Dr. Vondeling: Prinsjesdag niet afschaffen, wel anders doen het kan vriezen of dooien Revolutionaire raad tegen dictatuur van proletariaat Van jongeren is slechts 30% gezond Wedde 1 juli gekoppeld aan minimum loon ZOMER '75 mam Zwolsman gebruikte afluisterap paratuur Via televisie meer opsporingsberichten DUITSERS WILLEN EUROMAST KOPEN SUPERMEUBEUHOW CcidócSou^cmt Vrijdag 20 juni 1975, 65e jaargang no. 20148 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2 Leiden postbus 11telefoon 22244 Giro 103003 Bank Amro-bank N V Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: J. W. C. Leuno. Advertenties (excl. 0.T.W.) 0,42 per mm. Telefoontjes ƒ3.85 Klachten bezorging telefoon 22244 (1800 tot 1900 uur) Abonnementen per week 2,01; kwartaal 36,32; jaar 141.35; losse nummers 50 cent. Mary Pos Jan van Hillo kijkt met Mary Pos terug naar een welbesteed mensenleven op Ned. II om 22.50 uur. Om 20.21 uur slot van Bartje. Om 22.00 uur Kojak. Ned. I om 20.21 uur Kung Fu, om 21.20 uur Gebr. Hammond. In Televizier om 22.00 uur standarisatie NAVO-bewape- ning. tot Droog en vrij zonnig Droog, vrij zonnig en temp. van 19 graden aan circa 25 graden in het binnen land. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak zuidwestelijk. Mor gen zon: 4.19-21.04 maan: 18.57- 2.32. Schev. hoogw. 0.44-13.20. Laagw.: 8.37-21.18. In vele landen waar de lente maar moeizaam doorbrak is het nu prachtig zomerweer. Gisteren was het in Moskou ongeveer dertig graden, reden voor vele Mosko- vieten om in zwempak te paraderen langs de oever van de Moskva (links). Ook in Canada steeg de temperatuur tot dertig graden. Deze jonge Canadese vond alleen nog maar in een zwembad afkoeling (midden). De inwoners van het Oostenrijkse stadje Soelden, waar ook nu zomerse temperaturen heersen, hebben het veel gemak kelijker. Nog geen half uur rijden van hun stad staan in een bergpas nog steeds de muren van sneeuw, overblijfselen van de afgelopen grimmige winter, (rechts). (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Prinsjesdag moet niet. worden afgeschaft maar het moet wel anders worden. Dat schrijft dr. Vondeling, niet in zijn hoedanigheid Tweede- Tweede Kamervoorzitter, maar als parti culier, in het Nederlands Juristenblad, dat van daag is verschenen. Vondeling is van mening dat de gang van zaken op Prinsjesdag niet in overeenstemming is met de staatsrechtelijke werkelijkheid. Prinsjesdag rammelt staatsrechtelijk aan alle kanten. Om te beginnen vindt Vondeling het onzin dat „de Koning", in dit geval koningin Juliana, het zittings jaar van beide Kamers op maandag voorafgaande aan Prinsjesdag sluit en 21 uur later weer opent Alsof er een parlementloos tijdperk zou bestaan", aldus Vondeling. Hij is van mening dat er in een parlementaire democratie altijd een parlement is om die democratie te controleren. Het gaat dan ook niet aan om te suggereren dat er tijdelijk geen zitting van het parlement is, ook al duurt die periode nog zo kort. Voorts vindt Vondeling dat het accent bij Prinsjes dag te sterk is gericht op „de Koning". Het lijkt of deze de Staten-Generaal bijeen roept en bij het voorlezen van de troonrede vertelt wat hij in het komende jaar allemaal wil verrichten. Het accent zou sterker moeten komen te liggen op het feit dat niet de Staten-Generaal de gast is van „de Koning", in dit geval koningin Juliana, maar omgekeerd. Bovendien moet bij het voorle zen van de troonrede duidelijk worden gemaakt dat „de Koning" niet namens zichzelf optreedt, maar als woordvoerder vön de regering. PORTUGAL LISSABON (Reuter) De revolutionaire raad van de Beweging der Strijdkrachten in Portugal is nog voortdurend in allerlei spoedvergaderingen bijeen. Hoewel over deze bijeenkomsten weinig naar buiten doordringt, meent men te weten dat in de raad