Vredeling wint debat over aanschaf F. 16 Brits referendum volgens peiling naar massaal "ja7 Staatssecretaris wil 300 tot 400 miljoen zeescheepvaart voor Pv.d.A SPAART EIGEN MINISTER lllllllllllllllllllll SUPERMEUBELSHOW Drie doden treinramp in Engeland VOLVO-DAF GAAT VIER WEKEN DICHT ttoidbaOowimit Vrijdag 6 juni 1975, 65e jaargang no. 20136 >3003 - Bank Amro-bank NV. Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj hoofdredacteur: J J. Hallewas Chef-redacteur. J. W. C. Leune. Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 1900 uur) Abonnementen per week 2.81kwartaal 36,32; jaar 141,35; losse nummers 50 cent. Japan Deel 1 van „Het verschijnsel Japan" op Ned. II om 20.21 uur. Op dit net om 22.00 uur „The King of Jazz" met o.m. Bing Crosby en Paul Whiteman. Ned. I om 20.21 uur Kung Fu en om 21.10 uur Gebroeders Hammond. VRIJ WARM. Zonnig en vrij warm weer met maximumtemperaturen van 20 tot 24 graden, maar aan zee iets koeler. Meest matige wind vit zuidelijke richtingen. Morgen zon: 4.22 - 20.56. Maan: 2.48 - 18.36. Schev. hoogw.: 1.12 - 13.39; Laagw.: 21.31 - 9.42. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag De regering heeft vannacht het zoveelste politieke probleem overwonnen. De meerderheid van de Tweede Kamer gaat i namelijk akkoord met het voorstel de Starfighters te zijner tijd te vervangen door de Amerikaanse F. 16 Een zorgvuldige politieke fj manoeuvre van de P.v.d.A. zorgde ervoor, dat partijgenoot minister Vredeling van Defensie, ondanks een socialistische motie tegen de F.16 geen politieke moeilijkheden krijgt, terwijl de P.v.d.A. toch haar ongenoegen tegen het Amerikaanse toestel nadrukkelijk naar ivoren heeft kunnen brengen. De V.V.D heeft tijdens het lang- kunnen worden, niet bewaar- durige debat tot diep in de heid. Minister Vredeling maakte nacht de dreiging om de motie later in het debat duidelijk, dat van de P.v.d.A. tegen de F.16 te de regering de motie dan zonder steunen, wanneer daarmee het meer naast zich zou hebben kabinet naar huis gestuurd zou neergelegd. Mr. H. van Mierlo van D.66 stelde in dit verband vast, dat het vooraf bekend ma ken van de liberale politieke plannen „een geschenk van de hemel, aangereikt uit de hel" was geweest. Opmerkelijk tijdens het debat over de vervanging van de Star- fighter was de verdeeldheid in het progressieve kamp. Hoewel de progressieve fracties, met uitzondering van D.66, het geen van allen voorzien hebben op het Amerikaanse vliegtuig F.16, dienden zij allen afzonderlijk een motie tegen het regerings voorstel in. Geen van deze mo ties echter maakt kans om te worden aanvaard. Dat geldt overigens ook voor de moties van de A. R. P. en de V. V. D. om 102 nieuwe toestellen, in- plaats van 84, ineens te bestel len. De regering wil er echter 84 bestellen en op de resterende achttien nog alleen een optie nemen. Er is wel een kamermeerder heid voor het regeringsvoorstel:, K.V.P., A.R.P., C.H.U.., V.V.D. D.S.'70, D.66 en enkele kleinere partijen schaarden zich tijdens bet debat al zonder aarzelen achter het voorstel, waarmee minister Vredeling en het kabi net door de moeilijkheden wa ren Alleen, wanneer Belgie de F.16 niet wil hebben, komt de beslis sing van Nederland weer op los se schroeven te staan. „Dan is voor Nederland alles weer open", aldus verklaarde minis ter Vredeling vannacht opnieuw in de Kamer. Maar hij ver wacht, dat Belgie dinsdag in haar bekendmaking ook voor de F.16 zal kiezen. MONUMENT VOOR DEN HAAG Prins Claus heeft gisteren in zijn functie van ere-voorzitter van het nationaal comité Monumenten jaar—1975 enkele gerestaureer de panden op het Buitenhof in Den Haag, waarin enkele diensten van de Tweede Kamer worden gehuisvest, officieel geopend. Hij deed dit - onder toeziend oog van onder anderen Tweede Kamervoorzitter dr. Vondeling - door een wimpel weg te trekken, waardoor de naam van de panden, „Vijverhof", zichtbaar werd. Strengere controle op tandheel kundige instituten UTRECHT (ANP) Het Tweede-Kamerl.