Allerlei(ds) Stichting bereidt geheimzinnig bouw van zwembad voor De Leidenaar is ontevreden over gebrek aan inspraakmogelijkheden Leiden heeft wereldkampioenen bowling Huilbuien van ontroering en vermoeidheid UITGAAN MAANDAG 2 JUNI 1975 LEIDSE COURANT PAGINA i De verhouding tussen overheid en burgerij t| in Leiden W Veldkamp Marktonderzoek BV, bureau voor sociaal weten schappelijk onderzoek in Amsterdam, heeft onlangs in Lei den een onderzoek verricht naar de verhouding tussen de gemeentelijke overheid en de burgerij. Na bestudering van de uitkomsten van dit onderzoek heeft een groepje top-ambtenaren onder voorzitterschap van wet houder Van Dam (financiën) een rapport samengesteld met conclusies en concrete beleidsaanbevelingen. Het college van burgemeester en wethouders kan op basis hiervan maatregelen overwegen, die leiden tot de gewenste verkleining van de afstand tussen gemeente en burgerij. Dezer dagen publiceren wij hoofdstuksgewijs de conclusies en beleidsaanbevelingen van de groep top-ambtenaren. Vandaag: „INSPRAAK". SAMEN MET GEMEENTE Van een onzer verslaggevers Leiden Behalve de Zijl krijgt Leiden op korte termijn misschien nog een nieuw zwembad, een overdekt complex met twee 25-meter baden en een instructiebad. Plaats van vestiging: langs de spoorlijn Leiden-Den Haag bij de Vondel laan. De Amsterdamse architect Baanders heeft reeds een schetsontwerp gemaakt De bouw van het nieuwe zwembadcomplex wordt mogelijk gefinancierd door de Leidse Duinwatermaatschappij. De eige naresse van de LDM, de gemeente Leiden, overweegt daarvooi het vermogen van deze naamloze vennootschap, dat wordt geschat op 10 miljoen, aan te spreken. De gemeenteraad is onlangs tijdens besloten zittingen van het plan op de hoogte gesteld. Een beslissing ofn tot uitvoering ervan over te gaan is nog niet genomen. Plint van twijfel dat het Leidse gemeente bestuur er momenteel vanaf houdt de knoop door te hakken is dat het te verwachten exploitatie-tekort op het zwembad mogelijk te zwaar op de gemeente-begroting zal drukken. Mogelijk zal men daarom een ander project in de welzijnssec tor trachten te realiseren, waarvan te verwachten is dat het niet met verlies zal draaien. De zwembadplannen zijn overigens om niet geheel duidelijke redenen met een waas van geheimzinnigheid omgeven. Er wordt al aan gewerkt sinds eind 1972. De raad van commissa rissen van de LDM, die voornamelijk uit raadsleden bestaat, kwam toen op het idee het vermogen van de LDM „veilig, te stellen" voordat de maatschappij zou opgaan in een streek- bedrijf. Wanneer de gemeente Leiden aandélen van de LDM zou verkopen aan de omgeving-gemeenten zou ze wel opeens veel geld in kas hebben, maar het lag in de lijn van de verwachting dat ze als artikel 12 gemeente (zo goed als onder rijkscuratuele) dat geld nooit zou mogen besteden aan bijvoor beeld de bouw van een zwembad; integendeel, ze zou ze vrijwel zeker moeten aanwenden om de tekorten' op de gemeentebe grotingen van de afgelopen jaren weg te werken. Besloten werd daarom een stichting in het leven te roepen die met geld van de LDM opdracht zou kunnen geven voor de bouw van een bad. Dfe stichting, waarvan de oprichtingsacte medio juli passeerde, kreeg heel toepasselijk als naam „De Welzijnsbron". Om de bouw van het zwembad daadwerkelijk voor te bereiden stelde de LDM een ton beschikbaar en werd het raadslid M. van Aken aangetrokken als secretaris. Andere bestuursleden van de stichting werden: voorzitter de presidentcommissaris commissaris van de LDM, de toenmalige wethouder voor economische zaken J. Lijten, penning-meester ir. C. de Jong, directeur van de LDM, en als bestuursleden zonder portefeuille drs. J. P. v.d. Reijden, de oud-voorzitter van de Sportstichting, en de heer P.F.S. Biegstraaten, de huidige voorzitter van de Sportstichting. Duister in deze zaak is vooral de figuur van de heer Van •Aken, de huidige wethouder van economische zaken. Als PvdA-raadslid was hij destijds commissaris