Nieuwe ij shockeyclub voorbaat gedoemd om te mislukken? Li LIONS NAAR TERUG AMATEURS Eindhoven raakt trainer kwijt Tastbaar werken spreekt FC Den Haag naar Valencia en Zwitserland? 'itelstrijd trekt Christina Pilzyg Pele zwichtte voor geld JOOP VAN DER KLINK Al kritiek op Coerver WOENSDAG 4 JUNI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 13 STICHTING HOLLAND SPORT IN LEVEN GEROEPEN DEN HAAG IJshockey ininded Den Haag weet zo langzamerhand niet meer waar het aan toe is. Eerst bestond alleen HYS (thans HYS-Intervam). Later kwam Raak, dat echter na twee jaar op hield te bestaan. Vorig jaar werd de YHC Hou- itrust opgericht, waarvan [het eerste team Duyves- itein Wintersport heette. Gisteren zag opnieuw een ijshockeyclub het le venslicht: Stichting Hol land Sport IJshockey^ IPeter in 't Hout, de voormalige voorzitter van de Raaksuppor- -Itersclub, heeft een plan ontwor pen, dat naar zijn zeggen zowel ■door de Nederlandse ijshockey- .bond als door de gemeente Den Haag met enthousiasme is ont vangen. Met zijn broer Bob en Lambert Wielders richtte hij de Stichting Holland Sport IJshoc key op om het voortbestaan van ijshockey op Houtrust te garan deren. Het ligt in hun bedoeling een sterk ijshockeyteam met cracks uit Canada en Nederland bp te stellen. Peter in 't Hout: "We hebben de plannen voorge legd aan wethouder Vink en de beer Lindhout, die erg enthou siast reageerden. De gemeente is al bezig met het aanbrengen van de noodzakelijke voorzie ningen op Houtrust. Er komt een nieuwe boarding en- de ijs-___ machine wordt gerepareerd. Al le plannen zijn klaar en kunnen direct worden uitgevoerd. We/ Kunnen echter pas van start vgaan, zodra de ijshockeyclub Houtrust zich terugtrekt". Eddie Hartmann: "Nog maar weinig gemerkt". *van onie sportreaacuei moeilijk, omdat dit evenement op 21 en 22 DEN HAAG Wanneer de contrac- augustus wordt gehouden, terwijl de Neder- ten met drie Zwitserse clubs rondko- landse competitie op zondag de 17de start. De men overweegt de technische staf bekerkampioen wil deze vleug erkenning van van FC Den Haag af te wijken van de internationale voetbalwereld echter graag een de laatste Jaren ingeburgerde ge- maar d"b'.n"8 ovf de h<* J7 het deelnemen aan het toernooi eventueel moet woonte zich met een trainingskamp worden ingepast. in het Zuiderpark voor te bereiden Manager Eddie Hartmann: „We hebben tot nu op de Nederlandse competitie. Een toe weinig gemerkt van de grotere vraag naar wedstrijdmakelaar doktert momen- FC Den Haag, als de Nederlandse bekerkam- teel namelijk een korte, attractive Pio??J in buitenlandse toernooien. Erg verwon- trip door Zwitserland uit. ïïS 2S?Z23SÏ FC Den Haag heeft ook een aanbod gekregen geeft het deelnemen van Nederlandse clubs aan om deel te nemen aan een internationaal voet- toernooien wat problemen. Maar misschien zijn baltoernooi in Valencia. Dit verzoek ligt wat ze in dit geval op te lossen". Het bestuur van de Stichting Holland Sport IJshockey. Peter in "t Hout, Bob in t Hout en Lambert Wielders (v.l.n.r.) hopen het Nederlandse ijshockey op een hoger niveau te brengen. al toezeggingen voor anderhalve ton. Dat zou al genoeg zijn om van start te gaan, maar om een gezond bedrijf op poten te zet ten willen we graag vijf ton zien te incasseren". Niet interessant Henri Seriese ziet dat in het geheel nietezitten: "Het idee is erg leuk bedacht. Dat zoiets in Probleem fcn dat is nu juist het probleem^ Krefeld lukt, ligt voor de hand ;Ret bestuur van Holland Sport Daar komen tienduizend toe- verwacht, dat Houtrust niet schouwers naar een wedstrijd ineer aan de competitie zal Dat is interessant voor het be- ideelnemen, aangezien de~ploeg_ drijfsleven. Maar op Houtrusl het komende seizoen in de bomen ongeveer duizend men- tweede divisie moet uitkomen. sen* 'ian me n'e* voorstellen. dat een sponsor daarin geïnte- Peter in 't Hout: "Als ik de" «sseerd is- Het lijkt allemaal woorden van secretaris Henri «nvoudjlt, maar dat is hel ^Seriese moet geloven dan ziet beslist met het bestuur van Houtrust geen De initiatiefnemers van Holland toekomst meer weggelegd". Se*- riese reageert echter uiterst ver baasd: "Woorden van die strek- jjking heb ik nooit gebruikt. YHC Sport zijn echter optimistisch. Met de vijf ton is men in staat een sterke ijshockeyploeg sa- te stellen. Enkele spelers Houtrust blijft overigens ge- hebben inmiddels al toegezegd .woon bestaan. We hebben al een voor Holland Sport uit te ko- schriftelijk verzoek bij de ge- men> a]s de plannen definitief doorgang binden. Peter in 't Hout: "Turk, Palmiscino en Mooiman zijn in principe be reid. Dat geldt eveneens voor Jack de Heer van Tilburg en voor doelman Harry van Bilsen. We hopen in de eerste divisie te kiende seizoen ijs op Houtrust te huren. Er is geen sprake van, idat de YHC Houtrust ver dwijnt". TDat zou kunnen betekenen, dat -Rolland Sport nu al is gedoemd wv/ w te verdwijnen. Aan Holland WOrden ingedeeld. Mocht het de Sport zal Houtrust namelijk met tweede worden dan maakt dat Worden verhuurd, zolang de ge- enkel verschil. De spelers «M" bereidt? welke klasse dan ,Qr> ook te spelen". De nieuwe ijs hockeyclub is ook naarstig op zoek naar een trainer/coach..Pe ter in 't Hout: "We hebben een bondscoach Bob Jasteremski gedacht, maar zagen daarvan af bestaat. Het diep uitgewerkte plan van Peter in 't Hout lijkt dus al bij voorbaat tot misluk ken gedoemd te zijn. Peter in 't Hout: "Holland Sport kan finan cieel bestaan, dankzij federland unieke aanpak We toen bléek dat hij in dienst van lebben het idee van de ijshoc- de jjshockeybond bleef". keyclub Krefeld. Daar wordt ban het publiek bij elke wed strijd een ijshockeyblad van fco'n 48 pagina's aangeboden. Dat blad, gratis voor het pu bliek, bestaat voor het meren deel uit advertenties. Voor een Advertentie op paginagrootte be- lalt de sponsor bij ons twintig jnille per seizoen. Tijdens de Wedstrijden worden bovendien Reclameteksten via de geluidsin stallatie gesproken. We krijgen flus niet één sponsor, maar hieerdere, zodat het voortbe staan van de club niet onmid dellijk in gevaar wordt gebracht Bis een van de sponsors ermee fctopt". Holland Sport hoopt [ïierdoor 500.000,- bijeen te rijgen. Penningmeester Bob in t Hout: "We hebben inmiddels Holland Sport heeft verder nog plannen het jeugdijshockey te bevorderen en het nieuwe sei zoen te starten met een ijshoc- keycompetitie voor scholieren. "Alleen op die manier kan Ne derland uitgroeien tot een ijs- hockeynatie. Dat moet toch kun nen. Met schaatsen behoren we 'tot de top. Dat geldt ook voor kunstschaatsen. Waarom dan niet met ijshockey?" Het ziet er echter vooralsnog niet naar uit, dat de plannen van de Stichting Holland Sport