8% Persmedia moeten zich erecode opleggen wOC O KAAS STUIVER GOEDKOPER OM PRODUKTIE TE BEPERKEN "Kom over de Brug" wil nieuwe opzet NEDERLANDSE HENGELKAART Onvindbare lord verdacht van moord op kindermeisje NMB Elf old-timers voor 180 mille van de hand JAPANSE PREMIER DOOR VUISTSLAG GEVELD Reist u kilometers ver? Denkom die ene meter HetSpaarpapier aan toonder van de NMB. Aan u de keuze! I DINSDAG 17 JUNI 1975 LEIDSE COURANT PACEVA 7 niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiMiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiftiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiij MINISTER OP SYMPOSIUM EM UTRECHT deelde mee dat deze code, mogelijk in de vorm van1 een eigen tuchtrecht, niet door de overheid aan de pers moet worden opgelegd. „Maar niets staat u in de weg om in eigen kring tot een dergelijk gedragspatroon te komen", vond de bewindsman. Hij erkende dat ook door de overheid in het verleden grote fouten op het terrein van de voorlichting zijn gemaakt Als voorbeelden daarvan noemde hij de persinformaties tij dens de gijzeling in Deil en de ontvoering van een, later vermoord aangetroffen, meis je in Waalre. Het symposium was vooral bedoeld om van de fouten die toen zijn gemaakt, ook een deel van de pers bezondig de zich destijds, te leren. Bovendien was het een antwoord van het Genootschap van Hoofdredacteuren op de door de minister geuite wens samen over deze problematiek te praten. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De poging idealen te verwe zenlijken door andere mensenlevens op het spel te zetten beschouwt minister Van Agt (Justitie) als harde criminaliteit» waartegen speciale justitiële en politiële maatregelen noodzakelijk zijn. Ook de publiciteitsmedia sullen zich met hun berichtgeving bij deze bijzondere gebeurtenissen aan dienen te passen. Dat standpunt ontvonwde de minis ter tijdens het gisteren in Utrecht gehouden symposium over media en gijzeling, dat werd georganiseerd door het Nederlands Genootschap van Hoofdredacteuren. De pers dient uiterste voorzichtigheid te betrachten wanneer door publiciteit het ge drag van daders en slachtoffers kan worden beïnvloed. Het is niet denkbeeldig dat door onoordeelkundige verslaggeverij rond een gijzeling of soortgelijke calamiteiten men senlevens op het spel komen te staan. De persmedia dienen in overleg met de voor- Slagvaardig lichtingsinstanties van Justitie en politie te komen tot een erecode, zulks op basis van wederzijds vertrouwen. Minister Van Agt iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiMiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin voor een goede berichtgeving in eerste in stantie bij de nieuwsmedia ligt „Maar de overheid kan daarbij een helpende hand bieden door te zorgen voor een slagvaardig voorlichtingsapparaat, dat in ieder geval niet meer als primaire taak ziet de nieuws voorziening te versluieren". Want versluiering van berichtgeving werd door vele aanwezigen gesignaleerd en zelfs een enkele maal toegegeven. Die argwaan van de journalisten ten opzichte van de overheids voorlichter kwam herhaaldelijk aan de orde. De voorzitter van het Genoot schap van Hoofdredacteuren, H. A M. Hoef nagels van het Sijthoff-concern uit Den Haag, stelde aan het slot van dit symposium vast dat het in het verleden gekweekte wantrouwen voorlopig een situatie van volle dig wederzijds vertrouwen in de weg staat Zijn neef, prof. Hoefnagels, vulde deze stel ling op zijn eigen wijze aan: „Geen wonder, er is en wordt door de voorlichtingsdiensten op een ongelooflijke manier gelogen!" (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De eerstkomende actie "Kom over de Brug" zal aker niet eerder worden gehouden dan in het najaar 1977. Het bestuur wil m»m«»njir