vakantie: pak allaghan: niet onder wang naar Oeganda In hoger beroep weer 45 geëist voor helmloze brommer £eidóe6ouKi/nt Voorkeur voor redelijke P.v.d.A. Bezuinigingsmaatregelen stagneren welzijnswerk" Dr. De Zeeuw laat zich niet bepraten Engeland en Zuid-Afrika beëindigen samenwerking op gebied van marine Als ik zondag mijn slag sla inde Nationale Lotto, laat ik Duitsland-Nederland nóg een keer spelen. fSDAG 17 JUNI 1975 LEIDSE COURANT P VC» UN A 9 (Reuter) De Britse minister van dse zaken, James Callaghan, heeft gegeven bereid te zijn voor be- met president Idi Amin over de ige betrekkingen naar Oeganda te twee vastgehouden Britten mense- behandeld. verklaring in het parlement weigerde naar Kampala te gaan om een premier Harold Wilson te digen zoals president Amin had L „Ik geloof niet dat het zou bijdragen tot goede betrekkingen tussen beide landen op lange termijn als ik zo'n boodschap onder dwang zou overhandigen". Mogelijk zal de 61-harige Britse lector Denis Hills het komende weekeinde worden'geexe- cuteerd na te zijn veroordeeld wegens hoog verraad. "Een andere "Brit, "Stanley Bmblen", kan als hij schuldig wordt bevonden aan het hamsteren van olie, eveneens ter dood wor den veroordeeld. Zijn proces is uitgesteld tot 18 juni. De boodschap van premier Wilson is inmid dels gisteren in Kampala overhandigd door de Britse wnd hoge commissaris, James Hennessy. Zij werd vrijdag verzonden, maar de president had gezegd dat zij moest wor den overgebracht door minister Callaghan of de minister van defensie, Roy Mason. De inhoud van de boodschap is niet onthuld, maar men meent dat daarin wordt ingegaan op verschillende voorwaarden die president Amin had gesteld voor gratie aan Hills? zoals het uitleveren van Oegandese vluchtelingen. andstichter kent schuld PLAINS (AP) De 22- Peter Leonard heeft lid bekend aan de rampzali- jrand die op 30 juni vorig de Gulliver's discotheek in rt Chester (VS) in de as Daarbij kwamen 24 men- rook en vlammen om het lard, een werkeloze jonge- een mislukt schoolver- n, bekende ook schuldig te aan de hem subsidiair ten gelegde inbraak in de dis eek. Hij viel flauw toen de etwachter hem uit de recht- begeleidde. Rechter George heim veroordeelde hem tot voorlopige straf van 15 jaar evenslang en kondigde aan lij op 16 juni definitief von- al wijzen. ef b en w msterdam at parkeren reservering TERDAM (ANP) B en w Amsterdam overwegen een f met het reserveren van eerplaatsen voor bepaalde [orieën automobilisten, het belanghebbenden-parke- n van een zo n reserver- jworden geraamd op 19 gul- I en bij het werken met ver- (ningen (parkeren bij par- pneters zonder betaling) op iO gulden per maand. Een (uéte in een Amsterdamse i heeft uitgewezen dat van ttwoners en de mensen die Ts buurt werken resp. 76 en frocent een parkeervergun- l_e proef van b en w zullen [igens alleen bewoners voor- g als belanghebbenden wor- aangemerkt. De meeste on- pagden bleken een heffing 10 30 gulden redelijk te (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De officier van justitie bij de rechtbank in Den Bosch heeft gisteren in hoger beroep eveneens 45,- boete geëist tegen de bromfietser die 23 mei door de kantonrechter in Den Bosch was vrijgesproken van overtreding van de wegenverkeerswet. De man had zonder helm op een bromfiets gereden. De kantonrechter stelde zich op het standpunt, dat ingevolge de wegenverkeerswet alleen voorschrif ten kunnen worden gesteld ter bescherming van derden in het verkeer. Een helm is er alleen ter bescherming van de drager zelf. Men moet daarom ook zelf kunnen beslissen of men een helm wil dragen of niet. De officier van justitie bij het kantongerecht die 45 boete had geëist, was tegen deze beslissing in hoger beroep gegaan. De officier van justitie bij de rechtbank wees gisteren op het relatiebelang in de wegenverkeers wet en stelde dat de beveiliging door een helm er inderdaad op de eerste plaats is om de brom fietser zelf te beschermen, maar hij hechtte ook belang aan de gevolgen van hoofdletsel voor de omgeving van het slachtoffer. Als er meer uitleg van de wet mogelijk is, dan dient te worden gekozen voor de ruimere interpretatie, aldus de officier. De rechtbank doet 30 juni uitspraak. 