Speurders van de PTT op zoek naar onbekende adressen Euro- transplant brengt al acht jaar nieren van dood naar leven vergt veel tijd en opoffering van de patiënt en zijn omgeving; ruim 800 mensen in ons land worden met de kunstnier behandeld, van wie er ca. 500 in aanmerking komen om ge transplanteerd te worden. Om het aantal benodigde dialyse-plaatsen niet te hoog te laten oplopen zullen er na 1975 per jaar in ons land ongeveer 400 transplantaties moeten worden verricht. Het aantal donoren dat jaarlijks in Nederland nodig is om alle patiënten, voor wie dit nodig is, met een transplantatie te kunnen helpen, ligt tussen 300 en 400". Van de 1700 potentiële ontvangers van Eurotransplant hebben er 500 tot 600 dringend een nier nodig. On geveer 800 van de potentiële "ontvan gers kunnen wat gemakkelijker wachten en ongeveer 300 patiënten kunnen tijdelijk niet getransplan teerd worden. Bij elke donor-mel ding wordt een typering verricht en telefonisch of per telex doorge stuurd. Een computer (van het Cen traal Reken Instituut der Leidse uni versiteit) zorgt voor een lijst met de 40 best bij een aangemelde donor passende ontvangers. Wie bovenaan staan voldoen aan de gunstigste bij de donornieren behorende voorwaarden. „We beschikken over een hele set van criteria om patiën ten uit te selecteren", zó vertelt cTe heer Schippers. „Door allerlei logis tieke problemen komen we nog wel eens in tijdnood; binnen de 20 tot 24 uur (de preservatietijd, of bewaar- tijd) tussen aanmelding en typeren tot aan de transplantatie moet alles gebeurd zijn". Eurotransplant heeft in 1974 bijge dragen tot het uitvoeren van 606 niertransplantaties. Op grond van de factor „tijd" zijn vijf nieren (dat is rond één procent) verloren gegaan. Dat vindt drs. Schippers bevredi gend: „Vijf jaar geleden, op een totaal van 200 transplantaties toen de preservatietijd slechts acht uur bedroeg was het aantal verloren gegane nieren veel groter. We zijn ook efficiënter gaan werken. In het kader van Eurotransplant ligt de overlevingskans van de nier iets bo ven de 60 pet., twee jaar na de transplantatie. Vergeleken met het wereldgemiddelde liggen we ca. 15 tot 20 pet. hoger wat de overlevings kansen betreft Dat ligt waarschijn lijk in het feit, dat wij zo nauwkeurig op de weefselgroepen letten. Overi gens is de nabehandeling, het behan delen van afstoting dér ontvangen nier, het grootste probleem, niet de transplantatie zelf'. Een ander probleem is in ons land het tekort aan transplantatiecapaci- teit. Onder de transplantatiecapaci teitsproblemen vallen het tekort aan chirurgen, postoperatieve (nazorg) behandelingsruimte en voldoende nierspecialisten. Met name de posto peratieve behandelingsruimte is in Nederland een belangrijk „bottle neck". In ons land worden in zes universiteitscentra (Amsterdam, Groningen, Leiden, Utrecht, Nijme gen en Rotterdam) niertransplanta ties verricht. De eerste ingreep in ons land vond in 1966 te Leiden plaats. De postoperatieve behandel- capaciteit van deze centra is, volgens drs. Schippers, te beperkt. Hierdoor kan van een werkelijke regionale' voorziening in de transplantatie-be hoeften dan ook nauwelijks worden gesproken. De kosten van een en ander spelen bij de niervervangende therapie een grote rol. Een geslaagde transplanta tie inclusief een jaar nabehandelen kost thans rond de 47.000 gulden. Dat is ongeveer 20.000 gulden goed koper dan een jaar dialyseren, een dialyse blijft nu eenmaal bovendien niet tot één jaar beperkt. „Een ge slaagde transplantatie geeft de pa tiënt een beter leven", aldus de heer Schippers; „hij is vaker en vooral beter in staat zijn normale werk te hervatten en is niet meer gebonden aan de tweemaal per week behande ling en het strenge dieet. Er is dus niet alleen sprake van een ziektekos teneffect, het welzijn van de patiënt wordt in grote mate beïnvloed, ter wijl economisch gezien