Jan Terlouw: „Schrijven, snel en geconcentreerd" „Verloren dochter" Brits televisiespel Frank Capra probeert oorlog te verkopen Top-tien Morgen in Klaverweide Muziek in plaats van show op 3 TELEVISIE VANAVOND HIH'Hilf.lll'iBMi RADIO VANAVOND ras RADIO DONDERDAG jPTOMW TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 JUNT 1975 Journaalopname yan Hitier uit film van Frank Capra. In de maanden juni, juli en augustus zal de VPRO een aantal propagandafilms, documentaires zowel als speel films, uit de tweede wereldoorlog op het scherm brengen. Begonnen wordt vanavond met Frank Capra's vijftig minu ten durende„Prelude to war", de eerste van de zeven „Why we fight"-films, die Majoor Capra rechtstreeks in opdracht van Generaal George Catlett Marshall maakte om de Ameri kaanse soldaat te laten zien, wie nu eigenlijk de vijand was. Eén blik op het allegaartje films, dat de VPRO daarna in deze reeks uitzendt Japans, Amerikaans, Engels en Rus sisch en men zou wensen, dat de VPRO zich maar bij de hele „Why we fight"-serie gehouden had. Een dag na de Japanse aanval op Pearl Harbour werd de Hollywood-regisseur Capra al voor militaire dienst opgeroe pen. Hij kreeg zes weken uitstel om zijn film „Arsenicum en oude kant" te voltooien, maar werd toen ingedeeld bij bet Signal Corps, een afdeling, die zich bezig hield met het maken van instructiefilms over het hanteren van allerlei wapens. Maar generaal Marshall had grotere plannen met Capra. Hij wilde een documentaire, waarin de recruut overtuigd zou raken van het nut zich volledig voor de dienst in te zetten. Toen Capra tegenwierp, dat hij nog nooit 'n documentaire gemaakt had, zei Marshall ijzig „Ik ben nog nooit opperbevel hebber geweest. Er zijn jongens, die nog nooit door oorlogs geweld hun benen hebben moeten missen en we hebben nu marineofficieren, die daarvoor nog nooit de oceaan hadden gezien". Capra toog aan het werk. Na het zien van Leni Riefenstahl's machtige nazi-propaganda-film „Triumf des Willens" kreeg hij het idee. Laat dc vijand aan het woord. Laat de Ameri kaanse soldaat zien tegen welke mentaliteit er gevochten wordt. Met veel moeite en de volledige tegenwerking van het Signal Corps, dat alle filmzaken onder zich wilde houden, bemachtigde Capra oude Duitse, Japanse en Italiaanse film journaals uit de jaren dertig. „Prelude to war" alleen de krantenkoppen en de getekende frontkaarten zijn van later datum is een compilatie uit dit materiaal. Het laat Japan zien sedert de inval in Manchurije en Italië tot de Abessijnse oorlog. Duitsland zou pas aan de beurt komen in deel twee van de „Why we fight" serie, dat de titel droeg „The nazi's Ned. II 21.10 uur. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Jan Terlouw, 43 jaar, afgestu deerd in de wis- en natuurkun de, fysicus. Gepromoveerd op kernfusie-onderzoek; was werk zaam in Zweden en Amerika. Dr. J. Terlouw was gemeente raadslid in 1970-'71 van D'66 Utrecht, deed voor die partij intrede in de Tweede Kamer in 1971 en werd fractievoorzitter van die partij in 1973. „Wat ik nog wil worden?" vroeg hij ge schrokken. „Ik bèn toch al wat. Fractievoorzitter". Maar ui teindelijk komt het er toch uit: „Eigenlijk zou ik alleen maar willen schrijven". Hij zegt dat met de glimlach van een literai re leraar Nederlands, die te weinig tijd heeft voor juist het- gene