Dat ze er zó beeldig uit kunnen zien en dat datzóvoordeligkan,kijk, dat is nu tonisch C&\! Vriendelijkheid kenmerkte Evangelische Kirchentag" Kerk en Wereld Engelse theoloog Richards uit het ambt getreden Werkmap rond problemen bij economische groei en versobering •telefoontjes Geld lenen zonder zorgen? r doktersassistente DINSDAG 17 JUNI 1975 LEIDSE COURANT 13 Tevredenheid over het ver-' loop van de vier dagen duren de manifestatie in Frankfurt van Westduitse protestantse christenen, die als de zestien de „Evangelische Kirchentag" bekend zal blijven, beheerste de organisatoren van deze ma nifestatie, die door vijftien duizend mensen werd bijge woond. Vier dagen lang hebben zij kunnen discussiëren over tal rijke vraagstukken van het christendom in deze tijd, zoals dat van de pluriformiteit, het probleem van de houding der kerk tegenover de wereld met haar politieke en maatschap pelijke vragen en met name de plichten van de mens ten aan zien van de ontwikkelingslan den. De oecumene kreeg een voor namelijk symbolische aan dacht. Vertegenwoordigers van andere kerken, met name van de rooms-katholieke kerk, de evangelisch-methodistische kerk, de grieks-orthodoxe kerk namen actief aan de dis cussies deel. Maar daar bleef het bij. Met name prof. dr. Hans Kueng beklaagde zich erover, dat geen duidelijk te ken van eenheid werd gesteld. Van verschillende kanten werd opgemerkt, dat er in de oecumene vertraging, zp geen stilstand is opgetreden, alt hans op officieel terrein. Dr.' Kueng verklaarde in verband hiermee daarover niet zo erg in te zitten, want zo zei hij in een forumdiscussie al blijft de leiding achter, aan de basis vindt de oecumenische toenadering verder doorgang. Door de demonstratieve afwe zigheid van de conservatieve evangelische groepering „Kein anderes Evangelium", die wei gerde aan de Kirchentag deel te nemen, kreeg de kwestie van de pluriformiteit grote aandacht. Onder bijval van ve le aanwezigen spraken ver schillende sprekers zich uit voor een „pluriformiteit in de praktijk", al mag die plurifor miteit nooit leiden tot een on derlinge verwijdering. Integen deel pluriformiteit dient de wederzijdse verrijking. Ondanks de soms scherpe dis cussies verklaarde de presi dent van de Landeskirche Hessen-Nassau, dr. Helmut Hild, dat het karakter van de ze Kirchentag „vriendelijkheid had uitgestraald". Hij consta teerde ook een duidelijk enga gement. De deelnemers waren meestal niet alleen maar gas ten, maar ook medewerkers, zo verklaarde hij. Er is vol gens hem veel meer potentieel binnen de kerk aanwezig dan algemeen wel vermoed wordt. De 53-jarige Engelse theoloog Hubert Richards heeft bekend gemaakt, dat hij uit het ambt treedt Door voortdurende druk van hogerhand zegt hij geen kans meer te zien zijn vak uit te oefenen. Tot 1972 was Richards hoofd van het Corpus Christi College in Londen, het enige college in Engeland voor katechetische vorming. Tevens was hij direc teur van het Nationale Cateche- tische Centrum. In 1972 kwam de gehele staf van Corpus Christi in conflict met kardinaal Heenan, vanwege meningsver schillen over de encycliek „Hu- manae Vitae". Kardinaal Heenan eiste dat uit nodigingen voor enige gastdo centen, werden ingetrokken. De staf weigerde hierop in te gaan en