de transplan tatie veruit te verkiezen is boven dialyse-behandeling". Drs. H. M. A. Schippers: organisator van transplantaties Stapels post worden elk uur binnengevoerd bij de afdeling aan de Haagse Calandstraat LEIDEN De telex van Eu- totransplant, in het Acade misch Ziekenhuis te Leiden, ratelt: in Helsinki heeft men plotseling de beschikking over twee nieren van een overleden donor. Een organi satie (in 1967 in België, Duitsland, Nederland, Oos tenrijk en Zwitserland in het leven geroepen en intensief samenwerkend met soortge lijke organisaties als Skand- vatransplant in Scandinavië, in Engeland en Frankrijk) treedt terstond in werking. Weefseltyperingsanalyse en computerinformatie hebben uitgemaakt, dat de nieren bestemd zijn voor twee „ont vangers": één in Luik en één in Leuven. Om 17.00 uur ver trekt een lijnvliegtuig uit Helsinki naar Brussel. Een operatie van levensbelang is begonnen. Om 18.00 uur is te Luik een laborato riumtest ingezet. De patiënt in Leu ven is een Italiaan. In Italië zelf wordt nog nauwelijks getransplan teerd; Italiaanse „ontvangers" (wier nierfunctie zodanig is aangetast, dat zij behandeling met een kunstnier nodig hebben, maar bereid zijn een levende nier van een donor te ont vangen) hebben zich voor een deel gemeld in Gent en Leuven. Deze ontvangers worden opgeroepen als Eurotransplant een nier voor hen heeft. Drie vier uur is nodig om de patiënt over te vliegen en daarna wordt hij of zij eerst nog in Leuven gescreend alles moet puncueel in. orde zijn. Inmiddels is Italië gebeld door Lei den. ..Vanavond nog krijgt een Ita liaan in Leuven een Finse nier. Twee ontvangers worden geholpen door één Finse donor, die vóór zijn over lijden z'n organen ter beschikking stelde; de tweede nier gaat naar een Belg in Luik. De organen worden per auto of een taxi van het vlieg veld te Brussel afgehaald. „Wat u hier nu meemaakt is meer dan puur toeval. De laatste twee weken zijn via Eurotransplant 30 tot 35 trans plantaties verricht, het loopt op het moment erg goed", aldus drs. H-. M. A. Schippers, econoom, administra tief directeur van Eurotransplant en zetelend in het AZL. „We hadden voor deze nieren ook potentiële ont vangers in Nederland, maar het weefseltype van de Finse nieren be naderde een identieke combinatie het meest in de ontvangers in Leu ven en Luik. Vandaar deze bliksem actie Helsinki-Brussel". Eurotransplant is nu al circa acht jaar een zegen gebleken voor vele honderden patiënten. „Het is een internationale organisatie die zich bezighoudt met het scheppen van een platform waarop een internatio nale samenwerking zich beweegt en waarbij thans 80 dialysecentra, 40 transplantatiecentra en 30 immuno logische laboratoria (voor weefselty pering) zijn aangesloten. Het is een samenwerking gericht op (volgens de huidige stand) ongeveer 1700 in de samenwerkende landen geregistreer de potentiële ontvangers. De kans op succes van een transplantatie in een van de met Eurotransplant samen werkende centra is groter dan in de rest van de wereld", aldus drs. Schippers. Het streven blijft gericht op een zo groot mogelijk aantal donoren; dit is, volgens de heer Schippers, nu nog te klein. „Feitelijk zijn ze er wel, maar ze worden niet aangemeld. Daarbij zijn, begrijpelijk, veel ver keersslachtoffers bij wie men niet op de eerste plaats aan de nieren denkt. De noodzaak van meer donoren wordt duidelijk als men nagaat dat in Nederland al per jaar tussen de 400 en 500 patiënten in de leeftijds groepen tussen 15 en 59 jaar getrof fen worden -door ziekten die met een niervervangende therapie behandeld kunnen worden (kunstnier of trans plantatie). De eerste mogelijkheid Den Haag Wie stuurt er nu een dood konijn met de posterijen. Of een collectie dode muizen, sigarette- peuken, ondergoed, niespoeder of nylonkousen. En wat te denken van mensen die geldbedragen van meer dan twee nullen