Nu Birgit Treiber 's-werelds snelste NEDERLAAG EUROPESE KAMPIOENEN Vlaeminck verbeterde record Merckx Avondwielervier- daagse bleek toch goede greep Ramirex liet zich niet verrassen Saterdag i juni 1975 leidse courant PAGINA 9 II Dubbelrol" van Joop Tinkhof bij Gerard de Lange (Van onze sportredactie) [ROTTERDAM Joop Tinkhof heeft een tweejarig contract ge- tekend bij Gerard de Lange. De veelvoudige volleybalinterna tional, die het na een langdurig tijdperk bij Starlift Blokkeer niet meer naar zijn zin had, aanvaardde bij de Rotterdamse eredivisievereniging een „dub belrol". De nieuwe aanvoerder zal ook twee keer per week de training verzorgen. In samenwerking met conditietrainer Frans de Heer, eveneens afkomstig van Starlift Als speler volgde ook Eddo Mondriaan het voorbeeld van Joop Tinkhof, die als routi nier een sterk verjongde forma tie naar het succes moet stuwen. Manager Eberli: „Inderdaad in navolging van Gaggenau, waar eenzelfde formule zoveel succes heeft opgeleverd. Met een nieuw sponsorcontract van drie jaar op zak willen ook wij naar de top toe. Dan moet je wel aan verjonging werken" Het vertrek van trainer-speler Dingo v.d. Stoep (Eberli: „Hij paste niet meer in het team. Hij wilde niets opbouwen en geen speler werd door hem geaccepteerd") en Hans Kranenburg werd ge compenseerd door de komst van Rob Vooys (Raak SFC), Bram Griffioen (Valbovol) en twee jeugdspelers. Joop Tinkhof heeft de taak in twee jaar tijd een eenheid te smeden. Een een heid, goed voor topvolleybal. DAVE BELL NAAR HYS (Van onze sportredactie) DEN HAAG - De ijshockeyspe ler Dave Bell, die het afgelopen seizoen uitkwam voor Duyves- tein-Wintersport, gaat Houtrust verlaten. Hij heeft overschrij ving aangevraagd naar de ande re Haagse eerste divisieploeg HYS-Intervam. Trampoline in Hoogeveen (Van onze sportredactie) HOOGEVEEN - In de sporthal van Hoogeveen wordt van avond de traditionele trampoli newedstrijd tussen Nederland en Rheinland gehouden. De strijd begint om half acht De Nederlandse ploeg bestaat uit Marjo van Diermen, Jacque line de Ruiter, Marja Marinus (Sparta, Ermelo), Irma Hen driks, Ingrid Bronsveld (Pro Pa- tria, Zoetermeer), Jan van der Zwaard, Joop Dammers, Ron de Ruiter (TVA, Aalsmeer), Arthur de Gast (Pro Patria, Zoeter meer) en Leo Jansen (GVAV). Boksstrijd KATTOWICE - De uitslagen van de partijen in de halve fina les van de strijd om de Europe se amateurbokskampioenschap- pen te Kattowice zijn: Bantamgewicht: Izacho Andrej- kovsk, Mircea Tone (Roe). Vedergewicht: Tibor Badari (Hon) w.o.p. van Antonio Fer nandez Rubio (Spa). Lichtgewicht: Simon Cutov (Roe) w.o.p. van Ryszard Tomc- zyk (Pol) lichtweltergewicht: Valeri Li- masov (Rus) w.o.p. van Ulrich Bayer (Odl). Papier gewicht: Rodriguez (Spa) w.o.p. van Cosma (Roe). Vlieggewicht: Wladislaw Zasyp- ko (Rus) w.o.p. van Charlie Ma- gri (Eng). Weltergewicht: Marjaama Kale- vi (Fin) w.o.p. van Jerzy Rybicki (Pol). Zwaarweltergewicht: Wieslaw Rudkowski (Pol) w.o.p. van Franz Dorfer (Oos). Middengewicht: Bernd Witten berg (Odl) wint door interventie van Zdenek Tykva (Tsj). Halfzwaargewicht: Georgi Stoi- menov (Bul) w.o.p. van Radoven' Bisic (Joe). Zwaargewicht: Viktor Oelianiz (Rus) w.o.p. van Garfield Mce- wan (Eng). Mortimer won rit DOUGLAS De Britse motor coureur Charles Mortimer heeft gisteren op het eiland Man tij dens de Engelse TT-race in de, 250 cc klasse, meetellend voor bet wereldkampioenschap, ge wonnen. OP 200 METER RUGSLAG PIESTERITZ De Oostduitse zwemkam- pioenschappen zijn met een daverende klap geopend door het wereldrecord dat de amper. 