Wij bereiken met onze Formule één de absolute top over enkele jaren99 Anderlecht beschuldigde Van Himst van woordbreuk Razendsnelle zege Tom Okker op Dent Via Grand Prix goodwill in buitenland Ferrari's snelste op Zandvoort maanden Rody Hoogenboom na enkele ervaring op Europese circuits: ZATERDAG 21 JUNI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA ll AMSTERDAM Rody Hoogenboom, een handige zakenman, die zijn naaste omgeving in Amsterdam inpakt door als een sympathieke gabber over te komen, herinnert zich het verleden nog heel erg goed. Vlak voor de motorboot die aan de steiger ligt bij zijn sereen rustige tuin achter het hoofd kantoor van Hoogenbooms bewakingsdiensten nv legt de diepgebruinde autogek van de familie uit: "Daar aan de overkant van het water, waar tegen woordig het Hilton-hotel staat, runde mijn vader vlak na de tweede wereldoorlog eën manege. Er was niet veel brood op de plank. Als jochie van hoe oud zal ik toen geweest zijn: zeven misschien, keek ik vaak dromerig deze kant uit en sprak mezelf moed in: In die rijke buurt dó&r zal ik eens een pand bezitten. Zó dacht je toen nog: arm en rijk woonden apart." Drie jaar geleden werd de droom werkelijkheid. Het pijlsnel gegroeide bewakingsbedrijf uit Amsterdam had alwèèr een verdubbeling van de jaar-omzet bereikt en de 31-jarige Rody Hoogenboom nam tezamen met zijn broer en mede-eigenaar intrek in het statige hoofdkwartier aan de Cornelis Schuyt- straat. Sneller dan verwacht was het doel bereikt. De historische mijlpaal betekende in de strikte privé-sfeer natuurlijk erg veel; de zakenmensen aan de top bij HB's bewakingsdiensten waren hard op weg in het leven te slagen. Dat gevoel vergrootte hun dynamiek in zaken doen. Tijdens een brainstorming over de beste manier, waarop HB's nieuwste alarmsystemen naambekend heid konden krijgen, ontstond het voor haast iede reen bijna krankzinnige idee een Grand-Prixstal in het leven te roepen. De meeste mensen hoorden het vorig jaar hiervan op en keken alsof zij water zagen branden. Dat kon niet waar zijn; een Formule-I team in stand houden is toch niet betaalbaar. De HB's lieten zich door die eerste indruk niet afschrik ken, leverden dieper spitwerk af dan een ander ooit deed en kwamen tot de conclusie dat het een groot avontuur zou worden maar dat het er wel eentje was waar misschien óók muziek inzat. Het vertrek punt was namelijk niet ongunstig. Een bijna failliete Rikki van Opel liet enkele jaren terug een Grand Prix-ploeg na, die het nodige research op allerlei gebied (vooral in de windtunnel) had gedaan voor de bouw van een nieuw type Ensign. Het voortzetten van het werk aan de door David Boldwin ontwor pen nieuwe motor hield de broodnodige reclame in en voor zijn pas op de markt gebrachte alarmsyste men en tegelijkertijd kon de aspiratie worden ge koesterd zakelijk misschien weer wat te kunnen terugverdienen. Zou de nog niet in het openbaar geteste Ensign namelijk een bestseller blijken te zijn dan kan de kassa voor ontvangst gedeeltelijk open schieten. En wie weet nog wel verder ook, hoopt optimistische Rody Hoogenboom in alle ernst. "Als het ons meezit en de Ensign is verkoopbaar dan is ons bedrijf, bij aflevering van zes stuks, bijna uit alle kosten." Zeven ton Voor het bedrag dat sponsor HB gedurende drie jaar beschikbaar stelt om deel te nemen aan vrijwel alle Grand Prixraces in de wereld, kan en moet veel gepresteerd kunnen worden. Onbevestigde be richten meldden dat de som in totaal zeven ton groot is. Tot nu toe heeft de stal van HB de wind niet meegehad. In de Spaanse Grand Prix op het steile en bochtige circuit van Montjuich viel Roelof Wun- derink door pech uit en veertien dagen later, in Monaco plaatste de schuchtere Hagenaar zich