Ik hoop Montreal te halen, maar gebeurt het niet dan lig ik er niet van wakker" Gymnastiek van Victorie is 11 deel van Wout Bergers' leven ZATERDAG 7 JUNI 1975 LEIDSE COURANT Leiden - Het verhaal van de dertigjarige gymnastiekvereniging Victorie is zo'n beetje het verhaal van Wout Bergers, de zaken man (en een Leids begrip), die z*n vereniging 25 jaar begeleid heeft als voorzitter. Ruim een half jaar is hij dat niet meer; 34-jarige Hans Fetz is hem op het bestuurlijke vlak opgevolgd. Wout moet het kalmer aan gaan doen; een informatie die de meesten die hem kennen ongeloofwaardig zal voorkomen. Victo rie viert vandaag feest: de jeugd in Avifauna, de bedaagden vanavond in het Antoniusclubhuis. Wout Bergers is daarbij, maar vraag niet hèè... "Als ik 's-morgens wakker wordt, vind ik naast m'n bed een briefje: goeie morgen, meneer Bergers, wilt u nuchter blijven tot het lab." Dank u. De nachtzusters". Ik heb altijd twee grote bekken gehad, maar nu voel ik me zó klein—" Oud-voorzitter Bergers, die Victorie door downs heeft heengehol- pen en met de ups danig in z'n sas was, wordt er vanavond met kunst- en vliegwerk bijgehaald. "Ik mag er een paar uurtjes uit. Als ik tenminste geen verhoging heb. Anders gaat wat mij betreft het hele feest niet door. Om half 11 moet ik me weer melden. Dan moet ik dat verrekte bed weer op. Ja jongen, ik heb me altijd een hele Piet gevoeld, maar dat valt nóü wel wat tegen.." Over enige tijd is Wout weer de oude, maar hij heeft dan wel het een en ander uit zijn bruisende leven moeten afstoten. Al z'n voorzitterschappen ("die hebben ruim 40 jaar geduurd, in combinatie met elkaar") heeft hij aan de kant gezet Ruim drie weken geleden werd hij opgenomen in het St. Elisabethziekenhuis. Defecten. Het eerste begon de galblaas, later kwam er (toen hij de goeie richting uit dacht te gaan) een dubbele longontsteking bij en met de alvleesklier is het vroeger ook heel wat florissanter gesteld geweest. Wout Bergers verveelt zich onnoemelijk; vanuit zijn kamer observeert hij door zijn verrekijker de bouwactivitei ten in de nog braak liggende nieuwbouwwijk De Voorhof van Leiderdorp. Totdat een zuster hem weer komt prikken en bloed afnemen. Bessensap voor de vierde dag; rijst kan hij niet meer zien. Alcohol moet voor hem "de grote onbekende" worden. Vet is er ook niet meer bij. "Dag en nacht ben ik aan de slag geweest, maar op een gegeven moment - en daar sta je natuurlijk van z'n leven niet bij stil - komt de man met de hamer. Je wordt een dagje ouder". I "Nou moet ik er vanavond bij zijn. Ze willen het niet laten zitten, het was allemaal gepland. Vooral bij een gymnastiekvereniging gaat dat niet zo één, twee drie. Daar is het de eindjes aan elkaar knopen. Hoewel we bij Victorie de laatste jaren niet mogen mopperen, we draaien aardig rond. Dat is wel eens anders geweest, toen we aan de rand van het faillissement stonden. Het begon zonder mij, in 1945, toen na de bevrijding men overal iets wilde gaan doen, iets gaan versieren. In de Herensingelparochie deed kapelaan Mulder dat: een pionier, die op een Canadese tank zat toen de bevrijders binnentrokken. En 's winters stond hij op dé kunstschaatsen, rondjes draaien met aardige meisjes. Victorie heeft aan hem haar leven te danken". In 1950 kwam ik bij Victorie - overigens sinds 10 jaar de enige gymvereniging in Nederland met een eigen honk (aan de Willem de Zwijgerlaan), voor bestuursactiviteiten en commissievergade ringen. De gymnastiek, vriend, is een heel aparte, moeilijke wereld. Vooral wat de financiën betreft en het aantrekken én houden van medewerkers