SPREIDING SCHAADT PTT F 16 in discussie in Tweede Kamer kreeften. Hulpcentrum gedetineerden in buitenland ANGOLACOMITE DEMONSTREERT TEGEN ZAIRE Persoonlijke spanningen spelen mee Organisatiebureau durft begeleiding niet aan Schoenmaker voor 4 ton naar Den Haag mdóe Commit Donderdag 5 juni 1975, 65e jaargang no. 20135 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244 Giro 103003 Bank Amro-bank N V Leiden Directe' Advertenties (excl. B.T.W.) f 0,42 per mm. Telefoontjes f3,85 Klachten bezorging telefoon 22244 (18 00 tot 19 00 i Voetbal Europacup vöor landenteams: Finland-Italië op Ned. I om 17.55 uur rechtstreeks. Om 20.35 uur een aflevering Klaverweide. Ned. II Deel II van „De wereld van Hedwig Courths-Mahler": „Griseldis". VEEL WARMER. Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige zuidwestelij ke wind. Max van 12 graden vlak aan zee tot 18 graden in het zuiden en oosten van het land. Morgen zon: 4.23-20.55 Maan: 2.19-17.28. Schev. hoogw: 0.18-12.51 Laagw: 8.11—20.44. Minister Vredeling: niet zonder problemen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met op de achtergrond pijnlijke ontwikkelingen rond de per soon van minister Vredeling van De fensie en met de onzekerheid, wat de Belgische regering in deze kwestie zal besluiten, is de Tweede Kamer sinds vanmorgen elf uur bezig een beslis sing te nemen over de Amerikaanse F 16 als vervanger van 4e Starfighter. Het debat zal, naar men vermoedt, tot diep in de nacht duren. Politiek Den Haag gelooft ondanks alle verwikkelingen, dat de Tweede Kamer in meerderheid de regering zal steunen en dat de F 16 in principe inderdaad de vervanger voor de Star fighter wordt. Dit ondanks de grote tegenstand van de PvdA, de partij van de minister. Minister Vredeling van Defensie zit in een uiterst moeilijk parket. Van België is nog steeds niet zeker, of dit land eveneens de F 16 zal kiezen. Volgende week dinsdag wanneer de Tweede Kamer zal stemmen over de vandaag ingediende en nog in te dienen moties wordt in Brussel de keuze bekend. Daarnaast staat ir. Vredeling voor persoonlijke problemen. Vorige week vrijdag, toen het voorlopig koopcon tract getekend moest worden, was hij zoek. Totdat hij, na een urenlange speurtocht, plotseling opdook in het bureau van het Algemeen Nederlands Persbureau in Den Haag. Daar teken de hij toen het voorlopig koopcon tract, na een, naar later bleek, langdu rige tocht langs enkele café's. 'Men zal hem deze „moedeloze escapa de, omdat hij persoonlijk tegen de keuze van de F 16 is", (aldus PvdA-le den) niet kwalijk nemen. Maar teke nend is het wel voor de problemen, waarin het kabinet in deze kwestie verkeert, menen velen in politiek Den Haag. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Amsterdamse advies- en organisatiebureau Bosboom en Hegener zal geen opdracht aannemen om de spreiding van driedui zend PTT-ambtenaren naar Noord-Nederland te begeleiden. Het bureau meent, dat men onder de gestelde voorwaarden geen verantwoordelijkheid wil en kan dragen. Het bureau beroept zich in een brief aan de directeur-generaal van de PTT op een artikel van de Gedragsregels van de Orde van Organisatiedes kundigen en Adviseurs. Dit artikel zegt, dat een adviseur alleen een opdracht zal aanvaarden als hij verantwoordelijk kan zijn voor een deskundige en deugdelijke uitvoering. Uit het feit, dat het Amsterdamse bureau zich beroept op dit artikel, kan worden afgeleid, dat ook andere door de PTT benaderde adviesbureaus zich hierop zullen beroe pen. De andere bureaus die door de PTT voor een offerte zijn uitgenodigd, hebben in tegenstel ling tot het Amsterdamse bureau wel om nadere informatie gevraagd, maar hebben tot op heden nog niets naders van zich laten horen. «Juist voor het bureau Bosboom en Hegener is de weigering van het insturen van een offerte een belangrijke aangelegenheid. Dit Amsterdamse bu reau werkt al jaren nauw samen met de PTT en heeft al enkele grote opdrachten vervuld. De reden voor de weigering is, dat men bevreesd is voor verstoring van de continuïteit binnen de PTT door de spreiding. Ook zegt het bureau, dat door het gebrek aan inspraakkansen voor het personeel, de sociale structuur van de PTT ernstig wordt ge schaad. De weigering is door het met overplaatsing be dreigde