grote spanningen zijn ontstaan tussen links-extreme en gematigde leden. Deze laats ten schijnen het althaqs voor het moment gewonnen te hebben, gezien de verklaring van gisteravond, waarin staat dat de huidige onrust kennelijk tot doel heeft een „dictatuur van het proletariaat te vestigen", hetgeen de raad verwerpt De raad zegt voorstander te zijn van een meerpartijenstelsel en wijst de vorming van burgermilities van de hand. Gene raal de Carvalho, de commandant van de veiligheidspolitie COPCON, heeft zich herhaaldelijk voorstander van burger milities verklaard. In politieke kringen in Portugal verluidt dat Carvalho giste ren in de Revolutionaire Raad heftig is gekritiseerd, omdat zijn mannen tegen een besluit van de raad hadden gehandeld door het dagblad Republica aan het communistische grafi sche personeel over te dragen. Voordat dit communiqué verscheen, had COPCON evenwel al een eigen verklaring uitgegeven waarin werd gezegd dat de communistische arbeiders terecht de controle over Repu blica hadden gekregen, omdat zij dit verdienden. De huidige perswet, waarop de journalisten hun argumenten baseerden, is naar de mening van COPCON verouderd. Volgens COP CON vertegenwoordigden de communistische arbeiders een meerderheid in het land en zijn de socialistisch geöriënteerde journalisten in de minderheid (De laatste verkiezingsuitslag gaf de socialisten 37,8 pet, de communisten 12,5 pet). Gisteren bleef de bewaking bij het aartsbisschoppelijk paleis en het gebouw van Republica gehandhaafd. Uitgejouwd door communistische demonstranten stappen katholieken die hun toevlucht hadden genomen in het bisschoppelijk paleis in Lissabon, in een militaire vrachtauto die hen in veiligheid brengt. Voor het bisschoppelijk paleis in Lissabon werd een auto in brand gestoken door linkse demonstran ten. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag De voormalige president-directeur van de Ex ploitatie-Maatschappij Sche- veningen, de heer R. Zwolsman, heeft eens een gesprek van de Raad van Commissarissen van de EJVf.S. afgeluisterd. Deze onthulling deed E.M.S.- commissaris W. Ch. Postumus Meyjes gisteren tijdens de jaar lijkse algemene aandeelhou dersvergadering van de maat schappij. De afluisterpraktijken van de heer Zwolsman kwamen aan het licht, toen hij van een verga dering waar hij zelf niet bij geweest was precies wist wat er gezegd was. De heer Zwolsman bleek in de ruimte waar de ver gadering plaatsvond microfoons aangebracht te hebben. Amsterdam (ANP) Niet meer dan dertig procent van de jeugd is gezond. Dat blijkt uit een onderzoek van dr. H. W. A. Nijenhuls uit Den Haag, die hierop gisteren is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. Hij tekent hierbij aan, dat bij deze dertig procent jeugdigen tussen 14 en 18 jaar „geen negatieve bevindingen bij een uitgebreid keuringsonderzoek is vastgesteld". Uit het onderzoek, dat dr. Nijenhuis in 1967/1968 gehouden heeft, is gebleken, dat de lichamelijke gezondheidstoestand van „gezonde" adolescenten, die willen gaan werken, aanleiding geeft tot bezorgd heid. Twintig procent van deze jongeren had afwijkingen, die de bedrijfsarts beslist moet weten. Daarnaast had dertig procent „belangrijke bevindingen" uit gezondheidskundig en/of bedrijfsge neeskundig oogpunt gehad en twintig procent minder belangrijke bevindingen. Dr. Nijenhuis pleit in dit verband voor een verplicht medisch onderzoek van adolescenten volgens een vast keuringsstelsel, dat voor hun 18e jaar moet plaatsvinden. (Van onze radio- en tv redactie) Den Haag - De uitzending van opsporingsberichten vla de tv wordt uitgebreid, nu is gebleken dat de politie daar grote behoefte aan heeft Politie en justitie zullen, vóór zij besluiten de tv te'hulp te roepen, de argumenten voor tv-opsporing nauwkeurig tegen elkaar afwe gen, omdat voorkomen moet worden dat inbreuk op de persoonlijke levenssfeer van de verdachte wordt gepleegd of dat een heksen jacht ontstaat. De uitzendingen worden beperkt tot zeer zware misdrijven, misdrij ven waarbij moet worden voorkomen dat meer personen schade lijden en andere zaken waarbij de urgentie onmiddellijk kan worden aangetoond. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Niet met name genoemde Duitsers blijken de Rotterdamse Euro mast te willen kopen. Zij hebben aan de Exploitatie Maatschappij Scheveningen. die de Euromast exploiteert, een bod gedaan. Dat is echter door de EJVLS. als te laag van de hand gewezen. Dit heeft de voorzitter van de raad van commissarissen, van de E.M.S., de heer W. van Geleuken, gisteren meegedeeld. Of er op dit moment nog verder onder handiet wordt, bleef onduidelijk. De heer Van Geleuken liet alleen nog weten dat het bod komt uit "een Duitse stad, die al eenzelfde soort toren heeft als de Euromast." De Euromast is al geruime tijd een zor genkind van de E.M.S. "We kunnen met de Euromast ternauwernood uit de rode cijfers blijven", aldus de heer Van Geleu- DEN HAAG De wedde van dienstplichtige militairen zal officieel worden gekoppeld aan het netto- besteedbaar mini mum jeugdloon voor 29-jarigen, aldus een aankondiging van minister Vredeling (defensie). De bewindsman wil deze regeling op 1 juli aanstaande laten ingaan. Het Centraal Georganiseerd Overleg Militairen zal het voorstel binnen kort in bespreking nonen. Per 1 juli aanstaande moet een dienstplichtig soldaat een wedde krijgen van 840 gulden bruto per maand. Na aftrek van de aow-premie resteert een netto-besteedbaar bedrag van 726 gulden (nu 679 gulden). Aanvankelijk was het de bedoeling de koppeling te laten ingaan per 1 januari 1978. De uitkering prer 1 januari van dit jaar was zodanig dat de besteedbare wedde toen al overeenkwam met het besteedbare minimumloon. Er was echter nog geen sprake van een formele koppeling, zodat de wedde kon blijven schommelen ten opzichte van het minimumloon. De Algemene Vereniging Nederlandse Militai ren heeft zich in een eerste reactie verheugd getoond over deze plannen van minister Vredeling. nu speciale zomerkortingen van 20-50% in Bergschenhoek bij de Meubelaar 2500 m'voordeelhallen.Vrij parkeren. Geopend van 9-6 uu^ vrijdagavond lot 9 uur. Bergweg-Noord 38, Bergschenhoek, (bij Hillegersberg), Tel.01892-5848. U kunt het duidelijk aflezen van deze fraai gestyleerde thermometer, gemaakt van weerbestendig kunststofmate riaal. U krijgt deze „blijkmaker" kado als dank voor het opgeven van één nieuwe kwartaalabonnee. MHH flVittiiMffiajira tenzij NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een thermometer naar: naam: adres: woonplaats: Europees voorstel: Kinderen niet op voorbank van de auto Schiphol A.N.P. De Europese ministers van Verkeer hebben in een gezamenlijke resolutie voorgesteld, dat kleine kinde ren niet op de voorbank van de auto vervoerd mogen worden. Minister Westerterp van Ver keer, die dit gisteravond op Schiphol na terugkeer van de ministeriele verkeersbijeen- komst in Kopenhagen mede deelde wil echter een mogelijk heid tot ontheffing voor kinde ren tussen zes en twaalf jaar. Mits zij dan een heUpgordel ge bruiken. In sommige andere Eu ropese landen gaat Val een stringent verbod gelden zonder uitzonderingen. Oproer Gisteravond heeft een bataljon gehelmde cipiers, ge steund door manschappen van de verkeerspolitie, met geweld een eind gemaakt aan een op roer in de vrouwengevangenis van de Amerikaanse staat North Carolina. Een groep vrou welijke gedetineerden weigerde naar de cellen terug te gaan. De aktie vormde de climax van vijf dagen onrust en protest in de inrichting.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1