IJshockey verwezenlijkt zullen worden. Zolang Houtrust be staat, doet Holland Sport niets. Henri Seriese: "En we denken er niet aan om ermee op te houden". JOS HEYMANS LEIDSCHENDAM Christina Hoogeveen-Pilzyg heeft met genoe gen kennis genomen van de mogelijkheid dat zij zelfs dit jaar Reeds voor vertegenwoordigende Nederlandse tennisploegen en tijdens nationale kampioenschappen kan uitkomen. Hoewel zij, zoals zij zegt, nog geen beslissing heeft genomen over •r.naar activiteiten in de nabije toekomst „Ik wil in ieder geval les gaan geven" trekt haar de kans om op hoog niveau te spelen -. Wel aan. „Liet zou natuurlijk leuk zijn als ik inderdaad aan de Nederlandse titelstrijd kan meedoen", zegt Christina Hoogeveen- - Pilzyg. jOok van de kant van de bond zijn er na haar huwelijk met de jLeidschendammer Ronald Hoogeveen voor de Poolse geen proble men meer. Competitieleider Otto van der Heul: „Laat haar maar zo veel mogelijk toernooien spelen om te bewijzen wat ze kan. '.Als haar prestaties daar aanleiding toe geven kan zij aan de kwalifikatie voor de nationale deelnemen. Ook is de kans op een plaats in een Nederlandse afvaardiging bij bewezen kwaliteiten mogelijk." ZAND VOORT Het bestuur van de Zandvoortse basketbalvereniging SS Lions heeft unaniem beslo ten uit de eredivisie terug te keren naar de tweede klasse van het district Haarlem, nadat de afgelopen twee maanden tevergeefs was geprobeerd een spon sor aan te trekken. Uitzendbureau Typsoos, dat twee seizoenen als sponsor optrad voor de Zandvoortse formatie, gaf begin april te kennen de overeenkomst te willen beëindigen. Lions voorzitter J. Termes: „Dit besluit kwam voor ons erg onverwacht, temeer daar het de bedoeling was, toen we met Typoos in zee gingen dat de overeenkomst voor drie jaar zou zijn. Direct zijn we toen op zoek gegaan naar een nieuwe sponsor. De tijd die óns nog restte tot 15 juni (de uiterste inschrijf- datum voor de nieuwe competitie) was erg kort, nu, ruim voor het verstrijken van die datum zijn we tot de conclusie gekomen dat een nieuwe sponsor niet is te vinden". De Zandvoortse basketbalclub, die sinds 1971 achter eenvolgens Mars Energie Stars, Raad en Daad en Typsoos Lions heeft geheten, zal het het volgend seizoen in de eerste klasse moeten stellen zonder de twee Amerikanen Freeman en Bartolome en de ande re acht eerste team spelers. Na het besluit van het bestuur verklaarden alle spelers niet zonder geldelijke vergoeding te willen spelen. Zo zullen de beide Ameri kanen volgend seizoen uitkomen voor het Haarlemse Buitoni, terwijl de overigen ook al overschrijving -hebben aangevraagd naar andere verenigingen. (Van onze sportcorrespondent) EINDHOVEN Trainer Kinus Gosens, de man die Eindhoven naar de eredivisie voert, zal waarschijnlijk vandaag nog zijn handtekening plaatsen on der een lucratief contract, dat hem door de Belgische eredivi sieclub Lierse S.K. wordt aan geboden Gosens wordt bij Lierse de op volger van Hans Croon (ex-Vo- lendam) die een verbintenis met Anderlecht is aangegaan. De Belgische vereniging heeft haar zinnen op Gosens gezet, op aan raden van Croon, die de ex SW-er de enige persoon vindt die hem met kans op succes bij Lierse kan opvolgen. Het enige dat een overvang van Eindho ven naar België nog in de weg staat, is zijn lopend contract bij Eindhoven. De positieverbete ring