Afkorting EEG zegt 56% van Engelsen nog niets VERZET INDUSTRIEBOND TEGEN LEIDING GROENEVELT ER VALT NOG HEIL WAT MOOISTE BELEVEN IN ONS KIKKERLANDJE. Brief Molukse jongeren aan Nederlandse volk MORGEN REFERENDUM GAS- EN OLIEWINNING OP NOORDZEE TEGEN AANSLAGEN BEVEILIGEN Duizenden herdachten sterfdag paus Johannes Rivierenland In speciale Boek van de Maand oplage: f 13,50. Daarna f23,50. Landbouwschap vond nog weinig gehoor bij kabinet WOENSDAG 4 JUNI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 11 I-wi Ik jlu-t ii' Virwjii iiiu i«i Cy E—mtm» „Yes to Europe" is het duidelijke parool van onder meer Margaret Thatcher, leidster van de conservatieven in Engeland, en William Whitelaw, fractieleider. Alleen, de helft van de Engelsen haalt de schouders op: EEG, wat is dat? Internationaal overleg in Den Haag Van onze correspondent Roger Simons LONDEN Aan de vooravond van het Euro pese referendum in Groot-Brittannië weet 56,5 procent van de Brit ten nog niet wat de af korting EEG (in het En gels EEC) betekent. Ge vraagd naar de betekenis van die letters halen ve len onwetend hun schou ders op, of proberen aar zelend: is dat niet een televisiemaatschappij? Of een vakbond? De grote propaganda-aeties van voor- en tegenstanders hebben kennelijk weinig geholpen om de doffe apathie van de door snee Brit ten aanzien van het Europese referendum van mor gen uit de weg te ruimen. Zo gezien belooft het een volkomen nutteloze volksstemming te wor den. Ofschoon Groot-Brittannië eigenlijk bankroet is, besteedt het aan deze Europese operatie toch nog negen miljoen pond sterling. De uitlsag van het referendum zal sterk beinvloed worden door de opkomst van de kiezers. Nie mand verwacht, dat een groot percentage gebruik zal maken van zijn stemrecht Het zou zelfs minder dan 50 procent kunnen zijn. In een dergelijk geval zal het eindresultaat allicht politie ke moeilijkheden veroorzaken, wanneer bepaalde partijen wei geren dat resultaat te aanvaar- Naast de campagnes voor en tegen het behoud van het Britse lidmaatschap van de EEG is er de laatste dagen ook een organi satie van de grond gekomen die zich „zij die het niet weten" noemt. Doel: het referendum te doen mislukken uit protest te gen het feit, dat de Britse politi ci, die betaald worden om be slissingen te nemen voor het volk, nu verwachten dat de kie zers de Europese knoop door hakken. Leden van de „zij die het niet weten"-campagne hebben opi niepeilingen gedaan op de straat. Dit onderzoek bracht duidelijk aan het licht, dat de propaganda in verband met het referendum niet de minste in druk had gemaakt. De meeste ondervraagde Britten bleken niets te begrijpen van de EEG. Op de vraag of men morgen zou gaan stemmen, antwoordde 35 procent nee. Van degenen die wel iets van de EEG wisten verklaarde 23 procent dat men niet zou gaan stemmen. Het du re referendum zal wellicht een tijd- en geldverspilling blijken, waarvan de uitslag nog niet eens bindend is voor het parle ment. Zelfs als de Britten duide lijk nee zeggen, hoeft het parle ment zich daar niet aan te sto- Rechten van de mens'' Klacht van Baader-Meinhof verworpen STRAATSBURG/BONN (AFP/DPA) De Euro pese commissie voor de rechten van de mens heeft een klacht van le den van de Baader-Mein- hof-groep (daterend van februari 1974) afgewezen. Andreas Baader, Ulrike Mein- hof en twee anderen meenden dat de manier waarop zij gevan gen gehouden werden een schending betekende van de conventie voor de rechten van de mens en hen belette hun verdediging op normale wijze voor te bereiden. De commissie meende dat de mogelijkheden voor hen om bij de Duitse justi tie aan te kloppen nog niet wa ren uitgeput. De rechtbank in Stuttgart heeft nu definitief de advokaten Klaus Croissant, Kurt Grone- wold en Hans-Christian Stro-be- le geweerd van het proces tegen de „harde kern" van de Baader- Meinhof-bende. Zij worden er van verdacht contacten te heb ben verzorgd tussen de gevange nen en de vrije leden van de groep. Verder zal de regering vandaag besluiten, dat „vor ming van terroristische bewe gingen" strafbaar wordt en dat gesprekken tussen advokaten