niet zonder meer voortbouwen op het succes van de vorige twee acties de laatste bracht het recordbedrag van 56 miljoen gulden op maar wil de eigenlijke geldwerving laten voorafgaan door een ruime periode van mentaliteitsvorming en het verdiepen van het inzicht in de problemen bij degenen, die worden aangesproken. Een voorstel in die richting zal worden gedaan aan de deelnemende kerken, die uiteindelijk de beslissing over het voeren van een nieuwe actie moeten nemen. De deelnemende kerken zal worden gevraagd zich niet later dan volgend jaar mei uit te spreken, waarna Kom over de Brug volgens de nieuwe opzet kan gaan werken. In samenwerking met representatieve vertegenwoordigingen van de derde wereld wil men komen tot het formuleren van "voorrangs- velden", dat wil zeggen (groepen van) problemen die voorrang dienen te hebben. Aan de hand daarvan zullen modellen worden samengesteld van projecten, die kunnen dienen om inzicht te geven in de achtergronden en die de motivering om deel te nemen aan de actie kunnen verdiepen. AMSTERDAM (ANP) Elf oude automobielen brachten gisteren in de veiling Mak van Wmay In Amsterdam binnen een balt nor bijna 180.000 gulden op. Het meest werd betaald voor een Rolls Rojce nit 1937 met een origineel sebuifdak, die na een inzet van 15.000 gulden binnen enkele minuten op 31.000 gulden werd afgehamerd. Een één Jaar oudere Rolls bracht 24.000 gulden op. Van de oudste wagens uit de collectie kreeg een Dion Bouton uit 1901 met een watergekoelde motor met automatische uitlaatklep en ontsteking door bobine en batterij voor 28.000 gulden een nieuwe eigenaar. Een Hurtu-Tonneau uit 1900 werd voor 19.000 gulden verkocht Verder werd betaald: voor een Mathis 1922 10.500,-, voor een Peugeot uit hetzelfde bouwjaar 9.500.-. Voor Chrevolets uit 1962 en 1931 respectievelijk 14.500.- en 7.200.-, voor een de La Haye 1946 9.000.- en voor een Jaguar - 150 uit 1955 12.500.-. De jongste auto van de veiling, een Mercedes- Benz 600 Pulknann uit 1967, bracht nog 15.000 op. TIMMERMAN SLOOPT MONUMENT SLOOPTE (ANP) - Een 33-jari- ge Limburgse timmerman hoor de gisteren een boete van vijf duizend gulden of 100 dagen hechtenis tegen zich eisen, om dat hij een huis dat viel onder Monumentenzorg had gesloopt. De timmerman had het „vak werkhuis" gekocht om ruimte te krijgen voor de bouw van een duivenhok. Een getuige-deskundige vertelde gisteren de rechtbank, dat het gesloopte frand een voorbeeld van zeer gaaf en authentiek vakwerk was. Ook constateerde hij, dat het volgens de koopacte nadrukkelijk onder Monumen tenzorg viel. De getuige-deskun dige zegde toe, de minister te adviseren een herbouwings- plicht op te leggen aan de tim merman. De officier kwam tot zijn eis nadat hij de affaire maar „triest" had genoemd met het oog op het Monumentenjaar '75. NW-leden braken in bondsgebouw in NIJMEGEN De inbraak in het NVV-gebouw op 6 juni in Nijmegen is gepleegd door mannen uit de eigen gelederen. Vier Nijmeegse NVV-leden heb ben toen een brandkast met 14.000 gulden en voor 600.000 gulden aan vakantiebonnen weggesleept. Bij hun arrestatie vertelden zij de politie dat zij op 5 juni hun bondsgebouw bezochten en daar op een onbewaakt ogen blik twee ramen ontgrendelden. De daaropvolgende nacht keer den zij met een auto terug, openden de ramen, klommen naar binnen en sleepten de 250 kg wegende brandkast naar bui ten. De brandkast is later leeg teruggevonden in een wijk van Nijmegen. Het geld hebben de vier opgemaakt De vakantie bonnen zijn in de woning van een van hen teruggevonden. DEN HAAG (ANP) De handelsvoorraden kaas bedroegen kort geleden 53.352 tem. Dit is 35 procent meer dan vorig jaar. Daarom moet de produktie van kaas worden be perkt, vinden de meeste kaasfabrikanten, maar niet