Nieuwe komische serie „Maude" beeld spraak ix mmm Meer dan kwart van kijkers heeft kleuren-tv JAN v.d. VOORT ONGEHOORD Het macabere karakter van t.v.-spots STEFAN MOET BLIJVEN RAMMEN EN DRAMMEN TELEVISIE VANAVOND ■affiEWPni— RADIO VANAVOND lïnVmMülTTBi ■ÜHWIimiH RADIO DINSDAG TERUGBLIK p\i;iN\ 2 LEIDSE COURANT MAANDAG 2 JUNI 1975 door Ton Oliemuller "•ft Reclame is een volwassen vak en past in een maatschappij, die gebaseerd is op consume ren. Aldus Cees van Staal, die als een recla medeskundige bij uitstek wordt beschouwd en zich een keer zozeer verzadigde aan beïn vloedende boodschappen, dat hij de zeezeil boot nam en zich in geen drie jaar liet zien. Sinds enige tijd produceert hij stimulerende annonces in eigen beheer. Hij kan het weten als hij zegt, dat reclameboodschappenjongens oftewel in zijn woordkeus creatievelingen vaak in twijfel verkeren over de zinnigheid en de zindelijkheid van hun vak. Wel, zij kunnen uitstekend terecht bij de rijksvoor lichtingsdienst, die in overleg met de depar tementen en instellingen van maatschappe lijk belang tv-spots voortbrengt, gericht op ons aller heil. We krijgen die altijd te zien na het journaal van acht uur en de STER-spots. Zij vergen een minuut van onze aandacht en sporen ons aan voorzichtig te zijn met vuur in bos en hei. ons gewicht op peil te houden teneinde het hart te sparen, het nut van de openoare bibliotheek in te zien en allerlei overheidsre gelingen van huursubsidie tot bijstandsbepa lingen in een notedop tot ons te nemen. Voor de makers van al dit fraaie voorlichten de werk is er weer een flink stuk ruimte geschapen. De tv-spots duurden totnutoe een minuut. De NOS stelt daarvoor gratis zendtijd ter beschikking. Maar omdat dit steeds meer zendtijd kost mogen die spots voortaan niet langer duren dan een halve minuut. Men heeft de proef op de som genomen en enkele spots met een duur van één minuut verknipt tot' een verhaaltje van een halve minuut. En wat zeiden die reclamejongens? Juist, de werking ervan was stukken sterker geworden. Dit betekent, dat er werk aan de winkel is voor tweemaal zoveel ontwerpers, tekenaars, film ers, scriptwriters en creatieve denkers, aange zien de vrijkomende tijdruimte op de tv met nieuwe spots zal worden gevuld. Vorig jaar gingen 77 verschillende spots in 408 uitzendin gen over de buis. De spots werden vorig jaar geproduceerd door twintig verschillende bureaus en maat schappijen in opdracht van de werkgroep radio en televisie van de rijksvoorlichtings dienst. Deze krijgt ideeén van de voorlich tingsraad, een club van voorlichters van mi nisteries, die maandelijks bijeen komt. De spots kosten gemiddeld minder dan 20.000 gulden. Om op Cees van Staal terug te komen. Hij vindt heus niet alle spots even geslaagd. Als je zijn kritiek hoort, zit die man zich om de andere avond voor zijn toestel te ergeren. De' tv-spot met de lijkstoet, die nierdonatie wil stimuleren, vindt hij uniek vanwege het maca bere karakter, net zoals die over rattenbestrij ding, die knagende ratten in halflicht laat zien. Dit oordeel van een kenner houdt wellicht een kleine vingerwijzing in voor programmama kers, die bij voortduring alles op de lichte toer willen gooien. i Jan v.d. Voort rijp voor theater en tv. Als Je de kenners en Herman van Veen mag geloven is er een nieuwe zanger/gitarist on der ons opgestaan. Hij is Jan v.d. Voort, een van de belangrijkste figuren op de achter grond ten tijde van het „Rozegeur en mane schijn" en laatstelijk