dat hem het meest interes seert. „Kijk maar es wat voor post komt. DIT! Moet ik nog open maken en het is alleen van van morgen. In Den Haag ligt nóg zo'n stapel. Ik ben moe. O nee, van schrijven voor mezelf komt vanavond niks;-het beeld van de politicus die tot in de nacht bezig is met stapels post is wat mij betreft volkomen van toe passing. Ik schrijf met Kerst mis, Pinksteren, de Paasdagen en in het zomerrecès. Maar wel snel en geconcentreerd, het huis Jan Terlouw: „In vier jaar Tweede Kamerwerk niet één boek geschreven", is dan doodstil. Ik kan me ver- Zijn humeur heeft er niet opvallend onder geleden, schrikkelijk opwinden wanneer op zo'n moment naast ons ie mand een radio hard aanzet ten met de uitgever. Het schrij- Dan hèb ik iedereen stil en dan 1 tv-stukken niet minder. dat. Het kan verschrikkelijk Terlouw: „Ja, dat kwam er na- Klaverweide tuurlijk ook bij. Dit moest an ders en dót kon niet en moest worden herschreven. We hebben nogal wat gepraat". Tijd Na verscheidene jeugdboeken zoals Konink van Katoren, Oor logswinter, beide met een Gou den Griffel bekroond en Brief- Jan Terlouw zit geheim, is morgenavond om 20.35 uur op Ned. I te zien de bijdrage van Jan Terlouw jeugdboeken. Dan wordt ik kwaad. Ik wil dat evidente fou ten worden aangetoond en indi caties of 't wel boeiend blijft". Met het gezicht van iemand die zich best een aantal aardige voorvallen zou kunnen herinne ren, verklaart Terlouw geen last te hebben gehad van zijn schrijversschap in de Kamer. „Niemand heeft me ooit niet serieus genomen omdat ik kin derboeken schrijf en voor zover men ervan wist, dan zijn ze het nu al wel vergeten. Trouwens, de afgelopen vier jaar Tweede Kamerwerk heb ik geen boek meer geschreven". De boeken van Terlouw „ze moeten helder zijn, kinderen moet je niet anders behandelen dan jonge volwassenen" zijn wel in die periode verschenen. Terlouw begon met schrijven toen zijn kinderen erom vroe gen. „Ik vertelde elke avond een verhaaltje over Oom Willibrord, dat verscherpt de fantasie. Toen zeiden de kinderen en Alexan dra, Jan, dat moet je allemaal opschrijven. Dat moet worden uitgegeven. Zo ontstond het eer ste boek Pjotter en later Oom Willibrord. Want de uitgever zei, Terlouw, ik wil graag wat van je uitgeven, maar dan wel een compleet boek. Nog geen ver haaltjes". Nieuw werk Van Terlouw is een nieuw boek te verwachten, dat heel lang zaam ontstaat. „Het is bedoeld voor oudere kinderen, want ik geloof dat er een grote behoefte bleem. „Als ik zeg dat ik er veel tijd aan besteed, krijg ik op merkingen, dat ik DUS het Ka de serie Klaverweide: „Recht merwerk verwaarloos. En als ik zijn dan stil". -Ti krom", waarin centraal staat zeg dat het me weinig tijd kost, „Door jouw werk komt het mis schien wel, dat ik het afgelopen jaar geen hobo meer heb ge speeld", bepeinst Alexandra Terlouw, die er verder bijzit als of ze er dadelijk weer aan kan beginnen. Want in het gezin Ter- louw speelt iedereen wel wat, bestaat aan eigentijds werk cello, piano, hobo, viool. Maar elk instrument zwijgt wanneer Jan Terlouw schrijft. „Ik kan niet schrijven wanneer ergens in huis iemand op een viool speelt". Mevrouw Terlouw: „We Wel is hij spraakzaam kinderen van 13 jaar ouder". Terlouw is er niet overdreven mededeelzaam over: „Ik weet te nooit hoe het afloopt". de i huurhuis die de