Allerlei(ds) Leidse bevolking ontevreden over contactmogelijkheden met raadsleden Rehabilitatie-plan „Maredorp" wordt bewoners voorgelegd Onderzoek naar gevolgen ontslag Rembrandt-leraar De verhouding tussen overheid en burgerij w in Leiden «I ttflNGENttflM, UITGAAN WOENSDAG 4 JUNI 1975 LEIDSE COURANT Veldkamp Marktonderzoek BV, bureau voor sociaal weten schappelijk onderzoek in Amsterdam, heeft onlangs in Lei den een onderzoek verricht naar de verhouding tussen de gemeentelijke overheid en de burgerij. Na bestudering van de uitkomsten van dit onderzoek heeft een groepje top-ambtenaren onder voorzitterschap van wet houder Van Dam (financiën) een rapport samengesteld met conclusies en concrete beleidsaanbevelingen. Het college van burgemeester en wethouders kan op basis hiervan maatregelen overwegen, die leiden tot de gewenste verkleining van de afstand tussen gemeente en burgerij. Dezer dagen publiceren wij hoofdstuksgewijs de conclusies en beleidsaanbevelingen van de groep top-ambtenaren. Van een onzer verslaggevers Leiden De Leidse bevol king is ontevreden over de „contactmogelijkheden met raadsleden". Tot deze conclusie is een groep topambtenaren van de gemeente gekomen na bestu dering van de uitkomsten van een onlangs in Leiden gehou den onderzoek naar de ver houding tussen overheid en burgerij. Ken andere conclusie van de groep: wethouders en woord voerders van politieke partijen zijn niet gemakkelijk te bena deren. Op grond van deze conclusies hebben de topambtenaren het college van burgemeester en wethouders aanbevolen een bijeenkomst te beleggen met alle gemeenteraadsfracties, waarop de volgende suggesties op tafel komen: raadsleden gaan praten met wijkorganisaties over hun wensen en verlangens; aanwijzing van raadsleden en/of schaduwfractieleden als contactpersoon voor een be paalde wijk. Voorts hebben de topambtena ren b. en w. aanbevolen het Overleg Wijkorganen er op te wijzen op dat de wijkorganisa ties een belangrijke taak heb- ben bij het tot stand brengen van ontmoetingen tussen bur gerij en politici. De topambtenaren hebben b. en w. tevens aanbevolen het initiatief te nemen om in sa menwerking met de wijkorga nisaties een of meerdere ma len per jaar op een goed voor bereide bijeenkömst met de bevolking te praten over de problemen die in de wijk le ven. Daarbij zal van tevoren een plan opgesteld moeten worden voor het vervolg van deze avonden. In onze editie van morgen: CONTACTEN GEMEENTEN (AMBTENAREN) EN BUR GERIJ. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Wijkvereniging „Maredorp" is bijna gereed met haar rehabilitatie-plan voor de wijk. Tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de raadscommissie voor volkshuisvesting deelde de heer Barkema mee, dat het concept plan vrijdag aan de wijkbewoners kan worden voorgelegd. De heer Barkema is door de wijk vereniging aangetrokken om haar te begeleiden bij de inventarisering wat er aan de wijk moet worden opgeknapt Aanvankelijk was de gemeente Leiden niet van plan „Maredorp" al op haar prioriteitenlijstje voor rehabilitatie op te nemen. Na aandrang vqn de bewoners, die verklaarden zelf de plannen te willen maken, werd de wijk toch voorgedragen bij het rijk. De gemeente steunt dit particulier initiatief nu met een subsidie van tien procent in de kosten en het beschikbaar stellen van ambtenaren enige uren in de maand. „Het gebrek aan mankracht was in feite onze belangrijkste overweging de wijk niet voor rehabilitatie voor te dragen. We zijn erg blij dat de bewoners zo enthousiast aan de gang zijn gegaan", aldus wethouder Verboom. Hooigracht 12-16 De verbouwing van