Molukse dagdromen leidden tot ongewilde gijzelingsactie Meer aandacht gewenst voor humanitair oorlogsrecht RECHTBANK KAMPT NU AL MET TIJDGEBREK Onderzoek vliegramp Martinair Bij gastarbeiders meer tbc dan bij Nederlanders Overspannen spion uit de school geklapt TOENEMENDE CRIMINALITEIT KOPZORG VOOR VERZEKERAARS politiebericht vóór"ifiavö'ers en havo'ers OP AUE GEMEENTEPOLÊT KUN JE DEZE WEEK JE BESPREKEN. WOENSDAG 11 JUNI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 11 (Van een onzer verslaggevers) y ARNHEM Na de eerste dag van het proces tegen de acht tien Zuid-Molukkers die ge poogd hebben de koningin te gijzelen, kijkt de rechtbank in Arnhem al tegen een flinke achterstand op het werksche ma aan. Twee verdachten, die eigenlijk gisteren door recht bankpresident mr. Wytema moesten worden gehoord, zijn pas vanmorgen de zwaar be waakte rechtszaal binnenge leid. En dat termijl men daar naast nog eens negen verdach ten aan de tand moet voelen, 's Avonds doorgaan is onmo gelijk, omdat omstreeks zeven uur de honderden uit het hele land opgetrommelde politie mannen de bewaking van het paleis van Justitie opheffen. Dat zal ook morgen de nodige problemen opleveren, wan neer na het requisitoir van officier van Justitie mr. Lau- waars niet minder dan 18 ad vocaten het woord moeten voeren. Deze raadslieden zijn gisteren in conclaaf gegaan om een snellere pleitmethode te bedenken. De vertraging wordt vooral veroor zaakt door de zeer vage antwoorden die de verdachten gisteren aan de president gaven. Voor hun oprechte steun aan de vrije Zuid-Molukse Re publiek wilden ze ruiterlijk uitkomen,' maar dat dit ideaal verwezenlijkt zou' moeten worden door de regerend vor stin te gijzelen, en dat daarbij zo nodig onschuldig bloed moest vloeien, is nu ook voof hen een bijna onverdraaglij ke gedachte. Op Hol Hoofden op hol, zo zou dit hele gijze lingsdrama het best geformuleerd kunnen worden. De organisatoren hebben zichzelf en hun mede-patriot- ten met valse dagdromen bedrogen. In een sfeer van tot in het absurde door gevoerde geldingsdrang kwamen ze tot dwaze, maar uiterst gevaarlijke acties. Hoofdpersoon in de affaire schijnt vooralsnog de 64-jarige voor malige KNIL-militair uit Delfzijl te zijn. Hij heeft in zijn woonplaats een kring van jongeren om zich heen ver zameld en onder commando van zijn zoon, Jacky (24) geplaatst. In dit groepje gedraagt hij zich als de onge kroonde koning met een eigen lijf- wacht. In de praktijk heeft hij nauwe lijks enige invloed. Zijn reis naar Am- bon, in februari van dit jaar, was bedoeld om parallel aan de gijzeling van de koningin een opstand tegen de Indonesische regering op dit eiland te ontketenen. Het is echter nauwelijks aan te nemen dat hij werkelijk contac ten met een illegale strijdmacht op Ambon heeft gehad. „Het was meer een snoepreisje", zo formuleerde de rechtbankpresident het. Desondanks werd de 46-jarige Haagse econoom gedwongen deze trip van de oud KNIL-militair te betalen. Aanvan kelijk had hij dit uit vrije wil beloofd, maar is later van deze gulle geste geschrokken. Jacky en zijn kornuiten haalden toen maar met geweld op wat zij meenden „rechtens" te kunnen opeisen. De Hagenaar werd beroofd van enige schilderijen en vervolgens' mishandeld. Dat verhinderde hem overigens niet om na de terugkeer van de vader van Jacky uit Ambon weer naar Delfzijl te reizen om dg aanval op paleis Soestdijk verder te organise- Verstrikt De Haagse econoom is een vreemde man, verstrikt in eigen fantasieën. Hij bedeelt zich waarschijnlijk ten onrech te een zeer grote rol in de strijd om de onafhankelijke republiek toe. Hij zegt over internationale contacten te beschikken. Hij noemt zich onder