Prins diep geschokt door geruchten SOESTDIJK-COMPLOT NOG JUIST VOORKOMEN Overval op warenhuis in Keulen: buit 1 min mark Northrop-affaire heeft nasleep „Weg met deze spreiding" Bezette Franse kerken ontruimd DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort-Rapenburg 2, Leiden, postbus II, telefoon 22244 Giro 103003 Bank Amro-bank N V Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Ad), hoofdredacteur: J J. Hallewas Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) f 0.42 per mm. Telefoontjes f 3,85 Klachten bezorging telefoon 22244 (1800 tot 1900 uur) Abonnementen per week 2,81kwartaal 36,32; jaar 141.35; losse nummers 50 cent. Dinsdag 10 juni 1975, 65e jaargang n.o. 20139 Maddison Tv-film „God zij met je. Jacky Maddison" over een beproefde liefde op Ned. I om 21.25 uur. Om 19.05 uur Boy Dominic en om 20.21 uur Bartje (6). Ned. II om 20.21 uur Ali in the family en om 20.45 uur „Missie naar Moskou", propagandafilm uit de Tweede Wereldoorlog. VRIJ ZONNIG Zonnige perioden, in het zuid oosten van het land ook wolken velden, maar op de meeste plaatsen droog, matige tot vrij krachtige wind uit noord tot noordoost, maxima omstreeks 23 graden, maar aan zee koeler. Morgen zon: 4.20 - 20.59, Maan: 6.09 - 22.16, Schev. hoogw.: 3.57 -16.25, Laagw.: 11.58. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Prins Bernhard is diep geschokt en teleurgesteld over het rumoer dat rond zijn persoon is ontstaan in verband met de Northrop- affaire. Volgens een officieuze verklaring van zijn secretaris is de prins met name teleurgesteld over het feit dat sommige mensen zijn integriteit in twijfel lijken te trekken. De naam van de prins komt voor in een memoran dum vein de Parijse Northrop-directeur Parsons de president-directeur van het Amerikaanse vliegtuigconcern Thomas Jones, een goede vriend de prins. In dit op 27 september 1971 verstuur de stuk geeft Parsons aan Jones de raad bij prins- Bernhard inlichtingen in te winnen over de Neder landse zakenman H. Visser, die op de nominatie stond adviseur van Northrop in Nederland te worden. d Dit memorandum is boven water gekomen tijdens het onderzoek van een Amerikaanse Senaatscom missie naar de verkooppraktijken van Northrop in het buitenland. Volgens sommige Haagse kringen zou de teleur stelling van prins Bernhard verband houden met het voornemen van de PPR-Tweede Kamerleden Waltmans en Jurgens om een parlementaire en quête te laten instellen naar de invloed van de vliegtuigfabrieken op de keuze van een Starfigh- ter-opvolger. De heer Waltmans daarentegen heeft bij herhaling verklaard niet te twijfelen aan de integriteit van de prins. Hij wil juist uitgezocht zien in hoeverre door de commercie misbruik is gemaakt van diens positie als inspecteur-generaal van de strijdkrachten. Zie verder pag. 9 l-fet gemeentebestuur van Den Haag. het gewest-Den Haag. de Haagse afdelingen van de grote politieke partijen ook van de partijen, die de regering steunen de Haag se Kamer van Koophandel en de rijksdiensten, die direkt met de kwestie te maken heb ben. willen, dat de regering afziet van de bestaande sprei dingsplannen en in goed overleg gaat zoeken naar be tere mogelijkheden. Kortom, zij vragen de regering drin gend, een nieuwe studie te beginnen over de spreiding. Dit is gisteren in een motie na afloop van een massale protestbijeenkomst in het Haagse Congresgebouw aan de voorzitter van de Tweede Kamer dr. A. Vondeling, me degedeeld. Ongeveer 2400 af gevaardigden in het Congres gebouw zeiden een meer dan duidelijk ,,neen" tegen de huidige plannen, die deze week in de Tweede Kamer in discussie komen. KEULEN (RTR) - Een ge wapende man heeft giste ren een warenhuis in Keu len beroofd van