Vergeefs betoog van De Zeeuw om KVP weer sterk te maken £cidóc@o airconditioning M Britten gaan nu liever op vakantie dan veel te sparen Regering hoeft initiatieven kamer niet over te nemen BLOOT AAN DE HAAK Gewestvorming zal gemeenten nietonthoofden WACHTEN MET NOTA HUISVESTING VOOR ALLEENSTAANDEN 'VN,; UITKERING VOOR OUDERE WERKLOZEN TOT PENSIONERING ZATERDAG 21 JUNI 1975 LEIDSE COURANT Schietpartij in Amsterdam \MSTERDAM In de afgelopen nacht is de 43-jarige eigenaar 'an een bar aan de Zeedijk Emil C. op de hoek Vijzelstraat Herengracht in Amsterdam neergeschoten. De man is met zware erwondingen naar het Binnengasthuis gebracht waar operatief loest worden ingegrepen. De dader kon worden aangehouden. (V in onze parlementaire redaktie) BREDA De partijraad van de KVP heeft de groep de Zeeuw gisteravond een enorme nederlaag bezorgd. De in maart afge treden partijvoorzitter bleek op een partijraad maar een aan hang van ruim 10 percent te hebben. Zo eenzaam stond De Zweeuw met zijn kleine aanhang dat hij met drie medestanders nog vóór de verkiezingen zijn tegenkandidatuur voor het partijbestuur introk. genstand. Hij kreeg te horen dat hij we liswaar de KVP nieuw leven wil inblazen en de partij tot een open christen-democrati sche partij wil ombouwen, maar dat hij tevens daarmee het doodvonnis van het CDA tekent. De KVP moet tot nieuw elan komen en zich or ganisatorisch reorganiseren, maar tevens snel verder wer ken aan een nauwe christen democratische samenwerking met ARP en CHU. De Zeeuw deed in een bezwe rend betoog een laatste poging om meer steun voor zijn ie- deën te krijgen, maar zonder resultaat. Hij zei dat de KVP in toenemende mate is afge brokkeld. Met grote ongerust heid zag ik, aldus De Zeeuw, het zelfrespect van de KVP steeds meer verdwijnen. Dat mocht niet doorgaan, dat was zelfmoord, dat was een CDA bouwen op de puinhopen van bestuur orr partijraad e lokken Algauw nadat de partijraad de discussies over de koers van de KVP binnen het CDA was begonnen, bleek dat de aan hang van de in maart plotse ling afgetreden partijvoorzit ter minimaal was. De Zeeuw had zich weer kandidaat laten stellen voor het nieuwe partij- daarmee op de en discussie uit te de koers die de KVP binnen de christendemo cratische samenwerking moet volgen en tevens om de krachtverhoudingen binnen de KVP te testen. Supporters had De Zeeuw on dermeer gevonden in de kring voorzitters van Den Haag en Leiden, mr. Boersma en H. Groeneveld en in dr, R. Ey- sing, gedeputeerde en de heer H. Vrouwenvelder, lid van provinciale staten in Zuid-Hol land. Maar vooral uit het zuid en ondervonden de ideeën van de groep-De Zeeuw sterke te- de KVP. Alles moest worden gedaan om de KVP weer sterk te maken en zich als een krachtige partij aan het CDA te presenteren. In een resolutie van een groep verontruste KVP-ers was de steun aan De Zeeuw neerge legd. Deze resolutie, werd ui teindelijk met een overweldi gende meerderheid, namelijk 98 tegen 14 stemmen, verwor pen. Vanuit de kring-Leiden was nog geprobeerd om een bemiddelaar aangesteld te krijgen, teneinde een compro mis tot stand te brengen tus sen partijbestuur en de groep- De Zeeuw. Maar dit werd niet meer nodig geacht. Het nieuwe bestuur werd vol gens de voordracht gekozen. Met 94 van de 105 stemmen werd W. J. Vergeer, wethouder in Utrecht, de nieuwe voorzit ter van de partij. Het kamerlid P. van Zeil zal zich binnen het dagelijks bestuur vooral met de organisatie bezighouden. Hij kreeg 66 van de 102 stem men. De nieuwe partijvoorzit ter, NJ. Vergeer, zei vanmor gen in een