van de LDM Op 15 mei 1973 trad hij in dienst bij de stichting De Welzijnsbron. Ruim een week later, op 24 mei 1973 bood hij bij de raad van commissarissen van de LDM zijn ontslag aan als commis saris. Dit ontslag werd begin juni in de gemeenteraad bekend gemaakt en op 3 juni werd hij als commissaris opgevolgd door een partijgenoot, het raadslid J. van Baaren. De heren V.d. Reijden en Biegstraaten waren aanvankelijk in de veronderstelling dat de heer Van Aken voor zijn werk als secretaris onkosten mocht declareren. Begin 1974 pas bleek hen, dat de heer Van Aken in vaste dienst was genomen, tegen een salaris van 40.000 op jaarbasis. Mede deze „verrassing" was voor het duo v.d. Reijden-Biegstraaten een reden niet akkoord te gaan met het vaststellen van de jaarstukken van de stichting- Toen in mei 1974, gezien de plaatselijke politieke verhoudingen, vrijwel vaststond dat hij wethouder zou worden trad de heer Van Aken af als secretaris van de stichting. Wie op het ogenblik deze functie bekleedt is ons onbekend. Wel dat men momenteel bij de gemeente enorm in zijn maag zit met deze zaak. Het college van b. en w. wil geen enkel commentaar geven. De gemeenteraad, die pas in een zeer laat stadium van een en ander op de hoogte is gesteld, is geheim houding opgelegd. Van een onzer verslaggevers Leiden De bevolking van Leiden is ontevreden over het gebrek aan in spraakmogelijkheden en vindt dat ze over het algemeen in een te laat sta dium wordt geïnformeerd. Tot deze conclusie is een groep top ambtenaren van de gemeente gekomen na bestudering van de uitkomsten van een onlangs in Leiden gehouden onder zoek naar de verhouding tussen over heid en burgerij. Andere conclusies van de top-ambtena- Het geringe vertrouwen in de ge meentelijke overheid hangt sterk samen met het verschil, dat bestaat tussen de inspraak die men wenste en de in spraak die men ervaart 0 Actiegroepen worden zowel door de bevolking als door de gezagsdragers als een normale zaak beschouwd. 0 Er bestaat in Leiden een vrij grote bereidheid tot deelname aan wijkbestu- ren c.q. wijkraden. O De belangstelling voor de stad als geheel is groter dan voor de wijk. 0 In Leiden wordt de grootste machte loosheid in Noord gemeten. De bevolking wil vooral inspraak hebben in zaken betreffende woningbe- leid, verkeer, leefbaarheid, milieu, sport, recreatie, stadsplanning en on derwijs. 0 Leidenaren voeren bij voorkeur eerst overleg als ze het met de gemeente niet eens zijn. Op grond van deze conclusies doet de groep top-ambtenaren het college van b. en w. de aanbeveling een werkgroep „inspraak" in te stellen, die advies moet uitbrengen over de verdere ontwikke ling van de inspraak met inachtneming van de resultaten van het Veldkamp-on derzoek. Volgens de top-ambtenaren dient de in te stellen werkgroep de volgende suggesties in haar beschou wingen te betrekken: O inspraak organisatorisch beter inpas sen in de beleidsvoorbereiding, interne instructie aan ambtenaren en doorvoe ring van het systeem van geïntegreerde beleidsvoorbereiding; 0 ambtenaren moeten bij het opstellen van pre-adviezen de mening van betrok ken (wijk)organisaties vermelden; bij het opstellen van plannen moeten ook betrokken (wijk)organisaties, actie groepen, enz. hun mening kenbaar kun nen maken; 0 de informatie-verstrekking dient vooral van binnen het apparaat uit gesystematiseerd te worden; 9 de bestaande inspraakpraktijken die nen te worden geformaliseerd. De werkgroep inspraak moet volgens de groep top-ambtenaren bestaan uit vertegenwoordigers van de Welzijns- raad, het gemeentelijk bureau voorlich ting, alsmede praktijkmensen uit het ambtelijk en bestuurlijk apparaat. In onze editie van morgen: DIENST VERLENING Leiden Sinds zondagmiddag twee uur telt Leiden vijf wereldkampioenen onder één noemer: Bart Luchsinger (die nog nooit zo'n krankzinnige verjaardag heeft gevierd), Dick Vervat, Willem Ellenbroek, Cees Strijk en Jefke Ghijssels van de formatie AH Flat