Fietsers en wandelaars krijgen rijk alleen in de Merenwijk Ook al lijkt dit thans nog op het tegendeel Heibel om een bloemenkiosk Promotie-duel Northa-Athene onbeslist: 7-7 PAGINA S De redactie behoudt zich het recht voor brieven verkort weer te geven. Voor publicatie in aanmerking komende stukken worden met de volledige naam van de inzender ondertekend. Opname van de stukken bete kent niet dat de redactie het met de strekking van deze me ningen eens Is. Open brief aan burgemeester Vis als hoofd van de Leidse politie Zeer geachte heer Vis. De ramp, die een aantal men sen in de binnenstad al lang vreesden, is zaterdagmorgen vroeg geschied: op de Lange- brug is een moord gepleegd. U weet - met vele anderen - dat er veelvuldig en met steeds grotere aandrang gepleit is voor handhaving van de hore- ca-sluitingsregelingen. U weet - met vele anderen - welis waar, dat de politieambtena ren bij herhaling hebben ge zegd, dat men de sluitingsuren en de gevolgen daarvan terde ge in de gaten zou houden. Vele anderen - ik kan me niet voorstellen, dat U tot hen gere kend moet worden; althans: ik veronderstel dat - wanneer dit wél het geval zou zijn - U terzake drastische maatrege len bepleit zou hebben - weten wel degelijk, dat de binnen stad lijdt onder een zekere willekeurige terreur van een aantal bezoekers van horeca- vestigingen, die de deuren geo pend schijnen te mogen hou den op tijden volgens welke zij al meer dan één of méér uren gesloten zouden moeten zijn. De dramatische gevolgen van deze situatie culmineren nu in de doodsteek, die iemand in de binnenstad is toegebracht. Deze tragische situatie is de top van een ijsberg. Velen in de binnenstad weten dat Zij (en waarschijnlijk ook ande ren, die uit angst de mond niet durven openen) kunnen menig staaltje van terreur en bedrei ging, manslag en aanslag met bewijzen staven. Het zou min stens aanbevelenswaardig kunnen zijn om die bewijzen aan te horen en te doen regi streren. Voor die laatste twee zaken durf ik Uw interventie te vra gen. Het is met name geble ken, dat nóch het aanhoren, nóch het registreren bij de dienst, die men als stadsbewo ner verantwoordelijk daarvoor mag achten en waarover U, ambtshalve, de leiding hebt, altijd genegen is om de be scherming van de stadsbewo ners te garanderen. Ik bedoel daarmee geen aanklacht te po neren tegen ambtenaren van het politiecorps persoonlijk. Ik meen wel, dat het een punt van overweging kan zijn om de leefbaarheid van de stads bewoners te beschermen. Die leefbaarheid zal voor velen different zijn. Die differentia tie vraagt ook duidelijke aan dacht van de politie en dus van U als hoofd van die dienst. Juist wanneer „leefbaarheid" pluriform mag zijn, zal men de gelegenheid moeten scheppen om terzake betrokken bewo ners én in de horeca-sektor werkzamen te horen. Ik stel dit nadrukkelijk niet, omdat ik bang ben weer een bril te moe ten verspelen, maar omdat ik nadrukkelijk meen, dat de leefbaarheid gediend dient te worden. Deze samenhang van zaken is ook een voorwerp van aanhou- delijke zorg van de Advies raad voor de Binnenstad. Ik verklap geen geheim wanneer ik hier openlijk melding maak van de brief, die aan de ge meenteraad daaromtrent ver zonden is. Het is een publiek geheim, dat bewoners van de binnenstad niet langer kind van de reke ning willen zijn. Het zal een goede Nederlandse opinie zijn, dat moordaansla gen niet worden toegejuicht Het zal daarom een goede va- derlandse daad zijn wanneer de mogelijkheid van moor daanslagen op basis van de niet voldoende toegepaste slui tingscontrole op horeca vesti gingen (niet omwille van de sluiting, maar omwille van eventuele excessen, die daar uit voortvloeien bij mensen, die de gevolgen van de zegs wijzen „als de wijn is in de man, is de wijsheid in de kan" niet kunnen overzien) afdoen de wordt geëlimineerd. Op basis van