Waarschuwing van mr. Andriessen aan Den Uyl en PvdA Portugal wacht op belangrijke machtswijziging >iiLti.wiel ÉT GRENZEN WEER VRIJ NA DAG BLOKKADE Zorgen over leef- en woonklimaat in Leidse binnenstad Losgeld betaald van 144 miljoen NA NEDERLAAG DE ZEEUW v.d.wiel Veilig Verkeer: auto laten staangebruik benenwagen Zaterdag 21 juni 1975, 65e jaargang no. 20149 Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, telefoon 22244 Giro 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden Advertenties (excl B T W f 0,42 per mm. Telefoonties f 3.05 Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 I ur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj. hoofdredacteur J J Hallewas Chef-redacteur J W. C Leune ■ml Abonnementen per week 2,81kwartaal 36,32, jaar 141.35:losse nummers 50 cent. Euwe Vanavond Ned. I om 20.21 uur De Wrekers; om 22.00 uur De wereld in oorlog (25). Ned. II om 20.21 uur Columbo, om 21.35 uur Willy en Willeke. Zondag Ned. I om 18.40 uur De kinderen van 47A en om 21.20 uur prof. dr. Max Euwe in Mar kant sport. Ned. II om 19.55 uur De wereld van Courths-Mahler en om 21.25 uur Wayenberg met Grieg. Droog en vrij zonnig Droog, vrij zonnig en max. temp. van 19 graden aan zee tot circa 25 graden in het binnen land. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak zuidwestelijk Mor- gen zon: 4.19-21.04 maan: 18.57- 2.32. Schev. hoogw. 0.44-13.20. Laagw.: 8.37-21.18. ■HHi r Van onze parlementaire redactie BREDA Na de enorme nederlaag die de groep- De Zeeuw gisteravond op de partijraadsvergade ring van de KVP in Bre da heeft geleden, heeft fractieleider Frans An driessen vanmorgen ern stige waarschuwingen la ten horen aan het adres van premier Den Uyl en de socialisten. Den Uyl speelt volgens hem te veel de partijganger en vergeet dat er ook chris ten-democraten in het kabinet zitten. Andries sen had zijn twijfels over de samenwerking met de socialisten: er zijn diep gaande verschillen van inzicht over de structuur van de samenleving. We kunnen samen regeren als de PvdA bereid is de christen-democraten niet alleen te beschouwen als onmisbare supporters voor de uitoefening van hun macht, maar ons in onze waarde laat. Slechts op die voorwaarde is sa menwerking voor de tweede periode van het kabinet-Den Uyl en ook op langere termijn moge Bepaald niet vrolijk kijkend drinken partijvoorzitter Vergeer en fractieleider Andriessen elkaar toe. lijk. Andriessen vindt het heilloos om voor de volgende verkiezingen afspraken met de PvdA te maken. Mr. Andriessen acht de vooruit zichten voor de rijksbegroting van het volgend jaar uiterst somber. De rijksuitgaven zullen moeten worden terugge schroefd, de collectieve beste dingen zijn te hoog opgelopen en de belastingopbrengsten val len tegen. Alles moet op de hel ling, wij hebben ons eenvoudig verkeken, aldus mr. Andriessen, die geen reden ziet voor paniek, wel voor diepe zorg. Hij leverde kritiek op mr. Van Doorn (CRM) die in de welzijns sector te weinig macht wil sprei den, en bedenkelijk vond hij het dat de socialisten met de libera len een monsterverbond w;,ren aangegaan om de wet autokeu ringen van minister Westerterp te laten stranden. Die monster verbonden maken de politiek onveilig, aldus Andriessen. Zijn betoog sloot aan bij het standpunt dat de KVP gister avond op voorstel van de afde ling Limburg innarp, dat de par tij de samenwerking met de Pv dA bereid is te continueren, maar dat de PvdA bereid moet zijn zonodig concessies te doen. Tevens koos de partij gister avond de Utrechtse wethouder mr. Vergèer tot haar nieuwe voorzitter, als opvolger van de in maart afgetreden dr. De Zeeuw, die vóór de stemming zijn tegenkandidatuur introk. (Zie hierover ook pagina 7 - - - BUENOS AIRES, (Rtr) De Argentijnse Montoneros, een guerril labeweging, hebben 60 miljoen dollar (144 miljoen gulden) geïncas seerd als losprijs voor twee directeuren van de multinational Bunge en Born. De twee gebroeders Jorge en Juan Born, erfgena men van een groot