rede dat de snelle totstandkoming van het CDA voorwaarde is om ons land te behoeden voor een heilloos tweepartijen-stelsel. Hij con stateerde dat het de KVP mo menteel slecht gaat. „Onze partij heeft haar zelfvertrou wen en haar politieke identi teit verloren". De organisatori sche leiding van de partij heeft duidelijk gefaald. Ook zag hij een teruggang van de KVP doordat er onvrede be staat over de steun van de partij aan het kabinet-Den Uyl. Van de toonaangevende positie van de christen-demo cratische partijen, in het bij zonder de KVP, is niet veel meer overgebleven, aldus Ver geer in een realistisch betoog. Gistermiddag had CDA-voor- zitter Steenkamp verklaard: Het C.D.A. heeft een unieke kans. Het C.D.A bestaat en is niet meer weg te denken in de Nederlandse politiek. Het zelf vertrouwen bij de christen-de mocraten is in de laatste jaren sterk gegroeid. We moeten dat zelfvertrouwen nu omsmelten in vertrouwen bij het gehele volk, aldus prof. Steenkamp. Het appel richt zich ook op de hele KVP, want het C.D.A kan niemand van de KVP mis- ''VOORN EN KONINGS VOORN en KONING AIRCONDITIONING BV Beneluxweg 2, Bodegraven. Tel. 01726-3960* 10TTERDAM (ANP) Vrouiv overboord. Een ploeg van de (oninklljke Zuid-Hollandsehe Maatschappij tot Redding van Schip- )reukehngen in Breskens stoomde met volle kracht op naar de laats van het onheil. De piloot van een helicopter, die het noodsein 1veneens had opgevangen, was de bemanningsleden van het red- iingsschip te vlug af. Vlak voor hun neus pikte hij. de schipbreuke- rtge, slechts gekleed in niet meer dan een zwemvest, op uit het ater. Zeer tot hun spijt, zo vermeldt het jaarverslag van de ZHMRS, hadden de bemanningsleden het nakijken. Zij hebben ?t vorig jaar overigens 126 mensen behouden aan wal gebracht, merendeels watersporters. Zeven Basken veroordeeld ÏURGOS (AP) Zeven Bas en, die schuldig bevonden wa- aan terroristische activitei- en, zijn gisteren door een rijgsraad in Burgos veroor- eeld tot gevangenisstraffen drie tot 28 jaar. De Basken, die lid zouden zijn van de separatistische guerrilla beweging ETA, waren ervan be schuldigd in 1973 ongeveer 2.500 kilo dynamiet te hebben gesto len uit een steengroeve in Her- Guipuzcoa. HÉ iiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiimii, Solidair In Parijs raakte het verkeer op de grote boulevard Champs Elysées gisteren volkomen geblok keerd toen kiosk houders de straat opgingen voor een sit-in. Zij toonden zich daarmee soli dair met hun sta kende collega's die in onderhandeling zijn met de directie van het grote blad Parisien Libéré. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllll onze correspondent Ro ger Sinons) LONDEN Al vast een deel van de Engelse bevolking maakt zich geen al te grote zorgen over het feit, dat het land bijna bankroet is. „Après nous le déluge", zeggen die Britten, ook al begrijpen ze de taal van Marianne niet zo be st. Ekonomische problemen? Het leven dat steeds duurder en het pond dat onafgebroken kleiner wordt? „Geen nood," zeggen ze, „zolang we op va kantie kunnen gaan naar een land met veel zon." De herhaalde waarschuwingen van de regering worden in de wind geslagen. Als hij moet bezuinigen, doet de Engelsman het liever niet op zijn vakantie in het buitenland. Ofschoon hij erg verknocht is aan de vaderlandse bodem, wil hij ie der jaar toch weer een paar weken weg wezen van zijn vochtig eiland. Van de zomer zullen naar schatting tot 3 miljoen Britten veel geld betalen om een heel kort stukje van hun leven te kunnen doorbrengen in de zon. Dat is dertig percent