muzikaal begeleider van het duo Cox-Halsema. De mensen in het vak prijzen hoog zijn muzikale capaciteiten, maar vocaal mag hij er ook wezen, hetgeen MCR-productions mo menteel wil bewijzen aan de hand van een elpee met dertien liedjes onder de titel „Jan v.d. Voort ongehoord". Het is waar, de man kan zingen, maar van een zekere monotonie is hij niet vrij te pleiten. Hij gebruikt muziek van zichzelf, maar ook van anderen, verlaat zich voor de teksten op Boudewijn Spitzen, grijpt soms naar soft-rock en voelt zich als een vis in het water in de ballade-stijl. Dat is zijn redding, want zijn werk is verhalend al bespeurt men hier en daar elementen van het luisterlied. Voor het luisterlied als zodanig bezit zijn stem te weinig mogelijkheden, te weinig soepel, veelal rauw en als hij iets van verterering nodig heeft valt hij terug op fluit-thrillers van begeleidende muzikanten of op de zoete zang van Titia, Wanda en Judith, die als The Secrets in geen studio ontbreken voor het bijwerk. Je mag niet vergelijken, want goed of slecht, iedereen is uniek en het aanzien en aanhoren waard, maar in zijn lied „Ik ben Janssen" beluistert men toch een kruising tussen Edwin Rutten en Robert Long, zij het minder week dan de eerste en welwillender dan de tweede. In elk geval acht men hem rijp voor een theatertournee, die in de maak is, en boven dien zal zijn verschijning op de tv niet lang uitblijven, voorspellen kenners in die kringen. In elk geval is hij niet op zoek naar een zacht ei, maar gaat hij er fel tegen aan in „Ze hebben geknipt en geknoeid in mijn lied", „Iemand is niets" en „Hoog op de trap". Hij weet van drinken, wanten, liefhebben en ver keerd verbonden zijn. Het sterkst is hij in geritmeerde verontwaardi ging, maar we begrijpen zijn melancholieke meewarigheid niet als het over de liefde gaat. We hebben zijn liedjes er op uitgevlooid hoe en waar hij de liefde vond. Wel hij stuitte op dit verschijnsel in de tram, aan de telefoon, aan zijn zijde, in de storm, in de taveerne, in de nacht, bij volle maan, als een verre weelde, op het strand, als een romance, in een blozend gezicht, in de kleuren van de ochtend zon en nog is hij niet tevreden. Ons dunkt, ^le man heeft geen klagen. Eerder reden om de handen dicht te knijpen. Aan dit rijtje ontbreken alleen de grazige weiden en de zevende hemel. Dat eerste kan nog komen en met dat tweede hebben wij persoonlijk niet zo'n haast. Over de probloemen van het gebrek aan visie en beleid en het ontbreken van een meerja renplanning voor tv-drama heeft Stefan Fel- senthal, hoofd afdeling drama NOS, binnens kamers menig balletje opgeworpen. Daar bui ten toonde hij zich nooit zo openhartig, om dat hij geen zendgemachtigde voor het hoofd wil stoten. De laatste tijd ontwikkelt hij echter een opvallend gevoel voor publiciteit, dat heeft geleid tot artikelen in diverse persmedia. Stefan Felsenthal stelt, dat het medium tv als gevolg van tekort aan beleid een soort door geefluik wordt van wat anderen produceren. Dit verdraagt zich volgens hem slecht met zaken als tv-drama, muziek, ballet etc. De moeilijkheid is dat deze artiesten, van wie de tv afhankelijk is, werken met een planning op lange termijn. Dit plaatst de tv met een planning op korte termijn voor het blok. Bij de tv weten ze onvoldoende lang vooruit wanneer zij plaats, zendtijd of geld hebben. De tv loopt dus altijd achter de artistieke feiten aan en krijgt weinig kans voor eigen produkties. Ter verbetering doet