krijg ik daar kritiek op. En verantwoordelijkheid eigen huis niet goed aan kan. Terlouw: „Ik hoop dat het een beetje komisch is geworden. toch is dat laatste juist. Ik kan me concentreren en heel snel werken, zonder te moeten her schrijven. Het gaat in één keer r het verhaal is óók heel erg goed. Maar dan stel ik wel twee herkenbaar. Zo'n man koopt eisen: ik moet niet uitgeblust een huis, voor laten we zeggen zijn, moe zoals nu en alles en zestig duizend en het gaat hem iedereen moet stil zijn", tachtig duizend kosten, met al Alexandra Terlouw, een opge- fiekopjes aan door een doorgee fluik, neemt dan actief deel aan het gesprek, waarin een dochter (1 van de 4 kinderen) zich al heeft gemengd. Tot de schrijver/fractieleider klaar is met een vel of twintig, waarin Alexandra kritisch moet lezen. Anachronismen, verkeer de namen, onjuistheden, Ale xandra en kinderen slaan geen verkeerde letter over en verbe teren. En dienen tot aandachtig gehoor wanneer Jan Terlouw voorleest uit eigen werk, waar op de familie kritiek kan leve ren. Er wordt echter niet over gediscussieerd. Terlouw: „Wel als het wetenschappelijk werk betreft, dan wil ik er graag over praten. Maar niét over mijn musical die hij vorig jaar Kerst mis schreef voor een 150-jarige school in Utrecht, op muziek van een collega. Onder regie van Alexandra Terlouw. „Een verrukkelijke happening". Zo kwam Terlouw bij de VARA terecht, waarvan Herman For tuin de Amersfoorter vroeg een aflevering Klaverweide te schrijven, nadat al eerder „Oor logswinter" ter verfilming was aangekocht. Terlouw: „D'66 zal het volgend jaar wel niet meer aan de verkiezingen deelnemen. Misschien kan ik dan wat meer schrijven, krijg ik iets meer tijd". Zijn ogen lichten op. F. J. BROMBERG iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiisiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii WOENSDAGAVOND: (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Op Hilversum 3 op woensdagavond vervalt zoals we al meldden de Woens dagavondshow. Tussen 19.00 en 24.00 uur krijgen we nu ver schillende muziekprogramma's met als presentatoren Tineke Vos, Felix Meurders en Michiel de Ruyter. Frits Spits verzorgt „Sport halverwege". Het schema van de NOS-radio uitzendingen op woensdagavond via Hilversum 3 is: 19.02-20.00 uur De rock en roll methode. Presentatie: Felix Meurders; 20.02-21.00 uur Tineke. Presen tatie Tineke Vos; 21.02-22.00 uur NOS-jazz-uur. Presentatie: Mi chiel de Ruyter; 22.02-23.00 uur Sport Halverwege, te presente ren door Frits Spits; 23.02-24.00 uur Kom Does.Presentatie: Tineke Vos. SPORT OP TV Het programma „Studio Sport" van de NOS-televisie vanavond van 21.35 tot 22.00 uur via Ned. I bevat: wielrennen: de Ronde van Italië en atletiek op Papen dal. NOS/NOT 9.40 School-tv TROS 15.30 Motormul3 15.35 De boefjes 15.55 De kleine prinses VPRO 17.00 Parasolka uit vissen 17.09 Zwl|gen Is goud 17.44 Popeye NOS 18.45 Mlnlmolen 18.55 Journaal 19.05 Van gewest tot gewest Socutera 19.50 Film van het Nederlandse Rode Kruis NOS 20.00 Journaal 20.20 Politieke Partijen PSP 20.30 De verloren dochter spel 21.20 Panoramlek 21.35 Studio Sport 22.00 Den Haag Vandaag 22.15 Zienswijze 23.25 Journaal NEDERLAND II NOS 18.45 Kortweg Holland Festival 18.55 Journaal IKOR 19.05 Jouw wereld, mijn wereld IKOR/KRO/RKK 19.30 Kenmerk NOS 20.00 Journaal VPRO 20.21 All In the family 21.10 Prelude to War (1943) 22.00 Zendtijd voor het Slmplls- tles Verbond 22.30 Starmaker rock, musical en drama met de Klnks NOS 23.15 Journaal 18.00 (K) The Partridge Family, Ameri kaanse jeugdserie. 