Het roeren in Welzijnsbron komt op gang Werd Pleuntjes paleisje in brand gestoken? Bestuur subfaculteit biologie dreigt met aftreden LEIDEN De gemeenteraad van Leiden is officieel maar zeer ten dele op de hoogte van de gang van zaken rond de Welzijnsbron, de door de com missarissen van de Leidsche Duinwater Maatschappij in het leven geroepen stichting, die de afgelopen twee jaar in het diepste geheim gepro beerd heeft de bouw van een zwembadcomplex aan de Von dellaan voor te bereiden. Dit blijkt uit een serie schriftelij ke vragen, die CDA-fractie- voorzitter mr. EL E. A. Dries- sen heeft gesteld aan burge meester dr. A. J. Vis in zijn functie van voorzitter van de gemeenteraad. Begin deze mamid werd door om. deze krant de sluier van de Welzijnsbron opgelicht De stichting bleek een geestespro- dukt van o.a. het oud-raadslid mr. R. in 't Veld (PvdA) en oud-KVP-wethouder J. Lijten (economische zaken), die als commissarissen van de LDM, een naamloze vennootschap die 100 procent eigendom is van de gemeente, een poging wilden doen de reserves van de LDM (geschat op 10 mil joen) aan te wenden voor de realisering van een welzij n- sproject in Leiden. Het plan was de stichting De Welzijns bron een zwembadcomplex te laten bouwen op kosten van de LDM, waarna de stichting het complex zou overdragen aan de gemeente. Daarmee zou worden voorkomen, dat Leiden de L.D.M.-reserves zou moeten aanspreken om de te korten op de begroting te dek ken. Op deze manier zou voor de bouw bovendien geen toestem ming nodig zijn van de provin- Een nog niet geheel opgehel derde rol in de zaak speelt de huidige PvdA-wethouder M. van Aken (economische za ken). Hij was destijds als raad- secretaris van De Welzijns bron. Zonder medeweten evenwel van andere bestuur sleden van de Welzijnsbron, als Sportstichtingvoorzitter P. Biegstraaten en diens voor ganger drs. J. P. v.d. Reijden. Onze publicaties waren voor het provinciaal bestuur aanlei ding een onderzoek te laten instellen. De resultaten van dit LDM Waarom de heer Lijten zijn functie voortijdig ter be schikking heeft gesteld (zijn ambtstermijn loopt pas vol gend jaar af), is niet bekend. De vragen van de heer Dries- sen luiden als volgt: Waarom heeft het college van b w pas op 13 juni 1975 aan de gemeenteraad het be sluit medegedeeld om de ge- juni 1975 omtrent de (in)direk- te financiële banden van de heer M van Aken met de L.D.M.? Waarom heeft het college zijn besluit genomen zonder overleg met de gemeenteraad of de raadscommissie algeme ne bestuurlijke aangelegenhe den? Waarom heeft het college rekt ten behoeve van de ge meente Leiden opgetreden als adviseur, hoelang en tegen een financiële vergoeding? Waarom is dit nooit aan de gemeenteraad medegedeeld? Is het college van oordeel dat deze financiële vergoeding materieel op gespannen voet staat met het bepaalde in art. 26 van de gemeentewet? verplichtingen tegenover de LDM/Welzijnsbron overeen komstig de afspraken nageko men? Moeten bovenstaande vra gen en antwoorden hierop niet leiden tot de conclusie dat het bestuurlijk hoogst ongewenst is om de heer M v. Aken als president-commissaris van de LDM te doen functioneren, zo- Was secretariaat cadeautje van Lij ten aan Van Aken? slid commissaris van de LDM, trad juni/juli 1973 plotseling zonder opgaaf van redenen als zodanig af, maar blijkt achter af al een maand of wat eerder door o.a. de heer Lijten (toen wethouder economische za ken, president-commissaris LDM en voorzitter van de Stichting De Welzijnsbron) te zijn benoemd tot dikbetaalde onderzoek dat onder leiding staat van het Gedeputeerde Statenlid G. v.d. Zande, zijn nog niet bekend. De vragen van CDA-fractie- voorzitter mr. Driessen spitsen zich helemaal toe op de per soon van wethouder Van Aken, die de heer J. Lijten mogelijk gaat opvolgen als