Wikkend en wegend inspelen op de wisselvalligheden van weer en wind b% 7% ZWEEFVLIEGEN: Teriet in het zilver de postgiro Rijkspostspaarbank WOENSDAG 4 JUNI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Arnheo. Een wolk als eei wazige bloem, hoog boven d« honderden hectaren grote hei detuin van het nationaa zweefvliegcentrum „Teriet' bij Arnhem. En rond di« bloem cirkelen als honing zoe kende bijen soms haast nip pend aan de kelken twee ranke zweefvliegtuigjes. De toestelletjes zijn druk doende om uit een fikse thermiekbel te halen wat erin zit. En als leek denk je dan: als dat maar goed gaat, als ze zich in hun hang naar het hogere maar niet laten verleiden tot „ellebogenwerk". Nee, willens en wetens gebeurt zoiets natuurlijk nooit. Maar een ongeluk zit ook bij de zweefvliegerij vaak in een klein hoekje. Het blad „Ther miek" van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor Luchtvaart windt daar hele maal geen doekjes om. In het aprilnummer van dit jaar staat tenminste 'n prozaïsch relaas van een bijna-ramp op 7 augustus 1974: 3oven Teriet ontstond een botsing tussen twee zweefvliegtuigen, die in dezelfde thermiekbel vlogen onder daarvoor ideale omstan digheden. Niettemin ging het fout. Het werd nog juist een „schampschot", doch het had voor hetzelfde geld fataal kun nen aflopen". Van elke duizend lezers zeg gen er nu negenhonder- negen en-negentig: „Zie je nou wel?" Maar de statistieken wijzen uit, dat zweefvliegen lang niet zo gevaarlijk is als bijvoor beeld autorijden. Vorig jaar werden er 146.642 vluchten ge maakt, die zesentwintig onge vallen opleverden, waarbij ze venentwintig toestellen waren betrokken. Er viel een dode te betreuren, terwijl vier zweef vliegers lichte verwondingen opliepen. Een jaar eerder 'n zelfde aantal ongelukken pn ook één dode. Wat is dat zweefvliegen eigen lijk? Het in de lucht houden van een vliegtuig door gebruik te maken van thermiek en zo doende vooraf bepaalde tra jecten af te leggen. Om duide lijker te zijn: de lucht om ons heen is voortdurend in bewe ging. Niet alleen in horizonta le, maar ook in verticale rich ting. Het op-en-neer bewegen van de lucht wordt veroor zaakt, door obstakels, die de horizontaal bewegende lucht (wind) op zijn weg ontmoet, maar ook door verwarming van lucht in de onderste lucht lagen. Immers, warme lucht is lichter dan koude en stijgt daardoor op. En dat is nu thermiek. Aan de zweefvlieger de taak om wikkend en wegend 'n op timaal gebruik te maken van de mogelijkheden, die de luchtbewegingen van het mo ment hem bieden. Waarbij het fout inspelen op 'n situatie veelal wat later wordt afge straft. In het gunstigste geval met een minder goede presta tie, in een minder gunstig ge val met een voortijdige land ing. Vast staat ook, dat de (meestal kleine) ongelukjes in de zweefvliegerij merendeels veroorzaakt worden door soms wel drie tot vijf minuten eerder gemaakte fouten. „Zweefvliegen? Da's toch niks voor ons soort mensen?" Het wordt nog maar al te vaak gezegd.En die afwijzing is dan niet alleen gebaseerd op de misvatting, dat het hier om een levensgevaarlijke sport zou gaan, maar ook op de stellige veronderstelling, dt de zweefvliegerij een peperdure en dus elitaire bedoening zou zijn. Natuurlijk, ook voor het vlie gen zonder motor moet be taald worden. Maar het kost echt geen kapitalen. Voor pak weg vijf zes tientjes per maand komt u al veelvuldig van de grond. Tenminste..als er een club is, die u hebben kan. In ons land doen zo'n driedui zend mensen aan zweefvlie gen. In de wintermaanden zijn het er pakweg vijfhonderd minder. Maar goed, driedui zend dus en dat is dan rijp en groen, van alles wat. Zij zijn voor het beoefenen van hun sport aangewezen op het na tionaal zweefvliegcentrum Teriet, of op een van de 29 andere zweefvliegterreintjes, die veelal slechts part-time door de 44 zweefvliegclubs kunnen worden-gebruikt. Neemt