Nederland moet straffen om zich te beschermen Vandaag honderdduizendste auto op autoslaaptrein Nieuwe voorstellen herindeling provincies Geld lenen ^een maximale sanctie tegen Zuid-Molukkers Ministeries bang verantwoording W einreb-rapport te dragen Gezinshulp voor weduwnaars omité wijst legalisering oft-drugs af Vrijdag 13 juni 1975 leidse courant PAGINA 7 Israël sluit grenzen i.v.m. juwelenroof TEL AVIV (AP) - De ISrae- lische politie heeft gisteren de havens en grensover gangen gesloten in een po ging te beletten dat de buit van de grootste juwelen- diefstal uit de geschiedenis van Israël het land wordt uitgesmokkeld. De juwelen met een waarde van ruim een miljoen dol lar werden vorige week ontstolen aan mej. Gila Le vi uit Frankfurt, die in Tel Aviv op vakantie was. Tijdens haar verblijf in Is raël had ze haar juwelen in een bankkluis gedepo neerd. Op de dag dat ze weer naar West-Duitsland wilde terugkeren haalde zij de juwelen bij de bank af. Op het moment dat zij de bank uitkwam werden de juwelen geroofd door twee mannen op een scooter. De politie heeft in Frank furt foto's van de sieraden opgevraagd. De politie verwachtte gisteren tijdens de derde dag van het proces tegen de Zuidmolukkers demonstraties. In verband daarmee werden alle auto's waarin zich Zuidmolukkers bevonden aangehouden en op. wapens onderzocht. (Van een onzer verslaggevers) INHEM De Nederlandse samenle- is aan zichzelf verplicht zich tegen criminaliteit te weren en zich hier- zoveel mogelijk te vrijwaren voor toekomst. Uit de op te leggen straffen oet onmiskenbaar een grote mate van tearing blijken. De sanctie op him drag dient zo voelbaar te zijn, dat ze weegt tegen hun eventueel verlangen realisatie van hun ideaal te blijven vorderen via criminaliteit". Met deze lorden ondersteunde gisteren de Arn- ise officier van Justitie mr. Lau- rs zijn eisen tegen de Zuid-Moluk- 1, die of door samenspanning of door adwerkelijke inzet getracht hebben gin maart de koningin op haar paleis estdijk te gijzelen. gen de 17 verdachten werd in totaal jaar gevangenisstraf geëist. De 18e dachte, die oorspronkelijk ook tijdens drie dagen durende proces terecht moeten staan, heeft zich voorlopig berechting kunnen onttrekken door bezwaarschrift in te dienen tegen de gvaarding. (Tegen vier hoofdverdach- werd zeven jaar geëist: De ex-KNIL- litair (64) uit Delfzijl en zijn zoon :ky (24) die het commando over de epen voerde en zijn ondergeschikten aanzette tot het plegen van roofoverval len: de 51-jarige predikant uit Eist die deelnaam aan de voorbereidende bespre kingen en de eisen bij het slagen van de actie had geformuleerd; en de Haagse econoom (46), die met zijn brede fanta sieën de anderen tot steeds grotere activi teiten aanspoorde en beloofd had geld en wapens te leveren, een belofte die hij overigens niet na kwam. De kantoorbediende (22) uit Eist hoorde zes jaar eisen wegens het betrokken zijn bij de voorbereidingen en medeplichtig heid aan enkele overvallen. Tegen de beide schoonzoons van de ex-KNIL-mili- tair uit Delfzijl (36 en 35 jaar) werd vier jaar geëist. Met drie jaar wenste de offi cier van Justitie de rijksambtenaar uit Krimpen aan de IJssel (46) en de kantoor bediende uit Haarlem (60) bestraft te zien omdat zij geen woord van protest hadden laten horen tijdens de voorbereidingen. Drie RMS-soldaten, die onder Jacky's commando roofovervallen hadden ge pleegd, hoorden vijf jaar tegen zich eisen. Tegen alle overige verdachten werd drie jaar gevorderd. ENRSTIG Volgens mr. Lauwaars is het Soestdijk- complot in het stadium van voorberei ding blijven steken, zodat geen poging een