meer dan verleden jaar. Sinds dien heeft heeft het m evenwel weer aardig wat van zijn plui men verloren. De Engelse uittocht naar het buitenland is al geruime tijd aan de gang. Afgelopen mei vonden de resibureaus van Groot-Brittannië het al moei lijk om voor hun klanten nog een plaatsje te vinden in zon nige oorden zoals de Costa Brava, Majorca, Malta en som mige delen van Italië. Alleen Portugal en Zwitserland wa ren op dat moment niet meer zo in trek. Overal elders had den de Britse reisbureaus in mei al ongeveer 90 procent Offers Zo zie je dan maar weer, dat het gezeur van de politieke zwartkijkers over slechte tij den niet veel indruk maakt. De Britten zijn dergelijke aan maningen trouwens al allang zat. Wij wonen nu reeds een hele tijd in Engeland en heb ben het nog niet meegemaakt, dat daar GEEN crisistoestand bestond. Maar de grote finan ciële „crash" laat nog steeds op zich wachten. Bovendien ben je hier nooit zeker van het weer. Het kan erg nat zijn. Het Britse kli maat is slecht voor mensen met reumatiek. In die omstan digheden is het begrijpelijk, dat de Engelsen grote offers brengen om in weerwil van al hun problemen te kunnen zon nen op een Zuideuropees In de Britse uittocht naar het buitenland kom je mensen te gen zoals Bob (34) en Anita (30) Colver, die van het huis van hun dromen hebben afge zien om zich twee weken va kantie te kunnen veroorloven in een luxehotel te Lagonissi, bij Athene. Colver verdient 5.000 pond per jaar als ver- koopsdirekteur van een Lon- dense firma van bouwmate riaal. Bob en Anita hebben maanden gewacht op een ge schikte gelegenheid om hun huis in Bovingdon te kunnen verkopen. In de huidige malai se is dit laatste niet gemakke lijk. Uiteindelijk kregen ze een aanbod van 15.000 pond en de kans om zich voor 26.000 pond een fraaie andere woning aan te schaffen, die groter was en een flinke tuin had. „We zijn erbij gaan zitten om de voor- en nadelen onder de loupe te nemen," zegt Bob. „Zo kwamen we tot de conclu sie, dat we ons jarenlang geen vakantie in het buitenland zouden kunnen veroorloven, als we een groter huis koch ten. Mijn vrouw is sekretares- se en verdient 3.500 pond per jaar. We werken hard en heb ben een goede vakantie nodig, maar sinds verleden jaar is Griekenland meer dan de helft duurder voor dé Britten." Al sedert het einde van de tweede wereldoorlog mogen de Britten slechts voor een beperkt bedrag Engelse bank biljetten exporteren. Ofschoon die som al enkele keren ver hoogd (en ook opnieuw ver laagd) w^rd, is ze te klein ge bleven om de kosten van de doorsnee-toerist kompleet te kunnen dekken. Meestal vol staat ze net als zakgeld. Daar uit volgt, dat de Britten de voorkeur geven aan wat zij „pakket-vakanties" noemen, die ze vooraf kunnen betalen en die bovendien minder duur komen dan individuele reizen. Met „Pakket-vakanties", die dit jaar de helft meer kosten dan in 1974 en Engelse prijs stijgingen van rond de dertig percent, is het een wonder, dat nog zoveel Britten vakanties in het buitenland kunnen beta len. Keith Bumham, van Sun- bury-on-Thames, heeft voor tien dagen vakantie in Grie kenland met zijn zoon Paul (10) en zijn vrouw Peggy de wagen van zijn echtgenote ver kocht. Het was de derde bui tenlandse vakantie Van Keith en Peggy in 14 jaar.. Tien da gen onder de Griekse zon kos ten 350 pond 2100 gulden plus 100 pond 600 gulden zakgeld. „We werken hard," zegt Keith, „en wilden'nog eens weg we zen. Laat premier Wilson met zijn bezuinigingen naar de dui vel lopen!" Nuanceringen subsidiebeleid buurthuizen RIJSWIJK(ANP) Staatssecretaris