Leiden. Ze hebben 50 uur achtereen in het bowling centre van Holiday Inn hun mannetje gestaan, een marathon die met succes en glans werd bekroond. Uit de (wissel)wereldcup werd champagne gedronken. Vijftig uur lang hadden de vijf rondom en achter zich de supporters pils horen bestellen. Zelf namen ze geen drupje, maar hun hart kromp bij elke hoorbare bestelling ineen. Sapjes en recht-toe-recht- aan-drinks hielden hen op de been. Tot om twee uur gistermid dag de verlossing kwam, vlak na een formidabele pracht-strike van Dick, toen het hele team gillend om een extra-premie vroeg. Die premies waren er volop: tientallen liters bier en een bierpomp werden de vijf bow ling-reuzen in het vooruitzicht gesteld. Ze kunnen nog we kenlang ondergaan in het vocht, dat hun 50 uur werd ontzegd. Vijftig uur op de been blijven en gewetensvol een zware bal naar wispeltu rige kegels gooien Noem dit maar eens een prestatie van lik me vestje. De wereld zal er niet door geschokt wor den, maar Bart, Dick, Willem, Cees en Jefke (die feitelijk Jos heeft) voelden het eindsignaal als een verlossing zoals ze nog nimmer in hun leven hadden meegemaakt. De laatste minuten telden weg onder erg fraaie „eppo's". Het honderdkoppige publiek stak geestelijk enorme harten on der de denkbeeldige riemen van de spelers, in de hoop op nog een paar glorieuze „stri kes" (alle kegels in één keer om) en Dick vergat zijn ver moeidheid, toen een flesje whisky aan de horizon op doemde. Met brandende ogen en doorgerookte kelen zag het marathonteam het einde nade ren. In het 39ste uur zweepte het zich op tot een score-piek van gemiddeld 162,9; het diep tepunt (111,4) had gelegen toen de jongens 19 uur in touw waren geweest. Het was een daverende sfeer rond die laatste vertwijfelde worpen. Omtrent een kwartier vóór het einde waren in totaal 42.000 pins (kegels) in 50 uur omgeworpen; de knapen had den er waarlijk niet met de pet naar gegooid. De Leidse Wee Kiltie Pipe Band, Schots tot in hun kilts en bagpipes, neuzel den de triomf tegemoet. Toen wós het zover: een van ver moeidheid en ontroering snik kende Leidse Bowling Bonds- Zondagmiddag 14.09 uur. De laatste ballen worden de baan opgesmeten. De 50 uur zitten er op (foto onder). Foto linksboven: kapper Nico Bosman masseerde van tijd tot tijd de slaperige hoofden. Foto midden boven: een enthousiaste supportster moedigt de vermoeide Jefke Ghijssels aan. Foto rechtsboven: Zondagmorgen 10.15 uur: de score-keeper valt in slaap. trots Omhelzingen, hier en daar gesmoord in tranen. Gek ke record-jagers, óf mensen die met lamme benen en ar men voelden, dat ze iets onge woons gepresteerd hadden. bestuurder en opper-scorekee- per Erik Blauwkuip kon het allemaal niet meer verwerken. H.I.-director Thomas Voigt in „straight" Nederlands: „50 uur bowling, het is gebeurd, ik ben Oersterke Cees Strijk („Cee- sie, Ceesie de veelgeplaag de in het zitvlak zodat hij nauwelijks tot rust was geko men, vanwege die stomme aambeien haalde nota bene het hoogste aantal strikes. Za terdag zei hij nog tegen mij: „Ik ben de zwakke schakel in het team". Fantasierijke H.I.- assistant innkeeper Martin Spaargaren schonk de (wisse- l)cup vol champagne: 63 ga- mes-aan-één-stuk zaten erop, met een gemiddelde score van 129,94 punten. Een reuzetaart op een brancard werd binnen gedragen. Hulde ook voor H.I.- kellnertje Rudi, die 30 uur lang af- en aangedraafd had met verversingen voor al die bowling-betoverden. Dank woorden van captain Bart (met gebarsten stem) voor alle medewerkers van H.I. en bow- lingbond. Erik (nog méér ge broken) dankte namens de scorekeepers het hele hulp vaardige team achter de we reldkampioenen. Er waren te legrammen tot uit Amerika en bloemen voor het All Flat team Leiden. Baan 10 van het H.I. Bowling Centre, waarop het record tot stand kwam gaat „Golden Al lee" heten, met een inscriptie van alle vijf namen der deel nemers aan deze heuglijke bowlingmijlpaal. Erik dook het zwembad in, met rood om