Zonder routiniers is Oranje middelmatig Borussia kan titel niet meer ontgaan Knobel: "Ik weet nu op wie ik kan terugvallen Oranje ontliep de dubbele cijfers 99 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Joegoslavische pers: BELGRADO De Joegoslavische zondagsbladen hebben veel aandacht besteed aan de zege van 3—0 die de nationale ploeg op Nederland behaalde. Er wordt speciaal op gewezen dat dit resultaat is behaald tegen de nummer twee van het toernooi om het wereldkampioenschap. De meeste bladen wijzen er echter wel op dat slechts drie spelers van de ploeg van München aanwezig „Vecemje Novosti, de populairste krant van Belgrado, wijst op de door Joegoslavië gemiste kansen en schrijft: „We hebben er drie ingeschoten maar moeten er wel zes in de herinnering bewaren". Over de eigen ploeg schrijft „Vecemje Novosti": „Onze jonge spelers hebben dezelfde fout gemaakt als hun geroutineerde voorgangers: vergeten te scoren tegen de veel te sterk verjongde ploeg van de vice-wereldkampioen. Het bleef onduidelijk of de Nederlanders enig belang hechtten aan de reputatie die zij hebben opgebouwd of dat zij de Joegoslaven dermate hebben onderschat dat zij het karwei met hun derde keus dachten te kunnen klaren". Het blad „Borba" schrijft: „Deze selectie was geen schaduw van de illustere formatie van München, waarvan alleen Rijsbergen en Neeskens als veldspelers over waren gebleven. Dit zal echter gauw vergeten zijn. Wat blijft, is de zege van 30". JPolitika Ekspres" schrijft: „De Nederlanders hebben geluk gehad dat zij niet met dubbele cijfers zijn afgegaan" (Van onze speciale verslaggever) voor de eerste keer sinds dertien jaar weer werd geconfronteerd met een ne- BELGRADO - Eén ding heeft Georg derlaag met een verschil van drie doel- Knobel met illustere voorgangers als punten - voor het laatst gebeurde dat Georg Kessler en Frantisec Fahdronc in 1962 in de uitwedstrijd tegen Dene- gemeen: ook na minder geslaagde inter- marken, er werd met 41 verloren in Everse (links) en Overweg snellen toe maar Popivoda heeft lands kost het hem nimmer moeite een een wedstrijd, waarin Jan Jongbloed als aantal positieve punten naar voren te vervanger van Piet Lagarde gedurende al aangelegd om Jongbloed voor de tweede keer te passeren brengen. Ks minuten debuteerde als international In Belgrado maakte hij, hoewel Oranje - op die regel geen uitzondering. BËLGRADO In een tijdsbestek van iets meer dan een maand is het Neder lands elftal afgeschminkt als de natio nale ploeg van wereldformaat. De ne derlaag tegen de zeker niet imponeren de Belgen vormde het begin van een reeks van drie vriendschappelijke inter lands, die zaterdag werd besloten met een niets aan de verbeelding overlatend verlies te^en Joego Slavië, dat niet eens diép in zijn krachtreservoir behoeft te putten om de WK-finalist van het vorig jaar tot een knieval te dwingen. De wedstrijd in Belgrado bevestigde wat eerder in Antwerpen en Frankfurt ondanks het als resultaat acceptabele gelijkspel tegen de Westduitsers al duidelijk was geworden: zonder de rou tiniers, die tijdens het wereldkampioen schap de ruggegraat vormden, is Oranje niét meer dan een middelmatig geheel. Zodra een vedette als Johan Cruyff ontbreekt, komt de aanval niet tot slag vaardige acties en als Wim van Hane gem dan ook nog eens op het midden veld schittert door afwezigheid blijkt ook deze linie niet meer in staat te zijn greep op het spel te krijgen. De balans van de drie interlands, die uit prestige overwegingen beter niet gespeeld hadden kunnen worden, is