1ECHT (ANP) - Ongeveer welzijnswerkers uit Utrecht ben gisteren in een brief minister Van Doorn en tssecretaris Meijer van I geprotesteerd tegen de be- igingsmaatregelen in het en buurthuiswerk, het erenwerk en het maat- ppelijk werk. leiding tot de protesten, die uit andere delen van het komen was een brief van staatssecretaris Meijer, waarin aangekondigd wordt dat de sub sidiëring voor 1975 niet in over leg met de instellingen, maar door ambtenaren zal worden be paald en dat de groei van de> subsidie beperkt blijft tot 4 pro cent van die voor 1974. Volgens de welzijnswerkers be tekent deze maatregel, dat plan nen ter .verbetering en uitbrei ding van het welzijnswerk dit jaar niet mogelijk zijn, dat nieu we initiatieven niet tot ontwik keling kunnen komen en dat in sommige gevallen zelfs een ach teruitgang zal optreden. Donderdag zal de staatssecreta ris zijn besluit motiveren voor de vaste Kamercommissie voor CRM. Daarop vooruitlopend heeft de bewindsman gezegd dat de overschrijding van de begroting 1974 maatregelen voor 1975 noodzakelijk maken om herhaling te voorkomen. eningen over winkelsluiting zijn verdeeld een onzer verslag gevers) 10VEN De Ne- vereniging uisvrouwen verzet gen een eventuele winkelslui- p zaterdagmiddag, ereniging die op- voor de belangen van de huisvrouw als consument, is van oor deel dat buitenshuis werkende vrouwen en alleenstaanden de dupe worden van een dergelij ke eenzijdige maatregel. Het Consumenten Con tact daarentegen staat evenals de vakbonden positief tegen een slui ting. Het is van mening dat er meer belangen in het geding zijn dan die van de consument al leen. Na afweging van die belangen is het Con tact van mening dat een zaterdagmiddagsluiting niet meer kan stuiten op werkelijk onoverkome lijke bezwaren van de konsument. NAKURU (AP) Aan het begin van de vredesbe sprekingen tussen de drie rivaliserende bevrij dingsbewegingen van Angola heeft een van de leiders van de organisaties zich aangesloten bij de oproep van de Keniase president Jomo Kenyatta :en staakt het vuren in acht te nemen. Savimbi, de leider van de gematigde unie voor de 'olledige onafhankelijkheid van Angola (Unita), 'erklaarde dat „Angola zijn onafhankelijkheid in •liiiiniiiminimi Redders zoeken tussen de wrakstukken naar overlevenden. Opnieuw bus met bejaarden verongelukt: tien doden DUMFRIES (Reuter) Bij Dumfries in Schotland is giste ren een vrachtwagencombinatie die een klapband kreeg in volle vaart in botsing gekomen met een autobus op de andere weg helft. Daarbij zijn tien mensen om het leven gekomen en de rest van de 38 inzittenden van de bus gewond. Ijlings toegesnelde artsen ver richtten langs de weg noodope raties. Er ontstonden queues van tien kilometer toen uitstromende benzine het wegdek onveilig maakte. Met de bus reisden gepensio neerden uit Brighton in het zuiden van Engeland die op va kantie zouden gaan in Aberfoy- le in Centraal-Schotland. Zondag werden in Oostenrijk 21 autobusreizigers gedood en 22 gewond toen de remmen van de wagen weigerden en de bus van een berghelling stortte. STEVE FORD WORDT COWBOY Steve Ford, de jongste zoon van de Amerikaanse president volgt op een ranch in Pamona (Californië) een vakantiecursus om cowboy te worden. Hier oefent hij met een namaak stier. DEN HAAG Topfiguren van de KVP hebben gisteravond opnieuw geprobeerd met de in maart afgetreden partij-voorzitter Dr. De Zeeuw tot een compromis te komen. Die pogingen zijn mislukt. Dr. De Zeeuw is niet bereid in te gaan op de wens om zijn kandidatuur voor de bestuursverkiezing van aanstaande vrijdag in te trekken. Dr. De Zeeuw trad in maart af omdat