Drugsmokkel levensgevaar I ij k avontuur in het buitenland „Wii willen kinderen" ondanks de zorgen DEN HAAG - „We kunnen er niet genoeg voor waarschuwen: neem geen onnodig risico als u op vakan tie gaat door te proberen met hasj- smokkel een paar of veel guldens te verdienen. Probeer het evenmin met pornografische films. Ook is men in het buitenland weinig gesteld op naaktlopers. De straffen, die in het buitenland op dergelijke overtredin gen staan, zijn onwaarschijnlijk hoog wanneer men ze vergelijkt met de strafmaat die in Nederland wordt gehanteerd. De gevangenis sen zijn dikwijls erbarmelijk en de sociale problemen die zich bij ver oordeling in het buitenland voor doen zijn niet te overzien." Deze waarschuwing kwam dezer da gen van de Vereniging van Reclasse- ringsinstellingen, bij monde van de heer N. van Zeist. Het is een sport van vele vakantie gangers om zich met kleine smokke- laffaires bezig te houden: een extra flesje wijn, wat meer sloffen sigaret ten dan toegestaan en dan maar proberen met een stalen gezicht langs de douane te komen. De libera lisering van de Nederlandse wetge ving ten aanzien van drugs, het on derscheid dat men maakt tussen soft- en hard-drugs, de legalisering van het in bezit hebben van maxi maal 30 gram hasj „voor eigen ge bruik", dit alles leidt er toe dat men gaat denken dat de buitenlandse jus titie er even soepel tegenover staat Velen zouden dan ook in de verlei ding kunnen komen om hasj-smok kel bij de „sport" te betrekken. Daarmee maakt men een levensgrote vergissing. Op handel in verdovende middelen staat in vele landen een onvoorstelbaar hoge strafy of de middelen nu zacht zijn of hard, scha delijk of onschadelijk, het maakt geen enkel verschil. Men wordt in de kraag gegrepen, geboeid afgevoerd en veroordeeld tot gevangenisstraf fen van zes tot twintig jaar, al naar gelang de minimumstraf die men in de verschillende landen hanteert Of tot de doodstraf wanneer de gesmok kelde hoeveelheid erg groot is, zoals Arthur Pouw uit Amstelveen in Al giers is overkomen. Hij bleek bij arrestatie in het bezit te zijn van 600 kilo verdovende middelen. Echter ook een geringe hoeveelheid voor eigen gebruik kan zo'n minimum straf van een jaar of zes tot gevolg hebben. „De gevangenissen zijn dikwijls er barmelijk. In Spanje bijvoorbeeld is het voedsel ronduit slecht Men wordt naar willekeur ingedeeld in de drie categorieën gevangenissen. Men kan het treffen bij de „lichte" ver oordeelden terecht te komen, maar voor hetzelfde geld zit men een groot' aantél jaren tussen zware misdadi gers. De gevangenen moeten met tientallen één en dezelfde ruimte de len. Deze ruimten zijn zomers nog enigzins te harden, maar 's winters is is het er bitter koud doordat er geen ruiten in de vensters zitten en er geen verwarming is aangebracht Bij eventuele gezondheidsklachten kan men zich tot een huisarts wen den die de gevangenis bezoekt en meestal wordt de ziekte bestreden met een handvol vitaminepillen of met zetpillen". In het buitenland te worden gearres teerd brengt nog een groot aantal andere problemen met zich mee. Men heeft er recht op (en dat weten vele Nederlanders niet) in contact te worden gebracht met vertegenwoor digers van de ambassade of met de plaatselijke honorair consuL Men moet er wel zelf om verzoeken. Veel honorair consuls zijn echter de Ne derlandse taal niet machtig. Een tolk is dikwijls niet in de buurt. „Overigens moet gezegd worden dat de meeste consuls in Nederlandse dienst alles doen wat in hun vermo gen ligt Maar deze mensen hebben die post dikwijls aangenomen om zakelijke of diplomatieke redenen. Voor het oplossen van de sociale problemen die zich voordoen, zijn zij vaak niet geschikt Dat de straffen in het buitenland opeens zo werden opgevoerd konden we hier niet voor zien. Maar hoe gering de middelen ook zijn, maak er gebruik van", al dus de heer Van Zeist „Maar men mag geen wonderen verwachten. Een minimum straf is een minimumstraf en daaraan valt niet te tornen. In hoger beroep gaan heeft dan ook geen zin; men zou alleen maar tot een zwaardere straf veroordeeld kunnen worden. Wel kunnen vrij vanuit Nederland probe ren het isolement wat op te heffen. Wij kunnen proberen de