en medewerksters. Per week worden er 48 lesuren geteld. Zoiets runnen is geen huppeldepup, de mensen bij elkaar houden is nóg moeilijker, vooral bij vrouwen. Bij mannen wordt de boel wel gelijmd met een conflictje, maar vrouwen willen nog wel eens blijven wrokken. Maar ik heb er nooit bijzonder veel moeite mee gehad". Wout Bergers heeft het roer uit handen gegeven. "Ik heb er mee gekapt, omdat het een sleur werd, omdat de inspiratie me ging ontbreken. Je begint met een vergiet vol, maar daar moet je niet mee eindigen. Kijk, gymnastiek is het voorland van allerlei andere sporten. Je kunt er iets mee doen, iets constructiefs. Dat heeft me altijd voorgestaan, ook trouwens bij de zwemsport, waarin ik een en ander heb bedreven. Bij Victorie heb ik twee generaties meegemaakt; na 25 jaar de kinderen van de kinderen die bij mij op gym kwamen. De turnfiguren haal je er zó uit als het van ouder tot kind gaat: wie in de turnwereld heeft gezeten slaapt niet op de Dam. Je gaat er bij ons flink tegenaan, je leert een lichaamshouding aannemen, je leert lopen. De zwemsport lijkt daarop. Zo lever je pittige mensen. Als je eens wist, hoeveel jonge Ik heb altijd twee,grote bekken gehad, maar nu voel ik me zo mensen niet kunnen lopen...., ze weten eenvoudig niet wat ze met hun lichaam moeten doen." Op de rand van zijn propere ziekenhuisbed herinnert Wout Bergers zich zijn actieve verleden, dat voor een groot deel weer heden zal worden: "Ik ben altijd een doordouwer geweest, een forceerden Ik blijf Victorie van advies dienen, ik volg ze wel, hoor. Maar alle functies gaan nu overboord. Ik wil nog wel iets zeggen over die medewerkers van ons. Daar ontbreekt het wel eens aan. Maar neem nu die topkrachten van Victorie als Ineke Beugelsdijk, mevrouw A. de Vries-Veld, Bep Kriek. Daar vorm je een team mee. En de voorzitter van de feestcommissie P. de Wekker, die jarenlang secretaris is geweest. Dat zijn mensen, die Victorie drijvende hebben gehouden. Je zou van onderen toch meer activiteiten mogen verwachten, wil zo'n vereniging niet op z'n gat gaan liggen". Nu verwacht oud-bestuurder Bergers toch nog een moeilijk jaar voor de gymmers: "de teamsporten nemen hand over hand toe, ze komen ruimte te kort. Met die sporten zou je hele Groenoord- hallen kunnen vullen. De gezelligheid viert hoogtij, met na afloop een pilsje. Dat staat voorop. Met prestaties neemt men het niet meer zo nauw. Bij Victorie kijken we er toch even anders tegenaan. We hebben een tijd terug een hoogtepunt van 750 leden gehad -Victorie was een begrip. Dat begrip willen we erin houden. Nu zijn het er weer een kleine 600, na de teruggang. Ik dacht, dat Victorie zich zou moeten gaan orienteren op de Merenwijk. Als daar eenmaal zalen beschikbaar komen, is het "hap", want de ouders willen hun jeugd daar ook wel goed kwijt. In de Mors zitten we heel aardig, maar we komen accommodatie te kort. De Haagweg? Gewoon te kort aan ruimte, met een vieze bende in de zaal aan de Potgieterslaan. Zuid-West draait best, maar ook daar hebben we gebrek aan ruimte. Gymnastiek, het turnen, wordt slecht gehonoreerd. Onbegrijpelijk, want het vormt de basis voor een heleboel levensvreugde..." "Nou ja, over die dingen denk je wel eens. Ook als je met een infuus in je arm ligt. Ik heb bij Victorie leuke jaren gehad. Fijne momenten, hardstikke aardige uitvoeringen. Ik heb er beste prestaties meegemaakt. Ik hoop, dat het Victorie goed mag blijven gaan. Dat kón, als er mensen blijven komen die deze goede zaak voortzetten..." Kersverse voorzitter Hans Fetz treedt in de voetsporen van Wout Bergers. N-- tuurlijk