en hun cliënten afgeluisterd kun nen worden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Op initiatief van ipinister Vredeling van De fensie begint morgen in Den Haag het internationaal overleg over de beveiliging van olie- en gas-installaties op de Noordzee. Er wordt aan deelgenomen door vertegenwoordigers van Noorwegen, Denemarken, West- Duitsland, Nederland, België, Frankrijk en Groot-Brittannië. Sinds er olie en gas is ontdekt, wordt het steeds drukker op de Noordzee. Bijna veertig boorei landen staan met hun hoge po ten in het water, er staat een klein aantal produktieplatforms en er liggen al honderden kilo meters buizen, waarmee olie en gas naar de vaste wal vervoerd worden. De conferentie van morgen is bedoeld om mogelijk heden te zoeken deze objekten in vredestijd te beschermen te gen criminele activiteiten. De Noordzeeeilanden hebben al eer.der informeel contact gehad over dit probleem en ook bin nen de NAVO is de beveiliging ter sprake geweest. Het is dan ook niet ondenkbaar, dat het in de komende jaren komt tot een Noordzee-bewakingsdienst of een speciaal NAVO-eskader. Concrete plannen zijn er nog niet, maar het is wel noodzake lijk dat er een internationale oplossing gevonden wordt. De Engelse marine richt mo menteel al vijf schepen in voor de bewaking van objekten op het Engelse deel van de Noord zee. Ook wil men een viertal vliegtuigen hiervoor inschake len. Nederland gaat nog niet zover; wel houdt de Koninklijke Marine een extra oogje in het zeil in de buurt van de boor- en produktieplatforms. (Van onze correspondent) VATICAANSTAD Paus Paulus heeft gisteren in de Sint Pieter de eucharistieviering geleid ter gelegenheid van de twaalfde sterfdag van zijn voorganger, paus Johannes XXIII. De plechtigheid werd bijgewoond door tientallen kardinalen en bisschoppen en duizenden gelovigen. In de loop van de dag is een onafgebroken rij pelgrims langs het graf van paus Johannes getrokken, in de catacomben van de St.Pieter. De eenvoudige tombe en de vloer van de kleine kapel waren binnen de kortste keren bedolven onder de bloemen. De massale viering van de twaalfde sterfdag heeft uiteraard in Italië opnieuw aanleiding gegeven tot discussies en speculaties omtrent het heiligverklaringsproces van Paus Johannes. Al jaren bestaat een bij verborgen ondergrondse aktie tegen een heiligver klaring. Vooral in tradïtioneel-katholieke kringen verzet men zich er tegen, omdat paus Johannes in zijn aktieve periode teveel vernieuwingen zou hebben doorgevoerd, en een te vriendelijke houding jegens de communisten zou hebben aangenomen. In Amsterdam wordt druk gewerkt aan een tweede Mokum. Aan het eind van deze maand, van 24 tot en met 29 juni, wordt immers in de RAI het feest „Mokum-700" gevierd. Het gezellige centrum daarvan moet dit nagemaakte oude geveltjes-plein worden. Geen Nieuwmarkt-panden die hier weer opgetrokken worden, maar kunstmatige namaaksels waarvan een blik achter de schermen leert dat het spaanplaat-nep is, maar die aan de voorkant nèt-echt zijn. In de pandjes zullen winkeltjes, ook in oude stijl, worden ondergebracht (Van onze parlementaire redaktie) ROTTERDAM Tijdens de tweede dag van het driedaags congres van de Industriebond NVV is verzet aangetekend tegen de congresleiding van voor zitter Arie Groenevelt. Een vrij kleine groep was van mening, dat het congres beter door een neutrale voorzitter zou kunnen worden geleid. Dat zou de democratie ten goede komen, zo werd als motief opgegeven. Gisteren werd bekend, dat deze bond de grootste van Nederland nu iets meer dan 200.000 leden heeft en het NVV daardoor komt op 690.000 leden, meer dan ooit tevoren. Het verzet tegen Groenevelt ont- men dan binnen het NW moei- stond, omdat men meende, dat lijkheden vreesde, omdat de an- deze de congresgangers nogal dere bonden en dus ook de cen- sterk beïnvloedde. Overigens trale nog niet zo ver is met het werd nadrukkelijk gesteld dat formuleren van vooruitstreven- het niet ging om een kwestie de doelstellingen, van vertrouwen. Groenevelt Tot statutenwijziging kwam het vond het niet meer dan logisch, nog niet, maar