VOORHOUT HUIVERIG VOOR HARDE AANPAK LEIDEN ïeen vaste vakantie voor de vleeshandel De Zijl/LGB en AZC hebben de sterkste zwemploeg van Kring Gouwe-Rijnstreek 'Water bij wijn doen in energieconflict" N fl-RNGENflflM. cJ-R „Het Gregoriaans zal herleven" DEZE WEEK IN DE T.F.TDSE BIOSCOPEN BZPC EN LZ'86 BLIJVEN ACHTER 9'VRIJDAG 20 JUNI 1975 LEIDSE COURANT Van een onzer verslaggevers IJNSBURG/WOUBRUGGE/- rOORHOUT - De gemeente oorhout is van plan water bij e wijn te gaan doen in het ntstane conflict tussen de ge- ïeente Leiden en 21 omliggende 7 emeenten in de kwestie rond de prichting van een streekenergie- edrijf Rijnland. De raad stelde isteravond twee daden, die dui- elijk in deze richting wezen. Op e eerste plaats besloot men oorlopig nog geen beslissing te emen over het al dan niet voor Kroon dagen van Leiden r. haar standpuntinname in eze kwestie. In afwachting van ;n juridisch rapport wil men ch nogmaals gaan beraden ver de mogelijkheden tot een positieve afloop van een derge lijk publiek rechterlijk treffen. Daarbij in overweging nemend de schade die een dergelijke stap mogelijk zou kunnen gaan aan brengen in de samenwerkings verhoudingen tussen beide par tijen. Daarnaast wil Voorhout gaan proberen de inmiddels op een dood punt belande onderhandelingen met Leiden opnieuw leven te gaan inblazen. Zoals bekend zijn er tussen Leiden en 21 omliggende ge meenten jarenlang besprekingen gevoerd om de huidige beheersvorm van de Ste delijke Fabrieken voor Gas en Electrici- teit, een n.v. met honderd procent aande len in Leidse handen, over te laten gaan in een gemeenschappelijke regeling ener giebedrijf Rijnland. Hoewel een dergelijke regeling aanvanke lijk van de grond leek te gaan komen heeft Leiden begin dit jaar voorlopig de plank opgehaald. Het wil in principe nog wel aan een dergelijke gemeenschappelij ke regeling meedoen mits de regeling per 1 januari 1976 ingaat. En niet met terug werkende kracht per 1 januari 1973, zoals de 21 dat wensen. Door deze manoeuvre komen Leiden de in de tussenperiode gemaakte winsten toe. De 21 hadden er min of meer al op gerekend dat die winsten gedeeld zouden gaan worden. Inmiddels hebben al enkele gemeentera den besloten Leiden voor dit „onbehoor lijk bestuur" voor de Kroon te dragen. Het conflict is al zo toegespitst dat de commissie die tot nu toe over deze kwest ie onderhandelingen heeft gevoerd met de gemeente Leiden, geen heil meer ziet in verder overleg. De Voorhoutse gemeenteraad heeft gis teravond duidelijk laten merken erg hui verig te zijn voor een dergelijke harde aanpak van Leiden. De Wit (PPR, PvdA): "Wat Leiden ons heeft geflikt is niet best Maar wat de 21 nu mogelijk gaan doen. is even stijlloos. Laten we wijs zijn en het gesprek met Leiden op gang houden". CCP'er Borst kwam met een concreet voorstel op tafel: "Wel de Kroon om een uitspraak vragen, met daarnaast de op dracht aan B W van Voorhout bespre kingen te houden met Leiden en de ande re partners over een gemeenschappelijke regeling streekenergiebedrijf Rijnland met als ingangsdatum 1 januari 1976, echter onder voorwaarde dat deze datum voor herziening vatbaar is, afhankelijk van de uiteindelijke beslissing van de Kroon". Een voorstel dat voorlopig nog werd weggestemd maar dat wel duidelijk maakte dat de Voorhoutse raad in ieder geval voorstander is van een hervatting van de besprekingen met Leiden. Duidelijk anders lag deze kwestie gister avond in de gemeenteraden van Rijns- burg en Woubrugge. Zonder noemens waardige discussie besloten deze raden wel Leiden voor de Kroon te dagen. Ledenvergadering s.v. Foreholte Voorhout In het clubgebouw van de S.V. Foreholte zal vrij dagavond een algemene leden vergadering worden gehouden. Ter sprake zal onder meer wo den gebracht de verbouwing t uitbreiding van het clubhuis en het financieringsplan voor de bouw van een nieuwe kleedgele genheid. Van een onzer verslaggevers geiden Het hoofdbestuur van de Nederlandse önd van Handelaren in Vee heeft zich gisteren e, jdens de algemene ledenvergadering in de Leidse tadsgehoorzaal in principe uitgesproken