onaangetekend in een brief insluiten. Toch blijkt dit soort zaken regelmatig te gebeuren, want er is een afdeling van de PTT, die ze dagelijks onder ogen krijgt. Deze PTT-ers trekken hoogstens een wenkbrauw op en knijpen de neus dicht als blijkt dat een post pakket een half vergaan voedings pakket blijkt te zijn. De zestien mensen die dit ongenoegen dage lijks aan den lijve ondervinden be horen tot de afdeling „Onbestelbare Stukken". Deze afdeling ervaart dat juist personen die „vreemde" zaken met Tante Pos versturen, de neiging hebben hun poststuk niet correct te adresseren zodat niet de geadres seerde, maar een volstrekt onschul dige postambtenaar het slachtoffer wordt. De afdeling Onbestelbare Stukken, tot voor enkele jaren eenvoudigweg de afdeling Rebu- ten genaamd, huist op de vierde verdieping van een PTT-pand aan de Haagse Caland straat. Zij ligt wat weggemoffeld tussen ar- chiefbakken en magazijnen en wordt „be waakt" door een portier, die het liefst maar niemand naar boven zou sturen die mogelijk de werkzaamheden van de nijvere afdeling zou kunnen storen. Nijver is de moeilijk bereikbare afdeling in elk geval wel. De zestien medewerkers zijn de enigen in ons rijkelijk van postambtenaren voorziene land, die brieven van derden mogen openen. Dat lijkt een voorrecht, want het komt een leek aantrekkelijk voor een brief te lezen die tante Marie naar tante Keetje stuurde, terwijl uiteraard aardigere variaties denkbaar zijn. De zestien bevoorrechten blij ken dat privilege echter nauwelijks te waarde ren. Dat is wat geloofwaardiger als men weet, dat in de maand april alleen al 23.300 onbe stelbare brieven moesten worden geopend. En dan moesten de zestien PTT-ers ook nog eens de 62.181 onbestelbare postpakketten en druk werk zonder waarde, zoals prentbriefkaarten, door de vingers laten glijden. April was dan nog een rustige maand. De piek komt weer in het najaar. Dan wordt de afdeling overladen met nieuwjaarskaarten, kerstprenten en andere gelukwensen. De afde ling Onbestelbare Stukken ié de laatste maand van het jaar vaak de echte Sinterklaas en kerstman, want de aan deze milde grijs aards gerichte post wordt als onbestelbaar aangemerkt en komt in de Haagse Caland straat terecht De taak van de afdeling is gemakkelijk te omschrijven. Zij moet proberen als „onbestel baar" aangegeven poststukken alsnog bestel baar te maken. Is de geadresseerde niet te .vinden, dan moet de afzender de brief terug- 'krijgen. Dikwijls vergeet de afzender zijn naam en adres op de buitenzijde van een brief te vermelden, zodat de brief geopend moet worden om achter de naam te kunnen komen. Vindt men de naam van een afzender dan wordt de brief weer vakkundig met een plak band je afgesloten en verstuurd. Ook telt de afdeling genoeg mensen, die in staat zijn „onleesbaar" handschrift te lezen. Met allerlei kunstgrepen is de afdeling zo bezig brieven weer bestelbaar te maken. Dat lukt ogen schijnlijk heel aardig, want van de 23.300 brieven in de maand april wist men er toch 78.95 procent thuis te brengen. Het resterende deel mag echter niet zomaar vernietigd wor den, iets wat wel gebeurt met het waardeloze drukwerk en de brieven aan de kerstman en Sinterklaas. De PTT is overigens verplicht de brieven tenminste drie maanden te bewaren. Het telefoonboek blijkt een onmisba re schat aan gegevens te herbergen voor de semi-overheidsdienaren. De „speurtafel" van de afdeling On bestelbare Stukken, de plek waar de brieven wórden geopend. Het bewaren gebeurt in langgerekte archief-' kasten, keurig op alfabet en naar inhoud gerangschikt, op de afdeling waar momenteel waarnemend chef M. J. Plas uit Den' Haag de scepter zwaait. „We wachten op navraag van de mensen die de brief hebben verzonden. Die mogen niet direct bij ons reclameren, maar moeten dat doen via een navraagformulier dat bij elk postkantoor ver krijgbaar is", zegt de heer