graanfortuin, werden gisteren na precies negen maanden gevangenschap bij de guerilla's vrijgelaten. Het is niet bekend hoe en waar het enorme bedrag werd betaald. Door de guerillabeweging zijn pamfletten verspreid, waarin werd gezegd dat Bunge en Born „een vijand van de werkende klasse is, terwijl uitbuiting de oorzaak is van de enorme rijkdom van de maatschappij". Het losgeld zal worden gebruikt voor „de oprichting van een volksleger en het ontketenen van een complete oorlog tegen het imperialisme". De onderneming is ook veroordeeld tot het uitdelen op grote schaal van Voedsel en kleding onder de arme bevolking. In Italië is de industrieel Andrea Ortolani, directeur van de radio en televisiefabriek Voxson na een ontvoering van elf diagen vrijgela- montuur siert de mens! Schenkt 'n vrouw dat zelfbewuste gevoel er erg verzorgd uit te zien. 'n Gevoel van veiligheid. U ziet het aan haar open en stralende ogen. Die monter en tevreden de wereld inblikken. Dat siert de mens! weet er het fijne van ....van brillen! Nieuwe Rijn 62 leden Drie meisjes uit de menigte die het aartsbisschoppelijk paleis in Lissabon belegert, waar een groot aantal katholieke demonstranten is ondergebracht! De meisjes zijn lid van de maoïstische partij, die voorstander is van een uiterst linkse koers van Portugal. Een van de drie bestudeert het wapen van een militair die de wacht houdt'bij het paleis. LISSABON (AFP/UPI) - De machtige revolu tionaire raad van de Portugese beweging van de strijdkrachten, die al ruim een week onaf gebroken vergadert, is ook gisteren weer bij eengekomen voor wat politici noemen beslis sende maatregelen voor de toekomst van de politieke partijen in Portugal. De raad bespreekt een document dat vorige week is ingediend door zijn politieke commissie en dat de politieke situatie in het land behan- delt en een definitie geeft van de toekomstige maatschappijvorm en de rol daarin van de beweging van de strijdkrachten en de regering. Men verwacht dat de raad spoedig met belang rijke besluiten zal komen, maar dat zijn be raadslagingen nog wel het hele weekeinde kun nen duren. Het is duidelijk dat de gezagscrisis rond de conflicten inzake het sociaal-democrati sche dagblad „Republica" en het rooms-kath- olieke radiostation „Renascenca", beide door pro-communistische arbeiders bezet, heftige spanningen binnen de uit 28 leden bestaande raad hebben veroorzaakt. Portugese kranten menen te weten dat het overleg van de revolutionaire raad zal resulte ren in een herschikking van de coalitieregering, als gevolg waarvan sommige ministers zullen verdwijnen, en de vorming van een „nationale bevrijdingsbeweging", die sommige politieke partijen „overbodig" zou maken. Volgens som mige politici is in de raad ook gesproken over de mogelijkheid alle politieke partijen te verbie den en de grondwetgevende vergadering te schorsen. Dit was echter door de gematigde en de liberale leden verworpen. Nederland is bereid Portugal een belangrijke bijdrage te geven, mits in dat land uitzicht blijft bestaan op democratische ontwikkelingen. Dit heeft premier Den Uyl gezegd op zijn wekelijk se persconferentie. DEN HAAG (ANP) West- duitse vrachtwagenchauffeurs hebben tot vannacht tussen Arnhem en Aken de grens overgangen tussen Nederland en West-Duitsland geblok keerd. Vlakbij de grensposten werden de wegen afgezet door vrachtwagens die kris-kras over de weg stonden. Het aan tal vrachtauto's varieerde per grenspost. Het grootste aantal bevond zich bij Venlo, waar 80 vrachtauto's de weg blok keerden. Het personen ver voer heeft weinig hinder van de blokkade ondervonden. De hele dag hebben de vrachtrij ders consequent een rijstrook vrijgehouden om personenau to's te laten passeren. De Westduitse vrachtrijders hadden tot deze actie besloten, omdat zij zich ten opzichte van het vrachtverkeer uit andere EEG-landen benadeeld voelen. Volgens hen wordt er door de Westduitse overheid strenger gecontroleerd op de EEG-be- palingen. Ook hebben zij be zwaar tegen de bepaling