W. Meijer van CRM brengt alsnog enige nuanceringen aan in het subsidiebeleid 1975 voor de club- en buurthuizen in het jeugd- en jongerenwerk. Hij meent hiermee de gerezen bezwaren te ondervangen. Zoals bekend is er in de kringen der welzijnswer kers op dit terrein veel verzet gerezen tegen de zogenaamde 4 pet-maatregel van de bewindsman. Deze maatregel houdt in dat de kosten voor het jeugd- en jongerenwerk (met uitzondering van de personeelskosten) voor dit jaar met niet meer dan 4 pet mogen stijgen. De balanghebbende organisa ties schreven dat daardoor hun werkzaamheden ernstig zullen worden belemmerd. De staatssecretaris heeft gisteren hierover overleg met de vaste kamercommissie gepleegd. Naar aanleiding hiervan komt hij het club- en buurt huiswerk nu in zoverre tegemoet, dat hij in bepaal de gevallen een hogere stijging dan vier pet wil overwegen. Een gat van 10 miljard ALS ELKE NEDERLANDER - van AOW'er tot pas-geborene - in staat en bereid was zo iets als zevenhonderd gulden ter beschikking van de staatskas te stellen, zou het kabinet-Den Uyl niet voor het onmogelijk karwei staan om voor 1976 een aantrekkelijke rijksbe groting samen te stellen op het moment dat het tekort over het lopende jaar tot tien miljard gulden dreigt uit te groeien. Een grote verrassing is dit slechte nieuws niet; enkele ministers hebben het de laatste weken, nauwelijks versluierd, al aangekon digd en daaraan voorafgaande uitspraken van financiële en econo mische deskundigen van naam over de vooruiizichten van mondiale en natipnalè economie hebben nauwelijks ruimte gelaten om iets anders te vermoeden vóór kabinetsleden het ongunstige perspectief erkenden. Maar het kabinet kan het niet bij een erkenning laten: Premier den Uyl en de zijnen zullen een oplossing moeten zoeken, welke voldoende ruimte laat om een redelijk deel van hun ambitieuze plannen te kunnen voltooien. Anders wordt het parlementaire jaar waarin ze hadden willen oogsten,het jaar waarin ze politiek een surséance van betaling zullen moeten aanvragen. TACTISCH GEZIEN IS het nu officieel bevestigen van het slechte nieuws de regering niet onwelkom. In de zomermaanden ligt de politiek grotendeels stil, zeuren de mensen het minst en wil het wel eens lukken om hen te wennen aan vervelende maatregelen. Bovendien wordt op die manier de kans geschapen, dat rond Prinsjesdag niemand hoge verwachtingen heeft en het dan gepubli ceerde pakket van kabinetsvoorstellen menigeen meevalt. De groot ste ellende voor een kabinet in Nederland is vaak, dat de burgers er te veel van verwachten. Op die manier werd het team van wijlen Cals' „sterke mannen" een tegenvaller; trouwens ook het kabinet-Den Uyl ondervindt dat het onvoldoende de kwaliteit van zijn polsstokken gecontroleerd heeft in relatie met de breedte van de sloot welke het graag zou willen overspringen. Het kan dus voor Den Uyl een voordeel zijn, dat de verwachtingen thans wat minder hoog gestemd zijn. HET WORDT NIETTEMIN op het Catshuis en alle ministeries een moeilijke tijd. Welke taken krijgen zo'n hoge urgentie dat ze volgens program afgemaakt kunnen worden en wie moet er wijken voor de economische nood der tijden? Daarbij lijkt het uitgesloten dat bepaalde fiscale lastenverzwarin gen kunnen uitblijven. De kunst is alleen die zo te vinden, dat ze de werkgelegenheid niet verder aantasten en dat via prijs- en compenserende loonsverhogingen de inflatiespiraal niet weer in een hogere versnelling draaien gaat. Klassieke zender ZO GOED ALS ZEKER IS NU, dat de klassieke zender, Hilversum 4, met