£eidóc(Bou/ia/rit TREINRAMP MÜNCHEN: 45 DODEN Kamerlid wil onderzoek in Northropzaak OOK BELGIE KIEST F-16: OPPOSITIE ZEER GROOT voor kreeften Twee mannen en meisje vermoord Maandag 9 juni 1975, 65e jaargang no. 20138 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 103003 Bank Amro-bank N V Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J Plug Adj. hoofdredacteur J J Hallewas Chef-redacteur J W C. Leune Klachten bezorging telefoon 22244 (1800 tot 1900 uur) Abonnementen per week 2,81; kwartaal 36,32; jaar 141.35;losse nummers 50 cent Jungle Futuroloog Robert Jungk in „Ander nieuws" op Ned. II om 22.05 uur. Bartje (5) om 20.21 uur; Kojak om 21.-15 uur. Ned. I om 21.10 uur Maude (2) en om 21.40 uur Zomer '75 met de Engelse trompettist Kenny Ball. DROOG EN ZONNIG Droog, zonnig en vrij warm. Ma tige tot vrij krachtige noordoos telijke wind. Max. temp. van 18 graden in het Waddengebied tot 22 graden elders. Morgen zon; 4.2120.58 Maan: 5.03—21.33. Schev. hoogw.: 3.1815.44. Laagw.: 11.18—23.38. \im MÜNCHEN Reddingsploegen probeerden vanmorgen nog slachtoffers uit de wrakstuk ken van de twee treinen te bevrijden die gisteravond ten zuiden van München aan de voet van de Alpen frontaal bot sten. Minstens 45 personen wer den gedood en ongeveer 80 mensen raakten gewond bij het ongeluk dat het ernstigste is dat in West Duitsland sinds vier jaren de spoorwegen is overkomen. De ramp is waar schijnlijk te wijten aan het niet wachten van één van de trei nen op een nabijgelegen station tot de tweede trein daar was gearriveerd. De reddingsploegen hadden gisteravond grote moeite snel bij de plaats van het ongeluk te komen door de grote drukte op de wegen die uit de Alpen naar München leiden. De twee treinen, die elk drie tot vier rijtuigen telden, zaten vol met mensen die naar huis terug keerden van weekeind uitstapjes. Het ongeluk gebeurde op een stuk met en- kelspoor van de spoorlijn van München naar Bad Tölz, 200 meter buiten Warn- gau, 45 kilometer ten zuiden van Mun- chen.k Een politiewoordvoerder zei vanmorgen dat de rijtuigen boven elkaar gestapeld waren en de locomotieven als harmoni ca's in elkaar gedrukt. De ravage op plaats van de ramp is groot. De ravage op treinramp is groot. Twee lokomotieven en vijf rijtuigen zijn volledig over en in elkaar geschoven. Weer 4 maanden voor Helma V. Den Haag Het Haagse Gerechtshof heeft de 26-jarige Rijswijkse ex-hoofd agente Helma V. ver oordeeld tot een ge vangenisstraf van vier maanden, waar van twee voorwaar delijk met een proef tijd van twee jaar. Helma V. had, toen zij begin vorig jaar nog bij de Rijswijkse politie werkte, de voortvluchtige Haag se meesterkraker Aa- ge M. talloze malen in haar woning on derdak verleend. De rechtbank had haar eerder dit jaar van het ten laste ge legde vrijgesproken. De officier, die vier maanden gevangenis straf had geëist, was hiertegen in hoger beroep gegaan. De procureur-generaal had ook vier maan den geëist. In zijn re quisitoir zei hij onder meer: „Verdachte wist dat Aage werd gezocht Toch ver leende zij hem onder dak. Naam van prins genoemd (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het PPR-Tweede Kamerlid Waltmans wenst „tot op de bodem" uitgezocht te zien in hoeverre bij de keuze van een vervanger voor de Starfighter sprake is geweest van „onge wenste beinvloeding". Met name wil hij dat een politiek onderzoek wordt ingesteld naar de verkoopactiviteiten van het Amerikaanse vliegtuigconcern Northrop gedurende de afgelopen jaren in ons land. Deze fabriek is met de Cobra lange tijd in de race geweest om de „wapenorder van de eeuw". In verschillende Westeuropese landen blijken invloedrijke figuren met grote bedragen door Northrop te zijn omgekocht. Op de loonlijst van