nam in zijn geheel ontslag. Alle collega's van Richards heb ben intussen het ambt verlaten. Corpus Christi werd in maart van dit jaar gesloten. Richards heeft naar zijn zeggen sinds 1972 geen post meer be kleed1 binnen zijn eigen vakge bied. „Het werd me steeds dui delijker dat ik niet vrij ben om in dit land theologie te doceren aan een Rooms-Katholieke in stelling", zo heeft hij verklaard. Hij heeft nu een leeropdracht aanvaard op een niet-katholiek instituut. Kardinaal Heenan heeft gezegd het besluit van Richards te be treuren. Hij verklaarde met na druk, dat hij nooit heeft getwij feld aan de oprechtheid van de stafleden van Corpus Christi, toen deze besloten liever ontslag te nemen, dan onder leiding van de kardinaal geloofsonderricht te geven. Korte metten De voorzitter van de Vaticaan se congregatie voor de religieu- en de seculiere instituten, kardinaal Arturo Tabera y Araoz, is eenenzeventig jaar oud, aan een hartaanval overle den. Kardinaal Tabera y Araoz is aartsbisschop van Pamplo- in Spanje. Hij is ook enige tijd voorzitter geweest van de Vaticaanse congregatie voor de eredienst. Politie in burger heeft bij een overval op een klooster bij Na pels ontdekt, dat de religieuzen clandestien borduurwerk deden, waardoor zij de Italiaanse ar beidswet overtraden. Het werk werd verricht voor een fabriek de buurt van het klooster, die 1 vier maanden stil ligt door en arbeidsconflict. De werkne mers krijgen een werkloosheids uitkering. De wet zegt, dat in dergelijke omstandigheden geen werk door derden mag worden gedaan. De docent Nederlands JJ. Sturm krijgt een vaste aanstel ling aan het Moller-instituut te Tilburg. Dit is het resultaat van het optreden van een com missie van goede diensten. De heer Sturm weigerde enige tijd geleden een acte van verklaring te tekenen, waarin de indenti- teit van het instituut bepaald werd. Volgens de heer Sturm greep de verklaring terug op een te oud verleden. Het be stuur zal nu een gesprek organi seren met alle betrokkenen, ook docenten en studenten, waarin de identiteit van het instituut zal worden vastgelegd. Op een tentoonstelling van oude kerkhistorische documenten in Frankfurt is ook een exemplaar te zien van een „universeel kerkblad" uit het jaar 1837. Het blad werd uitgegeven door voor aanstaande katholieke, protes tantse en joodse geestelijken en kan als zodanig gelden als een van de eerste pogingen tot oecu mene in Duitsland. Op de komende synode van de Kerk van Engeland - van 30 juni tot vier juli te London - zal de toelating van de vrouw tot het ambt ter sprake komen. De synode zal waarschijnlijk geen fundamentele bezwaren hebben tegen de toelating, maar toch niet de ingewikkelde procedure in werking stellen om deze ook mogelijk te maken. Van de drieënveertig diocesen hebben er dertig verklaard, dat er geen fundamentele bezwaren zijn. Slechts vijftien wilden ook, dat er stappen onderno men zouden worden om haar in de praktijk mogelijk te maken. Op intiatief van het bisdom Den Bosch zullen in het na jaar in Noord-Brabant in al lerlei kringen de problemen rondom de economische groei, de werkloosheid en de verso bering in discussie worden ge bracht. Een speciale werkgroep van het Diocesaan Pastoraal Cen trum heeft daartoe een werk map