alle fabrikanten doen dit Van daar dat de noteringscommissies in Alk maar en Leeuwarden vorige week de kaa- sprijzen met vijf cent hebben verlaagd. De Goudse kaas noteerde in Leeuwarden 4,60 40-plus kaas 4,47 per kilo. Met deze verlaging heeft men vooral de fabrikanten die niet willen meewerken aan produktie- beperking, willen dwingen hun produktie' te verlagen. Het is ongebruikelijk, dat men in deze tijd het jaar, waarin uitstekende graskaas Er is een gescheiden markt voor oude, voor al harde kaas en de jonge kaas. De voorra den van harde kaas zijn gering en daardoor worden er goede tot soms zeer goede prijzen gemaakt. Er is een oplopende markt voor boerenkaas, die nog steeds als specialiteit geldt. De prijzen van boerenkaas liggen aanmerkelijk boven die van fabriekskaas. De melkproduktie ligt momenteel rond het hoogste punt van het jaar. Binnenkort zal de produktie weer geleidelijk afnemen. Van grote betekenis voor de melk- en zuivelpro- duktie in de komende maanden is, of er al dan niet een (te) droge zomer zal komen. Die kan hier en vooral elders in de EEG de melkproduktie sterk drukken. De beste opbrengst geeft thans het verwer ken van melk tot boter en magere melkpoe der, beide produkten die niet erg veel per spectief bieden. De voorraden van magere melkpoeder in de gemeenschap zijn onge kend hoog en zullen nog verder stijgen. In het boterverbruik zit weinig beweging, Engeland uitgezonderd waar het verbruik hoger is dan vorig jaar, doordat er subsidie wordt verleend. Er zal aan deze subsidiëring een eind komen en deskundigen verwachten dan ook, dat het verbruik wel eens met 30 procent zou kunnen dalen, ook al door de slechte economische toestand van het land. De 34-jarige doorbroken en premier Miki (2e man (links) heeft het politiecordon snelt met een gebalde vuist toe op van rechts). De vuistslag heeft de premier geveld, de lijfwacht snelt toe. TOKIO (AP) Tienduizenden Japanners zijn gisteren bijeenge komen voor een nationale begrafenisceremonie ter nagedachte nis van de voormalige Japanse premier Eisaku Sato. Tijdens de plechtigheid werd een aanslag gepleegd op Japan's huidige premier, Takeo Miki. Ondanks de aanwezigheid van ongeveer 1000 politiemannen zag een man kans naar Miki toe te rennen. Hij raakte hem met een vuist in het gezicht en sloeg hem neer op het moment dat de premier buiten een gebouw wachtte tot Sato's urn naar binnen werd gebracht. De politie verklaarde later dat de man een brief bij zich had die was vastgeplakt aan een mes met een lemmet van 13 cm. Volgens de politie stond in de brief, die gericht was aan Miki: „Maak een einde aan je pro-communistische politiek en je steun aan de ratificatie van het verdrag tegen de spreiding van kernwapens, of maak een einde aan jezelf." Tegenover de politie verklaarde de man dat hij niet van plan was het mes te gebruiken, maar om het aan Miki aan te bieden óm er zelfmoord mee te plegen. De politie identificeerde hem als de 34-jarige Hiroyoshi Fudeya- su, en zei dat hij reeds meer dan tien maal gearresteerd was in verband met verschillende ultra-rechtse activiteiten. Premier Miki ondervond geen ernstige gevolgen van het inci dent. Hij stond snel op en zei tegen zijn secretaris „er is niets met me aan de hand." Spoedig daarna hield hij zijn geplande redevoering tijdens de bijzetting van Sato. De lijfwacht van de premier snelt toe en pakt de demonstrant stevig vast. De premier probeert al weer op te staan. Nederland bouwt 15 mijnenjagers DEN HAAG (ANP) Neder- land en Frankrijk gaan samen werken aan de bouw van een uw mijnenbestrijdingsvaar- tuig. Voor de periode tot 1978 is twaalf miljoen voor het pro ject uitgetrokken. De schepen zullen worden ge bouwd als mijnenjagers, uitge blust met een speciale sonar om