15-jarige Birgit Treiber op de 200 meter rug slag vestigde: 2.16,10. De 13-jarige Canadese Nancy Garapick heeft zich met haar tijd van 2.16,33 nauwelijks vijf weken wereldrecord- houdster mogen i Birgit Treiber stond reeds met een tijd van 2.20,97 hoog op de wereldranglijst genoteerd. Ook de drie achter haar eindigende meisjes bleven onder de 2.20- minutengrens. De Europese kampioene Ulrike Richter werd met 2.17,54 tweede voor Ulrike Tauber (2.18,37) en Claudia Hempel (2.19,90). Een schitte-' rende tijd werd ook weer door de onuitputtelijke Kornelia En- der op de 100 meter vrije slag neergezet: 56.65 seconden. Het scheelde slechts enkele tienden van seconden van haar wereld record (56.38). Zeven van de acht finalisten op dit nummer bleven onder de minuut. De vierde aankomende realiseerde zelfs nog een tijd van onder de 59 seconden Dat de verrich tingen van de heren daartegen geen wonder worden genoemd. Hf,1. Malinowski gaat nog op kop, hij zou echter als tweede eindigen. HELSINKI Op de eerste dag van de drielandenatletiekwed- strijd Finland, West-Duitsland, Polen die in Helsinki in het oude Olympische stadion wordt gehouden, leden twee Europese kampioenen een nederlaag. De Finse Rita Salin moest op de 400 meter dames haar meerdere erkennen in de Westduitse Rita Wilden, die in de beste wereld- seizoentijd van 51,78 seconden als eerste het finishlint brak. De Finse werd tweede in 52.10. De tweede Europese titelhouder die een nederlaag moest incas seren was de Pool Bonislav Ma- linovski op de 3000 meter stee ple case. In de laatste ronde van dit enerverende duel sprintte de Fin Tapio Kantanen hem voor bij en won in de Finse record tijd van 8.17.87 minuten. Mali nowski bleef op 8.18,58 steken. Bij de dames toonde de Poolse Olympische kampioen van Ro me Irena Szewinska zich op nieuw superieur op de 100 me ter. In 11.38 seconde liet zij de Westduitse Annegret Richter (11.44) achter zich. Deze had ge durende 70 meter de leiding ge had, maar moest toen buigen voor de extra versnelling die Irena Szewinska daarna han teerde. Een uitstekende verrichting kwam op naam van de Duitser Ralf Reichenbach, die het kogel stoten won met 20.04 meter. De Duitse dames Ellen Wellmann en Brigitte Kraus kwamen sterk voor de dag op 1500 meter, die een dubbele triomf voor de, Duitse ploeg opleverde met resp. 4,11,94 en 4.13,91). Op de 5000 meter moest de Olympi sche 'kampioen van München, Lasse Vire, de overwinning la ten aan zijn landgenoot Paaiva- rinta (13.39,97). ALLEGNE Fausto Bertoglio is vanmor gen met een voorsprong van 41 seconden op Francisco Galdos de laatste etappe van de Giro ingegaan. De ruime voorsprong van de Italiaan slonk gisteren in de twin tigste rit aanzienlijk. In de 197 kilometer lange koers van Pordenone naar Allegne, ontsnapte Galdos tijdens de beklimming van de „Pordoi" in gezelschap van Roger de Vlaeminck en Conti. Bertoglio, die voortdurend aan het wiel van de Spanjaard was te vinden, moest afhaken en de vluchters laten gaan. Galdos moest het zware werk opknappen. Al snel liet Galdos ook zijn medevluchters achter zich, maar in de afdaling kwamen De Vlaeminck en Conti weèr bij. In het peloton had Bertoglio met Gimondi en Baronchelli de achtervolging ingezet, maar zij konden niet veel van hun achter stand goedmaken. De Vlaeminck won ten slotte de eindsprint van Conti. Galdos, die in de laatste kilometer het tempo van de Belg niet meer kon volgen, kwam drie seconden later over de finish. Het was de zevende ritzege voor de Vlaeminck die daarmee het record van Merckx verbeter de. Uitslag 20e etappe: 1. De Vlaeminck (Bel.) 6 uur 18 minuten 27 seconden. 