Northrop zou ook de naam voorkomen van de Nederlander H. J. Teengs Gerritsen, oud-vice-voorzitter van het Nationaal Olympisch Comité, een vooraanstaand figuur in kringen van oud-verzetsstrijders en een persoonlijk vriend van prins Bern- hard. Teengs Gerritsen zou door de hoogste niveaus van de Nederlandse regering indertijd aan Northrop zijn aanbevolen om het klimaat rijp te maken voor de keuze van de Cobra. Volgens de Amerikaanse Senaatscommissie zouden 400 agenten van North rop in de periode 1971-1973 zo'n 75 miljoen gulden hebben ontvan gen en/of op illegale wijze hebben doorbetaald. Het Kamerlid Waltmans vindt het bijzonder ongelukkig dat de naam van prins Bernhard in deze affaire is opgedoken. Hij heeft de indruk dat er misbruik wordt gemaakt van zijn positie en vindt dat de prins recht heeft op een onderzoek. De president-directeur van Northrop, Thomas Jones en prins Bernhard zijn geen onbekenden van elkaar. Beiden kennen elkaar van Fokker, de prins is ook een belangrijk aandeelhouder van Northrop. Er zou nu correspondentie tussen beiden boven water zijn gekomen. Ten tijde van het Defensiebewind van minister De Koster schijnt de keuze van de Starfighter-opvolger zich duidelijk hebben bewo gen in de richting van de Cobra. WOORD op "bezuinigen en "ombuigen". Mochten we er ooit aan getwijfeld heb ben, of Nederland nog eens een echter zomer zou krijgen, dan weten we sinds zaterdag wel beter. Als een letterlijk ge schenk van de hemel heeft de zon heel Ne derland dit week einde met volle teu gen, met overdrukke wegen en stranden en voor velé waar schijnlijk ook met •verbrande ruggen, ar men en benen, laten genieten van meer dan twintig graden warmte. Zelfs de stranden waren er nog niet op voorbe reid, getuige deze Opname van het strand van Scheven- ingen, waar de enor me buizen met ver baasde, wijd open ogen de enorme mensenzee lagen te aanschouwen. Het was ons het week eindje wel. Den Haag Dr. A. Vondeling, de voor zitter van de Tweede Kamer, die nu al sinds jaar en dag een gevecht levert tegen de ingewikkelde poli tiek taal, kan weer in aktie komen. De rijksoverheid, in dit geval ambtenaren van het ministerie van Financiën heb ben namelijk weer een nieuw woord in gevoerd: „posterise- ren". En maar weer ,posteriseren" Wat dat woord in houdt, zullen waar schijnlijk alleen des kundigen kunnen be grijpen. Het schijnt zoiets te betekenen als „kritiek op bezui nigen of op bij buigen opvangen..." Wellicht betekent het ook iets anders. Maar duide lijkheid in de politiek schept dat „posterise- ren" allerminst. Men kan er zich weer eens lekker achter ver schuilen, als het voor welke minister ook in de volksvertegen woordiging al te moeilijk gaat wor den. Kernproef De Australische premier, Gough Whitlam, heeft verklaard te geloven dat Fran krijk in de afgelopen week een ondergrondse kernproef heeft genomen op het atol Fangatau- fa, 80 km ten zuiden van het atol Muroroa, in de Stille Oceaan. Tulpen Israëlische kwekers van een nederzetting in het be zette gebied van de Golan bij Koeneitra hebben zondag 6000.000 tulpenbollen naar Euo- pa geëxporteerd. STONEHOUSE GEARRESTEERD MELBOURNE (AP) - Het Brit se parlementslid Stonehouse, die wordt beschuldigd van frau de, samenzwering en diefstal is vandaag op de, luchthaven van Melbourne gearresteerd toen hij op het punt stond om naar Lon den te vliegen. Hij wilde naar Londen om zijn zaak, die don derdag in het Lagerhuis wordt gesproken, te bepleiten. (Van onze verslaggever) Leiden/Amsterdam Tijdens het weekeinde zijn een man in Leiden doodgestoken en in de Bijlmermeer een man en zijn dochtertje om het leven gekomen. Diens vrouw en zoontje moesten zwaar gewond in een ziekenhuis opgenomen worden. Van de aanslagen zowel in Leiden als