VERLIEZEN VAN KLM STIJGEN TOT 65,4 MLN VEEL RESERVES OVER WELZIJNSBELEID Sociale uitkering met 5.43 procent omhoog Baader c.s. weer uit rechtszaal verwijderd Intern overle groep-De Zeeuw CeidóeSoivtant VRIJDAG 13 JUNI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 AMSTELVEEN (ANP) Het verlies van de KLM is in het op 31 maart geëindigde boekjaar 1974-1975 ten opzichte van 1973- 1974 gestegen van 53,9 min tot 65,4 min. Het verlies per aandeel van 100,— steeg van ƒ17,36 tot ƒ21,05, zo heeft de KLM meegedeeld. De bedrijfsinkomsten stegen met 20 pet van ƒ1,8 miljard tot ƒ2,1 miljard. De bedrijfs kosten (inclusief afschrijvingen) waren even eens 20 pet hoger en bedroegen 2,2 miljard (v.j. 1,8 miljard). Het bedrijfsresultaat vertoonde een verlies van 57,9 min tegen een verlies van 46,3 min in 1973-1974. Evenals vele andere luchtvaartmaatschap pijen ondervond de KLM de gevolgen van de ongunstige wereldeconomie, die werden gekenmerkt door de monetaire onstabiliteit, sterke inflatie en recessieverschijnselen. De vervoersgroei bleef dan ook beperkt tot 3 pet, aldus de KLM. Het jaarverslag zal in de eerste helft van juli verschijnen. De directie heeft besloten op korte termijn de vaste bedrijfskosten van de luchtvaartmaatschappij „kritisch op doel matigheid te toetsen". Het onderzoek zal worden uitgevoerd met assistentie van het bedrijfsadviesbureau McKinsey, dat in het verleden ook bij dergelijke onderzoeken van de KLM betrokken is geweest. De aanzienlijke stijging van de brandstof- De directie zegt dat het onderzoek in sommi- prijzen werd wel gecompenseerd in de tarie- ge sectoren kan leiden tot vermindering van (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer staat vooralsnog gereser veerd tegenover de wijze waarop de regering het welzijnsbe leid wil opzetten. Dit bleek gisteren tijdens de eerste ronde van het CRM-debat over de knelpuntennota. De socialist Voogd die veel prijzende woorden over de nota sprak, zei waarschuwend: „De regering heeft veel beloofd, zij zal ook veel moeten waarmaken". De vorig jaar om deze tijd verschenen knelpuntennota toont aan waar het thans aan schort op het welzijnsterrein en hoe het overheidsbeleid dient te worden opgezet De kern is meer lijn te brengen in de grote hoeveelheid voorzieningen. De confessionale fracties waarschuwden nadrukkelijk dat dit streven niet ten koste mag gaan van het particulier initiatief. Volgens hen moeten de particuliere organisaties bij de voorbe reiding van het beleid worden betrokken. Veruit het meest ingenomen met de nota toonde zich de PvdA. Voogd zei, dat het kabinet hiermee „de weg is ingeslagen naar een totaal andere samenleving". Hij voegde hieraan toe, dat dit in sommige opzichten een delicate, zelfs pijnlijke operatie DEN HAAG Met ingang van 1 juli 1975 gaan de uitkeringen van de verschillende sociale verzekeringen omhoog als gevolg van de wettelijk voorgeschreven halfjaarlijkse aanpassing aan de loonontwikkeling. De uitkeringen krachtens de arbeidsongeschiktheidsverzeke ring (wao) die zijn ingegaan vóór, 11 juli 1975, worden per deze datum verhoogd met 5,43 procent. Ook het minimum dagloón, waarnaar de uitkering ingevolge de wao, de ziekte wet (zw) en de werkloosheidswet (ww) worden berekend, gaat omhoog. Daarbij zal het maximum dagloon, dat geldt voor de berekening van de uitkeringen krachtens de wao, de zw en de ww per 1 juli 1975 stijgen van 164,- tot 172,91.Het maximum dagloon voor de ww wordt per 1 juli verhoogd tot 172,91. Voor de berekening van de premies ingevolge de wao, zw en de ww zal het maximum dagloon, dat thans 164 bedraagt, per 1 juli a.s. geen wijziging ondergaan. De kinderbijslagen worden per 1 juli ook met 5,43 pet opge trokken. Dit leidt tot de volgende kwartaalbedragen: Voor een 2e en 3e kind van 255,06 tot 269,10 Voor een 4e en 5e kind van 340,86 tot 358,80 Voor een 6e en 7e kind van 376,74 tot 397,80 Voor een 8e en elk daarop volgend kind van 417,30 tot 439,92 Als gevolg van de bevriezing van de kinderbijslag