de hoop, dat het mogelijk moet kunnen zijn om een veilig leven in de.binnen stad van Leiden te leiden, schrijf ik deze open brief aan U. Ik doe dat niet zomaar persoonlijk, maar omdat ik best durf te zeggen wat ande ren graag ondersteunen zon der hun naam te vermelden. „Eén moord is genoeg", zeg gen zij. Dat onderschrijf ik graag. Hoogachtend, Jan Doove, voorzitter van het comité voor de Pieters en Academie- wijk WOENSDAG 11 JUNI 1975 Alphens kunst- zwemster- tje naar wereld kampioen schappen Catrien Eijken (Van onze correspondent) ALPHEN AAN DEN RIJN - Het bijna 14-jarige Alphense meisje Catrien Eijken gaat volgende maand als reservelid van de Neder landse zwemploeg mee naar de wereldkampioenschappen in Co lumbia. Afgelopen zaterdag kreeg zij officieel bericht van het bondsbestuur dat zij als negende toegevoegd zal worden bij de kunstzwemploeg. Hoe groot de kansen zijn om daadwerkelijk in actie te komen, hangt af van de conditie van de overige acht meisjes. In ieder geval doet Catrien wel mee met de technische oefeningen. Vier jaar geleden begon Catrien Eijken, tweede klas leerlinge van het Christelijk Lyceum, met het kunstzwemmen bij AZC. Onder leiding van Wil Kaltenecker, eens zelf Europees kampioene, werd al snel duidelijk dat Catrien Eijken en clubgenote Marjan van der Broek landelijke kwaliteiten in zich hadden. Verleden jaar werden zij dan ook toegelaten tot de landelijke centrale training. Vrijdags in het Alphense zwembad en zondags in Amersfoort worden er vele uren getramd onder leiding van de Amerikaanse trainster Chris Jeffers. Catrien Eijken, die op 29 juni 14 jaar wordt, vertrekt met de ploeg op 4 juli naar de stad Cali in Colombia. Mén heeft dan nog ruimschoots de tijd om te acclimatiseren voordat op 17 juli de wedstrijden beginnen. Op 30 juli hoopt Catrien Eijken weer in Nederland terug te zijn. LEIDSE COURANT Het ziet er naar uit dat Anton Boderlj (25) de langste tijd met zijn bloemenkiosk op de hoek van de Willem de Zwijgerlaan en de IJsselmeerlaan heeft gestaan. Hij heeft van de gemeente de aanzegging gekregen daar te verdwijrten. En dat vindt Anton niet helemaal fair. Zijn verhaal: „Aanvankelijk stond ik hier op de hoek met een electro-car. Met vergunning. Daar kreeg de gemeente f 56 per maand voor. Het begon hier goed te lopen en ik ging daarom naar de gemeente met het verzoek of ik er een paar meter kon bijkrijgen. Daarvoor moet je t bij woningbouwvereniging Ons Belang zijn, zeiden ze me, 1 want die is eigenaar van de grond. Afijn, ik naar Ons I Belang en van die kreeg ik toestemming. Zwart op wit. t Voor 14 per maand. Ik kocht een kiosk en een wagen om de bloemen van de veiling te halen en stak me daarvoor 30.000 in de schuld. En nu moet ik opeens weg". Commentaar van Ons Belang-voorzitter Seisveld: t „Boderij heeft indertijd inderdaad toestemming van ons gehad om daar te staan. Let wel: met zijn electro-car. I Maar nu hij daar een min of meer permanent gebouwtje heeft neergezet kan ik me voorstellen dat de gemeente dat niet neemt. Ik heb overigens nog geen definitief bericht gehad dat Boderij weg moet. Maar als de gemeen te vindt dat de bloemenkiosk daar in planologisch opzicht niet past, dan moeten we haar wel volgen". Oegstgeest De kans is groot dat volgende week dinsdag opnieuw een promotiewed strijd moet worden gespeeld tussen Nort- ha en Athene om een plaats in de hoogste klasse van de zevenhandbalveldcompeti- tie. Gisteravond werd in een aantrekke lijk en zeer spannend duel een 7-7 gelijk spel behaald. Athene had aanvankelijk het minst last van zenuwen en liet aanvallend de bal veel sneller van hand tot hand gaan dan Nort- ha. De Noordwijkerhoutse ploeg gaf daar ook alle gelegenheid voor met een statische zes-nul verdediging. Toch kwam Athene niet tot scoren, omdat zowel de lat als een uitstekend keepende Mieke Duivenvoorde in de