Cruise is vakantietopper Portret van een witte dame Aan boord van Calypso laat de mens alle zorgen varen Rotterdam weer vertrekpunt van zilte zeecruises Directeur van Zeetours in Rotterdam is Gerard de Vos tot Nederveen Cappel (42), die met zijpstaf van vijftien medewer kers steeds meer zout water bij de Neder landse vakantiewijn doet. Zijn organisatie een volle dochter van de Holland Amerika Lijn- werd in 1962 opgericht en brengt momenteel het grootste cruise-pakket op de reismarkt. Zeetours verkoopt zilte rei zen van twintig rederijen en heeft dertig procent van de vaderlandse vaarvakanties in handen. De belangstelling voor het cruisen stijgt gestadig: in 1974 maakten naay schatting ongeveer 13.000 Nederlan ders een zeereis ènUit jaar verwacht men een forse toename. Deze populariteit van het cruisen is voor een belangrijk deel te danken aan de konsekwentie „democratisering" van de vaarvakanties. Op de meeste schepen is het klassesysteem over boord gezet en heeft men het personeelbestand drastisch ingekrompen. De overdreven luxe, die het cruisen tot voor enkele jaren maakte tot peperduur spelevaren voor miljonairs, is inmiddels vervangen door moderner en bescheidener dienstbetoon. De meterslan ge menuelijsten, die vroeger de weg we zen naar een snelle indigestie op volle zee, is vakkundig getrimd en op smaak gebracht van de hedendaagse toerist, die er niet meer op staat om zijn tanden te poetsen met champagne. Ook de legenda rische koude buffetten en uitgebreide theeceremonies heeft men laten afmonste ren. Deze stroomlijning van de cruisevakantie heeft tot prettig gevolg gehad, dat een vaarvakantie momenteel geen onbetaalba re zaak meer is. Een verkennend onder- zoek van studenten op het Nederlands wetenschappelijk instituut voor toerisme en rekreatie heeft uitgewezen, dat steeds meer Nederlanders in de salarisklassen tussen de 20 en 30 mille de cruise op hun vakantie-verlanglijst hebben gezet. Ook is er een duidelijk voorkeur voor korte vaarvakanties tussen de acht en tien da gen met bestemming: Scandinavië en Middellandse Zee. Als aantrekkelijke kan ten van de cruise ziet men de afwisseling, het komfort van de geheel verzorgde va kantie het luxe kotel reist mee), de vele recreatiemogelijkheden aan boord en de mogelijkheid, die een schip biedt om oe verloos te rieleksen. Conclusie van directeur De Vos: ,Jiet cruisen zal in de komende jaren beslist een vakantietopper worden. Het aanbod van vaarvakanties wordt steeds gevarieer der en is zowel geschikt voor de verwen de fijnproever als voor de doorsnee va kantie-eerder. Ik ken geen aantrekkelij ker manier om echt te rieleksen als het cruisen Zeetours, directeur G. de Vos: „Cruisen wordt in de toekomst de grote vakantie-top per". Het Griekse stoomschip „Calypso" is een dansante dame, die in haar witte baljurk moeiteloos de zilte show steelt. Tevreden een pijpje smorend steekt ze haar neus in de golven en wiegt ze haar gestabiliseerde heupen in driekwartsmaat. Jruinen in de bikini: is er in dit jaar van de vrouw een mooier geschenk denkbaar voor licht gezouten zeemeerminnen? Er zijn diverse manieren om huis en haard te ontvluchten, maar de meeste verbleken spontaan in de schaduw van een schip, dat zee kiest. De advertenties houden weliswaar vol, dat de familie Spoor het wonderwel getroffen heeft en rich met een permanente schaterbui in bet Intercity-net laat vangen, maar wie hun voorbeeld volgt en zich op een toch tig station vervoegt kan weinig blijmoe digs in deze vorm van vervoer ontdek ken. Een luidsprekerstem, die een ernsti ge aandoening der amandelen doet ver moeden, meldt doorgaans, dat de gekozen trein een ellendige vertraging heeft opge lopen zodat de reizigers voldoende tijd hebben om een bleke nasibal uit de muur te trekken. En als de ijzeren dwangbuis tenslotte