doet hij het anders, want vernieuwing blijft een levensvereiste. Hans heeft in de St Franciscus Drumband gezeten, altijd was het jeugdwerk dat hem boeide. Verenigingsle ven kost een hoop vrije tijd, ook voor Fetz. "Maar ja, het is je hobby. Een ander gaat tennissen of zoiets. Ik ben er door Wout ingekomen en ga nu een beetje kijk op gymnastiek krijgen. Wat ik doe ligt vooral op het organisatorische vlak. En dat allemaal met vrouwen: heerlijk! Soms een babylonische spraak verwarring. Maar ik heb er wel lol in. Soms denk ik weieens: dat is vrouwenlogica...." Hans Fetz' bemoeienissen zijn puur technisch van aard. Bij hem gaat het om het organiseren. Voor het "eigenlijke werk" is er een technische commissie. "Ik zie mijn taak feitelijk als jeugd werk, niet als topsport. Dat kunnen we in Leiden wel vergeten, dacht ik. Op dit gebied zie je ook nauwelijks meer jongens. Waar Victorie zich mee bezighoudt, staat of valt met werkelijk techni sche mensen. Door hen red je het ook, met die rotten in het vak zoals mevrouw De Vries en Bep Kriek. Die draven maar door, zonder aan zichzelf te denken. Die idealisten vind je nooit Wat Victorie komend seizoen gaat doen? "Er is nog niet alles vast omlijnd", vertelt voorzitter Fetz; "we willen wel een plan de campagne gaan opzetten, maar dat ligt meer in het wedstrijd- vlak. De ritmische gymnastiek - dit jaar voor het eerst - loopt al aardig. Dat was mijn eerste stukje inbreng in het geheel. Jazzy turnen;, heel anders dan anders. Maar een moderne benadering geven is geen eenvoudige zaak. Buiten de lichamelijke oefening moet je gymriastiek zien - dacht ik - als een vrijetijdsbesteding. Ik geloof, dat je in groepsverband wel wat meer leert, zoals incasseren, leren winnen en verliezen. Het is een zuiver individue le bezigheid: als je de handen loslaat, duvel je op de grond..." Waar Hans Fetz mee te maken heeft, is zalennood. De kostprijs voor gymnastiek wordt te hoog; "dat wordt op een bepaald moment nauwelijks haalbaar. Maar helemaal zwart-wit zie ik het ook niet. Je zult - en dat is mijn overtuiging - altijd goddank wel idealisten blijven houden..." Ton Pieters. Leidse roeicoach Gooitzen Zitman: LEIDEN Zaterdagmiddag 24 mei vond op de roeiwedstrijden van Hollandia de onge kend spannende race in de heren dubbel twee plaats tussen Maan/Punt en Robbers/Michels plaats. Terwijl de spanning voor sommigen nauwelijks te dragen was, bleef Gooitzen Zit man echter uiterst kalm. Dat was ook zo vreemd, daar hij coach is van beide ploegen. Het roeien in Leiden lijkt dit jaar voor een ongekend aantal successen te gaan zorgen. Kwam tot vorig jaar het vuurwerk van de Asopos vier en enkele Njorddames die zich steeds op het nippertje voor een uitzending wisten te kwalificeren, dit jaar lijken de da mes van Njord, Maan van Asopos, de lichte vier van Njord en Steigenga van Asopos geen moeite met hun tegenstanders te hebben. Bo vendien is paradepaardje Har aid Punt in Leiden gaan roeien. Coach van een groot deel van deze roei(st)ers is Gooitzen Zitman. In 1966 begon Zitman (26) met de medicijnen studie, daarnaast sloeg hij aan het roeien bij Njord. Dat roeien leverde na twee jaar zelfs een blik op op de Nederlandse kampioen schappen. Toch had Zitman het op een gege ven ogenblik wel gezien. "Ik had mijn plafond bereikt, de mogelijkheden om verder te ko men ontbraken. Op Njord waren er nauwe lijks roeiers waarmee de top zou kunnen worden bereikt. Iedereen hield er na een paar jaar mee op. Dat deden de coaches ook, zodat mij alle lust om zelf te roeien langzaam maar zeker werd ontnomen. Ik begon daarom maar