„ D. J. D. Dees (WD) heeft staatsse cretaris Hendriks van Volksgezondheid gevraagd, zodanige wijzigingen in de ■wet op de tandheelkundige inrichtingen te bevorderen, dat een betere controle op deze inrichtingen mogelijk wordt en dat de straffen op overtredingen strenger worden. De heer Dees heeft zijn vragen gesteld naar aanlei ding van het overlijden van een 27-jarige vrouw uit Drente, die op 19 mei in het Rotterdamse instituut Evi- pan onder narcose was ge bracht voor het trekken van haar gebit Hij is van mening, dat een eventuele algehele narcose in tandheelkundige institu ten door een anesthesist be hoort te worden uitgevoerd. Hockeyhelm op brommer mag niet (Van een onzer verslagge vers) MIDDELBURG - De kan tonrechter in Middelburg heeft gisteren een brom fietser tot 15,- veroor deeld voor het dragen van een ijshockeyhelm op een bromfiets. De bromfietser zei dit type helm te hebben opgezet,, omdat deze veel veiliger is dan de door de wet voorge schreven helmen. Hoewel de officier van justitie toé- gaf, dat de ijshockeyhelm meer dan voldoende be scherming biedt, eiste hij toch 25,- boete. Illilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Van onze correspondent Roger Simons LONDEN De opkomst van de kiezers bij het Europees referendum in Groot-Brittan- ië was gisteren zo groot, dat een overwel digende meerderheid van ja-stemmen vrij wel zeker lijkt Aan de 40,5 miljoen kiezers werd gevragd of'zij verlangden dat hun land in de EEG blijft Voordat vanmorgen het tellen van de stem men begon, schatte men dat ongeveer 67 procent van de kiezers gestemd heeft, onge veer evenveel als in de algemene verkiezin gen. Op de Scilly-eilanden, waar slechts 1750 stemgerechtigden wonen en waar premier Wilson een vakantiehuisje heeft, kwam 70 procent van de kiezers naar de stembus. Hoe ze zich hebben uitgesproken, werd vanmor gen als eerste resultaat van het referendum bekend: 802 stemmen "ja" en 275 stemmen "nee". Het ziet er naar uit dat de opkomst van dë kiezers groter is .gewest in het zuiden van Engeland dan in het noorden. Dit kan wel iets te maken hebben gehad met het weer. Nog verder noordelijk, in Schotland, was het weer wel erg slecht Daar draafden de kie zers pas 's avonds op naar de stembureaus. Hoe dan ook, de uitslag voor Engeland zal Het tellen van de stemmen is vanmorgen om negen uur begonnen. De uitslagen worden verzameld in de tentoonstellingshal van Earls Court in Londen, waar ze ook bekend gemaakt, worden. De trend van het resultaat zou in de loop van de middag wel bekend zijn. De commerciële televisie voorspelde gisteravond een meerderheid van 36,6 pro cent voor de Europees gezinde Britten. De laatste uitslagen worden vanavond rond tien uur verwacht. