VVD daagt AR én PvdA uit PPR blijft kabinet zeer kritisch volgen Onlusten Salisbury: lldoden, 15 gewonden Conflict leidt tot ontslagen bij Novib Qmiè&Qowtant Portugal wil in NAVO biij ven Koffie flink goedkoper Defensie is geen partijpolitieke CIA Linkervleugel Vara legt het af tegen de verenigingsraad MAANDAG 2 JUNI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Welgemikt Wat In Amerika tot een rage lijkt uitge groeid, beleefde za terdag in Engeland een wereldkam pioenschap: het taartgooien. Zoals de Amerikaanse leus „pie in the eye" el doet ver moeden: de meeste punten zijn te win nen met een doel treffend schot mid den in het gezicht van de tegenstan der. Het ging er lus tig aan toe; de wa pens waren zacht en nat, en de scho ten welgemikt. De vreugde was weder zijds: alleen van sommige gezichten was duidelijk af te lezen wie de win naars niet waren. SALISBURY (Reuter) - De Rhodesische politie heeft giste ren bij ongeregeldheden in Sa lisbury elf negers doodgescho ten en vijftien gewond, zo heb ben officiële kringen meege deeld. In de ochtend waren aanhan gers van twee concurrerende groeperingen, de „Zimbabwe African National Union" (ZA- NU) en de „Zimbabwe African Peoples Union" (ZAPU), slaags met elkaar geraakt bij het gebouw waar leden van de overkoepelende Afrikaanse Nationale Raad (ANC) bijeen waren voor het bespreken van het ultimatum van premier Ian Smith, die wenst dat de ANC deelneemt aan een con stitutionele conferentie. De po litie maakte met hulp van hon den een eind aan de rellen en sloot de wijk waar de ANC vergaderde af. Later laaiden de ongeregeldheden echter weer op, waarop de politie het vuur opende. Volgens genoemde kringen Later in de avond ontstonden nieuwe ongeregeldheden in twee andere wijken aan de rand van Salisbury. Volgens de politie gooiden negers daar bij stenen naar auto's, terwijl ook winkels werden geplun- "derd. De politie opende op nieuw het vuur. Het totaal aantal doden van de hele dag werd daarmee elf en het aan tal gewonden vijftien. Nederland gordt zich DRIEBERGEN De Ne derlandse automobilist was gisteren voor het eerst wet telijk verplicht de autogor del om te doen, tenzij de auto dateert van voor 1 ja nuari 1971. Maar de rijk spolitie deelde gisteren nog geen bekeuringen uit als men zich niet aan de ver plichting hield. „Men moet nog even op de regel inspe len, zo meent men in Drie bergen. Wel werd een aan tal auto's aangehouden en de inzittenden kregen de raad de gordel om te snoe ren. De Porschebemanningen hebben de instructie de eer ste weken de kat alleen nog maar uit de boom te kijken. Verwacht wordt echter dat de automobilist het nut van de gordels wel zal inzien. De rijkspolitie gaf wel toe dat controle moeilijk zal zijn, vooral bij mensen die een heupgordel dragen. Die zijn van buitenaf niet te zien. Maar de politie hoopt dat men het levensbelang van het dragen van gordels zal inzien. BRUSSEL De Portugese re geringsleider generaal Vasco Goncalves heeft bevestigd, dat zijn land in de NAVO wil blij- Op een persconferentie zei de generaal, dat de beweging van de strijdkrachten in Lissabon deze politiek steunt. Goncalves sprak er zijn verwon dering over uit, dat de ontwik keling in zijn land zoveel beden kingen binnen het NAVO-bond- genootschap had opgeroepen, hoewel de beweging van de strijdkrachten het Portugese fascisme ten val had gebracht en een einde had gemaakt aan een koloniale oorlog. Volgens Goncalves heeft elk land zijn eigen weg naar het socialisme. In Portugal zijn invoerrechten tot 30 procent ingesteld op een lange lijst goederen, met het doel het