meer staatsraad van defensie van het Molukse revolutionaire leger en voor zitter van de raad van zes, een zeer hoge instantie die het contact tussen Nederland en Ambon onderhoudt. Al deze onzin ging er aanvankelijk bij de overige deelnemers aan het com plot in als zoete koek. Daarbij kwam nog de omstandigheid dat in het voor bereidingscomité een aantal gerenom meerde en in Zuid-Molukse kringen hogelijk gerespecteerde mannen plaats namen. Daar was in de eerste plaats de 51-jarige predikant uit Eist, wiens zonen door hun onafhankelijk heidsstrijd „eervol" in een Nederland se gevangenis terecht kwamen. En verder de 46-jarige Haarlemmer, voor malig premier van de regering-Tamae- la, oud-sergeant majoor van het KNIL en verzetsstrijder van het eerste uur, die tijdens gevechten met het Indone sische leger op Ambon gewond raakte, naar Nieuw Guinea uitweek en pas na de soevereinitietsoverdracht van het eiland in Nederland arriveerde. Deze verdachte verklaarde, nadat de rechtbankpresident hem op indringen de wijze vroeg waarom hij aan dit soort activiteiten deelnam: „Ik ben een Zuid-Molukker en dat is mijn lot. Dat kan me niet verweten worden, zeker niet door een Nederlandse rechter". Hij erkende „het plan om zijn geliefde koningin te gijzelen vanaf het begin inwendig te betreuren". „Maar, ik kon mij er temidden van mijn volksgeno ten niet tegen verzetten". Vermoedelijk raakt hij daarmee de kern van deze hele trieste geschiede nis. Alle verdachten zeggen de hele' overval op Soestdijk een onaanvaard bare actie gevonden te hebben. Toch bleven ze meedoen. „Uit angst voor represailles" zeiden ze allemaal in koor. Jacky, de zoon van de oud-KNIL-mili-' tair uit Delfzijl zei de rechtbank: „Ik wil voor mijn land elk risico lopen. Zo blijf ik er ook nu over denken." Hij beraamde overvallen in Opheus- den en Eist, waar zowel het gemeente huis als het postkantoor werd geplun derd om aan geld voor de aanschaf van wapens te komen. Jacky vertelde de rechtbank ook, dat men oorspron kelijk van plan was geweest weer „iets" te doen bij de woning van de Indonesische ambassadeur in Wasse naar. Maar kort daarop concentreerde men zich op de gijzelingsactie in Soestdijk. Die gijzeling kon volgens Jacky met een goed uitgerust legertje van 150 man onder zijn bevel uitge voerd worden. Als datum voor de' actie werd 4 maart gekozen. Dat was tevens de datum waarop Jacky zijn verjaardag vierde. „We kozen die da tum opdat we ons niet konden vergis sen", zei hij. De actie liep volgens hem mis, omdat hij over te weinig en on voldoende bewapende mannen be schikte, waarvan bovendien nog een deel op weg naar Soestdijk door de politie tijdens een verkeerscontrole werd aangehouden. Twee weken na die vierde maart pleegde Jacky zelf nog een overval op een hulppostkantoor in Cuijk, waar 3700 gulden werd buit gemaakt. Een deel van dit geld d zou gebruikt wor den voor nieuwe acties, deelde Jacky gisteren mee. De rechtbankpresident vroeg hem wat er zou gebeuren indien de gijzeling van de koningin wel geslaagd was en de Nederlandse autoriteiten niet aan de Molukse eisen hadden toegegeven. Die eisen waren: erkenning van de Zuidmolukse republiek; geen strafver volging van allen die aan de gijzeling hadden deelgenomen; bevrijding van alle Zuid-Molukkers uit de gevange nissen. Volgens Jacky waren bij een eventuele weigering inderdaad slach toffers gevallen. De president: „Hoe kon u dat in hemelsnaam rechtvaardi gen?". Jacky: „De Haagse econoom droeg daarvoor de politieke verant woording"... (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - In een rapport dat het Nederlands Instituut voor Vredesvraagstukken (NIW) op haar verzoek heeft uitgebracht aan de Generale