Tussentijdse aanpassing landbouwprijzen nodig" Uitbreiding bloemencultuur in hele gebied Zuidhollandse glastuinbouw Hogere energieprijzen? Dan lastenverlichting Interna tionale HOGE SLAPRUZEN DOOR KRAP AANBOD GROENE VEILINGEN NOG OP VOLLE TOEREN Melkdag Uitspitten boter mag nog niet Produktschap voor pluimvee en eieren verbolgen op ministers MAANDAG 2 JUNI 1975 LEIDSE COURANT 'I PAGINA 7 De aanvoer van glassla is de laatste tijd sterk teruggelopen. Het aanbod van natuur- sla begint op gang te komen, maar het ligt nog aanmerkelijk lager dan vorig jaar. Door het geringe aanbod van sla en de nog steeds grote vraag van West-Duitsland hebben de prijzen zich goed kunnen handhaven. Voor de zware sla wordt gemiddeld 40 cent per krop betaald. Bij een groter aanbod van natuursla zullen de prijzen iets dalen, maar toch aanmerkelijk hoger blijven dan vorig jaar (13 cent per krop). Paprika toe. Er is echter nog steeds een beperkte aanvoer, waardoor de prijzen aanzienlijk hoger liggen dan vorig jaar (nu 1.04 per 200 gr., vorig jaar ƒ0.75 per 200 gr) Op de Nederlandse markt wordt weinig concurren tie van Italiaanse aardbeien ondervonden. Op de West-Duitse markt worden enorme hoeveelheden Italiaanse aardbeien afgezet n.l. ruim 8.065 ton per week. De aanvoer van aardbeien zal toenemen waardoor de prijzen zullen dalen. - toenemen van de aanvoer, vooral van rode paprika's, heeft tot gevolg dat de prijzen voor de rode paprika's gemiddeld met 2 gulden per kg zijn gedaald (van 5.50 naar 3.50). Ook bij de groene paprika's is er sprake van een prijsdaling, maar de prijs ligt gemiddeld nog 1 gulden per kg hoger dan vorig jaar. De paprika's worden naar een groot aantal landen uitgevoerd, West- Duitsland neemt de belangrijkste plaats in. Bij het verder toenemen van het aanbod van groene paprika's, zullen de prijzen zich moeilijk kunnen handhaven. Aardbeien De aanvoer van aardbeien neemt geleidelijk Overige gewassen De aanvoer van radijs is sterk verminderd, waardoor de prijs (41 cent per bosje) zich goed kon handhaven. Het aanbod zal verder afnemen, toch zal dit waarschijnlijk niet van invloed zijn op de prijs. De topaanvoer van spinazie is voorbij, waar door er een sterk prijsherstel optrad vanwe ge 57 cent per kg. naar 1.03 per kg. Door de sterke vraag naar bloemkool en het tijdelijk afnemen van het aanbod, hebben de prijzen zich goed kunnen handhaven. Bij de aubergine-prijzen valt een sterke daling te constateren van gemiddeld 1 gulden per kg. De prijzen variëren van 1.90 (sortering 225/300 gr.) tot 2.50 (sortering 300/400 gr.). Het toegenomen aanbod van bospeen is er de oorzaak van dat de prijs van 1.73 gedaald is naar 1.30 per bos. De komkom- merprijzen ondergaan weinig verandering. De tomatenprijs schommelt nog steeds rond de 10 gulden per kistje van 6 kg. Deze prijs zal zich bij het toenemen van de aanvoer, hetgeen voor de hand ligt, steeds moeilijker kunnen handhaven. Er zijn op een aantal bedrijven nogal wat kwaliteits problemen, namelijk vooral „ster vormige" vruchten. Fruit De aanvoer van meloenen begint op gang te komen. Voor de suikermeloenen varieert de prijs van ƒ4.30 tot ƒ6.30 per stuk. De Ogenmeloenen gaan van ƒ3.30 tot 3.80 per stuk. De Netmeloenen brengen 1,- tot ƒ2.10 per stuk op. Voor Frankenthaler druiven worden gemid delde prijzen van 7 gulden per kg. betaald. De prijs voor de kaspruimen ligt rond de 5.50 per kg. Voor perziken worden prijzen van 0.85 tot 1.80 betaald. De eerste bessen zijn geveild voor 11.90 per kg. Het „Heren kom bij" klonk deze week weer over een hele reeks bloembollenakkers. De groene veilingen draaien nog steeds op volle toeren en de Veilingmeesters en afslagers hadden dan ook druk werk. Het was óók leuk werk, want de prijzen die de kopers in het hoofd hadden waren bepaald niet aan de lage kant. Zo liepen beste partijen Apel doorn nog tot ruim 40.