slinken van de goud en deviezenreserves van het land tegen te gaan. Kamerdebat opvolger Starfighter (Van onze parlementaire redactie) DEN RAAG Donderdag zal de VVD tijdens het debat in de Tweede Kamer over de vervanging van de Starfighter voorstellen om niet 84 straaljagers van het type F-16 aan te schaffen, maar 102. Dat deelde fractievoorzitter Wiegel zaterdag mee op de ledenvergadering van zijn partij. Wiegel voegde daaraan toe geheel te handelen in de geest van de ARP, die ook wil dat er meer dan 84 straaljagers worden aangekocht Fractievoorzitter Aartjes kan Overieens is het nog ein vraag ons voorste! steunen aldus Wie- 0[ he, debat donderdag ka° gel. „We kunnen donderdag zien doorgaan. Het kabinet heeft aan wie er schippert met de veilig- de van de F-16 immers de nr «Tv vf j t A r>. voorwaarde verbonden, dat de Wiegel herhaalde dat als de Pv- andere Europese kandida- dA-fractie met een motie komt ten ook voor dit toestel kiezen. waarin de aankoop van 84 vlieg- België heeft dat tot op heden TT a wordt n0g njet gedaan. De Belgische VVD"^ra^1.e deze minister van Defensie, Vanden steunen. Fractievoor- Boeynants is zaterdag naar de K Thijn hoopt m zijn y.S. vertrokken, waar hij van- f uW i aT daag gesprekken zou hebben iT" „TJvT" met de minister Schlesinger van Defensie. tegenover zijn radicale achter ban verdedigen. Als zo'n motie van Van Thijn ertoe zou bijdra gen dat het kabinet-Den Uyl verdwijnt, dan wil de WD daar zeker aan meewerken, zei Wie gel. Hij wees de beschuldiging van Aantjes van de hand dat de WD uit opportunisme de veilig heid van het land op het spel zet „Je moet maar durven", riep Wiegel. De belangrijkste re geringsfractie, de PvdA, knaagt aan de defensie en het is de heer Aantjes die in belangrijke mate ervoor verantwoordelijk is dat de PvdA nu in de regering zit. Niet aan de PvdA maar aan de WD zal het te danken zijn als er in het parlement een meerderheid is voor de aankoop van de F-16," aldus Wiegel. Busongeluk Bij Midnapoer in West-Bengalen zijn twee auto bussen frontaal met elkaar in botsing gekomen. Vijftien inzit tenden zijn daarbij gedood en honderd gewond. Actie De „democratische jun ta", een ondergrondse organisa tie in Spanje van communisten, socialisten en gematigden, heeft opgeroepen morgen, woensdag en donderdag te beschouwen als „dagen van strijd voor de bur- gelijke vrijheden". Donderdag moet het hoogtepunt van de ac tie vormen, met stakingen in allerlei vormen. DEN HAAG Een conflict in de leiding van de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand (Novib) heeft ertoe ge leid dat twee van de zes be stuursleden zijn afgetreden, dat een van de twee directeuren, de heer G. J. van Vlijmen, van zijn taak als leider van de ontwik kelingsprojecten is ontheven en dat de adjunct-directrice me vrouw H. J. M. Nuijens, die de leiding had over de administra tie en financiële zaken, is ont slagen. De overgebleven direc teur S. J. Theunis heeft de gehe le leiding op zich genomen. Het conflict ging over de doel- sjjelling van de Novib. De heer Theunis acht de matschappelij ke hervorming in ITederland ten aanzien van het oitwikkelings- werk het belangrijcste doel. De anderen achten dit ook belang rijk, maar zij vinlen dat het eigenlijke ontwilkelingswerk niet op de achtergnnd mag ra- Mevrouw Nuijens :egt dat de onenigheid is ontstian doordat de heer Theunis herhaaldelijk uitgaven deed vooi vormings werk in Nederland die niet op de begroting voorkvamen. Zij vreest dat daarmee de gelden die voor ontwikkeliigswerk in de Derde Wereld txstemd wa ren in het gedrang konen. Ter gelegenheid