aanslag op de koningin te plegen, bewezen kan worden geacht, maar slechts de voorbereiding daarvan. Deson danks blijft het een zeer ernstig misdrijf, direct gericht tegen de veiligheid van de staat. „Het vrijelijk functioneren van het staatshoofd vormt een hoeksteen van ons staatsbestel en van onze rechtsorde. Een aantasting van die vrijheid staat geen lage straftoemeting toe", aldus de officier van justitie. Ondanks de. gebrekkige voorbereiding zou het volgens mr. Lauwaars een groot misverstand zijn het complot niet serieus en ongevaarlijk te noemen. „Wat aan organisatie ontbrak werd meer dan ge compenseerd door de sterke wil van de verdachten, om in het belang van de vrije Zuid-Molukse republiek de actie uit te TERRORISME Hij vond dat men niet de ogen mag sluiten voor de omstandigheid dat er sprake is van een ontwikkeling in terro ristische richting. „Wat de toekomst aan acties zal brengen, weet niemand zeker, maar vast staat dat het nastreven van het ideaal van een vrije republiek bij een aantal Zuid-Molukkers tot ernstige ontsporingen leidt, die ook de reputatie van Nederland als rechtsstaat schade toebrengen. Het ideaal zal zeker voorlo pig levend blijven en niet alleen deze verdachten, maar ook een aantal andere Zuid-Molukkers tot onbezonnen en cri minele activiteiten kunnen brengen". Hij betwistte overigens dat de onlust onder de Zuid-Molukkers uitsluitend te rug te voeren is tot het vrije Ambon- ideaal. Maar dat ook frustraties als min derheidsgroep in de Nederlandse samen leving een rol spelen. Daarvoor kan men begrip hebben, maar dat houdt direct op zodra er misdrijven van het kaliber als de Soestdijkgijzeling ter sprake komt. Dat is zware criminaliteit en dan is de Nederlandse samenleving aan zichzelf verplicht hier tegen op te treden. De officier merkte nog op dat de maxi mum straf op het door deze verdachten gepleegde misdrijf tien jaar is, „Omdat vast staat dat men geen aanslag op het leven van de koningin wilde plegen, maar haar alleen gijzelen, is dat een doorslag gevend argument om dit maximum niet te vorderen", vond mr. Lauwaars. Volgende week donderdag houden de raadslieden tijdens een extra zitting hun pleidooien. De rechtbank doet dan ver moedelijk op 26 juni uitspraak. Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Over enkele weken zal minister De Gaay Fortman van binnenlandse zaken zijn voorontwerp van wet tot wijziging van de provin ciewet indienen. Vele instanties zal dan worden gevraagd een mening te geven over de nieuwe bestuurlijke indeling van ons land, nadat het parlement ernstige bezwaren had gemaakt tegen een eerdere opzet van deze minister. Naar ver luidt zal minister De Gaay Fortman nu voorstel len het land te verdelen in 26 provincies-nieuwe- stijl. Daarbij zouden slechts de provincies Fries land, Groningen en Zeeland worden gehandhaafd wat de oppervlakte betreft. Eerder had de minister in een concept-structuur schets voor de bestuurlijke indeling het instellen van 44 gewesten (naast de bestaande provincies, al zouden die dan wel grenswijziging moeten ondergaan) voorgesteld. In de Tweede Kamer werd dit niet zo'n gelukkige gedachte gevonden. Daar werd gepleit voor een kleiner aantal eenhe den, waarbij het getal 25 viel. Als gevolg daarvan werden nieuwe studies opgezet, die leidden tot de opvatting, dat het inderdaad beter zou zijn het aantal gewesten be beperken en de huidige provi- nicale indeling op te heffen. De gewesten zouden provincies volgens een nieuwe stijl moeten wor den. Dit zal spoedig in een voorontwerp van wet worden vastgelegd. Deze nieuwe opzet heeft in het algemeen de instemming van de