Synode van de Nederlandse Hervormde Kerk, wordt gepleit voor meer ruimte en aandacht voor de behandeling van het humanitaire oorlogsrecht, het vermijden van onnodig leed bij gewapende conflicten. In het onderwijs zou daartoe ruimte .moeten worden geschapen. „Oorlog en menselijkheid zijn nu eenmaal moeilijk met elkaar te rijmen. Toch lijkt uitbanning van de oorlog, als burgeroorlog of als internationaal conflict, niet op handen. Om te voorko men dat oorlogsvoering al te gemakkelijk in volstrekt bar baarse toestanden ontaardt, is COLOMBO (SRI LANKA) (AP) In Colombo is gisteren een begin gemaakt met het onder zoek naar de ramp met het chartervliegtuig van Martinair, waarbij in december van het vorig jaar 191 mensen, waaron der zeven Nederlandse beman ningsleden, om het leven kwa- Volgens een woordvoerder van de regering van Sri Lanka heeft men alle gegevens verzameld en dat het onderzoek zich van nu af zal toespitsen op de analyse ring van alle informatie. Bij het onderzoek zijn ook Nederlandse vertegenwoordigers aanwezig. De DC-8 van Martinair was met 182 Indonesische pelgrims op weg van Soerabaja naar Jedda in Saoedi-Arabië, toen het toe stel in het bergland van Sri -Lanka neerstortte. Pleidooi voor Haile Selassie LONDEN (Rtr) In een brief aan de Times van vanmorgen heeft kroonprins Asfa Wossen van Ethiopië een beroep gedaan op Afrikaanse regeringen een betere behandeling te verkrij gen voor zijn vader, de 83-jarige ex-keizer Haile Selassië, die her stelt van een recente prostaato peratie. De prins schrijft dat hij bij her haling heeft geprobeerd infor matie over het welzijn van zijn vader te verkrijgen, maar dab het hem niet is gelukt. De afgezette keizer wordt sinds de omverwerping van zijn be wind in september van het vorig jaar, door de militaire junta ge vangen gehouden. 1153 het nodig paal en perk te stellen aan het wapengeweld en de ge bruikte oorlogsmethoden. De VN hebben in 1961 al de on rechtmatigheid van het gebruik van kernwapens vastgesteld, hetgeen voor Nederlandse mili tairen in NAVO-verband tot si tuaties van gewetensnood kan leiden. Ook wapens die onnodig leed veroorzaken en die door hun aard met grote waarschijn lijkheid ook burgers en burger doelen treffen, zouden uit het wapenarsenaal moeten verdwij nen, zoals hoge snelheids- en fragmentatiemunitie, wapens met tijdontsteking, brandbom men, vlammenwerpers en na palm. Napalm komt nog steeds voorin de bewapening van de Koninklijke Luchtmacht. Het lijkt zinvol om bij de verant woording van dergelijk aan schafbeleid .ook humanitaire overwegingen te betrekken". „De behandeling van krijgsge vangenen, verhoortechnieken (met eventueel bedreiging en marteling), ook de training om martelingen te weerstaan, die nen duidelijker getoetst te wor den aan het humanitaire oor logsrecht". Het rapport stelt de vraag in hoeverre het humanitaire oor logsrecht in het bewustzijn van de militair leeft. Er wordt ge pleit voor een onderzoek in die richting. 1$ de militaire instruc tie in de huidige vorm onvol doende om gevoeligheid voor menselijke waarden bij te bren gen, dan zouden praktische oe feningen zoals de behandeling van gewonden en krijgsgevan genen kunnen worden ingelast. Het onderricht moet in handen blijven van de commandant, niet van de geestelijke verzor gers of raadslieden, omdat het gevaar bestaat dat het oorlogs recht gemakkelijk wordt geiso- leerd van de wapentraining. Het rapport komt voorts tot de aanbeveling te onderzoeken in hoeverre de taakomschrijving van de militair-justitiële orga nen in tijd van oorlog voldoende nadruk leggen op de opsporing en vervolging van schendingen van het oorlogsrecht. Dat verpleegsters tegenwoordig makkelijker gekleed gaan dan hun collega's uit de tijd van Florence Nightingale was bekend. Hoe groot dat verschil is kon men zien op een tentoonstelling van ziekenhuis-accessoires in Düsseldorf. UTRECHT Mannelijke buitenlandse werknemers in Nederland tussen 20 en 39 jaar hebben, voorzichtig geschat, 16 tot 18 keer* zovaak tuberculose als de vergelijkbare groep Nederlandse man nen. Het aantal buitenlandse werknemers vormt echter nauwelijks een verhoogd risico voor de bevolking. Dit becijfert dr. J. Meijer, directeur van de vereniging tot bestrij-' ding van tuberculose in het tijdschrift van de vereniging "Tegen de tuberculose". Bij tweederde van de in ons land verblijvende buitenlanders (ongeveer 100.000 rijksgenoten en 100.000 inwoners van landen voor wie voor het verkrijgen van een verblijfsvergunning geen tbc-on-' derzoek verplicht is) kan echter geen onderzoek op tuberculose worden gedaan, tenzij men zich vrijwillig tot een arts wendt. Maar voor de anderen wordt vaak binnen twee maanden al vastgesteld of men al dan niet aan turberculose lijdt. Tot nu toe ziet dr. Meijer geen reden om tbc onder de gastarbeiders als een zeer ernstig probleem voor de Nederlandse bevolking te beschouwen "mits men over een actief bestrijdings en bewakingssysteem beschikt". (Van onze correspondent Jan drum- PARIJS Een agent van de Franse geheime dienst is in de nacht van maandag op dinsdag door collega's zeven uur lang "belegerd", terwijl hij allerlei geheimen van de dienst uit schreeuwde. De geheimagent begon zich maandag avond in zijn flat in Parijs opeens vreemd te gedragen. Vanuit het raam eiste hij luidkeels de komst van de minister van binnenlandse zaken, aan wie hij iets te vertellen had. Toen deze eis niet serieus werd genomen, begon hij beschuldigingen uit te roepen aan het adres van collega's, hij noemde een groot aantal namen en beweerde op verschillende ambassades door de geheime dienst microfoons waren verborgen. Ook vuurde hij en kele keren schoten af op zijn collega's en op politieagenten. Uiteindelijk gaf hij zich na zeven uur over, waarna hij naar een psychiatrische inrichting is overgebracht. De autoriteiten verklaarden later dat n vlaag van verstandsverbij stering had. Maar het is in Parijs niet duidelijk waardoor deze zo opeens veroorzaakt was. Wel vreemd werd het geacht dat de instorting blijkbaar niet onverwacht kwam. Al48 uur zouden twee wagens van de veilig heidsdienst voor zijn woning hebben gepost. DEN HAAG (ANP) - De voorzitter van de Nederlandse Unie Van Schadeverzekeraars, Jhr. Mr. P.H.G. Nahuys, heeft in de gisteren te Den Haag gehouden jaarvergadering van de unie de nadruk gelegd op de grote zorgen die de schadeverzekeraars hebben met de toeneming van de criminaliteit. Vooral de inbraak- en transportverzekeraars waren hierbij nauw betrokken. Ondanks de politie-inspanning neemt het aantal inbra ken en autodiefstallen schrikbarend toe. „Het ogenblik dat bepaal de objecten slechts tegen zeer hoge premies en op beperkte condities verzekerbaar zullen blijken te zijn, is angstwekkend, dichtbij gekomen", aldus de heer Nahuys. Voor het beroepsgoederenvervoer geldt er nu al een eigen risico bij diefstal of verduistering van hele ladingen. Dat eigen risico wordt door de verzekeringsmaatschappijen gehalveerd wanneer is gebleken dat de vrachtwagen van een deugdelijk beveiligingssys teem was voorzien. In Ede is men tij dens graafwerk zaamheden op de plaats waar het nieuwe stadhuis moet komen gestuit op een oude Duitse mitrailleurpost uit de Tweede Werel doorlog. Tot de „buit" behoorden o.a. een zijspan, een luchtdoelge schut en munitie- kisten. ADVERTENTIE] Doen. Als je mavo-of havo-examen hebt gedaan. Doen. Want straks