18.40 (K) Aktualitei- ten. 19.20 (S) Sein Problem unser Problem, tv-serle. 19.40 (K) Programma Ier gelegenheid van de sterfdag van Eduard Mörike, 100 jaar geleden. 20.00 (K) Journaal en weerbericht. 20.15 (K) Aktuele dokumentaire. 21.00 (K) The Appendage, tv-spel. 22.15 (K) Beelden en berichten uit de bioscoop. 23.00- 23.30 (K) Journaal, weerbericht. DUITSLAND II 18.20 (K) Moordkommlssie, tv-serle. 18.55 (K) Homerus zegt: Zeus is de alles. 19.00 (K) Journaal. arenfilm. 20.15 (K) t het bedrijf- schuld 19.30 (K) Tele-Zoo, d Informaties en meningen u.. slaven. 21.00 (K) Journaal. 21.15 (K) Aspekte. 22.00 (K) Ziegelbrenner, tv- spel. 22.40 (K) Theater in der Kritik, discussie. 23.25 (K) Journaal. 17.45 (K) Paulus de boskabouter. 17.50 (K) Wie weet, wint, spelprogramma. 18.50 (K) Coronation Street, Engelse tv-serie. 19.40 (K) Mededelingen en weerbericht. 19.45 (K) Journaal. 20.15 (K) Chico and the man, Engelse tv-serie. 20.40 (K) Home. toneelstuk. 22.20 (K) Discussieprogramma. 23.10-23.50 (K) m. Wet 18.00 (S) Bandstand. 18.30 Nfeuws. 18.41 (S) Kunst en vliegwerk: Informatie over aktuele tentoonstellingen. 18.46 (S) ten. 19.30 Funkties v leving lezing. TROS: 20.00 (S) Eight o'clock special: licht muziekprogramma. 21.15 (S) Specialiteiten: muzikaal wenspro gramma. 22.30 Nieuws. 22.40 Aktua. 23.00 (S) Coulissen: woensdagavond magazine over de kunst. 23.55-24.00 18.00 Nieuws. 18.11 Dingen van de dag. P.P.: 18.20 Uitzending van de Commu nistische Partij van Nederland. VARA: (S) Tony van Verre ontmoet Dolf van der Linden. 18.55 (S) Brassband Maga zine. NOS: 19.40 Openbaar Kunstbe- zoek. 19.50 Den Haag vandaag. 20.00 Nieuws. 20.05 (S) Holland Festival 1975: Residentie Orkest met zangsoliste: klas sieke muziek. E.O.: 22.40 Woord der waarheid: theologie naar de Heilige Schrift. 22.55 Klankbord. 23.05 (S) Post- ludium. klassiek muziekprogramma. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III NOS: 18.03 De vakature Joost mag niet eten. 19.02 roll methode. (19.30 Paa 20.02 Woensdagavond lil: lichte en evt. sport. (20.02 Muzekuul. 21.02 Jazzuur. 22.02 Tineke. 0.02 (S) Metro's Midnight Music: diverse solisten. Trio Louis van Dijk en het Metropole Orkest. 1.02 (S) Take it easy. 2.02 De Meurders methode. TROS: 6.02-7.00 Drie op je NCRV: 7.00 Nws. 7.C woord. 7.08 (S) Preludi 7.30. Nws. 7.41 (S) Hiei levende itipt: progra nu. 7.55(S) 8.00 (S) ie L»um Laudamus: gewijde koormu ziek. 8.24 Op de man af: Evangelisch kommentaar bij de tijd. 8.30 Nws. 8.36 Gymnastiek voor de hillsvr. 8.45 (S) Radio) Podiui infor ig. 9.45 (S) Onder de hoogte- zon: programma voor zieken. 10.30 Nws. 10.33 (S) Orkestpalet: klass. muz. 12.00 Bel Canto: operamuz. 12.26 Me dedel. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 (S) Hier en nu. 12.55 Mid- dagpauzedienst. 13.15 (S) Lichte koor zang. 13.30 (S) Europa-Globaal: muziek, reportages en meningen. 17.30 Nws. 17.32 (S) Hier en nu. HILVERSUM II ;uters 10.10 Arbeitsvitami- iir verzoekplatenprogr. in- •eo. (11.00 Nws. 11.03-11.05 al.) 11.30 Rondom Twaalf: een uur airerlei voor iedereen. (11.55 Beursberichten.) 