voor het eerste kind blijft deze bijslag gehandhaafd op 164,58 per kwartaal. Per 1 april j.l. zijn de aow en aww-uitkeringen alleen voor de maanden april, mei en juni met 3,7 pet verhoogd. Zoals bekend is inmiddels echter besloten de vóór 1 april geldende aow en aww-uitkeringen naast de normale halfjaarlijkse aan- passing tijdelijk met 2 pet méér te verhogen. Deze 2 pet-verho ging zal worden verleend van 1 juli 1975 tot 1 januari 1976. Een en ander leidt tot de volgende pensioenbedragen over het jaar 1975: 1 januari 1 april 1 juli gehuwde bejaarden ALLEENSTAANDE BEJAARDEN weduwen met kinderen weduwen zonder kinderen wezen tot 10 jaar wezen van 10 tot 16 jaar 16 909,- 943,- 977,50 641,50 665,50 690,50 909,- 943,- 977,50 305,- 316,50 c tot 27 jaar 397,50 412,50 427,50 Als gevolg van de verhoging van de aow-pensioenen zullen met ingang van 1 juli 1975 ook de toelatingsgrens en de premie-inkomensgrenzen voor de verschillende klassen van de bejaardenverzekering worden opgetrokken, om te voorkomen dat bejaarden als gevolg van de aow-verhoging de bejaarden- verzekering moeten verlaten. De toelatingsgrens wordt vastge steld op 16.767,- en de premie-inkomensgrenzen zullen wor den tot 8611,-, 12.042,-, 13.052 en 14.910,-. De verzekerden in de bejaardenverzekering zijn de volgende premies verschuldigd: Alleenstaanden inkomensklasse maandpremie tot 8.611 18.20 8.611,- tot 12.042 36,20 12.042,- tot 13.052 72,40 13.052,- tot 16.767 90,50 Echtparen inkomensklasse maandpremie tot 12.042,- tot 12.380 54,40 12.380,- tot 13.052 72,40 13.052,- tot 14.910 90,50 14.910,- tot 16.767 126,75 Met ingang van 1 juli 1975 zullen de volgende bedragen gelden voor de eigen bijdrage a.w.b.z.: voor alleenstaanden wordt het minimaal ter vrije besteding overblijvende bedrag verhoogd van 197 per maand tot 201 per maand, de eigen bijdrage van 468,50 per maand tot 489,50 per maand. Voor echtparen zal het minimaal ter vrije besteding overblij vende bedrag worden verhoogd van 394,- per maand tot 402 per maand, de eigen bijdrage van 549,- per maand tot 575,50 per maand. De terreur in Noord-lerland duurt voort. Gisteren werd in het centrum van Belfast een auto opgeblazen. Drie personen kwamen hierbij om lllllllllllllllllllllllllllil Ondanks de vreug- weer. hebben vele schijnlijk toch wat afkoeling gezocht. Weinigen zullen or echter bij hebben stil gestaan dat er werkten in een temperatuur, die zo'n 65 graden verschilde met de buitentemperatuur. De expeditieleden van een grote ijsfa briek in Eindho ven. waar 100.000 liter ijs per dag wordt geprodu ceerd, werken doorgaans in een temperatuur van •35 graden celcius. 'iiiiiiiiiniiiiiiimiiiiiin STUTTGART (DPA-AP) - De vier verdach ten in het Baader-Meinhofproces dat in Stuttgart wordt gevoerd, zijn donderdag voor de tweede keer sinds het begin van het proces uit de rechtszaal verwijderd. Uit protest tegen een verklaring van de hun toegewezen verdediger Manfred Künzel wil den de wegens vijfvoudige moord, roofover vallen en oplichterij aangeklaagde anarchis ten Andreas Baader, Ulrike Meinhof, Gu- drun Ensslin en Jan-Carl Raspe de zaal verlaten. Zij werden echter tegengehouden door de zaalwachters. Maar toen Baader Künzel beledigingen naar het hoofd gooide en een wetboek op tafel smeet, werden de verdachten voor de rest van de dag van de zitting uitgesloten. Twee hooggeplaatste regeringsfunctionaris sen, de federale minister van binnenlandse zeiken Werner Maihofer en zijn ambtgenoot van de deelstaat Rijnland-Westfalen Heinz Schwartz, hebben gewaarschuwd tegen het steeds dreigender wordende terrorisme zo wel van extreem links als van neo-nazi zijde. In de Bondsdag te Bonn worden zware discussies gevoerd over nieuwe anti-terroris tische maatregelen, waaronder het legaal afluisteren van gesprekken tussen advoca ten en hun cliënt waarbij mogelijk een complot zou kunnen worden gesmeed. Maihofer, die aan het hoofd van West-Duits- lands inlichtingendienst staat, zei dat de politie zoekt naar 24 linkse terroristen