ingang van het nieuwe jaar zal starten. Nu minister Van Doorn de knopen heeft doorgehakt welke voor hem gereserveerd waren, moeten de omroepverenigingen en de N. O. S. nog hun knopen lospeuteren. De voornaamste hiervan is: hoe de klassieke zender eruit zal gaan zien. Bij gebrek aan voldoende geld, zal het wel hoofdzakelijk platen draaien worden. Of gaan Hilversum 1 en 11 hun hans bestaande klassieke muziekprograms naar de 4de zender overbren gen?. Wij vinden dat dit niet moet gebeuren; de met no 1 en no 2 genummerde zenders moeten een redelijke portie klassieke en verstrooiingsmuziek overhouden, om te voorkomen dat elke door sneeluisteraar straks alleen maar naar zijn eigen categorale zender tje luistert. Bovendien zou anders het effect zijn, dat de hoeveelheid serieuze muziek welke in Nederland te beluisteren valt, nog niet veel wordt uitgebreid. Wel vinden we dat op Hilversum 4 zo min mogelijk gesproken moet v orden; nieuws en gesproken woord dat in verband staat met het karakter van die zender, moeten de uitzonderingen blijven. Want net als Hilversum 3 moet Hilversum 4 duidelijk zijn eigen kleur houden; dit geit voor Hilversum 4 te meer, omdat die zender voorlopig- en helaas- slechts een beperkt deel van de dag in de ether komt. Den Haag „Bij een nieuwe bestuurlijke indeling van Ne derland zullen de te vormen gewesten de gemeenten niet onthoofden," zo heeft minister president Den Uyl gisteren ver klaard na afloop van de minis terraadsvergadering, waarin de medio juli te publiceren ont- werp-wet van minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) is besproken. Aanleiding tot deze uitspraak was de vrees, die in verschillende gemeenten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als het parlement op eigen initiatief wetten vaststelt is de regering niet verplicht, daaronder haar handteke ning (contraseign) te plaatsen en daarmee de verantwoordelijkheid voor de uitvoering van die wetten over te nemen. Afspraken daarover zijn tijdens de kabinetsformatie niet gemaakt. Dit heeft minister-president Den Uyl geantwoord op schriftelijke vragen van de socialist Ed van Thijn naar aanlei ding van een uitspraak van minister Wes terterp. Volgens de premier heeft deze mi nister niets miszegd, maar wel misverstand gewekt. heid van de kamer wildé daarvoor een andere regeling dan de minister, die daarna zijn eigen concept terugnam. De socialist Van der Doef kondigde daarna een door hem in te dienen wetsontwerp aan. De mi nister wekte in een reactie daarop de in druk, dat hij aan de uitvoering van dat wetsontwerp niet zou meewerken. De pre mier heeft nu de uitspraak van Westerterp op een goudschaaltje gelegd en is tot de conclusie gekomen, dat de minister niet heeft gesproken over het weigeren van een contraseign, maar slechts heeft aangekon digd de verantwoordelijkheid niet te willen dragen voor één bepaald door het kamerlid aangedragen aspect van periodieke autokeu ring. Maar de premier erkent, dat de formu- lering misverstand kon wekken. Van Thijn had voorts gesteld, dat kabinets formateur Burger in zijn conclusies over de formatie destijds heeft vermeld, dat het onthouden van een contraseign de rechten van het parlement zou aantasten en dus volstrekt verwerpelijk zoü zijn. Den Uyl wijst erop, dat deze uitspraak van Burger alleen betrekking heeft 'op een initiatief- wetsontwerp betreffende de abortus en dus geen algemeen staatkundige regel betekent. „Er bestaat geen twijfel over de constitutio nele bevoegdheid van de regering om con traseign te weigeren, evenmin over de be voegdheid