niet eens. Pech had hij ook vlak voor het begin van Beste kans voor Gijs van Lennep om als tweede coureur aan het HB-team toegevoegd te worden. de Grand Prix in Zandvoort. Tijdens de races om de Formule 5000 crashte hij gevaarlijk en een verblijf in het ziekenhuis was onontbeerlijk. Twee weken geleden werd Wunderink daaruit ontslagen en hij leefde met stille hoop in de nieuwe Ensign toch te kunnen starten op Zandvoort. De circuitarts verbood het en Roelof bleef doelloos in de pitsh achter. Gijs van Lennep, de enige Nederlander, die recentelijk ook een Formule 1-wagen reed, kreeg een plaats in de oude en niet meer zo snelle Ensign. Zijn kansen worden laag aangeslagen. Dat vindt de leiding van het HB-team in het proef jaar van haar bestaan geen ramp. Reclame is er door de nieuwigheid voor Nederlandse begrippen toch genoeg. De zekerheid voor een uitbouw van de stal kan door een met scha en schande verkregen ervaring alleen maar nóg groter worden. Razend enthousiast geworden Rody Hoogenboom, die bij alle Grand Prix de functie van teammanager bekleedt, heeft de laatste tijd op alle bezochte circuits zijn ogen goed de kost gegeven. De manier van werken in zo'-n GP-circus boeide hem mateloos. Hoogenboom is daarom niet ver meer van een insider af en dat geeft hem toch wel een gevoel van zekerheid. "De know-how van het Grand Prix- evenement krijg ik langzaam te pakken". Niet zon der trots constateert hij verder ronduit sensationeel: "Vanaf het begin hebben we moeten knokken tegen de ongeloofwaardigheid van onze bedoeling. Maar ik bezit de stellige overtuiging met de HB-stal in deze samenstelling binnenkort elk buitenlands team te kunnen beconcurreren. Ik beweer zelfs, tot in de top toe. Het is klinkklare onzin om te stellen dat ons bedrijf per auto minder geld beschikbaar stelt dan welke onderneming in het buitenland ook. Luister goed naar wat ik zeg: per auto! Kijk wan neer John Player behoefte heeft om de Zweedse coureur Petterson een salaris van zes ton te betalen is dat zijn zaak. Kijk en wanneer dit team zonodig een ton wil uittrekken voor de aanschaf van een transporter, die HB goedkoop op de kop tikt, moet hij dat ook weten. Maar ik hou pertinent staande: het bedrag dat aan de motor besteedt wordt is hetzelfde. Ik zal verder nog een sterker verhaaltje vertellen. Experts in. Engeland - en beslist niet de eerste de béste - laten een heel ander geluid horen. Zij prijzen ons om het geld dat beschikbaar is". Volgens Hoogenboom heeft de misvatting vaste voet aan de grond gekregen, doordat de liefhebbers van de racerij aan de overkant van het Kanaal graag pochen. Een man als Escant is, als hij aan Grand Prix begint, in een vloek en een zucht miljardair. Maar niemand heeft kennelijk in de gaten dat hij twee van zijn auto's verhuurt om het team te kunnen laten draaien. Het is duidelijk: Oók in de autoracerij laten de gebr. Hoogenboom zich niet afbluffen. De drie leuk ingekochte motoren worden door technisch direc teur Morris Nunn naar alle tevredenheid gekoes terd. Soms wil Nunn in de communicatiesfeer achterblijven. Brokkelig en bits kan zijn kritiek dan aankomen. Maar dat nadeel neemt iedereen op de koop toe. Wanneer het uit de hand dreigt te lopen grijpt teammanager Rody Hoogenboom in. Met de botte bijl als het moet. Laatst, vlak voor de start van de Grand Prix in Monaco veranderde de Amster damse baas op eigen gezag iets aan het training sprogramma. Nunn verschoot eerst van kleur; zijn wereld van de nimmer falende precisie stortte in elkaar. Later kwam dat weer goed. Hoogenboom: "Nunn, die als een lastig iemand bekend staat in de racerij, verandert ten goede. Hij kan begrip opbrengen. Dat is al heel wat voor deze mensen. Acht van de tien constructeurs leven met