ongeveer 1 miljoen mark, de op brengst van zaterdag en maandag. De overvaller had zich in de zaak voorgesteld als een rechercheur en had de be drijfsleider te spreken ge vraagd. Toegelaten in diens kantoor had hij een revol ver tevoorschijn gehaald en de bedrijfsleider een cylin- derachtig voorwerp in de zak gestopt dat, naar hij zei, een tijdbom was. Nog meer bommen zouden el ders in de zaak zijn neerge legd. Nadat de man op deze ma nier het geld had losgekre gen, liep hij naar buiten, riep een taxi aan en liet zich naar het vliegveld van Dusseldorp rijden. Of hij daar in een vliegtuig is ge stapt of dit alleen maar heeft gepretendeerd, is niet bekend. Als hij in een vlieg tuig is gestapt, kan hij ver trokken zijn naar Londen, Bern of West-Berlijn. LAAT Negen en dertig postzakken zijn met enige vertraging uit Pakistan Londen aangekomen en het zal problemen geven de brieven en pakketten alsnog te bezorgen. ARNHEM Justitie heeft pas op het laatste nipper tje ingegrepen om de gijzelingspoging van de vorstin door een groep Zuid-Molukkers te voorkomen. Dit 'bleek vanmorgen tijdens de rechtzitting in Arnhem, waar 18 Zuid-Molukkers zich gedurende drie dagen voor het Soestdijk complot moeten verantwoorden. De bij de actie betrokken groep dere groepsleden zouden het Molukkers had zich reeds in contact met de publiciteitsmedia Lunteren verzameld en stond op verzorgen, het punt naar Soestdijk te rij den, toen zij werden overvallen De voorbereidingen voor de- ac- door politie. De leider van het tie werden beheerst door de complot, een 64-jarige oud- vraag, hoe men aan geld kon KNIL-militair uit Delfzijl ver- komen om wapens te kopen. De klaarde vanmorgen voor recht- jongeren creëerden een oplos- bankpresident mr. E. Wijtema sing door het beramen van een dat „het allemaal knoeiwerk reeks bankovervallen. De eerste was geweest" „We hadden gere- bankoverval werd gepleegd op kend op zo'n honderd „solda- 4 februari, maar de daders wer- ten", maar aan de vooravond den echter snel gepakt. Via hen van de actie bleek slechts een kwam justitie de dreigende gij- handjevol Zuid-Molukkers be- zeling van de koningin op het reid mee te doen." De oud- spoor en werden de achttien die KNIL-militair was in januari tijdens dit proces dat drie dagen Ook pantserwagens zijn ingezet bij de veiligheidsmaatregelen, waarmee het proces tegen de 18 Zuid-Molukkers no6 in Ambon geweest Hij was gaat duren, gearresteerd. plan om met in Syrië wordt omringd. PARIJS In opdracht van de Franse genomen- advocaten de eisen van de staken- verleden in tal van prostitutieschandalen minister van binnenlandse zaken zijn van- de lichte meisjes hadden voorgelegd aan het verwikkeld was, is de laatste tijd hard tegen morgen alle kerken en kapellen die door ministerie. Zij willen net als andere Franse de prostitutie opgetreden. De dames eisten prostituees waren bezet, ontruimd. De be- vrouwen ook in aanmerking komen voor verbetering van hun status, toepassing van zetting was vorige week in Lyon begonnen, kinderbijslag: tweederde van de prostituées de wet en een soepeler houding van de en vervolgens overgeslagen naar Marseille, heeft kinderen. politie. Grenoble, Montpellier, Toulouse en Parijs. De ontruiming geschiedde vannacht soms De dames zijn vorige week vooral in actie met harde hand. Het heeft in een aantal De actie van de politie vond vanmorgen gekomen uit verzet tegen de behandeling in gevallen nogal wat moeite gekost de dames plaats, nadat gisteren nog twee in de arm Lyon. In die stad, waar de politie in het in de kerken 'te vangen'. Man van 105 verdacht van moord SORRENTO De politie van Sorrento in de Ameri kaanse staat Florida heeft bekendgemaakt dat zij een man van 