kardomel Raadslieden Molukkers vragen vrijspraak in Soestdijkcomplot Hulp alleenstaande ouders gebundeld Geld lenen Vleerderheid Kamer foor verlaging van vennootschapsbelasting Maasvlakte niet groter Zwendel in postzegels opgerold Gezonde magere karnemelk met aardbeien of perziken. „VRIJDAG 20 JUNI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 1 'an onze parlementaire redactie) EN HAAG Tegen de zin van het kabinet Den yl in, steunt de meerderheid van de Tweede amer het voorstel van KVP, ARP en CHU om vennootschapsbelasting te verlagen met 1 pro nt Minister Duisenberg (Financiën) wilde tij- ins de behandeling van het initiatiefvoorstel Isteravond niet toezeggen, dat de regering het rentueel goedgekeurde voorstel ook zal doorvoe- De progressieve drie, de PSP en de CPN jollen aan het initiatiefvoorstel hun steun ont- en ooden wanneer dit dinsdag ter stemming wordt "porgedragen. et voorstel was afkomstig en werd gisteren in Tweede Kamer verdedigd door de Kamerleden an Amelsvoort (KVP), Vermaat (ARP) en Schol- (CHU). Deze Kamerleden hadden vorig najaar een aangenomen motie al gepleit voor verlaging de vennootschapsbelasting om daarmee het ile bedrijfsleven wat soelaas te bieden en de limo tot investeren te prikkelen. Toen het kabi- it echter met het pakket maatregelen ter verbete- rig van de werkgelegenheid kwam, misten zij aarin de verlaging van de vennootschapsbelas- ing. Het kabinet vond namelijk dat de werkloos- moest worden bestreden met gerichte maatre gelen en dat de steun moest worden afgestemd op de bedrijven die het meest in de moeilijkheden De Christen-Democratische Kamerfrakties vonden echter dat over de hele linie het ondernemingskli maat moest worden verbeterd. Om politieke rede nen namen zij mede het initiatief om een wetsvoor stel tot verlaging van dé vennootschapsbelasting in te dienen omdat anders de WD met zo'n voorstel zou komen en de confessionele partijen daar dan moeilijk tegen zouden kunnen stemmen. De WD-er Koning wilde de verlaging echter niet beperken tot dit jaar maar ook voor 1976 laten gelden. Hij wilde trouwens de verlaging 2 percent laten bedragen. Ook Notenboom (KVP) gewaagde van de mogelijkheid om de verlaging langer dan 1 jaar te laten duren. Felle tegenstand kwam van de PvdA en PPR De PvdA had grote bezwaren omdat van de 140 miljoen verlaging voor dit jaar er wel 60 miljoen ten goede van de grote concerns zou komen. De drie indieners van het initiatief-wetsvoorstel zagen hun plan als een aanvullende maatregel ter verbetering van de werkgelegenheid. Zij meenden dat nog te weinig begrip bestaat voor „psycholo gisch klimaat van het ondernemen". TUDIECOMMISSIE IN RAPPORT: OTTERDAM (ANP) Van litbreiding van de Maasvlakte an geen sprake zijn, omdat dit nadelig zou werken voor de conomie van het stadsgewest otterdam. Dit zegt de studie- ommissie Stadsgewest Rotter- in 8en rapport. De com- nissie is ingesteld door het col- tge van gedeputeerde staten an Zuid-Holland. de arbeidsmarkt het eefmilieu moet in het algemeen Zuidwest-Nederland grote te- ughoudendheid worden be- acht met de uitbreiding van «haventerreinen. Uitbreiding an het zeehavengebied in de loeksche Waard vindt de com- ook ongewenst, omdat oorlopig alle mogelijke ruimte r een nieuwe stad moet wor- opengehouden en omdat het tefmilieu een dergelijke in- reep niet zou kunnen verdra gen. Verder is de Oude Maas 'niet geschikt voor diepstekende I schepen. )ntvoering van rerledenen OVARA, Italië (AP) De tlvarende Italiaanse kidna- Industrie blijft «aar nieuwe «gelijkheden zoeken. Het laat- i nieuwtje is dat benden lijk- isten