit". Het slaat op meer dan 1.85 meter, de sprong die overigens veel stof deed oplaaien bij de verbaas de toeschouwers in de buurt van de hoogspringbak. Mieke van Doorn had goed gespron gen, maar de lat viel later (door de wind?) toch naar be neden. Jurylid Wijnants duld de geen tegenspraak. „De jury beslist, of de lat is aangeraakt wanneer ie valt. Dat is niet gebeurd". Mieke van Doorn tilde er niet zo zwaar aan. De atlete, zo zeker van zichzelf dat haar aanvangshoogte op 1.70 werd bepaald, weet dat zij gemak kelijk hoger kan. „In Stuttgart (waar zij woens dag maar tot 1.75 reikte, red.) ging het niet. Maar hier wist ik al bij het inspringen, dat het zou lukken. Mijn training was er danook op afgestemd. Lek ker rustig de laatste weken om nu tot een explosie te komen". Het moet de 20-jarige hoog springster genoegen hebben gedaan, dat zij haar prestatie waar onder anderen de Ca nadese Debby Brill normaliter goed voor 1.88 meter, vooi moest buigen deed onder het toeziend oog van bestuur sleden van de atletiekunie. Toch wenste Mieke van Doorn haar wraakoefening niet volle dig uit te buiten. „Wat maakt mij het uit. Ik spring dadelijk -in een landenwedstrijd toch weer even vrolijk voor de KNAU". Het gaat Mieke van Doorn alleen maar om presta ties. Het Haagse publiek kon er gisteren van genieten. Zelf verzekerd sprak de „vergeten" atlete: „Het komt er echt wel uit. Ik heb zoveel sprong kracht". Kees Kooman (Van onze sportredactie) DEN HAAG De eerste ronde van de Sparta Spelen (de tweede begint vanavond om zeven uur) heeft voor de circa 1500 toeschouwers een aantal boeiende staaltjes atletiek opgele verd. Hoewel het contingent buitenlanders gisteravond nog op bescheiden wijze een greep deed naar de prijzen slechts vier onderdelen werden door een niet-Nederlander gewonnen mag het initiatief van Sparta reeds een succes worden genoemd. Vooral het verspringen heren en hoogspringen dames groeiden uit tot hoogtepunten van de naarmate de tijd vorderde wat kille avond. Op de loopnummers bevestigde Frank Nusse zijn reputa tie op de 400 meter horden door in de behoorlijke tijd van 51,1 te zegevieren met een straatlengte voorsprong op Jan Struyck (53,4) en de Zuidafrikaan Bennie Wessels (54,0). Sammy Monsels greep in een boeiend gevecht met de Zwitser Curti en Henk Brouwer de zege op de 200 meter. De verschillen waren steeds 0,1 seconde. De jeugdige Klaas Lok bewees zijn talent door de Belg Paul Theys lang te volgen op de 5000 meter. De eindsprint van de Belg was Lok echter (nog) te machtig. Denise Robertson (200 meter), O'Shaythnessy (800 meter) en Dave Boyd (verspringen) grepen als buitenlandse deelnemers de ereplaatsen. Arrib Kor- meling distantiëerde zich op de laatste meters op indrukwekken de wijze van de Belg Boonen in de 800 meter B-loop. Ina Blauw presteerde iets dergelijks door de Zuidafrikaanse Sonja Laxton te verslaan. De Belg Paul Theys voerde het tempo aan op de 5000 meter. Later zou Klaas Lok (7) het hem nog lastig maken. Voornaamste uitslagen: 200 meter dames: 1. Denise Robertson (Can) 23,8, 2. Trudy Wunderink 24,0, 3. Mieke van Wissen 24,1; heren: 1. S. Monsels 21,6, 2. Curti (Zwi) 21,7, 3. Nusse 51,1, 2. Struyck 53,4, 3. Wes sels 54,0; 800 meter dames: 1. Ina Blauw 2.06.0, 2. Sonja Laxton (Zaf) 2.06.3, 3. Maureen Crowley (Can) 2.07.5; heren: A-loop: 1. O'Shayth nessy (ier) 1.51.0; 2. Craig (Can) 1.51.2, 3. Reygaert (Bel) 1.51.4; B- loop: 1. Körmeling 1.52.8, 2. Boo nen (Bel) 1.53.2, 3. Sax (Can) 1.53.4; 5000 meter: 1. Theys (Bel) 14.12.6, 2. Lok 14.14.0, 3. Waaning 14.22.0; verspringen heren: 1. Boyd (Can) 7.77, 2. Sedoc 7.68, 3. Desruelles (Bel) 7.52; hoogspringen dames: 1. Mieke van Doorn 1.85, 2. Debbie Brill (Can) 1.80, 3. Julie White (Can CM Roy Sedoc landt na een niet geheel uitgekomen sprong in zijn reeks die met 6,33 meter begon, maar werd afgesloten met 7,68. En dat is slechts dertig centimeter onder het sinds 1956 standhoudende