president-commissaris van de meentelijke aandeelhouders van de N.V. Leidsche Duinwa terleiding Maatschappij op te dragen hun stem voor aanwij zing van president-commissa ris op 10 juni 1975 uit te bren gen op de heer M van Aken? O Welke betekenis heeft het college bij zijn besluitvorming toegerekend aan de publika- ties in de Leidse pers van 2 geen mededeling gedaan over de juistheid of onjuistheid van bovengenoemde perspublika- ties? Waarom heeft de heer M. v. Aken bij het ontslagnemen als commissaris van de LDM in 1973 geen mededeling gedaan aan de gemeenteraad van de bijzondere redenen hiervoor? Is de heer M. v. Aken indi- Is de heer M. v. Aken be reid de ontvangen vergoeding terug te betalen indien de raad van oordeel is dat deze beta ling niet had mogen plaatsvin den? Heeft de heer M. v. Aken daarnaast nog andere finan ciële verplichtingen aangegaan tegenover de LDM? Is de heer M v. Aken zijn dat het college als zodanig een ander lid van het huidige col lege dient voor te dragen? De heer Driessen wil dat de geheimhouding die de raadsle den in deze is opgelegd wordt opgeheven en dat de hele kwestie binnenkort in de ge meenteraad aan de orde komt. Hij wil voorts dat de raadsle den alle stukken over deze zaak ter inzage krijgen dat de comrrüssarissen, directie en bestuursleden van de LDM/- welzijnsbron de gemeenteraad schriftelijk en mondeling in formatie verschaffen. In een brief aan onze krant heeft een oud-wethondcr van Leiden inmiddels een nieuw licht geworpen op de verhou ding Van Aken: Lijten. Hij schrijft ojn. dat het vorige college het altijd vreemd vond, dat de heer Van Aken als voorzitter van de opposi tionele PvdA-fractie zo vaak vertoefde in de kamer van de heer Lijten, en dat het bang was dat alle collegezaken werden overgebriefd. Opval lend is inderdaad dat de toch bepaald niet sterke wethou der Lijten altijd bespaard is gebleven voor kritiek van links, terwijl zijn collega's het vier jaar lang hard te verdu ren hebben gekregen. De briefschrijver komt om. op grond hiervan tot de veron derstelling, dat het goed be taalde secretariaat van De Welzijnsbron een „cadeautje" was van de heer Lijten aan de heer Van Aken. Overigens, wanneer de ant woorden op de vragen van de heer Driessen inderdaad lei den tot de conclusie dat het bestuurlijk hoogst ongewenst is, dat de heer Van Aken pre sident-commissaris wordt van de LDM, dan rijst natuurlijk ook onmiddellijk de vraag of het gewenst is dat de heer Van Aken gehandhaafd blijft als wethouder. Jan Leune GETUIGEN VERBREKEN DE STILTE Pleuntje van Poelgeest: rechtzaak in voorberei ding. Van een onzer verslaggevers Leiden Noordwijkerhout De ZiDt Op een geheim adres, ergens in de Leidse binnenstad, werkt een eenzaam vrouwtje nu al een paar maanden aan de voorbereiding van een' rechtzaak, die ze wil gaan aanspannen tegen de gemeente Noordwijkerhout. Hoewel ze erg moeilijk uit de voeten kaïn, en ook nauwelijks kan rekenen op steun van anderen, is vastberadenheid erg groot. Pleuntje van Poelgeest, zal van zich laten horen. Al moet de onderste steen boven komen, zo speelt het steeds in haar gedachten Vorig jaar brak in Pleuntje's huisje aan de Zilkerduinweg in De Zilk al vele jaren geluk kig samenwoonde met talloze honden en katten, op onver klaarbare wijze brand uit Van haar eigen paleisje, hoe scha mel en vervuild het er ook was, bleef weinig meer over dan een trieste puinhoop. Toen de brand uitbrak was Pleuntje niet aanwezig. Met een gebroken knieschijf lag ze in Haarlems ziekenhuis, welis waar met haar gedachten al weer bij haar huisje en dieren. Maar toen ze terug kwam was „Was ik maar bij mijn dieren gebleven", zegt Pleuntje nu,"- dan was ik nu nog gelukkig geweest. Ze hebben me alles afgenomen Mijn leven is stuk. Maar laat ze niet denken dat ze van me af zijn. Al kost het me mijn