CIA verrichte ;zeer laakbare handelingen" NieuwvandeRPS! Ten onrechte lagere cijfers voor economie Modernisering van militair tuchtrecht CeidoeSouoant Rijkspostspaarbank 2 RAPPORT COMMISSIE ROCKEFELLER: Tindemans verdedigt F16 teuze Conflict .V.P.-Ut- l'echt over roei C.D.A, Unie BLHP hekelt werfmethodenNKV Rapport-Weinreb verschijnt in 1600 pagina's ,,Mr. Luns niet in Navo te handhaven" V OENSDAG 11 JUNI 1975 LEIDSE COURANT. T WASHINGTON (DPA) - De Ameri- van de Amerikaanse regering en het den. Enige kaanse geheime dienst CIA heeft in Congres uitgeoefend zou kunnen wor de afgelopen jaren geheime dossiers den. over 7.200 Amerikaanse burgers aan gelegd, tot twee jaar geleden miljoe- Het 299 bladzijden tellende rapport nen brieven van Amerikanen onder- van de commissie-Rockefeller houdt schept, maar bewoog zich in weerwil zich bijna uitsluitend bezig met de van deze en andere duidelijk in strijd binnenlandse spionage-activiteit van met de wet zijnde activiteit' meestal de CIA. Een apart, tachtig bladzijden binnen het kader van de legaliteit tellend rapport van de commissie over gemelde betrokkenheid van de CIA Met deze conclusie heeft de door pre- bij plannen tot moordaanslagen op sident Gerald Ford aan het werk ge- buitenlandse staatslieden, kan volgens zette commissie onder voorzitterschap president Ford nog niet openbaar ge- van vice-president Rockefeller, giste- maakt worden, aangezien het .onvolle- ren in Washington het resultaat be-^ dige buitengewoon delikate zaken be kendgemaakt van haar onderzoek van* vat', vijf maanden. i deze activiteiten wer den hetzij rechtstreeks hetzij indirect door de president (bedoeld wordt Ni xon) geëntameerd of gelast; enige wa ren duidelijk in strijd met de wet en betekenden een ontoelaatbare inbreuk op de rechten van de Amerikanen." In dit verband levert de commissie onverbloemd kritiek op de voormalige president Richard Nixon, die de CIA voor zijn persoonlijke politieke oog merken misbruikt had. In haar rapport zegt de commissie geen „geloofwaardige bewijzen" te hebben gevonden voor de stelling dat de CIA op de een of andere manier betrokken zou zijn geweest bij de moord op president John Kennedy op De Amerikaanse democratische senator Frank Church is een van de leidende figuren in de commissie Rockefeller, die de activiteiten van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA aan een nader onderzoek onderworpen heeft. Church wordt beschouwd als een' serieuze presidentskandidaat. „De CIA heeft zich in de 28 jaar van 22 november 1963 in Dallas. Bij doet tegelijkertijd der- haar bestaan overgegeven aan activi- tig aanbevelingen, op grond waarvan teiten, die veroordeeld dienen te wor- in de toekomst een krachtiger controle den en die niet herhaald mogen wor- studie van een destijds ge maakt amateurfilmpje waren vijf des kundigen eenstemmig tot de slotsom gekomen, dat Kennedy slechts door twee kogels was getroffen. In de VS is verscheidene malen het vermoeden geuit, dat behalve Lee Harvey Oswald nog andere mensen op de president hebben geschoten. Als„onhoudbaar" betitelt de commis sie de theorie, dat de later veroordeel de Watergate-inbrekers Howard Hunt en Frank Sturgis medeplichtig zouden zijn geweest aan de moord op presi dent Kennedy. Van correspondent Jan Schils) 3RUSSEL De Belgische rege- ing heeft gisteren ten overstaan. het parlement de keuze van le Amerikaanse F 16 toegelicht verdedigd. Tindemans en defensie- ninister Vandenboeynants zei- uiterst rumoerige ;amervergadering dat de F 16 de Mirage werd verkoren, imdat er geen alternatieve Eu- opese oplossing mogelijk was omdat de F 16 operationeel bovendien aanzienlijk [oedkoper is dan de Franse Tindemans werd her- fealdelijk door de oppositie (so- alisten en Volksunie) onder broken. Woedend waren vooral socialisten omdat hele ali- in Tindemans' recht vaardiging tegenover het parle- 's morgens in het dag blad La Libre Belgique te lezen tonden. Het Belgische parle- lient debatteert vandaag over F16 aankoop en morgen fcolgt de stemming ytrecht A.N.P. Het bestuur i de K.V.P.-kring Utrecht is iisteravond afgetreden, omdat kringvergadering minder r wilde gaan in een uitspraak - de samenwerking binnen jiet C.D.A.dan het bestuur had (orgesteld. kringvergadering, die de indidatuur-Vergeer steunt als K.V.P.-voorzitter, doet dringend beroep op de drie ïonfessionele partners nd be- ieipartners om haast te maken de voltooiing van het t.D.A. Het kringbestuur wilde n de uitspraak gisteravond on- - ook opgenomen zien, |at „het K.V.P.-kader geen ver antwoordelijkheid meer kan Dragen voor een verdere desin tegratie van de partij en het s laten van grote groepen i", die noch naar links aar rechts willen. :ns in Utrecht voerde fiudvoorzitter dr. D. de Zeeuw uw een pleidooi voor „een open sociale volkspartij." Illllllllllllllllllllllllllllll Vanmorgen vroeg heeft een felle brand gewoed in vens. Zeker is. i de fabriek voor een groot deel ver- llllllllllllllllllllllllllllll Hengelo ANP De voorzitter van de Unie van Beambten, leidinggevend en Hoger Personeel, de heer A. Hubben, heeft gisteravond tijdens een bijeenkomst van de Unie in Hengelo scherpe kritiek geleverd op het NKV. De Unie is op 1 januari van dit jaar uit deze vakcentrale getreden. Volgens de heer Hubben krijgen de leden van zijn bond op het ogenblik propagandamateriaal in hun brievenbus, waarin het NKV hen aanspoort, toch maar lid te worden van een NKV-bond. Hij noemde het een schandaal, „dat men het bij het NKV kennelijk nog steeds vanuit rancuneuze gevoelens niet kan verkroppen, dat men een situatie heeft bevorderd die men in feite aan zichzelf te wijten heeft gehad en dat men werft onder georganiseerden". De heer Hubben herinnerde eraan, dat nu ook de bij het NKV aangesloten bond van overheidspersoneel, de Kabo, met moeilijkhe den zit voor wat de zware federatie NKV-NW betreft DEN HAAG Een niet onbe- hoger eindcijfer leiden, dat langrijk aantal leerlingen van moest dit worden gegeven, atheneum en gymnasium krijgt Enkele scholen schijnen dit sys- op het eindexamen ten onrechte teem toch toegepast te hebben, lagere cijfers voor het vak eco nomische wetenschap. Voor zwakke kandidaten kan het de nekslag betekenen. Tot deze slotsom is de vereni ging ter bevordering van mo dern onderwijs in sociale weten schappen (VSW) gekomen. De tweede van de drie examenop gaven ging volgens de VSW over „optimale bedrijfsgrootte", een onderdeel dat niet voorkomt in het zogenaamde examenpro gramma. Uit dit programma is af te leiden welke stof behan deld moet worden voor het eind- De VSW heeft een regeling voorgesteld, die de leraren eco nomie in staat stelt hun gewe tensconflict uniform op te los sen, maar de inspecteurs voor het voortgezet onderwijs hebben op hun beurt laten weten dat deze regeling niet mag worden toegepast De VSW had voorgesteld, dat de leraren het eindcijfer zouden bepalen op grond van de eerste en de derde opgave en vervol gens zouden kijken wat er van de tweede opgave goed was ge