ministerraad. Probleem vormt echter nog de financiële kant, omdat het bestuur lijke apparaat, dat nu in elf provinciale hoofdste den is geconcentreerd, strak moet worden herver- kaveld in meer dan het dubbele aantal concentra- Bakkerij sanering begint op 1 juli DEN HAAG (ANP) De vakbonden hebben zich „met de rug tegen de muur" neergelegd bij het voorstel v^n het produkt- schap voor Granen, Zaden en Peulvruchten om tot sa nering van de bakkerijen over te gaan. De bedenkingen zijn ge richt tegen de dreigemen ten van grote bedrijven om anders radikaal tot sluiting over te gaan, maar ook ge richt tegen de ingangsda tum van 1 juli. De woordvoerders van de vakbonden stelden gisteren in de vergadering van het produktschap, dat de be slissing tot sanering te haastig genomen is en dat nog op de valreep door de vakbonden maatregelen moesten worden voorbe reid. De bonden hebben daarom alleen vóór ge stemd om nog grotere moeilijkheden te voorko- Nieuw Israëlitisch Weekblad AMSTERDAM (ANP) - „Het zou goed zijn als zo spoedig mogelijk bekend gemaakt wordt wie de verantwoordelijkheid voor de publicatie van het Weinrebrapport op zich neemt. Dan wordt tenminste de indruk weggenomen dat de ministeries bang zijn om verantwoording in de Weinrebzaak te dragen". Aldus een commentaar in het Nieuw Israëlitisch Weekblad. Het rapport is opgemaakt door het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie. Minister Van Agt van justitie heeft toestemming gegeven voor publicatie. Deze toestemming was eerder aan staatssecretaris van onderwijs Meijer gevraagd. „Het is al ergerlijk genoeg dat de publicatie negen maanden is opgehouden doordat de staatssecretaris niet op het verzoek heeft gereageerd. Nog ergerlijker is het dat de departementale menings verschillen, het elkaar de bal en de verantwoordelijkheid toespelen, de gevoelens van twijfel die sommigen hebben over de handel en wandel en de behandeling van Weinreb weer activeren", aldus het NIW. Door het zelf afschuiven en elkaar toeschuiven van de verantwoordelijkheid van de publicatie van het rapport wordt naar de mening van het NIW een juist beeld bij voorbaat al vertroebeld. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Nog dit jaar zal de hulpverlening aan „moeder loze gezinnen" worden verbe terd. Diverse gezinsverzor gingsorganisaties zullen een betere hulpverlening voor ge zinnen van weduwnaars en an dere alleenstaande mannen met kinderen verzorgen. Aldus de stichting Welzijnsbevorde ring Weduwen en Weduwnaars in Den Haag, die de verbete ring bekend maakt in het ka der van Vaderdag '75. De verbetering houdt in, dat ge-. durende een beperkte tijd na het wegvallen van de moeder een gezinsverzorgster in het ge zin wordt geplaatst die tevens de kinderen na het overlijden van de moeder zal opvangen. Voor het vertrek van deze ge zinsverzorgsters zullen de di verse organisaties in overleg met de weduwnaar, bemiddelen in het verkrijgen van een ande re hulp voor het gezin. De kosten van de verbeteringen worden voorlopig gedragen door het Koningin Juliana- fonds. Uiterlijk met ingang van 1977 zal CRM de organisatie kosten moeten gaan betalen. De weduwnaars zullen overigens de gezinshulp wel zelf moeten betalen. Staatssecretaris Van Rooyen van Financiën heeft volgens de stichting enkele fis cale maatregelen toegezegd, maar deze tegemoetkomingen zijn echter hiervoor niet vol doende. De Crisisgroep Weduw naars in Den Haag geeft nadere inlichtingen van maandag tot donderdag tussen zeven en tien uur 's avonds op telefoonnum mer 070-668111. ;n onzer verslaggevers). MSTERDAM Verontrust door de plannen van de regering om ft-drugs