ÊsidócSouAO/nt |ndustriebond_denk^ hervoriimg^^arevohide Egypte en Israël bereid tot concessies in Midden Oosten kt kan vriezen of dooien Onderwereld vrij toegang tot banken Ouders gedood, drie kinderen zwaar gewond Groenevelt (NVV) streelt en krabt Deventenaar waande zich schatrijk met fors banksaldo De Zeeuw hoopt op vertrouwen KVP Maandag 2 juni 1975, 65e jaargang no. 20132 Maude „Maude", de eerste af levering op Ned- 1 om 21.10 i wordt uitgezonden. Ned. 11 om 19.05 uur Dick van Dyke en om 21.15 uur deel 2 van „Alle hens" waarvan gister avond de eerste helft werd uit gezonden. Half tot zwaar bewolkt met e Max. temp. circa 12 gr. Morgen zon: 4.25—20.52 Maan: 1.16—14.07 Schev. Hoogw. 9.33-22.05 Laagw.: 4.56-17.39 BB (Van onze parlementaire redactie) Rotterdam Voorzitter Groenevelt van de In dustriebond NVV heeft vanmorgen bij de opening van het congres van zijn bond heel vredelievend verklaard dat hij helemaal niet van plan is een communistische dictatuur te vestigen. En dat van hem géén breuk met het NW is te vrezen. Maar tegelijkertijd verklaarde hij de oorlog aan de multinationale ondernemingen en aan de werkge vers, met wie nog wel over centen maar niet over maatschappijhervormingen valt te praten. In dit verband geselde hij ook het Centraal planbureau dat met de werkgevers op één spoor ging door te beweren dat de werkloosheid vooral een gevolg is van uit de hand gelopen loonkosten. Groenevelt zei, dat zijn industriebond duidelijk voorop loopt wat betreft het ontwikkelen van wegen naar een andere maatschappij, naar een rechtvaardiger verdeling van inkomen, kennis en macht. Maar, voegde hij eraan toe, wij denken niet aan een revolutie, maar aan een ontwikkeling langs democratische weg, de enige weg die voor ons aanvaardbaar is, aldus Groenvelt. Vandaar dat hij genoegen nam met een lange periode voor de realisering der nieuwe gedachte. Gastspreker W. Kok, voorzitter van het NW, zei tegen degenen die op het ogenblik op grond van recente uitlatingen van Groenevelt stemming ma ken tegen hem en zijn bond: „Bedenk goed, dat de Industriebond NW één van ons is en dat wie ruzie zoekt met deze bond, niet mag rekenen op tegelijkertijd vrede met ons". Kok keerde zich ook tegen degenen die gaan stellen dat Nederland maar moet leren leven met 200.000 of meer werklozen. Want in feite wordt dat niet van Nederland, maar van de werklozen zelf gevraagd. Dat noemde hij een enorm staaltje van elitair denken. Hij wilde aan de werkloos heidsbestrijding dan ook de hoogste prioriteit toe kennen. Tegelijkertijd komt echter wel de vraag op, als er blijvend te weinig arbeidsplaatsen zullen zijn, of er niet wat meer moet worden nagedacht over verdeling van het beschikbare werk over allen. (Van onze sportre dactie) Deventer Vorige week keek de 26-jari ge Deventenaar Wim Teunissen hoogst verbaasd toen hij zijn bankafrekening openmaakte en opeens 405.000 gul den rijker dacht te zijn. Zijn eerste reac tie was: „Ik heb de lotto van afgelopen week niet nagekeken en ben kennelijk toch in de prijzen ge vallen". De teleurstelling was groot toen hij later ontdekte dat de afre kening niet voor hem bestemd was maar voor het stichtingsbe stuur van de Deven ter ere-divisieclub Go Ahead Eagles. Door een foutieve bankafrekening was het transferbedrag van Bert van Mar wijk, die enkele we ken geleden door de Alkmaarse ere-divi- sieclub AZ'67 van Go Ahead Eagles was gekocht, in zijn enve lop terecht gekomen. Na een telefoontje naar de bank werd de fout hersteld en kreeg penningmees. ter David Zendijk van Go Ahead Eagles enkele dagen later het transferbedrag alsnog op zijn reke ning bijgestort. 