toch nog langszij komt, blijkt, dat de Spoorwegen niet eens meer de moeite nemen om een werknemer met rode pet en een bordkar tonnen spiegelei het vertrek te laten re gelen. Het is een kwestie van razendsnel Instappen en wegwezen geworden. En wie als laatste naar binnen gaat loopt vlot dei/ kans, dat hij wordt gegrepen door de automatisch beveiligde deur, die als een muizenval toeslaat. Het vliegen is nog verwerpelijker en lijkt, steeds meer op een deportatie naar het Duivelseiland. Op Schiphol wordt de luchtreiziger gelijk opgezogen door een slurf, die de achterblijvers in het ongewis se laat of broer Jan nu werkelijk het va derland heeft verlaten. In de stofzuiger- slang wordt Jan ondertussen staande ge houden door een exhibitionist, die zijn tas leegkiepert en hem onbekommerd aftast, omdat hij bij hem blaffers en henneppro ducten vermoedt. Als hij daarna ontluis terd het toestel betreedt wordt hij door een hooghartige koffiejuffrouw in een stoel geduwd, waarvan de beenwijdte be- rekend is op Toulouse Lautrec. Onmiddel lijk daarop gloeit de waarschuwing "fas- ten seatbelts" aah en wordt hij gedwon gen om zich als een zuigeling in een tuig je vast te snoeren. Deze benarde situatie duurt soms wel tot aan de plaats van be stemming, waar de meeste passagiers het vliegtuig haaks verlaten met rugklachten en een aocute rheuma-aandoening. Nee, dan een schip. Dat is wel even ande re koek. Het vertrek van een schip is een dramatische handeling, waarbij de ban den met het moederland langzaam wor den verbroken. Je staat aan de railing en ziet, hoe de reus zich statig loswrikt van de aardkorst. Hoog boven de kade wuif je minzaam naar de nabestaanden. En de Kniertjes zwaaien terug met hun handtas sen en schreeuwen een laatste groet: hij zal naar je heten. Het is een goddelijk vaarwel aan een bedwinger der wereld- Even later, in het midden van de rivier - de familieleden zijn dan al inktspatten op de kantlijn geworden - pak je je zakdoek en geef je nog een levensteken. Het sym boliseert gelijk je onvoorwaardelijke over gave aan de elementen. Er is geen weg te rug meer, het vertrek is onherroepelijk geworden. Die wetenschap heeft op de reiziger een bevrijdende uitwerking. Terwijl de stad voorzichtig door de schemering wordt weggegumd weet hij, dat nu geen ftiens meer bij hem aan boord kan komen met een opdracht, een telefoontje of verplichte huisbezoeken. Zijn zorgen heeft hij één voor één laten varen en niet langer is hij onderworpen aan de zwaartekracht van de achturige werkdag. Daarna begin je aan de ontdekkingstocht door de nieuwe wereld. Je voelt je Robin son Crusoë op een losgeslagen eiland. In Witte waterdame „Calypso" is een ranke Griekse schone van 20.000 bruto register tonnen. De lengte van mevrouw bedraagt 183.79 me ter en haar taille meet van links naar rechts 23.77 meter. Het schip is in 1954 gebouwd op de befaamde werf van Harland Wolff in Belfast en heeft jaren dienst gedaan op de lijn Australië—Nieuw Zeeland v.v. Als twintigjarige onderging ze in het Griekse Piraeus een complete face-lifting, die haar een stralende tweede jeugd heeft' bezorgd. De nieuwe „Calypso" van de Griekse rederij „Ulysses Li ne" is getransformeerd tot een varend luxe hotel, waarin duizend gasten kunnen rekenen op een koninklijke behandeling door 330 bemanningsleden. Alle hutten beschikken over een eigen douche en toilet en zijn stijlvol gedecoreerd. Voor cruisevaarders is de „Calyp so" een ideaal schip: de bars, lounges, eetzaal, twee zwembaden, belastingvrije winkel,bioscoop en immense zonnedekken staan wa genwijd open voor iedereen. Onder de waterspiegel bevindt zich voor de nachtbrakers de diskotheek Jfymphe's Cave", die tot het ochtendgloren als grote dorstlesser opereert De publieke ruimten op het schip zijn genoemd naar figuren uit de