maakt Zou dit laatste tot een 7 Priesters gearresteerd in Baskenland MADRID <RK) In Baskenland zijn zeven priesters en twee no vicen van de jezuieten gearres teerd in verband met een preek waarin de Spaanse regering be schuldigd wordt van het uitlok ken van geweld. In goedingelichte kringen in Ma drid waar dit gisteren is meege deeld, werd gezegd dat deze preek die zondag in verschei dende kerken zou zijn gehou den, door een aantal priesters in Baskenland gezamenlijk is voor bereid en opgesteld. In deze preek wordt de door de' Spaanse regering voor Baskenland uitge roepen noodtoestand een toe stand genoemd waarin het ge weld de boventoon voert. De arrestaties op grote schaal en het martelen van gevangenen worden met kracht veroordeeld. De diepste oorzaak van het hui dige geweld, aldus de preek, is de voortdurende ontkenning van de mensenrechten. ïze parlementaire redaktie) EN HAAG - „We willen de krijgsmacht zo ïmocratisch mogelijk maken en zo dicht moge- jk bij de hedendaagse maatschappij brengen", at zei staatssecretaris Stemerdink (Defensie) steravond in de Tweede Kamer in een toelich- ng op de nota over de herziening van het ilitair tuchtrecht. Op basis van deze nota zullen loedig wetsontwerpen worden ingediend tot mo- irnisering van dat recht. ijna de hele Tweede Kamer stelde zich gisteren 'sitief op tegenover een modernisering van het ichtrecht voor militairen. ooruitlopend op de wijzigingen was de wet op krijgstucht vorig jaar al gewijzigd. Zo was het renge arrest al afgeschaft en werd de geldboete >or militairen ingevoerd. Er komt nu een strikte scheiding tussen het mili tair strafrecht en het tuchtrecht. Het strafrecht heeft betrekking op gedragingen die indruisen tegen de hele rechtsorde, het tuchtrecht betreft de interne orde binnen de krijgsmacht. Dat onderscheid zal in de wetgeving duidelijk worden aangegeven. Uit het tuchtrecht verdwijnen de arreststraffen, er komen nu sancties als berisping, strafdienst en een geldboete. Minister van Agt zal bekijken of de principiële dienstweigering niet geheel buiten het militaire strafrecht moet komen te vallen. Hij besefte dat .„lastposten en dwarsliggers" door ons krijgstuch- telijk gedrag kunnen proberen van de militaire dienst af te komen. Dergelijk gedrag komt dan ook onder het strafrecht te vallen. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG In het najaar zal het 1600 pagina's tellende rapport van de Rijksdienst voor Oorlogsdocumentatie over Weinreb verschijnen. Dit rapport behandelt de vraag of de filosoof en econoom Wein reb uit Den Haag, nu verblij vend in Zwitserland, in 1948 terecht door de bijzondere rechtspleging is veroordeeld. Vijf jaar geleden heeft de toenmalige minister van Jus titie, mr. K. Polak, opdracht tot het rapport gegeven. Minister Van Agt heeft thans toestemming voor publicatie gegeven. Weinreb is een zeer omstreden figuur, die tijdens de oorlog door middel van een gedurfd en slim gespeeld plan gepro beerd zou hebben Joden aan deportatie te onttrekken. Over de vraag of zijn plan een succes is geworden, wordt sterk getwist. Over de integri teit van Weinreb zijn in de loop der jaren diverse boeken* met verschillende tegenstrijdi ge standpunten verschenen. In de jaren 1968-'69 heeft Wein reb zelf zijn memoires in drie dikke delen gepubliceerd. Hilversum-4 ,,op bevel" HET N.O.S.