samengesteld, die eind augustus verschijnt en ook voor bespreking buiten het bisdom Den Bosch zal kunnen gelden. De werkmap wordt ge toetst in brede kring, zoals werkgevers, werknemers, vrouwenorganisaties, werken de jongeren, werklozen, stu denten, vormingswerkers, on derwijskrachten en pastores. Allerlei organisaties hebben toegezegd de werkmap tot uit gangspunt te nemen van cur sus- en groepsgesprekken- werk. De werkgroep wilde een ver binding maken tussen de vele publikaties van deskundigen en de mensen die zich een oordeel willen vormen over ge noemde problemen. In de werkmap wordt geprobeerd om in een korte en bondige beschrijving de huidige econo mische situatie en de gevolgen ervan te verhelderen. Daarnaast wil de werkgroep vanuit de christelijke levens beschouwing een verdieping geven van de motieven die ten grondslag liggen aan de op roep tot een soberder levens stijl, zoals die onder anderen door de bisschoppen en de Raad van Kerken is gedaan. De werkgroep heeft domicilie gekozen aan de Biltstraat 121 te Utrecht. Nederlandse vertaling van Romeinse rituelen in najaar beschikbaar De Nationale Raad voor Li turgie legt de laatste hand aan de vertaling van alle Ro meinse rituelen en het Missale Romanum. Binnen het jaar zullen dan de sinds 1968 in Rome verschenen onderdelen van het rituale, pontificale en Missale Romanum in het Ne derlands beschikbaar zijn. Al dus meldt het informatiebul letin van de r. k. kerkprovin- In het komend najaar zal de raad in een serie de vertaling van alle Romeinse rituelen uit geven. Het gaat om het huwe lijk, de begrafenis, het vorm sel, de ziekenzalving, de wij ding tot bisschop, priester en diaken, de aanstelling tot lec tor en acoliet, de religieuze professie, de heilige communie en de verering van de eucha ristie buiten de mis (met de aanstelling tot buitengewone bedienaar van de communie), het kinderdoopse, de zegening van abt en abdis, het doopsel van volwassenen en het sacra ment van boete en verzoening. reed gekomen. In de komende maanden wordt deze vertaling nagezien en gecorrigeerd, zo dat in de eerste helft van vol gend jaar het nieuwe Missale Romanum in Nederland voor gebruik aan het altaar zal ver schijnen, zowel voor de zonda gen als de weekdagen. Q Q Q O 071-22244 BU PLAATSING VAN p, DEZELFDE TEKST op, 3 achtereenvolgende dagen: n l slechts 2x betalen op 6 achtereenvolgende dagen: slechts 3* betalen p, regel-telefoontje9 te plaatsen over een ol 2 kolom met grotere lettercorpsen 26 cl per mm. t Opdrachten worden telefonisch en schrifteli|k aangenomen tot de dag - vóór plaatsing 13.00 uur. d! Automarkt Deze auto VW. KEVER 1200 bj. 71 kleur blauw. Altijd door dame bere- tuto gebruikt, rerkelijk sho wroom nieuw, nw. banden. Blaupunkt radio. 34.000 km. 3700 tel. 0171110320. FORD ESCORT 1300 van 73. Gebruikt als 2e auto. Verkeert echt in nieuw staat. 33.000 km. 6250. Van particulier. Tel. 071—63351. Na 17.00 uur. AUTOTAXATIEBUREAU v.d. Berg (Bovag-garantie) Audi 100 S model 1971 3050.-, Renault R 12 TL 1971 3900,-, Alfa 2000 model 72 6200,-, Opel Rekord '69 2150,-. Middelstegracht 71-24b, Leiden. Tel. 20950. AUTOTAXATIEBUREAU v.d. Berg. Autobianchi A 11 1971 3450,-, Alfa 1750 71 6200,-. VW Variant 1972 3750,-. Viva 1972 3950,-, Opel Coupé Ka- dett LS 1972 5850.