Grote winst voor communisten in steden en regio's van Italië Kans op niguwe acties in land en tuinbouw IU7CT NIEUWE CRISIS ROND DAGBLAD REPUBLICA Economische Zaken leidt aktie energiebesparing kleuters |bij val I gedood Moerdijkbrug door bier onberijdbaar DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND w Ql^r vwlr W Grenzen Dinsdag 17 juni 1975, 65e jaargang no. 20145 Spel zonder grenzen komt van avond uit Italië. Een recht streeks verslag wordt gegeven via Ned. I om 21.05 uur. Om 19.30 uur Albert West bij Eddy Becker. Ned. II om 20.21 uur een EO- film „De vluchteling". Om 22.00 uur uit de propagandafilms WO II: Japan 1942 (De zeeoorlog van Hawaii tot Maleisië. Vrij zonnig met een bui Zonnige perioden, in de middag voornamelijk in het binnenland afgewisseld door enkele buien, waarvan sommige met onweer. In de middag zwakke tot mati ge, en langs de kust tijdelijk matige tot vrij krachtige wind, draaiend naar west tot noord west. Morgen zon: 4.19—21.03 Maan: 15.18-0.56 Schev. hoogw: 9.4522.19 laagw: 05.1618.03 Ambtenaren openen een stembus voor tellen van de stemmen op een van de stembureaus in Rome. Van onze correspondent sprong veroveren: 35,3 tegen 33,4 procent. Over In Rome voltrok zich een grote aardverschuiving: ROME De Italiaanse communisten zijn er bijna het hele land boekten de communisten een de communisten behaalden er 35 procent, tegen in geslaagd de christen-democraten als grootste stemmmenwinst van 5,5 procent. Ook de linkse 28 procent voor de christen-democraten. In het partij van het land te vervangen. Lange tijd socialisten boekten stemmenwinst. Minder was de noordelijk industrie-gebied breidde de „rode gor- hebben de communisten bij de telling een voor- winst voor de fascistische MSI en de republikei- del" zich uit over de districten van Turijn en sprong gehad, maar in de loop van de nacht nen, terwijl naast de christen-democraten de de- Genua, konden de christen-democraten, dankzij de uitsla- mocratisch-socialisten en de liberalen de meeste gen van de plattelandsdistricten, een kleine voor- stemmen verloren. De verschuivingen zullen het wankele coalitiekabi net van Aldo Moro onder zware druk zetten. De communisten eisen al jaren een „historisch com promis", d.w.z. een deel van de regeringsverant woordelijkheid. De communisten bezetten de meerderheid in tal van gemeenteraden, ook van grote steden, en in een aantal regionale parlemen ten die hebben te beslissen over zaken als sociale en medische voorzieningen, onderwijs en lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Kapster wil „burger- moeder" van Den Haag worden DEN HAAG - De 31-jari- ge Haagse kapster Susan Lamet heeft een brief ge stuurd aan de commissaris van de koningin in Zuid- Holland, waarin zij sollici teert naar de functie van burgemeester van Den Haag". „Ik heb sedert twee jaar een dameskapsalon waar ik heel mijn ziel heb ingelegd, maar die ik in dit geval gaarne opgeef om het alge meen belang te dienen", al dus de kapster die vindt dat aan haar sollicitatie in het Jaar van de Vrouw best serieuze aandacht mag worden geschonken. „Mijn benoeming kan de proble men oplossen, is haar stelli ge overtuiging. „Ik heb na tuurlijk wel een bepaalde politieke overtuiging, maar ik ben graag bereid die in nader overleg te wijzigen". ïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiir iiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig Bus ramt bus: zeven gewonden 1 LELYSTAD (ANP) - Bij een busongeluk in Ooste- lijk Flevoland zijn gisteren zeven mensen licht gewond geraakt. Twee of drie van hen zullen enige tijd in het ziekenhuis moeten blijven. Een touringcarbus stond te wachten achter een voorge- sorteerde auto. De chauf- feur van een achteropko- mende bus had te laat in de gaten dat de wagens stil- stonden en botste op de touringcarbus. Beide bus- sen en de personenauto werden zwaar beschadigd. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli IN SAMENWERKING MET BEDRIJVEN (Van een onzer verslaggevers) Den Bosch/Den Haag Het ministerie van Economische Zaken gaat, in samenwerking met producenten en distribuanten van gas, olie, elektriciteit en drinkwater, een groot scheepse aktie voeren tot besparing van het energieverbruik. Daarbij wordt de hulp van iedere Nederlander ingeroepen, om aan de ze besparing zijn volle medewerking te verlenen. De aktie zal enkele jaren duren en per jaar enkele miljoenen guldens kos ten. voorbereiding van de besparingsaktie. In dit kader passen onder meer ook de regelingen, die het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening ontworpen heeft voor het beter isoleren van woningen en andere gebouwen. De regeling voor het verbeteren van warm- te-isolatie van woningen is 30 april j.l. al gestart. Tot nu toe zijn hiervoor 85.000 subsi die-aanvragen binnengekomen, waarmee een subsidiebedrag van 48 miljoen gulden gemoeid is. Thans is ook een regeling ont worpen voor „andere gebouwen dan wonin gen". Voor deze regeling, die gisteren inge gaan is, heeft de regering 50 miljoen gulden uitgetrokken. De regeling geldt in principe voor alle gebouwen, die voor 1 mei van dit jaar totstandgekomen zijn De plannen voor de nationale aktie tot besparing van energie is gisteren bekendge maakt door mr. J. de Roy van Zuydewijn, direktievoorzitter van de Provinciale Noord- Brabantse Elektriciteitsmaatschappij. Hij voegde hieraan toe, dat de regering op zo kort mogelijke termijn een beslissing moet nemen over het gebruik van kernenergie voor de opwekking van elektriciteit Volgens hem is het gebruik van kernenergie in de toekomst „aanzienlijk goedkoper" dan het gebruik van fossiele brandstof. VOOR GOEDE DOEL Ds. John Pellow, directeur van een Ang icaans oplei dingsinstituut voor predikanten schijnt zich niet al te gelukkig te voelen toen hij gisteren op een kermis zich liet vastklemmen in een schandpaal. Bezoekers aan de kermis mochten voor een klein bij drage dominee Pellow met eieren en rotte tomaten bekogelen. Het geld komt ten goede aan een liefdadigheidsin stelling. ALMELO De tweejarige Johan van Steenbergen en de evenonde kleuter Mi- chiel van Hasselt zijn gis teren aan hun verwondin gen overleden die zij oplie pen toen zij uit een raam vielen op de derde etage van een flat in Almelo. Het trieste ongeluk gebeur de in de ouderlijke woning van Johan van Steenber gen, waar mevrouw van Hasselt met Michiel op visi te was. De kinderen speel den in de slaapkamer en op een onverklaarbare manier moeten zij, terwijl zij tegen het raam leunden, de slui ting hebben opengekregen. De kleuters waren beiden enig kind. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniimiiimiiniui (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - In de land- en tuinbouw bestaat grote ontevredenheid over de vage opstelling van minister Van der Stee (landbouw) ten aanzien van de problemen in deze sector. De kans op nieuwe acties is niet uitgesloten. De centrale landbouworganisatie willen echter eerst nog afwachten hoe de Tweede Kamer zich tegenover de wen sen van de landbouw zal opstellen. Die wensen zijn terug te vinden in enkele moties, die gisteren tijdens de vergade ring van de Tweede-Kamercommissies voor landbouw zijn ingediend. Volgen de week zal de Kamer over deze moties stemmen. Bijna alle Tweede-Kamerfrakties heb ben zich bezorgd uitgelaten over de slechte inkomensontwikkeling in de land- en tuinbouw. Met name KVP, ARP en CHU dienden moties in waarin van de minister op korte termijn maat regelen worden gevraagd, zoals de boe ren in staat te stellen meer gelden voor hun oude dag te reserveren, de belas tingbetaling beter te spreiden, de' zelf standigenaftrek en de vrijstelling van bedrijfsvermogen voor de vermogens belasting met ingang van 1976 te verho