Griekse mythologie: de Ithaca Lounge, de Nestors Lounge, de Achilles Hall, Circe's res taurant, Nausicaa's Pool, Penelope's pool en Nymphe's Cave. Er zijn voorts een bibliotheek, een leessalon en een speelkamer voor jeugdige reizigers. Het betaalmiddel op de „Calypso" is het Engelse Een havenstad zoals Gibraltar geeft alleen zijn geheimen prijs, als je hem uit volle zee benadert. Pas op het dek van de Calypso krijg je de de kans de gestolde cake-walk van witte huizen op de onneembare rots in zijn geheel te zien. En Calypso ziet, dat het goed is. Ze is een. wijze dame die kan zwijgen als het graf. Ze knijpt graag een patrijspoortje dicht, als één van de gasten na een urenlange meditatie in de Taverne-bar zwalkend als een stuurloze hulk over het promenade dek dweilt. Ze weet immers, dat de beste stuurlui van de verkeerspolitie met hun blaaspijpen aan wal staan. Overmatig drankgebruiiT wordt in haar nabijheid slechts gestraft met een houten kop. Calypso is trouwens een dgme, die weet, wat een toerist toekomt. Ze vult zijn avonden met muziek en schildert zijn he mel vol sterren, zodat hij een passend de cor heeft voor zijn handel en wandel. Ze zorgt tevens, dat hij bij elke hoek een drenkplaats vindt, want de zee maakt dorstig en lessen is nog altijd het beste. Ze stuurt ook de kapitein op zijn pad en laat hem over de brug komen, ze speelt drie keer daags het gezelschapsspel "ta feltje dek je" met hem en tovert dan een smeuiig luilekkerland uit haar ingewan den. Ze laat daarna de zon in de zee zak ken, waarbij hij de ontdekking doet, dat het verschil tussen dag en nacht buiten de territoriale wateren een stuk aangrij pender is dan op de vaste wal. Calypso is eigenlijk alles tegelijk: gezel schapsdame, gastvrouw, minnares, kokkin en avonturierster. Ze draagt je behoed zaam naar de horizon en waakt er voor, dat _geen zee je te hoog gaat. En als je moe bent van het golf-spel entert ze een haven en geeft ze je verlof om een paar uur buiten te spelen. Aan de railing zie je, hoe ze het land be sluipt. De horizon vertoont opeens onef fenheden, is niet langer die vertrouwde streep. Er doemen bergen op, kerken met puntige slaapmutsen, kademuren met hui zen en kramen. Je constateert daarbij, dat een havenstad zijn geheimen alleen prijs geeft, als je hem uit volle zee bena dert. Dan pas toont hij zijn ware gezicht. Je hebt geleerd, dat Lissabon op zeven heuvels gebouwd is, maar als je van het Portugese binnenland de hoofdstad bin nenrijdt, blijft het een boekenwijsheid. Je bent op dat moment immers zelf door de heuvels opgeslokt en kan niet voldoende afstand nemen om de werkelijkheid te ontdekken. Op het dek van de Calypso daarentegen krijg je de kans om die ge stolde cake-walk van witte huizen in zijn geheel te zien. Je ziet de stad uit de och tendnevel opdoemen, de tijd etst de con touren in je geest en daarna hoeft je fan tasie er alleen nog maar een lijst omheen te timmeren. Zo maak je ook contact met de Rots van Gibraltar, met de stad Bergen, die in Noorse depressies gehuld is, met de glooiende akkers aan weerszijden van de Theems. En telkens waan je je een ont dekkingsreiziger, die onbekende verten in zijn kijker ziet verschijnen. LAND IN ZICHT! De sterren hebben je wederom op het goede spoor gezet Als je de vaste wal opklimt blijft Calypso achter. Ze blijft op je wachten, want ze is een trouwe minnares, die zorgt, dat het eten op tafel staat, als je weer thuis komt. Ze heeft tevoren in haar masten guirlandes van licht ontstoken, zodat je haar vanaf alle punten in de stad ziet en niet kunt verdwalen. Het weerzien maakt ze tot een feest In de omarming van Calypso voel je je weer veilig. Je dwaalt over de dekken, drinkt een ouzo aan de bar en beproeft in de Taverne je geluk bij de speelautomaten, die duizendvoudige drachme's