Mevr. Van Tilburg leerde half Noordwijk zwemmen Foto-tentoonstelling over milieuvervuiling STREEPJE VOOR STREEPJE Noordwijkse kleuters namen hoofdleidster in de koets LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 JUNI 1975 NOORDWIJK Gisteren zwommen ruim honderdvijf tig jongens en meisjes van de basisscholen in Noordwijk in het Bollenbad voor de diplo ma's A en B. Zij kregen hun opleiding in het zwembad van hotel Zee rust en thans moch ten zij als eersten in het gloednieuwe sportfondsenbad examen doen. Een vreugdevol feit, dat echter gepaard ging met een tikkeltje weemoed, want voor hun instructrice mevrouw Van Tilburg-Van der Niet was het de laatste maal dat zij de schoolzwem- examens afnam. Niet minder dan 23 jaar heeft zij aan de Noordwijkse school jeugd zwemles mogen geven. Zij begon destijds in het Golf- bad, de vierkante betonnen kuip in de noordduinen, met haar primitieve accommoda tie, waarin weer en wind en onder soms moeilijke omstan digheden moest worden ge werkt Na tien jaar instructie in het Golfbad, kwam het verwarm de binnenbad van hotel Zee- rust voor de schoolzwemmerij ter beschikking en dat bete kende een enorme verbetering. Hoeveel kandidaatjes in deze bijna kwart eeuw bij mevrouw Van Tilburg het zwemdiploma hebben gehaald, valt nauwe lijks te ramea met tiendui zend Noordwijkse scholieren zijn we zeker aan de lage kant en bij hen komen nog de tallo ze jongens en meisjes, die pri- vé-les kregen, de kinderen van badgasten en ook nog de vele jongeren uit de omgeving. On der haar leerlingen bevond zich de jeugd van vele promi nenten uit binnen- en buiten land. Al deze duizenden bewa ren aan de instructie van me vrouw Van Tilburg de prettig ste herinneringen. Ter gelegenheid van haar af scheid bereidde men mevrouw Van Tilburg een spontane hul diging, waarbij onder andere burgemeester mr. J. M. Bonni- ke, de wethouder voor sportza ken T. Jansen, hoofden van scholen, onderwijzend perso neel en gymnastiek- en sport leraren aanwezig waren. De burgemeester zette mevrouw Van Tilburg in het zonnetje. Hij getuigde van de grote waardering van het gemeente bestuur en de gehele Noord wijkse gemeenschap voor het werk, dat mevrouw Van Til burg zovele jaren had verricht en bood haar een bloemenbak aan. De scheidende instructrice dankte voor de hulde en voor KVP afd. Lisse: De Zeeuw moet terug Van onze correspondent LISSE De afd. Lisse van de KVP heeft zich opgesteld achter oud-partij-voorzitter ir. D. de Zeeuw. Ze betreurt het dat het door De Zeeuw opgestelde dis cussiestuk van de meerderheid van het partijbestuur niet aan de leden mocht worden voorge legd. Voorts vindt de afdeling dat de heer De Zeeuw hierop niet als voorzitter had moeten bedanken. De afdeling is van mening, dat dit moment de reconstructie van de KVP de hoogste prioriteit verdient te krijgen. Dat daarom de aandacht niet van dit punt moet worden afgeleid door ge kibbel over de bezetting van bestuursfuncties aan de top. Het verdient aanbeveling volgens haar, om het bestuur in zijn oude samenstelling te reactive ren, voor bijvoorbeeld een pe riode van een half jaar, welke periode gebruikt dient te wor den voor de discussie met de basis van de partij, over de wijze waarop de KVP de haar toekomende plaats binnen het federatief verband van het CDA zal innemen. De mening van de afdeling zal door het bestuur worden voorgesteld aan de Kringvergadering Leiden, die op woensdag 11 juni a.s. in ge bouw „Kunstmin", Boelekade 67 te Gouda wordt gehouden. Van onze correspondent LEID SCHEND AM Ter gele genheid van Wereldmilieudag (morgen hebben de Milieuraad Leidschendam en de Fotokring Leidschendam samen een klei ne fototentoonstelling opgezet over de diverse soorten van vervuiling in de eigen gemeente De foto's geven een indruk van de verschillende soorten vervuil ing op straat, in de parken en plantsoenen en in het water. Het is de vervuiling van iedere dag door de Leidschendammers zelf veroorzaakt, uit slordigheid, lui heid of moedwilligheid. De schade die hierdoor aan het mi lieu wordt toegebracht lijkt in eerste instantie niet zo groot. aldus de Milieuraad. Het is meestal geen giftig afval en het