het voormalig bedrijfspand aan de Hooigracht 12-16 kan over twee maanden beginnen. Het wachten is nog op de beschikking van de minister. Het pand zal geschikt gemaakt worden voor bewoning door vierendertig buiten landse werknemers. Aanvankelijk was het de bedoeling dat het pand gekocht zou worden door de stichting migrantencentra, die de verbouwing op zich zou nemen. „Van het maken van plannen kwam weinig terecht", aldus wethouder Ver boom. Nu neemt de gemeente de verbouwing ter hand en gaat het pand verhuren aan de stichting. Enige tijd geleden werd het pand gekraakt Wethouder Verboom: „De krakers hebben van mij te horen gekregen dat ze er een week nadat de beschikking af is gekomen uit moeten zijn." Op de wens van de krakers, dat de gemeente Leiden zou zorgen voor een ander pand, is de wethouder niet ingegaan. „Ze hebben het vroeg genoeg te horen gekregen, wanneer ze er niet uit zijn, worden ze er uit gehaald.", aldus een strijdvaardige Verboom. Huurverhoging Haagwegkwartier Na de bouwvakantie wordt begonnen met de Renovatie van woningen van „Ons Belang" in het Haagwegkwartier. De benedenwoningen zullen gschikt worden gemaakt voor bejaarden en de bovenwoningen voor vier vijf bewoners. Dat betekent dat de dubbele trappen zullen verdwij nen. Twintigduizend gulden wordt uitgetrokken voor het verbeteren van de woonomgeving in het Haagwegkwartier. De huur van de woningen gaat honderd vijfendertig gulden per maand be dragen. De heer Bosch (CDA) vroeg zich af waarom geen Leidse aannemer voor het renovatie-werk was aangetrokken. De heer Apeldoorn van de afde ling VOW deelde mee dat er overleg was geweest met drie Leidse aannemers. Deze gaven evenwel zulke hoge prijzen op dat de plannen bij het ministrie van volkshuisvesting niet werden aan- Teneinde de intimidatie-methoden, die particulie re verhuurders toepassen bij het aanzeggen van huurverhogingen, te laten mislukken, stelde An ne van der Zande (PSP) voor folders rond te sturen. Hierin moeten de rechten en plichten van de huurder bij huurverhoging staan. „De huur ders worden gewoon bang gemaakt met bedrei gingen", aldus Peeters (PvdA). „Het plaatsen van een advertentie is toch wel het minste dat de gemeente hier tegen kan doen". Dit werd hem toegezegd. Alle Leidse woningbouwverenigingen hebben in middels voldaan aan de eis van staatssecretaris Van Dam hun huurders een huurverhoging van acht procent aan te zeggen. Dit is de staatssecre taris per telegram medegedeeld. De huurverho ging gaat in op 1 juli. Tot 1 augustus kunnen de bewoners in beroep gaan tegen de huurverho ging. Vijf woningbouwverenigingen hadden hun huur ders een lagere verhoging aangezegd. In een brief heeft de staatssecretaris op 15 mei zijn ongenoegen 'hierover bij het gemeentebestuur kenbaar gemaakt (zie LC 27 mei). Kap en modeshow voor ,vakmeisjes' Leiden Midden in de exa mentijd werd voor de leerlin gen van de Modevakschool voor Meisjes, Rapenburg 23, een kap- en modeshow gege ven. De jonge Jacques van Bellen, een ondernemende kapper van Tom Westen aan de Breestraat, gaf een demon stratie van eigen ontworpen kapsels met deskundige uitleg erbij, terwijl ook de aanwezi gen van dichtbij de modelle tjes konden bekijken en even tueel met de haarborstel „be werken". Voornamelijk zeer korte, soe pel vallende kapseltjes van hel-oranje-rood tot diep zwart werden er klaargestoomd en zelfs voor een geverfde perma nent kun je er terecht, waar je wel 120 gulden voor over moet hebben, maar dan ook niet vier weken op een kleur tje hoeft te wachten. Na ge kapt (met bijpassende make up) en bewonderd te zijn showden de mannequins uit de exclusieve