wel werd ver dat hij als bondsvoorzitter het congres leidde. En hij bleef dan ook zegevieren. Tijdens het congres werden ook pogingen gedaan om de pro gressieve route van de Indus triebond onder meer de op vatting, dat eigendom en beheer der produktiemiddelen in han den van de gemeenschap beho ren in de statuten opgenomen te krijgen. Dat men hiervan teindelijk afzag kwam, omda langd, dat het NW uiterlijk in 1977 over grondslag, richtsnoer en doelstellingen moet beslissen, anders gaat de Industriebond zijn eigen gang. Het congres heeft voorts een discussie over de federatieplan nen van NKV en NW verscho ven naar een buitengewoon con gres in het najaar. Wel is het zo, dat de Industriebond alleen van een federatie wil weten, als ze werkelijk wat voorstelt en dui delijk meer wordt dan een tech nische samenwerking. Een fede ratie moet de voorloopster van een fusie zijn. Sinds januari heeft de Indus triebond 221.200 gulden bijeen gebracht voor Namibië, Zuid- west-Afrika. Het geld werd sym bolisch overhandigd aan minis ter Mifima van de bevrijdings organisatie SWAPO. ADVERTENTIE Wat is er Nederlandser dan grote rivieren door een laag landschap? De grazige oevers, oude stadjes en dorpen, broedplaatsen in het riet, de heel eigen flora. De rivieren hebben een bepalen de invloed gehad op de geschiedenis van ons land. Daarom is het belangrijk dat er nu zo'n compleet boek het licht ziet over ons meest Hollandse landschap. Het heet Rivierenland, geschreven door Jan van de Kam. Plant, dier en mens in het gebied van Rijn, Maas, Waal en IJssel zijn de onderwerpen van dit prachtig verzorgde boek, vol kleurrijke foto's. Er is nog zoveel moois. Maar dat moois wordt wel bedreigd. Kan er een halt worden toegeroepen aan de toenemende vervuiling? Ook dit belangrijke onderwerp wordt in Rivierenland helder behandeld. Alleen daar om al mag nie mand die milieu en natuurschoon ter harte gaan dit boek missen. Rivierenland is echt een Boek van de Maand. Rivierenland wordt uitge bracht als Boek van de Maand. Dat wil zeggen, dat uitgevers en boekverkopers het er samen over eens zijn, dat dit boek zo'n belangrijke uitgave is, dat het voor een speciale, heel lage prijs moet worden aangeboden. Het is waard om in zoveel moge lijk Nederlandse gezinnen terecht te komen. De aanbieding is geldig t/m 5 juli. Echter zolang de voorraad strekt (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Land- bouwwehap is niet erg tevre den met het gesprek dat het gisteren heeft gehad met een delegatie van het kabinet. Dat beide partijen weinig tot elkaar gekomen zijn, moge blijken uit het feit, dat het ministerie van Circus Salto Mortale is failliet Groningen De directie van het Nederlandse circus „Salto Mortale" is bij vonnis van de arrondissementsrechtbank te Groningen failliet verklaard. Het circus is diverse malen in het nieuws geweest door verbo den wapenbezit en door een reeks inbraken, die door de di rectie zouden zijn gepleegd. Het Nederlandse circus is vorig jaar begonnen met een toernee door de provincie Groningen. Tijdens een onderzoek door de politie te Appingedam bleek dat artiesten wapens in hun bezit hadden, terwijl ook diefstal van 13 caravans en een aantal paar den aan het licht kwam. In Har- lingen belegerden artiesteh de wagen van de directie omdat ze geen geld meer kregen. De poli tie moest eraan te pas komen om de directie te ontzetten. Landbouw en het Landbouw schap na afloop ieder een eigen communiqué uitgaven. Van de zijde van het ministerie werd meegedeeld, dat op de ver langens van het schap zeker geen „nee" is gezegd. De rege ring heeft dit overleg duidelijk als een eerste gesprek gezien. Veel voorstellen van het Land bouwschap op fiscaal en sociaal gebied, ter verbetering van de inkomenssituatie in land- en tuinbouw, hebben echter ver strekkende gevolgen en gelden ook voor andere groepen zelf standigen. Minister Van der Stee achtte de ongerustheid in land- en tuinbouw begrijpelijk gezien de slechte resultaten in 1974-1975. De prognoses voor het komende jaar zien er gunsti ger uit, zei hij. Het Landbouwschap vond dat de regering best al