'Straffen „In naam van ZijneHeiligheid, de regerende paus paulus VI, en na het aanroepen van de Aller heiligste Drievuldigheid" heeft een Vaticaanse rechtbank zater dag vier mannen tot gevangenis straffen veroordeeld wegens diefstal van postzegels ter waar de van 160 miljoen lire, ruim 550.000 gulden. Diefstal Onbekenden hebben uit de kapel van het Palazzo Dei .Normanni in palermo op Sicilië drie kostbare, met edelstenen bezetten monstransen gestolen. Veiligheidssystemen lek BUSSUM Het achterlaten van inbrekersgereedschap na een brandkast kraak bij de ABN in Bussum en de arrestatie van de 21-jarige Yvonne B. uit Rot terdam, die bij een autodiefstal betrokken was, heeft geleid tot de oplossing van een vijftal brandkastkraken. Gebleken is dat Yvonne B. be langrijke gegevens over beveili gingssystemen, die door het be drijf waar zij werkte werden geleverd, heeft doorgespeeld aan de onderwereld. Behalve Yvonne B. zijn nog vier mensen gearresteerd. Het zijn de 27-jari- ge Rotterdamse R. C, de Hage naars J. G. B. en J. P. C. R. en de Haagse huisvrouw P. L. De politie zoekt nog naar de brandkastkraker B. E. die zijn opleiding kreeg van de meester- kraker Aage M. Ook de ex- vrouw van Aage M. die inmid dels met B. E is getrouwd, wordt gezocht. Volgens de Bussumse hoofdin specteur T. Wasserjaar, die het onderzoek coördineert, beschik te Yvonne B. inderdaad over belangrijke gegevens, maar an derzijds is het niet zo dat alle banken en bedrijven die door het Rotterdamse beveiligingsbe drijf van systemen zijn voor zien, nu voor iedere kwaadwilli ge vrij toegankelijk zijn. Wel adviseert de heer Wassenaar de betrokken bedrijven contact op te nemen met de leverancier van het beveiligingssysteem. Het vijftal heeft de hand gehad in inbraken in Waddinxveen, Breda, Oegstgeest, Dordrecht en Bussum. De toale buit bedroeg negen ton. Hiervan is nog niets teruggevonden. Mr. H. van Mierlo staatssecretaris Van onze parlementaire redactie) Den Haag. Mr. H. van Mierlo, oud-fractieleider in de Tweede Kamer van D'66, thans nog Kamerlid voor deze partij wordt mogelijk staatssecretaris. Premier Den Uyl heeft hem hierover reeds gepolst. Mr. H. van Mierlo, eens lid van het schaduwkabinet-Den Uyl als vice-premier, zou mogelijk op Buitenlandse Zaken komen. De e huidige staatssecretaris van Buitenlandse Zaken mr. L.J. Brink horst zou dan naar Justitie verhuizen als opvolger van de afgetre den mr. J. Glastra van Loon. Vallen en opstaan In Salzburg vraagt men zich af wat er met president Ford aan de hand is. Za terdag struikelde hij bij het betreden van de Oostenrijkse bo dem op de laatste trede van de vlieg tuigtrap,. waar hij door kanselier Kreisky en een ad judant kon worden opgevangen. In de avond viel hij toen hij met president Sadat na hun be sprekingen de ver gaderzaal van het voormalig aartsbis schoppelijk paleis verliet. Volgens zijn adjudant allemaal te wijten aan een „voetbalknietje". Tijdens een tafelre de brak Ford ook nog een glas toe hij de microfoon wilde verplaatsen. SALZBURG - Egypte en Israël zijn bereid concessies te doen om te komen tot een overeenkomst waarbij zij beide afzien van geweld. Egypte is genegen om drie jaar af te zien van geweld. Israël op zijn beurt is bereid de olievelden van Aboe Rodeis in de Sinaï op te geven en ook de strategische passen van Mitla en Giddi. Egypte zou deze passen niet bezetten, behalve dat enkele Egyptische eenheden zich zouden voegen bij de strijdmacht van de Verenigde Naties die zich in de bufferzone tussen Egypte ophoudt. Ook Israël zou enkele eenheden deel laten uitmaken van de VN-troepenmacht Dit meldt het Amerikaanse weekblad Newsweek. Het Egyptische standpunt is gisteren en vandaag ook tij dens de gesprekken tussen president Sadat en diens Ame rikaans ambtgenoot Ford naar voren gekomen in Salzburg. Beide staatslieden benadruk ten dat zij in de eerste plaats vrede willen in het Midden Oosten. Egypte zou echter geen