hij met de rest van het, partijbestuur van mening verschilde over de te volgen taktiek. Dr. De Zeeuw wil een open christen-democratische volkspartij, maar volgens de rest van het bestuur is dat tegen de afspraken met ARP en CHU ten aanzien van het CDA. Een aantal medestanders van Dr. De Zeeuw wist hem zover te krijgen dat hij zich opnieuw kandidaat heeft gesteld voor het voorzitterschap. Dr. De Zeeuw moet het opnemen tegen de officiële kandidaat, W. J. Vergeer. Eerdere druk op Dr. De Zeeuw om van zijn kandidatuur af te zien hadden ook geen resultaat. Met name Tweede-Kamerfractie voorzitter Andriessen is fel gekant tegen Dr. De Zeeuw als voorzitter. De laatste wil het echter laten neerkomen op een discussie in de partijraad. Cijfermateriaal hard nodig OOK DE NEDERLANDSE REGERING is tot de overtuiging moeten komen, dat het met de wereldeconomie nog lang niet lekker zit en dat Nederland in zijn produktie en werkgelegenheid hiervan vooralsnog de naweeën zal ondervinden. Met andere woorden: het economisch herstel zal nog enige tijd op zich laten wachten. Als de produktie gaat stagneren lijkt het ons onherroepelijk dat de werkloosheid nog wat zal toenemen. Hoeveel? Daarover wordt slechts globaal cijfermateriaal gegeven, laat staan dat voor de doorsnee burger duidelijk is, wAAr de werkgelegenheid het komend half jaar en de tijd daarna gaat knellen. En de overheid kan lang niet in alle bedrijfssectoren door stimulerende maatregelen wat verlichting in de rfbod brengen. DE BOUWACTIVITEIT KAN opgevoerd worden, omdat er op dit punt in bepaalde opzichten en op bepaalde plaatsen nog een achterstand is. Andere bedrijfssectoren zijn met stimulerende maatregelen van bovenaf minder gebaat, omdat produceren alléén niet helpt. Er is ook een afzet nodig om rendabel te kunnen draaien. Tot nog toe in het cijfermateriaal onvoldoende geweest voor een betrouwbare prognose van wat er ongeveer gebeuren gaat Zijn er nieuwe fusies en bedrijfssluitingen op komst? Moet er in grote getale weer worden overgegaan tot werktijdverkorting? OOK DE VAKBEWEGING VERKEERT wat dat betreft in de mist; zij is vaak onvoldoende ingelicht over de feiten. Nu blijft volledige openbaarheid in het bedrijfsleven altijd een moeilijke zaak, omdat een ondernemer nooit weet in hoeverre zijn concurrenten gaan proberen te profiteren van dreigende moeilijkheden. Maar de gevolgen die uit de geldende praktijk voortvloeien zijn voor de werknemers dikwijls onverteerbaar. Want als de bui boven hun hoofd losbarst, is de WW veelal de enige dekking. Weeroverzicht DE BILT Een kleine storing die vandaag langzaam over i Noord-Frankrijk naar het j noordoosten trekt, ligt morgen nog dicht bij ons land. Het koe- j le en onbestendige weer zal daarom morgen nog voortdu- ren, waarbij de kans op zonnige perioden in het westen groter is dan in het oosten van het j land. Ditzelfde weertype heerst over j heel West-Europa. Boven Noord-Frankrijk komen bij de storing zware buien voor. Bo- ven Engeland stijgt de lucht- j druk op nadering van een rug j van hoge luchtdruk, maar ook j daar is de lucht nog onstabiel en vallen er buien. Warm zo- merweer komt nog voor in Ita- i lië, de Balkan en Zuidwest i Rustland, met maxima van 25 j tot 30 graden. Vooruitzichten voor donderdag Vrij zonnig, maar mogelijk ook 'n bui. i Iets hogere temperaturen. Max. temp. neerslag LONDEN (Reuter-UPI). Engeland en Zuid-Afrika hebben de akkoorden over sa menwerking op marinqgebied in Simon- stown beëindigd, zo heeft de Britse minister van buitenlandse zaken James Callaghan gisteren in het parlement meegedeeld. Onder het uit 1955 daterende verdrag had den de twee landen op de basis Simonstown, bij Kaapstad, gezamenlijk droogdok- en tankfaciliteiten. Ook hielden zij vaak samen oefeningen. De overeenkomst ontmoette de laatste tijd kritiek in de regerende Britse Labourpartij wegens de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek. De