van het parlement aan een derge lijke weigering consequenties te verbinden," aldus de premier. is uitgesproken, dat zij nog nau welijks een taak zullen over houden. De premier bevestigde eerdere berichten volgens welke er 26 gewesten zullen komen ter ver vanging van de huidige elf pro vincies. Het land zal dus op nieuw verkaveld worden in be stuurlijk opzicht. Die nieuwe ge westen zullen provincies heten. „Het moeten sterke bestuurlijke eenheden worden, niet zulke krachteloze gewesten zonder wezenlijke bevoegdheden als we thans hier en daar kennen," al dus de premier. De raad voor de territoriale de centralisatie is voorstander van 20 tot 25 gewesten, die door splitsing van provincies tot stand moeten komen. De raad, adviescollege van de regering, zegt dit in een advies, dat giste ren aan minister De Gaay Fort man is aangeboden. Instelling van 20 25 gewesten heeft naar het oordeel van de raad het voordeel dat de gewest en rijkstaken op zich kunnen nemen. Maar dit moet volgens de raad wel aan een aantal voorwaarden voldoen. Ten eerste moeten zo wel van rijk als van gemeenten taken worden overgeheveld naar gewesten. In de tweede plaats moetpn de gewesten ge schraagd worden door krachti ge lokale besturen. Daarom zul len er grotere gemeenten moe ten ontstaan door samenvoeging en herindeling. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ministerraad is het in beginsel eens met plannen van staatssecretaris Van Dam (volkshuisvesting) om iedere burger boven 18 jaar het recht te geven op een zelfstandige woning. Het gaat met name om het toekennen van dat recht aan alleenstaanden eri zogenaamde tweepersoonshuishoudingen (twee personen, die niet gehuwd zijn, maar toch samen een huishouding vormen). In het bijzonder wil de regering werkende jongeren tegen betaalbare huren woningen van goede kwaliteit geven, naar analogie van het .toekennen van woningen aan studenten. Een nota, die de staatsse cretaris hierover zal publiceren, moet echter nog even wachten, omdat het kabinet eerst nog moet nagaan of de aan de te nemen maatregelen verbonden kosten in de begroting voor 1976 kunnen worden ingepast. Het gaat hier om grote groepen van de bevolking, zo heeft ninister-president Den Uyl gisteren verklaard en de kosten zullen dienovereenkomstig zijn. CITROEN A 2CV vd<l£, (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Wie op 57.5 jarige leeftijd werkloos wordt, kan tot zijn 65-ste verjaardag werkloosheidsuitkering krijgen. De ministerraad heeft zich gisteren akkoord verklaard met een verlenging van de werkloosheidsuitkering aan ouderen. De be windslieden van sociale zaken zullen hierover op korte termijn een wetsvoorstel indienen. Wie werkloos wordt krijgt, zoals bekend, aanvankelijk een half jaar een werkloosheidsuitkering van 80 pet. van het loon en daarna gedurende twee jaren 75 pet. De strekking van de wetswijziging wordt, dat de 75 pct.-uitkering wordt verlengd tot het bereiken van de 65-jarige leeftijd voor die werknemers, die bij het verstrij ken van de tweejarige uitkeringstermijn zestig jaar of ouder zijn. Aan deze maatregel wordt terugwerkende kracht toegekend tot 1 januari 1975. De kosten ervan zijn nog helemaal niet duidelijk. De regering gaat er voorshands van uit dat ze van jaar tot jaar zullen oplopen en over vijf jaren circa 150 miljoen netto per jaar zullen bedragen, dat wil zeggen 150 miljoen meer dan de kosten, die men toch al moest maken doordat aan langdurige oudere werklozen bijstand suitkeringen moeten worden verstrekt.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7