föoA.ém Bou/umt BS Kabinet-Den Uvl staat er financieel slecht voor I ONDERWIJS GAAT OP DE HELLING Arbeiders in Spanje kiezen duidelijk links V oorwaardeli j ke kwijtschelding gevangenisstraf WXJNDERIK MAG NIET STARTEN IN GRAND PRIX Mijd Duitse grens Illlllllllllllllll Positief advies over nieuwbouwplan Rijnland Kort Rapenburg 2, Leiden postbus 11telefoon 22244 Giro 103003 Bank Amro-bank N V Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj. hoofdredacteur: J, J. Hallewas Chef-redacteur: J. W. C. Leune. Advertenties fexcl. B.T.W.) f 0.42 per mm. Telefoontjes f 3.85 Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uur) Abonnementen per week 2,81; kwartaal 36,32; jaar 141.35; losse nummers 50 cent. Woensdag 18 juni 1975, 65e jaargahg no. 20146 Gastarbeiders TV-film Gastarbeiders, over Grieken in Stockholm op Ned. I om 20.36 uur. Van gewest tot gewest heeft Jo Spier centraal om 19.05 uur. In „Dokter ja, dokter nee" wordt erfelijkheid behandeld. Ned. II om 19.05 uur autistische kinderen in „Jouw wereld". Tros informatie gaat om, 20.21 uur in op fouten bij Later meer opklaringen Eerst nog vrij veel bewolking met voornamelijk in het oosten van het land plaatselijk regen of een bui, maar later van het westen uit geleidelijk meer op klaringen en op de meeste plaat sen droog. Meestentijds matige wind. Maxima van 15 tot 19 gr. Morgen zon: 4.19-21.03. Schev. hoogw.: 11.02 en 23.34. Laagw.: 6.36 en 19.20. VAN CIRCUITARTS: (Van onze sportredactie DEN HAAG - Circuitarts Rob Dale wil de Haagse Formule-1 coureur Roelof Wunderink geen startbewijs geven voor de Grand Prix van Zandvoort van zondag. Hoewel hij hem nog niet onder- rocht heeft zegt hij dat de verwondingen na zijn crash van enkele weken terug nog niet voldoende hersteld kunnen zijn. Wunderink wacht een beslissing van zijn "huisdokter" Fokke Bosch af. Deze wordt donderdag genomen. (van onze parlementaire redactie) Den Haag Nederland moet voor vol gend jaar een zij het geringe lastenverzwaring via de BTW verwach ten, maar kan daarnaast nauwelijks rekenen op een redelijke loonsverbete ring. Bovendien moet de overheid in verschillende sectoren sterk bezuinigen, om er tenminste voor te kunnen zorgen dat de werkgelegenheid niet nog slech ter wordt. Dit alles is het gevolg van een begrotingstekort dat dit jaar het angstwekkende cijfer van bijna tien miljard gulden bereikt. Minister Dui- senberg en als gevolg daarvan het gehe le kabinet zit daardoor in zeer grote zorgen. Minister Duizenberg van Financiën schrijft in zijn voorjaarsnota aan de Tweede Kamer dat het angstwekkend stijgende begrotingstekort deels te wijten is aan twee miljard minder belastingont vangsten en aan de uitgaven van twee miljard gulden ter stimulering van de werkgelegenheid. Dr. Kruisinga, voorzitter van de Tweede Kamer fractie van de CHU noemde vanmorgen de voor jaarsnota een zeer verontrustend stuk. Hij vraagt zich in dit verband af, of de monetaire financie ring wel voor een groot deel verantwoordelijk is voor het tekort. Het zo sterk teruglopen van de belastingopbrengst (met twee miljard gulden) is volgens dr. Kruisinga „een bewijs van de slechte gang van zaken in ons land." Volgens minister Duisenberg is de oorzaak van de verminderde belastingopbrengst te vinden in de teruglopende economische bedrijvigheid en in de tragere groei van de bestedingen en inkomens. Voor een deel komt dit ook door de verlichting van de belastingdruk met één miljard gulden, die het kabinet voor de stimulering van de koopkracht noodzakelijk achtte. De hoge uitgaven moeten thans voor een deel goedgemaakt worden door op andere begroting sposten te bezuinigen. Maar de regering meent, dat zij hiermee bijzonder voorzichtig moet zijn. „Te. krachtige bezuinigingsmaatreg^en zouden name lijk het werkgelegenheidsbeleid van de regering kunnen doorkruisen", aldus minister Duisenberg in zijn voorjaars nota. De minister van Financiën waarschuwt de Tweede Kamer en daarbovenuit Nederland zelf nu al, dat de ongunstige financiële situatie van het rijk „on prettige gevolgen hebben voor de samenleving van de rijksbegroting in de komende jaren." blauwdruk voor jaar 2000 Van onze parlementaire redaktie) >en Haag Het huidige onderwijssysteem gaat Ie komende 20 25 jaar volledig op de helling, [leuterschool, lagere school, lts, mavo, havo en jndere bestaande schooltypen verdwijnen. Daar- ■oor Ut de plaats komen een basisschool voor de tinderen van 4 tot 12 jaar, een middenschool voor lie 12- tot 16-jarigen en een bovenschool voor 16- tot 19-jarigen. Buitengewoon onderwijs at