dragen, maar die schat voor geen prijs met je wil len delen. Nederland lijkt op dat moment verder weg dan ooit. Je baan met waardevast pensioen ligt ergens achter de horizon verankerd. Je taalt er niet naar. Mis schien hebben ze allang de poten onder je bureaustoel weggezaagd. Het zal je eep zorg zijn. Zolang Calypso er is en de zee kan het vaderland wachten. Als de kruisvaaraer straks thuis komt is het vroeg genoeg om je zorgen te maken over de dag van mor gen. LEO THURING je hut heb je inmiddels de veerkracht van de matras beproefd en nu staar je uit de patrijspoort naar het absolute niets. Wa ter, voorzover het oog reikt, een horizon, die wijkt als een vluchteling en daarbo ven meeuwen, die kamikaze-raids uitvoe ren op de schuimkoppen. Op dat moment heb je de zekerheid, dat het stoomschip "Calypso" het allerbeste met je voor heeft. Calypso is een dansan te dame, die in haar witte baljurk de zilte show steelt. Terwijl ze tevreden een pijpje rookt steekt ze haar Griekse neus in de golven en wiegt ze neuriënd haar gestabi liseerde heupen in driekwarts-maat. Calypso is betoverend, geheimzinnig en warmbloedig. Je ontdekt aan haar ook steeds nieuwe dingen, want ze is een da me met verrassingen. Na een dag dring je pas door tot haar hartkamer, die gevuld is met amoreuze schimmen. Ze maken hun nachtronde over de dansvloer en be kwamen zich in het liplezen. In de uren ervoor hebben ze elkaar bij het zwembad voor het eerst gezien en ontdekt, dat ze bij elkaar passen als de pot en de deksel. Thuis zouden ze elkaar zwijgend negeren, maar eenmaal buitengaats zijn ze opeens vervuld van een wilde verbroederings- drang. De zeelucht blijkt eeh excellente geleider te zijn voor menselijke gevoelens: drie uur na vertrek is iedereen bereid om met iedereen in zee te gaan. Vier zomers heeft de dood in de Rotterdamse cruise-pot gezeten: het trotse havenstation van de Holland Amerika Lijn aan de Wil- helminakade bood sinds 1971 niet langer het transpirerende beeld van nerveuze bleekgezichten, die zich met hun valiezen in de boot lieten nemen. Totdat zeewaardige touroperator „Zeetours", welva rende dochter van de HAL de Griekse Ulysses Line kon overhalen om de Maasstad te kiezen als vertrekpunt voor vijf exclusieve trips naar Noordelijke wateren. Vandaag is de 20.000 tonner „Calypso" vertrokken voor een acht-daagse ontdekkingstocht naar de Noorse fjorden. Deze trip wordt gevolgd door een 12-daagse cruise naar fjorden en Noordkaap (van 29 juni tot 11 juli, prijs 1325 tot 2645 gulden), een 15-daagse cruise naar fjorden, Noordkaap en Spitsber gen (van 11 tot en met 26 juli, prijs 1735 tot 3470 gulden), een 8-daagse cruise naar de Noorse fjorden (van 26 juli tot en met 3 augustus, prijs 840 tot 1675 gulden) en een 14-daagse cruise door de Baltische zee met bezoeken aan Bomholm, Leningrad, Stock holm en Kopenhagen (van 3 tot en met 17 augustus, prijs 1545 tot 3085 gulden). Daarna maakt de Calypso vanuit het Belgische Zee- brugge nog een 14-daagse cruise naar Madeira en de Canarische eilanden en een 14-daagse wijn-cruise met bezoeken aan Bordeaux, Oporto, Madeira en Lissabon. Inlichtingen over deze droomreizen geeft Zeetours, Wilhelminakade, Rotterdam 3020, telefoon 010858630. Deze touroperator heeft in zijn vaarprogramma ook nog cruises van twintig andere rederijen, waaronder de Noorse Fred Olsen Lines, de Griekse Epirotiki Lines, de Nederlandse HAL, de Italiaanse Lauro Cruises, de Engelse P O, de Polish Ocean Lines en de Russische Baltic Shipping Co en Black Sea Steamship iondom de Calypso, een drijvend super-hotel van fors formaat, is het absolute niets: water iorzover het oog reikt, een horizon, die wijkt als een vluchteling en daarboven meeuwen, 3 kamikaze-raids uitvoeren op de schuimkoppen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 19