rande ogen. De anderen vlo gen op het bier af. De slaap was verdwenen, de vermoeid heid vergeten. Evenals de aambeien van Cees Strijk. Cees: „Wie onze prestatie wil verbeteren móg. We zullen als Bowling Club Leiden waarne mers sturen en daarna graag de wisselbeker overhandigen. Of we daarna er weer over heen zullen gaan? Twintig uur geleden zeiden we nog: na tuurlijk; maar zoals ik nu mijn armen, handen en voeten en m'n keel voel zou ik zeggen: nou, liever niet Ton Pieters In en rond Leiden Dinsdag 3 mei Rijksherbarium, Schelpenkade - Le zing over Egypte door dr. S. J. van Oostrobm; aanvang 20.00 uur. vrijdag 6 Juni Groenoordhal. Willem de Zwijgerlaan - Hollands Glorie met Ria Valk. Nico Haak. Vader Abraham, Ben Cramer, Zangeres met een naam, Sandra en Andress en anderen; aanvang 19.00 uur. Kaarten verkrijgbaar bij het V.V.V.-kantoor, Stationsplein. Stadsgehoorzaal, Breestraat - 3e con cert in de Beethovencyclus door het Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Edo de Waart met solisten Han- neke van Bork, Marianne Dieleman, Lode de Vos. Henk Smit. Gedeelten uit de negende symfonie; aanvang Bioscopen Luxor, Stationsweg 19. tel. 21239 „Break-out" met Charles Bronson, 10 jaar. Dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. Zondag: 14.30. 16.45, 1900 en 21.15 Camera. Hogewoerd 49, tel. 24929, 5e week ..Once upon a time in the west", 14 jr. dagelijks 20.00 uur. Kindermati- noo: „Laurel Hardy - Brokkenpilo ten" a.I. za. en wo. 14.30 uur, zondags 14.00 en 16.15 uur. Nachtvoorstelling „Jailhouse rock" met Elvis Presley vr. en za. 23.30 uur. Lldo. Steenstraat 39. tel. 24130. „You only live twice" 14 jaar. Dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zondag 14.30. Studio. Steenstraat 39. tel. 33210 „Butch Cassidy and the Sundance Kid" 14 jaar. Dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zondag 14.30. 16.45. 19.00 „That Breestraat 31, tel. 23075 Jinment" a.l.Dag. i 21.15 uur, zondag 14.30, 19.( 14.30, 16.30, 19.00 en 21.15 Rex. Haarlemmerstraat-52, tel. 25414 „The Sex-shop" 10 jaar. Dag. 19.00 en 21.15 uur. Kindermatineo: „Tarza- n's grote gevecht", woensdag en za terdag 14.30 uur. Hulpverlening Telefonische Hulpdienst: tel. 25202. Burgerraadsman - Koornbrugsteeg 7, tel. 43171. spreekuren maandag van 11.30 tot 14.00 uur en donderdag avond van 19.00 tot 21.00 uu;. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Gerry Johanr Christine dr. v. P. Arentshorst en E. van der Bent; Johannes Hendriki T. F. Zandbergen i Koning; Corine Miranda dr. man en J. S. W. Boekkooi; Irene dr. v. D. Vos en A- G. va Laurens Johan zn v. O. Vos van Wezel; Daniëlle Leoni Kriek en W. C. van der Nat; Adriaan zn. v. M. van Wijhe A. Hoogendoorn; Maria Chi' H. Gijs- Llesbeth in Wezel; I dr. v. M. l Klaveren Erik-Jan Bn E. M. ina Kris- n H. M. Overleden: H. van der Horst geb. 23 mei 1900, man; P. Sieval geb. 11 dec. 1896 man, S. A. Doekhi geb. 18 aug. 1940, echtgenote van R. Hussain, J. S. van Straalen geb. 10 juni 1921 man, W. van den Oever geb. 30 dec. 1688, echtgenote van J. Bon. Getrouwd: A. L. Loppè en E. Boe- zaard; E. A. Zwolle en G. M. van Nieuwenhuijzen. Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Nachtfeest Een beeld van het nachtfeest in Minerva. In studentensociëteit Minerva aan de Breestraat brouwde PI- VO Zuid-Holland zaterdagnacht in samenwerking met het Ge westelijk Buro Scouting Zuid- Holland een feestje. PIVO (dat bier in het Pools betekent, maar dat heeft er volgens de leiders niets mee te makenis een groep mensen die een bijdrage wil leveren aan de persoonlijk heidsvorming van de jeugd. Tij dens het feest traden een tiental groepen op die het publiek met cabaret, mime en muziek bezig hield. In de filmzaal werden de gehele nacht films gedraaid die de kijkers een impressie gavan van de folklore in diverse lan den: een kijkje over de grenzen dus. In de grote zaal vermaakte Rotterdams kunstacademiestu dent Ben Hosman het publiek met het maken van een