met je diploma is een carrière bij de politie ook één van jouw mogelijkheden Van dinsdag 10 tot en met vrijdag 13 juni ben je welkom op elk gemeentepolitiebureau.Van 9 tot 5 uur. En donderdagavond bovendien van half 7 I tot 9 uur. Vraag wat je maar weten wilt. Over het beroep en de opleiding. Over't salaris. Over specialisatiemogelijkheden. En maak je na-de-vakantie-plan. gemeentepolitie Boek bij de Gemeentepolitie! Geringere kans op vakantie- baan UTRECHT (ANP) Vol gens het ministerie van so ciale zaken moet rekening worden gehouden op een vermindering van de vraag naar vakantiewerkers in verband met de huidige conjunctuur. Het ministerie wijst er op dat de vakantiewerkers aanspraak kunnen maken op het voor hun leeftijd geldende minimumloon, wanneer de werkzaamhe den tot de normale be drijfsvoering behoren: het werk dat van vaste werkne mers, die op vakantie zijn, wordt overgenomen of het werk dat bijv. door het sei zoen extra mankracht vergt Verder gelden voor vakan tiewerkers de werk- en rusttijden die in de arbeids wet zijn omschreven en ook gelden voor hen de bepalin- m gen van de veiligheidswet Er is, speciaal voor de va kantiewerkers, een veilig heidsinstructiekaart samen gesteld die is te verkrijgen bij het Veiligheidsinstituut in Amsterdam. Eerste paal uitbreiding Jaarbeurs (van een onzer verslaggevers) UTRECHT - als een volleerde heibaas heeft Utrechts burge meester H.J.L. Vonhoff, giste ren de eerste paal voor de uit-* brciding van de Jaarbeurs ge slagen. Die uitbreiding omvat twee nieuwe expositiehallen die een gezamenlijke vloeroppervlakte van 20.000 m2 krijgen. Volgend jaar augustus reeds zal de bouw voltooid zijn, zodat de jaarbeurs op het moment van haar 60-ja- rig bestaan in totaal over 175.000 m2 overdekte vloerop pervlakte zal kunnen beschik ken om aan de vraag naar expo sitie- vergader- en restauran truimte tegemoet te kunnen ko men. Lauwersmeer een vijf de gegroeid LEEUWARDEN (ANP) Het Lauwersmeer, dat in 1969 van de Waddenzee werd afgesloten, is in dc afgelopen vijf jaar on geveer eenvijfde groter gewor den. Dit heeft Rijkswaterstaat gisteren meegedeeld. Oorzaak is een steeds voort schrijdende oeverafslag. Tegen maatregelen hebben tot nu toe weinig resultaat gehad. Deze week wil men gaan beginnen met een grootscheeps tegen-of fensief om de schrikbarende aanval van het water een halt toe te roepen. Op plaatsen waar de afkalving zich het sterkst voordoet zullen bij elkaar zo'n 70 tot 80.000 palen met een leng te van drie meter de grond wor den ingedreven. Borden ANWB op rijkswegen in goede conditie DEN HAAG Alle wegover- spanningen met ANWB-rich- tingborden over onze rijkswe gen zijn gecontroleerd en zono dig opnieuw opgetrokken. Zij verkeren nu alle in een goede staat. Een ongeval zoals in januari bij het verkeersplein Oudenrijn hoeft dan ook niet meer te wor den gevreesd. Bij dit ongeluk werd een aantal auto's verplet terd en kwam een automobilist om het leven. Dit heeft gisteren een woord voerder van het ministerie van verkeer en waterstaat meege deeld. Van de toentertijd negen tijdelijke overspanningen zijn er zes nu niet meer nodig en dus verwijderd. De andere drie zijn opnieuw opgetrokken. Ook de permanente overspanningen zijn onderzocht. Levenslang geëist tegen Ludwig Halm HAMBURG - Na een behande ling van negen maanden voor een rechtbank in Hamburg heeft de officier van justitie gis teren een levenslange gevange nisstraf geëist tegen de voorma lige chef van de Gestapo in Warschau, de 67-jarige Ludwig Hahn. Deze wordt ervan be schuldigd dood ven 300.000 jo-. den van het beruchte ghetto van Warschau op zijn geweten te hebben.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11