zomercollectie van boetiek „Moda Lisa" (Breestraat 35) enkele wijdval lende katoenen Jurkjes, katoe nen cirkelrokken met steek- zakken, o.a. in een mooie kleur mokka-bruin, gebreide tricot pakjes in zachte pasteltinten - dé vraag voor het komende najaar sportieve broekrok ken en een spijkershortje. De beeldschone avondjurken ten slotte waren van Ossie Clark. Op het einde van deze gezelli ge avond deelde Jacques royaal rode rozen en kusjes uit. Annet Pieters Van een onze verslaggevers LEIDEN - Het college van B en W is nog niet helemaal om in de zaak rond de 23-jarige leraar Nederlands aan de Rembrandt-scholengemeen- schap Paul Marijnis. Tijdens een gisteren gehou den vergadering hebben B en W besloten een onderzoek te laten instellen naar de consequen ties van het al dan niet handhaven van de omstreden leraar. Eind april werd de heer Marijnis door de rectrix van de scholengemeenschap Mevr. de Boer me degedeeld dat zijn tijdelijke aanstelling niet om gezet zou worden in een vaste. B en W schaarden zich achter deze beslissing van de schoolleiding. En daarmee zou de kous af zijn geweest, ware het niet dat een deel van de leerlingen en leraren zich gingen roeren. Pamfletten werden op straat uitgedeeld en de spandoeken werden uit de kast gehaald. Gesteuncjj door leerlingen van andere scholengemeenschappen en verschillende groepe ringen in Leiden trokken zij ten strijde voor handhaving van de leraar die „a-collegialiteit, en gebrek aan verantwoordelijkheid en aan pedago- gisch-didactisch inzicht" werd verweten. De kansen keerden voor Paul Marijnis. Linkse politieke partijen, die vertegenwoordigd zijn in het college schaarden zich achter de actievoer ders. Een openbare vergadering van de raads commissie onderwijs donderdag j.l. was daarna voldoende om wethouder Tesselaar aan het twij felen te brengen over zijn aanvankelijke beslis sing. Dit nu heeft geleid tot het besluit van B en W een onderzoek te laten instellen onder leiding van de inspecteur van het voortgezet onderwijs in Leiden. „Het is mij gebleken dat er tot nog toe onvoldoende zaken op tafel zijn gekomen", zo lichtte wethouder Tesselaar het besluit van B en W gisteren toe. „In dit stadium moeten we ons afvragen waar de school het meest mee gediend is. Wanneer Marijnis wordt ontslagen, zullen ouders hun kinderen van school halen en leraren hun baan opzeggen. Wanneer hij gehandhaafd blijft, zal hetzelfde gebeuren. Het is nu maar de vraag bij welke beslissing we de minste verliezen lijden." In feite gaat het er dus niet meer om of Paul Marijnis een goede of een slechte leraar is, maar om zoveel mogelijk leerlingen en leraren te houden. Dat laatste zal de actievoerders een zorg zijn. Wel zijn ook zij min of meer afgestapt van hun aanvankelijke doel: handhaving van Paul Marij nis. „Natuurlijk willen we dat Paul blijft, maar het gaat nu veel meer om de democratisering op de scholen", aldus een van de actievoerders. Hiermee is dan ook onmiddellijk verklaard waar om leerlingen van andere scholen en politieke groeperingen warm zijn gelopen voor de „zaak- Marijnis". Er is een comité opgericht dat zich ten doel stelt: „de scholieren bij hun protesten, financieel en organisatorisch te helpen". In dit comité hebben het Kreatief Sentrum, de bond van dienstplichtigen, de internationale Kommu- nistenbond, de Socialistische Partij, de PSP en de PPR, Boekhandel Van Caspel, de KWJ, de beweging van werkende jongeren, de Cinéclub Leiden en de stichting Leids Filmhuis zitting. Voor wat betreft de Rembrandt-scholengemeen- schap lijken de actievoerders hun zin te krijgen. Aanstaande dinsdag wordt in het