-BESTUUR wacht vrijdag een leuke vergadering. Want terwijl in Hilversum van de toren geblazen is, dat het voor de start van Hilversum-4, de ontkoppelde klassieke zender per 1 oktober, te laat geworden is, heeft minister Van Doorn in een apodiktisch aandoende brief verzocht toch maar te beginnen. Er staan nog meer opmerkingen in de brief die omroepbestuurders, hetzij teleurstellen, hetzij boos maken. De AVRO raakt haar extra percentage radio-zendtijd kwijt, Hilversum-4 moet het met een bepaald uurbedrag doen en als daar geld bij moet, mag het niet van de STER komen, want voor die is - gelukkig! - Hilversum-4 verbonden terrein, maar moeten de omroepverenigingen op andere posten bezuinigen. Verder is het eindpunt van de ontkoppelde klassieke zender op 17 uur gesteld, moeten omroepen als de NCRV ernstig overwegen bepaalde uitzendingen va Hilversum-3 over de plaatsen naar no. 4, wordt de om 17 uur" herkoppelde zender" tot 19 uur vooral bestemd voor gesproken woord (leuk voor onder het eten) en zou het de minister aangenaam zijn, als daarop aansluitend dan direct het avondprogram van deculturele, in de wandeling „zwaar" ge noemde zender, begon. WE KUNNEN ONS VOORSTELLEN dat er in Hilversum omroep bestuurders rondlopen met het gevoel dat Hilversum-4 hen „op bevel" is aangeboden. Maar we kunnen ons ook voorstellen dat mr. Van Doorn weinig kans ziet op het Hilversum se gekrakeel op een andere manier tot zwijgen te brengen. Een pikante noot is nog, dat de minister niet tegelijkertijd het voor de NOOO Weeroverzicht Aantal uren zon: 3 tot 13 graden. Min. temp.: omstreeks 12 gra den. Max. temp.: omstreeks 21 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog et maal: 80 procent Stranden in Europa raken vol HAMBURG (AFP) Op het Europese congres over ecologie in Hamburg, waaraan wordt deelgenomen door 150 deskundigen uit 23 landen, is gisteren de alarmkreet geslaakt dat de Europese stranden over twintig jaar verzadigd zullen zijn als het massatoeris me van het ogenblik aanhoudt. Op het congres is vastgesteld dat grondspeculatie en winstbejag in veel toeristische centra in Europa hebben geleid tot vernietiging van het natuurlijke milieu en de noddzakelijke rust Socialist Nederhorst: Den Haag A.N.P. Secretaris-generaal van de Navo mr. J. Lans is volgens het socialistisch Eerste Kamerlid drs. G. Nederhorst als aodanig „niet meer te handhaven". Zijn fractie wil, dat minister V. d. Stoel van Bnitenlandse Zaken in de eerstkomende Navo-ministerraad een beperking van de ambtstermijn van de secretaris-generaal tot vier jaren aan de orde stelt Drs. G. Nederhorst beschuldigde gisteren tijdens de begrotingsbe handeling van Buitenlandse Zaken mr. J. Lins ervan diktaturen als in Spanje en destijds in Griekenland teveel in bescherming te nemen en een te passieve houding in het conflict Griekenland- Turkije te hebben aangenomen. Hij speelt, aldus de socialistische woordvoerder „een belangrijke rol" bij pogingen „een eventueel verlies van Griekenland en Portugal goed te maken door het diktatoriale Spanje bij het bondgenootschap te betrekken". Zijn optreden leidt er, aldus drs. Nederhorst toe, „dat de jongere generatie verder van de Navo vervreemdt" Spaardeposito met 834% rente Looptijd 5 jaar Vaste rente: 8%% Pvraag uitvoerige informatie I Zend mij de folder met uitgebreide inlichtingen over deze spaardeposito's. Minimum storting f 1.000,- Rente jaarlijks opneembaar Tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis Woonplaats Deze coupon ongefrankeerd opsturen naar: Rijkspostspaarbank Amsterdam. I LEC uw nationale spaarinstelting

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9