opgraven, meenemen en families van de overleven- en om een losgeld vragen, de Noorditaliaanse stad No- gingen ontvoerders aan de aal met de stoffelijke resten 'an een industrieel, die zes jaar eleden overleed. Oorspronke- |k eisten zij een losgeld van 3.6 iljoen gulden, maar uiteinde- k namen zij genoegen met 150.000 gulden. Milaan is onlangs eveneens t van een begraafplaats irdwenen. De politie vindt het aar triest dat de kidnap-indus- de overledenen niet met ist laat it dusver zijn dit jaar in Italië (levende) personen ontvoerd. ngeveer tien van hen zijn nog handen van hun ontvoerders. zegt verder dat de vestiging van de tweede natio nale" luchthaven op of bij de Maasvlakte niet is aan te raden vanwege de gevolgen voor het milieu. De commissie is voorts voorstander van opheffing van het vliegveld Zestienhoven, om dat dat de geluidsoverlast zal Verminderen. Wel heeft Rotter dam behoefte aan een betere luchthaven dan Zestienhoven met accommodatie voor vracht vervoer en passagiers. De moge lijkheden voor een geschikte plaats zijn volgens de commissie Noordwest-Brabant, een ver groot Schiphol of een kunstma tig eiland voor de kust van Zuid-Holland. 9» lllllllllllllllllllllllllll Taxi-chauffeurs protesteren tegen autogordels Enige honderden Brusselse taxi chauffeurs hebben gisteren de uit vaartplechtigheid van een ver moorde collega aangegrepen om te protesteren tegen de verplich ting gebruik te maken van een autogordel. De uitvaartplechtigheid werd ge houden ter nagedachtenis van een Griekse taxi-chauffeur die zondag in zijn auto werd gewurgd. Hoewel een gerechtelijk onderzoek heeft aangetoond, dat de chauffeur niet met zijn autogordel is omgebracht, menen de Belgische taxi-chauf feurs, dat de gordels toch een groot gevaar opleveren. Zij menen, dat ze zich „in een gordel vastges noerd" niet meer kunnen verdedi gen. Rechter moet rommel overheid niet opruimen" (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM - De rechtbank in Arnhem heeft gisteren het ver zoek van acht advocaten van verdachten in het proces Soest- dijk om tot onmiddellijke in vrijheidstelling van hun cliën ten over te gaan, afgewezen. De raadslieden claimden deze in grijpende beslissing op grond van het feit, dat de verdachten in juridische zin niet schuldig zijn aan de tenlastelegging. Bo vendien vonden zij de uitge brachte dagvaardingen zo vaag r. Steenbergen Jnderseheiden DEN HAAG (ANP) Ir. M. H Steenbergen, directeur-generaal ran de arbeid, die met ingang van 1 juli het ministerie van Sociale Zaken met pensioen zal verlaten, is benoemd tot com mandeur in de Orde van Oran- le-Nassau. De minister van So ciale Zaken, drs. J. Boersma, heeft de heer Steenbergen gis termiddag tijdens een af scheidsbijeenkomst in de rol- aal aan het Binnenhof in Den Haag de versierselen die bij deze onderscheiding behoren 1 uitgereikt De heer Steenbergen, die in Em- men is geboren, was na het ljoltooien van zijn studie aan de jechnische Hogeschool in Delft terst enige jaren in Zwolle erkzaam. Op 1 juni 1940 werd ij adjunct-directeur van de ar- iidsinspectie in Utrecht, door- de verschillende inspec- fcursrangen en werd in 1969 fltaatsvervangend directeur-ge- ®raal van de arbeid. In 1973. «erd hij directeur-generaal, ot opvolger is benoemd ir. A. de Roos, directeur van AKZO >ut Chemie, vestiging Hengelo. Op de vliegbasis Volkel is gister middag een de monstratie gege ven met het eer ste prototype van de F 16, het toe stel dat in ons land de Starfigh- ter gaat opvol gen. Het perso neel van de luchtmacht en de genodigden kon den het toestel van dichtbij