na drastische stroomlijning speciaal iderwijs heten. De volledige leerplicht wordt rerlengd tot het 18e levensjaar. )it beeld schetsen minister van Kemenade en de Itaatssecretarissen Klein en Veerman van Onder- Wetenschappen in de vandaag verschenen nota „Contouren van een toekomstig onderwijsbe stel". verwezenlijking van deze blauwdruk voor het inderwijs in het jaar 2000 is nog volkomen open. )e bewindslieden benadrukken, dat de nota een liscussiestuk is. Een meer definitief voorstel zal rermoedelijk pas tegen het eind van de jaren eventig na minstens twee discussieronden lan het parlement worden aangeboden. De deugdelijkheid van de plannen zal ook in experimenten worden beproefd. Experimenten met de basisschool (samensmelting van kleuter- en lager onderwijs) en de middenschool gaan in augustus van start. Het plan voor de invoering van een bovenschool is nog betrekkelijk pril. In de visie van Van Kemenade en zijn staatssekre- tarissen zullen in deze school drie afdelingen voorkomen: een 2-jarige theoretische stroom die onder meer voorbereidt op het hoger onderwijs (samenvoeging wetenschappelijk en hoger be roepsonderwijs). een 3 4-jarige beroepsgerichte opleiding ter voorbereiding op funkties van middelbaar niveau. een 2 3-jarige beroepsgerichte opleiding voor funkties op lager niveau. Na de bovenschool dient er volgens de nota een reeks faciliteiten te zijn voor verdere scholing en vorming waarvan gedurende het hete leven ge bruik kan worden gemaakt. Dit geheel van voor zieningen wordt kortweg aangeduid als de „open school". Zie verder pagina 10 Stralend begin bruidsdagen Om kwart over tien van morgen stapten een stra lende prinses Christina en een gelukkige Jorge Guil- lermo uit het fraai geres taureerde Stadhuis aan de Groenmarkt in Den Haag. Zij waren zojuist ten over staan van loco-burge meester H. F. Happel en de ambtenaar van bijstand L. W. Renooij in onder trouw gegaan. Deze dag betekent voor het bruid spaar. dat van Den Haag een cassette met 12 zilver en couverts ontving, tege lijk het begin van een feest, dat volgende week zaterdag op Soestdijk, in Baarn en tenslotte in de Domkerk te Utrecht zal lei den tot het huwelijk van het jonge paar. De koninklijke ouders, de andere prinsessen en hun echtgenoten, vele vrien den en een beperkt aantal autoriteiten zullen de ko mende week de feestelijk heden meevieren. Feeste lijkheden, die voor zover dit in Nederland mogelijk is, een persoonlijk karak ter zullen dragen. Zie voor het feestprogram ma pagina 7 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAGAutomobilsten die vrijdag en zaterdag naar Duitsland willen, doen er goed aan de grensovergangen ten noorden van Doetinchem te ne men of anders te zorgen vóór 14.00 uur de grens te zijn gepas seerd, aangezien Duitse vracht wagen chauffeurs voor beide dagen een massale protestactie hebben aangekondigd. Alle grensposten vanaf het Bel gische Luik tot Doetinchem zul len worden geblokkeerd, van 14.00 tot 22.00 uur. Hoewel de chauffeurs hebben gezegd één rijbaan voor personenauto's te zullen openhouden, gelooft de politie niet dat daar veel van terecht zal komen. Vakantiegan gers kunnen ook via België en Frankrijk naar Duitsland rij den. Via Hilversum III zal beide dagen regelmatig een overzicht van de toestand aan de grenzen' worden gegeven. Vuur moest gelovigen trekken TEXEL (ANP) De rijkspolitie heeft een 30-jarige Fransman aangehouden wegens brandstichting op een camping bij Den Hoorn Texel. De man, die zich jezus noemde, ontstak het vuur in het n in de hoop gelovigen rond zich te scharen. Door de droogte liep het vuur echter uit de hand, zodat de brandweer eraan te moest komen. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Minister Van Agt (Justitie) is van plan nog enige belangrijke wijzigingen te brengen in het voorstel voor collectieve gratie bij lopende vonnissen van oudere datum. Zoals bekend is er een veel te grote achterstand ontstaan in de ten uitvoerlegging van lopende ssen (veroordeling tot een vrijheidsstraf van iemand die zich op het ogenblik dat de uit- k ten uitvoer kan worden niet in voorlopige hech tenis, maar op vrije voeten be vindt). De afgetreden staatssecretaris Glastra van Loon wilde deze vonnissen tot een maximum van 14 dagen laten omzetten in een geldboete. Minister Van Agt voelt meer voor een voorwaar delijke kwijtschelding van ten hoogste 14 dagen. Vrijheids straffen (bij veroordeling van vóór 1 januari 1975) van 14 da gen of minder worden nu dus in hun geheel kwijtgescholden. Beloopt de straf meer dan 14 