record van Henk Visser. Nederlandse titelstrijd onzeker DEN HAAG Roy Sedoc zat er wat mistroostig bij. Vlak langs de kunststofaanloop naar de verspringbak, waaruit hij een kleine tien minuten eerder triomfantelijk en mismoedigd tegelijk was opgekrabbeld. Terwijl het meetlint moest worden uitgerold tot de respectabele afstand van 7,68 meter liep Roy Sedoc toen wrijvend over zijn pijnlijke dijbeen terug naar de plaats waar zijn trainingspak was gedeponeerd. „Het is waar schijnlijk een spierverrekking", mompelde de donkere atleet somber. „Bij de afzet voelde ik het al. Die balk ligt los en daar is het door veroorzaakt Ik had het al eerder gezegd, maar het was toch niet goed verholpen. Ik ben bang dat ik over veertien dagen niet tijdens de Nederlandse kampioenschappen kan springen. Ik neem desnoods veertien dagen rust. Mijn gezondheid gaat me toch boven het deelnemen aan die wedstrij den op Papendal". De blessure, die Roy Sedoc in zijn laatste sprong opliep, wierp een schaduw op zijn fraaie verrichting. De 21-jarige Amsterdam mer, die reeds in het bezit is van het nationale record hinkstap- springen, is in ons land ook op het onderdeel verspringen inmiddels zonder concurrentie. Daarom had hij zich van de wedstrijden van gisteravond het nodige voorgesteld. „Ik wist dat die Canadees Boyd zo rond 7,70 meter springt. Aan die wetenschap trek ik me dan op. Dat kwam er nu ook goed uit. Als ik iemand voor me heb in prestatie inspireert me dat. Ik had voor mezelf al uitgemaakt dat ik dit jaar de 7,70 meter zou moeten kunnen springen. Maar dat het zo snel al bijna lukte is een toch plezierige ervaring. Roy Sedoc, die in Amsterdam studeert voor opticien, acht het geheel niet uitgesloten dat hij binnen niet al te lange tijd het Nederlands record dat al sinds 1956 in handen is van Henk Visser (7,98) zal verbeteren. „Dit jaar zie ik het nog niet gebeuren", aldus Sedoc, die gisteravond een reeks van 6,33, 7,44, 7,57, 6,70, 7,68 liet opnemen. „Maar volgend jaar moet het kunnen. „Ik heb me nu in mijn training meer toegelegd op verspringen, en het hinkstappen wat op het tweede plan geplaatst. In voorgaande jaren lag het accent juist andersom, daarom ging ik op hinkstapspringen toen zo vooruit. Maar ik wil dat record van Visser verbeteren. En voorlopig blijf ik nog wel enige tijd in Nederland. Ik schat dat mijn studie alles bij elkaar nog zo'n zes jaar gaat duren. Dus ik heb nog even de tijd." Met zijn prestatie van 7,68 werd Roy Sedoc overigens geen winnaar. De eerste prijs was weggelegd voor de Canadees Barry Boyd, die 7,73 meter overbrugde. Dat moet binnenkort voor Roy Sedoc ook geen probleem meer zijn. „Als die blessures maar achterwege blijven", stelde hij ontmoedigd vast. „Twee jaar geleden tijdens de Nederlandse kampioenschappen op deze baan liep ik exact dezelfde blessure op. Dat is toch wel toevallig". Alleen sprong Roy Sedoc toen nog lang niet zo ver. Hetgeen zijn vooruitgang, veertien dagen geleden kwam hij op Papendal tot 7,59 meter, nog eens illustreert. FRANK WERKMAN Wereldrecord Van Tim Shaw LONG BEACH - De 17-jarige Amerikaan Tim Shaw heeft zijn eigen wereldrecord op de meter vrije slag heren cherper gesteld en gebracht op minuten 53,95; zijn record stond op 3: 54,69. Bij de dames vestigde vrije slag zwemster Shirley Babashoff op de 200 meter een nieuw Ameri kaans record met 2:02.54, dat is 27 seconden langzamer dan de vereldtijd van de Oostduitse fornelia Ender. Beide presta- ies werden geleverd op de laat- jte dag van de Amerikaanse kwalificatie wedstrijden voor iet wereldtoernooi dat volgende naand in de Colombiaanse stad 'ali zal worden gehouden. Holland niet naar Cali BRISBANE De Australische wereldrecordhouder op de 800 meter vrije slag Stephen Hol land zal definitief verstek laten gaan bij de wereldkampioen schappen zwemmen, die van 18 tot 27 juli in Cali (Columbia) Worden gehouden. Het besluit om zijn wereldtitel op de 1500 meter vrije slag niet te verdedigen volgt na moeilijk heden, die Holland in Australië ■ondervond. Zo kwam hij vorige maand zonder trainer te zitten, omdat Lawrence, die hem mees tal begeleidde er mee op hield. Holland ontbreekt bij de Aus tralische selectiewedstrijden, die weekeinde in Brisbane plaatsvinden. Hij wil zich nu gaan voorbereiden op de Olym pische Spelen van Montreal. Winnaar van Ronde van Zwitserland AFFOLTERN Roger de Vlaeminck heeft op de laatste dag van de Ronde van Zwitserland zijn leiderstrui indrukwekkend verde digd. 