Stakingen en Portugal spelen hun rol bij verkiezingen in Italië Zangeres Ria Kuiken verknipte ape-pakken uit haar shows tot unieke wandkleden VOOR RUIM 6000 RADEN ROME Zondag 15 en maandag morgen 16 juni worden in Italië verkiezingen gehouden voor de regionale-, provinciale- en ge meenteraden. Ongeveer 40 mil joen Italianen zijn stemgerech tigd. Er wordt een grote opkomst verwacht, zeker van de bijna 3 miljoen kiezers tussen de 18 en 21 jaar die voor het eerst naar de stembus mogen, sinds in Italië begin dit jaar de kiesgerechtigde leeftijd werd verlaagd. Er moeten ruim zesduizend ge meenteraden worden gekozen, 85 provinciale raden en 15 regionale raden. Het Italiaanse parlement besloot onlangs dat deze verkie zingen in het teken van de alge mene bezuiniging moeten staan. Er is getracht om door tal van beperkende maatregelen geld smijterij in de verkiezingscam pagne te voorkomen. De verkiezingsslag is in plaats van de gebruikelijke 45 dagen nu pas 30 dagen voor de kiesdatum begonnen. Er mogen geen luid sprekers gebruikt worden anders dan om bijeenkomsten aan te kondigen, geen gemotoriseerde optochten, geen lichtreclames, geen straatoverspannende span doeken, geen strooibiljetten of pamfletten. zingen is het geweld. Ultra-links en ex treem-rechts houden elkaar met hun boos aardige en bloedige acties vrijwel in even wicht, al heeft de speciale terroristenbe- strijding in Italië gewaarschuwd voor nieu we ultra-rechtse aanslagen. De regering kreeg er onlangs een wet door waarin de politie veel meer bevoegdheden krijgt om op te treden. Op wie, tenslotte, de drie miljoen nieuwe, jonge kiezers zui len stemmen is moeilijk te peilen, al zal het wel half- om links en centrum worden. Gezien alle externe en interne ontwikkelin gen staat het vrijwel vast dat de komende verkiezingen geen politieke aardbeving zul len veroorzaken. Het lijkt uitgesloten dat óf links, óf uiterst rechts spectaculaire winsten zullen boeken. Evenmin is het waarschijnlijk dat de christen-democraten genadeloos zullen worden weggestemd. Uiterst belangrijk zijn de uitslagen voor de 15 regionale raden. De regionalisatie en de daarmee gelijk opgaande decentralisatie van bestuur is een stokpaardje in Italië, waar uit de aard der historie de band met het eigen gewest veel sterker is dan met het kunstmatige bestuurscentrum Rome. Dertien jaar geleden haalde de Nijmeegse Ria Kuiken royaal de voorpagi na's. toen ze in de piste van circus Toni Boltini gebeten werd door een bruine beer. „Toevallig", zegt ze, „had Boltini gezorgd, dat er een fotograaf aanwezig was. En toevallig stond die fotograaf er altijd, als artiesten in de kooi oefenden voor het artiestengala. Het is in elk geval een ongeluk, dat me mijn leven lang zal achtervolgen". BERE-GOEIE" EXPOSITIE 99 Amsterdam - De Amsterdamse Jordaan is hard bezig aan zijn metamorfose van veel- bezongen pauper-paradijs tot kosmisch centrum van het hippe heelal. De morsige ome's, die vroeger in de buurtcafeés hun keiltjes in straf tempo naar de treurlip tilden zijn al grotendeels verdreven door makrobiotische broeders, die gehuld in tafelkleden en beddenspreiden op weg zijn naar een betere wereld. De alkoven, waar generaties van rondborstige moeders kroostrijk opzien baarden baarden zijn uitgebroken en verbouwd tot bistro's en boetieks, waar het afval van de welvaarts staat de etalages vult. De garnalenpelsters en breikousen, de zatladders en dé spiri tusdrinkers hebben hun plaats op de trot toirs moeten afstaan aan schilders en musici, die in het labyrinth van stegen en sloppen een bron van inspiratie hebben aangeboord. De garen- en bandwinkels, de warme bakkers en beenhouwers zijn ver dwenen en in hun plaats zijn galeries en kunstzaaltjes opgedoken waar de franje van dit ondermaanse feestelijk aan de man wordt gebracht. De nieuwste