-. Middel stegracht 71-24b. Leiden. Tel. 20950. OATSUN 120A Cherry coupé okt. 73. De sportieve superluxe cherry uitvoering met 1200 cc motor in praktisch nieuwe staat, 30.000 km gelopen compleet met radio, mistlampen en mis- tachterlamp. Een bijzondere vei lige en extra luxe auto met kooicarrosserie, veiligheids- hoofdsteunen, zonwerend glas, verstelbare stoelleuning etc. etc. Kleur wit met zwarte sltaibekle- ding prijs 8500.- met volledige dealergarantie.Autobedrijf Broertjes Datsun dealer, Hoofd straat 158, Sassenheim. Tel. 02522—12921. KWALITEITSUITLATEN voorde lig gemonteerd voor alle type auto's. Garage van Berge Hene gouwen, Hogewoerd 169, Lei den, tel. 22447. Bij MEYKNECHT kunt u uw auto tegen contante betaling kwijt. een frisse servicebeurt met 3 maanden BOVAG-garantie ver kopen. Kom eens langs. Leidse- weg 308A, Voorschoten. FORD ESCORT combi type '71 3500, Toyota Corolla coupé 72 5950, met Bovaggarantle- bewijs. Garage van Berge Hene gouwen. Hogewoerd 169, Lei- Autotaxatiebureau v.d. Berg (Bovag-garantie) ALFA 1750 BERLINA 1971 6250.-. Fiat 1300 LS Coupé- 6200,-. Ford Granada 2300 Coupé 16 mnd. oud 9750,-, Vauxhall 1973, nieuw plm. 14.000.- nü 7200,-. Middelstegracht 71- SIMCA 1100 Spec. 5 deurs. rood, dec. 1971 55.000 km. In. prima staat. Prijs 5000,- 02522—11304. Huwelijk V.D. BERG KOOPT OF VER KOOPT OOK UW AUTO mits deze in goede staat verkeert en niet te oud is. Contante beta ling. Aanbieding Garage Middel stegracht 71, tel. 071-20950. Nette R.K. VROUW 50 jr. mei nog 6 jonge kinderen. De kinde- vraagt langs9deze weg een nette man tussen 50—60 jaar. Brieven onder no. 386 a.h. bur. v.d. blad. Zaken en financiering Dat kan. Oe Finata Bank laat zien op welke bedragen u moet rekenen. In handen Aantal termijnen. Bedrag per maand- 2.000,- 24 maanden 104.16 3.000.- 24 maanden 153,64 4.000.- 36 maanden 146,44 5.000.- 36 maanden 180.64 7.500,- 48 maanden 213,67 Dit is inklusief rente en kwijtschelding bij overlijden. Rente is aftrekbaar voor de belasting. U bent welkom bij de onderstaande kantoren. Ook op koopavond van 18.3020.00 uur. Anders op vrijdagavond van 18.3020.00 Leiden, Steenstraat 33, (071) 34347 Haarlem, Dreet 18, (023) 311950 - 's-Gravenhage, Prins Hendrikplein 18, (070) 651804, Zeestraat 71, (070) 468920. Psychiatrisch Ziekenhuis Endegeest In het ziekenhuis, gelegen in Oegstgeest, kan op korte termijn worden geplaatst een ten behoeve van de internist. De zeer afwisselende werkzaamheden zullen o.m. bestaan uit: a. medische administratie: b. assistentie bij patiëntenonderzoek, röntgen* diagnostiek en laboratoriumonderzoek. Het bezit van de diploma's MAVO en doktersas sistente is vereist. Salaris, afhankelijk van leeftijd en ervaring, tot maximaal 1601,- per maand. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot de internist, mej. dr. M. C. van der Plas. telef. 071—51840. ENDEGEEST OEGSTGEEST Endegeesterstraatweg 5 Tel.(071) 51840* Voor alle doeleinden hebben wij KONTANT GELD voor u be schikbaar! Bel 01713-3541 of komt u even langs. Ook 's avonds bereikbaar! Financie ringskantoor W. J. Borst. Pas toor Onelplein, 8. Roelofarends- KREDIETBURO TON POSTEL MANS. Persoonlijke leningen, fi nancieringen tot 25.000. Aflossing 1 tot 5 jaar. Snelle afwikkeling Beukenrode 26, Lei den. Tel. 071-31932. Te koop aangeboden HEUGAFELTTEGELS. Alle kleu- ren direct leverbaar. 