contacten met de familie op gang te houden. Wij kunnen dikwijls bewerkstelligen dat brieven niet maanden onderweg zijn, omdat ze eerst door de censuur moeten. Wij kunnen trachten betere tandheelkundige en medische ver zorging te krijgen". „Wij", dat zijn de ministeries van Buitenlandse Zaken en Justitie en de Vereniging van Reclasseringsinstel- lingen, die onlangs een coördinatie centrum hebben opgericht, dat voor lopig is gevestigd in het reclasse- ringsgebouw in Den Bosch (Zuider parkweg 280, telefoon 073 - 123221). Wanneer men onverhoopt toch in moeilijkheden komt in het buiten land, moeten iri Nederland verblij vende familieleden niet schromen zich tot dit adres te wenden. „Wij hebben de plicht de Nederlan ders te waarschuwen", zegt de heer Van Zeist, „en wij drukken hun dan ook op het hart: geniet van uw va kantie, en laat daarom de hasj en daaraan verwante artikelen, evenals de pornofilms thuis. Misschien is het afschrikwekkend genoeg om zich Meestal zijn er in de buiten landse gevangenissen weinig mogelijkheden tot ontspanning. Vaak moet het worden beperkt tot een partijtje schaken. voor te stellen wat het betekent om pak weg twaalf jaar in een buiten landse gevangenis te zitten, 'geïso leerd door de taalbarrière, met slechts af en toe een bezoekje van thuis, met eten dat men niet kan verdragen, zonder enige voorzienin gen voor ontspanning uitgezonderd de breiwerkjes en schaakspelen die wij kunnen toesturen. En laat men in 's hemelsnaam niet het idee heb ben dat men er wel door heen glipt: de douanebeambten zijn er zo op getraind, dat ze geen hasj-honden meer nodig hebben. Ze ruiken het zelf wel En wanneer ze iets ruiken wordt zonder mankeren de bagage binnenste buiten gekeerd en een au to desnoods gesloopt". LONNEKE VAN KOOT Wanneer aan de grensovergang het vermoeden bestaat van smokkel in verdovende middelen sloopt men desnoods de auto om de drugs te vinden. Buitenlandse douanebeambten zijn erop getraind om zonder hulp van hasj-honden verdovende middelen op te sporen. Zoals men er hier in is geslaagd om een grote partij te vinden in het zijpaneel van een Volkswagenbusje. IBERG EN DAL/LEIDEN Heieen Crul-van Brussel zou in ons land best wel eens de Amerikaanse dr. Benjamin Spock (totnutoe de auteur van een standaard-naslagwerk voor iedere aanstaande en gevorderde ouder), kunnen gaan verdringen op de markt voor boeken over 'gezondheidszorg. In een tijd, dat de indruk wordt gewekt, dat vele jonge mensen geen kinderen willen hebben, heeft Heieen Crul, die enige jaren als journaliste in Leiden gewerkt heeft, te kennen gegeven, dat zij en haar man Ben Crul (anaesthesist aan het Nijmeege Radbouw-ziekenhuls) wel degelijk kinderen wilden „toen .ze eraan toe waren". Haar ervaringen heeft zij, na een jaar 'hard eraan te hebben gewerkt, vastgelegd in het boek „Wij willen kinderen", een boek dat nu al het naslagwerk voor „de komende vijf jaar" wordt genoemd. De Utrechtse hoogleraar en gy naecoloog professor dr. A. A Ha s- pels schreef „met veel genoegen" een voorwoord: „Allereerst om dat de schrijfster haar eigen erva ringen als moeder en als huwe lijkspartner heel zuiver beschrijft in veertien dagboekfragmenten, die de terecht meer zakelijk ge houden tekst omlijsten. Verder omdat dit boek niet betuttelend schrijft, maar goede voorlichting geeft, die afrekent met valse ro mantiek, halve waarheden en zoethoudertjes. De modernste verloskundige mogelijkheden worden genoemd, evenals de fa cetten van het thuis bevallen, of in het ziekenhuis. Waarbij ook wij neigen tot het advies een eerste baby in een goed geoutilleerd zie kenhuis geboren te laten worden, indien tenminste dag en nacht verloskundige hulp en kinderarts aanwezig zijn," aldus professor Haspels, in zijn voorwoord. In haar inleiding schrijft Heieen Crul: „Veel voorlichtingsboeken op het gebied van zwangerschap en be valling gaan uit van een voldon gen feit: er is al sprake van een zwangerschap. Toch is dat steeds meer in strijd met de werkelijk heid. Het ouderschap heeft enor me consequenties. Het lief en leed is levenslang. Er is geen weg meer terug.... Geen wonder, dat heel wat mensen, die zo'n defini tieve stap overwegen er eerst van tevoren over willen