is voor Gosens echter van dien aard dat hij verwacht dat hem van de zijde van het Eind- hovenbestuur weinig of niets in de weg zal worden gelegd. Het contract van Gosens loopt nog twee jaar. Hij was gisteren al in Lier te gast en had een onder houd met voorzitter Bob Quise- naerts, dat voor beide 'partijen zeer goed is verlopen. [Kunst en kunstenaars In het Van Goghmuseum te Amsterdam wordt van 7 juni t/m 13 juli de tentoonstelling i „Emmy Andriesse foto's 19441952" gehouden. Ze toont Proeftuin gaat i samen met i laboratorium BOLLENSTREEK De proef. tuin voor de bloembollencultuur te Lisse en het laboratorium voor bloembollenonderzoek, eveneens te Lisse, hebben beslo- ten een huwelijk aan te gaan. De laatste jaren was er reeds een vergaande mate van samen werking, maar tijdens de giste ren in de aula van het laborato rium gehouden ledenvergade ring van de proeftuin is besloten om het onderzoek van de proef tuin en het laboratorium samen te voegen. De beschikbare man kracht en de know how worden in het vervolg dus gebundeld. 90 foto's met als voornaamste In Galerie 't Venster, Voorha- onderwerpen Hongerwinter ven 31 Rotterdam, wordt van 5 bevrijding mode kunste- juni tot 3 juli een tentoonstelling naars en buitenlandse reizen, gehouden van Luciano CastellL Gelijktijdig vindt een tentoon stelling van het werk van Emmy In het Volkenkundig Museum Andriesse plaats in fotogalerie te Tilburg wordt van 5 juni tot Fiolet, Herengracht 86 Amster- 1 september de tentoonstelling dam. „Trobrianders. Zeevaarders van Het koor van het Edith Stein- de Zuidzee" gehouden. Ze laat college in Den Haag heeft voor de bezoekers kennismaken met de zevende maal de eerste een papoea-volk wier cultuur plaats behaald in de categorie nog grotendeels haar oorspron- A van het Nederlands Koorfesti- kelijk karakter bewaard heeft val te Hilversum. Kunsthandel De Boer, Keizers gracht Amsterdam, exposeert van 7 t/m 30 juni schilderijen en I houtsneden van Peter Alma In de Volle Maan, behorènde bij het stedelijk museum Het Prinsenhof te Delft, worden van 7 juni t/m 24 augustus werken tentoongesteld van Fred Hem- De Rotterdamse Kunststichting organiseert van 6 juni tot 4 juli in Kunstzaal Zuid aan het Zuid plein werk van vier als gastar beiders in ons land werkzame Joegoslavische kunstenaars: Branko Juginovic, Liljana Pin- cetie, Willy Stamenovic en Vla- do Tudja. Woningen voor gehandicapten Van o e correspondent LEIDSCHENDAM - Morgen zullen in Leidschendam-zuid de sleutels worden uitgereikt aan bewoners van de eerste drie wo ningen voor minder-validen aan de Oude Bleijk toebehorend aan de Christelijke Woningbouwver eniging. Bij de enigszins feeste lijke uitreiking zullen tevens vertegenwoordigers aanwezig zijn van Interkruis den Haag en van de Revalidatie Stichting Zuid-Holland. Drie oktober van vorig jaar speelde Pele zijn afscheldswedstrljd. Gelokt door de dollar Is hij nu op zijn besluit teruggekomen. NEW YORK De Ameri kaanse prof voetbalclub Cosmos uit New York is er dan toch in geslaagd 's werelds beroemdste voet baller Pele te contracte ren. Dinsdag maakte Clive Toye, de manager van Cosmos, bekend dat Pele een driejarig contract heeft getekend. Na maan denlang touwtrekken is Pele gezwicht voor de Amerikaanse dollars. Hoewel Toye niet bekend wilde maken wat de fi nanciële voorwaarden zijn waarop Pele