zijn ook geen gevaarlijke stof fen, er gaan geen planten, die ren of mensen van dood. Door de grote hoeveelheden levert het echter wel milieuproblemen op. Ten eerste is het lelijk om te zien, ten tweede trekt het vaak ratten en ander ongedierte aan en ten slotte is een groot deel van het huidige afval van plas tic of van andere kunststoffen. Wat dat laatste argument be treft: dergelijk afval ligt er over tien jaar nog De foto's zijn op de gebruikelij ke openingsuren te zien in de vijf bibliotheken in Leidschen dam en Stompwijk en boven dien in de hal van het sportcen trum „De Fluit". Er zijn niet alleen „vuile" foto's. Om het contrast te laten zien zijn er ook mooie plekjes gefotografeerd. Het verschil met de andere fo to's zit dan niet zozeer in de ongeving, het mooie groen, het water, de gebouwen, de onge ving, maar in het feit dat de „rotzooi" op de ene plaats blijft Liggen en er op de andere plaats helemaal niet is. Iedereen kan meehelpen aan het mooi houden wat mooi is, dat is de voornaam ste bedoeling van de fototen toonstelling. De tentoonstellinkjes zijn te zien tot en met diensdag 17 juni Van onze correspondent NOORDWIJK De kleuters van de Geertruida-school heb ben gistermorgen hun jubileren de hoofdleidster mevrouw Krabbendam (veertig jaar bij het kleuteronderwijs, waarvan ruim dertig jaar in Noordwijk) een grootse hulde bereid. In een koets, bespannen met twee gepluimde paarden werd de jubilaresse van huis gehaald en naar de versierde school ge reden, waar de kinderschaar haar reeds stond op te wachten. Met een spontaan gejuich werd zij begroet Arie Westgeest luis terde de ontvangst met vrolijke accordenmuziek op. In de school sprak oud-leidster mevr. Van den Bos een wel komstwoord, waarbij zij me vrouw Krabbendam een album met het programma voor de ju bileumviering overhandigde. De kleinste kleuters voerden daarna een leuk ABC-spel op met gezongen tekst en tekenbor den, terwijl de klas van de hoofdleidster een sprankelend kabouters pel voor het voetlicht bracht. Ook werd een werkstuk aangeboden, dat door alle kin deren van de school voor de jubilaresse was gemaakt Een en ander werd afgewisseld door traktaties en een poppen kastvoorstelling. Aan het einde van deze feestelij ke morgen gaven ook de ouders acte de présence. Velen van hen hadden geholpen bij de voorbe reiding vein dit feest, waarvan de jubilerende hoofdleidster en de kleuters intens hebben geno ten. Drie moeders zegden in dicht vorm hoezeer zij het werk van mevrouw Krabbendam op prijs stelden en boden het jubileum geschenk van ouders en kinde ren aan: een practige klok in Franse stijl, waarmee de jubila resse bijzonder gelukkig was. Alle kleuters kwamen persoon lijk mevrouw Krabbendam feli citeren en elk van hen bood daarbij een bloem aan, tezamen emmers vol. Met een zakdoekje als herinne ring en een traktatie voor thuis ging de jeugd naar huis. Juffrouw Meijer verlaat de Jozefschool VOORSCHOTEN - Na 45 Jaar als onderwijzeres werkzaam te zijn in de St. Jozefschool te Voorschoten verlaat mejuf frouw L. Meijer wegens pensio nering eind van deze maand het onderwijs. Mejuffrouw Meijer is een begrip voor heel r.k. Voorschoten om dat ze in de loop van die 45 jaar zeer velen het „abc" bijgebracht heeft Haar eerste leerlingen zijn inmiddels al grootvader. Zij kwam als onderwijzeres in de St. Jozefschool in een periode dat deze school een zgn. jon gensschool was en enige jaren daarvoor opgericht was. De laatste jaren is de school open gesteld voor jongens en meisjes en met ingang van het nieuwe schooljaar zal de school inten sief gaan samenwerken met de Mariaschool. Omdat zeer veel Voorschotena ren als oud-leerling, leerling of ouders van kinderen dit af scheid niet ongemerkt voorbij willen gaan zal in het Bondsge- bouw, Leidseweg 100 op woens dag 25 juni een officieel af scheid plaatsvinden om 20 uur. Bij de RABO-bank is een reke ning geopend waarop geldbe dragen gestort kunnen worden voor een afscheidskadeau. De postgirorekening van de RABO- Voorschoten is 390089 met ver melding „Schoolfonds Jozef school". Enorm tekort aan fysiotherapeuten in Leiderdorp LEIDERDORP „Er is in de gemeente