dan ook erg ontnuchterend: één scha mel winstpuntje, slechte één doelpunt voor en zes tegentreffers. Omdat erg schrijnend is gebleken dat de jonge spelers, van wie Nederlarid het in de toekomst zal moeten hebben, op een enkele uitzondering na (nog) niet in de schaduw kunnen staan van hen, die vorig jaar in West Duitsland tot zoveel opzienbarende verrichtingen kwamen, lijkt de Conclusie gerechtvaardigd, dat Oranje weinig toekomst heeft De ontmoeting met de Joegoslaven kreeg, zoals kon' worden verwacht toen bondscoach Georg Knobel zijn selectie voor Belgrado bekend maakte, een catastrofale afloop. Het krachtsverschil was veel groter dan uit de eindscore zou kunnen worden afgeleid. De brigade van trainer Ante Mladinic was vooral in de tweede helft mild voor de oppositie, die net zoveel voorstelde als die van Hendrik Koekoek in de Tweede Kamer. George Knobel voerde na afloop tal van excuses aan voor Oranje's ondergeschikte rol. Uiteraard memoreerde hij de afwezigheid van een reeks door de wol geverde internationals. .Juist in een jonge ploeg", zei Knobel, „heb je een paar van zulke spelers nodig. De ervaring, die er tegen West Duitsland wel was, hebben we vandaag gemist". Als tweede excuus noemde de bondscoach het ontbreken van wedstrijdritme. „Bij ons is de com petitie al drie weken afgelopen, verschillende clubs trainen al geruime tijd niet meer, terwijl de Joego slaven nog volop bezig zijn". En ook het tempera tuurverschil had volgens Knobel een flinke duit in het zakje gedaan. „Zelfs Neeskens, die toch echt wel iets gewend is, had problemen", vervolgde de technisch directeur van de voetbalbond. „Peter Amtz kon helemaal niet tegen de warmte. Daarom heb ik hem er in de tweede helft ook uitgehaald". Knobel noemde het een positie ve zaak, dat in de vriendschap pelijke interlands tegen België, West-Duitsland en Joegoslavië, verschillende spelers zich had den aangediend als volwaardige internationals. "Van een enke ling kan misschien worden ge steld, dat hij te vroeg is opge steld, maar er zijn toch ook spelers, die hebben bewezen ge schikt te zijn voor het zwaarde re werk. Dankzij deze drie wed strijden heb ik een inzicht ge kregen wat achter de WK-ploeg van het vorig jaar ter beschik king staat We kunnen nu uit gaan van een potentieel van vij fentwintig spelers, die kunnen worden beschouwd als de bloem van het Nederlandse voetbal. Als straits zgn. vaste mensen afvallen ten gevolge van vorm verlies, blessures of leeftijd weet ik op wie ik kan terugval len. Dat is de grootste winst van de reeks, die we nu achter de rug hebben". Als enige Knobel, die in Belgrado eigen lijk als enige van mening was dat de zpge van de Joegoslaven geflatteerd was, doelde voorna melijk op Overweg, Peters, Thijssen, Van Kraay en Vos- maer. "Zij", meende hij, "hebben ge toond, dat ze in het Nederlands elftal kunnen spelen. Het ver moeden dat zij dat zouden kun nen, bestond al voordat we aan deze vriendschappelijke wed strijden begonnen, maar de be wijzen waren nog niet gele verd". Knobels slotconclusie na een reeks van drie duels, die ten opzichte van het buitenland prestigeverlies tot gevolg had den, luidde dan ook: "De basis is breder geworden. Wij hebben er een aantal mensen bijgekre- gen, die volwaardige internatio nals kunnen worden, als ze dat al niet zijn". Al snel maakten de Joe goslaven het eerste doel punt. Savic Is rapper dan de sliding van Rijsbergen en Jongbloed is eveneens kansloos. Knobel: „Toch wil ik de verdedigen niet aanspra kelijk stellen voor die beide treffen. De ergste