- per bed. Zeer veel belangstelling was er ook voor de zgn. bota nische tulpen. De gewilde Tulipa preastans Fuselier bijvoorbeeld ging van de hand voor 230.- per bed. Tulipa chrysantha zagen we verkopen voor 135.- per bed en Tulipa pulchella violacea voor ruim 500.- per bed. Voor narcissen toonde men aanmerkelijk minder belanstelling, terwijl ook de prijzen voor hyacinten geen aanleiding tot jubelkre ten gaven. Tweejarige Pink Pearl voor 90.- en éénjarige l'Innocence voor 85.- per bed om maar een paar voorbeelden te noemen. Intussen vraagt men zich in kringen van de handel wel af of die vriendelijke prijzen die in de groene veilingen worden besteed, wel verantwoord zijn. Men wijst op het feit dat de kwekers na enkele warme dagen waarin het door de felle noordoostenwind fel droog de, als het ware op bestelling weer koel weer hebben gekregen, terwijl de weerprofeten in De Bilt de mogelijkheid op regen niet uitge sloten achtten. De berichten over op komst zijnde lage drukgebieden met de onvermij delijke dalingen van temperatuur en de al even onvermijdelijke buien zijn door de bollenkwekers met instemming beluisterd. De tulpen blijven best op kleur, al zitten ze niet overmatig best aan de wortel en voor de massasoorten als Apeldoorn, Golden Apeldoorn en andere Darwin-hybriden heb ben we nog maar een weekje van dit weerty pe nodig en de oogst is binnen. De handel voor levering in juli is voor de export dan ook wat gemakkelijker gewor den. Er worden heel wat koopbriefjes ge schreven. De kwekers willen nu wel verko pen en als gemiddelde prijs voor twaalven van Apeldoorn ziet men nu 7.- per 100 genoteerd, terwijl twaalven van Golden Apeldoorn voor 7.50 per 100 worden ver kocht. Als men nu rekent dat Apeldoorn groen geveild 40.- per bed doet, dan moet men uit zo'n bed heel wat leverbaren kun nen rapen wil die prijs er met winst uitko men. Aan de ene kant is het gelukkig dat de kwekerij nu wel geneigd is te verkopen, want anders zou er in de komende weken te veel aanbod komen en dat zou tot gevolg kunnen hebben dat de prijzen onder druk zouden komen te staan. Inmiddels weet nog altijd geen sterveling hoeveel bollen de export straks zal nodig hebben. De exporteurs op Amerika die op hun basis zijn teruggekeerd hebben in ieder geval goede zaken gedaan, in Scandinavië is evenmin slecht verkocht en de laatste maanden zijn er ook uit Duitsland aardige orders binnengekomen. Aannemende dat de bollen deze zomer niet „over de mand zullen lopen", behoort een normaal seizoen met redelijke prijzen zeker niet tot de onmogelijkheden. Maar in het bollenvak zijn al zo vaak onwrikbaar lijken de theoriëen aan scherven gegaan, dat we ons maar niet al te vast op prognoses willen vastpinnen. Leidschendam Mevrouw Van Hekke uit Weert kreeg in de zuivelkeuken te Leid schendam een grote koperen melkkan met een chèque van 250 gulden als prijswin- nares van de landelijke fina le van de Internationale Kookwedstrijd die in het ka der van de Internationale Melkdag is uitgeschreven. De eerste prijswinnares treedt op 30 september met de winnaars van de andere vijf deelnemende landen aan in een van de zes daarvoor ingerichte keukens in het Congresgebouw in Den Haag. Deze eerste culinaire, twee uur durende, show wordt omlijst door het op treden van bekende arties ten en wordt door de KRO opgenomen en later uitge zonden. VOORZITTER CMC-MELKUNIE: DEN HAAU - Ken tussentijdse aanpassing van de EEG-land- bouwpri jzen is nodig. Dat vindt de heer A. van Leeuwen, voor zitter van het bestuur van de coöperatieve melkcentrale CMC en voorzitter van de raad van commissarissen van CMC-Melk- unie. In vijf jaar tijds zijn de opbrengstprijzen voor de vee houders met 28 procent, de prij zen der produktiemiddelen ech ter met 53 procent zijn geste gen. Dit moet wel tot grote spanningen leiden, temeer