Felsenthal verschillende ideeën aan de hand. Zo wil hij wijziging in het studiogebruik, zodat een omroep geduren de enige tijd achtereen over een studio kan beschikken. Bovendien zouden ook de regis seurs moeten poolen. Het gevaar van polarisa tie zit er wel in, maar als men dit zou willen ontlopen, gebeurt er helemaal niets. Over al deze dingen denkt Stefan veel na. Hij meent een stuk bewustzijn te kunnen mobiliseren met rammen en drammen in eigen kring en er buiten. Dat heeft hij nu bij diverse gelegenheden gedaan, ook op verzoek van het omroepblad "Spreekbuis". Maar daar is het hem niet direct om begonnen. Stefan Felsenthal: "Ik voel mij bijna als een Don Quichot. Ik ventileer overal mijn mening, maar er wordt helaas niet direct op gerea geerd. Ik ben zelf meer benieuwd naar de mening van anderen". Hierin nu wordt hij prompt bediend. Wim Hazeu van de NCRV: "Het is opvallend, dat het uitspraken zijn van iemand die zijn opleiding heeft genoten bij de NCRV-drama- afdeling. In algemene lijnen ben ik het eens met wat Felsenthal beweert. Er zitten geen breekpunten tussen NOS-drama en NCRV- drama. Het is prima als de NOS de dingen 1 Stefan Felsenthal: „Ik voel me bijna als een Don Quichot". doet die de omroepen laten liggen. Ik ben voor poolvorming voor de studio. Maar daar voor krijg je binnen de drama-afdelingen nauwelijks de handen op elkaar. Ik ben ook voor een pool van regisseurs. Nu is het zo met een regisseur in vaste dienst, dat je rekening moet houden met het kunnen en de interessen van zo'n man. Hierdoor leg je je zelf een soort beperking op". VARA's Herman Fortuin: "Natuurlijk spreekt het karakter van de omroep mee, maar verder staat niets een vruchtbare' samenwerking met de vertegenwoordigers van andere zendge machtigden binnen de werkgroep drama/- kunstzaken in de weg. Omroeppolitiek en drama kunnen samengaan. Grotere bundeling van vakervaring en uitwisseling van vaktalent lijken mij mogelijk en vruchtbaar". KRO's Dudok van Heel: "Ideëel kan ik een heel eind meegaan met Felsenthal's filosofie, maar bij de praktische uitwerking zet ik toch een aantal vraagtekens. Als de televisie wordl beschouwd als doorgeefluik zal via dat kanaal een quick-maaltijd of een met zorg samenge steld gala-diner aangeboden worden, al naar- gelang de behoefte van het kijkende publiek. Vandaar dat ik meerjarenplanning vanuit hel: oogpunt van programmaleiders voorlopig als irreëel en overbodig moet zien. Felsenthal heeft gemakkelijk praten, want de NOS heeft geen leden die weg kunnen lopen als het hun niet bevalt. Wel ben ik het met hem eens wat betreft het chronisch tekort aan geldmiddelen, faciliteiten en zendtijd, waar hij niet gelukkig mee is net als de omroepen. Hij heeft dan ook volkomen gelijk als hij blijft rammen en drammen". Wel veel bijval dus voor Stefan Felsenthal, naast enige kritiek, maar vooral ook de aan sporing om te blijven drammen tot hij als een Don Quichot een klap van de molen krijgt. i Gedurende het zomerseizoen brengt de TROS op de maan dagavond een aflevering van een nieuwe komische serie •„Maude"; vanavond wordt deel 1 uitgezonden. Deze serie be hoort in Amerika met „All in the family" tot een van de meest populaire series. Maude Findlay wordt gespeeld door de in Amerika bekende actrice- Beatrice Arthur. Zij is in deze serie een vrouw met een sterk overheersend karakter, waarbij zij echter ook een bijzonder ge voel voor humor aan de dag legt. Omdat zij ook gevoelig en teer is, wordt zij beschouwd