fouten werden gemaakt op ht middenveld, waar twee keer onnodig balverlies werd geleden". Toch waren Oranje's middenvelders niet de zwak- sten. Johan Neeskens voelde zich op de plaats, waar normaliter Van Hanegem opereert, welis waar niet thuis maar zijn totaalprestatie was desondanks voldoende. Jantje Peters onderstreep te andermaal dat hij een groot talent is en ook Peter Amtz acteerde aanvankelijk verdienstelijk. De problemen lagen dit keer meer in de aanval. Alleen Bobby Vosmaer liet af en toe iets accepta bels zien. In de defensie bereikte Overweg als enige zijn normale niveau. De op voorzetten vaak misgraaiende Jan Jongbloed toonde dat zijn dagen als doelman van Oranje zijn geteld. Schijn Schep zout Omdat Amtz, voor de rust notabene een van de betere, niet wenste te beamen dat hij geen lucht meer had kunnen krijgen, kon Knobels laatste verklaring voor de teleurstellende verrichting met een flinke schep zout worden genomen. Het stond al gauw 2—0 voor Joego Slavië. Eerst scoorde debutant Savic nadat directe tegenstan der Van Rijnsoever afschuwelijk had geblunderd bij een pass van rechtsbuiten Popivoda, die niet werd afgefloten nadat hij Everse op onreglemen taire wijze van de bal had gezet, en even later had Popivoda vrij spel toen Everse na een actie van Savic struikelde: 2—0. Fouten Het gevolg van de beide treffers, die mede konden ontstaan omdat Wim Rijsbergen zich in de rol van libero niet bepaald thuis bleek te voelen, was dat de .gebrekkige organisatie in de Nederlandse de fensie werd gewijzigd. Overweg, als rechtsachter begonnen om de lange Surjak af te stoppen, verhuisde naar het centrum en Van Rijnsoever mocht het op zijn vertrouwde positie proberen. Op de flanken konden de Joegoslaven blijven doen wat ze wilden, ook al omdat debutant Van Mar wijk verzuimde de geregeld opkomende Bul jan af te stoppen. In de tweede helft leken de Nederlanders iets beter tegen de Joegoslaven opgewassen te zijn. Maar dat was slechts schijn. Terwijl Nico Jansen, die Van Marwijk na de rust goed verving, zegge en schrij ven één redelijke kans kreeg (doelman Petrovic stopte de kopbal, waarmee de enige geslaagde actie van Kees Kist werd besloten) moest Jan Jongbloed herhaaldelijk in actie komen. Met een reeks merkwaardige handelingen slaagde de tot aanvoerder gebombardeerde doelman van FC Am sterdam er lange tijd in meer tegentreffers te voorkomen bovendien had hij geluk toen Sujac van dichtbij de blal tegen de lat kopte maar tien minuten voor het einde werd het toch 3—0 nadat Overweg had verzuimd de buitenspelval open te zetten, waardoor Buljan ongehinderd kon oprukken en een niet te missen kans ontstond voor Ivezic, een aanvaller van Vojvodina Novi Sad, die in de slotfase van het oninteressante duel als international mocht debuteren omdat Surjak het wel voor gezien hield. Volgens traditie was er weer een gele kaart voor Nederland. Nico Jansen werd er mee geconfron teerd nadat hij misprijzend gebaar naar een grens rechter had gemaakt Alleen die kaart en de kleur van het tenu hielden zaterdag de herinnering aan het Nederlands elftal van betere tijden levendig. De opstellingen waren: Joego Slavië: O. Petrovic; Buljan, Bogacevic, Ka- talinski (Novotelac), Hadziabdic; Oblak, Muzinic; Popivoda, Savic, Vladic (V. Petrovic), Surjak (Ive zic). Nederland: Jongbloed; Van Rijnsoever, Rijsber gen, Ovetweg, Everse; Peters, Neeskens, Amtz (Otto); Vosmaer, Kist, Van Marwijk (Jansen). TON VAN DALEN Düsseldorp Borussia Mönchengladbach kan menselijkerwijs gespro ken de Westduitse titel niet