tegen een hi aste vakantieperiode van twee weken voor de vlees- dslandel, waaronder ook vallen de vleesgrossierderij n het vee- en vleestransport. m oewel de voorzitter van de ga ond, de heer J. W. Diepeveen vjildoor de afdeling Noord Bra- p. int gedane voorstel niet zon- n($r meer verwierp zei hij, dat ralezien de huidige situatie in de ee- en vleessector voorlopig 5r eg niet aan een vaste vakantie- iriode gedacht hoeft te wor- ijj n. „De tijd is er nog niet rijp ,j,i lor", zei hij. „Misschien dat we eze wens over een aantal jaren og eens kunnen verwezenlij- loi:n"- ;te Is bezwaren tegen de vaste jli ikantieperiode zag hij onder leer het tijdelijk moeten sluiten j tn de veemarkten en de moge- w jke stagnatie van de bevoorra ding van vers vlees aan de con sument. Ook zei hij dat bij zo massaal vakantie nemen, de handel op het buitenland een tijd ernstig zal stagneren, met alle nadelige gevolgen van dien. Wel zei hij er voorstander van te zijn dat de diverse provincia le bondsbesturen zich in Run komende vergaderingen nader op deze kwestie beraden en mo gelijk in de toekomst met wat „praatmateriaal" op tafel ko men. Bondssecretaris mr. H. A. Wil deman, zei dat de veehandel in deze kwestie geen al te hoge pet moet ophebben van overleg met de industrie. Ook zei hij het I ADVERTENTIE! Er schijnen al aardig wat World Press Foto's gemaakt te zijn op materiaal van Foto Mees. Da's goedkoop een succesje boeken! AANBIEDING: 3 goede filmkamera's: 575, 595: RICOH 800 Z 562, BAUER C 6 CANON 518 uitgesloten te achten dat er mo gelijk een landelijke vakantiere geling, zoals bij voorbeeld bij de bouwvak, van de grond zou kunnen komen. „Als wij wat aan onze vakantie willen doen, dan is de enige mogelijkheid dat we de zaken per provincie gaan aanpakken. Hij gaf de deelnemers aan het tweedaagse congres de sugge stie mee per provincie via een soort „ruilsysteem" de vakanties te gaan regelen. „Het moet mo gelijk zijn dat men eikaars za ken een paar weken wil waarne men. Per slot van rekening heb ben handelaren in vee net zo goed recht op vakantie als elk ander." Overigens zei hij weinig te voe len voor een tijdens deze verga dering gedane suggestie om bij de overheid aan te dringen op een landelijke vakantieperiode voor de veehandel. Terwijl de een op Mallorca ligt bruin te bakken schiet een ander in Ne derland onder andermans dui ven. Wat dat betreft is men in de vleeshandel erg achterdoch tig- Vooral de oudere congresleden lieten duidelijk blijken de vaste vakantieweken niet te zien zit ten. Temeer omdat de veehan del, na een periode van verwik kelingen rond de veemarkten, er een zekere rust in de handel is gekomen. „We willen niet riske ren dat we ons weer in de vin gers snijden." Een mening die niet werd ge deeld door de aanwezige -jonge bondsleden. Zij drongen er bij het hoofdbestuur op aan ten minste één vaste vakantieweek te bewerkstelligen. fotohandel G.Mees Rapenburg 18. Leiden, tel. 071-33103 geopend: dinsdag t/m vrijdag 12.30-18.00 uur donderdag tevens: 19.00-21.00 uur zaterdag 9.00-12.30 uur kennis te maken met een krant waarin u óók het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden: de Leidse Courant. 14 dagen krijgt u "m n toegestuurd, gratis en vrijblijvend, als u nü de bon invult. woonpl.: tel.: Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar: Antwoordnr. 349, Leiden. Leidse Court it Na 46 jaar afscheid van onderwijs De heer J. N. Berg heeft gisteren feestelijk afscheid genomen van de „Leidse Houtschool" aan de A. Pauwstraat. Hij is bijna dertig jaar werkzaam geweest als hoofd van de school. De heer Berg vond het ook wel welletjes, na zo'n 46 jaar bij het onderwijs .vindt hij het niet zo'n bezwaar om met pensioen te gaan. De leerlin gen van de school hadden ter gelegenheid van het afscheid van de directeur een feestelijk programma in elkaar gezet: musical; parodie op de nieuwsmedia, muziek en korte toneel stukjes over de school en de scheidende heer Berg. Zaterdag wordt een afscheidsreceptie gehouden van 16.00 tot 18.30 uur. De 4fLjarige heer Van Driel uit Hilversum wordt het