Leiderdorp een enorm febrek aan fysio-therapeuten. atiënten voor de nu in de ge meente gehuisveste therapeut moeten soms weken wachten voor zij worden behandeld." Dit deelde gisteravond wethouder J. Reugebrink mee na afloop van de vergadering van de commis sie maatschappelijk welzijn. B. en w. zijn bezig na te gaan op welke wijze op de kortst moge lijke termijn een oplossing voor dit probleem kan worden gevon den. In eerste instantie denkt het college, volgens mededeling van Reugebrink, daarbij aan j overleg met het bestuur van het St Elisabeth Ziekenhuis en het Verpleeghuis Leythenrode. j „Een meer definitieve oplossing j is uiteraard", aldus Reugebrink, het vestigen van een of meer nieuwe fysio-therapeuten in de gemeente. We denken daarbij aan het beschikbaar stellen van praktijk-ruimten in de Voorhof. Fysio-therapeuten zijn nog wel te krijgen, je moet de mensen dan wel de ruimte geven om hun werk te doen." Burgemees ter Bonnike en mevrouw Van Tilburg praten wat na over haar tijd als schoolzwemin- structrice. LEIDERDORP Tot en met de herfstvakantie zal er weer toe zicht zijn bij de waterspeel plaats in De Houtkamp, De be heerder, A. de Groot, zal dage lijks te vinden zijn in het be heerdershuisje. In dat gebouw zijn ook de toiletten en de ver- bandpost De beheerder is aan wezig van 16.00 tot 18.00 uur (op woensdag en zondag van 14.00 tot 18.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 18.00 uur). Tijdens de school vakanties is er toezicht van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 18.00 uur. Op de zondagen is de beheerder dan alleen 's- middags aanwezig. Vroeg een grapjas: „Weet je hoe zebra's geboren worden?" Waarop - na een ontkennend antwoord - volgde: „Streepje voor streepje...". Nu, dat is dan het geval geweest op de eerste Pinksterdag in het Dierenpark Wassenaar, waar een prachtig gestreepte Grant Zebra een veulen (merrie) ter wereld bracht. Ja - dank U - moeder en kind maken het best! Het veulentje blaakt van levenslust en loopt vrolijk achter njama aan. Tussen haakjes: Zebra-moeders zijn zeer bezorgd voor hun jongen en beschermen ze goed, zelfs - als het moet - tegen hun eigen vader. Grant Zebra's behoren tot de steppen-zebra's. Zij zijn genoemd naar de bioloog Grant In het wüd, in Z.O.-Afrika, leven zij in familiegroepen, nl. een hengst, verschillende merries en hun veu lens. Als de vrouwelijke veulens ca. 1 1/2 jaar oud zijn, worden zij meestal door andere hengsten ontvoerd. De mannelijke veulens nemen op 2-jarige leeftijd gewoonlijk de benen om zich aan te sluiten bij soortgenoten van gelijke leeftijd. Merkwaardig is, dat er niet één zebra met dezelfde huidtekening te vinden is, net zo min als er mensen zijn met dezelfde vingeraf druk. Zodoende zijn deze dieren goed van elkaar te onderscheiden. Zebra's kunnen ca. 20 jaar oud worden. Hun dracht is vrij lang (336 A 375 dagen). Desondanks heeft het Zebra-paar in Dierenpark Wassenaar nu al drie jaar achtereen voor een nakomelingschap gezorgd. Ook in de vorige jaren waren dat merrie's, die Wassenaar met buitenlandse dierentuinen ruilde voor andere merrie's, teneinde inteelt te voorko men. Illlllllllllllllllllllllllllllllllilllllll Ir. Dunnewolt voorzitter-af WASSENAAR Op woensdagavond 11 juni a.s. houdt de Wasse- naarse Oranjevereniging „Koningin Wilhelmina" de jaarvergade ring in het Astra-theater in de Langstraat. De agenda vermeldt de gebruikelijke huishoudelijke punten zoals de jaarverslagen en de bestuursverkiezing. De voorzitter ir. H. W. Dunnewolt treedt af. In zijn plaats wordt kandidaat gesteld de heer V. J. W. Wensveen, die al zitting heeft in het bestuur als vice-voorzitter. De heren H. Hilgeman, B. J. Timmermans en G. Toren zijn aan de beurt van aftreden, maar stellen zich herkiesbaar. Op de vergadering zal nog gesproken worden over de komende ten: de zomerfeesten die dit jaar in het teken zullen staan het zeventigjarig bestaan van de vereniging. 