van het 25-jarig priesterschap van bisschop Bluyssen van Den Bosch werd gistermiddag in en om de Sint Jan een manifestatie gehouden. Er werd door kinderen onder anderen een demonstratie bisschop Bluyssen wilde het AMSTERDAM De winkel prijs voor koffie gaat in de loop van deze week met tien cent per pak van 250 gram omlaag. De verlaging is volgens Douwe Eg berts een gevolg van ontwikke lingen op de wereldmarkt Douwe Egberts verlaagt met in gang van woensdag de prijzen van al haar merken Albert Heijn doet dit ook woensdag, behalve voor het merk "Rabat", waarvoor de consument zeven cent minder per pak van 250 gram behoeft te betalen. Van Nelle brengt met ingang van donderdag haar prijzen met tien cent omlaag, uitgezonderd voor het merk "Prisma", dat zeven cent goedkoper wordt. Een woordvoerder van Nie- meyer kon nog niet zeggen of dit bedrijf zijn prijzen ook gaat verlagen. "Ik weet het niet, het is een verschrikkelijke verla ging", zo zei hij. (Van onze parlementaire redactie) Nijmegen De Politieke Partij Radikalen zal het kabinet-den (Jyl blijven steunen, maar het wel zeer kritisch blijven volgen. Dit voorstel van het partijbestuur werd door een grote meerderheid goedgekeurd, omdat „een breuk met het kabinet op dit moment niet wenselijk is". Zes leden van het partijbestuur wilden ech ter met het kabinet breken. Van de Kamerle den stond alleen P. van Gorkum achter dit voorstel. Hij zal de consequentie trekken uit de houding van de grote meerderheid bin nen de P.P.R. en na het zomer-reces gaan optreden als buitenparlementair kamerlid. Wat dit precies inhoudt zal hij tz.t nader toelichten. Ondanks de grote meerderheid van P.P.R.- leden die het kabinet-Den Uyl wil blijven steunen heeft de partij er toch de nodige bedenkingen tegen. De door de meerderheid aangenomen resolutie over de steun aan deze regering betekent niet, dat zij te allen tijde op de P.P.R. zal kunnen blijven reke nen. Een motie werd bijvoorbeeld aangeno men, die verwacht, dat de P.P.R.-kamerle- den tegen de aanschaf van de F. 16 zullen stemmen. Het aktiecentrum Den Haag kreeg op het congres een nederlaag te verwerken inzake het spreidingsbeleid van de regering. Het aktiecentrum had door middel van een mo tie tot uitdrukking willen brengen, dat het spreidingsbeleid veroordeeld moest worden. Staatssecretaris Van Huiten toonde zich hierover zeer verontwaardigd, sprak zelfs van een „smerige streek om het congres op het laatste ogenblik met deze motie te over vallen". Den Haag trok hierna de motie onder protest in. Voorzitter reserve-officieren: AMSTERDAM (ANP) - „Dcfcn- op de jaarvergadering van zijn sie is beslist geen partijpolitie- vereniging. Hij zei het „ongeloo- ke zaak. Wij menen dat dit onze flijk laf' te vinden dat het kabi- hele democratische samenlevng net-Den Uyl onvoldoende geld aangaat. Indien men verdedi- voor adequate defensie-inspan- ging noodzakelijk vindt, dan ning overheeft en de opvatting zal men ook voldoende finan- huldigt dat de buren het werk ciële middelen ter beschikking moeten stellen. Bij de toene mende welvaart verdwijnt de moeten doen. „Dit gens ondanks het feit dat wij hier in Nederland buren altijd bereidheid tot zelfverdediging, precies kunnen vertellen hoe zij Zo ontstaat er een voedingsbo- hun zaken moeten regelen. On- dem bij uitstek van tweedracht dermijnen van het moreel' Dit heeft zaterdag de heer H. W. F. Scholte, algemeen voorzitter van de Algemene Vereniging van Nederlandse Reserve-offi cieren, in Amsterdam beetoogd het zaaien begrijpelijk dat zo'n kleine voor het on- groep nieuw-linkers zo'n meer dan evenredige