wat te coachen. Mijn eerste ploeg was een eerstejaars viertje, het werd geen succes. Er was niemand die mij kon vertellen, hoe ik het moest doen. De kennisoverdracht, die essen tieel is, was weggeëbd op de vereniging". De vier stootte dan ook regelmatig het hoofd. "Ik dacht dat een goede techniek alles was, ik vergat dat een ploeg ook belast moeten wor den. Na vijfhonderd meter was het met de vier m een wedstrijd afgelopen". Daarna was het voorlopig -met het coachen afgelopen. "Ik heb af en toe wel mee geholpen met de acht van Nelleke (toen vriendin, nu vrouw, red.)". De acht werd uitgezonden naar de Europese kampioenschappen. Kennelijk geinspireerd hierdoor greep, de inmiddels co- schappen lopende Zitman, zelf weer naar de roeiriemen. Het duurde dit keer maar kort. Er werd voorlopig ook niet meer gecoached. "Ik miste het ook niet, ik heb alleen geduren de drie weken Anneke Stefels in de skif begeleid, omdat haar coach Vivian Voss met vakantie was. Het viel mij op hoe snel je de fijne kneepjes verleerd. Je hebt echt tijd nodig om er weer in te komen". Dit jaar liep het echter anders, van het ge plande "slechts" dienstplichtig militair spelen, is weinig terechtgekomen. "In september kwam Harald Punt naar mij toe of ik hem wilde coachen. Dat was een complete verras sing voor mij, hoewel ik wist niet zoveel tijd te hebben ben ik er aan begonnen. Het leek mij een enorme uitdaging om zo een topspor ter te begeleiden. Mijn coachervaring in de skif was beperkt tot indertijd Aline Voetelink die zich voorbereidde op de skifhead en Anne ke Stefels. Ik heb ontdekt, dat je van iemand als Harald enorm veel leert Bij hem kon je de tijden, die hij nu in februari roeide verge lijken met die welke hij vorig jaar rond die tijd trok. Via hem ben ik gaan leren, welke tijd je in een bepaalde fase moet trekken. Ook de correlatie tussen trainingstijden en de tij den op wedstrijden is bij hem duidelijk. De anderen hebben daar ook duidelijk van gepro fiteerd". "Die anderen" zijn in de eerste plaats de Njorddames. "Ik ben begonnen met Anneke Stefels, die dit jaar veel wilde skiffen. Daarna heeft er een duidelijke escalatie plaats gevon den. Bij mij in de buurt woont Robbers van die Leythe. Als je die jongen ziet, dan denk je al meteen dat hij hard zou moeten kunnen gaan. Ik ben hem daarom gaan coachen, alleen is mij wel gebleken, dat hij dit jaar conditie te kort komt". Na Robbers deed ook de twee Robbers/Michels zijn intrede, daar naast vaart Punt, op initiatief van de roeibond met Ed Maan in de twee" Die twee is geen gemakkelijke bevalling, de heren moeten wel erg aan elkaar wennen. Daarbij komt, dat ze allebei wisselvallig roeien. Punt wil dit jaar heel duidelijk zijn school examen halen, de roeitrainingen vallen hem daarom zwaar. Wie van de twee harder gaat, durf ik dan ook niet te zeggen". Het is bij deze combinatie niet gebleven op verzoek van de bond heeft de dienstplichtig arts zich ook geworpen op de door de bond geformeerde dubbelvier met de dames Stefels, de Jong (van Njord), Jongenelen (DDS) en Gravensteyn. "Door combineren krijg je de snelste ploegen; als je internationaal iets wilt maken, dan zul je de snelste mensen bij elkaar moeten zetten. Dat is voor hen ook inspirerend, ze moeten zich kunnen richten op mensen van gelijk niveau. Voor vereniging sliefde koop je niets. Ik geef toe dat je hiermee wel de kans loopt dat je een te grote kloof krijgt tussen de top en de anderen. Ik zou echter niet weten wat je daaraan moet doen, wellicht zou je aan het begin van het seizoen nog wedstrijden kunnen varen met verenigingsploegen". Nationaal