wettelijk toe te staan, heeft een aantal organisaties ch verenigd in het „landelijk Comité Drugpreventie" te Amster-' un: (Johan Verhulsststraat 138) om te trachten deze legalisering verhinderen. rtgens een open brief, die het comité aan de Tweede Kamer istuurd heeft, zijn alle uit de praktijk bekende gevallen van ugverslaving begonnen met het gebruik van de zogenaamde ft-drugs. Het comité vreest, dat het aantal gebruikers ervan zal enemen en daardoor ook het aantal gebruikers van Hard-Drugs, let Landelijk Comité Drugpreventie" wijst in zijn open brief aan 1 Tweede Kamer er op, dat volgens steeds meer .onderzoekingen !t gebruik van de canabisprodukten (soft-drugs) veel schadelijker dan ook van de kant van de regering wordt voorgesteld. .'t comité wijst er verder op, dat al duizenden Nederlandse zinnen door het gebruik van soft-drugs door vele jongeren uit gerukt zijn. Pleidooi voor fiets in de trein UTRECHT (ANP) De landelijke milieugroep „Strohalm" in Utrecht wil het voor fietsers gemakke lijker maken om hun voer tuig over langere afstan den met de trein te vervoe ren. Vandaag en morgen ileelt de groep op ongeveer 60 plaatsen in ons land bij de stations pamfletten uit om het publiek voor deze ideeën warm te krijgen. Volgens „Strohalm" moet het mogelijk zijn de fiets vrijelijk met de trein mee te nemen. Om het opont houd op de stations niet veel langer te maken stelt, de groep voor speciale wa gons in te voegen voor rei zigers met fietsen. Op de perrons zouden fietsafde- lingen kunnen komen met een speciale oprit, die het de fietsers mogelijk maakt de fiets zelf in en uit de trein te zetten. Nog slechts weinig 27 Mhz apparatuur bij PTT ingeleverd (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nog slechts een klein deel van de in ons land in omloop zijnde radio-appara- tuur die geschikt is om op de 27 Mhz-band uit te zenden en te ontvangen, is momenteel in geleverd. Van de naar schatting 25000 zendamateurs hebben pas zo'n 200 personen hun appara tuur aangeboden. Deze hobbyisten zullen hun ap paratuur voor 1 juli moeten hebben ingeleverd bij de post kantoren in ons land, willen zij de nieuwe verbodsbepaling in de Telegraaf- en telefoonwet niet overtreden. Vanaf die da tum namelijk is het in bezit hebben van alle zogenaamde ra dio-telefoons zoals walkie-tal kies strafbaar als daarvoor geen machtiging is verstrekt. Voor heen was men pas strafbaar als men die apparatuur ook werke lijk gebruikte. Staatssecretaris Van Huiten (Verkeer en Water staat) heeft bij de inlevering de PTT ingeschakeld omdat deze instantie ook controle houdt op het gebruik van de ether. Bij inlevering kunnen de zendama teurs vergoedingen ontvangen tot een maximum van 350 gul den. IIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIlCx I I I I I II I) IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII jLiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiJliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Reeds 300.000 passagiers met hun auto vervoerd (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH - In 1954 lanceerden de Britse Spoorwegen aarzelend het idee van de autoslaap trein. Filosofie erachter: een zeer groot deel van de vermoeiende autoreis naar de verre vakantie- besteraming leg je ontspannen af, je hebt tijd winst en je vermijdt de lange, met kinderen soms vervelende, dagtrajecten. Het duurde echter tot 1960 voor de Nederlandse Spoorwegen even aarze lend het idee overnamen en de eerste autoslaap- trein inzetten van Amsterdam naar Avignon in Zuid-Frankrijk. Vandaag, vijftien jaar later, is feestelijk in Den Bosch de honderdduizendste