's Morgens won hij de negende rit in de eindsprint, 's middags versloeg hij zijn rivaal Merckx in de tijdrit over ruim twintig kilometer en vergrootte daarmee zijn voorsprong tot 55 seconden in het eindklassement. De Vlaeminck, wereldkampioen veldrijden, winnaar van Parijs- Roubaix, heeft in dit seizoen getoond een uitstekend klassementsrij der-te zijn. Zijn erelijst in meerdaagse wedstrijden was uiterst kort, bevatte eigenlijk alleen maar de Tirreno-Adriatico (dwars door Italië), een wedstrijd die voornamelijk door Italiaanse ploegen wordt gereden. In de Giro echter won hij zeven ritten om in het eindklassement als vierde de beloning voor zijn prestaties te krijgen. Roger de Vlaeminck heeft de Zwitserse ronde eigenlijk naar zijn hand gezet Hij won het voorspel en heeft sindsdien de leiderstrui niet meer van de schouders gehad. Hij triomfeerde bovendien nog in zes ritten en kwam niet een keer „lager" dan de vijfde plaats in een etappe. Zijn reeks successen leek in de afsluitende tijdrit te worden gestuit. Halverwege de rit, was Roy Schuiten veruit het snelst met een tijd van 12 minuten en 29 seconden. Merckx had over de halve afstand 49 seconden meer gebruikt en De Vlaeminck zelfs 58. In het tweede gedeelte, tegen de wind in, heroverde De Vlaeminck echter seconde op seconde op Schuitên, die in de tweede tien kilometer een minuut en twintig seconden moest prijsgeven. De Vlaeminck was bovendien in de tweede helft nog twaalf seconden sneller dan Merckx waarmee hij rijn successenreeks voltooide. In de tweestrijd tussen de beide Belgische wereldkampioenen heeft alleen Louis Pfenninger zich kunnen mengen. De dertigjarige Zwitser werd derde op anderhalve minuut in de wedstrijd die voor hem de afsluiting van zijn carrière als wegrenner is. Drie minuten na Pfenninger werd Bert Pronk vierde in het algemeen klassement. Zijn negende plaats in de tijdrit was voldoende om de Italiaan Riccomi, die 25 seconden op hem verloor, van de vierde positie in de rangschikking te verdringen. Merckx, die voor de ronde begon al had gezegd dat de winnaar van de 31c* Ronde van Zwitserland Roger de Vlaeminck zou moeten verslaan, was tamelijk content met rijn tweede plaats. „Ik ben redelijk hersteld na mijn riekte, maar conditioneel ben ik nog niet waar ik moet rijn. Op dat punt tel ik nog maar voor zeventig procent mee. Er zal nog meer moeten verbeteren om een redelijke Frankrijk te De uitslag van het eerste gedeelte van de negende etappe: 1. Roger de Vlaeminck (Bel) 2.35.10, 2. Eddy Merckx (Bel), 3. Enrico Paolini (It), 4. Roland Salm (Zwi), 5. Roy Schui ten (Ned), 6. Louis Pfenninger (Zwi), Luciano Conatti (It), André Dierickx (Bel), Jean-Pierre Berckmans (Bel), 10 Adriano Pella (It). Allen in dezelf de tijd als De Vlaeminck. De uitslag van het tweede gedeelte van de negende etappe, een tijdrit over 20,4 kilometer in Affoltern is: 1. De Vlaeminck (Bel) 26 minuten en 51 seconden., 2. Merckx (Bel), 26.54, 3. Schuiten (Ned) 27.14, 4. Pfenninger (Zwi) 27.22, 5. Lloyd (Eng) 27.55, 6. van den Hoek (Ned) 28.18, 7. Salm (Zwi) 28.20, 8. Bellini (Ita) 28.25, 9. Pronk (Ned) 28.32, 10. Thureau (WD1), 28.35. Het eindklassement van de Ronde van Zwitserland is: 1. De Vlaeminck 44 uur 22 minuten en 48 secondèn, 2. Merckx, op 1 minuut 28 seconden, 3. Pfenninger op 1 min. 28 sec., 4. Pronk op 4.27, 5. Riccomi (Ita) op 4.32. 