leven, ik wil terug naar De Zilk". Wat Pleuntje onder meer voor de rechtbank wil gaan bewijzen is dat de brand in haar huisje niet puur toeval val was, maar dat er opzet in het spel is geweest. Er er zijn momenteel inderdaad aanwijzingen die sterk in deze richting duiden. Want wat is er precies gebeurd?. Nadat Pleuntje bij een val in een bakkerij in de Zilk haar knieschijf heeft gebrokken wordt de verzorging van haar dieren overgenomen door be reidwillige buren. Voor kort overigens want als eenmaal de Noordwijkerhoutse politie lucht heeft gekregen van Pleuntjes gedwongen aftocht staat al snel de Dierenbescher ming aan de Zilkerduinweg om het huisje van Pleuntje, waarin jaren niemand binnen is geweest, een flinke schoon maakbeurt te geven. Met stuit er op een enorme janboel. Het is er op zijn zachtst gezegd erg smerig. De dieren hebben er vrij hun be hoefte kunnen doen, meubels zijn er nauwelijks meer. Uit een onderzoek blijkt dat in ■holen onder het huisje zich ook nog wat dieren bevinden. Er wordt besloten tot een ri goureuze schoonmaak van Pleuntjes paleisje. Tegen de buren vertelt agent Poolman dat het beter zou zijn als het vervallen huisje zou afbranden. En hij krijgt zo waar zijn zin. Een paar dagen na Pleuntjes aftocht slaan de vlammen door het dak, nadat kort daarvoor de ontsmet- tingsploeg nog bezig was ge weest. „Er was geen redden aan", vertelde na de blussings- werkzaamheden - bandweer- commandant De Boer. De oor zaak van de brand? Niemand weet er het fijne van. ,3roei", zegt de een. „Baldadige jeugd", gist een ander. De kous leek af. Maar er zijn er in de Zilk die beter weten. Die nu, na maan den te hebben gezwegen, met een heel andere visie op de proppen willen komen. Bij voorbeeld Ton van Graven, een buur, die op het moment van de brand, vlakbij op het land aan het werk was. Hij zegt: „In Pleuntje huisje wa ren mensen van de ontsmet- tingsdienst hun werk aan het doen. Toen hun karwei er op zat, zag ik ze vertrekken. Maar ze waren nóg geen honderd meter van het huisje verwij derd of de vlammen schoten al naar buiten". De brandweer rukt uit Erg laat, want als men arriveert, valt er eigenlijk al niets meer te blussen. Pleuntjes droom is in vlam men opgegaan. Vreemd dat de brandweer er een half uur voor nodig had om Pleuntjes huisje te vinden. De brand was rond één uur doorgegeven aan agent Poolman. Normali ter zou dan via het gemeente huis alarm worden geslagen. Maar op het gemeentehuis ging die middag de alarmbel niet over. Die middagpauze bleef het rustig, terwijl toch in dc gemeente de vlammen aan likten: Pleuntje van Poelgeest: ..Hier heb ik gewoond en hier wil ik terugkeren". Poolman: „Ik heb de melding doorgegeven aan de brand weercommandant, wat die doet is zijn zaak." En de brandweer- weer commandant maakte zich toen niet bijster druk, zo blijkt nu wel. Hij zegt: „We zijn er van uit ge gaan dat hoe meer er af zou branden, des te minder er op geruimd hoefde te worden". Naast buurman Van Graven zijn er in De Zilk nog anderen, die ervan overtuigd zijn dat de brand in het huisje is aange stoken door de politie. Maar de harde bewijzen zijn nog niet op tafel gebracht. Pleun tje is er naarstig naar op zoek. Samen met de mensen van de Leidse rechtswinkel, die zich dit geval sinds kort hebben Afscheid hoofd Mariaschool Van onze correspondent Oegstgeest De heer A. v.d. Heyden heeft afscheid geno men als hoofd van de Maria school in Oegstgeest. Hij heeft bijna 21 jaar aan deze school gestaan. Tijdens een receptie gisteravond brach ten de Wilbert Drummers hem een serenade. Het scheidende schoolhoofd kreeg van leerlingen, colle ga's, ouders en anderen tal van geschenken aangebo den. De receptie werd om. bezocht door burgemeester jhr. Van Eysinga. De heer v.d. Heyden wordt opge volgd door mej. Ruigrok. aangetrokken. Pleuntje