,EEN DING VAN PARADE'SPEELS BOEK OVER 400 JAAR ACADEMISCHE MUZIEK' Schilderijenzalen De Lakenhal gaan in het najaar weer open UITGAAN I Kunst op zicht Het Leidse Woonhuis ZATERDAG 7 JUNI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 In en rond Leiden Bioscopen Luxor: Stationsweg 19. tel. 21239. ,,Op de Chinese vuist" 18 jaar. Dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Zondag s: 14.30. 16.45. 19.00 en 21.15 uur. Camera: Hogewoerd 49. tel. 24919. „In Tirol hangen de slip jes aan de Alpen" 18 jaar. Dag.: 19.00 en 21.15 uur. Zondag s: zelfde tijden. Kindermatinee: „Kapitein Flint's pirateneiland" a.l. za. en wo. 14.30 uur. Zonda- g's 14.00 en 16.15 uur Nacht voorstelling: „Kid Blue" 18 jaar. vr en za. 23.30 uur. Lido: Steenstraat 39. tel. 24130. „You only live twice" 14 jaar. Dag. 14.30. 19.00 en 21.15 uur. Zondag s: 14.30, 16.45. 19.00 en 21.15 uur. Studio: Steenstraat 29, tel. 33210. ..Butch Cassidy and the Sundance Kid" 14 jaar. Dag.: 14.30. 19.00 en 21.15 uur. Zonda- g's: 14.30. 16.45. 19.00 en 21.15 Trianon: Breestraat 31, tel. 23875. „De langste dag" 14 jaar. Dag. en zondag s: 14.00 en 20.00 Rex: Haarlemmerstraat 52, tel. 25414. ..De geheime techniek der sexualiteit" 18 jaar. Dag.: 19.00 en 21.15 uur Zondag s: 14.30. 19.00 en 21.15 uur Kindermati nee: „Tarzan's grote gevecht" a.l. ^woensdag 14.30 uur. Nacht- voorstelling: „Instelling voor sex- salvo's" 18 jaar. Vrijdag en zater dag 23.30 uur. Exposities Kunst en kunstenaars De Rotterdamse Kunststichting organiseert van 12 juni tot 21 ïen „Elektrieke Kermis" in het Lijnbaancentrum. Kunste naars van over de hele wereld vertegenwoordigd door de Canadese Electric Gallery la ten hun kunsten zien. Daarbij komen nog de electrische vond sten van de Jonge Onderzoe- Galerie Mokum, O.Z. Voorburg wal 334 Amsterdam, exposeert 13 juni tot 9 juli tekeningen aquarellen van Bart ter Haar. Galerie Kamp, Amstel 320 Am sterdam, exposeert van 14 juni tot 18 juli schilderijen en aqua- n van de in Londen gebo- in ons land wonende, kunst- r Victor Linford. Galerie Centre de l'Art, Java- straat 106 Den Haag, houdt tot juni een zomertentoonstelling met werk van Wim Bettenhau- Poek Burman, Jenny Dale noord, Tosca van den Haak, A. S. Hendriks, Aimée Crince le Roy, Ronnie Meertsj, Anneke Steenbeek e.a. Het ASKO-ensemble voor he dendaagse muziek uit Amster dam komt na een succesvol op treden in januari terug in Den Haag. Op maandag 9 juni wordt geconcerteerd in het Koninklijk Conservatorium aan de Korte Beestenmarkt. Twee nieuwe derlandse stukken van André Douw en Antoine Burger gaan in wereldpremière en ver der worden werken gespeeld van David Porcelijn, Ives en Varèse. De Vlaamse dichter Hugues Pernath, pseudoniem van Hugo Wouters, is op 43-jarige leeftijd te Brussel overleden. Hij een aantal dichtbundels uit was sindskort ook actief als beeldend kunstenaar. In 1972 ontving hij de Prijs van Vlaamse Poëzie. Enkele illus traties uit het muziekboek ,,Ding van Para de". LEIDEN Er heeft in vroeger jaren muziek gezeten in de Leidse academie. Vergeten mu ziek, maar ze heeft geklonken. Het ging echter niet altijd even van harte. Universiteit en degenen onder haar samenleving die de har ten in muziek wilden verheffen, zijn door gaans gescheiden gebleven. Totdat tijdens de recente eeuwfeestviering werd aangetoond, dat muziek wel degelijk bij de intellectuele verheffing is betrokken. De academische zit ting, waarbij een aantal ere-doctores werd gecreëerd, werd rond de luisterrijke cortège van „trans tot trans" begroet met klaroenge schal en de zitting zelf omkranst met composi torisch voortreffelijke dingen. Bovendien was daar het Lyra-concert, dat deed beluisteren hoezeer de muziek ooit (en nog steeds; met hore slechts Wat baet de Vrijheid van Wim Laman) in de Leidse hogeschool een plaats heeft gevonden. „Zie je wel, dat het kón", moeten Leidse musicoloog Jan A. F. Doove en muzikale rechtenstudent (en Lyra-bestuurslid) J. Luc Knödler tegen elkaar hebben gezegd. En ze schreven, althans stelden samen, in record- tempo een hoogst interessant naslagwerkje, getiteld „een Ding van Parade"; een „ding" met een fraai front en aanschijn, maar waar mee je geen snars kunt beginnen. Dat slaat dan weer op het orgel in het Groot-Audito rium, dat eens (in 1821) door kapelmeester Rüppe zo werd genoemd. De vergeten universitaire muziek heeft Doove en Knödler beziggehouden. Het frame heeft wel degelijk een ziel gehad en daarom werd het aan de vergetelheid ontrukt, opdat de toekomst en wellicht reeds het heden er hun voordeel mee zouden kunnen doen. Nu is muziek maken op Leids academisch niveau nimmer een vanzelfsprekende zaak geweest. Kennelijk Jan Doove schrijft, dat de gerefor meerde religie, waarop de theologenschool destijds werd gebaseerd, met haar starre hou ding inzake de muziek, de muzische kunst beschouwde kunst beschouwde als een niet te tolereren uiting van menselijke lichtvaar digheid; een oorlogsverklaring aan alle vor men van muziek zonder onderscheid, op het psalmgezang na. Musici werden als zijdelingse figuren in die tijden derhalve onderbetaald. Tal van voor beelden noemen de auteurs op. Als je een trompet of schalmei bespeelde, liepen de cura toren (behoeders der vrijheid) met een boog om je heen. Nou ja, dat stót er dan wel niet, maar zo kunnen we het toch wel aanvoelen. En dat is al vast een verdienste van dit Ding van Parade. Maar de schrijvers wijzen even zeer op coryfeëen als Cornelis Schuyt, lector kapelmeester Christian Rüppe, die het mu- ziekmaken rond de universiteit tot een zelf standige eenheid maakte, ook waren er de ruiterlijke musicus en componist Albicastro, op Pieter Hellendaal, die in Engeland zijn erkenning volop vond. En gesignaleerd wor den nog vele andere bekwame muziekmakers, die de Leidse universiteit, vooral in de 18e eeuw, onder haar burgers telde. „Een Ding van Parade" is een speels boek en aangenaam om te lezen. Er staat bovendien veel nog niet eerder gepubliceerde muziek in. Als je het leuk vindt, kun je het nog spelen ook. In biografische en bibliografische bijla gen worden de namen (met hun personalia) vermeld van allen die in de registers der universiteit als musicus worden genoemd. Een van de motieven waarom beide auteurs met hun ding van parade zijn komen aanzetten was hun verlangen, bij te dragen aan de culturele verheffing van de student; „die staat nog op een laag pitje", meent Jan Doove. „Daar wil met name deze, voor velen verbor gen, geschiedschrijving de vinger op leggen en stimuleren tot verandering ten goede en tot verruiming van het culturele denkraam". Ook willen Doove en Knödler een lans breken voor de Nederlandse muziek, die wel degelijk bestaat, al wordt dat vaak ontkend. Voor de muzikale toekomst van de universi teit pleiten zij voor het aanstellen van een universitaire kapelmeester (zoals in Utrecht en Delft), los gezien van de aanwezige leer stoel voor muziekwetenschap. „Zo'n kapel meester moet niet alle studentenmuziekgezel schappen die er zijn gaan leiden, maar hij zal ze dienen te begeleiden en anderen oplei den tot een muziekinterpretatie waarin de kapelmeester deskundig mag worden geacht". Bij de eeuwfeestviering van 1975 is aange toond, dat de universitaire gemeenschap, mu zikaal gezien, barst van leven. Daarom een tweede stelling van het be-schrijvend duo: „Muzieksectarisme binnen bepaalde, geschei den optredende en voortlevende muziekgezel schappen kan alleen ten goede functioneren indien dit onder leiding plaats gaat vinden". „Een Ding van Parade" (in een voorlopige oplage van 1500) telt 136 pagina's en is voor zien van tientallen afbeeldingen. Het is ver krijgbaar bij boekhandel Kooyker, Nieuwe Rijn 83, Leiden, en bij de uitgevers New Rhine Publishers, Den Tollstraat 64, Koudekerk a.d. Rijn. De prijs is tot en met 20 juni nog 22,50, daarna 29,50. Ton Pleters