in de Bijlmermeer zijn de daders gearresteerd. In de nacht van zaterdag op zondag is in Zoetermeer, terwijl hij in zijn auto zat een 27-jarige man neergeschoten, maar niet levensgevaarlijk gewond. De politie verdankt twee Hagenaars van deze aanslag. Zij waren vanmorgen nog spoorloos. Bij de moord in Leiden waren vier mannen betrokken, die na bezoek aan een bar op straat ontstaan is. Bij de moord in de Bijlmer, waarbij zondag twee verdachten zijn gearresteerd, wordt door de politie van voorbedachte rade gesproken. Het ging hierbij om het geld in de kluis van een grootwinkelbedrijf, waarvan de vermoorde thuis de sleutel bewaarde. Zie hierover meer op pagina De politie zoekt momenteel ook naar een voortvluchtige 28-jarige man, die ervan wordt verdacht betrokken te zijn geweest bij de moord in april op de transportondernemer Bouw uit Ede. De gezochte wist te ontsnappen, toen hij dezer dagen overgebracht werd naar het Huis van Bewaring in Arnhem. 'Nederlaag is mijn schuld 8 Coach Bill Sheridan heeft na de openingsdag van het Eu ropese basketbal kampioen schap in Split opzien gebaard door alle schuld, wat de neder laag tegen Italië betreft, op zijn schouders te nemen. Na de wed strijd, waarin de Nederlandse ploeg regelrecht op weg leek naar een sensationele triomf verklaarde de coach: "Ik heb een paar spelers laten meedoen, van wie ik dacht dat zij de wedstrijd aan konden. Het bleek een verkeerde gedachte te zijn. Het is mijn schuld". Nederland heeft een zege hard nodig, omdat bekend is gewor den dat een achtste plaats on voldoende nodig is voor kwalifi catie in het volgende Europese toernooi. België, dat de wedstrij den organiseert wordt recht streeks toegelaten. De ploeg van Sheridan zal dus zevende moe ten worden. Een stap in de rich ting kan vanavond worden ge zet, wanneer Turkije de tegen stander is Van onze correspondent BRUSSEL - Ondanks fel verzet van de Waalse splinterpartij Rassemblement Wallon, in de regering vertegenwoordigd door een minister en drie staatssecretarissen, heeft het Belgische kabinet toch besloten om de F-16 te kiezen als opvolger van de Starfighter. De Waalse partij wil de Franse Mirage. Het partijbestuur heeft besloten de 13 volksvertegenwoordigers te adviseren morgen in het parlement tegen te stemmen. In dat geval is het mogelijk dat de regering Tindemans valt, tenzij een van de oppositiepartij en, zoals de Vlaamse Volksunie, de regering erdoor sleept. Die mogelijkheid is reëel. Het besluit van België lijkt, als het morgen wordt aanvaard, voorlopig het eind te zijn van een al maandenlang slepende affaire.- Het betekent dat Nederland, België, Noorwegen en Denemarken tenslotte één blok blijven vormen en aanzienlijk betere voorwaar den zullen krijgen, dan wanneer elk land afzonderlijk had onder handeld over de aanschaf. Ondanks het feit dat de Belgische FN-wapenfabrieken bij het Waalse Luik gebaat zijn bij de aankoop van het Amerikaanse toestel - er staat een grote levering aan Amerika te wachten - heeft de Belgische socialistische oppositiepartij het besluit „verbijste rend" genoemd. De Franse premier Chirac heeft het besluit „diep te betreuren" genoemd, ook met het oog op de toekomst van de Europese industrie. Dit laatste element wordt in België erkend. De Belgische regering zal 14 toestellen minder aanschaffen en de tegenwaarde daarvan bestemmen voor de ontwikkeling van de Europese luchtvaartindustrie. maar voor alle sterrenbeelden hebben wij een astrologisch paspoort beschikbaar. Een rijk geïllustreerd boek waarin u alles over uw sterrenbeeld kunt lezen. Geef ons uw sterrenbeeld én de opgave van een nieuw kwartaalabonne ment op onze krant, en per omgaande ontvangt u het paspoort'.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1