nu men kan zien dat de aanpassin gen van de EEG-landbouwprij- zen, die er dit voorjaar zijn gekomen, in werkelijkheid niet worden gehaald. En dat terwijl het Landbouw-Economisch In stituut heeft becijferd, dat on dernemers op grote melkvee houderijbedrijven in 1975/76 een geringere arbeidsopbrengst zullen hebben dan de loonkos ten volgens cao van een vakar beider op dergelijke bedrijven. „Voor derden", zo meent de heer van Leeuwen, „ontstaat door de huidige gespannen si tuatie een klimaat om het lid tegen zijn eigen coöperaties op te zetten. Maar die coöperatie kan juist nu haar mogelijkhe den uitbuiten op het gebied van voorlichting, service, kwaliteits begeleiding en financiering". Kritiek heeft de voorzitter op „de kleine groepjes Wageningse studenten, zich „boerengroep" noemende", die zijns inziens de coöperatieve gedachte onder mijnen door op de spanningen onder de leden te spelen. Melkvreemd vet De heer van Leeuwen is voor tegen de verwerking van „melk vreemd" vet in zuivelprodukten. Dat is niet in het belang van de Nederlandse veehouder, maar in het produktschap voor zuivel hebben vertegenwoordigers van particuliere handel en industrie er wel voor gestemd. Verder meent de voorzitter dat een gezonde politiek op de con sumptiemelkmarkt wordt door kruist doordat verschillende onernemingen elkaar daar voor de voeten lopen. De recente sa menwerking tussen CMC-Melk- unie en de Coöperaties Coberco, Domo en Noord-Holland noem de hij een 'stap in de goede richting om tot gezondere ver houdingen te komen. Drs. C. Timmer, directeur van CMC en Voorzitter van de raad van bestuur van CMC-melkunie b.v., acht het onbevredigend, om niet te zeggen onrechtvaardig", dat een bevolkingsgroep die ver antwoordelijk is voor de pro- duktie van primaire levensbe hoeften als melk voortdurend een te laag inkomen blijft ont vangen als gevolg van onvolko menheden in het marktmecha nisme en onvoldoende hanteren van correcties daarop. „Zo min als het rechtvaardig is een cao- loon te laten dalen bij een tijde lijk overschot aan arbeidskrach ten, zo min is het ook rechtvaar dig alle veehouders een te lage opbrengst voor hun arbeid in hun melkprijzen te betalen, wanneer er een tijdelijk over schot is van de door hen gepro duceerde produkten". Dat de nationale overheid eind vorig jaar besloot de consump tiemelkprijs onder zekere voor waarden vrij te laten acht drs. Timmer een wel laat genomen, maar toch verstandig besluit „Wij zullen van deze vrijheid een verantwood gebruik ma ken". „Ook de CMC", aldus drs. Tim mer, „ondervindt de terugslag in conjunctuur. Met dat gege ven zal men zo meten sturen dat men een goede koers blijft varen. In de consumptiemelk markt betekent dat verdere uit breiding van de samenwerking met Coberco, Domo en 'èoopera- tie Noord-Holland." Begrip heeft drs Timmer voor het van de kant van de vakbe weging geopperde idee, via de PBO tot een zekere investe ringsafstemming in de bedrijf stak te komen. Men wil hierdoor overcapaciteit onverantwoorde prijsconcurrentie en onverant woord leed voor werknemers voorkomen. Drs. Timmer ziet echter niet goed hoe een pu bliekrechtelijk orgaan, zonder zelf de verantwoordelijkheid voor de rentabiliteit van onder nemingen of het uitblijven daar van te kunnen overnemen, rege lend zou kunnen optreden. Drs. Timmer vraagt zich af of het zoeken naar arbeidsbespa rende investeringen wel in het huidige tempo door moet blij ven gaan. Dat vermogensaanwasdeling voor de ondernemingen in de coöperatieve zuivelindustrie reële betekenis zou kunnen heb ben kon hij zich niet voorstellen, zolang het inkomen van de Ne derlandse veehouderij beneden het CAO-loon ligt. LTB-kring WESTLAND: DE LIER - De Kring Westland van de L.T.B., is van mening, dat stijging van energieprijzen in de glastuinbouw alleen bij te houden is als de inkomensont wikkeling