schaak spel. Fanatiek trappend op het vliegwiel van zijn „pottenbak kersinstallatie" trok hij pionen uit klei, nat gehouden met whis ky. In de kleinste uurtjes gaf de muziekgroep Makker, Rakker, Stakker" een show weg met' grappen en grollen tussen de technisch hoogstaande muziek door. Verder nog een optreden van het cabaret Vangrail en zi geunerorkest Czardas. Het aan tal bezoekers viel tegen. Teveel mensen hebben waarschijnlijk gerealiseerd dat je als het feest om vijf uur eindigt in Leiden niets meer kunt doen dan wach ten op de bus van acht uur of op de trein van half acht. Of het feest dat was bedoeld als een ontspanningsfeest voor de lei ders en leidsters ook werkelijk een ontspanningsfeest is ge weest is de vraag: je kon er knap moe worden. Politieverordening Sinds gisteren is het strafbaar papier en andere voorwerpen op straat te gooien. In de nieuwe algemene plaatselijke verordening, die in werking is getreden staat dat overtreders beboet kunnen worden met tenhoogste één week gevange nisstraf of vijftig gulden. De bepaling is een van de vele nieuwe die aan de oude, uit 1912 daterende, verordening zijn toegevoegd. In de loop der tijd is de verordening vele malen veranderd en aange past. Zo heeft de verordening „tot beteugeling van het ge bruik van tabak door kinde ren" plaats moeten maken voor enkele artikelen over in standhouding van het milieu. Voortaan is geen vergunning meer vereist voor het houden van een betoging of een op tocht. Wel moeten dergelijke manifestaties worden gemeld bij de politie. Een andere nieuwe bepaling in de APV is dat het vervoer van gevaarlij ke stoffen door de stad wordt geregeld. Er kunnen bepaalde routes voor het vervoer van deze stoffen worden aangewe- Als algemene regel vermeldt de nieuwe APV dat het verboden is om honden los op straat te laten lopen. Dit verbod geldt niet tussen negen uur 's avonds en acht uur 's och tends. B. en W. hebben voorts bepaalde gebieden in de stad aangewezen waar het „aan- lijngebod" niet geldt In de wijken buiten de singels kun nen honden vrij rondlnadeeld, nen een beroepschrift indie nen bij de gemeenteraad. Op het stadhuis is de APV in brochurevorm voor een gul den vanaf volgende maand verkrijgbaar. Ziekte" De „Vol verwachting klopt ons hart show" is zaterdagavond niet doorgegaan. „Wegens ziekte van een van de hoofdrolspe lers", verklaarde de heer J. Mili- kam, directeur van de Stadsge hoorzaal. Hij wilde niet ingaan op de ware reden. Ook Boy Edgar, die afgelopen weekeinde in Holiday Inn logeerde, wilde geen verklaring afleggen. tie met kippegaas, dat men met een koperen staaf moest langs gaan. Als het kippegaas werd geraakt ging automatisch een belletje. Vöor de wat minder nauwkeurige deelnemers was er het grote werk als spijkers slaan in een balk. Met zware slagen werden honderden spijkers in een balk gejaagd. De opbrengst van de fancy-fair (f6400 bruto) komt geheel ten goede aan het wijkwerk in Meerburg. Tevens werd een leuke optocht gehou den. Kinderen verkleed als sprookjesfiguren, oma 's en cow boys konden meedingen naar prijzen als een foto-toestel, een tafeltennisset of een luchtbed. Winnaars: sprookjesfiguren Carla en Marente Teske, uit grootmoederstijd Jacqueline Juffermans, Cowboys Edwin Landman en praalwagens Elize Teske en Jeannette Verhoeven. De laatste twee hadden een praalwagen gemaakt, die een reis naar de toekomst uitbeelde (zie foto). Meerburg Ter gelegenheid van het vijfjari ge bestaan van wijkvereniging Meerburg hebben de Meerbur- gers zaterdag een groot feest gevierd. Voornaamste onderde len van dit lustrumprogramma waren een optocht en een fancy- fair. Op de fancy-fair stond o.m. een electroprikker; een installa- yft/BOEK Informatie- en servicecentrum Gespecialiseerd In de levering van studieboeken voor elke tak van het onderwijs Lever tijdig uw boekenlijst bij ons tol 1 PIETERSKERK CHOORSTEEG 14 - LEIDEN - TELEFOON 071 - 42441

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3