PTT-personeel met tevredenheid begroet Een woordvoerder van de dienstcommissies: „Elk advies- en organisatiebureau dat hierin duikt, neemt een Judas-rol op zich". Overigens blijft de belangstelling van de gebieden waarheen de PTT zou worden overgeplaatst groot. Door plaatselijke bestuursorganen wordt steeds meer pressie uitgeoefend, vooruitlopend op de behandeling van de spreidingsplannen in de Twee de Kamer volgende week dinsdag en woensdag. Gisteren heeft ook de provincie Gelderland zich kandidaat gesteld om te spreiden arbeidsplaatsen op te nemen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Lex Schoenmaker van Feyenoord heeft vanmorgen om elf uur In het Zuiderpark een contract voor 4 jaar bij FC Den Haag getekend. Deze aankoop van de Nederlandse bekerwinnaar, die het nieuwe seizoen Europacupvoetbal speelt, werd gisteravond rond elf uur een feit toen de managers van Feyenoord en FC Den Haag het eens werden over de prijs: vier ton. Eerder deze week had Schoenmaker de impasse in het overleg tussen beide clubs doorbroken met een verzoek om bemiddeling aan de vereniging voor contractspelers. De onderhandelingen kwamen daarna zeer vlot rond. Zie ver sportpagina. (van een onzer verslaggeefsters) Den Haag De vereniging van reclasseringsinstellingen heeft een bureau "buitenland" opge richt, om in samenwerking met de ministeries van Justitie en Buitenlandse Zaken extra hulp te bieden aan Nederlanders die in het buitenland worden gear- ERFENIS ...voor een verzorgde levensavond. /NOU KR'JÓT-IE N06 POST?) V resteerd wegens grote of kleine misdrijven. Het precieze aantèl landgenoten dat op het ogenblik in buiten landse gevangenissen vertoeft is onbekend. In ieder geyal is wel bekend dat er ruim 5Ó0 Neder landers vorig jaar buiten ons land werden gearresteerd, de meesten wegens handel in drugs. Vaak zijn de straffen zeer hoog en dit leidt niet alleen voor de gedetineerden, maar ook voor de familieleden' tot grote sociale problemen. De hulpverlening geschiedde tot nu toe door verschillende instan ties. Om de activiteiten te'coor- dineren is men gekomen tót op richting van dit bureau "buiten land", dat is gevestigd in het gebouw van de reclassering te Den Bosch.. Het bureau zal in alle gevallen die binnenkomen bezien in hoeverre hulp ver leend kan worden aan de gedeti neerden in het buitenland en op welke wijze de familieleden kunnen worden bijgestaan. Zeevalking opvolger Glastra v.Loon (van onze parlementaire redak- tie) DEN HAAG De vice-voorzit- ter van D'66, mr HJ. Zeeval king (53), zal de nieuwe staats secretaris op Justitie worden, als opvolger van de ontslagen mr Glastra van Loon. I De naam van de heer Zeeval king werd al enkele malen ge noemd. Thans is de benoeming definitief. De heer Zeevalking is Nederlands hervormd, studeer de rechten te Utrecht en Parijs, is gehuwd, heeft drie kinderen en was de laatste tijd (1970-1974) wethouder van Verkeerszaken en Openbare Werken van de gemeente Utrecht. stimorol kauwgom de smaak is raak Vol gas en voetje voor voetje De Franse waaghals Henri Julien Rechatin die gisteren balance rend op twee stoelen in evenwicht probeerde te blijven op 180 meter boven het Amerikaanse Niagara Falls, heeft niet op de toestemming van de politie gewacht om de watervallen zelf over te steken op het slappe koord. Hij deed het eerst niet alleen. Zijn vriend Frank Lucas stuurde de motorfiets over de vettige kabel, Rechatin zelf stond bovenop de motor en zijn,vrouw Janycek hing aan één voet onderaan het voertuig. Even later ging Rechatin alleen op het glibberige pad over het zestig meter onder hem vallende water. Ondanks verzoek BZ (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het Angolacomité gisteravond laat dringend verzocht een voor van middag uitgestippelde demonstratie in Den Haag tegen president Moboetoe van Zambia uit te stellen Het ministerie vreest dat de demonstratie wellicht een negatieve invloed zou kunnen hebben op de pogingen van Zaire om de ontvoerde Nederlandse mevrouw Zinnicq-Bergman vrij te krijgen. Deze is, zoals bekend, onlangs ontvoerd door verzetsstrijders in Zaire. Het Angolacomité wilde vanmorgen de demonstratie toch laten doorgaan, omdat dergelijke akties tegen Moboetoe gunstige reakties kan teweegbrengen juist bij de verzetsstrijders, waardoor