aanwinst in deze stenen moes tuin van Mokum is galerie ,,'t KUIKEN" in de Nieuwe Leliestraat 154, die woensdag met draaiorgelmuziek én een wonderbaar lijke wijn-vermenigvuldiging is geopend. Onder het wakend oog van overbuurman Chris heeft zangeres-fantaisiste Ria Kui ken (inmiddels van zwartharige opgebleekt tot blonde bazin) de parterre van haar kabouterhuisje omgeturnd tot stalling voor haar wandkleden. Ze heeft er een half jaar aan gewerkt en in die periode 64 mudzak- ken vol puin naar buiten gesjouwd. Deze werkzaamheden werden permanent gade geslagen door ome Chris, die zich van tijd tot tijd over zijn raamkozijn boog en riep: „Meid. werk nou niet zo hard. Denk toch om je rikketik". Nijmeegse Ria Kuiken, die in 1962 royaal de voorpagina's haalde, toen ze in de piste van circus Boltini door een beer gebeten werd („ja jongen, dat stomme ongeluk zal me mijn leven lang achtervolgen. Een Amerikaanse artiest zou waarschijnlijk blij zijn met zo'n gimmick") is vele jaren op wereldtournee geweest met haar „Happy Holland Show", een snelle verkleedpartij op bekende melodieën. „Ik sjouwde me rot, had bij het inchequen op Schiphol steevast tachtig kilo overbagage door die verdomde apepakken. En overal waar ik kwam plak te ik onmiddellijk die overdwarse smile op mijn gezicht Ik ben in feite al die jaren op de versiertoer geweest. Er mooi bijlo pen en na afloop aan het feest deelnemen. Een vreemd, onwezenlijk leven. In 1972 kreeg ik de onvermijdelijke opdon der. Ik ben geboren onder het teken van de leeuw. Ik heb altijd gedacht, dat ik de hele wereld op mijn nek kon dragen. Maar daar heb ik me wel even in vergist. Ik kwam terug uit Singapore en zat opeens volledig aan de grond. Leeg, uitgeput geen zin meer om te werken. Ik was ook bang voor mensen, durfde de straat niet meer op en verborg me. Vreemd, dat is me allemaal voorspeld in 1954. Ik werkte toen bij Wim Kan en op een avond heeft een astroloog me in een Amsterdams café gezegd, dat ik nog eens in een ernstige crisis verzeild zou raken. Ik heb hem midden in zijn gezicht uitgela chen, want er was bij Ria immers geen vuiltje aan de lucht Ria kon alles. Hij zei ook, dat ik zou ophouden met zingen en dat ik iets heel anders zou gaan doen. Ik ben pas weer teruggegaan naar dat cafeetje, maar niemand kon zich die man herinneren. Ik heb daarna in het telefoon- boek de adressen van alle Amsterdamse astrologen opgezocht, maar hij zat er niet bij.Jammer, want alles, wat hij twintig jaar geleden voorspeld heeft is inmiddels uitge komen. Ik had hem willen vragen, hoe hij dat deed. Ik krijg de indruk, dat ieder mens geprogrammeerd is. Ik heb twee keer in het ziekenhuis gelegen en in die tussentijd heb ik al mijn apepak ken verknipt Ik kon niet anders, ik wilde er definitief een punt achter zetten. Op een dag heb ik wat lapjes naast elkaar gelegd en een figuur gemaakt En voordat ik het wist zat ik als een waanzinnige te werken aan wandkleden. Zonder enige artistieke bijbedoeling overigens, ik zag alleen kleu ren en schimmen. Als ik een stuk goudla- mé vaststikte dacht ik er ook niet bij: „oh ja, die jurk droeg ik in mijn show voor de militairen". Ik dacht eigenlijk niks, gaf mijn wandkleden ook geen namen. Dat is pas deze week gebeurd. Elk beestje heeft nu eenmaal een naam". Ze beschouwt het maken van wandkleden nog steeds als een bruikbare therapie, „in het begin kon ik trouwens niks anders. Ik durfde mijn deur niet uit en moest wel troost zoeken bij de apepakken, die ik gesloopt had. Zij waren het restant van een brok voltooid verleden tijd, een stuk herin nering en nostalgie. Pas nu realiseer ik me, waar ik mee gewerkt heb. Je herkent stukken van een oude handschoen, van een glitterpak, een snoeverige japon. Het is net een verknipte film, die wordt teruggedraaid. Aan mijn eerste wandkleden heb ik zo'n zes