naar New York komt, weten ingewijden toch te melden dat de Braziliaan voor de rest van dit seizoen en de jaren 1976 en 1977 een bedrag van 4,75 miljoen dollar (ruim elf miljoen gulden) zal ontvangen. Pele heeft zijn besluit om weer te gaan voetballen in Rio de Janeiro zelf be kend maakt (Van onze sportredactie) DOETINCHEM Joop van der Klink mag zich met ingang van 1 januari 1976 directeur van de eredivi sieclub De Graafschap noemen. Tij dens een persconferentie in Hotel De Graafschap Te Doetinchem deelde het bestuur van De Graafschap bij monde van voorzitter Janssen-Venne- boer mee dat het bestuur bijzonder ingenomen is met de nieuwe direc teur. Van der Klink, die dit jaar 44 jaar hoopt te worden, was van 1961 tot 1967 organisatiedes kundige van een verzekeringsconcern, waarna hij in de voetbalwereld terecht kwam. Zo was hij van 1973 tot 1974 directeur van FC Utrecht en werd hij in 1974 directeur van de F.B.O. In zijn bekendmaking sprak voorzitter Janssen- Venneboer van een schaap met vijf of mis schien wel zes poten. „Het is ondoenlijk om als hobbyist een eredivisieclub als De Graafschap te runnen. Vooral de coördinatie en de organi satie laten dan vaak te wensen over. Zo kennen wij bij de graafschap een supportersvereniging, een club van 100 en een technische commissie die soms langs elkaar heen werken. Om al de zakelijke beslommeringen in goede banen te j® Het Spoedig zien van resultaat trekt Joop 'van der leiden, hebben we gemeend een begaafd ie- [Klink aan in de functie bij De Graafschap. I mand te moeten aantrekken en we zijn er terecht trots op dat wij, zij het volkomen onverwacht, de heer Van der Klink bereid hebben gevonden. We hebben de beste gekre gen, dat kan ik wel verzekeren". Gezien de vele goede contacten van Joop van der Klink in de voetbalwereld, en gezien zijn organisatorische vermogens, lijkt De Graaf schap inderdaad een goede slag te hebben geslagen. In elk geval is het bestuur zeer gelukkig. Men ziet Van der Klink liever morgen komen dan overmorgen, maar gezien de opzeg termijn van zeven maanden bij de F.B.O. zal de definitieve komst van Van der Klink nog wel tot 1 januari kunnen duren. Mocht hij echter eerder de F.B.O. kunnen verlaten, dan wordt de aanvangsdatum vervroegd. Van van daag af zal Van der Klink het bestuur al van advies voorzien en, voor zover hij daar tijd voor kan vinden, coördinerend optreden. Joop van der Klink over zijn stap naar de graafschap: „Kijk, bij de F.B.O. zijn de werk zaamheden op lange termijn gericht, waardoor je vaak lang moet wachten voordat je resulta ten ziet Bij een betèald voetbalvereniging ligt dat anders, een en ander wordt meer'tastbaar. Het spreekt me allemaal erg aan en ik heb er goede hoop op dat wij met de brede basis die men bij De Graafschap heeft, aan een stabiele toekomst kunnen werken". Dat men bij De Graafschap grootse plannen heeft, blijkt onder meer uit het feit dat men naast trainer Evert Teunissen en hulptrainer Polak een derde trai ner gaat aanstellen, die een full-time Job zal krijgen met het trainen van de jeugd. Max Merkel: 150.000 en bij titel nog eens 80.000. Merkel trainer van Schalke'04 GELSENKIRCHEN Max Merkel wordt de nieuwe trainer van Schalke '04. Morgen zal de Oostenrijker, die het afgelopen seizoen bij Miinchen 1860 werk zaam was, een één-jarig con tract bij de bundesligaclub te