12.30 Modern platte land. 12.35 (S) AVRO's wekelijkse spor- trevue. 13.00 Nws. 13.11 Radiojournaal. 13.21 (S) Alert! op het vlak van muziek en maatschappij. 13.50 (S) Bari- ton en piano: klass. muz. 14.10 (S) 't Is historisch, programma over geschie denis. 14.30(S) Met muziek op stap.. 15.15 (S) Aspecten: kunstrubriek. 16.00 Nieuws. 16.03 Radiojournaal. 16.05 (S) Gebakken vensterbanken, kindermaga- zirre. 17.00 (S) Mobiel: een beweeglijk programma voor beweeglijke mensen. 17.55 Mededelinaen. TROS: 7.02 Drie op je boterham. 9.03 t Pep op drie. 11.03 Drie draalt op ver zoek. 12.03 Drie draait tussen de mid dag: Boter. Klaas en Prijzen. 14.03 Pop kontakt: de Hugo van Gelderen Show met de Nederlandse tlpparade. 16.03 De Hitmeesters: de Nederlandse top 40. De verloren dochter is de titel van een door het Britse Anglia Television geproduceerd tv- spel, dat de NOS vanavond uit zendt. Het spel is geschreven door David Turner. Het gaat over drie priesters die in het zelfde huis wonen en proble men krijgen wanneer hun huis houdster hen verlaat. Zij probe ren eerst zelf het huishouden draaiende te houden, maar als hun talenten niet op huishoude lijk terrein blijken te liggen, besluiten zij het aanbod van een knap meisje, dat de taak van huishoudster op zich wil nemen, te accepteren. De jonge kapelaan Michael wordt ernstig op de proef gesteld. Ned. I, 20.31 uur. Gewest Hoe een gebied van bestemming kan veranderen kan men van avond zien in „Van gewest tot gewest". Een uitgeveend stuk van het Tjeukemeer werd 25 jaar geleden aangewezen als fruitteeltgebied. De fruitkweke- rijen bleken niet zo best te lopen en de ene kweker na de ander begon de grond te verkopen aan recreanten. Op het ogenblik is dit „Betuwe in het klein" een compleet caravanpark. Voorts in dit programma een histori sche optocht in de Noordbra bantse gemeente Oud- en Nieuw Gastel naar aanleiding van het 700-jarig bestaan. En ten slotte aandacht voor 40 jaar Hoge Ve- luwe en de restauratie van het plaatsje Heusden. Ned. I, 19.05 uur. Panoramiek Het programma Panoramiek be vat een gesprek met de Duitse minister van Justitie, Vogel, naar aanleiding van het proces tegen de Baader-Meinhof-groep. Er wordt gesproken over een aantal juridische aspecten en over mogelijke maatschappelij- Eenzaamheid Eenzaamheid en vereenzaming van de mens in de moderne maatschappij is het onderwerp van Zienswijze. Deelnemers aan dit gesprek zijn de actrice Caro van Eyck, de journaliste Lea Wijnberg, de psycholoog dr. P. van Bijsterveldt en de directeur van de Stichting Correlatie J. Morel. Ned. I, 22.15 uur. Jouw wereld Het IKOR zendt vanavond deel 1 uit van de serie „Jouw wereld, mijn wereld", een programma voor ouders en kinderen. „Wat kinderen weten", is het onder werp van de eerste uitzending. „Wat weet jij daar nu van?" horen sommige kinderen hun ouders zeggen; de Duitse tv trok er op uit om op deze vraag antwoorden te krijgen. Onder meer komen vragen aan de orde als: „Wat zou je doen als je toveren kon?". „Wil je graag anders zijn?" en „Wie reageert er in Duitsland?" Ned. II, 19.05 uur. Inthe family Vanavond achter elkaar twee delen „All in the family", waar in de staking voor betere ar beidsvoorwaarden een feit is. Archie is de hele dag over de vloer en moeder Edith zit er beetje mee. Bovendien raakt het geld op, tot