mijnen op te kunnen sporen. Door middel van onbemande onderwatervaartuigen zullen de mijnen nader worden geïdentifi ceerd en vernietigd. De vaartui gen zullen te zijner tijd de vaar tuigen van de „Dokkum"-klasse en de hoofdkwartierondersteu- ningsschepen van de „Onver- saagd"-klasse vervangen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Met zeker 1750 viswateren die in totaal 75.000 ha omvatten kan het voor de sportvisser bijna niet mis gaan. Zeker niet wanneer hij bovendien over de zogenaamde Grote Vergunning beschikt. Hij kan in die 75.000 ha viswater terecht met de gewone of met de speciale hengel. Om het de sportvisser voor wat dit alles betreft nog gemakkelijke te maken heeft de Nederlandse Vereniging van Sportvisssersfedera- ties een „Hengelkaart van Nederland" samengesteld. Daarop staan de 1750 viswateren, maar Qok vele andere aanduidingen. Zoals bij voorbeeld aanduiding en omschrijving van 61 goede visstekken langs de Nederlandse kust, goedgekeurde visplaatsen voor gehandi capten, adressen voor het huren van visbootjes e.d. Voor leden van de NWS is deze „Hengelkaart van Nederland" voor vier gulden beschikbaar. Niet-leden kunnen de kaart aanvra gen bij de NWS te Amsterdam door iets meer, namelijk 4,90 over te maken op de postgiro van de NWS, nummer 32.92.400. Verstandig met aardgas Op reis, waakvlammen van geiser en fornuis uit Uw gasmeter. Die kan maar beter heel langzaam tellen in de tijd dat u weg bent. Dat scheelt u geld en dat scheelt ons allemaal heel wat gas. Die gasbesparing is belangrijk. Ontwikkeling van nieuwe vormen van energie vraagt veel tijd. We moeten dus zo lang mogelijk met de voorraad Gronings aard gas zien te doen. Elke besparing is welkom. Een voorbeeld: draai waakvlammen van geisers en fornuizen uit als u op reis gaat. Gaat u 's winters op vakantie, zet dan ook de thermostaat van uw verwar ming laag en de knop van uw gasboiler op de I stand. Dan blijft uw vakantie een kwestie van kilometers. En niet van kubieke meters. Publikatie van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie Correspondentieadres: postbus 19, Groningen Sensationele society-moord in Engeland Klaus Croissant voor smaad beboet AUGSBURG (DPA) De van het proces tegen de Baader-Meinho- fanarchisten in Stuttgart altgesloten advocaat Klaus Croissant Is wegens smaad jegens de politie veroordeeld tot een boete van vierduizend mark. De rechtbank achtte bewezen dat de 44-jarige Croissant in een klacht aan het Beierse ministerie van Binnenlandse Zaken de politie had beschuldigd van 'fascistische en gestapomethoden' bij de behandeling van zijn cliënt Carmen Roll. ADVERTENTIE (Van onze correspondent Roger LONDEN In de rechtbank van Westminster is gisteren de ontrafeling van de sensationeel ste society-moord van de laat ste tien jaar begonnen- De acht mannen en vrouwen van de ju ry moeten zich uitspreken over de vraag of de 40-jarige lord Lncan op donderdag 7 novem ber van het vorig jaar het kin dermeisje Sandra Rivett (29) met een loden buis ombracht en zijn vrouw bijna wurgde. Sinds de moord en de wurgpoging is de Britse edelman onvindbaar. Sommige vrienden van hem menen dat hij zelfmoord heeft gepleegd, anderen nemen aan, dat hij zich in het buitenland bevindt. De voormalige echtgenote van de edelman, lady Lucan (35) aarzelde gisteren geen seconde toen haar bij het begin van het proces werd gevraagd: „Wie probeerde u te wurgen toen u op die 7de november in het souterrain van uw huis ging kij ken wat er aan de hand was". Klaar en duidelijk antwoordde ze: „Ik werd viermaal op het hoofd geslagen. Ik riep om hulp. Een stem zei: hou je mond. Het was m'n man, lord Lucan. Ge- handschoende vingers grepen mij bij de keel om mij te wur gen. Toen liet hij me los en gingen we samen