men bij deze ruimtelij ke situatie ook nog in aanmer king, dat met name de. clubs niet al te ruim in hun (kostba re) materiaal zitten, dan zal het duidelijk zijn, dat er maar niet ongelimiteerd gevlogen kan worden. Maar al zijn de startmogelijkheden vrij be perkt, er is (nog) geen sprake van een algemene ledenstop bij de clubs. En op het natio naal zweefvliegcentrum zal het van de toevallige toeloop af hangen of men vlot aan een lierstart toekomt. Onder de meest ideale (weers) omstan digheden haalt men daar bij de huidige accommodatie een dagtotaal van tweehon derd vluchten. Een gemiddelde leerling, die regelmatig lest, heeft zo'n veertig tot vijftig starts met instructeur nodig, voordat hij aan „solo" toe is. En daarna moet hij nog wel een jaartje studeren om met succes een gooi te doen naar het z.g. zweefvliegbewijs van de Rijks Luchtvaart Dienst Met zo'n bewijs mag men zich zweef vlieger noemen. En de brevetten dan? Nou, dat is een heel andere zaak. Die brevetten zijn er van hoog tot laag. Maar het zijn z. g. „sport- waarderingen", waarmee pres taties worden beloond. Ze lo pen op tot goud met drie dia mantjes en zijn dat is na tuurlijk erg belangrijk in ternationaal erkend. Dat zweefvliegen niet peper duur is, ondanks het feit dat accommodatie en materiaal wel in de papieren lopen, komt omdat er van rijkswege be hoorlijke bedragen in worden gestopt. Nee, over „subsidie" spreekt men in zweefvliegkrin- gen liever niet, wel over „ver goeding". En met een beetje goede wil kan men achter de overheidssteun ook echt wel het profijtbeginsel zien. Om dit dan meteen maar even toe te lichten: het opleiden van vliegers, zowel voor de burger als voor de militaire lucht vaart, is een uitermate kostba re aangelegenheid, waarbij men zich maar weinig missers kan veroorloven. Nu heeft de „Vluchtig" kijkje op het nationaal zweefvliegcen trum Teriet Gevleugelde kandidaten voor een sleep- of lierstart Arnhem Het Nationaal Zweefvliegcentrum Teriet bij Arnhem bestaat 25 jaar. Het zilveren Jubileum wordt za terdag officieel gevierd. Voor het officiële tintje zorgt de minister van Verkeer en Wa terstaat T. E. Westerterp, die 's middags per motor-zweef vliegtuig naar Teriet gevlogen komt om de prijzen uit te reiken van de nationale zweefvliegtuigwedstrijden, die momenteel vanaf het cen trum van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor Luchtvaart worden gehouden. Teriet hérbergt de enige pro fessionele zweefvliegschool (desgewenst met internaat in jeugdherbergstijl) van ons land. Het op bijna vierhonderd hectaren thermiekrijke Terlet- se heide gesitueerde centrum omvat verder onder meer: werkplaatsen, hangars, kanto ren en een restaurant, dat „De Thermiekbel" heet. De zweefvliegschool is een op leidingsinstituut, dat niet al leen open staat voor begin ners, maar ook voor gevorder de zweefvliegers, die een voortgezette (prestatie)vliegop- leiding willen volgen. De lessen worden zowel indivi dueel als in cursusverband ge geven op het vliegterrein, dat een vliegstrip in L-vorm voor sleepstarts heeft en enkele kleinere strips voor lierstarts. Van de zweefvliegvloot van Teriet kan in principe iede reen gebruik maken. Wie zelf niet vliegt, kan zich laten vlie gen door een instructeur. Het ziet er naar uit, dat Teriet binnen afzienbare tijd een fik se metamorfose zal onder gaan. Binnenkort begint na melijk de aanleg van de rijks weg 50, die deels over het cen trum is geprojecteerd. Met na me de belangrijkste start-land ingsbaan en „De Thermiek bel" vallen eraan ten offer. In KNWL-kringen vertrouwt men er echter op, dat het rijk de anderhalf tot twee miljoen zal voteren, die nodig zijn om van Teriet een weliswaar klei ner, maar ook moderner zweefvliegcentrum te maken met een capaciteit van zo'n dikke 25.000 starts per jaar. (De capaciteit van de huidige accommodatie is 14.000 starts). Nu reeds vervult