6. Dierickx (Bel) op 4.39, 7. Bellini op 9.21, 8. Janssens (Bel) op 9.35, 10. Zilioli (Ita) op 10.27, 11. Thurau op 10.50, 18. Tabak op 12.29, 23. Schuiten op 18.09, 44. Van den Hoek op 30.02. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Ajax be grijpt beter dan FC Den Haag waarom Tscheula Ling een lastige voetballer is. Centraal bij de overwegingen, die don derdag tot een transactie van een jaar hebben geleid, stond het punt van de begeleiding. Hoe is Ling als rechtsbuiten in de hand te houden? Ajax heeft dat aparte probleem goed opgelost. Sjaak Swart, Ajacied in hart en nieren, wordt zijn beschermer. Hij krijgt Ling onder zijn hoede, gaat met hem praten over din gen die hij wekelijks goed en fout doet en maakt hem waar schijnlijker bewuster als voet baller. Deze handige aanpak van de momenteel in Spanje met va kantie zijnde Ling geeft Ajax voldoende zekerheid een talent in aantocht aangetrokken te hebben. Het punt dat de ver goedingssom (twee of drie ton) mogelijk toch nog een be zwaar zou worden, is kleiner dan eerst werd verondersteld. Ajax is bereid desnoods drie honderdduizend gulden te be talen. Het contract bevat ver der een clausule dat Ling aan het eind van het volgende sei zoen aan elke binnen- of bui tenlandse club voor maximaal vijf ton te koop mag worden aangeboden. Wat betekent dat Ajax waarschijnlijk nog ver dient aan Ling, als hij het goed doet. Om een stok achter de deur te hebben heeft Ajax de Haag se rechtsbuiten niet met hoge tekengelden misleid. Zijn pres taties zullen gehonoreerd wor den met relatief hoge premies per wedstrijd. Het basiscon tract is echter even hoog als van FC Den Haag. Wielerploeg moet in wit (Van onze sportcorrespon- dent) EINDHOVEN Het wie- Ierequipe Rompelberg- Bonfrcre, waarin onder meer ook de Hagenaars Joop van Rossum en Ben van der Putten zijn opge nomen, mag morgen in het kampioenschap van Neder land in Hoogerheide niet meer vertrekken in de bruin-grijze kleuren waar in de ploeg sinds het ont staan rijdt De tricots vertonen name lijk een gelijkenis met de shirts van Molteni, het merk waarvoor ook Eddie Merckx uitkomt. Molteni heeft tegen de truien van Rompelberg-Bonfrere bij de UCI een protest inge diend, dat door de wieier- leiders ontvankelijk is ver klaard. Wanneer de renners van de ploeg zondag toch willen starten zal dit in een wit tricot moeten gebeuren. EINDHOVEN De onderhandelingen tussen FC Twente en PSV inzake de overgang van Bengt Schmidt Hansen zijn beëindigd. Het bestuur van FC Twente heeft laten weten, dat op een transfer van Schmidt Hansen niet meer behoefte te worden gerekend. Herman Veenendaal gaat weer spelen voor Vitesse. Veenendaal is een jaar uitgekomen voor de Veenendaalse amateur-eersteklasser DOVO. Het afgelopen seizoen was hij topscorer in het zaterdagvoet bal. Daarvoor stond de 27-jarige spitsspeler ook ondercontract bij Vitesse. In het seizoen 1973/1974 was hij de produktiefste speler in de eerste divisie. Herman Veenendaal heeft bij Vitesse getekend voor één jaar. warschau De Pool Wladyslaw Kozakiewicz heeft bij de wedstrijden om de Kusocinsky Memoriaal in Warschau een nieuw Europees record polsstokhoogspringen gevestigd met een sprong van 5.60 meter. Het oude record stond met 5.59 meter op naam van de Zweed Kjell Isaksson. Hij sprong deze hoogte op 23 mei 1972 in El Paso (Texas). Tijdens deze wedstrijden realiseerde de Pool Grzegorz Cy- bulski bij het verspringen een sprong van 8.27 meter, heteeg een nieuw nationaal record inpliceerde. Bij het speerwerpen overbrugde de Hongaar Georgyjjrdelyi een afstand van 84.26 meter. De Pool Jerzy Hewelt noteerde over de 400 meter horden een tijd van 50,1 seconden. Bij de dames won Irena Szewinska de 200 meter in 22,6 seconde. Het verspringen leverde een overwinning op voor de Zwitserse Izabella Lusta met een afstand van 6,51 meter. De Westduitse Christel Striczel werd tweede met 6.40 meter.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9