naar boven, waar onze dochter, Francis (10) naar de tv zat te kijken. Mijn man begaf zich even in de bad kamer. Ik maakte van de gele genheid gebruik om uit het huis te rennen. Ik ging hulp halen in het café op de hoek". In het souterrain van Uady Lu- can's huis, vlakbij Victoria Sta tion, ontdekte de politie nadien een linnen postzak met het lijk Lady Lucan, de ex-echt genote van de verdwenen lord. van de kinderjuffrouw. Lady Lucan, geboren Veronica Merry, was die donderdagavond naar beneden gegaan omdat ze een ongewoon gerucht gehoord had. De graaf en de gravin Lucan leefden gescheiden en hadden vaak ruzie over hun drie kinde ren. Lucan zei tegen z'n vrien den dat zijn voormalige vrouw hem haatte. Dat klopte dan wel met de inhoud van een brief die de goklustige lord Lucan na de moord aan zijn moeder zou heb ben geschreven. Daarin stond, dat hij in het souterrain „een gevecht in het huis had onder broken" en „toen de man weg ging, beschuldigde mijn vrouw me ervan dat ik hem had ge huurd... de schijn is tegen me. Mijn ex-echtgenote zal zeggen dat het allemaal mijn schuld is". Allerwege wordt verwacht, dat Scotland Yard vandaag met het voorwerp voor de dag zou ko men, waaruit overduidelijk zou blijken dat de moord op Sandra Rivett door lord Lucan werd gepleedgd. Scotland Yard re kent er dan ook, op dat de jury tot het besluit zal komen, dat de moord werd gepleegd door de onvindbare lord. Als de bewijzen van de politie tegen Lord Lucan sterk genoeg zijn, kan de jury moeilijk beslis sen, dat de moord het werk was van een onbekende. Ondanks het feit, dat de detectives van Scotland Yard tijdens een on derzoek af te rekenen kregen met stugge stilzwijgendheid en geheimhouding in de society- kringen die door de graaf van Lucan gefrequenteerd werden, schijnen zij voldoende aanwij zingen ontdekt te hebben, die elke twijfel uitschakelen. De drie kroongetuigen van het voorproces zijn Lady Lucan, mevrouw Susan Maxwell-Scott, en de douairière Lady Kaitilin Lucan, moeder van de spoorloze lord. Mevrouw Maxwell Scott is naar verluidt de laatste persoon, die hem gezien heeft voor zijn verdwijning. Zij ontving hem in haar woning in Sussex. Enkele uren na de moord had hij z'n moeder opgebeld. De bekende Londense beroepsgokker, Mi chael Stoop, die Lucan een Ford Corsair leende, waarmee de Lord naar Sussex reed, wordt eveneens gehoord. Scotland Yard vond de verlaten auto bij de kust van Sussex. Spaarwinstbiljet Premie Spaar Biljet met vaste looptijd, met variabele looptijd. Rente tot 1 Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm speciaal voor hen die van te voren weten hoe lang ze hun geld kunnen vast zetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn.Twee jaar vast met een rente van 6V2%; zes jaar vast met een rente van 81/2%. Berekend op basis van rente op rente. Hoe gaat "dat nu precies in z'n werk? Heel eenvoudig. Een voorbeeldje: u koopt een Spaarwinstbiljet voor f 881,66. Na twee jaar krijgt u f 1.000,- uitbetaald. Ander voorbeeld :.u koopt er één voor f 3.064,73. Zes jaar later betalen we f 5.000.-. Rente tot De flexibele tussenvorm. Vindt u twee jaar vast wat kort en 6 jaar vast te lang, dan is het Premie Spaar Biljet een winstgevend alternatief. Premie Spaar Biljetten zijn namelijk na twee jaar jaarlijks inwisselbaar. Afhankelijk van de gekozen spaartermijn (2,3,4 of 5 jaar) ontvangt u een rente van resp. 61/4,6V2,7 of 8%. (Afgerond en berekend op basis van rente op rente.) Voor uw gestorte f 1.000,- bijvoorbeeld, betalen we na 5 jaar f 1.468,23. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet- kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar.Vraag folder en inlichtingen. Geeft loon naar sparen. s

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7