in deze sector dit toestaat „Worden we toch en tegen onze wil geconfronteerd met hogere prijzen, dan zal er elders voor onze sector compen satie moeten worden gevon den", aldus het bestuur van de kring in een rondschrijven aan de leden. Behalve aan de ener gieprijzen wordt in deze brief ook de aandacht gevestigd op de legalisering van illegale ar beidskrachten in de glastuin bouw. Het kringbestuur acht lastenver lichting van groot belang, maar dan zodanig dat de dreigende lastenverzwaringen enigszins kunnen worden opgevangen. In dit verband wordt vooral ge dacht aan een goedwerkend re ferentieprijzensysteem voor de 'kasgroenten (paprika), aan een derdelandenbeleid voor de sier teelt, zodat dit zoden aan de dijk zet, aan flinke subsidies op energiebesparende investerin gen en aan het op peil brengen van het aantal voorlichters. Een en ander houdt nauw ver band met de eisen in „Brussel" om de prijs van het aardgas gelijk te trekken met die van de gesubsidieerde olieprijs. „Ons beleid is er in eerste instantie op gericht de Nederlandse over heid te bewegen tot een zo „kaal" mogelijke olieprijs, voor zover de Brusselse maatregelen en bepalingen dat toestaan". Ten aanzien van de uiteindelij ke hoogte van de aardgasprijs dient naar de mening van het LTB-kringbestuur rekening te worden gehouden met het va strecht voor grootgebruikers, met de gepleegde of nog te ple- De LTB-kring Westland raadt haar leden aan uitsluitend met legale arbeidskrachten te werken nu de illegale gastarbeiders „wit" gemaakt kunnen worden. gen investeringen ten behoeve van omschakeling, terwijl even eens de continuering van het door de overheid voorgestane omschakelingsbeleid in de vast te stellen aardgasprijs tot ui ting moet komen". Ten aanzien van het legaliseren van illegale buitenlandse ar beidskrachten is ook door de L.T.B. kring Westland veel werk verzet, resulterend in de rege ling waarbij tot 1 november ille gale gastarbeiders „wit" ge maakt kunnen worden. Het blij ven doorwerken met illegalen wordt door het kringbestuur ten sterkste ontraden. RIJSWIJK Zal het „uitspitten" van boter, het schap een ontwerp-verordening zullen opstellen uit vaatjes of iets dergelijks verkopen van onver- waarin voorwaarden worden genoemd waaronder pakte boter, worden toegestaan? Het bestuur van het mag. Maar daarmee is het nog niet zeker dat net produktschap voor zuivel in Rijswijk heeft het uitspitten echt mogelijk zal worden, besloten dat dagelijks bestuur en bureau van het V. S. L. van Reisen voorzitter van KOV-sectie agrarisch onderwijs LEIDSCHENDAM - De heer J. S. L. van Reisen, directeur van de R.K. Lagere Tuinbouwschool aan de Leidschendamse West- vlietweg, is in Wageningen, op de landelijke vergadering van de Katholieke Onderwijzers Vereniging (K.O.V.) tot voorzit ter van de sectie agrarisch on derwijs gekozen. De heer Van Reisen, die al vele jaren bestuurslid was van de K.O.V. voor het agrarisch on derwijs in Noord- en Zuid-Hol land, volgt daarmee de heer De Jong uit Vleuten op, die deze functie de afgelopen acht jaar heeft vervuld, maar om gezond heidsredenen afscheid moest ne men. De heer Van Reisen zal zich als landelijk voorzitter van het K.O.V., sectie agrarisch on derwijs, vooral gaan bezig hou den met de vernieuwing van het beroepsonderwijs, waarbij ook de mogelijkheid tot vorming van een zogenaamde midden school uitputtend zal worden onderzocht. Het werk in het agrarisch onderwijs heeft de heer Van Reisen volgens zijn zeggen altijd na aan het hart gelegen. ZEIST Het produktschap voor pluimvee en eieren is verbolgen op de ministers van landbouw en van volksgezondheid. Anderhalf jaar geleden heeft het de ministeries al gevraagd om een regeling in verband met het in werking treden van de Duitse eiprod uk ten- verordening op 27 mei 1975. De exporteurs van eiprodukten weten nog steeds