weg stonden. Toen Mary v.d. Berg met een keihard onderhandsschot Northa de leiding gaf, werden de Noordwijker- houtsen sterker. Thea Terheide knalde te- gen de paal, een break-out van Thea Kla- verwijde werd miraculeus gestopt en Hilde v.d. Berg trof ook het houtwerk. Het was daarom een tegenvaller voor Northa dat juist toen de gelijkmaker viel. Vooral Mie- keDuivenvoorde was duidelijk aangesla gen. Tween foutjes, eerst liet zij een bal glippen en daarna beoordeelde zij een aanspeelbal uit het achterveld verkeerd waardoor hij over haar heen in het doel verdween, betekende 3-1. De strijd leek beslist toen Athene nog voor rust de voor sprong tot 4-1 wist te vergroten. Maar Northa kwam terug. De enorme inzet was er ook nu weer. Verdedigend werd overgeschakeld op een vijf-een, waardoor Athene niet meer in de tweede lijn kon combineren. Mieke Duivenvoorden herstel de zich volkomen met enkele fraaie reddin gen en Margreet Geerlings bracht met twee bekeken schoten de spanning volledig te rug: 4-3. Twee break-outs brachten Athene voor de tweede maal op een ruime voorsprong (6-3), maar het zelfvertrouwen van Northa was sterker dan ooit. Leidy Vogels en Hilda v.d. Berg zorgden voor 6-5, waarna Athene steeds meer aan de noodrem moest trekken. Dat kostte een speelster 2 minuten strafbank en Leidy Vogels sloeg onmiddel lijk toe: 6-6. Twee minuten voor tijd leek Athene toch de promotie te pakken, maar Hilda v.d. Berg legde alle kracht in een diagonaal schot waarmee zij de uitsteken de Haagse keepster versloeg: 7-7. Behalve de keepster waren bij Athene de gezusters Mahieu en Mary Linteloo de grote uitblin kers. Athene demonstreerde een betere techniek Via deze Valktunnel kunnen de flatbe woners van de Merenwijk veilig het op de achtergrond liggende wijkpark berei- ken.Crechrsl Belaagd door het snelverkeer. Op weg naar de bushalte. Een trottoir is er niet. Als een kostbare rode draad (in dit geval een groene) kruist de Broekweg de hele Meren wijk. „Voor de fietsers is het van belang, dat we deze landweg (met pijn en moeite) voor hun behouden hebben: een weggetje in een soort dal, met slootjes erlangs, beschut door knotwilgen. Binnenkort komt hier ook verlich ting en in de bermen zijn wandelpaden ge dacht In de toekomst zal van de Broekweg uit ook gefietst kunnen worden, langs de spoorbaan, naar het hartje van de stad. In het kader van een eventuele verbreding van het spoorlij ntra- eee (Schiphollijn), kan bij het Maredijkviaduct tegelijk met het verbreden van het viaduct een extra fietspad richting Oegstgeest (Hout- kwartier met de scholen) en het Academisch Ziekenhuis worden aangelegd", aldus ir. v. d. Ward. Er is bewust gekozen voor fietspaden lóngs het wijkpark en niet er dóór. Storingvrij voor de parkbezoekers en veilig voor de fietser, die 's avonds wellicht liever in de buurt van de bebouwing blijft en het donkere park wil mijden. Om deze fietsroutes te realiseren zul len er nog 4 bruggetjes in het park moeten worden gebouwd. Eind van het jaar kunnen deze fietspaden rond het park in gebruik zijn. Ook het fietspad langs de geprojecteerde Gooimeerlaan kan, met een voorlopige verbin ding met de Marnixstraat, eind van dit jaar klaar zijn. De rondweg (Veluwemeerlaan) mag niet het karakter van een snelweg krijgen. Daarom zal aandacht worden besteed aan het fietsverkeer bij de Broekweg, eventueel met aan te leggen verkeersdrempels of door speciale lampen die de automobilist attenderen op de situatie ter plaatse. Wethouder Waal heeft, volgens de heer V. d. Ward, geen bezwaar tegen verkeersdrempels. Fietser en voetganger (voor welke laatste tal van routetjes binnendoor zijn uitgestippeld) mogen gerust zijn. Op de taluds van enkele singels heeft V. d. Ward het hoofd gebroken om de wandelaar zowel als de bewoner in z'n tuintje de nodige privacy te gunnen. Er komen verlaagde