als een beminnelijk mens. Toch heeft zij een aantal mis lukte huwelijken achter de rug en leeft zij nu gelukkig met Walter en haar ook al ge scheiden dochter Carol die een dochtertje heeft, in een voorstad van New York. Maude regelt alles, weet het antwoord op alle problemen en niemand durft te bekennen, dat Maude de baas is. In de eerste aflever ing worden Maude's kleinzoon en de kleindochter van buur man Arthur, betrapt op spelle tjes die niet mogen. De Findlays en Arthur krijgen ruzie over de vorm van bestraffing, die de jongen zou moeten krijgen, r^d. 1,21.10 uur. ken, maar juist hij wordt dode lijk getroffen. Hoewel erg ge schrokken, blijft Cora bij haar voornemen de lezing te houden, zij naar de stad was NEDERLAND I NOS 18.45 Mlnimolen 18.55 Journaal TROS 19.05 Arpad de Zigeuner 19.25 NL-Tippers NOS 20.00 Journaal TROS 20.21 Pepper 21.10 Maude 21.40 Zomer'75 amusement 22.10 Aktua TV NOS 22.50 Journaal NOS 18.45 Kortweg Holland Festival 18.55 Journaal AVRO 19.05 The New Dick van Dyke Show 19.30 Hier Parijs, Hier Jan Brusse NOS 20.00 Journaal AVRO 20.21 The George Baker Selec tion 20.50 M.A.S.H. 21.15 Warship 22.05 Op zoek naar de wereld van morgen 22.50 Uitzending Symbiose 18.05 (K) um Haus und Hof, tv-serie. 18.40 (K) Aktualiteiten. 19.20 (K) Um Haus und Hof, tv-serie. 19.48 Intermez zo. 20.00 (K) Journaal en weerbericht. 20.15 (K) Aktualiteiten. 21.00 (K) Vrolijk amusementsprogramma. 21.45 (K) Pro gramma ter gelegenheid van de geboor tedag van Thomas Mann 100 jaar gele den. 22.45-23.05 <K) Journaal, weerbe- 18.20 (K) Tekenfilmtijd met Adelheid. 18.55 (K) Mainzelmannchen. 19.00 (K) Journaal. 19.30 (K) Betreft: Televisie. 20.15 (K) Gezondheidsprogramma. 21.00 (K) Journaal. 21.15 (Z/W) The Mark, Engelse speelfilm. 23.05 (K) Jour- -. 18.05 Iridge Family, 18.45 (K) Nederlandse documentaire. 19.15 (K) Sport. 19.39 (K) Mededelingen en weerbericht. 19.45 (K) Journaal. 20.15 (K) Mazel Tov, Franse speelfilm. 21.45 (K) Ten huize van Istendael. 22.35- 22.55 (K) Journaal m.o.m. Wetstraat. GE. 19.45 Bijbelstudie. NCRV: 20.00 Nieuws. 20.05 (S) Overdenking. 20.15 (S) Radio Kamerorkest met solisten: P.P.: 18.19 G.P.V. 18.30 Nieuws. TROS: 18.41 (S) Öelcanto-concert; operamu ziek. E.O.: 20.00 (S) Achter de horizon piano: Klassieke muziek. 22.15 Litera- ma: kroniek over boeken, schrijvers en toneel. 23.00 (S) Hou je van me, hoor- muziek. 21.15 Avondoverdenking> De Stem Der Hoop: 21.30 Zevendedagsad ventisten: Zullen wij elkander weerzien na de opstanding? NOS: 21.45 (S) Euro- light. 22.25 Bond Zonder Naam. 22.30 Nieuws. NCRV: 22.40 Hier en nu. NOS: 22.50 (S) Hobbyscoop. 23.20 (S) N.O.S. gewijde muziek. 23.55-24.00 Nieuws. nen bij Gestelijke Arbeidsbureaus. Jazz Jazz in aktie. 23.55-24.00 18.10 Joost mag niet eten. AVRO: Drie loopt achter: Rock Roll. VPRO: 20.00 (S) VPRO maandag: nieuwe pop-, jazz- en bluesplaten. 20.00 Tilt: aktiepro- gramma met bonus top tien. 21.02 Han Reiziger, 22.02 (S) Rik Zaal. 23.02 (S) Wim Noordhoek. 24.02 (S) Jan Donkers, (S) Jeugdtoer. 19.00 (S) Orgelbespeling. 19.20. (S) EO-landdag 1975, REPORTA 4.02 Washand. VARA: 6.02-7.00 Alfred KRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Badinerie: klassieke muziek. (7.30 Nieuws. 7.41 Echo). 8.24 veging. 8.30 Nieuws. 8.36 Gymnas tiek v huisv derlijke letter M: het Hollandse Huishouden. 9.40 School radio. 9.50 Schoolradio. 10.00 (S) Auba de: klassieke muziek. (10.30 Nieuws). 11.30 Bejaardenprogramma. 