gen en lastenverlichting door verlaging van de sociale premies. Minister Van der Stee hield de boot wat af. Hij wilde niet vooruitlopen op de Rijksbegroting voor 1976. Wel zegde hij toe in september te zullen bekijken of extra maatregelen nodig zijn om aan de noodsituatie in de land- en tuinbouw het hoofd te bieden. De minister vond, dat voorzichtigheid en terughoudend heid is geboden. Hij beschikt over on voldoende gegevens om al tot aanvul- lénde steunmaatregelen te besluiten. „Ik kan niet op basis van speculaties extra steunmaatregelen afkondigen", zei de minister, die wel erkende dat de situatie in de land- en tuinbouw somber is. Als een mogelijkheid om iets voor de noodlijdende boeren te doen zag de minister het teruggeven van sociale pre mies. Voor het verstrekken van meer rente-subsidies zag hij geen mogelijk heid. Een motie van de WD om een tussentijdse prijsverhoging voor land-, en tuinbouwprodukten vond de minis ter te ver gaan. Vertegenwoordigers van de landbou worganisatie toonden zich na afloop van de vergadering verbolgen over het antwood van de minister. Tevreden wa ren zij over de weerklank die hun eisen in de Tweede Kamer hadden gevonden. MEEVALLER VOOR GEMEENTE LEIDEN Rijk betaalt bouw zwembad De Zijl (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - De bouw van het nieuwe zwembad- complex De Zijl in de Leidse wijk De Kooi zal op kosten van van ruim 7 miljoen voor de gemeente Leiden, die nu met dit bedrag andere wijkvoorzienin- gen kan realiseren. Het rijk heeft besloten de bouw van De Zijl te financieren om de werk gelegenheid in de bouwsector te bevorderen. Met de bouw van De Zijl is reeds begonnen. (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT De Moerdijkbrug is vanmorgen enkele uren Onberijdbaar geweest, doordat om half zeven een vrachtauto met ianhanger geladen met bier op de brug tegen een paaltje reed en door de schok van de botsing al het bier over de weg werd geslingerd. Het verkeer moest worden omgeleid. Persoonlijke onge- lukken-hebben zich niet voorgedaan. mantelspecialist LISSABON, (UPD Rond het dagblad Republica in Lissabon is het tot een nieuwe crisis gekomen. Gisteren hebben de socialistische redactie en ook de communistische typografen van het blad sleu tels van het op 19 mei verzegelde blad gekregen. De journalisten hebben vervolgens het militaire bewind beschuldigd inbreuk te maken op de door hen ingestelde perswet en in feite de communis ten de controle op hun blad te hebben gegeven. Nadat de sleutel aan de redactie was overhandigd, weigerde de directeur van Republica, Gustavo Soromenho, het blad te betreden tenzij de veilig heidspolitie Copcon zou garanderen dat geen on bevoegden zouden worden toegelaten. Vervolgens kregen ook de typografen een sleutel. In de loop van de nacht lijkt er evenwel een nieuwe overeenkomst tot stand te zijn gekomen tussen de directie van het blad en de veiligheids troepen. Het is niet bekend aan welke voorwaar den de COPCON heeft willen voldoen. Republica is een van de laatste kranten die nog niet onder communistisch controle staan. Het blad is een maand lang politiek strijdpunt politie strijdpunt' geweest dat zijn weerslag heeft gehad tot in de regering. De revolutionaire raad, het hoogste orgaan in Portugal, bepaalde onlangs dat de typografen onwettig hadden gehandeld toen zij vorige maand het blad overnamen. De raad besloot echter ook dat er geen ontslagen mochten vallen', hetgeen tegen de wens is van de redactie die tien typogra fen wil ontslaan. DINSDAG EN WOENSDAG BU ALBERT HEUN Waterstofbom Dr. Edward Teller, een van de ontwerpers van de waterstofbom, is gisteren met pensioen gegaan. Hij is 21 jaar als hoogleraar verbonden geweest aan de universiteit van California en was 15 jaar mede directeur van het Lawrence Li- vermore-laboratorium.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1