weken gewerkt. Elke dag konsekwent zes uur. In het begin ging het allemaal heel minutieus. Ik zat eindeloos te dubben over de plaats van één pareltje, één lapje. Nu gaat het allemaal vlotter. Het is nonchalan ter geworden, grover. En dat vind ik zelf een winstpunt. Perfectie betekent vaak de dood in de pot". Op haar eerste expositie hangen negentien 'wandkleden, die prijzen op moeten bren gen tussen de 400 en 2000 gulden. „Dat lijkt veel", geeft ze toe, „maar als je het in uurloon uitrekent verdien ik minder dan een aankomende werkster. Ik heb daar weinig moeite mee. Ik zal het erger vinden, als er een koper komt opdagen. Die kleden zijn je kinderen geworden die weten alles van de ellende, die je hebt doorgemaakt Als ik door het zaaltje loop heb ik het gevoel, dat ik ze aardig aan het verraden ben. Na de expositie van haar wandkleden wil ze collega's met hun artistieke huisvlijt naar ,,'t Kuiken" lokken. Op haar verlang lijst staan al de namen van de schilderen de Toon Hermans, Riek-Saartje-Schagen en balletmaker Toer van Schaik en de tekenende Martine Bijl en haar vriend Henk van der Molen. „Het is een droom pje", zegt ze, „maar ik hoop wel, dat het uitkomt Dat ,,'t Kuiken" een trefcentrum wordt voor de bezige kleinkunst". Zelf probeert ze ondertussen voorzichtig het spoor terug te vinden naar de bühne. Ze heeft nieuwe showkleren laten maken en staat klaar om haar kameleon-act te verhuren voor uw stijlvolle feestavond. „Ik ben al een paar keer opgetreden en het lukte aardig. Ik was alleen waanzinnig nerveus. Je voelt je een beginneling, die weer in de kleuterklas zit. Maar met Ram ses Shaffy zeg ik toch: „Ik zal doorgaan". Want als je eenmaal bededen in het dal bent geweest en bij de rivier zinloos de steentjes hebt geteld heb je maar één idee: „dit wil ik nooit meer doormaken". Leo Thuring (van onze correspondent) ROME De communistische invloed in Portugal en het recente bezoek van de Amerikaanse president aan Italië zijn de twee toevalligheden die van invloed kun nen zijn op de aanstaande regionale ver kiezingen in Italië. De Portugese episode kost de communisten vermoedelijk stem men, zal althans de aanvankelijk ver wachte stemmenwinst nadelig beïnvloe den. Diezelfde gebeurtenissen zullen de christen-democraten in Italië minder stemmen gaan kosten dan tot nu toe was gevreesd. Bovendien heeft het bezoek van president Ford de DC (Democrazia Cris- tiana) enigszins in de (verkiezings)kaart gespeeld, ook al wordt in linkse politieke kringen beweerd dat het bezoek politiek heel weinig voorstelde. Als Portugal het buitenlandse element is in de verkiezingsstrijd, dan is de werkloos heid en de werkgelegenheid de belangrijk ste binnenlandse factor die meetelt in deze verkiezingen. De maand mei heeft een ongekend aantal, soms langdurige stakin gen te zien gegeven in vrijwel alle sectoren van het Italiaanse openbare leven: de in dustrie, de overheidsinstellingen, douane en belastingen, alle openbaar vervoer en vooral de luchtvaart, kranten en scholen hebben eens of meermalen gestaakt Uiter aard op de eerste plaats om de aandacht te vestigen op de kosten van levensonder houd en op de noodzakelijke loonsverho gingen. Er is ook gestaakt als protest tegen de terreur en het neo-fascistische geweld, tegen het woningtekort en tegen de stijgen de werkloosheid. Maar de agitatie bij de vakbonden en de werknemers is vooral gegroeid vanwege het uitblijven van de langbeloofde interne reorganisaties. Structuur en organisatie van veel instellingen, bedrijven en openba re diensten is ouderwets en uiterst ineffi ciënt. De onrust op het arbeidersfront bestaat zowel in het geïndustrialiseerde noorden, als in het industrie-arme midden en zuiden van Italië. In de noordelijke provincies was men ver wend met voldoende en goed betaald werk. Dat is helemaal