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll HONDS ...maar vele natuurparken wel. Landverschuiving Vier arbei ders vonden in Vitoria (Sp.) de dood'toen een landverschuiving een deel van de fabriek waar zij werkten, in elkaar drukte. De komende maanden gaan 3'h miljoen Nederlanders ons verlaten.'t Is vakantie. Het wordt stil in de WÊ^^^mbuurt. Toch zijn er mensen die met volle teugen genieten van die plotselinge stilte. Genieten en profiteren. Want zien zij op uw deur een mededeling waaruit blijkt dat u weg bent dan slaan ze hun slag. En die komt meestal hard aan. U kunt een boel narig heid voorkomen. Door na te denken. En door ons om advies te vragen. De politie. Concorde De Franse regering zal de nationale luchtvaartmaat schappij Air France een bedrag van 400 miljoen frank geven om te helpen bij de aankoop van vier supersonische concordes, aldus is bekendgemaakt. Wel preek-, maar geen spreekverbod voor pater Kotte UTRECHT (ANP) Pater Kot- te mag geen pastoraal werk meer doen in het aartsbisdom Utrecht. Hiertoe heeft kardi naal Alfrink zijn toestemming volledig ingetrokken. Wel blij ven de sakramenten die de pa ter bedient, geldig en treft de kerkgangers geen kerkelijke straf of boete. Aldus een woordvoerder van het aartsbis- Privé mag hij zo verduidelijkt het aartsbisdom de heilige mis blijven lezen, want hij is niet, „gesuspendeerd". Ook treft hem geen spreekverbod. Hij mag echter niet meer preken: het woord voeren als onderdeel van een eucharistievering met het oogmerk het geloof te ver kondigen. Pater Kotte wil op de Utrechtse uitspraak reageren met een gro te advertentie in een aantal dag bladen. Daarin herhaalt hij zijn beschuldigingen tegen het „mo dernisme" in r.k. Nederland en verklaart hij gewo.on door te gaan. DRIEBERGEN De autosnel weg Rotterdam-Breda wordt vannacht, ter hoogte van Dord recht, tweemaal gedurende een half uur, afgesloten voor alle verkeer in beide richtingen. GESLAAGD Een overgelukkige Susan Ford (1) valt hier haar trotse vader, de Amerikaanse presi dent, in de armen nadat zi; in Washington het diploma aan de middelbare Holton- Arms school in ontvangst mocht nemen. De 17-jarige Caroline Kennedy, dochter van wijlen president Kennedy, zorgde voor een kleine fami lie reünie door het behalen' van haar diploma aan de mid delbare Concord Academy. Vlnr. Jacqueline Onassis, Ca roline, haar grootmoeder Ro se Kennedy en oom senator Edward Kennedy. (Van onze parlementaire redactie) Den Haag De ministerraad heeft zich vandaag op zijn wekelijkse vergadering beziggehouden met een voorstel van staatssecretaris dr. M. van Huiten van Verkeer en Waterstaat om de Neder landse zeescheepvaart te steunen met 300 tot 400 miljoen gulden uit de staatskas. De Nederlandse koopvaardijvloot is dringend toe aan algehele modernisering en herstructurering. Als de grotendeels oude vloot 190 vrachtschepen en 82 olietankers niet wordt vernieuwd zal zij de concurrentie met andere zeevarende naties niet kunnen volhouden. De Nederlandse rederijen zijn niet meer in staat om geheel zelfstandig de moder nisering te financieren, omdat de rendementen dit niet toelaten. Het voorstel van de staatssecretaris houdt in, dat de rederijen geld wordt verstrekt ten behoeve van verantwoorde investeringen in ruil voor aandelen •in die maatschappijen. De staat wordt dan mede eigenares en kan -- als het rendement-hersteld is inkomsten gaan trekken uit het verschafte kapitaal. Staatssecretaris Van Huiten acht het bezit van een eigen Nederlandse vloot uit politiek- en militair-strategisch oogpunt onmisbaar. Om dezelfde reden wil hij het aantal Nederlandse schepelingen opvoeren door het verlenen van be- lastingfaciliteiten aan Nederlandse zeevarenden. Als alternatief wordt gedacht aan het verhogen van de inkomens via een loonsuppletie. IADVERTENTIEJ in Bergschenhoek bij de Meubelaar 2500m2 voordeelhallen. Vrij parkeren. Geopend van 9-6 uur, vrijdagavond tot 9uur Bergweg-Noord 38, Bergschenhoek, (bij Hillegersberg), Tel.01892-5848 Door muizen geplaagde veehouders vragen steun DEN HAAG De muizenplaag die de afgelopen winter de Alblasserwaard teisterde heeft ertoe geleid, dat veertig veehoude rijbedrijven een beroep hebben gedaan op de bijstandswet. De schade die de inmiddels verdwenen plaag heeft aangericht was erg groot. Zelfs nu kampen de veehouders nog met de gevolgen, want het gras groeit erg slecht. Hond niet welkom bij NS-dagtocht (Van een onzer verslaggevers) tegen hebben, dat blaffende honden de rust versto- UTRECHT - De Ned. Spoorwegen adviseren geen ren. De hond mag wel in trein of bus worden honden meer mee te nemen met NS-dagtochten, meegenomen, maar om onnodige teleurstelling, bij het willen betreden van natuurgebieden te voorko- Een aantal partners van de N.S. (beheerders van men, kan men de viervoeter beter thuis laten, natuurgebieden enz.), zou er namelijk bezwaar aldus de N.S. (Van o e correspondent) LONDEN - Tenminste drie sla pende reizigers zijn otn het le ven gekomen toen de nachttrein Londen-Glasgow vanmorgen omstreeks twee uur ontspoorde in het station van Nuneaton bij Birmingham. Tenminste dertig personen werden gewond. Van morgen zaten sommige slachtof fers nog vast geklemd in half vernielde spoorwagens. De vierde en vijfde wagen van de trein zijn er het ergst aan toe. Drie coupé's werden zodanig in elkaar gedrukt, dat men van morgen niet eens wist hoeveel reizigers ze nog bevatten. Men achtte het waarschijnlijk, dat nog minstens vijf slachtoffers gered moesten worden, onder wie twee jonge kinderen. Een van de reizigers van de veronge lukte trein was de Britse minis ter van Landbouw, Fred Peart. Hij liep lichte verwondingen- op. Twee doden bij ernstige autobotsing Haarlemmermeer (ANP) Bij een botsing waarbij een perso nenauto, een ijswagen en een tankauto waren betrokken, zijn vanmorgen bij Weteringbrug twee mensen om het leven ge komen. De tankwagen, geladen met benzine, is bij de botsing omge slagen. De benzine is uit de tank op de weg gestroomd. De politie van Haarlemmermeer en rijk spolitie uit omliggende gemeen ten namen uitgebreide verkeers maatregelen in verband met ontploffingsgevaar. Volgens de eerste berichten van de politie zou de personenauto geen voorrang hebben verleend aan een ijswagen. Deze wagen kwam op zijn beurt in botsing met de tankwagen, die omsloeg. Zweden wil Verkerk als schaatscoach (Van onze verslaggever) DEN HAAG - De Zweedse schaatsbond wil Kees Verkerk als bondscoach. De veelvoudige kampioen heeft laten weten be reidwillig tegenover het aan bod te staan. In de definitieve besprekingen wil Verkerk, die Kees Broek man moet opvolgen vooral de aandacht vestigen op de sociale voorzieningen. BORN De directie van Volvo-DAF in Born wil een aaneengeslo ten bedrijfsvakantie doorvoeren qn de fabriek sluiten van 25 juni tot 29 juli. Hierover is met de ondernemingsraad overeenstemming bereikt. Een verzoek om toestemming hiervoor zal een dezer dagen aan de overheid worden gedaan. Het personeel zal, om tot de aaneengesloten vakantie te komen de twee weken vakantie opnemen en vier verplichte snipperdagen. Dit wordt aangevuld met zes dagen werktijdverkorting. Bij Volvo- DAF werken ruim 3500 mensen. De tijdelijke bedrijfssluiting is nodig door een overproductie van duizenden auto's.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1