heeft één wens. Te rug naar het stukje bollenland, waar ze al die jaren gelukkig leefde. En graag weer met haar dieren, want die mist ze enorm. Maar ook daar zit het Pleuntje bij tegen. Hoewel de vorige eigenaar van het lapje grond waarop het huisje stond haar had toegezegd dat zij daar haar leven lang zou mo gen blijven wonen is haar in middels door de volgende eige naar, schriftelijk meegedeeld dat ze beter maar niet meer in De Zilk kan terugkomen. Het schuurtje dat nu nog op het lapje grond staat wil hij gaan gebruiken om er wat landbouwmachines in te plaat- Als Pleuntje dat gewild had, had ze alweer in Noordwijker hout kunnen gaan wonen. Aan het Steengrachtkanaal zette de gemeente een houten huisje voor haar neer, met meer com fort dan Pleuntje het grootste gedeelte van haar leven heeft gehad. Met alles bij de hand. Een warm bed, een kachel, nette meubels en zelfs een ijs- Maar al zouden ze daar een bungalow voor haar neerzet ten dan nog zou ze daar met willen wonen. Pleuntje, die in De Zilk op al te koude avon den nog wel eens wat warmte zocht bij haar schaarse vrien denkring, zegt:" In dat huisje aan het Steengrachtkanaal zit ik helmaal van de wereld afge sloten. Er komt geen bakker, geen slager, niets. En er is ook geen bushalte in de buurt. Ik kan nauwelijks meer normaal lopen. Ik zou weer snel mijn been breken. Waarom laten me niet terug gaan naar De Zilk?. Dat is toch mijn goed recht? Ik heb toch niets ver keerds gedaan?" De gemeente Noordwijker hout, waar over het „geval Pleuntje" al dikke dossiers be staan, ziet geen andere oplos sing. „We hebben alles gedaan om hét haar naar de zin te maken. Vreemd dat ze nu opeens geen zin heeft om aan het Steengrachtkanaal te gaan wonen. Water en licht zouden worden aangesloten en we wa ren zelfs bereid de huurprijs voor haar te betalen. Boven dien heeft ze zich al schrifte lijk akkoord verklaard met haar nieuwe woning. Waarom dan een proces? Dat heeft to taal geen zin". Voorhouter kan bedrijfsgebouw wel vergeten Van een onzer verslaggevers de VOORHOUT Het ziet er nu Rijnsburgerweg. wel kan verge- dan toch naar uit dat Voorhou- nu de raad besloten heeft ter W. Borst, na bijna zestien het beroepschrift van de heer jaar touwtrekken met het ge- Borst tegen een besluit tot aan- meen te bestuur, het bouwen van houding van dé beslissing op de bon waan vrage, ongegrond te bebouwde kom vervangende be- Burgemeester Stolwijk zei gis- verklaren. drijfsruimte zou mogen n,eerzet- teravond dat inderdaad die toe ten, als alternatief voor zijn vee- zegging was gedaan, maar wel De heer Borst had zich onder bedrijfje langs de drukke He- onder het voorbehoud dat ook meer beroepen op het feit dat renstraat. In een paar oude hui- de raad daarmee akkoord zou hem destijds door het college zen stonden daar jarenlang een moeten gaan. Dat was niet het was toegezegd dat hij buiten de aantal koeien gestald. geval geweest. Vermindering studentassistentschappen onaanvaardbaar (Van onze universitaire medewerker) LEIDEN Er dreigt bij de subfaculteit biolo gie, een onderdeel van de faculteit der wis- en natuurkunde van de Leidse universiteit, een bestuurscrisis te ontstaan. De raad en het bestuur van de subfaculteit hebben in een brief aan het faculteitsbestuur gedreigd te zullen aftreden, wanneer niet vóór 1 juli a.s. het volgens hen noodzakelijke aantal studen tassistentschappen beschikbaar wordt gesteld. In het kader van de zgn. meerjarenafspraken, die enige tijd geleden aan de universiteit tot stand zijn gebracht, zou met name de faculteit der wis- en natuurkunde personeelsplaatsen moeten inleveren ten bate van de faculteit der letteren. De zwaarste klap krijgt binnen deze faculteit de subfaculteit biologie, en omdat hier een flink aantal mensen werkzaam is met eën vaste aanstelling, worden de