11.55 Scheepspraat: informatie voor de schip- pers. 12.00 (S) Van twaalf tot Twee: KRO's pauzeprogramma. (12.22 Wij van het land. 12.26 Mededelingen. 12.30 Nieuws, 12.41 Echo. 13.00 Raden maa- r.14.00 Huisbezoek. 14.15 Schoolra dio. 14.45 (S) Interlokaal op dinsdag. (15.30 Nieuws). Overheidsvoorlichting: ma. (11.00 Nieuws. 11.03-11.05 R'adio journaal. 11.30 (S) Rondom Twaalf: een uur allerlei, voor iedereen. (11.55 Beurs berichten). Overheidsvoorlichting: 12.30 Uitzending voor de landbouw. AVRO: 12.40 (S) Kinderen maken muziek. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.21 (S) Rondom de Prestanten van de Hoofd stad: klassiek orgelspel. 14.00 (S) Festi val „Lief en Leed": Festivals in Neder land en Europa. 14.30 (S) Met het oog op luisteren: muziekprogramma. 15.20 (S) Essay, programma over kunst. 16.00 Nieuws. 16.03 Radiojournaal. 16.05 (S) Gebakken vensterbanken, kindermaga zine. 17.00 (S) Mobiel: een beweeglijk programma voor beweeglijke mensen. 17.55 Mededelingen. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgym nastiek. 7.20 (S) Dag met een gaatje. (8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal). 8.50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Uitgebreide reportage. 9.35 Waterstanden. AVRO: 9.40 (S) Klassieke pianomuziek. 10.00 VARA: 7.02 Drie op je boterham. 9.0 (S) Pep op drie. 11.03, (S) Drie draai reld. 12.03 (S] VARA's visite demeurders, i 16.03 (S) Mix, t Soest. 14.03 Ges mieters programrr >.a. de LP top-20. Maude, hoofdrolspeelster in een nieuwe, gelijknamige komische serie. Pepper Cora Sanders, een politiek acti viste, is in de stad en Pepper moet een oogje op haar houden. Maar de twee vrouwen liggen elkaar niet zo en beiden laten dat merken. Cora ontsnapt aan Peppers bewaking, waarna een scherpschutter wakker wordt; Cora wilde een minnaar opzoe- De George Baker Selection, in een speciaal programma. zijn er al 123 van die metropo len, waarvan er steden zijn die zullen uitgroeien tot woonge meenschappen van 30 miljoen: mensen. Met alle verpaupering vandien, chaos op verkeersge bied, agressie en geweld. In de volgende afleveringen gaat Proske dieper in op de gevolgen van industrialisatie, de slinken de voorraad grondstoffen en ten .slotte de mogelijkheden van nieuwe energiebronnen. Ned. II, 22.05 uur. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het jaarverslag van de STER bevat gegevens over het bezit aan televisietoestellen en radiotoestellen in Nederland. Volgens deze gegevens waren er in de 4.280.000 huishoudingen in ons land in totaal 4,5 miljoen televisietoestellen, waarvan 1,3 miljoen kleurentelevisietoestellen. Van het totale aantal t.v.-toestellen is 28,9 procent ïdeuren-tv tegen 22,3 procent in 1974. Het aantal kleuren-televisietoestellen is in een jaar tijd toegenomen met 370.000. Het totale aantal tv-toestellen is in eên jaar tijds toegenomen met 330.000. Volgens de STER is de toename van hetkleurentelevisiebezit in 1974 voor een belangrijk deel toe te schrijven aan het wereldkam pioenschap voetballen in München. Dé vraag van adverteerders naar t.v. zendtijd was in 1974 weer groter dan de beschikbare zendtijd. Deze discrepantie is voor het jaar 1975 verder toegenomen. Wat de radio-reclame betreft is het vraagoverschot voor Hilversum 1 en Hilversum 2 dit jaar 65 procent groter dan in 1974. Voor Hilversum 3 is de stijging 9 procent. Wereld van morgen De Duitse tv-maker Rüdiger Proske heeft vier documentaires gemaakt waarin een beeld wordt gegeven van de wereld in de