meer ontgaan. De ploeg van (nu nog) Hen nes Weisweiler won de nitwedstrijd tegen Schal- ke '04 tactisch zeer knap met 3I en heeft met nog twee wedstrijden te spelen een voorsprong van vier punten op Hert- ha BSC (dat vrijdag reeds thuis van MSV Duisburg won). De doel- cijfers van Borussia (80- 39) zijn zoveel beter dan die van de Berlijners (56- 39), dat niets het kam pioensfeest van Borussia meer kan verstoren. Trainer Ivica Horvat van Schal- ke '04 was vol lof over de tegen stander: „Borussia Mönchen gladbach is momenteel de beste ploeg van Europa". Voor 65.000 toeschouwers leed Schalke '04 de eerste thuisnederlaag van het sieozen. Toch was de ploeg vrij wel de gehele wedstrijd in de aanval. De tegenstoten van Bo russia waren echter net als in de UEFA-Cupfmale tegen FC Twente zo uitgekookt dat Schalke '04 het zich zeker niet kon permitteren massaal naar voren te gaan. In de 34e minuut benutte Simonsson een wat om streden strafschop en zes minu ten later verhoogde Bonhof de voorsprong na fraai werk van Heynckes. Vier minuten na de rust scoorde Lütkeböhmert te gen en toen kwam de thuisclub pas goed opzetten. Maar de ver dediging van Borussia hield stand en vier minuten voor het einde maakte Heynckes er zelfs nog 3—1 van. Spanje FC Barcelona heeft de uitwed strijd tegen San Andres voor de achtste finales van het toernooi om de Spaanse beker gewonnen met 2—1. De eerste uitslagen zijn: San Andres-FC Barcelona 1-2, Atle- tico Madrid-Barcelona Atletico 5-0, Malaga-Las Palmas 1-1, Gij- on-Granada 0-0, Orense-Real Madrid 0-0, Real Sociedad-Gur- .gos 3-1, Real Betis-Atletico de Bilbao 0-0, Celta Vigo-Zaragoza 4-2. Anderfecht Anderlecht heeft gisteren in Brussel de Belgische voetbalbe ker gewonnen. In de finale werd FC Antwerp verslagen met 10. Het is een teleurstellende finale geworden voor de ruim 45.000 toeschouwers in het Brusselse Heyselstadion. Anderlecht, dat in de competitie op de laatste dag door FC Antwerp naar de derde plaats werd teruggewe zen, was voor de rust de beste ploeg, maar kon het grote over wicht slechts in één doelpunt uitdrukken. Na een half uur profiteerde André Denul van een blunder in de Antwerpse defensie. In de tweede helft bleef Ander lecht de betere formatie. De Antwerpenaren moesten het hebben van uitvallen en hadden bijna succes met die taktiek. Scheidsrechter Loreaux, die zijn loopbaan afsloot, keurde echter een treffer van Riedl af omdat deze de bal uit een indirecte vrije trap ineens achter Ruiter plaatste. Paul van Himst, die zijn laatste duel voor Ander lecht speelde, mocht na afloop de beker in ontvangst nemen. Anderlecht dat, evenals FC Ant werp, reeds zeker was van deel neming aan het toernooi om de UEFA-Cup, speelt volgend sei zoen in het toernooi om de Eu ropa Cup voor bekerwinnaars. FC Zurich FC Zürich heeft zijn Zwitserse voetbaltitel geprolongeerd. De ploeg verloor weliswaar van Neuchatel Xamax met 41 maar doordat ook Grasshop pers, de enige ploeg, die in pun- tenaantal nog gelijk kon komen, eveneens verloor (2—0 bij Young Boys) werd FC Zürich, met nog twee wedstrijden te spelen, onbereikbaar. Piraeus Olympiakos Piraeus is gisteren voor de, derde achtereenvolgen de maal kampioen van Grieken land geworden. De hoofdstede lijke ploeg eindigde door een overwinning van 1—0 tegen h^t laaggeplaatste Larissa met drie punten voorsprong op AEK, dat doelpuntloos gelijk speelde te gen Ioannina. PAOK Saloniki en Ethnikos zul len in de resterende wedstrijden uitmaken wie naast AEK Grie kenland gaat vertegenwoordi gen in het