dagen, dan wordt ten hoogste 14 dagen (voorwaardelijk) kwijtge scholden. De tweede wijziging die Van Agt voorstelt is, dat bij veroor deling tot meer dan één vrij heidsstraf van elk van die straf fen tot een maximum van 14 dagen voorwaardelijk gratie wordt verleend. Competitie indeling afdelingen Gouda en Leiden Van onze sportredactie LEI DEN - De afdelingen Gouda Leiden van de KNVB hebben besloten de competitie voor de standaardelftallen volgend sei zoen op proef te integreren. Ue indeling is als volgt: Klasse A: Ammerstol, Bergambacht' DOSR, Gouderak, Kickers, Meerburg, Nieuwerkerk, Oude- water, Schoonhoven, Unitas, VNA, VNL, WO A en tftete- ringse Boys- Klasse B: Alphense Boys, Alp- hia, Esto, Floreant, KRV, Leidse Boys, Nicolaas Boys, Oranje Groen, RVC, Soccer Boys, Stompwijkse Boys, VTL, War- munda en ZLC. De competitie start op 31 augus- tus. Vooral bij de paardenraces op Asot moet je opvallen door de kleding die je draagt. Dit eist de traditie van het vrouwelijk deel der Engelse „high socie ty". Mevrouw Gertrude Schil ling heeft over dat „opvallen" een zeer speciale opvatting. Het lukt haar steeds weer om de aandacht zeer nadrukkelijk op zich te vestigen. Ook dit Jaar, met een blauw en zalm kleurige japon met een bijpas send, maar wel wat gigantisch, hoofddeksel. MADRID (UPI) Ondergrondse links gerichte arbeidersverenigin gen hebben bij de verkiezing van arbeidersvertegenwoordigers in de fabrieken grote winst geboekt De verkiezingen zullen nog tot het eind van de maand duren, maar de uitslagen van de stemmin gen in de grote fabrieken in Madrid en Barcelona laten weinig twijfel over het uiteindelijke resultaat Bij de SEAT-automobielfa- briek in Barcelona verwierf een coalitie van linkse groeperingen zelfs meer dan 80 procent van de stemmen, bij Marconi in de hoofdstad 98 procent De door de regering gecontroleerde vakbeweging houdt elke vier jaar verkiezingen voor arbeidersvertegenwoordigers, die optreden bij onderhandelingen met directies en op hun beurt weer afgevaar digden kiezen voor de overkoepelende organisatie. Vorige verkiezin gen waren altijd saai, maar dit jaar had de regering-Navarro meer vrijheid gegeven voor het voeren van propaganda en het samenstel len van kandidatenlijsten. De verkiezing zou een nog niet te voorspellen invloed kunnen hebben op de Spaanse politiek. Het Spaanse staatshoofd Franco heeft zijn oude medestander Solis Ruiz benoemd tot hoofd van de Moviemento, de enig toegestane politieke groepering. Solis krijgt als zodanig zitting in de reg?ring. Hij volgt de vorige week verongelukte gematigder Tejedor op. Van een onzer verslaggevers Leiden De Adviesraad voor de Binnenstad heeft het gemeentebe stuur positief geadviseerd over de nieuwbouwplannen van het Hoogheemraadschap van Rijnland aan de Breestraat/Boommarkt. De adviesraad meent dat het plan in zijn geheel aanvaardbaar is. De raad heeft de gemeente wel een aantal aspecten en suggesties onder de aandacht gebracht, „waarmee wellicht bij de verdere uitbouw van de plannen en realisatie van de bouw rekening kan worden gehouden". Vulkaanuitbarsting De ruim vijftienhonderd meter hoge vul kaan Arenal in Costa Rica is dinsdag tot uitbarsting geko men. Volgens de eerste berich ten zijn verscheidene dorpen in de omgeving verwoest en is een nog onbekend aantal mensen om het leven gekomen. Naar een aantal vermisten wordt ge zocht De Arenal ligt in de pro vincie Guanacaste en ongeveer honderd kilometer ten zuidoos ten van de hoofdstad Managua. LEIDEN GAAT SCHOLEN BEVEILIGEN Van een onzer verslaggevers Leiden B. en w. van Leiden hebben de gemeenteraad voor gesteld op een drietal schoten in de Sleutelstad een veiligheidsin stallatie te laten aanleggen om inbraken en vernielingen tegen te gaan. De afgelopen jaren is er in Leidse scholen voor vele honderdduizenden guldens ge stolen en vernield. NEDERLANDERS IN ANGOLA GEWAARSCHUWD DEN HAAG (ANP) De" Neder- landse honoraire consul in An gola heeft de ongeveer 140 Ne derlanders in Angola laten we ten dat zij zich moeten voorbe reiden op een eventuele evacua tie in de nabije toekomst Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag bekendge maakt. Een 'blijmaker' waarmee u letterlijk al uw voorraadpotjes overzichtelijk kunt etiketteren, is dit handige mini-lettertan- getje. Het opgeven van een nieuw kwartaalabonnement is alle moeite die u er voor moet doen. rNOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats:.. stuur als dank voor de moeite een mini-lettertang tape I

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1