studentassistenten het eerst ontslagen. Het zijn echter ook juist de studentassistenten, die een belangrijke rol spelen bij het onderwijs aan studenten in de propedeutische fase, vóór het kandidaatsexa men, zodat een vermindering van het aantal studentassistenten met 36 consequenties zou kunnen hebben voor de onderwijscapaciteit in het eerste studiejaar. Dit is voor het studentenlid van de Leidse universiteitsraad, August-Hans den Boef, reden geweest een motie in te dienen om de verminde ring alsnog tot verantwoorde proporties terug te brengen. Deze motie komt maandag a.s. in de universiteitsraad aan de orde. Den Boef vreest, dat bij handhaving van de voorgestelde vermindering het aantal eerstejaars jaars van de gewenste 140 terug zou lopen tot 100. In hun brief geven raad en bestuur van de subfaculteit biologie te kennen geen verant woordelijkheid voor het onderwijs en onder zoek te kunnen dragen wanneer aan de voorge stelde vermindering wordt vastgehouden. Madera uit strijd om Alphense tennistitel Van onze tennismedewerker Leiden/Alphen aan den Rijn - Roomburg moet morgen onver wacht een promotiewedstrijd spelen tegen de winnaar van het duel ELTV 2-Griffesteyn, dat vorige week zondag vanwege de regen moest worden afgebroken en dat vanmiddag wordt uitgespeeld. Het promotieduel zou aanvankelijk pas volgende week zondag worden gespeeld. Een en ander betekent een tegenvaller van de Alphense tennisvereniging TEAN, want de als no. 1 geplaatste Roomburg-speler Bram Madera heeft zich nu teruggetrokken uit de strijd om het open-kampioenschap van Alphen aan den Rijn. Eelkman-Rooda, Reiniers, Zuure, Asselbergs, Bruinsma en Koemans hebben zich tot nu toe in dit toernooi staande kunnen houden. Bij de dames gaat de eindstrijd morgenmiddag waarschijnlijk tussen de gezusters Langeveld. De andere halve finalisten zijn Jansonius en Suy- ver. Bij de C-heren bereikten drie spelers tot nog toe de kwart-finale: Hans v.d. Loo, Paul Theunissen en Erik-Jan Schreuder. De leerlingetjes van de Noordwijkse kleuterschool De Engelenbak vinden het helemaal niet erg dat hun „juf", Marian Akerboom (20) uit Valkenburg woensdag a.s. trouwt met Hans ten Camp (25) uit Den Haag. Als voorproefje op het komende feest werden ze gisteren getracteerd op limonade, pannekoeken, ijs en film. Kreatief Sentrum: na 1 augustus weer open Van een onzer verslaggevers Leiden Het sinds februari van dit jaar gesloten Kreatief Sentrum aan de Breestraat gaat mogelijk na 1 augustus weer open. Dit is het resultaat van een bespreking, die gisteravond tussen bezoekers van het centrum is gehouden. Het KS ging onlangs dicht bij gebrek aan stafleden. Het heeft momenteel ook geen bestuur. Er zal op korte termijn pogingen worden ondernomen een bestuur samen te stellen. Gemeente-subsidie zou daardoor veilig gesteld worden. Burgemeester Berends van Lisse heeft gister avond in hotel-restaurant De Duif de zilveren me daille in de orde van Oran je Nassau uitgereikt aan de heer J. van Noort. Deze is veertig jaar werkzaam bij het Lissese bloembol- lenbedrijf Vreeburg aan de Achterweg. L. Marselis wethouder Voorschoten Van onze correspondent VOORSCHOTEN De ge meenteraad van Voorschoten heeft de heer L. L. Marselis (CDA) gisteravond gekozen tot wethouder in de vacature van mevr. ir. N. C. de Ruiter. CDA-fractie-voorzitter mr. Es- selaar noemde het een verdrie tige zaak dat de eerste vrou welijk wethouder van Voor schoten er niet in geslaagd is de rit af te maken. Burgemeester Dr. J. van der Haar bedankte de afgetreden wethouder, die nu met ziekte verlof is voor de werkzaamhe den verricht in het belang van Voorschoten: „Zij is vol ent housiasme begonnen, het werk is haar over het hoofd ge groeid. Voorschoten wenst haar een spoedig volledig her stel toe".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3