Werkloosheid zal verder toenemen i If Walen stemmen tegen de F-16 v.d.wiel Duidelijk van Britten v.d.wiel AOW en AWW met 2 procent omhoog Zware brand in Botlek EcidócSomont t Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 Giro 103003 Bank Amro-bank N V, Leiden Directeur-hoofdredacteur rertenties (excl, B.T.W.) f 0.42 per mm. Telefoontjes f 3.85 Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 uur) Abonni DAGBLAD VÖOR ZUID-HOLLAND Zaterdag 7 juni 1975, 65e jaargang no. 20137 Wapenroof De Wrekers met „Wapenroof' op Ned. I om 20.21 uur. Ned. II om 20.21 uur Bartje en om 21.25 uur Nana Mouskouri. Zondag Ned. I Kinderen van 47a (2) en om 22.20 uur toneel spel van Claus „Pas de deux". Ned. II om 21.30 uur Thomas Mann. Om 22.10 uur Willem van Iependaal in „Tokkelen op de botte bijl". Zonnig en warm Droog, zonnig en warm weer met een overwegend matige wind uit oostelijke richtingen. Max. temp. van 22 gr. aan zee tot 25 graden plaatselijk in het binnenland. Morgen zon: 4.22 20.56, Schev. hoogw. 1.54 en 14.20 laagw.: 9.42 en 22.13. In boodschappenwagentjes werden gisteren de stembiljetten over het „ja of nee in de EEG" van Engeland dertentoonstellingsruimte van het Londense Earls Court binnengereden. (Van onze correspon dent Roger Simons) LONDEN Groot Brit- tannië heeft in zijn eer ste referendum met on verwachte overtuiging „ja" gezegd tegen Euro pa. Voor elk „neen" stemden tenminste twee Britten „ja". Er was een nationale meerderheid van 9 miljoen ja-stem men; 17,4 miljoen tegen 8,5 miljoen; in percenta ges 67,2% ja en 32,8% nee. De uitslag van het refe rendum is veel duidelij ker afgetekend dan die van Britse algemene verkiezingen. Bovendien stemden de Britten nog nooit zo eensgezind uit in dezelfde zin. Slechts een van 68 gewesten, na melijk het kleine Shet land, ten noorden van Schotland, sprak zich met 56 percent uit voor een breuk met Europa. Shetland ligt in het Brit se Noordzee-oliegebied en voelt zich bovendien sterk verwant aan Noor wegen. De verwachtingen en voorspel lingen inzake een overweldi- gende victorie voor de Europe se zaak werden dus bewaar- I heid. Verbazingwekkend is echter, dat ook Noord-Ierland, Wales en zelfs Schotland ja gestemd hebben. De opkomst van de Noord-Ierse en' Schotse kiezers bleef nochtans aan de lage kant. De pro-europese uit slag is een streep door de re kening van de Schotse- en de Welse nationalisten, die hoop ten op een negatief resultaat dat de onafhankelijkheid van hun land kon bespoedigen. Het Europese referendum is dus een schitterende triomf geworden voor premier Wil son, die voorlopig geen vrees meer hoeft te koesteren voor •de kuiperijen van uiterst links. Op de trappen van Downing Street 10 verklaarde hij, dat voor Groot Brittannië einde lijk de tijd aangebroken is om welgemeend samen te werken met de rest van Europa. Wilson's anti-Europese minis ter van industrie, Tony Berm, heeft nu het vertrouwen verlo ren. De Britse financiers en industrieëlen, die erg in hun schik zijn met de uitslag van het referendum, eisen dat pre mier Wilson hun nog voor het einde van de volgende week Benn's hoofd aanbiedt. Dat betekent, dat Benn ontslagen moet worden, als hij niet af treedt uit eigen beweging. De aarts-conservatieve Euro- pa-hater Enoch Powell be weert, dat hij de EEG zal blij ven bestrijden. Volgens hem beseffen de Britse^ kiezers niet eens wat zij gedaan hebben. „Dit is een nieuw München", Hier zaten aan hele lange tafels honderden tellers die met het voorspelde Powell op de tele- potlood in de hand de uitgebrachte stemmen