Edith een baantje kan krijgen, tot ongenoegen Archie. Helemaal, wanneer hem ter ore komt bij wie. Ned. II, 20.21 uur. Starmaker In „Starmaker" een experimen tele mengeling van rook, musi cal en drama rond het thema „Van iedereen kan een ster wor den gemaakt." Medewerkenden zijn Ray Davies, June Ritchie en The Kinks. Ned. II, 22.30 uur. Holland Festival op de radio In het kader van het Holland Festival op Hilversum 2 om 20.05 uur de weergave van een gisteren opgenomen concert van het Residentie Orkest o.l.v. Ni- kolaus Harnoncourt in de Kur- zaal in Scheveningen. Soliste: Benita Valente, sopraan. Het programma is Suite uit „The Fairy Queen" H. Purcell, Canta te „Weichet nur betrübte Schat ten" J. S. Bach, Concerto Gros- so opus 3 no. 1 P. Hellendaal en Suite no. 3 J. S. Bach. Als omlijsting „De Ballade voor Grote en Kleine Poppen". Dario Fo, Circustheater in Schevenin gen. Het „Spel zonder grenzen" speelde zich gisteravond in Maa stricht af. Dat was voor de NCRV aanleiding om voor dat het zover was een programma uit te zenden onder de titel „Denkend aan Limburg". Daar in werd natuurlijk gezongen. Door Limburgse koren. En er werd dus goed gezongen, daar niet van. Maar de begeleidende commentator had het over „Brunssum, waar men zich in Schotland waant". En ik neem aan, dat op dat moment in de streken van het bronsgroene ei kenhout alle nachtegalen ver ontwaardigd hebben gezwegen. Want het is natuurlijk duidelijk dat men zich in Schotland hoog stens in Brunssum kan wanen. Enfin, het „Spel zonder gren zen" kende inderdaad weer geen grenzen, waar het de tu multueuze ongein betrof. En ik weet zeker dat Maastricht we- lèens een beter carnaval heeft gezien. „Hier en nu", de actualiteitenru briek van de NCRV had in haar eerste editie een goed program ma over de opgeschroefde rompslomp rond het optreden van Frank Sinatra in Amster dam. Het kwam een tikje als mosterd na de maaltijd, maar het werkte toch, als ik het zö__ mag uitdrukken, zuiverend. En Haye Thomas had een goed in terview met de befaamde Engel se historicus prof. Taylor over het referendum dat gaat beslis sen over de vraag of de Britten al of niet bij de „Common Mar ket" zullen blijven. De andere zender werd in be slag genomen door de EO en dat was dus nauwelijks een uit wijkmogelijkheid te noemen. Vooral ook niet omdat die om roep een goed deel van de avond besteedde aan een herha ling van reeds vertoonde „mu- ziek-motieven" uit het afgelopen seizoen. „Nader bekeken", dat steeds maar weer belooft „infor matie en commentaren over ac tuele gebeurtenissen" te zullen - brengen, bestond ook nu weer vrijwel uitsluitend uit commen-' taren, waarmee men het wel' zeer eens moest zijn, om ze ook nog voor „informatie" te kun- Enfin, in de tweede uitzending van „Hier en nu", later op de avond, ging het over het ver schijnsel van de duiveluitdrij ving in Engeland.... HERMAN HOFHUIZEN 1 (4) Girls (Moments and Whatnauts). 2 (1) Swing your daddy (Jim Gilstrap). 3 (2) Love is all (Roger Glover and Guests). 4 (5) Uncle (Big Mouth/Little Eve). 5 (3) Quitar King (Hank the Knife and The Jets). 6 (6) Oh boy (Mud). 7 (11) Bump me baby (Dooley Silverspoon). 8 (14) Save me (Silver Convention). 9 (10; There's a whole lot of loving (Guys and Dolls). 10 (24) Zoek je zelf (Simplistisch Verbond).

Leidse Courant | 1975 | | pagina 2