auto de treinwagon opgereden. De inzittenden werden gefêteerd. Een mijlpaal is bereikt. Het totale aantal reizigers van autoslaaptreinen steeg ermee tot 302.500. Dat eerste jaar 1960 was een voorzichtig aftasten. Slechts duizend reizigers en 370 auto's. Maar er zat duidelijk groei in. Vijf jaar later waren het al meer dan 14.000 reizigers en 5100 auto's. In 1972 bijna dertigduizend reizigers en 9300 auto's. Vorig jaar bijna 32.000 reizigers en 9850 auto's. Voor dit jaar is de prognose al een kleine 11.000 auto's en 34.000 reizigers. In die jaren zijn de mogelijkheden om per autos- laaptrein te reizen flink uitgebreid. Al lang is Avignon niet meer de enige bestemming. Nu kan de toerist kiezen uit tien bestemmingsmogelijkhe den: Avignon, Fréjus-St. Raphael, Narbonne, Salz burg, Villach, Ljubljana, Biasca, Milaan, Genua. Dan is er ook nog een auto-dagtrein naar Lörrach bij Basel. Ook het aantal keren dat zo'n trein rijdt is veel groter geworden. Gedurende zes maanden per jaar verscheidene malen per week - de auto-dagtrein zelfs elke dag in het hoogseizoen - rijden dë lange dubbeldekswagons vol auto's het zuiden tegemoet. Want dat is wat ze gemeen hebben, ze gaan allemaal van noord naar zuid. Niet te onderschat ten voordeel: ze komen ook terug, maar dan met gebruinde, opgeladen, het-zit-erop-thuisvaarders. Waar is de grote vlucht die de autoslaaptrein heeft genomen aan te danken? Een enquête heeft uitge wezen dat 39 procent van de autoslaaptreinreizi- gers die trein kiest om inspannende ritten over ADVERTENTIEJ Gemakkelijk en betrouwbaar bij de NMB. Voor alle doeleinden Ook voor het verbeteren van uw woning Geen informatie bij werkgever. Kwijtschelding bij overlijden. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. grote afstanden op onbekende wegen te vermijden. 27 procent zette de auto op de trein, omdat de wegen in het vakantieseizoen meestal overbezet zijn. Dit bleken de belangrijkste argumenten. Zes tien procent van de autoslaaptreinreizigers ziet de behaalde tijdwinst als een zeer belangrijk voor deel. Zes procent meende dat bij hen de doorslag, om op deze wijze met vakantie te gaan, had gegeven het feit dat men zich een overnachting bespaarde en het zoeken naar een geschikte plaats om te overnachten. Een nog kleinere categorie vond de autoslaaptrein een ideale oplossing voor het reizen met kleine kinderen of achtten de autoslaaptrein het middel om hun actieradius in de vakantie te vergroten. Daar staat de kostenfactor tegenover. Zeer globaal is men met de autoslaaptrein zo'n veertig procent duurder uit, dan wanneer men met de auto naar de vakantiebestemming rijdt. Het voordeel is ech ter wel, dat men er sneller is, dat de bestuurder en ook de inzittenden van de auto minder ver moeid aankomen en de „relatieve onveiligheid", zoals de Consumentenbond dit omschrijft, sterk daalt. De Spoorwegen zelf omschrijven het aantrekkelij ker: ,,Als u uw auto op de dubbbeldeks autowagen hebt gereden en U zich in uw coupé of uw slaapcompartiment hebt geïnstalleerd, dan begint U ontspannen aan uw vakantiereis met snelheden van vaak meer dan 120 km per uur. Even een wandelingetje door de trein, een drankje of iets verfrissends gebruiken, dineren in het restauratie rijtuig, het rijdend restaurant. En later op de avond gaan slapen in de veilige trein, 's Morgens ontbijt en dan na enkele uurtjes is het zover: auto afladen en de vakantie begint op de ochtend volgend op de dag, waarop U pas eind van de middag bent vertrokken" Maar: men zal tijdig moeten reserveren, want ook dat is dringend noodzakelijk.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7