enkele eisen had kunnen inwilligen, met na me de gevraagde verhoging van de zelfstandigenaftrek van de inkomstenbelasting, een verho ging van het reserveringsper centage voor de fiscale oude- dagsreserve, en belastingvrij stelling van bepaalde EEG-sub- sidies. Het actiecomité van boeren en tuinders hield na het overleg een demonstratie bij het minis terie, met auto's en spandoeken. Voorzitter Klaas Olieman zei een herhaling van de boerende- monstraties van vorig jaar te vrezen als er niet eerst iets ge beurde met de EEG-prijzen. Maurice Strong: Begin van wereldramp sluimert in te grote steden NAIROBI Maurice Strong, het hoofd van het program van de Verenigde Naties voor be scherming van het leefmilieu (UNEP), heeft gisteren gewaar schuwd voor het gevaar van epidemieën van een rampzalige omvang als er niet een halt wordt toegeroepen aan de on matige groei van de grote ste- Op een persconferentie in Nai robi ter gelegenheid van de „we- reldmilieudag" (morgen) zei Strong dat vooral snel groeien de steden in ontwikkelingslan den, zoals Calcutta, Bombay, Lagos en plaatsen in Latijns- Amerika, de waarschijnlijkste haard van een wereldramp zul len zijn. Dat dit binnen 10 jaar het geval zal zijn, als er niet snel maatregelen worden getroffen, noemde Strong zelfs nog een optimistische schatting. Volgens hem zijn er nu al grote steden waar voorzieningen als waterleiding en riolering maar nauwelijks toereikend zijn. Hij voorspelde dat het aantal steden met meer dan een miljoen inwo ners tegen het eind van deze eeuw met 300 zal zijn vermeer derd en dat er dan in de ontwik kelingslanden 10 steden zullen zijn met meer dan 10 miljoen inwoners. Hij wees erop dat krottenwijken zich driemaal zo snel uitbreiden als sociaal aan vaardbare buurten. Piloot maakte noodlanding na ontploffing MANILLA (AP/Rtr) Een Fi- Iippijns verkeersvliegtuig van het type BAC I-II is gisteren op een hoogte van- zes kilometer getroffen door een explosie. De piloot heeft op het vliegveld van de Hoofdstad Manilla een geslaagde noodlanding kunnen maken. De ontploffing, die plaats vond in de toiletten, sloeg een groot gat in de staart van het toestel. De oorzaak is niet bekend. Van de 59 mensen aan boord werden er 45 licht gewond. Van een onzer verslaggevers DEN IIAAG Een aantal Zuidmolukse jongeren, verblijvend in huizen van bewaring in Utrecht en Arnhem, heeft een open brief geschreven aan het Nederlandse volk, waarin gevraagd wordt om begrip voor de situatie van de Zuidmolukkers in Nederland en vooral de jongeren onder hen. De briefschrijvers waren betrokken bij de actie tegen de Indonesische ambassade en het plan leden van het koninklijk huis te gijzelen. Het initiatief voor de brief werd genomen tijdens gespreksdagen onder leiding van een gevangeni spredikant. Enkele citaten uit de brief: „Wij wen den ons tot het Nederlandse volk in de hoop dat er begrip gaat komen voor onze situatie. Vanaf onze geboorte zijn wij opgevoed met de geschiede nis van Ambon, het land dat we alleen kennen uit verhalen van onze ouders. (-) Alles wat wij hier doen is tijdelijk, in afwachting van een definitieve oplossing. In deze situatie is het leven voor ons niet vol te houden. Niemand is geïnteresseerd in ons probleem, we moeten het zelf maar uitzoeken. In feite is het probleem van onze aanwezigheid in Nederland altid doodgezwegen. (-) Onze ouders hepen altijd braaf aan het handje van de Neder landse regering, maar wij willen zo langzamer hand weten waar we aan toe zijn. (-) Elke keer worden wij aangezien als desperado's, relschop pers. Als we naar een dancing gingen en daar weggekeken werden, voelden we ons gekrenkt en gehoond. (-) Vindt u het een wonder dat wij, jongeren, nu agressiever handelen en met geweld proberen de Nederlandse regering wakker te schudden omtrent de „gedane beloften", toen ge daan aan onze ouders en dus ook aan ons? (-) Wij bieden onze verontschuldigingen aan voor wat wij gedaan hebben, maar zeggen er bij, dat wij in onze situatie niet anders meer kunnen en dat het geduld van velen begint op te raken".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11