nadenken. Eerst zich eens oriënteren over de •vele uiteenlopende aspecten van gezinswording, zwangerschap en ouderschap in een snel verande rende maatschappij. Veel van de traditionele boeken over zwanger schap en bevalling bieden dit bre de perspectief niet Ze richten zich bovendien in hoofdzaak tot de vrouw, die moeder wordt De man, die vader wordt blijft op de achtergrond. Ten onrechte, want behalve dat het vaderschap in deze tijd steeds meer aan beteke- LIEFDEVOL EN NUCHTER BOEK OVER KIND EN OUDERS nis wint wordt de beslissing „wij willen een kind" meestal geza menlijk genomea En als het dan zover is, kan een man de zwan- 'gerschap van een vrouw zo be wust en „aan den lijve" meema ken, dat deze periode in zijn her innering blijft voortleven als de tijd" toen wij zwanger waren..." De schrijfster heeft met letterlijk alles voor, tijdens en na de zwan gerschap rekening gehouden. Ze had namelijk uitstekend studie materiaal aan zichzelf. Zo kon ze observeren en concluderen vlak bij de feiten. „Kinderen hebben vergt veel van je hoofd en je hart en je handen," zegt ze ergens in een dagboekfragment, persoonlij-l ke ontboezemingen, die haar nau we betrokkenheid bij het gegeven nog eens extra benadrukken. Over de niet zelf aan den lijve ondergane moeilijkheden, compli caties en andere problemen heeft zij zich in de loop der jaren, dat ze schrijvend de gezondheidszorg op de voet volgt, van overvloedige documentatie voorziea Heieen Crul stoot in haar boek niet blindelings door naar het „kindertal zonder tal". Ze geeft de rijkdom aan, de verantwoorde lijkheid voor later en gaat even dringend in op de problemen van het kinderen hebben: „kinderen hebben niet om hun geboorte ge vraagd. Voorwaarde tot verwek king van het leven is dan ook dat het gewenst is, om welke motie ven ook. Alleen dan wacht een kind een warm welkom..." „Wij Willen Kinderen" is ruim van illustraties voorziea In het hoofdstuk „het ontstaan van een zwangerschap" worden o.a. alle mogelijkheden nagegaan die open staan bij „en als het nou niet lukt" en ook wordt ruimschoots aandacht gegeven aan het kinder loos blijvea de adoptie of een pleegkind. Zet de zwangerschap door, dan is de schrijfster niet alleen „een moeder in wording" maar ook erg praktisch: „Twee onderjurken in een wat grotere maat zijn doorgaans goedkoper dan de z.g. positieonderjurkea Dergelijke zaken signaleert ze ook in een uiteenzetting over „zin en onzin van de babyuitzet". Omdat nog niemand op het idee is gekomen om een boekje „vader worden zonder vrees" te schrij ven heeft Heieen Crul dit in haar boek, zij het in kort bestek, wel gedaan. En als men haar psycho logische benadering van dit stuk je groeiend ouderschap volgt, krijgt men de indruk, dat zij haar pappenheimers kent, maar dan wel met een flinke waardering voor het „arme schaap" dat kraamheer wordt Dezelfde zorg van de schrijfster komt tot uiting in bijvoorbeeld het hoofdstuk „het ouderschap". Geen facet is voor haar te vreemd in een tijd, dat het opvoeden meer een doe- het-zelf-karakter heeft gekregen dan vroeger, toen men als ouders nog enkele benen had, om op te staan: godsdienst het familiege- zag, een vast gedrags- en normen patroon binnen de maatschappij. Nogmaals: Spock is veel gelezen en nog meer geraadpleegd, maar sinds Heieen Crul-van Brussel de ouders van nieuwe wereldburgers met raad en daad in het leefpa troon anno 1975 omringt („niet het krijgen van een baby, maar het hebben van de baby heeft me doodmoe gemaakt") is er in het Nederlands taalgebied een nieu we leidraad gekomen, die de ba by inderdaad tot een wolk kan maken en die het ouderschap een stevige steun in de rug geeft; in een tijd, dat het huwelijk minder als het einde wordt beschouwd. Haar benadering van „Wij willen kinderen", is erg vrouwelijk, jerg deskundig, erg liefdevol, maar ook kritisch en nuchter1. Daarom zal het boek voor vele aanstaande en jonge ouders een gids kunnen blijven. Want er zijn nog vele jonge Nederlanders, die de schrijfster en haar man nazeggen „Wij willen kinderen". TON PIETERS („WIJ willen kinderen" door He- leen Crul-Brussel, uitgeverij Hol- landia-Baarn. Tot 1 januari 1976 29,50, daarna 32,50).

Leidse Courant | 1975 | | pagina 14