Teriet een niet onbelangrijke functie op het gebied van de recreatie. Op zonnige zomerdagen trek ken zeer velen de Veluwe op om in de buurt van het cen trum naar het wenden en ke ren van de zweefvliegtuigjes te gaan kijken. Niet voor niets is er langs Teriet (op de nog zo smalle weg Apeldoom-Am- hem) een stopverbod van kracht. „Onbegrijpelijk eigenlijk, dat niet meer mensen op Teriet zelf komen kijken", vindt de voorzitter van de afdeling zweefvliegen, de heer D. Hin- lopen. Er schijnt veel drempel vrees te heersen onder de overgrote massa, die Teriet niet kent Maar dat wordt stel lig minder als Terlet-voorzitter J. H. Oorthuys zijn zin krijgt „We gaan", zegt hij, „mooie wandelpaden uitzetten op het centrum, zodat het publiek veilig overal veel dichter bij kan komen en niet meer alleen is aangewezen op „De Ther miekbel" en het aangrenzende terras". Ten slotte (voor wie al heel gauw 'n kijkje op Teriet wil nemen) het programma voor het zilveren feest op zaterdag 7 juni: 14.15 uur demonstraties met modelvliegtuigjes, 14.30 uur parachutespringen en pa- rasaUing, 14.50 uur motorzwe- ven, 15.00 uur zweefvliegde- monstraties, 15.30 uur massale aankomst zweefvliegtuigen en 15.50 uur ballonopstijging. DRIES SCHEEPSTRA praktijk geleerd, dat de zweef vliegerij een goed stukje pre selectie inhoudt. Zo goed, dat deelnemers aan scholierencur sussen twee-en-een-half maal meer kans maken om door de selectie voor een vliegeroplei ding te komen dan „zo-maar" kandidaten.De praktijk leert bovendien, dat er voor de meeste van deze kandidaten ook een briljante vliegerscar rière is weggelegd. In feite vergoedt het rijk (het is niet CRM, dat hier afschuift, maar het ministerie van Ver keer en Waterstaat) alleen op basis van de scholierencursus sen van elf weken, die er re gelmatig worden gegeven. Maar het profijt van die finan ciële steun werkt natuurlijk door in het complete zweef- vliegapparaat. Geen wonder, dat de Konin klijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart en meer in het bijzonder haar onderafde ling „zweervliegen" de jeugd van veertien jaar en ouder met alle mogelijke middelen aan moedigt om eens een proef- vluchtje te maken of liever nog in te schrijven voor een scholierencursus. Een van die middelen is een folder, die „zin in zweven?" heet en waarin uit de doeken wordt gedaan hoe je zweefvlie ger kunt worden. En dat be gint dan allemaal met 'n eerste vlucht: ,3egin eens met het bréngen van een oriënterend bezoek aan de zweefvliegclub van je keus. Ga er die zaterdag of zondag zo vroeg mogelijk heen, want een zweefvliegdag is lang: de weersverwachting wordt besproken, de zweef vliegtuigen en de "verkeersto ren met seinlamp en windzak worden naar het veld gesleept, de lier wordt volgetankt en opgesteld, de duizend meter lange lierkabel wordt uitgere den. .er wordt hard gewerk- t..je wordt uitgenodigd in een tweezitter plaats te nemen. De instructeur achter je laat je kennismaken met de instru menten en bedieningsorganen. Hij laat je tijdens de vlucht „meevoelen" en..je zit te ge nieten". Genieten, dat is eigenlijk te zwak uitgedrukt als het gaat om zweefvliegers of zij, die bezig zijn dat te worden. Als ware gedrevenen kan men hen doende zien in het nationaal zweefvliegcentrum of een van de andere zweefvliegvelden. Of ze nu een start gaan ma ken, gemaakt hebben of uitge rekend die dag helemaal niet zullen maken, hun heilig vuur is even groot. Het straalt als het ware uit de ogen waarmee zij om de haverklap het luch truim afzoeken. Boekje open over snaren. Renterekening Plusrekening /VV[ Itinn Wil meer weten over de makkelijke spaar- vormen van Postgiro/Rijkspostspaarbank. Q Ik heb al Postglro. rek.hr, Ik heb nog geèn Postgiro.' Naam en voorletters-. Adres Woonplaats. Iln open envelop zonder postzegel zenden naar Girokantoor, Leeuwarden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9