niet, welke overheidsinstantie, de keuringsdienst van waren of de veterinaire dienst, zich gaat belasten met de uitvoe ring van de nieuwe voorschriften en de afgifte van de noodzakelij ke certificaten. „Onvoorstelbaar", zo vindt produktschapsvoorzitter T. J. Mellema. „En dit komt dan nog bij de al slechte prijzen en de moeilijke afzet op de Duitse markt". Ook over de kosten bestaat nog geen enkele zekerheid. De heer Mellema veronderstelt, dat de verant woordelijke beleidsinstanties het niet met elkaar eens kunnen worden. Tot en met eind april heeft Nederland voor 370,7 miljoen aan pluimveehouderijprodukten uitgevoerd. Hoewel de uitvoer van eieren en slachtpluimvee in april groter is geweest dan in april 1974, vertoont de export over de eerste vier maanden van dit jaar nog steeds een achterstand van ruim 30 miljoen (7,8 pet) ten opzichte van de overeenkomstige periode van vorig jaar. De eierprijzen vertonen op het ogenblik weer een sterk dalende tendens. De exportprijzen zijn gezakt van 13,50 13,75 per 100 stuks Inaken daarvan is volgens de heer Mellema de onzekerheid over bet toekomstig restitutiebeleid van „Brussel". De toekomst ziet er niet al te rooskleurig uit. Want hoewel in alle EEG-landen de produktie wordt beperkt, vormt Frankrijk een uitzondering. Dit land heeft in het eerste kwartaal van dit jaar 12,5 pet meer broedeieren ingelegd. Zeer merkwaardig, aldus de heer Mellema, aangezien dit land voorop loopt om bij de Europese commissie aan te dringen op gemeenschappelijke produktieregelin- gen. Op de slachtpluimveemarkt is op het ogenblik sprake van een zekere prijsstabillsatie. OMZET CCWS STEEG MET 27 MILJOEN HONSELERSDIJK In de eerste vier maanden van dit jaar is de omzet aan de coöperatieve Centrale Westlandse Snijbloemenveiling te Honselersdijk in vergelijking met dezelfde periode van het vorig jaar, met bijna 27 miljoen gulden gestegen tot ruim 122 miljoen gulden. Mede aan de hand van deze omzetcijfers, valt een uitbreiding van de bloemencultuur te constateren in het Westland. Eenzelfde verschijnsel doet zich voor binnen het hele gebied van de Zuidhollandse glastuinbouw, waarin on der meer Rotterdam, Pijnacker, Leiden en omgeving is begrepen. Uit een beschouwing van het proefstation te Naaldwijk blijkt, dat verwachtingen inzake een stabilisering van de groente en bloemencultuur in genoemd gebied, nog steeds niet in vervulling zijn gegaan. Dit wordt mede veroorzaakt, doordat de meeste bloemen vlot worden verkocht. In verband met dit alles zijn de laatste weken besprekingen gevoerd met be- drijfsvoorlichters en bloemenkwekers, voor het geven van zoveel mogelijk infor matie. Gebleken is hierbij, dat de factor arbeid in de nieuwe teeltsituatie wordt onderschat. In evenwicht Het pakket snijbloemen zoals dat thans wordt aangeboden, schijnt redelijk in evenwicht te zijn, maar verstoring daar van kan tot scherpe prijsdalingen leiden. De vaste arbeidskem in de bedrijven dient groter te zijn bij overschakelen op bloementeelt. Overschakelen op bloementeelt kost veel geld, zodat er aanzienlijke investeringen gedaan moeten worden. In het Zuidhol lands Glasdistrict werd in 1974 een be drag van ruim 90 miljoen gulden in de bedrijven gestoken met hulp van het Borgstellingsfonds en Rentesubsidie-re geling. Voor subsidie ten behoeve van Cultuur technische werken, blijkt bij ongeveer 2000 tuinders in het gebied belangstelling te zijn. Daarmee zal ruim 40 miljoen gulden aan investeringen worden ge moeid. Voor de laatste nieuwe regeling op 24 april voor subsidie op bouwwerken, werden voor 1 mei door 200 bedrijven reeds aanvragen ingediend tot een be drag van 9 miljoen gulden. Het overgrote deel hiervan is afkomstig uit het Zuidhol lands Glasdistrict, zo deelt het orgaan van het proefstation te Naaldwijk mee.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7