2. Conti (Ita.) z.t.. 3. Galdos (Spa.) op 3 sec. 4. Gimondi (Ita.) op 1.20. 5. Bertoglio (Ita.) op 1.23. 6. Polidori (Ita.) op 2.05. 7. Fraccaro (Ita.) z.t. 8. Riccomi (Ita.) z.t 9. Bellini (Ita.) z.t. 10. Santambrogio (Ita.) z.t. Het algemeen klassement: 1. Bertoglio (Ita.) 104 uur, 46 minuten en 6 seconden. 2. Galdos (Spa.) op 41 sec. 3. Gimondi (Ita.) op 3.10. 4. Baronchelli (Ita.) op 3.40. 5. De Vlaeminck (Bel.) op 3.44. 6. Panizza (Ita.) op 5.33. 7. Riccomi (Ita.) op 6.37. 8. Perletto (Ita.) op 6.43. 9. Lasa (Spa.) op 6.55. 10. Conti (Ita.) op 6.55. De elfde etappe van de Ronde van Enge land is voor de Nederlandse formatie beter verlopen dan de voorgaande ritten. Henk Mutsaars zorgde voor de eerste overwin ning en ook Buckx en Roemerman bevon den zich in de voorste gelederen. In de algèmene rangschikking blijven de Neder landers in de achterhoede. De Zweed Jo hansson blijft leider. De elfde rit werd de revanche van Mutsaars. Donderdag had hij de strijd bijna gestaakt, nadat hij bij een valpartij was betrokken. Gisteren echter demonstreerde de renner uit Schijndel, dat hij, geen nadelige gevolgen van zijn val had overgehouden. Samen met de Zwitsers Wuthrich en Schraner was hij halverwege uit het peloton weggesprongen. Het drietal bouwde aan een voorsprong, die maximaal anderhalve minuut bedroeg. Toen zette Johansson de achtervolging in en werd de winst van de vluchters toch nog kleiner. In de eindsprint liet Mutsaars zich niet door de beide Zwitsers verrassen. Wuth rich trok de sprint aan, maar Mutsaars kon gemakkelijk over de Zwitser heenkomen. De uitslag van de elfde etappe is: 1. Mutsaars (Ned.) 136 kilometer in 3 uur, 33 minuten en 25 seconden. 2. Wuthrich (Zwi.) z.t. 3. Schraner (Zwi.) z.t. 4. Marcussen (Den.) 3.33.43. 5. Buckx (Ned.) z.t. 12. Roemerman (Ned.) z.t. 22. Minneboo (Ned.) z.t. Het algemeen klassement: 1. Johansson (Zwe.) 39 uur, 43 minuten en 36 seconden. 2. Vondracek (Tsj.) op 52 seconden. 3. Kelly (Ier.) op 53 sec. 4. Filipsson (Zwe.) op 1.08. 5. Matusiak (Pol.) op 1.21. 23. Roemerman (Ned.) op 6.01. 25. Buckx (Ned.) op 6.27. 29. Minneboo (Ned.) op 12.06. 40. Mutsaars (Ned.) op 27.43. De Dauphine Libere begint een eentonige zaak te worden, want de gisteren gereden vijfde etappe leverde weer een zege op voor de Belg Freddy Maertens. In de eind sprint versloeg hij de Italiaan Moser. De Ronde van Oostenrijk voor amateurs is voor Nederland uitstekend begonnen. Huub Neven won gisteren de proloog in het Weense Donaupark, een tijdrit over 4,1 kilometer. laar het was voor de vijfde achtereenvolgende maal dat Freddy Maertens als eerste over de eindstreep ging. Drie Nederlanders op het platformpje na de proloog Kettenis won laatste etappe Van onze sportredactie DEN HAAG De Avondwielervierdaagse, waarmee de samen werkende wielerverenigingen Sparta, De Spartaan, Hollandia en De Kampioen verleden jaar aarzelend van start gingen en die dit jaar voor de tweede keer werd verreden, blijkt toch