die zich schuilhouden en die steun krijgen van „minder dan 100 potentieel gevaarlijke me deplichtigen". Illlllllllllllllllllllllllllll! De hevige re genval in Noord Spanje heeft grote delen on der water gezet. De rivier Ria del Bilbao trad bui ten haar oevers en overstroom de een gedeelte van de stad Bil bao. Illlllllllllllllllllllllllllll Van onze parlementaire redac tie Den Haag Topmensen van de KVP oefenen druk uit op de oud-partijvoorzitter, dr. ir. D. de Zeeuw, om het conflict met hem in der minne te regelen. Ook met aanhangers van de Zeeuw zal voor de partijraads vergadering van 20 en 21 juni worden gesproken om de akti- viteiten van de groep-de Zeeuw tot een minimum te beperken. Geprobeerd wordt de groep-de Zeeuw binnen de KVP te behou den. Daartoe heeft vice-voorzit- ter van de tweede kamerfractie A. Weyters intussen met dr. De Zeeuw een gesprek gehad. Deze is gevraagd zijn tegenkandida- tuur voor het voorzitterschap in te trekken maar dat heeft hij geweigerd. Topfiguren van de KVP zullen ook op de aanhan gers van de Zeeuw druk uitoefe nen. Zij menen namelijk dat de Zeeuw onmogelijk als partij voorzitter kan en mag terugke ren. Volkomen onjuist wordt het geacht dat de groep-De Zeeuw plotseling de politieke koers van de KVP ter discussie gaat stel len. In het conflict tussen het partijbestuur en de Zeeuw was dit niet in het geding. Van de groep-de Zeeuw wordt verwacht dat zij zich zal neerleggen bij de besluiten die 20 en 21 juni op de Partijraadsvergadering wor den genomen en dat zij zich verder onthoudt van akties die de partij schade zouden kunnen berokkenen. Nieuw onderzoek bouw Almere nodig (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - De bouw van de nieuwe stad Almere in zuid elijk Flevoland moet opge schort worden. H?t ministerie van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening (en niet de Rijksdienst voor de IJsselmeer- polders) moet een nieuwe stu die wijden aan de planologie van de polder. Daarin moet op nieuw bekeken worden of Al mere werkelijk de overloop van Amsterdam zal moeten worden. Dit is de belangrijkste conclusie uit een rapport over de bestem ming van Zuidelijk Flevoland, samengesteld door de Stichting „Interuniversitair instituut voor sociaal-wetenschappelijk onder zoek" te Amsterdam. Volgens het rapport past Almere in een overloop-politiek, dip achter haald is. De nieuwe stad lost de ruimtelijke problemen niet op, maar verergert deze alleen maar. Elitair MET EN IN DE SAMENLEVING ontwikkelen zich ook steeds nieuwe scheldwoorden; „elitair" is er daar één van. Vroeger was het begrip „élite" voorbehouden aan de minderheids groep op de hoogste rangen van de samenleving; er was toen nog een nauw verband met de oorspronkelijke betekenis van het woord: „uitgelezen" of „keur". Tegenwoordig keert men weer een beetje naar die oorspronkelijke betekenis terug, nadat een tijdlang „eli tair" gebruikt werd voor alles en iedereen die niet heette open te staan voor vernieuwing; voor sommigen was het zelfs een alternatief woord voor „rechts". MAAR, ZOALS MEER BLIJKT, schuld is een repeterende breuk: zelfs vernieuwers ontkomen niet aan het risiko dat ze elitair worden. Wat de meest progressieven in de kunst doen, heeft evenveel weg van de „keur" van een minderheid, als de klassieke muziek en de klassieke poëzie die in de kringen of door de protectie van de adel in vroegere eeuwen ontstond. Het optreden van sommige P.S.P.'ers, socialisten en P.P.R. ers is zo beschouwd wel anders maar even elitair als de liberaal-denkende toplaag in het vaderland. Tegelijkertijd is er dan ook nog een andere beweging gaande: in bepaalde opzichten heeft het zich afzetten tegen zogenoemde eliten een beweging tot gevolg waar de gelijkvormigheid ten koste gaat van goede smaak, geestelijke spankracht en soms zelfs van de menselijke waardigheid. ALS EEN SOORT VAN „CONTRA-REVOLUTIE" groeit daardoor de behoefte aan een nieuwe elite-vorming: op cultureel, sociaal- maatschappelijk en zelfs geestelijk