genoegen nemen met hal ve maatregelen. President Sa dat waarschuwde dat in geval van een mislukking van de Geneefse onderhandelingen, die overigens nog moeten be ginnen, een nieuwe oorlog on vermijdelijk is. Volgens de Egyptische woord voerder Bashir, heeft Sadat de Amerikaanse president duide lijk gemaakt, dat het een aan tal stappen heeft gedaan, die van vredeswil getuigen, zoals, deelname aan de Geneefse Midden Oosten conferentie en de openig van het Suezkanaal. Bovendien heeft Syrië het VN- mandaat verlengd. GORDEL ....men werd alleen gewezen op het feit, dat de gordel nu gebruikt' moest worden. STEUN VAN VIER (Van onze parlementaire redac tie DEN HAAG/LEIDEN Oud- KVP-voorzitter dr. D. de Zeeuw is bereid als voorzitter van de partij terug te keren, wanneer blijkt, dat hij nog voldoende vertrouwen van de leden krijgt. De KVP-kringen Den Haag, Leiden, Rotterdam en Utrecht hebben hem en drie andere KVP-ers kandidaat gesteld voor het nieuwe Partijbestuur, dat op 21 juli gekozen moet worden. De drie andere kandidaten zijn de heer H. Groenevelt, voorzit ter van de kring Leiden, mr. Eysink, Gedeputeerde van Zuid holland en oud-brigade-generaal' Clumpkens. De vier KVP-kringen hopen, dat de vier kandidaten zich sterk zullen maken voor het streven van oud-voorzitter de Zeeuw om de KVP tot een open partij te maken. Dr. D. de Zeeuw, die destijds aftrad nadat hij onverwachts zijn ideeën over de open KVP aan de orde had gesteld en daarover veel kritiek onder vond, meent nog steeds dat zijn opvattingen niet in strijd zijn met het streven om zo snel mo gelijk het C.D.A. van de grond te brengen. Volgens hem moet de KVP een progressieve partij zijn, die maatschappelijke ver anderingen nastreeft. Ook moe ten volgens hem niet-confessio- nelen hieraan kunnen meewer ken, ook in de kamerfracties. Gijzeling in gevangenis SIRACUSA Linkse-gevange nen die na een opstand in de gevangenis van Siracusa op Si cilië zes cipiers gijzelden, heb ben gedreigd elk uur een van deze cipiers te doden als zij geen snelle auto krijgen om te vluchten. De gevangenen hadden eerder een van de zes cipiers met mes steken zware verwondingen toe gebracht om te laten zien dat het hun ernst is. VEEL VERKEERSSLACHTOFFERS Baard, op het eerste gezicht Waf op het eerste gezicht een baard lijkt, is bij nader toehoren een bijen1- zwerm. Geen pa niek, zegt de dra ger, die een konin gin in een korf pro beerde te vangen: houd de korf tegen de kin en wacht, want bijen steken niet terwijl ze zwer- BODEGRAVEN Bij Bode graven is zaterdagmiddag het echtpaar Broekman uit 's-Gra- venzande om het leven geko men toen hun auto na een in haalmanoeuvre weer naar rechts ging, de berm inreed en tegen een boom tot stilstand kwam. Hun drie kinderen van twee, vier en zes jaar werden ernstig gewond. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. De politie sluit een technisch de fect aan de auto niet uit. Bij een autobotsing in Zevenho ven kwam zaterdag het Haagse echtpaar Spanjerdt om het le ven toen zij een voorrangsweg opreden, juist op het moment dat een vrachtwagen het kruis punt naderde. De auto kwam onder de vrachtwagen terecht. De 11-jarie Maurice Dutree, ook uit Den Haag, liep vlak bij de camping waar hij verbleef on der een auto en werd op slag gedood. Bij een auto-ongeluk bij Smilde kwam de 74-jarige Hage naar W. van der Vegt om het leven. Verder eiste het weekeinde-ver- keer nog minstens twaalf men senlevens. U kunt het duidelijk aflezen van deze fraai gestyleerde thermometer, gemaakt van weerbestendig kunststofmate- riaal. U krijgt deze „blijkmaker" kado als dank voor het opgeven van één nieuwe kwartaalabonnee. naam: adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een thermometer naar:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1