bekij ken: publiek werd geweerd. DEN HAAG (ANP) De drie landelijke organisa- Vorig jaar werdén meer'dan 35.000 verzorgingsda- ties voor hulpverlening aan alleenstaande ouders, gen geteld voor ongeveer 1650 opnamen wat een die zich oorspronkelijk slechts met de hulp aan toename betekent van vijftig procent vergeleken ongehuwde moeders bezig hielden, gaan per 1 juli bij 1973. samen om beter hun taken te kunnen vervullen, Aan de fusie van de drie organisaties, de Hendrik Reden is het werk naar buiten toe duidelijker Pierson stichting in Amsterdam, de centrale ver herkenbaar en bereikbaar te maken en om hier- eniging van Organisatie Voor Hulpverlehing aan mee een basis te vormen voor verdere ontwikke- Niet-Gehuwde Moeders (COM) in Den Bosch en lingen. de Nederlandse Federatie van Instellingen voor de Ongehuwde Moeder en Haar Kind (FIOM) in Den De fusie zal hoegenaamd geen gevolgen hebben Haag, is ruim tweeëneenhalf jaar gewerkt. De voor hét ongeveer 800 man tellend personeel, dat nieuwe organisatie zal FIOM heten, Nederlandse' 'in ons land werkt in 31 bureaus en 15 tehuizen. Vereniging van Organisaties voor Hulpverlening Bij de bureaus meldden zich vorig jaar 2054 bij Zwangerschap en Alleenstaande Ouderschap, nieuwe klanten aan, terwijl er nog 792 personen Ze krijgt een tweehoofdige directie en is gevestigd om informaties kwamen. De tehuizen zijn de in Amsterdam en in Den Bosch, laatste jaren meer en meer omgebouwd tot centra Behalve de fusie van de overkoepelende organisa- voor dienstverlening aan alleenstaande ouders, en ties zal ook op regionaal niveau tot fusie van voor opvang van mensen in noodsituaties. Dit bureaus worden overgegaan. Hiervoor is een pe- laatste voorziet kennelijk in een grote behoefte, riode van anderhalf jaar gedacht LORD LUCAN SCHULDIG AAN BRITSE MOORD LONDEN (AFP) Een onderzoeksjury in Londen heeft graaf Lucan gisteren in staat van beschuldi ging gesteld wegens moord op de gouvernante van zijn kinderen. Lord Lucan verdween in november van het vorig jaar spoorloos, op dezelfde dag waarop de kinder juffrouw, Sandra Rivett, doodgeslagen werd aan getroffen in het souterrain van het huis der Lu- cans in Belgravia. De gravin zelf werd, nadat zij op lawaai in het souterrain was afgekomen, door een man die dj als haar echtgenoot herkende, aangevallen en bijna gewurgd. De jury die zich sinds het begin van de week onder voorzitterschap van een 'coroner', een officiële lijkschouwer, heeft beraden, heeft zich uitsluitend beziggehouden met de moord op miss Rivett, en niet met de aanslag op lady Lucan. De 40-jarige lord Lucan stond bekend om zijn speelzucht. Hij en zijn vrouw leefden niet meer onder één dak. Waar hij is gebleven is een raadsel. Hij zou verschillende keren in het buitenland zijn gesignaleerd. [ADVERTENTIE 6 persoons Iiterpak haal'n pak 'n DOMO produkt verklaring zou moeten over gaan. Alle raadslieden bepleitten op grond van dit verweer vrij spraak of ontslag van rechtsver volging. De officier van Justitie, mr. Lauwaars ging in zijn repliek nauwelijks in op deze juridische facetten. „Ik mag hieruit aflei den dat de officier het dus volle dig met ons eens is. Want zijn uitgangs ppunt is: wie zwijgt, stemt toe", werd hem ogenblik kelijk toegevoegd door de ver dedigers, voornamelijk leden van de Arnhemse jonge balie, die bij de samenstelling van hun pleidooien zijn geassisteerd door hoogleraren en weten schappelijk medewerkers van de universiteiten in Groningen, Leiden, Nijmegen en Utrecht. Dit grapje sloeg dan voorname lijk op het feit, dat mr. Lau waars onder samenspanning ook verstaat