paadjes, waar de bewo ner overheen kan kijken naar de singelkant, zonder tegen het hoofd van een passant te hoeven staren; hier en daar een bankje, bloe metjes plukken mag en kinderen raken niet zo vlug te water, tussen de wilde oevervegeta tie en het fluitekruid, omdat de taluds vlak blijven. Het wordt allemaal een kwestie van tijd en tijd heeft Gemeentewerken wel nodig. Ton Pieters Leiden Al vragen heel wat kersverse Me- renwijkers zich af, of ze wel ooit rustig op de fiets of te voet door hun reeds groenende, grillig neergezette woonoorden kunnen gaan, toch mag men ervan overtuigd zijn dat Ge meentewerken een paar aardige, ongestoorde routes in petto heeft. Nu nog achten de wandelaars die met de stichting Eigen Huis in zee zijn gegaan zich op een eiland, dat op de kusten belaagd wordt door het snelverkeer dat in de bocht van de Veluwemeerlaan schijnaanvallen op de achtertuintjes onder neemt. Trottoirs houden er pardoes op en waar men geacht mag worden veilig over te steken naar het vervolg van een voetpad, is aan de overkant dit voetpad vervangen door rozenstruiken. Voetgangers ziet men dan ook niet of nauwelijks in het gebied van de „dui nen" en „dalen"; de Zijlwijk zo schijnt het kan men slechts in een pantservoertuig bereiken. Is de Merenwijk dan tóch hét rijk van de auto? die overigens in de Slaaghwijk hier en daar aardig in een fuik terecht komt, als de bestuurder niet op z'n qui vive is. „Wel nee", zo verzekerde ons ir. C. J. v. d. Ward van de afdeling Stedebouw van Gemeentewer ken; „de fietser krijgt er alle aandacht, al zullen zijn gebaande wegen verschillen van de conventionele wegen die in de oudere wijken overal samenvallen met de rijweg of er paral lel mee lopen. Over een jaar ziet het er laten wij hopen al heel anders uit. We hebben met de opzet van de fietspaden niet gekozen voor paden die parallel aan de hoofd wegen lopen. De fietser heeft straks geen hinder van lawaai of van autostank. Zo buigt het fietspad langs de IJsselmeerlaan al gauw af en gaat binnendoor naar een overgangs plaats op de Ketelmeerlaan. De rondweg (Zwartemeerlaan-Veluwemeer- laan) krijgt, als over een jaar het wegdek van een asfalttoplaag is voorzien, definitieve fiets stroken van rood asfalt". Met de tunnels gaat het de goede richting uit: twee zijn er in uitvoering (IJsselmeerlaan en onder de Ketelmeerlaan bij de toekomstige Gooimeerlaan) en één is er klaar, de Valktun nel in het verlengde van het Valkenpad. „Mocht de einduitkomst van de exploitatie mee zitten, kunnen er nog een paar tunneltjes gerealiseerd worden, met name onder de Ve luwemeerlaan, waar bij de Leedewijk nu al een „bult" is aangelegd. Dit wordt een ondiepe tunnel die vooral de kinderen uit het noordelijke woongebied een verkeersvrije kruising geeft op weg naar weinig krachtsinspanning hierdoor het centra- vernieuwd moeten worden. Ir. school in het centrum", aldus de heer v. d. Ie park kunnen bereiken." Ward. „De Ketelmeerlaan heeft een verhoogde ,Het is niet onmogelijk dat de provincie deze ligging gekregen om de tunneltjes eronder Of er* twee extra tunnels gebouwd zullen werkzaamheden (waarvoor op de gemeentebe door korter te kunnen maken. Dat geeft wei- worden hangt sterk af van de ontwikkeling groting gelden zijn gereserveerd) gaat betalen, nig hoogteverschil voor de fietsers, die met langs de Zijl, waar wallekant en beschoeiing Maar dat zou dan nog acht jaar duren. Mocht Natuurlijk handig zo'n postbus en telefooncel in een nieuwe wijk. Jammer voor de voetgangers dat ze via een pad te bereiken zijn. Ward: er voor deze mogelijkheid worden gekozen, dan kan het vrijkomende geld besteed worden voor de verdere tunnelbouw en inmiddels kan langs de Zijl tóch een fietspad worden aange legd, dat evenwel niet de bewoners zal hinde ren die langs de Zijl wonen".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5