overeenkomstig het beeld in tal van andere landen de laatste tijd veranderd. Het aantal parttimers is zeer groot, het aantal werklozen snel geste gen. In het zuiden is vooral Napels een brandhaard van onrust geworden. Het aan tal werklozen in deze stad en omgeving is onrustbarend opgelopen en van enige structurele aanpak, bijvoorbeeld door nieuwe bedrijven of investeringen, is geen sprake. In het noorden zullen vooral de linkse partijen deze ontevredenheid uitbui ten. In Napels daarentegen zullen waar schijnlijk de neo-fascisten zich gaan 'ont fermen' over de verontruste en ontevreden kiezers. De MSI, de uiterst rechtse partij van Almi- rante, heeft in Napels een formidabele lijsttrekker voor het burgemeesterschap in de figuur van de plaatselijke reder Achillo Lauro, een man die eerder al burgemeester was van Napels, die in feite als een 'ko ning' regeert en aanbeden wordt en die in zijn leven zijn aandacht verdeeld heeft tussen zijn omvangrijke vloot, en zijn poli tieke hobby. Lauro voelt zich al jaren voortreffelijk thuis op de uiterste rechter flank. De leider van de Italiaanse communisten, Berlinguer, heeft in het verleden telkens weer aangedrongen op een zogenaamd "historisch compromis", zijnde de redelijke samenwerkingsvorm in algemeen landsbe lang tussen communisten en christen-de mocraten. Deze laatsten hun ervaren aanvoerder Fanfani voorop hebben die boot afgehouden. Sinds de machtsoverna me door de communisten in Portugal heb ben ze dat eens te meer, met krachtige argumenten en kennelijk definitief gedaan. Ook al veroordeelde Berlinguer de uitslui ting van de Portugese christen-democra ten, ook al distantieert hij zich telkens weer van de Portugese kwestie, hij vindt meer dan ooit een argwanend, neutraal gehoor. Niet in zijn eigen politieke kring, maar daarbuiten. Want wie zo vragen vele Italiaanse politici en kiezers zich af wie geeft ons de garantie dat in Italië uiteindelijk niet hetzelfde kan gebeuren als in Portugal? De communisten hebben anderhalf miljoen leden, maar in doorsnee negen miljoen stemmers. Die zeveneneenhalf miljoen communistisch stemmende Italianen zijn voor de partij van levensbelang, ze zijn anderzijds ook het moeilijkst vast te hou den. De christen-democraten, en vooral de hui dige regeringsleider Aldo Moro, verkondi gen vrijwel dagelijks dat ze, op grond van duidelijke afspraken, bereid zijn de huidi ge centrum-linkse koers door te zetten. Maar op hun beurt zetten veel linkser georiënteerde politici daar weer vraagte kens bij. Ze verwijzen naar een recente gebeurtenis in het parlement. Een neo-fascistische senator moest door de justitie verhoord worden in verband met z'n vermoedelijk aandeel in de rechtse staatsgreep van prins Borghese. Het parle ment moet dan toestemming geven om een collega-parlementslid van zijn onschend baarheid te ontheffen, waarna de justitie in actie kan komen. Het bewuste neo-fas cistische parlementslid werd evenwel van justitiële actie 'gered' dankzij honderdtwin tig stemmen uit de christen-democratische hoek. Een ander facet voor de komende verkie- Op de parterre van haar kabouterhuis in de Amsterdamse Jordaan heeft zangeres-fantaisiste Ria Kuiken haar galerie ,,'t Kuiken" geopend. Op de eerste expositie hangen negentien unieke wandkleden, die ze heeft gemaakt van de verknipte glitterjaponnen uit haar vroegere shows. Mio+ -ju. .r, u.» Een 'vicolo' in Napels, een straatje waar het leven zich afspeelt tussen t gestoord door reizigersdrukte lezen twee Romeinen hun krantje op het station van hun stad. Buiten hoogoprijzende huizen en geparkeerde auto's op het vaak smeriqe weqdek staan de treinen in lange rijen, in atwaenting van het einde van de zoveelste staking. De stad lijkt rijp voor een neo-fascistische greep naar de macht.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 19