'Warmond wacht happening Van onze correspondente Warmond - Op woensdag 11 juni zal de muziek- en toneelvereniging St Matthias een muziek-, toneel- en showavond verzorgen rond de muziektent op de Baan gelegen langs de Herenweg in Warmond. Dit gebeuren, Waaraan ruim 130 medewerkers van deze vereniging zullen deelnemen, bestaat uit een luchtig concert door de harmonie o.l.v. dirigent Jan Meij; een wagenspel o.l.v. Han Rooth; een optreden van £ï,een drumband o.l.v. C. v. Egmond en het optreen van de mini- en majorettes onder instruktie van resp. mevr. R. Ciggaar, Marjorie Duijnhoven en Annelies van Dam. De toegang is gratis. Aanvang half ach Jaarvergaderingen tafeltennisclubs Van onze correspondent Zoeterwoude - De beide Zoeterwoudse tafeltennisverenigingen hou den deze week hun jaarvergadering. Pit'54 doet dat vanavond in het Don Boscohuis, aanvang half negen. Bij de bestuursverkiezing is P. v.d. Salm aftredend en hier herkiesbaar. Kandidaat voor zijn opvolging is P v. Gent die reeds in funktie als wedstrijdsecretaris Op de voordracht voor de KTC staan Marian v.d. Helm, G. v. Velzen en P. v. Gent. Zustervereniging Effect'54 heeft zijn leden voor morgen, donderdag, om half acht opgeroepen in Ons Huis. Daar zal ook worden bekend gemaakt wie volgend seizoen in de competitie zullen uitkomen. Een kleine gemeenschap in de gemeente Voorhout, de bewoners van „Park Overbo- sch", de verzorgingsflat voor ouderen of alleenstaanden, gebouwd op de plaats van de oude „Bonte Koe". In Voorhout hoort men wei nig van deze kleine groep, die juist zelf vertellen zich echt Voorhouter te voelen, en het hiér best naar hun zin te hebben. Een dame die sinds twee jaar een flatje bewoont vertelt dat zij na 43 jaar Den Haag, het „Haagje" nog geen dAg gemist heeft „Fijne mensen op straat, de Voor- houters, en erg aardig in de winkels, we voelen ons echt opgenomen". Binnenshuis vermaken zij zich best. Twee jaar geleden werd een bil jartclub opgericht door twee heren, inmiddels uitgegroeid tot tien leden, en in het bezit van een schitterende biljart tafel. Bij feestelijke gelegenheden zoals gisteren tonen ook de dames hun belangstelling. Zij waren er getuige van, dat de heer G. P V. van Dam met een prachtige serie ca ramboles winnaar van de competitie werd. Een fraaie rozet in de Voorhoutse kleu ren rood en wit, gemaakt door zijn echtgenote, was zijn beloning. St. Matthias naar concours Van onze correspondente WARMOND Op de zondagen 8 en 15 juni zullen de harmonie, drumband, de majorettes en minirettes van St. Matthias Warmond deelnemen aan het jaarlijkse concours van de R.K. Bond Muziekgezelschappen in Zuid-Holland. Het concours wordt dit jaar georganiseerd door muziekvereniging De Phoenix uit Wateringen in de Velo Sporthal en omliggende sportvelden aldaar. De wedstrij den beginnen om 12.00 uur en zullen tot laat in de middag voortduren, omdat een groot aantal korpsen hiervoor hebben ingeschreven. ,,'t Ei" in Warmond Van onze correspondente WARMOND - Het kinderstraattheater ,,'t Ei" uit Leiden geeft aanstaande zaterdag een voorstelling van het toneelstuk „Het grootste goed op aard" in park „Groot Leerust". De jeugdige toeschouwers zullen bij het spel worden betrokken. De voorstelling begint om half drie. Bij slecht weer wordt gymnastieklokaal in de Dorpsstraat. ,,Brasil-op-weg" in Leidschendam Van onze correspondent Leidschendam - In het weekend van 7 en 8 juni kmt pafer Strik met zijn koor „Die Aaghten Cantorij" de kerkdiensten opluisteren in de St. Joseph Opifexparochie aan de Burgemeester Sweenslaan te Leidschendam. Pater Strik is jarenlang werkzaam geweest in Brazilië. Hij mi« neert nu in Nederland door met zijn koor geld bijeen te zingen en zo projecten van velerlei aard in Zuid-Amerika te steunen. De diensten waaraan de pater met zijn koor meewerkt zijn zaterdagavond om 7 uur en zondag om 11 uur en 12 uur 30. Na afloop van de diensten is er gelegenheid langspeelplaten te kopen waarop zowel Nederlandse als Braziliaanse liederen zijn te beluisteren. de plezierige samenwerking met de hoofden van scholen, het onderwijzend personeel en de gymnastiekleraren. De aan wezigheid van b. en w. stelde zij op hoge prijs. Mevrouw Van Tilburg blijft als instruc trice verbonden aan het zwem bad van hotel Zeerust Mevr. Krabbendam en „haar" peuters. „Wij voelen ons Voor houter"

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4