akkoorden hadden voornamelijk ten doel de zeewegen rond de Kaap te beschermen. De Britse regering is echter van mening, dat de strategische waarde van de basis minder- zwaar weegt dan de politieke schade aan de Britse reputatie in zwart Afrika. De Labourregering kwam onder toenemen de druk te staan, vooral van de linkervleugel van Labour. De leiders van de Britse marine vinden de basis in vredestijd niet van essen tieel belang en menen dat zij in tijd van oorlog toch wel ter beschikking van het westen staat. Volgens Zuidafrikaanse functionarissen zijn Frankrijk (de voornaamste wapenleveran cier van Zuid-Afrika) en Amerika benaderd voor het gebruik van de basis. Inmiddels is bekend geworden dat Zuid-Afrika binnen kort opnieuw twee Franse onderzeeboten zal aankopen en ook zijn conventionele vloot zal versterken om uiting te geven aan zijn onge rustheid over de groeiende Russische aan wezigheid in de Indische Oceaan en het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan. I ADVERTENTIE Elke zondag uitslag. Rak die y hoofdprijs in uw vakantie. Haal gewoon een rnaandformulier bij U' en lever dat in vóór u op vakantie gaat. Haal meteen een formulier bij uw club of winkelier. Vredesberaad partijen in Angola begonnen vrede moet verwerven." Unita is militair gezien de zwakste van de drie onafhankelijkheidsbewe gingen. Holden Roberto, de leider van het rechtse nationa le front voor de bevrijding van Angola (FNLA) en Agostino Neto, de leider van de Marxistische volksbeweging voor de bevrijding van Angola (MPLA) hebben nog niet rechtstreeks gereageerd op Kenyatta's oproep een einde aan de gevechten te maken. Professor P. Steenkamp Den Haag (ANP) Prof. P. Steenkamp, voorzitter van het Christen-Democratisch Ak koord (CDA) heeft gisteravond voor de TROS-T.V. verklaard ervan overtuigd te zijn dat de volgende verkiezingen in 1977 zullen gaan tussen PvdA, VVD en CDA. Hij voegde hieraan toe dat, wanneer het op regeren aankomt, hij een duidelijke voorkeur heeft voor samen werking met een redelijke Par tij van de Arbeid. „Beide partijen hebben, aldus professor Steenkamp, een grote verwantschap in programma's en zouden samen een grote meerderheid in het parlement hebben. Dat zou de mogelijk heid geven om samen iets te doen en te hervormen, maar samenwerking met de VVD zal nooit uitgesloten kunnen wor den". De redelijkheid van de PvdA heeft zich volgens professor Steenkamp de laatste drie jaar wel in ongunstige zin ontwik keld. Hij noemde het toenemen de radicalisme in de partij en het doordringen van de linker vleugel op een aantal terreinen een slechte zaak. „Het is haast niet te geloven dat de Partij van de Arbeid waarin de meningen op allerlei gebied lijnrecht te genover elkaar staan nog één partij is". Nederland heeft een constructief redelijke PvdA no dig. Het zou nadelig zijn wan neer zo'n partij kapot zou gaan", aldus de voorzitter van het C.D.A.. .[ADVERTENTIE] Overval op wapendepot in Ulster BELFAST Gewapende over vallers hebben gister de bewa king van een wapen- en munitie depot in Noord-Ierland over rompeld en hebben zich meester gemaakt van wapens en muni tie. Ze zijn ontsnapt in gestolen militaire voertuigen. De daders, die volgens een zegs man van het Britse leger goed op de hoogte waren van de si tuatie in het kamp, maakten onder meer 148 semi-automati- sche geweren, 35 machinepisto len en een mitrailleur buit De overval werd pas vele uren later ontdekt omdat alle telefoonver bindingen waren stuk gesneden. Turkije wil verhouding met de VS herzien ANKARA (UPI) Turkije moet zijn militaire verplichtingen je gens de Verenigde Staten her zien in antwoord op het Ameri kaanse Wapenembargo. Dit heeft de Turkse nationale veilig heidsraad gisteren meegedeeld. Regeringskringen in Ankara zei den dat dit zou kunnen beteke nen: een spoedige sluiting van de 25 Amerikaanse militaire ba- ses in Turkije.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9