het deelnemen aan besprekingen, zonder zich met woord of daad voor of tegen de plannen om de koningin te gij zelen te verklaren. Dat gold dan met name voor de 60 - jarige Haarlemse kantoorbediende, voormalig premier in het kabi net Tamaela, die zwijgend de voorstellen van zijn Zuidmoluk- se vrienden aanhoorde. Deson danks vorderde de officier, op grond van het even genoemde spreekwoord, 3 jaar tegen deze door s oorlogsverwondingen zwaar gehandicapte man. Grimmig Grapjes waren er gisteren in de rechtszaal overigens nauwelijks te beluisteren. Het was een grimmig gevecht van de advoca ten, die poogden aan te tonen dat in feite de Nederlandse re gering in de beklaagdenbank behoorde te zitten. „De Neder landse onderdrukking van het Zuidmolukse volk, het niet toe staan dat dit vok zichzelf mag blijven, de eis dat de Zuidmo lukkers of Indonesiër of Neder lander moeten worden, (hierbij wordt gedoeld op uitlatingen van CRM-minister van Doorn), de voortdurende aandrang om wat men een droorh noemt op te geven, brengt geweld in onze samenleving. Dit geweld wordt de rechter gepresenteerd.De rechter moet passen voor deze rol. Als de overheid niet de-es- caleert, moet de rechter dat doen. Door na deze overtrokken rechtszaak, die krachtens de ge hele context tot hoge straffen zou moeten leiden, juist niet te straffen, kan de rechter aange ven dat hij niet bereid is de rommel op te ruimen, die de overheid laat ontstaan", aldus een der woordvoerders van de advocaten, mr. J.M. Bosnak. Hij wees erop dat de rechtbank in Den Haag bij de berechting van de overvallers van de Indonesi sche ambassade in Wassenaar (1970), de overheid de verma ning gaf dat mén zich in de afgelopen jaren niet steeds vol doende bewust is geweest van Nederlandse verplichtingen te genover het volk der Zuidmo- lukken. Mr. Bosnak constateerde dat de ze terechtwijzing niet heeft ge holpen. Het toegezegde overleg met de Zuidmolukkers is niet tot stand gekomen. „Daarom kan de Arnhemse rechter het zich niet permitteren om het bij hints te laten. Er moet duidelijk meer gebeuren", aldus de raads- Zijn collega, mr. P.C. Plochg, voerde aan dat de teleurgestelde Zuidmolukkers gepoogd hebben de dialoog over hun belangen via het paleis Soestdijk te ope nen. „Nu zij daarin niet zijn geslaagd, kan deze dialoog wel licht vanuit dit paleis van Justi tie starten", vond hij. In zeer felle bewoordingen be vocht mr. Aarts de publiciteit rond het mislukte complot. „Door het openbaar ministerie is er met behulp van pantserwa gens en sterke cordons rond dit gerechtsgebouw bij de bevol king ingehamerd, dat men te maken heeft met criminelen van het ergste soort. De bewijsvoe ring van de officier is gebaseerd op karabijnen en overvalwa gens, en daardoor vinden de raadslieden nu een publiek te genover zich, dat als één man het schuldig over deze verdach ten al heeft uitgesproken. Die volstrekt overbodige poespas van machtsvertoon is een nega tieve discriminatie van het Zuid molukse volk, die nog lang voel baar zal zijn." Marathonzitting Het proces groeit langzamer hand uit tot een marathonzit ting. Ook deze extra dag, die vrijwel geheel voor pleidooien was gereserveerd, is onvoldoen de gebleken». De zitting wordt nu dinsdag hervat. Dan komen de advocaten van de merendeels jonge Zuidmolukkers, die zich of daadwerkelijk met de poging Soestdijk te bezetten, of met de berovingen van postkantoor en gemeentehuis te Eist' hebben be zig gehouden. Als voorlopige da tum, waarop de rechtbank von nis zal wijzen, wordt thans over dinsdag 8 juli gesproken. Intus sen staat vast, dat Arnhem met tertijd