wel een goede greep te zijn- Ondanks enkele organisatorische oneffenheden, hadden de wed strijden, waarvan gisteravond in Waldeck de vierde en laatste etappe werd verreden, een vlot verloop. Uit de grote belangstelling, die ook dit keer werd vertoond werd bovendien duidelijk dat de sportliefhebbers ook wel waardering voor wielrenners kunnen opbrengen zonder dat het deelnemen van vermaarde cracks. Reeds na acht ronden waren Nico Toussaint, Joop Kettenis, Roel Moes, Cees Maaskant en de Nieuwzeelander Vern Richards ont snapt uit het peloton van zeventig renners. Om beurten het zware „kopwerk" verrichtend slaagden die vijf weglopers er in hun voorsprong geleidelijk op te voeren. Na zestien ronden bedroeg het verschil reeds meer dan vijftig seconden en toen er 28 ronden waren afgelegd, kreeg dat leidende vijftal weer aansluiting met de grote groep, die daardoor een volle ronde was achter geraakt. Weliswaar deden R. Koppert, J. van der Meer en o.a. H. Weening nog wanhopige pogingen om de schade te herstellen, doch dat streven was al bij voorbaat gedoemd te mislukken. Om de meest zuivere uitslag te verkrijgen werden er twee eindsprint gehouden, waarbij de renners met achterstand eerst om de nog beschikbare prijzen streden. Maar de grootste aandacht ging natuurlijk naar de beslissende sprint van de uitlopers, waarvan R. Moes de race inmiddels had moeten staken. Joop Kettenis legde met een flitsende eindspurt beslag op de eerste plaats, daarna volgden; 2. Vern Richardsl 3. Nico Toussaint en 4. Cees Maaskant T. van Duuren bleek de snelste van de achter geraakte renners, hetgeen een vijfde plaats opleverde, 6. T. Roozenburg, 7. B. Bolton, 8. R. Koppert, 9. G. Koop, 10. H. van Leeuwen, 11. H. van der Berg, 12. T. van Herwerden, 13. H. van Gent 14. A. Ernens, 15. W. Hus. Nederlanders voor Wimbledon AMSTERDAM Vijf Nederlandse tennissers zullen deelnemen aan het toernooi van Wimbledon, het officieuze toernooi om het wereldkampionschap. Rolf Thung, Betty Stöve en Tine Zwaan zullen zowel in de enkel-, als dubbelspelen zijn vertegenwoordigd. Elly Appel werd alleen tot het damesenkel- en dubbelspel toegelaten en Marijke Schaar alleen tot het enkelsspel. De inschrijvingen van Paul van Min en Annelies Schort zijn niet geaccepteerd. Doelman Sparta (Van onze correspondent) ROTTERDAM Sparta heeft een nieuwe doelman aangetrokken. Het is de talentvolle 19-jarige Wim Berends, die het afgelopen seizoen, nog uitkwam voor de Gelderse amateurclub Epe. Berends tekende gisteren een 1-jarig contract bij de Rotterdamse ere-divi- sieclub. De 29-jarige Aad Reijgersberg, halverwege het vorig seizoen door Excelsior van FC Vlaardmgen overgenomen, zal het volgend seizoen niet meer voor de Rotterdamse eredivisieclub uitkomen. Hij heeft overschrijving naar een amateurvereniging aangevraagd. PARIJS De Mexicaan Ramirez, de grote triomfator van Rome, liet zich in Parijs niet verrassen door de 19-jarige Martin Robin son. Alleen in de eerste set kon de Engelse bankemployé uit Bolton de Mexicaan iets in het nauw brengen. „Ik stond op sctpoint in die eerste set, maar ik verloor", zei een teleurgestelde Robinson na afloop van de wedstrijd. „Tegen dergelijke klassespe lers heb je altijd een kans in het begin, maar een tweede krijg je nooit meer". Dat bleek ook duidelijk in de tweede set: 6-0. De als negende geplaatste Amerikaan Stan Smith had eveneens slechts twee