dat in West-Duitsland. het laadge- wicht gebonden is aan het Via een soort kruip-door-sluip- door gangetje kon het perso nenverkeer bij de grenspost Bergh de vracht wagens passe ren. Bij deze grenspost ont stonden toch aantal pk's van de auto's en tegen de hogere wegenbelas ting die zij ten opzichte van veel andere landen moeten be talen. De actievoerders deelden bij de meeste grensposten pam fletten uit, waarin zij begrip vroegen voor hup situatie en waarin zij hun excuses aanbo den aan de automobilisten voor het geval dezen hinder ondervonden van de actie. Te gen tien uur gisteravond be gonnen al veel vrachtrijders weg te trekken. Vooral zij die ver moesten rijden, want van af zaterdagmorgen 07.00 uur geldt er een zomerrijverbod voor het weekend voor vrach tauto's op veel Duitse wegen. Tegen half twaalf waren alle blokkades opengehouden. SPOEDCURSUS VOOR TAAK OF HEREXAMEN DORDRECHT (ANP) Leerlingen van het gemeentelijk lyceum te Dordrecht die een taak hebben gekregen of een herexamen moeten doen, volgen op het ogenblik een achtdaagse cursus die hen bevrijdt van drukkende studie- zorgen in de vakantie. De rijksinspecteur voor het havo-vwo heeft zijn goedkeu ring gegeven aan deze nieuwe methode, die erop gericht is leerlingen gedurende de acht werkdagen met 3 1/2 lesuur in hun zwakke vakken zodanig bij te spijkeren, dat direkt daarna kan worden beoordeeld of overgaan of doubleren gerechtvaardigd is. UTRECHT (ANP) Tijdens het vakan tieseizoen, dat dit weekeinde weer in alle hevigheid losbarst, zal Veilig Ver keer Nederland een actie gaan voeren, die speciaal gericht is op de in ons land verblijvende loensten. In duizenden af- Dit om de natuur te sparen en om te Veilig Verkeer adviseert de vakantieman- tiches en brieven, die over de recrea- voorkomen dat bepaalde wegen overma- gers dan ook om zoveel mogelijk van de tieoorden in ons land zijn verspreid, tig belast worden. Veilig Verkeer wijst „benenwagen" gebruik te maken wordt de vakantiegangers aange-aden, hierbij vooral op de situatie op Ameland, zoveel mogelijk de auto te laten staan. waar een autostop in de lucht hangt. Van een onzer verslaggevers LEIDEN De Adviesraad voor de Binnenstad maakt zich ern stig zorgen „over het sterk ach teruitgaan van het leef- en woonklimaat in de Leidse bin nenstad". In een brief aan het college van b. en w. van Leiden schrijft de adviesraad, dat naar zijn oor deel hieraan alleen een halt kan worden toegeroepen door: het invoeren van een struc tuur- en bestemmingsplan voor de binnenstad (waardoor o.m. concentratie van café's en der gelijke in de woonwijk voorko men kan worden); het terugbrengen van et slui tingsuur in het weekend tot 24.00 uur, zoals in de gemeente Noordwijk doorgevoerd gaat worden; het strenger hanteren van de mogelijkheid van intrekking van de ontheffing van het slui tingsuur en/of van de muziek- vergunning bij overlast voor de bewoners. Zoals bekend klagen de buurt vereniging "Maredorp en het wijkcomité Pieters- en Acade- miewijk al geruime tijd over de overlast, die de bewoners onder vinden als gevolg van de con centratie van cafe's in deze wij ken. In de brief van het college vraagt de adviesraad ook haast te maken met maatregelen die beogen het weren van sex-insti- tuten. „Aangezien de klachten van de bewoners reeds enige jaren aan houden (het lijkt minstens toe vallig, dat in april 1973 hieraan reeds een hoorzitting werd ge wijd) blijkt duidelijk, dat het niet mogelijk is om met overlast bij voortduring te leren leven en dat er op korte termijn maatre gelen dienen te worden geno men, die de leefbaarheid van de binnenstad voor de bewoners kunnen garanderen"., aldus de adviesraad in de brief aan het college van B. en W. In een brief aan de gemeente raad stelt het bestuur van de adviesraad uitdrukkelijk, dat de brief aan het college werd opgesteld voor 7 juni jl. de da tum waarop een vechtpartij met dodelijke afloop plaatshad op de Langcbrug.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1