het idee dat zij god zijn. Zo was het vroeger bij Lotus met Colin Chapman. Die man wist ólles en omdat zij haast allemaal bij hem gewerkt hebben zit die tik er nog steeds in. Maar ik redeneer anders. Wat Chapman deed, kon toen maar die tijd ligt achter ons. Het is niet de constructeur als eenling, die tegenwoordig aan de top van de racerij komt. Maar het is het team, dat het haalt. Van mijn standpunt daarover is Nunn op de hoogte en wanneer hij "zijn" Ensign wil afbouwen, wat zijn liefste wens is, dan dient hij zich naar onze richtlijnen te schikken. Anders is het uit. Nunn probeert het ook. Na een Grand Prix heb ik geen kind aan hem; wij begrijpen elkaar volledig. Maar het probleem ont staat weer als hij in Engeland verblijft". Rody Hoogenboom speelt zijn hoogste troeven uit op eerste coureur en Hagenaar Wunderink. Een naar zijn zeggen rare vogel, datwei, die zich twee jaar geleden in de kijker plaatste. Hij: "Maar echt doorgebroken is Roelof voor mij het vorig seizoen pas op het circuit van Monza. Hij reed toen een verschrikkelijke mooie race. Als een gek stuurde hij achter een coureur van naam als Peter Gethin aan. Na die geweldige ervaring heb ik gezegd: die jongen kan de absolute top halen. Hoewel hij in het dagelijkse leven erg timide lijkt, is hij dat niet achter het stuur van zijn wagen. Integendeel. Hij kan verschrikkelijk brutaal rijden en doet, als het moet, bijna alles wat god eigenlijk verboden heeft. Beter gezegd, Roelof is eigenlijk e vreselijke boef in zijn auto. Die eigenschap heb je ook wel nodig om aan de top te kunnen komen. Een ander sterk punt van hem is zijn volledig gebrek aan nervositeit. Tot vlak voor een Grand Prix is hij helemaal zichzelf en ook onmiddellijk na het vertrek bewaart hij zijn koelbloedigheid uitstekend. Hij stuurt haast altijd totaal zonder angst voor het raken van eikaars banden weg." Maar Wunderink ontbreekt morgen op Zandvoort en eigenlijk is dè attractie van HB in de Grand Prix weg. Gijs van Lennep moet in de oude Ensign de eer van het team hooghouden. Rody Hoogen boom heeft van deze onprettige ervaring veel ge leerd. Zijn bedoeling om rond Roelof allèèn, team te formeren is hem bij nader inzien te riskant. Lachend: "Die opzet kan niet. Ik zie Ajax in verleden al voor een wedstrijd afschrijven met als argumentatie: Omdat Cruyff ziek is." Gijs van Lennep maakt daarom een beste kans tweede cou reur van het HB-team te worden. Of, als hij be dankt, misschien Boy Haye. Deze snel stijgende ster aan het race-firmament, die door Toine Hezemans helemaal gebracht wordt, spreekt Hoogenboom best aan. "Een evenbeeld van Roelof. Oók onhandig en sloom om zo te zien, maar in de auto explodeert hij." HANS DE BRUYN (Van onze sportcorrespondent) BRUSSEL Pol van Himst, de aanvoerder van het Brusselse Anderlecht, die door de meerderheid van de raad van bestuur van zijn club onlangs als versleten aan de kant werd gezet en zelf zo verstandig was daar uit de conclusie te trekken dat hij beter naar een andere club kon gaan dan bij Anderlecht te blijven dat hij twintig jaar trouw had gediend, ontkent dat hij door zijn transfer naar aartsrivaal en kampioen RWDM woordbreuk zou hebben gepleegd. Een deel van het Anderlechtbestuur maakt Belgisch populairste voetballer, die nu her steld is van een geslaagde meniscusoperatie, dit verwijt, terwijl de andere helft van het bestuur nog steeds treurt dat men Van Himst heeft laten gaan. Zij verwijten hun collega's dat Van Himst door een enorme stommiteit van een Anderlechtdrieman- schap, Rogier van den Stock (zoon van de voorzitter) en twee bestuursleden, bij rivaal RWDM is terechtgekomen. Dit drietal heeft namelijk dezer dagen een bezoek gebracht aan Van Himst en hem gevraagd hoe het zat met zijn