gezien gaat het met de pupillen bergopwaarts, maar betekent dat, dat het ook internationaal gezien hard gaat? "Die landen die hard gaan hebben, of zo een grote ver scheidenheid aan sport-mensen, dat er ook een stel hard kunnen gaan roeien, of er wordt duidelijk prioriteit aangesteld, zoals in de DDR. Eigenlijk is topsport een welvaartsver schijnsel, het is een luxe als een land zich topsport kan veroorloven. De roeierij zal meer algemeen verbreid moeten worden, zodat er een grotere selectie is. De keuze is nu veel te klein". De studentenverenigingen beheersen nog steeds het beeld van het vaderlandse roeien. Een probleem, "want eigenlijk is de studietijd veel te kort om goed in te leren roeien. De trainingsopbouw is veel te gehaast, in de eerste jaren worden de roeiers te zwaar be last. In je eerste jaar zou je alleen maar op techniek moeten oefenen, zodat je daarna aan het wedstrijdritme kunt gaan wennen. In je vierde jaar begin je pas iets van roeien te begrijpen. Het roeien is dan ook gewoon in je dagelijks leven gëintegreerd en niet meer zo een last omdat de trainingsregels dan al minder streng zijn." Ook de coaches lijken in Leiden steeds langer door te gaan, zowel op Njord als Asopos begeleiden negende-jaars veelal afgestudeerd de belangrijkste ploegen. De Bond mag hier blij mee zijn, toch is de steun van die kant gering. De verenigingen dienen zelf voor het materiaal te zorgen. "Als voor alles zou wor den gezorgd zou je verleren om zelf nog iets te doen. Het is het punt van of de fuifroeier moet betalen of degene die wordt uitgezon den". De Bond betaalt op het ogenblik dank zij subsidies wel de reizen, waar dus veel Leidse roei(st)ers van gebruikmmaken. "Ik hoop Montreal te halen, maar als ik morgen'moest stoppen, zou ik er niet wakker van liggen. Dat geldt voor elke roei(st)er: het roeien mag geen obsessie worden". Helma Neppérus Jubileumwedstrijd AV Holland afgelast Van een onzer verslaggevers LEIDEN De jubileumwed strijd van de Leidse atletiek vereniging AV Holland die zondag zou worden gehouden, gaat niet door. Het bestuur van de vereniging heeft hier toe besloten, nadat duidelijk werd dat de Nederlandse "top"-atleten het lieten afwe ten. Zij achten de accommoda tie in de Leidse Hout niet ge schikt voor het bedrijven van atletieksport op niveau. Slagbaltoernooi sluit schoolsportwed strijden af. Van onze correspondent WASSENAAR Het laatste evenement in een lange serie sportwedstrijden, die dit jaar weer door de Wassenaarse Schoolsportcommissie zijn voorbereid zal zijn een slag baltoernooi voor jongens en meisjes van de basisscholen op woensdag 11 juni a.s. Om half 2 beginnen de wed strijden op de schoolsportvel- den aan de Prinsenweg. De deelnemende schoolploegen zijn in vier poules onderge bracht. Om half 4 worden de halve finales gespeeld, om 4 uur de finales. Daarna (onge veer 16.45 uur) volgt de uitrei king van de prijzen van het slagbaltoernooi, maar ook van de totaalprijzen van het gehele seizoen en de bekendmaking van de school, die de titel "sportschool van het jaar" mag voeren. Zomerkampen SJJO Van onze correspondent OEGSTGEEST De stichting jeugd- en jongerenwerk orga niseert talrijke zomerkampen. De belangstelling is bijzonder groot. Slechts voor een tweetal kampen kan men zich nog op geven te weten: Ermelo van 5 tot 12 juli voor kinderen van 8 t/m 10 jaar en voor een Duinkamp nabij Scheveningen van 14 tot en met 18 juli even eens voor de jeugd van 8 tot en met 10 jaar. Opgaven kun nen geschieden bij het ge meentecentrum Lijtweg.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4