sets nodig om de Argentijn Julian Ganzabal uit het toernooi te slaan. De „Powerservice" van Smith stelde de Argentijn voor te grote moeilijkheden. Geen succes voor pikeurs (Van onze paardesportmedewerker) OSLO Geen Nederlands succes bij het Europees kampioenschap der vijfjarige dravers in Oslo. Beide Nederlandse paarden konden niet doordringen tot de finale. In de eerste serie moest dc Limburgse combinatie Lady met pikeur Sjeng Hendrikx genoegen nemen met een vijfde plaats. In de andere serie werd de Staphor ster combinatie Lido Buitenzorg met Giel van der Togt zesde en daarmee voorlaatste. De series werden gewonnen door Micko Tilly met Olie Lindqvist uit Zweden met een kilometertij d van 1.19.6 over 2100 meter. De tweede serie werd gewonnen door de Franse favoriet Ejakval met pikeur Jean David. Europees kampioen der vijfjarigen werd na een prachtige finale tenslotte favoriet Micko Tilly uit Zweden, die op de chronometers met zijn pikeur Olie Lindqvist 1.19.2 liet noteren op de kilometer. Op de tweede plaats kwam Ephese uit Frankrijk voor Ulf Thorsen met Elixier uit Duitsland. Als pleister op "de wonde werd de troostdraverij gewonnen door Giel van der Togt met Lido Buitenzorg. Lady met Sjeng Hendrikx werd hier derde. Ec-So en De Jagers bij De Postduiven! (Van onze sportredactie) DEN HAAG. In tegenstelling tot andersluidende berichten zal de wedstrijd tussen HPSV en De Jagers vanmiddag op het terrein' aan de Waalsdorperlaan worden gespeeld. Ecso en PGS komen in actie op het terrein van De Postduiven. Beide wedstrijden beginnen om 14.00 uur. Beckers sloeg uitnodiging af (Van onze correspondent) ROTTERDAM Sparta's derde honkman Fred Beckers heeft de invitatie voor een plaats in de nationale honkbalselectie voor het Europees kampioenschap in Spanje afgeslagen, wegens de onmoge lijkheid zijn drukke werkzaamheden te combineren met een volledi ge inzet voor het oranje-negental-. In zijn plaats is John Jonkers, eveneens van Sparta, uitgenodigd. Van Karnebeek naar Montreal DEN HAAG Jhr. Herman A. van Karnebeek, het Nederlandse lid van het Internationaal Olympisch Comité, die vorige maand als eerste vice-president van het IOC na een ambtsperiode van vijf jaar in het bestuurscollege reglementair terugtrad, zal eind van deze maand als lid van een kleine commissie uit het IOC naar Montreal gaan om zich op de hoogte te stellen van dc vorderingen bij de bouw van de Olympische installaties voor volgend jaar. Weliswaar heeft het IOC op het in Mei te Lausanne gehouden congres de Canadese officials na het uitbrengen van hun rapport over de stand van zaken hun vertrouwen gegeven, doch het bestuur is wel van mening, dat de vinger aan de pols gehouden moet worden. Vandaar deze Olympische missie eind juni/begin juli naar Montreal. Ofschoon Jhr. van Karnebeek uit het hoogste bestuurscollege van het Internationaal Olympisch Comité is verdwenen, wil dit geens zins zeggen, dat zijn activiteiten voor de Olympische beweging daarmee zijn beëindigd. Blijkt dit reeds uit zijn reis naar Montreal, dit komt ook tot uiting in zijn voorzitterschap van de commissie voor Olympische solidariteit, die de opbouw van de sport in de nieuwe landen stimuleert en de activiteiten daarmee verband houdend coördineert, dit in samenwerking met de nationale Olym pische comité's en de internationale sportfederaties.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9