terrein. De kreet „Ik ben blij elitair te zijn" is dan niet meer een uiting van hoogmoed of zelfgenoegzaamheid, maar het getuigen van een behoefte aan verdieping en ontplooiing van de menselijke persoon. Zo gaat het begrip elitair dan de weg op die vele anderen ó.a. sociaal, christelijk, liberaal zijn moeten gaan. Weeroverzicht DE BILT De activiteit van de depressies op de Oceaan ver plaatst zich geleidelijk verder in de richting van West-Europa. Van het krachtige hogedrukge- bied boven Scandinavië van en kele dagen geleden rest nu niets meer dan een zwakke rug van hogedruk in onze omgeving als een uitloper van het krachtig gebleven hogedrukgebied bij de Azoren. Langs de noordflank van dit hogedrukgebied trek ken de depressies weer naar het oosten en de eerste van een reeks bereikte reeds Noorwe gen met regen en lagere tempe raturen. De volgende depressie koerst op Schotland af en het frontensysteem ervan kan in de loop van het weekeinde ons be reiken. De veranderingen zullen zich echter in een langzaam tempo voltrekken. De afgelopen nacht werd nog be heerst door de rug van hoge druk. Bij weinig wind kwam in het binnenland de temperatuur plaatselijk tot 6 graden. Vooruitzichten voor zondag: Wolkenvelden en later mogelijk regen. Enige verdere daling van temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers: VOOR ZONDAG: Aantal uren zon: 0 tot 10 Min. temp.: omstreeks 13 graden Max.temp.: omstreeks 18 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op' een geheel droog etmaal: 60 procent. re». Luxe trein De Franse staatsspoorwegen rij den met ingang van vandaag op de route Parijs-Nice eenmaal in de week met een luxe trein, waarin de passagier met muziek wordt gewekt, zijn ontbijt op bed krijgt en 's avonds zijn fa voriete film kan zien. -ssr- 125 jongste de,«ere«"'e'Wt" Te weinig begeleiding voor LTS-ers LEIDEN (ANP) De begelei ding van lts-ers op school is onvoldoende, voOral op belang rijke momenten, waarop zij een keus moeten maken. Een slecht overwogen keus van studiepak ket maakt het voor hen later onmogelijk te werken in een vak, waar ze dan voorkeur voor blijken te hebben. Dat schrijven drs. F. Andries, drs. P. L. Stroink en M. Gos lings vai) het Nederlands Insti tuut voor Preventieve Genees kunde TNO in Leiden naar aan leiding van hun onderzoek on der duizend lts-ers, die op het punt stonden de school te verla ten. Als lts-ers een keus in studie richting moeten maken, blijken ze dikwijls niet het belang van die beslissing te zien, zo zeggen de drie. Meer informatie en pra ten over keuzepakketten is vol gens hen nodig. De ouders moe ten bij het bepalen van die keus worden betrokken. Hun belang stelling voor wat er op school gebeurt noemen de drie erg ge ring. Volgens de onderzoekers is een ondoordachte keuze vaak het gevolg van -een gemis aan be langstelling voor school en lts- ers. Een hekel aan leren en vooral aan theorievakken maakt de keus om te gaan werken erg aantrekkelijk. Men realiseert zich dan niet hoezeer de toe komst daarmee wordt inge perkt, zo zeggen zij. Ook blijkt volgens hen, dat lts-ers weinig inzicht hebben in de arbeidssi tuatie: ze kennen maar een paar bedrijven en weten eigenlijk niet goed wat voor werk ze kun nen doen. In de praktijk vinden ze het werk dan dikwijls weinig afwisselend en oninteressant. Wat werken is, ervaren ze pas in het werk zelf. Griekenland: Geen datum EG-lidmaatschap BRUSSEL (ANP) - Een da- turn waarop Griekenland lid zal zijn van de Europese Ge meenschappen valt nog niet te- noemen. Dat heeft de Griekse ambassadeur bij de EG in Brussel, Stephanos Stathatos, gisteren op een persconferen tie in Brussel meegedeeld. Even tevoren had Stathatos, namens zijn regering, officieel om het Griekse lidmaatschap van de EG verzocht. De onder handelingen over de voor waarden waarop Griekenland het volledige lidmaatschap van de EG kan krijgen zullen enige tijd vergen. Het land is thans geassocieerd lid.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9