kenen. Ivica Horvath, de huidi ge trainer van Schalke '04, gaat naar Rot Weiss Essen. Schalke '04 is de derde bundes ligaclub van Merkel. Eterder was hij trainer van München 1860 (toen nog in de hoogste afdeling) en 1. FC Nürnberg. Met beide verenigingen behaalde hij de landstitel. Daarna is hij naar Spanje vertrokken, waar hij Se- villa en Atletico Madrid onder zijn hoede had. Sevilla bracht hij van de tweede - naar de eerste liga en Atletico Madrid bezorgde hij het kampioen schap. Na een jaar van rust keerde hij terug bij München 1860. Merkel gaat bij Schalke '04 150.000 verdienen. Voorzitter Günter Siebert liet tevens we ten, dat Merkel bij een kam pioenschap nog eens 80.000 krijgt. DJAKARTA Wiel Coerver, de nieuwe bondscoach van In donesië, en zijn assistent Hen driks zijn bekritiseerd door de secretaris van de Indonesische voetbalbond, Hans Iandelaki. I Deze verweet hen dat ze na afloop van de wedstrijd tussen het vertegenwoordigende team en Manchester United, waarin niet werd gescoord, gesproken I hadden met verslaggevers. „Wij j hebben het recht", aldus een I verontwaardigde Coerver, „om met verslaggevers te spreken. We hebben het slechts gehad over de spelers en de wedstrijd. I Niet over problemen die er in de bond zouden zijn". Hendrikx en Van der Togt uitverkorenen (Van onze sportredactie) DEN HAAG Aan het Euro pees kampioenschap voor vijf jarige dravers, dat vrijdag avond op de Bjerkeba&n in Os lo wordt gehouden, nemen na mens Nederland Sjeng Hen drikx en Giel van der Togt deel. Hendrikx start in de eerste serie met Lady. Zijn tegenstanders zijn Ephese met Jean Riaud, de Zweed Micko Tilly, Elixier (Duitsland), Pex Trolle (Dene marken), Bajader (Noorwegen) en de Engelse draver Lady Les lie. In de tweede serie ontmoet Giel van der Togt met Lido Buitenzorg de Finse draver Mini Hanover, de Franse vertegen woordiger Ejakval, de Noor Prins Janeiro, Antroda (Duits land), Red Lady (Denemarken) en de Zweedse favoriet Skalla- grim. Drafinterland gaat niet door (Van onze sportredactie) DEN HAAG De drafinter land België-Ncdcrland, die vrij dag 13 juni in Oostende zou worden gehouden, vindt geen doorgang. De keuzecommissie van de NDR is niet in staat een representatie ve ploeg samen te stellen door de supertriodraverijen, het Eu ropees kampioenschap voor vijfjarige dravers en de op 15 juni in Groningen te verrijden wedstrijden om de Gouden Zweep. Getracht zal worden de interland naar een latere datum te verschuiven. Verlies van basketballers (Van onze sportredactie) LEIDEN De laatste test van het Nederlands basketballteam voor de Europese kampioen schappen, die zaterdag in Joe goslavië beginnen, heeft geen zege opgeleverd. Het team van Jim McGregor bleek in een aan trekkelijk duel te sterk: 100-109. Nederland speelde gisteravond in Leiden zonder Van Tuyll, die om studieredenen in Frankrijk verbleef en de licht geblesseerde Hugo Harrewijn. Beiden zullen er in Joegoslavië wel bij zijn. In de eerste helft nam Neder land een kleine voorsprong, die bij rust vijf punten bedroeg: 50—51. Die voorsprong bleef tot in de tiende minuut van de tweede helft (7872). Daarna ging Nederland echter slordig spelen en kon de goed schieten de McGregorploeg Winnend af sluiten: 100109. Topscorers Nederland Cur 28, Akerboom 27, en Van Vliet 20.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13