Plas. Wordt zo'n formulier ingediend, dan gaat de leek besef fen waarom de posttarieven elk half jaar aan aanpassingen onderhevig zijn. De PTT stuurt niet eenvoudigweg de brief toe aan de belang stellende, maar zal eerst het besteladres be zoeken of daar een nieuw formulier heenstu- ren, waaruit moet blijken dat de aanvrager inderdaad recht heeft op de door hem gewen ste brief. Uiteraard liggen de zaken wat ingewikkelder in een postrelatie met het buitenland. Interna tionaal is overeengekomen, dat alleen in de plaats van herkomst een brief of een postpak- ket mag worden geopend of vernietigd. Bij een postpakket zal een verzender altijd een formuliertje moeten invullen met wat er moet gebeuren als de geadresseerde in het buiten land niet te vinden is. Want bij terugsturen zal de oorspronkelijke eigenaar ook de kosten moeten betalen, dit in tegenstelling tot het heen en weer sturen van de poststukken binnen Nederland. Zo kwam het onlangs voor, dat een Nederlander enkele zakken met oude maar nog bruikbare kleding verstuurde naar een adres in China. Of het nu aan de afzender lag of aan de Chinese postbestellers, of mis schien wel aan de potentiële ontvanger die weigerde de douane-lasten te betalen, het pakket kwam na een maandenlange reis, als onbestelbaar retour. De afzender werd bena derd, maar hij was niet bereid de kosten alsnog te betalen. Dus werd de kleding die de kostbare reis vice-versa China had ge maakt, keurig vernietigd. De PTT had ook kunnen besluiten tot verkoop, maar de twee- dehandskleding zou in onze welvaartsstaat te weinig hebben opgebracht om daarvoor de moeite en de kosten te rechtvaardigen. „Gelukkig", zegt de heer Plas, „doet niet iedereen navraag naar een verzonden, maar zoekgeraakte brief. Het hangt een beetje van de inhoud af. Een gewone brief tussen fami lieleden zal geen navraag opleveren, want voordat men beseft dat die brief weieens bij ons zou kunnen liggen, heeft men met de andere partij al contact gehad. Uiteraard bewaren we ook niet alles. Brieven wel, maar poststukken vernietigen we weieens. Bijvoor beeld als er een chocoladeletter in zit. Als dat ding niet tijdig op het juiste adres arriveert, en het na enige omzwervingen bij ons belandt, dan is de letter meestal bedorven. En daar komt bij, dat wij zo'n letter niet adequaat kunnen bewaren want we hebben geen koel ruimten of zoiets. Stel je eens voor dat we zo'n letter drie maanden moesten bewaren. Dan heeft uiteraard niemand er baat bij. Dus besluiten we tot vernietiging ervan. Hoe?, gewoon vernietigen", grinnikt de heer Plas. Hij meent als waarnemend hoofd van de afdeling, dat het aantal onbestelbare stukken steeds sterker toeneemt „Het zal wel een welvaartsverschijnsel zijn, dat mensen slordi ger omgaan met de adressering van hun poststukken. Dat zien we vooral in de vakan tiemaanden. Duizenden brieven krijgen we hier van de zonnige kusten in het Zuiden. Van mensen die zich plotseling herinneren dat ze die tante of die oom ook nog wel even de groeten kunnen sturen vanuit Torremolinos of Benidorm. Dan gaan ze op een stoeprand zitten en schrijven maar wat want het juiste adres zijn ze vergeten. Laten die mensen dat voortaan nu maar niet meer doen, want het geeft alleen maar een hoop werk, kost een postzegel en wij vernietigen zo'n onbestelbare ansichtkaart onmiddellijk". Het ligt voor de hand, dat de afdeling door leken met talloze namen wordt bedacht Wat te denken van de „afdeling speurneuzen", de „afdeling On-bestellers", de Paashaas, Sinter klaas, en Kerstman. Tegen die laatste vond sten hebben de PTT-ers de nodige bezwaren, maar de eerste wordt met veel genoegen gememoreerd, want eigenlijk voelen ze zich een beetje de afdeling speurders van de PTT. Wim Buijteweg Transplantatie is te verkie zen boven dialyse Vooral voor kinderen is dialy se een opgave

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17