5 jaar ga rantie. Gemakkelijk te leggen. Tijdelijk Stanley mes cadeau bij aankoop van min. 20 tegels. Smil9 Woninginrichting, Mare 98, Vrouwensteeg 9. Tel. 23913. Doe het zelf TAFELS, boekenkasten, trap pen, wandmeubels enz. Wij ma ken het voor u op maat in eigen werkplaats. Doe het zelf shop Het Houtcentrum, Levendaal 139. Tel. 21367. ROLGORDIJNEN, rolhorren. Wij hebben ze in voorraad ook de speciale stoffen. Heeft u ons ABC wand en zelfbouwsysteem al gezien, zeer voordelig en veel logelijkheden. WANDSCHROTEN aanbieding vuren 6 cm. ƒ1,10 p.m.. grenen 6 cm. 1.15 p.m., parana 6 cm. 1.20 p.m.. grenen 8 om. 1,80 p.m., hardhouten 6 cm. 2.- p.m., wandplaten speciaal 122 x 244 22,50 p. pl. t Diversen Het TAPIJTCENTRUM Leiden heeft een kollektie karpetten die z'n weerga niet vindt in de ge hele Randstad! Kom ze maar eens bekijken! Alleen grote mer ken. alles in voorraad, zeer inte ressante kortingen! Het Tapijt centrum Leiden, Hoge Rijndijk 90. Leiden. Het TAPIJTCENTRUM heeft mo menteel zeer fraaie tapijtcou pons in diverse soorten, kleuren en afmetingen. En... ook tapijt coupons worden volledig gega randeerd, want het is en blijft merktapi|t. Het Tapijtcentrum Leiden. Hoge Rijndijk 90. Lei- Bij het TAPIJTCENTRUM Leiden zijn de best getipte bouclé tapij ten van Nederland zo uit voor raad leverbaar. Arie Veen Tra des, Desso Toulon. Hatema Ex tra Plus, Louis de Poortere IJrbi- no. Laag geprijsd en gratis ge legd. Het Tapijtcentrum Leiden. Hoge Rijndijk 90. Leiden. WOLLEN TAPIJTCOUPONS! Daar heeft wolfiliaal Levendaal er natuurlijk voldoende vanl Als uw keuze er bij is bent u een boffer, want de prijzen zijn zeer aantrekkelijk. Ook coupons zijn volledig gegarandeerd want het is en blijft natuurlijk merktapijt! Het Tapijtcentrum Levendaal/- Wolfiliaal. Levendaal 159-161, ONTVETTINGS- en VERMAGE RINGSTHEE, 2 maal daags een kop|e trekken als thee en u slankt af. 100 gr, 100 gr. 2,95. Drogisterij Boerhave, Haarlem- CAFE-RESTAURANT In den Ver gulden Turk. Steenstraat 2. Lei den. Tel. 30335. Voor uw partij- LAGOSTINA CLASSIC KOOK- SET, S-delig 225,- voor 159.-. Lagostina Moonline kookset, 5-delig 275,- voor 199,-. Ouds hoorn, Haarlemmerstraat 1Ö0, Lelderv PARAPLU REP. (ook voor op vouwbare o.a. knirps) invaliden- stokken. wandelstokken van Oerle. Haarlemmerstraat 95 bij de Vrouwensteeg. Reparaties worden alleen aan de zaak aan genomen. Tel. 23458. De dametjes krijgen enige jurkjes, helemaal versierd met kantjes en strookjes. Met bonte ruitjes en lieve bloemetjes. Net 'n plaatje. C&A zorgt er, voor dat dat heel voordelig kan! Wat leuk voor dié' meisjes. Clot U töcA dtnAdeiJ^eX! De Provencaalse bloemetjes scliortjurk in de Origineel uitgewerkt wikkelschurt Puur landleven in een romantische lange „style paysanne" met rok tot op de kuit. Met volants van katoenen denim. Tot over de knie, jurk van geestig bij elkaar geraapte effen en en vlinderstruken in verschillende kleuren hij elkaar, met'n vrolijke bontgekleurde katoenen geruite lapjes. Opgesierd met speelse struken 100" o Katoen. 122-146 garnering. 152-107 en lieflijk kant. ÏI2-116

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13