UEFA-Cuptoernooi. Panathinaikos en Olympiakos Piraeus zullen half juni gaan beslissen wie Griekenland zal vertegenwoordigen in het Euro pese bekertoernooi. Maatregelen De gebeurtenissen die vorige week woensdag hebben plaats gevonden in het Pari j se stadion Pare des Princes, in de omgeving daarvan en la ter in Calais zullen de UEFA nopen maatrege len te nemen. Het is be kend dat in Engeland supporters altijd jeug dige van bepaalde clubs niet in staat zijn zichzelf in de hand te houden. Drank is mees tal de, oorzaak van onbe hoorlijk en agressief op treden. Verscheidene landen op het continent hebben daarvan ook de gevolgen ondervonden, laatstelijk Frankrijk en meer speciaal Parijs. De UEFA overweegt derge lijke vandalen niet meer in staat te stellen kaar ten te kopen. Men du peert daarmee echter wel de goedwillenden, die er zeker ook zijn. Het zou ook mogelijk zijn de betrokken clubs verantwoordelijk te stel len. Er mag toch worden aangenomen dat de be sturen de „vaste fans" kennen. Ze worden al tijd in de stadions ook in Nederland en dat kan zichzelf op dit punt niet vrijpleiten (fans van FC Utrecht en Feyenoord bijv.) bijeengezet en zijn niet zelden met naam bekend. Het zou de clubs verboden kun nen worden aan rad draaiers kaarten te ver strekken, desnoods op straffe van uitsluiting van de club. Er moet iets aan gedaan worden, dat staat vast. Het is trouwens onbegrijpelijk dat stadiondirecties geen maatregelen ne men indien men weet dat vandalen onder het publiek zullen zitten. Liefst foutloos Een groot deel van de tweeduizend bezoekers van de hockeywedstrijd Klein Zwitserland—Am sterdam kreeg bij het betreden van het veld een op het eerste gezicht zeer fraai uitziend boek werkje aangeboden, waarin informatie stond vermeld van de thuis club. Deze keurige geste werd echter voor het grootste deel weer teniet gedaan door het grote aantal fouten in het blaadje. Zo waren zelfs enige namen van de ei gen clubspelers totaal verkeerd gespeld. Bo vendien klopte van de rugnummering nauwe lijks iets, terwijl van HCKZ Irving v^an Nes in het geheel niet bij de opstellingen werd ge noemd. Als een club een gebaar wil maken naar het publiek verdient het aanbeveling 'het zo cor rect en liefst foutloos mogelijk te doen. In de kou De KNAU heeft de ei gen atletiekclubs in de kou laten staan. Op een van de weinige dagen (vier per jaar) waarop de verenigingen hun be ste atleten hard nodig hebben voor de competi tie, zond de bond Neder landse toppers naar het buitenland. Zonder stil te staan bij de afspraak, dat bij een eventueel sa menvallen van de com petitie met belangrijke wedstrijden eerst over leg moet worden ge pleegd met de clublei ding. Het is al te betreu ren, dat de bond niets doet om de clubstrijd al jaren een oninteres sant evenement aan trekkelijker te maken. Het is onbegrijpelijk dat de KNAU zelfs bezig is een „eigen" wedstrijd onmogelijk te maken. Kritiek van Vosmaer BELGRADO - Bobby Vos maer, de aanvaller van AZ'67 nam na afloop geen blad voor de mond. "Dat we zo kansloos hebben ver loren, komt omdat deze wedstrijd volkomen ver keerd was gepland," zei hij. "Interlandvoetbal drie weken nadat de competitie is afgelopen, is natuurlijk onzinnig. Bovendien was er voor de jonge spelers vandaag geen aardigheid aan. Je wilt er natuurlijk het beste van maken, maar daarvoor is het wel nodig, dat er een paar routiniers in de ploeg staan. Hoe kun je nu ervaring opdoen als mensen, die je daarbij kun nen helpen, zo maar ver stek laten gaan".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9