nieuwe hoofd van de school. Op de foto: De heer Berg met zijn vrouw tussen leerlingen van de zesde klas. De heer Van der Zanden als dirigent voor zijn eigen klas. DIRIGENT A. J. V. D. ZANDEN: Van onze correspondent Sassenheim „Dat het Gregoriaans voor een groot deel uit de liturgie verdwenen is vind ik een verar ming. Niet alleen voor de liturgie, maar ook voor de cultuur. Het is een te groot cultuurgoed om dit verloren te laten gaan. Als het 10 jaar niet meer beoefend zou worden, zou niemand het meer kunnen zingen, want het Gregoriaans vereist een voortduren de oefening, en jarenlange routine. Maar ik ben er vast van overtuigd dat het Gregoriaans herleven zal". Dit zegt de heer A. J. v.d. Zan- I den, onderwijzer van de 6e klas van de basisschool St Antho- niusschool te Sassenheim en di rigent van de drie koren van de SL Pancratius-parochie: het jon- gens- en mannenkoor prPius X" j en het dameskoor „Canta et La- Ibora". Hij is vanaf z'n 9e jaar actief in de koorzang. Het eerste koor waarin hij zong was het i parochiekoor van Kwintsheul, „Deo Cantemus", gevolgd door I het koor ,Laus Deo" te Monster en de koren van zijn gymna- si urn en kweekschool. Daarna was hij gedurende enkele jaren dirigent van het parochiekoor te Zevenhoven. Na z'n vertrek naar Sassenheim werd hij weer koorzanger in het mannenkoor „Pius X" onder leiding van „meester" Post Na een kort in termezzo met de heer M. C. A. Driessen als dirigent volgde hij in 1963 de heer Post op als dirigent van het jongens- en mannenköor, en in 1970 de heer Driessen als dirigent van „Can ta et Labora". Helaas kon hij door tijdgebrek geen lid blijven van het plaatselijk Chr. Orato riumkoor „Com nu met Sangh", waarvan hij een aantal jaren actief deel uit maakte. Hoewel hij orgel- en orkestrale •muziek ook weet te waarderen, is koorzang z'n lust en z'n leven. De heer v.d. Zanden (45) die in het bezit is van het dirigenten diploma van de Ned. St Grego- rius-vereniging, zegt dat het vroeger vrijwel regel was dat het schoolhoofd, of een onder wijzer, koordirigent werd. Zo was om in Sassenheim te blij ven, „meester" Matze van 1904 tot 1939 dirigent van het jon gens- en mannenkoor, die opge volgd werd door „meester" Post van 1939 tot 1963, waarna hijzelf dirigent werd, maar zegt hij: „Ik verwacht niet dat deze traditie stand zal houden, want regel is dit niet meer". Hij noemt het opmerkelijk dat het jongenskoor zo blijft flore ren, met 48 leden. Dit in tegen stelling met andere jongensko ren uit de bollenstreek. Ook het ledental van heren- en dames koor, respectievelijk 32 en 40, vertoont een gezond beeld, ter wijl het enthousiasme niet ont breekt. De heer v.d. Zanden zegt hierover. „Bij de invoering van de volkstaal in de liturgie mocht ik niet radicaal tewerk gaan. Het éne moest ik doen, maar het andere, het Gregoriaans, mocht ik niet nalaten. Daarom wordt de éne week in de St Pancra- tius-kerk de liturgie in het Ne derlands gevierd, en de andere week in het latijn, en ik ben dan ook van mening dat hiermee de kerkkoren voor Sassenheim be houden zijn, en de toekomst voor de koorzang zie ik niet somber in. Van een onzer Verslaggevers Leiden In de Leidse biosco pen deze week drie nieuwe films. De Luxor heeft beslag weten te leggen op de nieuwste Trinity-film „De twee missiona rissen", Camera vertoont „Sweet Movie", de vijfde speel film van Dusan Makavejev en de Rex gaat op de bekende weg voort met „De vrolijke burcht vol ontucht". Verder drie prolongaties. Studio houdt het nog een weekje bij het James Bond spectakel „You only live twice", terwijl er ook in Trianon een stevig robbertje wordt gevochten: „The longest day". Lido prolongeert uiteraard „The Frontpage", de schitterende pa rodie op de journalistiek en de politiek van Billy N ilder. Voor treffelijke hoofdrollen van Jack Lemmon en Walter Matthau ma ken een bezoek aan het theater aan de Steenstraat dubbel en dwars waard. CAMERA Sweet Movie van Dusan Makavejev. De meest bi zarre speelfilm die deze Joego slavische filmer ooit heeft ge maakt Sex en Politiek zijn de voornaamste ingrediënten in