turfden. Van 's visie. „De Britten zullen zich morgens half tien tot 's avonds tien uur. En toen kon ook de nooit laten opslurpen in een laatste vermoeide teister huiswaarts keren. nieuw Europees rijk". (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het lijkt erop dat de werkloosheid nog verder zal toenemen. De cijfers over de werkloos heid onder de mannelijke en vrouwelijke beroepsbe volking in vergelijkbare maanden wijzen in die rich ting, aldus de werkgroep arbeidsmarktanalyse, onder voorzitterschap van prof. P. Kouwe. De werkgroep is ingesteld door de Raad voor de arbeidsmarkt, een commissie van de SER. Een fundamentele analyse van de ontwikkeling van werkloosheid en werkgelegen heid is nog niet goed mogelijk, aldus de werkgroep. De oorzaak van de huidige nationale werkloosheid ligt 'waarschijnlijk niet alleen in een tijdelijke teruggang van de economische bedrijvigheid, maar er bestaat ook een zeker verband met de buitenlandse conjunctuur. Ongeveer de helft van het Nederlandse bruto nationale produkt wordt uitgevoerd. De verschuiving van het lager beroepsonderwijs naar het algemeen vormend onderwijs in de laatste jaren verklaart waarschijnlijk mede de stijgende werkloos heid onder kantoorpersoneel. Vooral jeugdigen hebben momenteel te lijden van werkloosheid. Aan de werkloosheid in de bouwnijverheid is een apart hoofdstuk gewijd. De werkgroep acht het niet uitgeslo ten dat de arbeidsreserve in de bouwnijverheid over 1975 gemiddeld 35 45.000 gaat bedragen, dwz. onge veer 12 tot 15 procent van degenen die in deze bedrijf stak werken. De studie van het Centraal Planbureau over de werk gelegenheidssituatie is door een 80-tal economen, hoogleraren, en medewerkers van de universiteiten van Amsterdam, Rotterdam, Groningen en Tilburg, eenzijdig en onbruikbaar voor verdere discussie ge noemd. Volgens de studie van het Planbureau, waarop de regering haar werkgelegenheidsnota baseerde, bestaat er een sterk verband tussen de groei van de werkgele genheid en de loonstijging van de laatste jaren. De groei zou sinds 1963 sterk verminderd zijn, omdat de loonkosten sinds dat jaar veel sterker gestegen zijn. De protesterende economen verwijten het Planbureau een onzijdige en onwetenschappelijke aanpak bij het samenstellen van zijn analyse. Het opgestelde model, waarin ondermeer gesteld wordt dat een procent meer arbeidskostenstijging ten koste gaat van 35.000 arbeids plaatsen, zou niet getoetst zijn aan de werkelijkheid. De economen wensen een bredere studie, met name een studie>per sector en per regio. Demonstratieve kampeeractie tegen aanleg rijksweg 19 DELFT De Kerngroep Milieudefensie uit Delft houdt dit weekeinde een demonstratieve kampeer actie op het bouwterrein van rijksweg 19 tussen Delft en Vlaardingen. Doel van deze actie is stop zetting van de werkzaam heden aan de weg, die vol gens de groep door nog bij na ongeschonden natuurge bieden in Middendelfland moet gaan lopen. „Minister Westerterp heeft alternatieven niet eens be keken en niet geluisterd naar de protesten van de betrokken gemeenten", al dus de kerngroep. Pas volgend jaar beslissing over overheidssteun aan koopvaardij DEN HAAG De regering zal pas volgend jaar beslissen of de overheidssteun aan de zee scheepvaart verder moet wor den opgevoerd. Dit verklaarde premier Den Uyl gisteravond na afloop van de ministerraads vergadering. Zoals wij gisteren meldden heeft de Nederlandse koopvaar dijvloot dringend behoefte aan overheidssteun om de noodzake lijke vernieuwingen en investe ringen te financieren. Van Hui