hoofdgebouw aan de Burggravenlaan een bijeenkomst gehou den waarin de mogelijkheid tot herstructurering van het beleid zal worden besproken. „Het gaat dan vooral om de vraag waar de inspraak van de leerlingen begint en waar hij ophoudt", aldus wethouder Tesselaar. Aan de besprekingen met wethouder Tesselaar zullen schoolleiding, lera ren, niet-onderwijzende personeelsleden, ouders en leerlingen deelnemen. Vorig jaar is men op de Rembrandt-scholenge- meenschap al begonnen met het houden van dergelijke vergaderingen. „Daar is wel wat afge sproken, maar de effectuering daarvan is bijzon der moeilijk gebleken door de dislocatie waar we mee te kampen hebben", aldu9 rectrix De Boer. „We zijn blij dat B en W nu zelf een dergelijke bijeenkomst hebben voorgesteld en dat de heer Tesselaar hierbij aanwezig zal zijn, dan komt er misschien wat meer uit dan vorig jaar". Aanstaande dinsdag nemen B en W een defini tieve beslissing over het al dan niet handhaven van Paul Marijnis. Mevrouw de Boer wilde gisteren geen commentaar geven op de omme zwaai van het college. „Ik wacht maar rustig af. Het belang van de school staat bij mij voorop. Aan het onderzoek verleen ik natuurlijk alle medewerking". Poppentheater Gedurende de zomermaanden is het kleinste theatertje van Lei den, het poppentheater aan de Middelweg, gesloten. ,J)e pop pen gaan wat uitrusten, dat heb ben ze wel verdiend", aldus de heer Onderwater, de eigenaar van het theatertje, die van Plans is de komende maanden hard te gaan werken aan het program- voor volgend seizoen, wan neer het theatertje toe is aan zijn eerste lustrum. Onder redactie van Jantje van Lëyde, tel. 071-22244 tst.17. Fietser verongelukt op Hooigracht Van onze politieverslaggever LEIDEN De heer W. F. Dreef (36) uit Leiden is gister nacht verongelukt op de Hooi gracht ter hoogte van het voormalige Elizabeth Zieken huis. Met een kennis fietste hij rich ting Watersteeg. Beide fietsers werden gegrepen door een bersonenwagen die na het on geluk doorreed. Dank zij een getuigeverklaring kon de door rijder nog geen drie kwartier later in zijn woning worden aangehouden. De 20-jarige Leidse autobestuurder ver keerde onder invloed van al- kphol. Het slachtoffer werd overgebracht naar het Acade misch ziekenhuis, waar hij wen later aan zijn verwondin gen overleed. Zijn kennis werd SÏechts licht gewond. Kwart eeuw makelaar/taxateur De heer Ph. van der Drift is binnenkort 50 jaar makelaar-ta xateur in onroerende goederen. Ter gelegenheid van dit gouden jubileum houdt het makelaars kantoor Van der Drift Zn. op vrijdag 13 juni een receptie van 16 tot 17.30 uur in restaurant „De Beukenhof' aan de Terwee- weg in Oegstgeest. Veroordeeld Victorie De Leidse gymnastiekvereni ging Victorie bestaat 30 jaar. De festiviteiten ter gelegenheid van dit zesde lustrum werden afge lopen zaterdag ingezet met een boottocht en een bezoek aan Avifauna voor leden .van 9 tot en met 13 jaar. Zaterdagmiddag a.s. is er in het Antonius Clubhuis een feest middag voor de leden tot en met 8 jaar en zaterdagavond is er een cabaretavond met bal na voor de oudere leden. Dan wordt er tevens afscheid geno men van de heer W. A. Bergers, die Victorie in de afgelopen 25 jaar heeft geleid. Hij is inmid- „De officier denkt niet zo vrien delijk over u", zo stelde de Haagse politierechter vast, na een eis van een maand gevange nisstraf tegen een 24-jarige koopman uit Leiden, die terecht stond wegens poging tot in braak. Verdachte was bezig met een inbraak in een pand aan de le van der Kunstraat, toen hij werd betrapt. Verdachte betoog de, dat hij met verkeerde vrien den in aanraking was gekomen, maar