Engine brengt een geheel ei gen geschreven repertoire, dat de vorm van melodieuze swing-rock muziek het dichtst benadert. Het is moeilijk om de muziek van deze snel opko mende groep in een bepaalde categorie onder te verdelen, omdat zij een eigen stijl heeft opgebouwd. De groep begint binnenkort met een promotie- toernee door Nederland en Duitsland. Leerlingen concert Muziekschool Bollenstreek BOLLENSTREEK - Dinsdag avond a.s. heeft in het Gere formeerd kerkgebouw aan de Julianalaan te sassenheim de jaarlijkse uitvoering plaats van leerlingen van de Muziek school Bollenstreek, o.l.v. W. van Duyn. Er zullen soli wor den gegeven op piano, fluit, klarinet, viool en orgel. Het accordeonensemble zal ook optreden, terwijl er een spe ciaal school-symtonie-orkestje is samengestelddat o.m. een werk van Beethoven en Haydn zal uitvoeren. Verder is er een fluit-trio en een harmonie-or kestje dat een swingend pro gramma zal brengen. Aanvang 20.00 uur. LEIDEN Dinsdag heeft de bouwkundige oplevering plaats van de schilderijenzalen in de Lakenhal. In het najaar van 1973 werden de zalen voor het publiek gesloten, omdat ze door een defect niet langer verwarmd konden worden en in afwach ting van de aanleg van een luchtbehandelingsinstallatie. Door onvoorziene omstandighe den kon niet meteen met de werkzaamheden worden begon nen. Rond de 3 oktober-viering 1974 werd er pas mee begonnen. Het grootste probleem was de verzakkende Harteveltzaal te stutten en te isoleren. Dit werd bereikt door een betonnen fun- deringsvloer in de zaal te stor ten en langs de gehele buiten wand een tweede wand te met selen met isolatiemateriaal tus sen de beide wanden. De luchtbehandelingsinstallatie kon in de bestaande kelders worden ondergebracht, met uit zondering van de koelinstallatie, die in een van de tuinschuren een plaats kon krijgen. Tegelij kertijd werden de oude, oliege- stookte, ketels gesloopt en ver vangen door gasgestookte ketels op de zolderverdieping. Het interieur van de zalen on derging de volgende modernise ring: nieuwe vloerbedekking, meer elektrische verlichting en een velum om het invallende daglicht te verspreiden. Het inregelen van de zeer inge wikkelde apparatuur zal tot eind juli duren, daarna volgt tenslotte de inrichting van de zalen, die waarschijnlijk in de loop van oktober weer kunnen worden opengesteld. Nieuwe aanwinsten Het beperkte aankoopbudget van de Lakenhal brengt met zich mee dat over het algemeen slechts bescheiden aankopen kunnen worden gedaan. Dat de ze hoewel naar afmeting en aankoopsom relatief gering soms bijzonder mooi kunnen zijn, wordt bewezen door een vroeg 16de eeuwse houtel lepel van 16 cm lengte, die met tal van reliëfs is versierd. De lepel werd begin van dit jaar in Hillegom gevonden tijdens ophogingswerkzaamheden en kon door de vriendelijkheid van de eigenaar van de grond, te vens vinder, kort daarop voor het museum worden aange kocht. Het Centraal Laborato rium te Amsterdam conserveer de het voorwerp, waarbij lang zamerhand de vochtigheids graad werd verminderd. Aan de hand van foto's werd getracht plaats en tijd van de lepel te achterhalen, alsmede de oorspronkelijke functie. De in het Duits gestelde religieuze tek sten localiseren de lepel in Mid De Lakenhal kreeg onlangs deze twee produkten van Siegburgse pottenbakkers ten geschenke. den Duitsland. De kostuums op de reliëfs zijn laat 15de eeuws, maar omdat prent-voorbeelden vaak meerde re generaties nagevolgd werden is het veiliger te spreken van vroeg 16de eeuws. In de lepel- kom zien we de Hemelvaart van Christus, met daaronder de Op standing. De bolle kant van de lepelbak laat de Graflegging zien, met daaronder in hoogre- liëf Christus aan het kruis. De lepelsteel vertoont voorstel lingen van de Kruisdraging en de Emmaüsgangers: deze fi guurtjes zijn slechts 2 cm hoog. De steel eindigt in een krachtig, maar bijzonder fijnzinnig gesne den Christus als Man van