ten is bereid hiervoor 300 tot 400 miljoen gulden uit te trekken. Meer hierover kunt u lezen in de Finale-bijlage van vandaag. kijkt In de poppetjes van uw ogen I t Kijkt naar de kleur. Kijkt naar cfe lichtgevoeligheid. En gaat dèn pas rraar z'n werkplaats. Om maatwerk te maken. Om u "n vrolijke kijk op de' wereld te geven, en er goed Uit te zien! weet er het fijne van ...van brillen I Nieuwe Rijn 62 c lelden. Gisteren was Prins Claus in Born om een nieuw Sport- en re creatiecen trum te ope nen. Een jon getje maakte van de gele genheid ge bruik om de prins een te kening te ge ven, waarbij een gefluis terde toelich ting wel no dig bleek. Van onze parlementaire redac tie DEN HAAG Per 1 juli zullen de uitkeringen van AOW en AWW worden verhoogd met 2 procent. De regering heeft hier toe gisteren besloten. De verho ging houdt verband met de stij ging van het minimumloon. Premier Den Uyl zei gisteren dat ernaar wordt gestreefd een wettelijke koppeling tussen mi nimumlonen en AOW tot stand te brengen. Men wacht nog op een advies van de SER waarom het kabinet eind vorig jaar heeft gevraagd. De verhoging van AOW en AWW geldt voor een half jaar. Op 1 januari worden de uitkeringen opnieuw beke ken. De maatregel betekent dat de uitkering voor gehuwde bejaar den van 943 tot 977,50 stijgt Ongehuwde bejaarden krijgen vanaf volgende maand 690,50 in plaats van 655,50. De AWW-uitkeringen worden als volgt verhoogd: weduwen met kinderen 943,00 tot 977,50 weduwen zonder kinderen 665,50 tot 690,60 wezen tot 10 jaar 215,50 tot 233,00 wezen van 10 tot 16 jaar 316,50 tot 328,00 wezen van 16 tot 27 jaar 412,50 tot 427,50 (Van onze correspondent) BRUSSEL De Waalse regeringspartij Rassemblement Wallon heeft vannacht in een vergadering over de opvolger van de Starfighter de Amerikaanse F-16 afgewezen. Een woordvoerder wilde niet zeggen wat de gevolgen van dit besluit zouden zijn voor de regering-Tinderaans. Het zou tot een breuk kunnen leiden Vanmorgen zou het Belgische kabinet bijeenkomen voor de defini tieve beslissing. Gisteren werd algemeen verwacht dat het de F-16 zou worden, hoewel de Waalse splinterpartij zich bleef verzetten. De Belgische regering heeft gisteren nog geprobeerd door middel van een aantal belangrijke concessies op andere terreinen de partij gunstig te stemmen. Het Noorse parlement heeft gisteren voor de F-16 gekozen, zij het op voorwaarde dat ook Denemarken, België en Nederland tot de aanschaf overgaan. In Denemarken is de stemming uitgesteld, in afwachting van de Belgische keuze ROTTERDAM (ANP) Door nog onbekende oorzaak is gis teravond een zware brand uit gebroken In de transporttunnel van de Graan Elevator Maat schappij in het Botlekgebied bij Rotterdam. Bij de brand deden zich twee explosies voor, die gepaard gin gen met enorme steekvlammen. Hierbij raakte een brandweer man licht gewond. De schade aan het bedrijf is aanzienlijk. Volgende week zal kunnen wor den vastgesteld hoelang het ver woeste gedeelte van het bedrijf buiten de produktie blijft en hoe groot de schade, in geld uitge drukt, zal zijn. De brand werd bestreden door corpsen uit Ro zenburg en Rotterdam. Een "blijmaker' waarmee u letterlijk al uw voorraadpotjes overzichtelijk kunt etiketteren, is dit handige mini-lettertan- getje. Het opgeven van een nieuw kwartaalabonnement is alle moeite die u er voor moet doen. Mo- NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de woonplaats: stuur als dank voor de moeite een mini-lettertang tape naam:., adres:..

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1