invloed heeft. Komt dat omdat ze zo militant zijn, of zijn ze beter getraind in methoden die in dictaturen op geld hebben gedaan en nog op geld doen?", zo vroeg hij zich af. Verstandig uitstel VEEL VOOR EN WEINIG TEGEN valt er in te brengen tegen minister Van Kemenade's beslissing om de tweedaagse leerplicht voor 17-jarigen uit te stellen. Voor ons geeft daarbij dan doorslag, dat er nog altijd geen zinvolle inhoud beschikbaar is voor de vorming en instructie die aan werkende jongeren gegeven zou kunnen worden. De minister heeft terecht menig vormingsinstituut verweten, dat het t.a.v. het partiële onderwijs tekort schiet als het erop aan komt zich programmatisch op een zakelijke (lees: concrete) manier te presenteren. ONS STANDPUNT IS STEEDS geweest, dat het veel beter zou zijn vanaf de basis zo te werken met de onderwijswetgeving, dat binnenkort de leerplicht full-time verlengd wordt en dat zorgvuldig nagegaan kan worden, wat er dan nog na het beëindigen van de leerplichtige leeftijd kan gebeuren. Minister Van Kemenade mikt kennelijk op een systeem waarvan de bovenschool en een volledige leerling-status het fundament vormen. Over de bovenschool kan pas geoordeeld worden, wanneer de plannen hiervoor op het departement afgerond zijn en openbaar gemaakt kunnen worden. Als daarnaast aan jongemensen die op een bedrijf verdere oplei ding krijgen een program kan worden gegeven, dat niet uitsluitend beroepstechnisch is, maar ook voldoende aandacht besteedt aan vormende elementen is er al veel bereikt Lukt het een en ander niet dan zal gedacht moeten worden aan het alternatief van een nieuw type school voor voortgezet onderwijs, dat afgestemd is op de jongeren die niet op een voor hen juiste manier bij de bestaande instituten kunnen worden ondergebracht Minstens tot hun 17de jaar. Weeroverzicht DE BILT De eerste dagen van Mim. temp.: omstreeks 7 graden juni, de zomermaand, zullen Max. temp.: omstreeks 14 graden niet erg zomers aandoen. Wel is- Kans op een droge periode van waar kwam vandaag een einde minstens 12 uur:80 procent aan de al dagen doorstaande Kans op een geheel droog etmaal: noordenwind, maar dat gebeur- 50 procent, de op de nadering van een uit Usland afkomstige depressie. Dit lagedrukgebied lag vanmor- A/mUrrdam bew. u os gen boven Schotland en zal De Bilt over of dicht langs ons land naar het zuidoosten koersen. Eindhoven Daarbij zal het enige tijd rege- R^u^dam In Zuidoost-Europa is het volop zomer. Het is er overwegend zonnig en de temperaturen ko men er dagelijks in de buurt van de dertig graden. Bijna overal elders op het continent is het aanzienlijk koud voor de tijd van het jaar. Veel verbetering in dit opzicht is voor ons nog niet weggelegd. Na de passage van de depressie zal zich waarschijnlijk opnieuw een noordelijke circulatie in stellen met aanhoudend te lage temperaturen. Vooruitzichten voor woensdag: Aanhoudend koud, maar min der extreem lage minimumtem peraturen. Eerst nog buien, later meer zonni ge perioden. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor woensdag: Aantal uren zon: 2 tot 12 De gepensioneerde Amerikaanse generaal Edward Lansdale heeft verklaard dat hij op bevel van wijlen president Kennedy plannen heeft ontwikkeld om de Cubaanse premier Castro uit de weg te rui men. Die plannen omvatten niet alleen een moordaanslag, maar ook een poging tot het opzetten van een tegen Castro gerichte re volutie. gebruikte onderwereld SACRAMENTO De Ameri kaanse inlichtingendienst CIA heeft zich verlaten op vier on derwereldfiguren bij het verza melen van inlichtingen die no dig waren