transferplannen naar sportclub Charleroi. Van Himst gaf zijn kaarten niet bloot, waarop het drietal namens Anderlecht aan Van Himst voorstelde zich voor een bedrag van twee miljoen franken (circa 130.000) vrij te kopen. Van Himst vroeg bedenktijd en nam zijn gesprek weer op met de voorzitter van RWDM, de schatrijke Jean-Baptiste L'Ecluse, die meteen bereid bleek om Van Himst zeker om voetbaltech- nische maar met meer om publicitaire rede nen een contract voor twee jaar aan te bieden. En dat terwijl Anderlecht enkele weken geleden van Van Himst de belofte had gekregen dat hij niet naar RWDM zou mogen gaan en wel naar iedere andere club, die hij zou verkiezen. Van Himst zelf zegt nu daarover: „Van de belofte ben ik ontslagen vanaf het moment dat zij mij keihard te verstaan gaven dat het wel wat moest vlotten met mijn transfe ronderhandeling met Charleroi, omdat An derlecht niet van plan was om aan het begin van het komend seizoen nog financieel met mij opgescheept te zitten". Pol van Himst vier maal voetballer van het jaar in België en zestien jaar onafgebroken in het eerste elftal van de club, zegt: „Het feit dat ik me echter vrijkocht voor twee miljoen franks, betekende meteen dat ik totaal geen verplichtingen meer had aan Anderlecht. Dat zal toch iedereen begrijpen. Eerst danken ze me af, omdat ze me te oud vinden en dan eisen ze en krijgen ze ook nog twee miljoen frank. Daarop zouden ze ook nog willen doorschuiven naar welke club ik wel en niet zou mogen gaan. Dat zou toch te belachelijk zijn." WRAAK Het is duidelijk dat Van Himst er om praktische redenen en misschien toch ook enigszins uit weerwraak naar RWDM is gegaan. Hij hoeft nu niet vele malen per week naar Charleroi te reizen voor de trainingen en de wedstrijden, blijft in Brus sel waar hij werkelijk duizenden supporters heeft, waarvan zeer velen hem waarschijn lijk naar RWDM zullen volgen, zeker nu deze club in de Europa-Cup gaat voetballen. Tenslotte is en blijft Van Himst een echte Brusselaar. De voorzitter van RWDM is natuurlijk uiter mate trots dat hij Van Himst heeft kunnen strikken. Hij zegt onder meer: „Van Himst is de Eddie Merckx van het Belgisch voet bal" en dat is inderdaad voor honderd pro- ZANDVOORT De beide vuurrode ferrari's voeren de „trainingsranglijst" aan van de Gote Prijs voor formule 1-ren- wagens, de achtste van de vijf tien races tellend voor het we reldkampioenschap, die zondag middag op Zandvoort wordt ge houden. Nicky Lauda na achtereenvol gende overwinningen in Mona co, België en Zweden eerste met 32 punten in de strijd om het wereldkampioenschap, was op de eerste van de twee trainings- dagen de snelste coureur. De Oostenrijker, die vorig jaar triomfeerde op Zandvoort, legde de 4226 meter af in 1.20.34, wat neerkomt op een gemiddelde van 190.548 km per uur. Zijn teamgenoot Clay Reggazzoni was slechts 0.23 seconden min der snel. Voor werelkampioen Emerson Fittipaldi was er een zesde plaats in 1.21.04 Gijs van Lennep werd met de verouder de Ensign twintigste in een tijd van 1.23.99. In finale tegen Tony Roche NOTTINGHAM Tom Ok ker is finalist van het interna tionale tennistoernooi te Not tingham. In de halve eind strijd versloeg de Nederlan der Phil Dent in twee sets, 6-1, 6-4. Okker leek tegen de Australiër in topvorm te zijn, hij had het karwei geklaard in ^8 minu ten. Dent, die Guillermo Vilas had uitgeschakeld in Notting ham, bezat geen afweer tegen de top-spin forehands en haar- zuivere opslagen van Okker. In de eerste set verloor Okker slechts dertien slagenwisselin- gcn. In de tweede set scheen het of Okker iets minder ge concentreerd speelde. Zeker is echter dat de wat mindere scherpte in zijn slagen pas op trad toen hij al een doorbraak op de service van Dent op