dat was nu voorbij. Hij was overigens reeds eerder we gens inbraak veroordeeld. „Het was allemaal nogal rom melig opgezet door verdachte," constateerde de officier, die nu een maand gevangenisstraf eis te. „Ik betaal liever een boete, „gaf verdachte te kennen, maar dat zat er niet in. Het vonnis werd 2 weken gevangenisstraf. Grand Gala De turnkring Leidsenhage orga niseert op 13 juni a.s. een „Grand Gala De Gymnastique" in de 5-Mei-hal aan de Boshui- zerlaan. Aanvang 20 uur. Tij dens het gala zal onder meer vertoond worden het nummer waarmee de kring Leidsenhage zal optreden tijdens de 6e Gym- naestrada in Berlijn. Het geheel zal worden omlijst door demon straties van landelijk bekende groepen, waaronder de vereni ging Olympia te Aalsmeer met trampolinespringen. Promoties Aan de Leidse Universiteit is mejuffrouw J. J. Stephan uit Oegstgeest gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld "Interac tion of gases with alloy surfa ces". Promotor was dr. V. Po- De heer D. J. H. Elden uit Bun- nik gepromoveerd tot doctor in de letteren op een proefschrift, getiteld "Esprits fins et esprits géometriques dans les portraits de Saint Simon". Promotor was prof. dr. S. Dresden. De heer C. B. W. Kerkdijk uit Purmerend is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld „Bombard- ment induced photon emis sion from solids". Promotor was prof. dr. J. Kistenmaker. De heer M. O. Woelders uit Oegstgeest is gepromoveerd tot doctor in de letteren op een proefschrift, getiteld "Het sulta naat Palembang 1811-1825. Een bijdrage tot de studie van de Maleise geschiedschrijving". Promotor was prof. dr. A. Teeuw. De heer J. P. van Santen uit Alphen aan den Rijn is gepro moveerd tot doctor in de godge leerdheid op een proefschrift, getiteld "l'Essence du mal dans l'oeuvre de Bemanos". Promo tor was prof. dr. H. J. Heering. De heer P. J. M. van der Aart uit Renesse is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en na tuurwetenschappen op een proefschrift, getiteld "De ver spreiding van wolfspinnen in een duingebied, geanaliseerd met behulp van multivariate methodieken". Promotor was prof. dr. K. Bakker. kennis te maken met een krant waarin u óók het nieuws uit eigen omgeving kunt vinden: de Leidse Courant. 14 dagen krijgt u 'm toegestuurd, gratis en vrijblijvend, als u nü de bon invult. dfl. stuur de LEIDSE COURANT zonder verdere verplichting, 14 dagen gratis woonoltel Stuur deze bon in open envelop, zonder postzegel naar Antwoordnr. 349, Leiden Leidse Courant In en rond Leiden vrtfdag 6 |uni Groenoordhal, Willem de Zwijgerlaan - Hollands Glorie met Ris Abra Jen Crar Zangeres met Andress en anderen; aanvang 19.00 uur. Kaarten verkrijgbaar bij het V.V.V .-kantoor. Stationsploin. Stadsgehoorzaal, Breestraat - 3e con cert in de Beethovencyclus door het Rotterdams Phitharmonisch Orkest o.l.v. Edo de Waart met solisten Han- neke van Bork, Marianne Dieleman, Lode de Vos. Henk Smit. Gedeelten uit de negende symtonie; aanvang Bioscopen Luxor. Stationsweg 19. tel. 21239 Break-out" met Charles Bronson. 18 jaar. Dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Zondag: 1430. 16.45. 1900 er» 21.15 Studio, Steenstraat 39. tel. 33210 ..Butch Cassidy and the Sundance Kid" 14 |aar. Dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zondag 14.30. 16.45. 19.00 en 21.15 uur. Udo, Steenstraat 39, tel. 24130. ..You only live twice" 14 Jaar. Dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zondag 14.30, 16.45.19.00 en 21.15 uur. Camera, Hogewoerd 49. tel. 24929. 