ter voorbereiding van de mislukte invasie in de Var kensbaai van Cuba in 1961, zo heeft de krant Sacramento Bee in zijn zondagseditie gemeld. De vier mannen, allen voormali ge leiders van gokhuizen in Ha vanna, hadden 750.000 dollar op Cuba begraven toen zij voor Fidel Castro vluchtten en had den er daarom belang bij dat de Verenigde Staten een invasie zou plegen om hem te verdrij ven, aldus het blad. In ruil voor hun hulp, was de gangsters beloofd dat zij onge hinderd hun begraven geld zou den mogen ophalen, zo wist de Bee te melden. Ontslagen Burgemeester Abraham D. Be a me heeft op dracht gegeven deze week ont slagbrieven te zenden aan bijna de helft van de 37.315 gemeente ambtenaren, die in het kader van zijn crisisbegroting van 11,9 miljard dollar moeten verdwij- Vijf tunnels onder Suezkanaal CAIRO (Reuter/AFP) Presi dent Sadat zal vrijdag de eerste steen leggen voor de eerste van vijf tunnels die onder het Suez kanaal zullen worden gebouwd. Dit is zondag in Cairo bekend gemaakt Donderdag zal het ka naal weer voor de scheepvaart worden opengesteld. De vijf tunnels zullen het schier eiland Sinaï met de rest van Egypte verbinden. De kosten worden per tunnel geraamd op 25 tot 30 miljoen pond (ongeveer 150 tot 180 min). De tunnels die circa 45 meter in doorsnede worden, zullen ruimte bieden aan een weg, een spoorweg en waterleidingbuizen. De bouwtijd zal anderhalf twee jaar per tunnel bedragen. N.C.W. wil minister van middenstand RIJSWIJK (ANP) De voorzit ter van het Ned. Christelijk On- dememersverbond de heer H. de Mooy, heeft vandaag op een vergadering van de 25-jarlge Bond van Christelijke Slager spatroons verklaard, dat de middenstand bij de eerstvol gende kabinetsformatie een ei gen minister moet krijgen. Om de andere departementen werkelijk deelgenoot te maken van de problematiek van het midden- en kleinbedrijf is het nodig dat een minister niet een staatssecretaris, omdat deze geen deel uitmaakt van de mi nisterraad wordt belast met de aangelegenheden van het mid den- en kleinbedrijf. Arrestaties brandstichting Paramaribo PARAMARIBO (ANP) De politie van Paramaribo heeft thans achttien personen aange houden die ervan verdacht wor den betrokken te zijn geweest bij de brandstichtingen of de pogingen daartoe, die deze maand in de Surinaamse hoofd stad en de districten plaatshad den. (Van onze radio- en tv-redaktie) bevolking wendt. Hiermee werd de progressieve elementen in de Hilversum De linkervleugel in de VARA heeft het voorlopig verenigingsraad voor een deel de wind uit de zeilen genomen, moeten aflegen tegen de verenigingsraad, die zaterdag na uitvoeri- De verenigingsraad voelt weinig voor het voeren van sociale aktie ge discussies in een amendement liet vastleggen, dat de VARA door de omroep. Aan dit amendement lag een nota ten grondslag, zich in het algemeen moet richten tot het gehele Nederlandse volk. die aan de verenigingsraad was voorgelegd en waarin werd gepleit In dit amendement staat echter ook, dat het gewenst en nodig voor het bereiken van een zo groot mogelijk publiek, kan zijn, dat de VARA zich tot een bepaalde groep van de Aan het hoofdbestuur van de VARA werd opgedragen na te gaan i NW zich met dit standpunt kunnen vereni- in hoeverre PvdA gen. Voorzitter Kloos had eerder in zijn toespraak laten weten, dat de meest progressieven in de PvdA niet onwelwillend staan tegenover de linkervleugel in de VARA, maar dat zij het niet willen laten aankomen op het stichten een nieuwe omroep. De VARA wil alles doen om splintergroepen te voorkomen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5