wederom met de Zuid molukse problemen wordt ge-* confronteerd, wanneer het com plot Soestdijk door het gerechts hof aldaar wordt behandeld. Nu de raadslieden vrijspraak heb ben gevraagd, is het duidelijk dat, hoe het vonnis van de rechtbank ook moge luiden, of zij, of de officier in hoger be roep zullen gaan. AMSTERDAM (ANP) De filatelistische wereld blijkt de laatste tijd overspoeld te zijn door zegels met valse opdruk ken, waarbij een (eveneens vals) certificaat van echtheid werd geleverd. Het gaat hierbij voornamelijk om Duitse zegels van 20 Pfennig, voorzien van de opdruk Inselpost, die werden verkocht voor 1250 gulden. Twee weken geleden arresteerde de Amsterdamse politie twee mannen. Het tweetal voorzag authentieke zegels van valse opdrukken en stempels. In de woning van een van hen trof de recherche een groot aantal cliché's aan, die gebruikt werden om de postzegels van een vals stempel te voorzien. Volgens de politie waren beide mannen al vanaf het begin van dit jaar bezig met hun praktijken, en hebben zij postze gelverzamelaars voor duizenden guldens opgelicht In sommi ge gevallen is het voor kenners echter mogelijk de valse opdrukken te onderscheiden. Zo zijn er bijvoorbeeld stempels van een jaar waarin het betreffende postkantoor nog niet bestond. Tijdens het onderzoek, dat werd verricht met behulp van een ponskeurmeester van de Filatelistische Bond, stuitte de politie op nog een postzegel-zwendel. In verband hiermee werden deze week weer twee mannen aangehouden. Dit tweetal hield zich voornamelijk bezig met het kopen en verkopen van valse postzegels. Het zou hierbij gaan om privé-nadrukken. De zegels werden betrokken van een post- zegelhandel annex, drukkerij in Londen. Het zijn voorname lijk Theresienstadt-interneringszegels uit 1914 en Camp-post- zegels. Tijdens een vei ling in Parijs werd gisteren de grijze, vilten steek geveild, die keizer Napoleon droeg tijdens zijn beruchte poging om in 1812 Rus land te veroveren. Het antieke hoofddeksel bracht 170.000 Franse Francs Gemakkelijk en betrouwbaar bi| de NMB. Vooralle doeleinden Ook voor hel verbeteren van uw woning Geen informatie bij werkgever Kwijtschelding bij overliiden Inlichtingen bi] alle NMB-kantoren Vrouwen in Duits leger BONN (AP) Het Westduitse parlement heeft gisteren una niem zijn goedkeuring gehecht aan een beslissing van het kabi net om voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog vrouwen in het leger op te nemen. Aanvankelijk gaat de belang stelling van de Bundeswehr nog alleen uit naar vrouwen die een artsenopleiding achter de rug hebben. Bij het Westduitse leger, de ma rine en de luchtmacht is plaats voor 2.100 artsen. Het ministerie van Defensie hoopt dat de nieu we wet het tekort zal opheffen, hoewel tot dusverre slechts 82 vrouwen naar de post van mili tair arts hebben gesolliciteerd. Prijs voor KLM-filmpje SCHIPHOL (ANP) De KLM is in de Verenigde Staten be kroond met de Clio prijs voor haar reclamefilmpje over Am sterdam 700. In de wereld der reclame wordt deze prijs be schouwd als de Oscar voor commerciële films. In „Amsterdam 700" toont de KLM in 60 seconden de jarige Nederlandse hoofdstad. Er wa ren 2000 inzendingen uit 41 lan den, die verdeeld werden in 19 groepen, elk een bepaald pro dukt vertegenwoordigend. In de groep reizen won de KLM met haar reclamefilm de eerste prijs. Het bekroonde filmpje, waarvan 100 kopieën zijn ver vaardigd in een Nederlandse, Franse, Spaanse en Engelse ver sie, is tot in alle uithoeken van de wereld in roulatie gebracht.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7