5e week „Once upon a time in the west", 14 jr. dagelijks 20.00 uur. Kindermati nee: „Laurel Hardy - Brokkenpilo ten" a.l. za. en wo. 14.30 uur, zondags 14.00 en 16.15 uur. Trianon. Breestraat 31. tel. 23875 „That's Entertainment" a.l. Dag. 14.30. 19.00 en 21.15 uur, zondag 14.30, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. Rex. Haarlemmerstraat 52. tel. 25414 „The Sex-shop" 18 jaar. Dag. 19.00 en 21.15 uur. Kindermatinee: „Tarza- n's grote gevecht", woensdag en za terdag 14.30 uur. Hulpverlening Tefefonische Hulpdienst: tel. 25202. Burgerraadsman - Koornbrugsteeg 7. tel. 43171. spreekuren maandag van 11.30 tot 14.00 uur en donderdag avond van 19.00 tot 21.00 uuj, Grof vuil De grof vullwagen van de gemeentelij ke reinigingsdienst komt morgen, donderdag, langs de volgende straten in Leiden: Rljnsburgerweg, Terwee- park, Boerhaavelaan. Marlenpoel- straat, Kagestraat. Zweilandlaan, v. Swletenstraat, Falierilstraat, Houtlaan. A. Duycklaan, Van Beuningenlaan, Van Slingelandtlaan, J. de Wittstraat, J. van Oldenbarnoveldstraat. Fagel- straat. Ledenberchstraat, Hogorbeets- straat. Warmonderweg, Nachtegaal laan, Mezenstraat, Vinkenstraat. Lijst erstraat. Roodborststraat. Merelstraat. Wassenaarseweg. Leeuwerikstraat. Stationsweg. Paviljoenshof. Stations plein. Morssingel. Pesthuislaan. Piet Paaltjenspad, Morsweg (van Mor- spoort tot Lage Morsweg). Paul Kru- gerstraat. Pres. Steynstraat. Trans- vaalkade en Not. Joubertstraat. Wo- marantstraat, v.d. Passtraat, Lopsen- straat. Rijnzichtstraat. De Wettstraat, Reitzstraat, De la Reystraat, Pretoriue- straat. Burgerlijke stand Overleden: B. Olgers. geb. 6 nov. 1973, zoon, G. Fladderak, geb. 26 nov. 1911, echtgenote van H. Schram. J. W. van Zijst, geb. 11 juni 1892, echt genote van H. M. Herreur. J. Schijf, geb. 21 juli 1959. zoon, E. E. Andries- sen, geb. 21 juli 1905, gehuwd ge weest met J. Eringa. Exposities Galerie Heuff, Hoflaan 7. Wassenaar, tel. 01751—12185. di. t/m za. 10-17 uur. di. ook 20-22 uur. T/m 23/5 Wassenaarsë vrouwen in de kunst i.v.m. de clturele weken In Wassenaar met schilderijen, aquarellen, kera miek. sieraden, wandkleden on plas- Stedelljk Museum „De Lakenhal", Oude Singel 28-32. tel. 44044, ma t/m za 10-17 uur, zonifag's 13-17 uur. Van 5/5 tot 1/6 „Poppen van Oranje". Een representatieve keuze uit het poppen- bezit van Koningin Juliana, die over het algemeen aan haar werden aange boden na 1950 uit Nederland en hot Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 28. tel. 46246. Ma t/m za. 10-17 uur, zon- en feestdagen 13-17 uur. Van 16/5 t/m 13/7 een tentoonstelling van Griekse en Romeinse kunst in Particulier bezit. Nederlandse verza melingen 15751975. Atelier „De Scherl", Nassaulaan 41, Oegstgeest, tel. 50220, ma t/m za 9-18 uur, zondag gesloten. Ans v.d. Heide- Kort met eigen werk. glasbuigen. Galerie 1 Hoekje bij do Pomp, Dorp straat 38. Warmond, tel. 01711—3501. Alle dagen 19-22 uur en bovendien za. en zo. van 12-17 uur. Van 15/5 tot 15/6 exposeert Rob Schipper met foto's, etsen en safodrukken. Ook worden do handarbeldprodukten van de bejaarden uit Huize Lldwina ten toongesteld. Gemeentell|ko Archiefdienst,Boisot- kade 2a, tel. 34421. ma. t/m vr. 9-12.30 en 14-17 uur dl. 20 mei van 19-21 en za. 24 mei van 9-17 uur. Van 20/5 tot 28/6: „Van Eeuw wtot Eeuw". Op deze tentoonstelling, dlo wordt gehouden onder auspiciën van het Academisch Historisch Museum, wor- igo eouwfeesten in beeld dt aandacht ge schonken aan de 1675. 1775 en 1875. rang en behuizing en de s Rapenburg 73. ma t/m za 9-17 en zondag 10-16 uur „Donken doen", van 20 mei tot 1 soptem Op deze tentoonstelling wordt ambachtelijke aspect van het w

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3