toekomst. In de eerste docu mentaire gaat Proske in op de verstedelijking; een eeuw gele den waren er drie steden met meer dan een miljoen mensen: Tokio, Londen en Parijs. Nu George Baker „Paloma Blanca" is een laatste succesnummers reeks die goud en platina heeft opgeleverd. De vertolkers: The George Baker Selection. De re gelmatige verschijning van deze Zaanse groep op de internatio nale hitlijsten is aanleiding voor een speciaal programma rond de Selection, dat de AVRO van avond op het scherm brengt. Ned. II, 20.21 uur. Sonja Barend had gisteravond Mary Dresselhuys, Pierre Jans sen en Cees Buddingh op haar avondje gevraagd. Het gesprek draaide deze keer om slechts één thema: het hebben van kin deren en het (al of niet) opvoe den daarvan. Misschien heeft het daaraan gelegen dat de con versatie, om het nu met enige overdrijving uit te drukken, ten naaste bij in drie monologen uiteenviel. Want het onderwerp verlokt uiteraard van de zaak nogal tot persoonlijke ontboeze mingen, tenzij men met vakpe dagogen van doen heeft, het geen uiteraard niet het geval was. Pierre Janssen uitte zich hoofd zakelijk in de (schilderachtige) taal, die men kent van zijn „Kunstgrepen", wat ook bete kende dat zijn statements nogal eens wat lang wildén uitvallen. Dat was op zich geen bezwaar wat hij zegt is altijd de moei te waard maar het had wel tot gevolg dat de anderen min der tijd hadden om aan hun gemoedsbewegingen uiting te geven. Maar hoe dan ook, er waren duidelijk drie individua listen aan het woord. En omdat (het interessante mensen betrof bleef het belangwekkend te vol gen hoezeer zij soms langs el kaar heen praatten. De AVRO had nog twee (reeds lang geleden) ingeblikte pro gramma's. Om te beginnen „Ik zoek meneer Obonolsky", een Frans niemendalletje van Jean- Claude Carrière, dat ongetwij feld als van Jean-Claude Cafrie- re, dat ongetwijfeld als „licht voetig" zal moeten gelden, maar dat er in deze Duitse zetting in ieder geval niet lichtvoetiger op werd, en zeker minder Frans. Het blijspel kreeg zodoende iets vooropgezets het woord grof wil mij net niet uit de pen dat het in oorsprong waar schijnlijk niet heeft gehad. Ver der was er „Alle hens", de eer ste aflevering van een serie over de „Hero", een oorlogsschip van de Britse marine, en vooral uite raard over de lotgevallen vdn de heldhaftige bemanning daarvan. Het betreft kennelijk een soort indianenverhalen, maar dan ge situeerd in NAVO-verband. Men moet ervan houden. Schrijver van deze regelen blijft er steen koud onder. Zaterdagavond „De wrekers", waarin John Steed en Tara King het, naar mijn smaak, weer eens een tikje te dol maak ten. Zo dol dat het allemaal neerkwam op een niet meer door te prikken soort ongein. De kolder gaat bij die jongens voortdurend een eigen leven lei den. Dat is niet leuk meer. Ik bedoel: in de dagen van Harold Lloyd deed men zulk soort ko mische dingen aanzienlijk beter. Zoals men in de vooravond zeil kon zien toen de KRO weer enkele „kolderieke kapriolen'1 van „Kareltje" vertoonde. Eer voortreffelijke tv-serie. In Brandpunt onder meer een interview met de heer De Zeeuw, die, na enig aandringen van Ad Langebent verklaarde zich weer verkiesbaar te zullen stellen voor het voorzitterschap van de KVP. Die verklaring werd (met bronvermelding uite raard) meteen door het laatste NOS-journaal verder de wereld - ingezonden. Een actualiteitenru- i briek, die nieuws veroorzaakt. Zo hoort het. HERMAN HOFHUIZEN

Leidse Courant | 1975 | | pagina 2