105 jaar heeft aangehouden op verden king van moord. De verdachte, Ed Myers, zóu zaterdag op een ver- jaarsfeestje de 51-jarige mevrouw Louise Stewart hebben doodgeschoten en de 44-jarige Sam Tolbert hebben gewond. Myers, die is geboren op 3 maart 1870, is opgesloten in de gevangenis. ADVERTENTIE ff JSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN Prijzen stegen 4,6 procent DEN HAAG (ANP)De prij zen zijn in de eerste maanden van dit jaar gestegen met 4,6 procent. Van midden april tot midden mei gingen de prijzen met 0,6 procent omhoog. Dit blijkt uit het prijsindexcijfer van de gezinsconsumptie van het Centraal Bureau van Statis tiek over de maand mei Toch lijkt het erop, dat de prijs stijgingen wat teruglopen. In de afgelopen vier maanden steeg de trendmatige prijsontwikke ling gemiddeld 0,1 procent. In de maanden ervoor was dat nog 0,2 procent. Het CBS constateerde in mei onder meer prijsstijginen bij verse groente en fruit, suiker, bier, brandstoffen, kleding en schoeisel, bromfietsen, auto's en benzine. Dalingen deden zich voor bij margarine en zomerkle ding. gekochte wapens op zijn gelief de eiland een opstand te ontke tenen. Zijn plan mislukte en toen hij weer terug kwam in Delfzijl begon hij onmiddellijk met de uitwerking van het al in november van het vorige jaar uitgebroede plan voor de gijze ling. Het proces begon vanmorgen om negen uur omringd door vele veiligheidsmaatregelen. Met dranghekken weerde de politie nieuwsgierigen, een school in de onmiddellijke nabijheid was ge sloten en op dé trappen van de rechtbank stonden constant en kele honden. Vanmorgen werd ook een 51-ja- rige predikant uit Eist gehoord. Volgens eerdere beschuldigin gen van de oud-KNIL-militair was hij met het gijzelingsplan komen aandragen. Ook een 46- jarige Haagse econoom, een 60- jarige kantoorbediende uit Haarlem en een 46-jarige rijks ambtenaar uit Krimpen aan en IJssel werden vanmorgen ge hoord. De andere kwamen van middag aan bod. Voor de ogen van de aanwezi gen ontrolde zich vanmorgen het Soestdijk-complot. De gijze ling zou worden uitgevoerd in de nacht van 3 od 4 maart Via de hoofdpoort en enkele zij in gangen zou men de paleistuinen binnendringen, moest een vuur gevecht met de wachtposten ge leverd worden. Het doel was een aanval op het imposante mid dendeel van het paleis. Daar hoopte men de vorstin aan te treffen. Brenschutters zouden vervol gens razendsnel een verdedigen de stelling innemen om een ont- zettingsleger onder vuur te kun nen nemen. De voormalige KNIL-militair had dit onderdeel al voorbereid. Bij hem werd de tekening aangetroffen van het paleis en naaste omgeving. An- Postpakket acht jaar vast in Suezkanaal LONDEN (UPD In Lon den is eén pakje met twee pyjama's, een handdoek en een paar schoenen aange komen voor zekere Nawa- zisj Ali. Het pakje was acht jaar geleden in Pakistan ter post bezorgd. Maar de posterijen in Lon den zijn erachter gekomen dat meneer Ali niet meer op het vermelde adres in het Londense oud-zuid woont en nu zitten ze met de spullen. Het pakje waarin ze zaten maakte deel uit van een postzending aan boord van een schip dat door het Suezkanaal voer toen het als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten in juni 1967 werd gesloten. Vorige week bij de wederopenstel- ling van het kanaal, kon het schip weer zee kiezen. Een 'blijmaker' waarmee u letterlijk al uw voorraadpotjes overzichtelijk kunt etiketteren, is dit handige mini-lettertan- getje. Het opgeven van een nieuw kwartaalabonnement is alle moeite die u er voor moet doen. NOT Leid ...als nieuw kwartaalabonnee van stuur als dank voor de moeite een mini-lettertang tape

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1