Smar ten. De functie van deze fraaie lepel is vooralsnog onduidelijk: voorlopig wordt gedacht aan een dooplepel, maar bij gebrek aan vergelijkbaar materiaal is dit nog slechts een hypothese. Het museum werd voorts ver blijd met de schenking van twee produkten van Siegburgse pot tenbakkers. Het gaat hier om een drinkbeker van vroeg ruw- wandig steengoed uit ongeveer 1300 (h. 21 cm) en een 15de eeuws gladwandig kannetje (h. 10,5 cm). Beide zijn bodemvondsten uit de omgeving van kasteel Teylin- gen bij Voorhout, onder Sassen- Historische afdeling de project „Wonen en werken in Leiden anno 1574" voor de hoogste klassen van het basison derwijs uit Alphen aan den Rijn is de historische afdeling weer gewijd aan de geschiedenis van Deze lepel werd onlangs gevonden in Hillegom. Ze is aangekocht door de Laken- Leiden. De indeling in thema's is gelijk gebleven: het uiterlijk van de stad en omgeving, handel en nijverheid (waaronder ook ver keer), bestuur en rechtspraak, godsdienst en onderwijs, beleg en ontzet, kunst en letteren en tenslotte enkele belangrijke ge beurtenissen uit de stadsge schiedenis. De rubriek bestuur en recht spraak is nu uitgebreid met de portretten van de schout Foy van Brouchoven en zijn vrouw. Een andere rubriek, gewijd aan de onderwerpen godsdienst en onderwijs, is tamelijk veel ge wijzigd. Aangezien de memorie tafel van de familie Van Swie- ten een plaats gevonden heeft in de opstelling van de. 16de eeuw- se schilderijen, kreeg men hier veel ruimte, zodat men een aan tal vitrines met voorwerpen en archivalia kon plaatsen. Bij de rubriek beleg en ontzet is de grote vitrine vervangen door twee kleine, waarin de stempels van de noodmunten, de munten zelf en de kwitanties daarvan beter tot hun recht komen, om dat men die nu van kan bekij ken. Na afloop van enige tentoonstel lingen, waarvoor de Lakenhal bruiklenen heeft afgestaan, zul len nog enkele kleine wijzigin gen plaats vinden. Niet door een afgerond chronologisch verhaal, maar door middel van enkele impressies geeft de historische afdeling een beeld van enkele Leidse geschiedenis. Rockconcert in Noordwijk Van een onzer verslaggevers NOORDWIJK Engine uit Leiden geeft vanavond een rockconcert in het Noordwijk- se jongerencentrum Join, aan vang 20.30 uur. Engine bestaat 2 1/2 jaar in de huidige bezetting;Wim Hak kaart - sologitaar-fluit-zang, Jan Pardon - basgitaar-zang, Henk Jansen - solo/slaggitaar- percusion-zang, Paul Holsber- gen - drums. Expositie in de Lakenhal: LEIDEN In het kader van Monumentenjaar 1975 wordt in het Stedelijk Museum de Lakenhal van 13 juni tot en met 27 juli 1975 een tentoonstelling gehouden gewijd aan de meer dan 1000 woonhuizen van Leiden die monument zijn, en de talrijke andere die vergelijkbare problematiek kennen. De expositie bestaat uit fotomateriaal, oude schilderijen en teke ningen, een audio-visuele presentatie en een leeshoek. Ook zijn er twee stadswandelingen uitgezet, waardoor men al wande lend een indruk kan opdoen van de restauraties die de laatste jaren hebben plaatsgevonden; verknoeide of nog te restaureren panden worden geschuwd, gescuwd. De tentoonstelling is voorbereid door een werkgroep waarin deelnemen de Dienst Gemeentewerken afdeling Monumentenzorg, het Gemeentelijk Buro Voorlichting, de Stichtingen Studentenhuisvesting, Stads herstel en Diogenes, en het Stedelijk Museum de Lakénhal. Het museum 'is geopend van 10-17 uur, op zondagen van 13-17 St. Bavo-koor vanavond in Lisse Dit is het jongens- en mannen koor van de kathedrale baseliek St. Bavo in Haarlem, dat onder leiding van Jan Valkensteijn vanavond een concert geeft in de St. Agathakerk in Lisse. Dit ter gelegenheid van het 10-jarige bestaan van de Orgelkring Bol lenstreek. De orgelbegeleiding en soli worden verzorgd door de organist van de St. Bavo, Ber nard Bartelink. Het concert be gint om kwart over acht.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5