zijn naam had gebracht. Zonder zichtbare inspanning voltooide Okker de eenzijdige wedstrijd. De Australiër Tony Roche zal Tom Okker vandaag in de eindstrijd ontmoeten van het John Playertoernooi in Not tingham. De bonkige Roche versloeg in drie sets de Ame rikaan Roscoe Tanner: 6-4, 3-6, 6-3, die enkele dagen tevoren voor de sensatie yan dit toer nooi had gezorgd door Jim Connors uit te schakelen. Tanner staat voor Wimbledon als elfde geplaatst, Roche als zestiende. De 31-jarige Austra liër die zijn eerste wedstrijden in het enkelspel speelt sinds een operatie aan zijn achilles pees in januari van dit jaar, elimineerde in de kwartfinales Arthur Ashe. Billie-Jean King en Virginia Wade zijn doorgedrongen tot de eindstrijd van het dame senkelspel van het toernooi te Eastbourne. Billie-Jean King versloeg de Russin Olga Mo- rozova met 6-4, 6-1. Virginia Wade bleef Rosemary Casals de baas met 4-6, 6-3, 6-4. De Amerikaanse Casals had zich geplaatst voor de halve fina les door een 6-2, 6-3-zege op de Zweedse Helena Anliot. Na de eerste dag in de tennis wedstrijd in groep B. van de halve finales in het toernooi om de Davis Cup tussen Fran krijk en Italië is de stand 1-1. Francois Jauffret won in drie sets van Adriano Panatta: 6-1, 6-4, 8-6, maar Corraeo Barazu- zutt maakte gelijk. Hij ver sloeg Patrice Dominguez met 4-6, 6-0, 6-1 en 6-3. Met deze wagen steelt de HB-stal de show op de Europese autocircuits. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Wie een bezoek brengt aan het hoofdkantoor van HB's bewakingsdiensten, die o.a. Schiphol beveiligen, waant zich kortelings op een Amerikaans politiebureau. De zwart-wit geblokte bedrijfsauto's staan kris-kras over het wegdek verspreid aan de Cornelis Schujatstraat en de mensen die er soms bedrijvig naar toe lopen zitten keurig in het lichtblauwe uniform. Niemand uitgezon derd. Ook op een snikhete middag als toen niet. Rody Hoogenboom: "Een van onze speciale eigenschappen. Mensen van onze bewakings dienst moeten een nette en verzorgde indruk achterlaten. Altijd en overal. Daarom is het dragen van een uniform verplicht. Niettemin ben ik beslist niet militaristisch ingesteld." Zeventien jaar geleden, toen zijn vader begon met het bedrijf, keek men vreemd tegen een bewakingsdienst aan. Dat was toch het werk van een dronkaard, die 's nachts aan een deur rammeid^. Door de dynamiek van de Hoogenbooms is deze indruk verdwenen. Rody, die in 1969 met zijn broer de zaak overnam van vader, voegde nog een dimensie toe aan de moderne aanpak. Hij selecteerde, bij voorkeur, jonge personen in de leeftijd van 30 tot 35 jaar voor functies. Ook deze maatregel duwde het bedrijf de weg van de erkenning op. Rody Hoogenboom: "Onze omzet is vanaf 1969 zeker dertig keer verdubbeld. We zijn hier ongelooflijk trots op." Met het verzoek Schiphol te beveiligen, kwam de doorbraak. Hoogenbooms bewakingsdiensten werd erkend. Ook van regeringswege. Onlangs mocht HB het paleis op de Dam bewakén ("een ere-zaak") en nog niet zo lang geleden kwam het verzoek binnen de beveiliging te regelen van het proces in Arnhem over de Molukkers, die een aanslag op de Koningin hadden beraamd. Via de sponsoring van een Grand Prixstal wil Hoogenboom de weg naar het buitenland openen. "Wij zijn het enige bewakingsbedrijf dat een opleidingscentrum heeft. Het is onze bedoeling om daar mensen op te leiden, die later in het buitenland aparte units voor ons bedrijf kunnen oprichten. De sponsoring van de autosport is daarvoor prachtig geschikt. Op alle circuits waar HB meedoet krijgen we enorm veel publiciteit." ffuo. Rody Hoogenboom als teammanager op het circuit. Zijn leven tussen de race-auto's boeit hem mateloos.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11