Sweet Movie, waarin duidelijk het bewijs wordt geleverd, dat Makavejev onder het juk van Joegoslavië bevrijd is, maar als een kind met zijn vrijheid niet overweg kan. Men moet wel te gen een stootje kunnen als men deze film wil gaan bekijken. Er zitten tal van scènes in, die de maag doen omdraaien. Echt een film voor mensen met een ijze ren zenuwenstélsel. LUXOR De twee missionaris sen of Vier vuisten voor het geloof heet de allernieuwste Tri- nity-productie van Franco Ros si. Uiteraard zijn de hoofdrollen weer voor Terence Hill en Bud Spencer het beroemde duo van ondermeer De vier vuisten van de Duivel, Vier vuisten de lucht in en Aces High. Voor de lief hebbers van een goede western met de nodige lol een niet te missen film. REX De vrolijke burcht vol ontucht is een erg aardige sex- komedie met ditmaal niemand minder dan Johnny Kraaykamp in een van de hoofdrollen. Het geeft aan dit doorgaans uiterst matige Duitse werk een speciaal tintje, dat zeker voor herhaling vatbaar is. Een middeleeuwse situatie, die zich afspeelt in de Stossburg, een kasteel, dat zijn naam alle eer aandoet Een goed verstaander heeft hieraan vol doende. j Leiden Nu de Kringzwem- kampioenschappen voor het grootste deel zijn afgewerkt beginnen de krachtsverhou dingen binnen de kring zich duidelijk af te tekenen. De twee sterkste verenigingen zijn AZC uit Alphen en de Zijl/LGB uit Leiden. De eerste club is vooral sterk in de meisjesploeg met als uitschieters Hei- ma van Brakel en Marie-Louise van Schaik. Daarnaast heeft zij enige veel belovende jongens onder de 10 jaar, o.v. Erik Rieken en Peter Nagorka. De Zijl/LGB heeft zijn troeven vooral zitten bij de heren en jongens. Op de schoolslag en wisselslag zijn dat bij de oudste categoriën Peter Wolters en Alex van Belkum. Een stuk j inger en zeer veelbelovend komt Edward Maas dijk naar voren in de leeftijdsklasse onder de veertien jaar. Bij de meisjes onder veertien jaar blijkt Ria Hasse- fras, relatief nog maar kort bezig met wedstrijd zwemmen, de enige in de kring die Helma van Brakel kan bena deren. De Bodegraafse BZ&PC was jaren lang een geduchte concurrent in de strijd om de hegemonie in' de kring, maar moet het nu hebben van een enkele uitschieter als Pieter de Jong. Dit zal zeker samenhangen met trai nerswisselingen die de laatste jaren hebben plaatsgevonden. LZ'86 een Leidse zwemvereniging die ontstaan is uit de fusie tussen LZC en Sleutelstad, heeft 'één afgevaardig de voor de Nationale Kampioenschap pen, Wilco de Zeeuw. Deze tienjarige zwemmer vertoont een sterke vooruit gang sinds de jaargangwedstrijden, waar hij ook al hoge ogen gooide. De overwinning op de 200m schoolslag (gisteravond in De Vliet) ging in de damesafdeling allen naar AZC. Bij de meisjes 0.14 bleek Paula Koeleman de snelste met 3.08.5, bij de meisjes onder zestien Kitty van Es met 2.58.7 en bij de dames werd Marli van Winsen eer ste in 3.05.2. In de herenafdeling wer den de gouden plakken allen binnen gehaald door zwemmers van de Zij l/LGB: j.o. 14 Edward Maasdijk (2.53.6), j.o. 16 Alex van Belkum (2.54.9) en heren: Peter Wolters (2.52.9). De 100 m vrije slag voor j.o. 10 jaar werd met miniem verschil gewonnen door Wilco de Zeeuw (LZ). Zijn tijd, 1.16.7, bleek slechts een tiende seconde sneller te zijn dan de tijd van de naast hem zwemmende Eric Rieken (AZC). Ook op de wisselslag deed zich weer het verschijnsel voor dat de „jongere" categoriën beduidend sneller waren dan de „oudere". Helma van Brakel (2.42.1) en Ria Hassefras (2.45.6) wer den eerste en tweede bij de meisjes onder veertien, maar hun tijden kon den nog niet benaderd worden door de meisjes onder zestien (Kitty van Es, 2.48.3) en de dames (Marli van Winsen. 2.49.8). De vrije-slagestafettes sloten het pro gramma gisteravond af. Bij de dames werd de 4 x 100 m verzwommen. Eerste werd BZPC met 4.36.8, bijna vijf seconden boven de limiettij d. De heren verzwommen de 4 x 200 m., die het snelst afgelegd werden door de ploeg van de Zijl/LGB in een toch wel teleurstellende tijd: 9.29.8.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5