de vrijlating van de Nederlandse bereikt zou kunnen worden, aldus Toename gebruik medicijnen door vliegt uighinder UTRECHT In de afgelopen zes jaar is het gebruik van bloeddrukverlagende tabletten door inwoners van Zwanenburg en Halfweg verdubbeld. Dat komt doordat die plaatsen sinds 1969 in verhevigde mate te lijden hebben van ernstige geluidshinder van de luchtha ven Schiphol. Dat is de conclusie van de art sen P. Knipschild en J. H. Ette- ma van het Coronellalaborato- riurh van de Universiteit van Amsterdam. Zij trekken deze conclusie uit een onderzoek dat werd gehouden in Zwanenbur g/Halfweg en Uithoorn/De Kwa- kel. De artsen zeiden dit giste ren op een studiedag van de Nederlandse Stichting Geluids hinder in Utrecht In de laatstgenoemde plaatsen is geen toename van de medicij nen waargenomen, maar daar heeft men ook nauwelijks last van vliegtuighinder, aldus de Blackie nu rijkste kat van Engeland LONDEN (AP) - Blackie, een zwarte kater ait Shef field, kan zich sinds giste ren de rijkste kat in Enge land i Zijn bazin, wijlen IVY Ma- bel Blackhurst, liet hem bij testament ruim 107.000 gul den na, ruim voldoende voor een verzorgde levens avond. „Verdediging Baader-Meinhof geïntimideerd" UTRECHT <ANP> - Het medi. sch-juridisch comité politieke gevangenen, waarbij circa 100 Nederlandse artsen en juristen zijn aangesloten, heeft in een verklaring felle kritiek geleverd op de gang van zaken rond het Baader-Meinhof proces in Stutt gart. Het comité constateert dat de Duitse justitie niet terugschrikt voor intimidatie van de raadslie den van de verdachten. De uit sluiting van de drie advocaten Croissant, Ströbele en Groene- wold op dit moment is onwettig. Met deze beslissing loopt justitie vooruit op een net ingediende wetswijziging die nog deze maand van kracht moet wor den. De uitsluiting van het drie tal betekent een ontoelaatbare beperking van het recht op ver dediging, aldus het comité. Ethiopië en Somalië door honger bedreigd NAIROBI (Keuter) Meer dan 800.000 mensen in Ethiopië en Somalië hebben te lijden van de ernstige droogte van dit jaar. Berichten die de Keniase hoofd stad Nairobi bereiken Willen dat de uit de droogte gevolgde hon- dersnood nog groter dreigt te worden dan die welke in 1973 in Ethiopië heerste. Het gebied dat het zwaarst is getroffen door het uitblijven van regen in de afgelopen acht maanden ligt in de Ogaden- woestijn, waar de twee landen een gezamenlijke grenslijn heb ben. Somalië doet al jaranlang aanspraken op het Ethiopische deel van de Ogaden. In Ethiopië wordt het aantal getroffen men sen geschat op ongeveer 500.000, van wie er reeds 70.000 behoef- De Zeeuw op vingers getikt Van onze parlementaire redac tie DEN HAAG De voorzitter van de kring Leiden van de KVP, H. Groeneveld, heeft de afgetreden partijvoorzitter, dr. ir. D. de Zeeuw, op zijn vingers getikt. De Zeeuw had verklaard dat vier KVP-kringen hem op nieuw kandidaat hebben ge steld voor de verkiezing op 20 juni in Breda. Dit zouden de kringen Utrecht, Rotterdam, Den Haag en Leiden zijn. Groeneveld heeft De Zeeuw ge schreven dat niet de vier krin gen hem hebben voorgedragen als alternatieve kandidaat voor het voorzitterschap naast de kandidaat van het partijbestuur, W. J. Vergeer, maar alleen indi viduele leden. „Wij dringen er dan ook ernstig op aan dat u zich in voorkomen de gevallen, ter vermijding van eventuele misverstanden, wat meer genuanceerd zult uiten", schrijft Groeneveld. Het merkwaardige is dat die leden gelijk met De Zeeuw als kandidaat hebben voorgedra genH. Groeneveld. Dezelfde man die W. J. Vergeer als kandi daat-voorzitter heeft aangewe- maar voor alle sterrenbeelden hebben wij een astrologisch paspoort beschikbaar. Een rijk geïllustreerd boek waarin u alles over uw sterrenbeeld kunt lezen. Geef ons uw sterrenbeeld en de opgave van een nieuw kwartaalabonne ment op onze krant, en per omgaande ontvangt u het 'paspoort'. Doodvonnis Een opticien in Houston, Texas, de 30-jarige Ro nald O'Bryan, is gisteren tot de elektrische stoel veroordeeld. Hij is schuldig bevonden aan het vergiftigen van zijn zoontje van acht jaar, in november vo rig jaar, om een verzekeringsuit kering van 100.000 gulden in handen te krijgen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1